Ötnnenlanïx Gemengde Berigten. zal afrien van de/.e roemrijke onderneming. Zag hij er af, dan zouden de .erwikkeiingen weer in al haren ernst te voorschijn treden op het oogenblik, dat men ze uit den weg geruimd achtte. Rusland zou meer dan ooit van Europa afgescheiden worden en de sympathien, die het opgewekt had ten gevolge van zijne liberale voornemens, zouden onmiddelijk verdwijnen. Marseille, 4 Sept. Volgens berigten uit Athene van 28 aug., heeft het grieksche fregat Hellas thans definitief in last gekregen om naar Frankrijk onderzeil te gaan, ten einde aldaar koning George af te halen. In "de tijdingen uit Konstantinopel van 27 aug. wordt om trent den brand te Monastir nader gemeld, dat bij die ramp nagenoeg 2500 huizen zijn verwoest, behalve de groote bazar en de wijk Chio. De schade wordt begroot op 18 millioen piasters. Blijkens andere mededeehngen is 0"»k een groot ge deelte der aan timmerhout zoo rijke bosschen aan de anatoii- sche kust door brand vernield. In particuliere brieven worden deze onheilen beschouwd ale een gevolg van kwaadwilligheid, bij de opgewonden stemming der bevolking. Weenen, 3 Sept. De werkzaamheden van den rijksraad znllen in de aanstaande zitting niet van grooten omvang zijn. De hoofdwerkzaamheden zullen bestaan in de vaststelling der besrooting. Men is voornemens dit jaar, in december, de landdagen bijeer. te roepen, tot afdoening der ioopende zaken ea provinciale begrootingen. Tegen het midden van februarij zou dan de rijksraad weder bijeengeroepen worden. De keizer heeft verzocht, dat de stad geen onkosten make voor zijne ontvangst, maar liever, als zij dan toch iets doen wil, den dag zijner terugkomst levensmiddelen en aalmoezen aan de behoeftigen uitdeele. Berlijn, l Sept. Op de begrooting voor 1S63 is in der tijd eene som van 657,000 th. uitgetrokken tot uitbreiding en verbetering van vestingwerken ten gevolge van de verbeterin gen in de laatst verloopen jaren aan het geschut gemaakt. Deze som is slechts eene kleinigheid in vergelijking van het geen benoodigd schijnt te zijn. Men verneemt, dat b. v. wordt vereisclit 3 miliioen th. tot verbetering van de oude vestin gen, 240,000 th. om kruidmagazijnen voor het nieuwe ge schut in veiligheid *e stellen, 2,450,000 th. voor de aange vangen werken tot versterking van Koningsbergen, Boven, Tosen en Spandau. 2,790,000 th. tot aanschaffing van het vereisehte vestinggesHhut naar het nieuwe stelsel, 450,000 th. tot bevestiging der kusten van oost- en noordzee. Het totaal bedraagt S^9o0,000 th. (X k in regeringskringen houdt men het volstrekt noodig, dat Pruisen met tegenvoorstellen tegen het oostenrijksche her- vormingsontwerp voor den dag kome. De vereeniging tot handhaving der drukpersvrijheid heeft weder twee geschriften uitgegeven. Het eerste is getiteld: Over oorlog, studie over titel 111 der pruisische grondwet. Het bevat als motto de uitspraak van ChathamHet absoluut trezag rigt dengene te gronde die het niet bezit maar toch wil uitoefenen. Het tweede: De pruisische volksvertegenwoor diging in 1S63, verdedigt het huis der afgev. tegen het verwijt dat het zijn pligt niet vervuld heeft en schetst de werkzaam heden van het huis, dat door eene koninklijke boodschap gesloten werd, juist toen de afgev. op het punt stonden al het werk, dat hun was voorgelegd, geheel ten einde te brengen. 