Binnenland. Gemengde Berigten. op san (iat de regering zich in slaat zal stellen, om zoo sporfi"' mogelijk Frankrijk den oorlog aan te doen. 1=De zuidelijke dagbladen verzekeren, dat de presiden t Jefferson Davis besloten heeft 500,000 negers onder de wapens te roepen, met bepaling, dat zij bij het einde van den oorlog hunne vrijheid znllen bekomen en alsdan aan ieder hunner een stuk grond, ter grootte van 50 acres in eigendom zal worden afgestaan. Per City of Washington zijn uit New-Tork bengtcn ontvangen, volgens welke de troepen der noordelijken zich bij Natchez van 100,000 balen katoen hebben meester gemaakt. Farijs, 7 Sept. Indien men geiooven mag hetgeen in de diplomatieke kringen wordt beweerd, dan is het frausche gou vernement thana bezig den arbeid van Fenelope te verrigten, door namelijk op verscheiden punten terug te komeu, welke in de jonsrste dagen ten minste in t ginsel schenen te zijn vastheid" Het jongste artikel van ia France volgens hetwelk er wei overeenstemming tusschen het iransche gouvernement en dat van Petersburg bestaat, zonder dat daarom de overeenstem- min^ tusschen Frankrijk, Oostenrijk en Groot-Brittannie eenig- zins° is verzwakt, schetst, zoo voegt men er bij, den tegen woo r- digen toestand volkomen. In de lc plaats betreft dit Amerika. Wel heeft de heer Monthoion, de teruggeroepen consul-generaal uit New-York, de meening geuit, dat men nimmer iets duur zaams in Mexico zal kunnen vestigen, indien men er niet in «iaa?t Amerika door de erkenning van het zuiden te splitsen, maar Napoleon III is van oordeel, dat die erkenning hoogst ontijdis: zou wezen op het oogenbiik dat Charleston wordt bedreigd en wel op eeue te gevaarlijker wijze, daar zelfs de regerintr3-dcpt'ches van de aanhoudende desemen der troepen, on der treneraal Lee melding maken. Bovendien schijnt men te vreezen, dat eene te plotselinge breuk met Oostenrijk en En geland, ter srunste van Rusland, vooral de laatstgenoemde mo gendheid in het harnas jagen en betrekkingen tusschen het kabinet van St. James en dat van Washington kou doen ontstaan, welke aan de mexicaansche en amerikaansche aangelegenheden een voor Frankrijk ailezins te duchten karakter zouden kunnen creven. Opmerkelijk is het dan ook dat lrausche dagbladen plotseling van de zoo veel besproken russische alliantie zwijgen en te geïijker ujd het aannemen van de mexicaansche kroon door den aartshertog Maxiiniiiaan weder als w aarschijnlijk w ordt voorsrestela, mits het mexicaansche volk de keuze xan de ver gadering van notabelen beerachtige. Zoo a.s men weet, werd die bekrachtiging als eeue voorwaarde door den aartsher tog gesteld en weigerde Frankrijk tot heden daaraan toe te geven. Te geLjker tijd ontving de heer Droum de Lhuys, den heer Davton, den amerikaanseken gezant in een bijzonder gehoor en hoorde met zeer veel w eiwiilendheid het pr test, van dezen tet^n het oprigten van den mcxicaanschen troon aan, terwijl bij hem de meest voldoende uitlegging nopens het binneiiloo- pea var. de Florida te Brest heeft gegeven. Dat alles maakt ongetwijfeld het hoofdonderwerp in de ministerraden uit, die elkander bijna dagelijks te St. Cloud opvolgen en moet ook met het plan van den heer Fould in verband staan om 40— a 50,000 man van het leger met verlof naar hunne haardsteden terug te zenden. KorTom wij naderen klaarblijkelijk een toestand, dien men eerst na eenige dagen in al zijnen omvang zal kun nen overzien. La France zegt, dat brieven uit Petersburg melden, dat hei gerucht veld wint, volgens hetwelk de hertog von Leuch- tenberg den grootvorst Constantijn als stedehouder in Polen zal vervangen, zoodra de thans in overweging zijnde belang rijke maatregelen zuilen zijn aangenomen. Lit ^éne depf-che uit Madrid blijkt dat liet spaansche kabinet de circulaire betredende de kiesvereenigingen hand haaft en ilua de vrije discussie der kiesverenigingen zonder toelatii.g der regerings-agenteu niet gedoogt. Bij dit besluit valt er iiiei aan te twijfelen, dat de liberale partij iu massa zich van de deelneming aan de verkiezingen zal onthouden. Het is der regering trouwens alleen te doen om eene minis teriele kamer te hebben, en hare willekeurige maatregelen schijnen haar toe het I e-' tot dat doel te zullen leiden. Volgens bcrigtvu ..t Mexico te MadrL. ontvangen, is de staat van zaken aioa r j lange na zoo gunstig niet voor de Franse ben, ais somu: p.t.'