ötnncnlanö. Gemengde Berigten. Oud-Alblas, 10 "September. De staat van den landbouw in den Alblasserwaard is 'unstig. De gevallen regen heeft de schraalte van gras op de \%ei- en afgemaaide hooivelden her steld, ten gevolge waarvan de melkerij verbeterd is. De vee stapel bevindt zich in gezonden toestand, en de prijzen der versch:nende soorten, vooral van de kalfkoeijen, zijn hoog. Het hennipgevvas van dit jaar is voor het meerendeel uitmun tend. De zaailing (waarvan men een goed beschot van zaad verwacht) begint hier eu daar geplukt te worden. Sommige stukken hebben kortelings wel iets van den wind geleden, maar bij den bereikten wasdom van de hennip geeft dit weinig nadeel aan het product van de planten, en is alleen eenige vertraging in den arbeid. De vruchtboomen leveren niet dat schilderachtig gezigt van het verleden jaar op, toen zij zoo vol beladen hingen. Peeren zijn er nog al, maar appelen betrek kelijk weinig; de late aa< Innpeleu staan goed; in de vroege was op sommige stukken nog de ziekte aanwezig, evenwel niet in ergen graad. De prijs der kaas is van 21 tot 23 de 50 li. die «Ier boter van 55 tot 60 centen het 1/2 n. ctÈ. Vergadering van den Gemeenteraad. Kantongeregt te Gouda. lijke aantal inwoners bedraagt tegenwoordig niet meer dan »>6,000bij de regering dier eilanden wordt aangedrongen op' het in roeren van koelies ter bewerking der suikerplantages. Het getal vreemde schepen, gedurende de eerste helft van dit jaar te Honolulu aangekomen, heeft ter naauwernood de helft bedragen van de in gelijk tijdvak des vorigen jaars aangekomene. Sommige bladen hebben onlangs verzekerd, dat graaf Rus sell aan de deensche regering zou hebben medegedeeld, dat ingeval Duitschland tot oorlogzuchtige plannen overging, En geland eene blokkade van Hamburg, Bremen en Lubeck niet zou dulden. Thans kan men verzekeren, dat gemeld berigt on juist was en dat graaf Russell volstrekt geene mededeeliug van dien aard aan Denemarken heeft doen toekomen. 10 September. De koningin is heden uit Duitschland te Woolwich aangekomen, vanwaar H. M. terstond de reis naar Windsor heeft"voortgezet. Bij deze gelegenheid werd H. M., weder met silutsehoten begroet, welk eerbewijs zij sedert het overlijden van den prins—geniaal steeds vau de hand had ge wezen. Het publiek hul tevens weder vrijen toegang tot de landingsplaats en ontving H. M. met de meeste geestdrift. De Daily News zegt dat het thans voor de mogendhe den gebiedend noodzakelijk wordt, om met de meest mogelijke standvastigheid voor de Polen op te komen. Het blad wil thans aan hen de regteu van oorlogvoerenden toekennen, want zij zijn het in de volle beteekenis van het woord. De moord- politiek van Mnrawieff, kan nog een tijdlang worden voort- uezet, indien de Polen niet onder de bescherming der nationale wet geplaatst worden. Om nu aan die moorden een einde te maken, moeten de mogendheden onmiddellijk besluiten aan de Polen de regten van oorlogvoerende partij toe te staan. Parijs, S Sept. De geruchten betreffende eene toenadering tusschen Frankrijk en Oostenrijk houden aan. De een schrijft uit verschijnsel toe aan de omstandigheid, dat Oostenrijk schip breuk heeft geleden in het vorsteucongres te Frankfort. De ander wijt het aan de mislukking der pogingen van Frankrijk, om niet Pruisen en Rusland eene alliantie te sluiten. Niemand kent hei ware van de zaak. Zooveel is evenwel zeker, dat men thans weder evenveel spreekt van de goede verstandhou ding tusschen Frankrijk, Engeland en Oostenrijk, als vroeger van een bondgenootschap tusschen Rusland, Pruisen en Frankrijk. De minder gunstige taal, die thans door de offieieuse peis nopens Egvpte wordt gevoerd, moet niet alleen aan de hangende onderhandelingen nopens het kanaal van Suez, maar ook aan de moeilijkheden worden toegeschreven, die de heer de Les seps buitendien ondervindt. Zoo heeft deze van de egyptische regering de uitvoering van het contract nopens het leveren der werklieden geeischt. Deze beantwoordde dat door het zenden van 400 galeiboeven. Deze werden door den neer de Lesseps teruggezonden, ten gevolge waarvan men 600 vroegere veroor deelden zond, die echter zoo weinig vertrouwen inboezemden, dit men aan de europesche werklieden wapenen en de gouverneur van Suez bovendien bijzondere opzigters zenden moest. Buitendien vordert het werk zoodoende zoo traag, dat de heer de Lesseps en de fransche consul-generaal nieuwe stap pen bij de egyptische regering hebben moeten doen. Marseille, 11 Sept. Berigten uit Syrië, alhier aangebragt, maken melding van een opstand, die onder de Arabieren is uit gebroken eu de weigering om belasting te betalen en zich aan de recrutering te onderwerpen tot aanleiding had. Zij zijn nabij St. Jean d'Acre geslagen eu hebben aanzienlijke verliezen ge leden. Bij