4 Sept. De Staats-Anzeiger bevat een koninklijk besluit, luidende als volgt: ,Op grond van art. 51 der staatsregeling is, op voordragt van ons ministerie, 1°. de kamer van afgevaardigden ontbon den. 2°. Het staatsministerie is met de uitvoering van dit be sluit belast." Verder zegt het officieel orgaan het volgende: De voordragt van het gezamentlijke ministerie aan den ko ning stelt in "t licht, dat verdere beraadslagingen met de tegen woordige kamer van afgevaardigden geen uitzigt openen tot het uit den weg ruimen der geschilpunten. De koning was het vóór zijn vin rek, blijkens zijne verklaring, met deze zienswijze eens en het definitief beriuit aangaande het tijdstip der ontbinding is tc gereserveerd gebleven tot na 's koning? terugkomst. De toestand van Pruis*: heeft sedert geen aanleiding gegeven, om eene verandering te brengen in de bereids goedgekeurde voordragt. Daarentegen keeit zich ten aanzien der bondskwestie een streven geopenbaard, dat onmiskenbaar daarheen gerigt is om het aan; ien van den pruisischen staat bij de staten in Duitseh t en Europa te verkorten, een aanzien dat het dier baar ver rven erfdeel onzer vaderen is en dat de pruisische natie ten allen tijde bereiu geweest is te handhaven. Onder deze omstan ghedtii zal het voor de pruisische onderdanen eene behoefte /.%n, om bij de aanstaande nieuwe verkiezingen wel te doen uitkomen, dat geen verschil omtrent staatkundige mee- ïüugen in Pruisen sterk genoeg is, oiu tegenover de pogingen ''«trekkeniNy cm Pruisens onafhankelijkheid en waardigheid ie verkorten, 5e eendragt des volks en de onverbreekbare trouw te verzwakken, waarmede het volk aan het koningshuis gehecht is. Frankfort, l Sept. De staten, die zich niet met het hervormingsplan hebben vereenigd, zijn Baden, Saksen-Weimar Mecklenburg-Schwerin, Waldeck, Luxemburg (om nadere in struction af te wachteu) en Heuss jongere tak (maar heeft eene uitnoodiging aan Pruisen onderteekend). Er zal geene mi nisteriele conferentie worden gehouden alvorens tegenvoorstel len zullen zijn ontvangen. De meerderheid beeft zich verklaard voor het behoud van het voorzitterschap door Oostenrijk. 2 Sept. Het vertrouwen in de liberale bedoelingen des keizers is geschokt, omdat in den loop der discussiën de opinie der reactionaire vorsten de overhand behouden heeft op de amendementen der liberale minderheid. Men had aan vankelijk eene aardige liberale mise-en-scène, die bijna ieder verleiden moest, maar na eene discussie van veertien dagen zijn de maskers gevallen. De overtuiging, dat de aanneming van het oostenrijksch ontwerp nu slechts de hegemonie der habsburger-dynastie zou verzekeren, wint meer en meer veld. Men zou misschien niet algemeen tegen zoodanige hegemonie zijn, zoo slechts de belangen en de vrijheid der natie gewaar borgd waren door een parlement, uit het volk gekozen. De groothertog van Baden heeft de alhier aanwezige vorsten uitgenoodigd orn hem te Baden-Baden te komen be zoeken. Verscheidene vorsten hebben hem beloofd daaraan ge volg te zullen geven. Volgens berigt uit Munchen zullen de regeringen, welke met het beijersche kabinet eenstemmig van gevoelen zijn, be treffende de thans aanhangige kwestien aangaande het tolver bond, omstreeks het midden dezer maand hare gevolmagtigden naar gemelde stad zenden tot het houden eener conferentie. Indien de gevolmagtigden zich omtrent de voornaamste punten verstaan, dan