ïjsohe bladen liet doen voorkomen. Behalve Vera-Cruz, i en Mexico hebben de Franseken slechts eenige onbeduidende punten bezet en zijn er 111 het geher.e land guerilla-beu den, zoodat voc:rst aan de bevre diging des lands mei te denken is. Oin daartoe te geraken zou een «t^cr van 100,000 man naauwelijks voldoende zijn. Volgens berigteu uit Madagascar heerschte daar nog steeds gisting. Te Tananarive is de toestand niet verbeterd. De Sakalaven blijven gewapend. De koningin is slechts een werktuig iu de handen der Hovas. De Pays tracht aan te toonen dat de over- /eeastfipp^g^assehen Frankrijk en Oostenrijk ten opzigte der poolsche kwestie door het frankforter congrei niet verminderd is; maar dat die kwestie aanleiding heeft gegeven tot eene gedachten,wisseliügr waarbij is gebleken, dat er ten opzigte van enkele punten, de zaak van Polen betredende, overeenkomst van gevoelen bestaat tusschen Frankrijk, Pruisen en Rusland- welke overeenkomst welligt eene vredelievende oplossing der kwestie gemakkelijk kan maken, zoodat de waarborgen tot be houd des vredes eer versterkt dan verminderd zijn. Nopens de verwachte russische constitutie, verneemt men bij voortduring niet veel goeds. Zij, die er in den beginne het hoogst van opgiven, hechten er thans het minst van allen aan. Tot zelfs de France verzekert heden, dat de react ionnai- ren in Rusland de bovenhand hebben behouden en dat men alzoo niets heeft te hopen dan eenige niets beieekenende her vormingen. Ziedaar het einde van die groóte comedie, waar door zelfs ervaren staatslieden zich hebben laten verschalken. Weenen, 3 Sept. De Oesterr. Corr. deelt mede het ont werp der bondshervorming, zoo ais dit deels met eenparigheid, deels met overwegende meerderheid van stemmen, te Frank fort, door de vorsten goedgekeurd is. Daarin vindt men be vestigd, dat een directorium van zes stemmen aangenomen is; dat Oostenrijk zoowei in het directorium als in den bonds raad het voorzitterschap bekleedt en dat alleen in geval de oostenrijksehe gevolmagtigde verhinderd mogt zijn, op Pruisen overgaat; dat alle besluiten van het directorium met eenvou dige meerderheid van steramen worden genomendat tot eene bepaalde oorlogsverklaring van den bond een besluit vereischt wordt in den bondsraad met twee derden der stemmen geno men, en dat het directorium bevoegd is, om, zoo gevaar ont staat voor een oorlog tusschen een bondstaat, die bezittingen heeft buiten het bondsgebied, en eeiie buitenlandsche mo gendheid, te beslissen, of de bond deel aan dien oorlog moet nemen. Ook dit gewiglig punt wordt met twee derde der stemmen beslist. Hieruit blijkt dus, wat reeds van den be ginne af beweerd werd, dat Oostenrijk trachten zou om onder een of anderen vorm eene waarborging van zijne niet duitscbe bezittingen te verkrijgen; een beginsel dat altijd door Pruisen bestreden is en, zoo het tot bondswet werd verheven, van ver- ■itziende gevolgen voor Duitschland zijn zou. S Sept. De Oesterreichische Zeitung meldt ais stellig uit Petersburg, dat de grootvorst Konstantijn naar Warschau zal terug keeren en dat hij zijne reis over eenen zal nemen. Berlijn, 5 Sept. De ontbinding van de kamer der afge vaardigden levert hier de stof iot aller gesprekken. In de constitutionele staten is men gewoon, de volks-vertegenwoor- diging slechts dan te ontbinden, wanneer gegrond vooruitzigt bestaat, dat de nieuw te kiezen vertegenwoordiging met het ministerie meer eenstemmig zal zijn. In Pruisen bestaat even wel het vooruitzigt niet, dat de nieuwe landdag meer op de hand van het ministerie Bismarck zal zijn dan de oude. In ons staatkundig leven heeft slechts eene gewigtige verandering plaats