verwacht men dat de buitengewone tolconferentie, welke binnen korten tijd te Berlijn zal bijeenkomen, geene aanleiding tot langdurige beraadslagingen zr.l geven. Te Bern zal weldra alle onderscheid tusschen inwoners en burgers der stad ophouden te bestaan. In eene vergade ring door de burgers dezer dagen gehouden, is met groote meerderheid het daartoe strekkende besluit genomen. Bij die gelegenheid is tevens eene commissie van vijf leden benoemd om voor de uitvoering van dit besluit te waken, zoodat zij al len spoedig slechts eene staatkundige gemeente zullen uitmaken. Te Bern zijn berigten ontvangen van den kolonel Fogliardi, die met toestemming van den bondsraad naar Noord-Amerika is vertrokken tot bijwoning der militaire operatien, waarover hij een werk in het licht zal geven; deze mededeelingen zijn uit Pittsburg gedagteekend 2 aug. jl. Naar zijn gevoelen zul len de noordelijken binnen een niet ver verwijderd tijdperk de zege behalen; hij voegt er bij, dat de oorlog van beide zijden met grootere verbittering dan ooit te voren, wordt gevoerd. 4 Sept. De brief aan den koning van Pruisen is den ln dezer door 18 vorsten en de burgemeesters van de vrije steden onderteekend. De onderteekenaars betreuren innig, dat zij de persoonlijke medewerking des konings tot het groote werk ontbeerd hebben en koesteren de hoop, dat eenmaal eene volkomene overeenstemming tot stand zal komen. Het slot van den brief luidt bijna woordelijk aldus: geza- mentlijk bezield met het besef van de noodzakelijkheid van eendragt, en bereid tot opofferingen, zijn wij het met eikander over het ontwerp van hervorming volkomen eens geworden en zullen het als een groot geluk voor ons en ons volk be schouwen, wanneer nu ook in de borst van U. M. besluiten mogen rijpen, door welke Duitschland, dank zij de eensge zindheid zijner vorsten, op den grondslag der bondswetten, tot eene heilzame hervorming zijner constitutie mogt geraken. Turijn, 1 Sept. L it Rome is het volgende berigt ont vangen Eergisteren, bij eelegcnheid der groote piocessie, is eene uitnoodiging van vans afgekondigd, om in den gebede bijzonder indachtig te zjn het ongelukkige Polen, hetw elk steeds ter verdediging van het katholicisxnus is opgetreden ea thans het toonecl van moord en verwoesting is. Voorts heeft de paus een rondgaande» brief uitgevaardigd, waarin hij de italiaansche bisschoppen herinnert aan de vervolgingen, waaraan de kerk heeft blootgestaan, voorts zijne goedkeuring te kennen geeft ten aanzien van hen, die deze ongelukkige omstandig heden moedig hebben doorgestaan, terwijl hij daarentegen zijne afkeuring uitspreekt over de vereenigingen der vrijzinnige geestelijkheid en tevens zijn leedwezen uitdrukt over het alge meen zedebederf. Madrid., 31 Aug. De dagbladen maken een brief van Espartero bekend, waarin hij den kiezers aanraadt om zich van de verkiezingen te onthouden. Gisteren heeft de generaal Prim te la Granja eene langdurige conferentie met de konin gin gehad, waarna hij herwaarts is teruggekeerd en eene bij eenkomst heeft gehad met Olozaga. De voornaamste progres sisten te dezer stede zullen in deze week eene bijeenkomst honden. Indien zij besluiten om aan de verkiezingen geen deel te nemen, zullen zij de redenen van die onthouding open baar maken. Het ministerie blijft volharden bij zijn besluit, om hen die geene kiezers zijn, van de voorloopige kiezers vergaderingen uit te sluiten. GOUda, 4 September. Heden werd alhier de verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje op de gebruikelijke wijze, door net houden van parade enz. gevierd. Men leest in de Goessche Ct.: Onder de zoogenaamde aardigheden van de partij van achteruitgang, behoort ook de uitdrukking: „het liberale ministerie van de burgerlui." Het is bekend dat die haren oorsprong verschuldigd is aan de bewering, dat het tegenwoordig ministerie, vooral steun vindt bij den burger- of middenstand. Is die stand in zijne soort even achtenswaardig als de hoogere standen der maatschappij, dan is her. een eeretitel, die aan het ministerie wordt gegeven. Wordt echter door die bijvoeging bedoeld om het ministerie te declineren, dan bewijst het weinig voor degenen, die op zoodanige wijze van „burgerlui" spreken, en die daardoor mindere achting teonen voor een groot deel onzer burgers, waaronder vaak zoo velen gevonden worden, die achtenswaar diger zijn dan zij, die voor hen den neus ophalen De Utr. Ct. zegt betreffende Frankfort: Het vorsten- congres is gesloten, de protocollen zijn opgemaakt, maar het publiek wordt nog niet op de hoogte gesteld. Welligt wil men niet voor den dag komen met de reactionaire stellingen die er zijn uitgekraamd, en vooral niet nu de berg een muis gebaard heeft, en juist de reactiegeest der meerderheid de hervormingsplannen in duigen heeft doen vallen. Vervolgen op dit congres, evenzeer als minister-conferentien kunnen ge- rustelijk achterwege blijven, want het nu aangenomen ontwerp zal in Duitschland nooit ingang vinden, zonder de directe verkiezingen, eene concessie, die men wel der openbare meening had kunnen doen, -evenmin als Pruisen er zich mede zal vereenigen en zonder Pruisen kan toch bezwaarlijk eene bondshervorraiug tot stand komen. Schoonhoven, 2 Sept. Van de 40 opgeroepene jonge lingen zijn er gisteren en heden 39 opgekomen; daarvan zijn na examinatie en keuring een aantal van 37 aangenomen en ah élèves voor het wapen der artillerie ingelijfd. De sterkte van het corps, de artillerie instructiecompagnie, bedraagt met de 88 reeds vroeger ingelijfde, 125 jongelingen. Woerden, 3 September. Voortdurend wordt zoo hier als elders gesproken over de ongeregeldheden, die hier bij de laatst gehoudene harddraverij hebben plaats gehad door het instorten der tribune, waarbij echter geene belangrijke onge lukkeu te betreuren zijn, en de aannemer, de heer A. C. Schou ten beschuldigd, als zoude die te zwak gebouwd geweest zijn. De waarheid is, dat de tribune herhaalde keeren en ook des morgens nog, door den gemeente-bouwmeester naauvvkeurig is onderzocht en volkomen sterk genoeg bevonden, zoodat men tot nog toe niet met zekerheid kan zeggen, welke de oorzaak daarvan is, maar algemeen wenscht men dat de bevoegde raagt die zaak met ijver zal onderzoeken, opdat men niet moge afgeschrikt zijn, om ook een volgend jaar weder eene harddraverij te houden. 