gegrepen, namelijk het kon. besl. van 1 junij, betreffende de drukpers, en dit besluit heeft de stemming der bevolking jegens het ministerie waarlijk niet verbeterd. Het kabinet schijnt even wei te rekenen op eene verandering zijner stelling, ten gevolge van de handelwijze der oost en rijksehe regering te Frankfort. Het ..cent dat door de oost en rijksehe voorstellen nopens de bondshervorming, welke in het nadeel van Pruisen zijn, het nationaal gevoel der pruisische bevolking zoo zeer zal worden geprikkeld, dat het volk zich rondom het ministerie zal scharen, zoodra dit zich tot de tolk van dat nationaal ge voel maakt. Het kabinet zal evenwel spoedig bemerken, hoe zeer het zich daarin bedrogen heeft. De tijdingen uit Berlijn verspreiden nog altijd geen licht over den stand van zaken in Pruisen. Waarom de koning de kamers ontbonden heeft en wat hij door dien maatregel hoopt te bereiken, blijft nog altijd een raadsel. Thans beweert men weder dat de geheele zaak eene manoeuvre is vuü den hr. von Bismarck, die zeer goed weet dat de kiezers hem andermaal met eene liberale kamer verblijden zuilen, maar tevens de hoop koestert den koning dan eindelijk tot een ingrijpende coup- d'état te zuilen kunnen bewegen. Hoe men het ook keere ot wende, staat zóó veel vast, dat de ontbinding der kamers de voorbode is van gewigtige gebeurtenissen. Gouda, 9 September. Bij de begrooting der iukomsten en uitgaven dezer gemeente voor de dienst van het jaar 1S64 zijn de inkomsten geraamd op 168,275.11* en de uitgaven op f 168,261.43, gevende een batig saldo van 13 6b*. Onder de inkomsten komt voor als batig saldo der laatste vastgestelde rekening 139.46"; de opbrengst van belastingen en heffingen wordt geraamd op f 97.475.68, waaronder 1° opcenten op de hoofdsom der betasting op de gebouwde ei- T gendommen f 2855.88, 5 opc. op de ongebouwde eigendom men 121.03, 525 opc. op het personeel 6319.77, 60 opc. op het binnenl. gedestilleerd f 18,700 en eigen belasting bij invoer 2300, op het buitenl. gedestill. 690, eigen belas ting bij invoer van likeuren 1188, belasting op het gemaal 36,200 en op den wijn 5300, opbrengst van bruggelden enz. 7200, van wik-, weeg-, meet- en keurloonen 850, van banken of staanplaatsen in hallen, op markten enz. 4200, van de begraafplaatsen 1600, van de leges 150, van het minerval 1030 en van de renten der latijnsche school/'1165, van schoolgelden 6876, belasting op de houden 500. De baten op eigendommen worden geraamd op 56,47 0.97, waaronder voorkomen huur van gebouwen f 2654, van landen, 851, renten f 2662.97, grasverpachtingen f 969, opbrengst goudsche rijpad 1250, reeuwijksche verlaat 550, schade loosstelling wegens tollen van de Drecht, Aar en Amstel 2000, opbrengst van de gabel voor het bevaren van de Gouwe en den turfsingel 46,000. De ontvangsten van verschillende aard worden geraamd op 5189, waaronder tienden enz 659, bank v. leening 2200, haardasch enz. 1*09 en eindelijk de buitengewone ontvang sten, de opbrengst van den verkoop van gemeente-eigendom men op 9000. Onder de uitgaven komen voor de kosten van het huishou delijk bestuur geraamd op 20,758, en de overige kosten van dagelijksch bestuur op 3754 te zamen ƒ24,512, de kosten voor werken en inrigtingen tot openbare dienst op 20,036, waaronder voorkomen, het onderhoud van straten eu p.einen 5330, van wegen en voetpaden 800, van wandelplaatsen en plantsoenen 1300, van bruggen en overzetveren 1600, van havens, vaarten, kaaimuren, sluizen, enz. 3780, van de algemeene begraafplaats 5136, voor kosten voor eigendommen f 24,265, als onderhoud van huizen, torens, poorten enz. 2160, dag en weekgelden en verdere kosten der fabricage 9545, grondlasten 1350, onderhoud van het jaagpad langs de Gouwe enz. 8600, kosten van invordering van het gabel- geld enz. 1630, voor kosten van toezigt en invordering der pi. belastingen enz. f 5352, voor kosten der openbare veilig heid eu brandweer 16212.43, waaronder jaarwedde van den commissaris, belooning van de inspecteurs, dienaars etc. 3800, onkosten voor de nacht- en stille wachten 1950, kosten der verlichting 6500, brandspuiten 660, kosten der schutterij 1697.43; de kosten der plaatselijke gezondheids-politie zijn begroot op 675. De kosten voor het onderwijs en ter bevordering van kun sten en wetenschappen zijn geraamd op 28,070, waaronder voor het gymnasium 8085, jaarwedden van hoofd- en hulp onderwijzers enzf 13,700, onderhoud van scholen en meube len 1210, schoolbehoeften 1400, voor het onderwijs in kunsten en wetenschappen 1360, bewaarscholen f 1150; de kosten voor het armwezen zijn gesteld op 34,607, waaron der belooning van doctoren, heelmeesters enz. 2770, kosten van de apotheek 3400, verzorging iu de koloniën van wel dadigheid f 4000, verpleging van krankzinnigen 3000, sub sidien aan de gasthuizen 7400, aan het bëstedelinghuit, 1652, aan het alg. armbestuur 11,600. Voor renten, aflossingen enz. f 9450, als renten van de gevestigde schuld f 2070. aflossing f 3000, pensioenen 1830, sehadcloosstellÜDg voor begrafenisregteu aan de hervormde kerk 2400. Eindelijk verschillende en onvoorziene uitgaven geraamd op een bedrag van 5082. Tegen het voor de nederlandsche kunst ongunstig advies aan deu min. v. binnenl. zaken door de jury over de jongste tentoonstelling van schilderijen te 's Hage uitgebragt, werd donderdag aan den genoemden minister een protest ingezonden, door 143 nederlandsche kunstbeoefenaars onderteekend. Nadat men te Schiedam bij inteekening gelden had zoe ken te verkrijgen tot het oprigten eentr tweede bewaarschool, doch daarin slechts gedeeltelijk geslaagd was, heeft ur be kende milddadigheid van mejufvrouw L. aldaar, daarin geheel alleen voorzien, en is men thans bezig voor hare rekening dit gebouw op te rigten. 'S Gravenhage, 7 September. Naar men verneemt wordt Z. M. de koning den 15n dezer van Hd. buitenl. reis in de residentie terugverwacht. Z. M. zal, naar men verzekert, nog de wedrennen, die te Frankfort zullen plaats hebben, bijwonen. Aan heeren curatoren van het gymnasium is in overleg met den minister van binnenlaudsche zaken, het denkbeeld on derworpen om ter uitvoering van de wet op het middelbaar onderwijs, de tweede afdeeling van het gymnasium tot hoo- gere burgerschool in te rigten, terwijl het advies der plaatse lijke schoolcomm. tevens is verzocht omtrent de vraag, of het verbinden van eene burgerschool, overeenkomstig art. 14 der bedoelde wel, aan eene der lagere opeub. ncbolen, wenschelijk en in het belang van het onderwijs kan worden geacht. Volgens de toezegging, door den minister van koloniën gedaan, is door hem de wet tot uitvoering van art. 60 van de grondwet, regelende het beheer en de verantwoording der koloniale geldmiddelen, aan de tweede kamer ingezonden. Dat wetsontwerp zal dus onmiJdellijk bij de opening van het aan staande zittingjaar, die spoedig plaats heeft, worden ingediend. De aigemecne synode der ned. hervormde kerk heeft aan de synode der afgescheidene gemeenten eene uitnoodiging ge zonden om het feest van Necrlands 50jarige onafhankelijkheid te doen voorafgaan door eene plegtige godsdienstoefening, op den aan den dag der burgerlijke feestviering voorafgaan den zondag. -^e woning van Pruisen heeft thans concessie verleend voor den aanleg van den spoorweg tusschen Yenlo en Gladbach. Pij kon. besluit van 13 Aug. jl. is goedgekeurd het door de staten der provincie Zuidholland, in hunne vergadering van 24 Julij jl., genomen besluit tot het aangaan eener geldlee- ning, ten laste dier provincie van ten hoogste 1,000,000; tegen eene rente van 4^2 ten honderd in het jaar op den voet en de wijze, omschreven in het bij dat besluit vastgesteld plan. Utrecht, 5 Sept. De ten vorigen jare door vereeniging van onderscheidene veeartsenijkundige genootschappen hier te lande opgerigte maatschappij ter bevordering der veeartsenij kunde in Nederland, hield gisteren alhier hare eerste algein. vergadering. Nadat de volmagten der afgevaardigden waren nagezien en in orde bevonden, gaf ue voorzitter een kort over- zigt van den toestand der