4 Sept. Ook hier is de geboortedag van Z. K. H. den Prins van Oranje, door klokkengelui, uitsteken der vlaggen, en het houden eener parade door het garnizoen plegtig gevierd. Middelburg, 2 Sept. Gisteren heeft de gemeenteraad alhier besloten een adres tot den minister van binnenlandsche zaken te rigten, en daarbij aan te dringen niet alleen dat aan de spoorwegwerken in deze provincie spoedig moge worden begonnen, maar voornamelijk dat de uitzigten op een kanaal door het eiland Walcheren verwezentlijkt mogen worden. De gemeenteraad heeft zich bereid verklaard ten behoeve van dat nieuwe kanaal, gedurende 25 achtereenvolgende jaren, jaarlijks aan het rijk uit te keeren eene som van ƒ20,000; voorts af te zien van alle geheven wordende havengelden, die thans jaarlijks p. m. 1200 bedragen en eindelijk aan het rijk in eigendom over te dragen het tegenwoordig havenkanaal mei zijne leidij- ken, waarvan de grasetting, die verpacht wordt, eene waarde vertegenwoordigt van p. m. 27,000. Het is te hopen dat de groote opofferingen, die deze gemeente zich wil getroosten, de hooge regering gunstig voor het plan mogen stemmen. Men heeft concessie «ongevraagd voor een spoorweg van Dordrecht over Gorinchem naar Nijmegen. De keizer van Oostenrijk begeeft zich naar Pesth om eene vergadering te presideren van aanzienlijke Hongaren, waarin men eene schikking zal beproeven. De verkiezingen in geheel Finland zijn zeer vrijzinnig uitgevallen. Te Madrid had het in drie maanden geen droppel geregend, toen den 28 aug. een milde regen viel. De sultan belemmert op nieuw, nu in overeenstemming niet Egypte, de doorgraving der landengte van Suez. Madame Poitevin zal te Ma drid een luchtreis doen, gezeten op een stier. Er bestaat plan om Arnhem nogmaals uit te breiden en wel aan de noordoostzijde, buiten den rijDspoorwegdijk. Naar men verneemt heeft de aartshertog bedankt voor Mexico, ten minste onmogelijke voorwaarden gesteld. Sedert 1859 is het getal studenten te Rome van 800 op 400 verminderd. Te Castaillon, in het depart. Yaucluse waren onlangs 60,000 dozijn me loenen ter markt, die 100,000 frs. opbragter. In Zweden zijn de uitvoerregten geheel opgeheven. De gasfabriek te Middelburg weigert prijsvermindering. De russische regering heeft bevolen de indienststel- ling van 48 regimenten der reserve. In Gallicie handelt de oostenrijk sche regering zeer partijdig tegen de poolscbe insurgenten. Ten behoeve der bakkerskas blijft men te Parijs een centime heffen van het kilo brood, om het niet hooger te doen stijgen dan 50 c. Men wil te Mexico een conservatoire voor muziek en declamatie oprigten. Nabij West Clyth aan de kust van Schotland is een haai gevangen 27 vt. 9 d. lang met vijf rijen scheTpe tanden. De berigten nit de engelsche fabriek - districten luiden over het geheel gunstig. De koning van Pruisen is deD 1 sept. te Berlijn teruirgekeerd. Monteeegro schijnt weder onrus tig te worden; men vermoedt als altijd russische aanhitzing Te Rot terdam zijn vele bewoners op sommige pnnten reeds overeen gekomen tot eenpari0e decoratie en illuminatie tegen November Te Maastricht poogt men te werven voor de poolsche insurgenten. De nationale tentoon stelling van metalen te 's Hage wordt voortdurend door een talrijk publiek bezocht. Te Lisse is 11. zondag eene boerenwoning door den bliksem getroffen en afgebrand. De grieksche regering wil circc 10 million gulden leenen. Nena Saïb is werkelijk gevangen door toedoen van twee verraders, die elk zestig duizend gulden krijgen. Men zal te Tiel de oude gevangenis vervangen door een nieuwe botermarkt Het spoor wegstation te Breda is aanbesteed voor f 53000. Den 3 sept. is te Amsterdam het beeld der overwinning op den koepel van het paleis van volksvlijt gesteld en onthuld. Te Kruiningeu zijn twee groote, rijkge- vulde scharen eene prooi df vlammen geworden. De Nijl is sterk gewassen, men ducht treurige gevolgen. Ëen groot gedeelte van het stadje Rawitz in de provincie ?o«en is door brand vernield, bij die gele genheid ontsnapten een twintigtal crimineel gevangenen. In het gehucht de Kruisstraat, nabij Nuland, prov. N.