maatschappij, waaruit bleek dat de jeugdige vereeniging alle reden heeft, zich in de aigemeene medewerking en belangstelling te verheugen. Ook haar finan ciële toestand mag niet ongunstig worden genoemd. Als lid van het hoofdbestuur 'rad af de hr. F. C. llekmeijer, die met algem. stemmen herkozen werd. Eenige huishoudelijke zaken kortelijk besproken en geregeld zijnde, ging men over tot de behandeling der bij het programma vermelde wetenschappelijke punten, terwiji daarna eenige merkwaardige ziektegevallen of nieuwe beschouwingen omtrent veeirtsenijkunüge onderwerpen ter tafel werden gebragt. Omtrent het voorstel de costunm- wetten betreffende, werd besloten den hr. Heckmeijer te ver zoeken, zijne verzameling hiervan voort te zetten, waartoe hem een crediet ter bestrijding der welligt daaraan verbondene onkosten geopend werd. an het door de maatschappij uit te geven tijdschrift, kon den leden het eerste proefnommer worden aangeboden, dat de aigemeene goedkeuring wegdragen mogt. Moge een steeds toenemend getal afdeelingen en leden aan deze jeugdige maatschappij eene schoone toekomst ver zekeren Voor de viering van den gedenkdag in uov. heeft de gemeenteraad te Schiedam toegestaan f 4000. Te Ysselstein zal de openbare verlichting geschieden door petroleum. In het etablissement te Fijuioord <tanu reeds eenige landwerktuigen gereed voor Japan; terwijl mea ai.dvreu afwerkt rijn nieuwe bestellingen ontvangen Men bcw.eri dat werkelijk reeds een deenscb-zweedscti verdrag tegen Duitsehland gesloten is. l)e aartshertog Max beeft te Brussel eene prachtige koets besteld, men meent om te Mexico te dienen bij zijn intogt. Te Parijs wil men eene reusachtige concert zaal bouwen voor 3 millioen frs. om in dit mnzi« kaal atheneum dageüjk- scbe concerten te geven. Te Steenwijk zijn acht dagen geleden volwassen aardappelen voor de tweede maal van denzelfd-n grond gerooid. In Engeland hebben de landbouwers zelfs aan vrouwen tot twee guinjes week loon betaald om het rijpe graan binnen te halen In de Douau-vorsten- dommen is de toestand zeer onrustbarend en de stemming tegen vorst Alexander Jan hoogst bedenkelijk. Door de langdurige droogte dreigt de suikeroogst op St. Croix te mislukken. Het kabinet van Turijn heeft geprotesteerd tegen verscheidene artikelen van het ontwerp tot wij ziging der bondsconstitutie te Frankfort. De maarschalk Forey hoeft te Mexico subsidie verleend voor het oprigten vau een fransch theater. In de maanden junij en julij zijn in Pruisen 80 waarschuwingen aan de dagbla den gezonden. De zwitsersche bondsraad wil nosmaals aandringen op de betaling der achterstallige soldij van de zwitsersche militairen vroeger ia dienst van den kerkelijken staat. Een hevige Ira id heeft te Parijs gewoed in de straat Charenton. Eene zagerij en dj belendende huizen zijn vernield. De Turken eischen de teruggaal' der gronden door Saïd- Pacha vroeger afgestaan ten behoeve der doorgraving van de landengte van Suez en de afschaffing van den gedwongen arbeid. De mexicaansche generaal Marquez is benoemd tot komm-ndeur van het legioen van eer, als loon voor zijne hulp bij het onderwerpen van zijn vaderland. De sleesw ïjksche stenden willen geen leden benoemen voor den deenschen r::!rs- raad. De Mikado beeft stellige bevelen gegeven om de vreemden rjgt-« uit Japan te verwijderen. China heeft een handelstraktaat gesloten met Denemarken. Te Delfshaven is een windpel- en grutmolen met belen dende pakhuizen geheel afgebrand. Te Harlingea is de uitvoer naar Engeland zoo groot, dat de stoombooten alles niet kunnen laden en meer malen goed moeten laten staan. De Franscbeu zullen het mexicaansche leger reorganiseren, oefenen en daarenboven 30,000 uniformen op crediet leveren. Te Berlijn is 11. zondag het congres voor de statistiek ge opend. üit Maastricht deserteren militairen van het garnizoen om naar Polen te gaan vechten. Voor nov. 1813 i« gecollecteerd te Krommenie 165, te Heusdcn 84, te 's Gravezande ruim 200.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2