-Brab. is eene grocte boerderij met den inboedel, een groote voorraad granen, hooi eu stroo een prooi der vlammen geworden. Woensdag 11. zijn ia de rid i rzad op het binnen hof te 's Hage de eerste repetitien gehouden voor het groot nationaal muziekfeest De geschillen tusschen de Argentijnsche confederatie en de Orientijnsche republiek zijn in der minne geschikt. De collecte voor nov. 1813 heeft opgebragt te Gramsbergen ƒ31,50, te Naaldwijk 284,96 teSoetermeer ƒ98.80. Terstond na het congres van sterrekundigen te Hei delberg, zal dat der oogheelmeesters geopend worden. In aug. zijn uit Liverpool vertrokken 9890 landverhuizers. Mexico wil 500 millioen fr3. leenen om onmiddellijk 170 millioen uit tc betalen aan Frankrijk voor oorlogskosten. Op den Midland-spoorweg tusschen de stations Küuhurst en Swinlon zijn twee goederen treinen in botsing gekomen, waardoor een vijftal wagens verbrijzeld werden. Marktberigten. Gouda, 3 September. Tarwe, Poolsche per 2400 n. <6 300, Zeeuwsche per mud 9 Ti 10. Rogge, Koningsb. 7.25, Dantz. 7.10 a 7.25, Zeeuwsche 7, nieuwe 6.85 a 7. Gerst 4 a 6.50. Koolzaad 11 a 13.75. Voer- erwten 7 a 7.25. Du Veemarkt met tamelijken aanvoer, de handel levendiger en gemakkelijker te verkoopen. Vette Schapen en Lammeren vlug, magere Varkens en Biggen beter te verkoopen. Aangevoerd 30 partijen Kaas, f 20 a f 24.50. Goeboter f 1.10 a 1.16, Weiboter 0.S8 a 0.98. Delft, 3 Sept. Ter Graanmarkt waren heden aanvoer en aanbiedingen meer dan de vorige week, zoodat tot vermin derde prijzen nog al handel bestond. Tarwe f 9.20 a f 9.70. Rogge 6.40 a 7. Zomergerst 5.20 a 5.40. Korte Ha ver 4, lange 3.65. Paardeboonen 6.50. Groene Erw en 7.50, witte 7.75. Van Koolzaad werd nog 20 a 30 last aangeboden en verkocht voor 13 a 13.65. Aan stads waag gewogen van 27 aug.3 sept, 33/4, 761/8 en 71/16 Boter, te zamen 17170 n. vêBoter 45 a 53 het vierde, 1.125 a 1.325 per n. cffi. Ter markt 228 mud Aardappelen 1.60 a 2. Dordrecht, 3 Sept. Tarwe met kleinen aanvoer en daar door vlugger verkocht tot vorigen prijs, puike jar. witte Z. 9.90 a 10, mindere en geringe soorten 9 a ƒ9.70, voor nieuwe is naar deugd 8.80 a 9.80 besteed. Rogge als voren, Overm., Z. en VI. 6 a 6.70, vreemde soorten niet ter veil. Gerst zonder verandering, winterzakmaat 4.50 a 5.50, gestort 5.70, Zomer prijshoudend, zakmaat 4.50 a 5, gestort 5.20, Spelt 2.40 a ƒ3.20. Haver, inl. 3 a 3.50, dikke 3.20 a 3.80. Paardeboonen 6 a 6.40. Duiveboonen, witte en br. Boonen niet begeerd. Erwten niet slapper, goed kokende bl. 7.50, Mesting 7, witte Koningsb. 7.10 a 7.20. Boekweit met weinig kooplust, N.-Brab. op 70 n. 235 gedaan, geveild per 2100 n. 'S Groninger Zand 230, Fransche 185. Koolzaad, stemming wel 300 g^ed, enkele partijtjes 1/2 hooger verkocht. Middelburg, 3 Sept. Nieuwe Tarwe 50 c. en Rogge, Gerst en Erwten 25 c. lager. Bruine Boonen 50 c. hooger. Koolzaad 25 c. lager. Deventer, 4 Sept. Tarwe 8.50 a 10. Eoggeƒ6.25 a 6.75. Boekweit 5.75 a 6.50. Gerst 4.25 a 5

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2