die gelegenheid is ook eene menigte paarden van de edelste rassen buit gemaakt, welke door de Arabieren wer den teruggeëischt, met bedreiging van hunne wraak voor het geval dat aan dien eisch niet werd voldaan. De Turken hebben evenwel geweigerd. Een der stammen, die de recrutering wei- genie, is bij Balbeck geslagen en dreigde zich in de woestijn te zuilen terugtrekken en van daar uit strooptogten te orga niseren. De troepen uit Damascus en Beyruth vervolgden deze weerspannigeu. Brussel, 10 Sept. De heer Rogier is te Doornik met eene meerderheid vari 495 stemmen toe afgevaardigde gekozen. De beide partijen hebben ais het ware elkander in die plaats een beslissent.» n - - geleverd. De lieer Rogier, minis ter van br.benlandsclie ;kcn, eerst afgevaardigde te Antwerpen dat wegens de kat--: ie der fortificatiën op hem gebeten was isbj de laatste verkiezingen te Dinant gevallen. Sedert is te Doornik eene vueiture ontstaan, en nu was het daar dat hij kandidaat werd gesteld. Had deze kandidatuur dus reeds door zijne nederlaag te Dinant eene groote beteekenis, zij kreeg nog meer gewigt, omdat de liberale partij verkondigd had dat re een protest was tegen het clericaie congres te Mechelen. Deze uitdaging werd gereedeiijk door de clericaie partij aangenomen, die van hare zijde meende daaruit kracht te putten. ^eWOQl^Oll, 5- Sept. In sommige kringen alhier is het ge- in Omloop, dat er te Berlijn pogingen zulleu gedaan wórden, '«m lot eene overeenkomst te geraken. Het plan daar toe zou zijn uitgegaan van twee vorsten, die zich bij het werk der hervorming te Frankfort zeer onderscheiden hebben eu moet hoofdzakelijk bestaan in eene reorganisatie der bondsconstitutie in dier voege, dat aau Pruisen het opperbevel over de duit- sche strijdkrachten ingeval van oorlog zou wordeu afgestaan. Natuurlijk vereischt dit berigt nog zeer bevestiging. Krakau, 9 Sept. De Russen hebben in het paiatiuaat Lublin twee nederlagen tegen de insurgenten geleden; de eer ste op 30 aug. bij Zaklikow en en de andere op 2 dezer bij Bilgozay. In beide gevechten werden de Polen aangevoerd door Cwiki. Berlijn, 8 Sept. De overheden zijn aangeschreven, zoo spoedig mogelijk voorbereidende maatregelen te nemen voor de verkiezingen, en daarbij naar de bestaande kieswet te werk te gaan. Te Charlottenburg is de gewezen afgevaardigde Behm, ondanks de weigering der regering, om zijne benoeming te bekrachtigen, tot driemalen verkozen tot plaatsvervangend lid van het dagelijksch bestuur. Uit Venetie schrijft men, dat de bewegingspartij sedert eenigen tijd druk in de weer is, om er de bevolking op te ruijen. Men trachtte er eene menigte revolutionaire procla mation en wapens binnen te smokkelen, hetgeen met de pro- claraatien meestal gelukte, doch met de wapens minder ge makkelijk ging. Petersburg, 9 Sept. Het Journal de St, Pétersbourg weerspreekt de geruchten in de buitenlandsche bladen betref fende de nieuwe voornemens van Rusland ten aanzien van de poolsclie aangelegenheden. Gewagende van de be-.veerde ra dicale hervormingen en nieuwe bondgenootschappen, zegt het blad, dat de gevolgtrekkingen, welke men uit dit voorge wende nieuws heeft afgeleid, even valsch zijn als de onderstel lingen zei ven. In Polen beschouwt de keizer, wiens gezind heid voor zijne poolsche onderdanen niet veranderd is, het als zijn eerste pligt de stoffelijke orde te herstellen, daar niets hechts of duurzaams kan gesticht worden op een bodem, door de hartstogten der regeringloosheid onderst boven gekeerd. Uit, een diplomatiek oogpunt blijft de regering bij haar be sluit, de op haar rustende internationale verpligtingcn na te komen, maar tevens de regten van Rusland te handhaven, binnen de grenzen, door ue tractaten aangewezen. Wat de duitsche zaken betreft, gevoelt Rusland sympathie voor Duitsch- lands eenheid en voor Duitschlands kracht, gegrond op de belangen van alle staren, waaruit het is zamengesteld. Rus land behoeft evenmin voorzorgsmaatregelen te nemen tegen gevaren, die daaruit voor hem kunnen voortvloeijen, als Duitschland noodig heeft op zijne hoede te zijn tegen gevaren, die van den kant van Rusland kunneu komen. De omloo- pende geruchten zijn alzoo ten eenenmale ongegrond en strek ken ten bewijze van eene verregaande ligt vaardigheid, zoo niet van eene opzettelijke kwaadwilligheid. Gouda. 11 September. Treffend betoonde zich lieden de algemeene belangstelling bij de piegtige begrafenis van den grijzen koster der hervormde kerk. In b'jua zeven en zeven- tigjarigen leeftijd overleden, was D. Lunenburg jaren lang een voorbeeld van ijver en nuauwgezetheid in rustelooze pligtsver- vulling. Tot voor korten tijd was hij ook werkzaam als di recteur der begrafenissen en ook in deze betrekking mogt hij de alg2ineene achting zijner stadgenootcn verwerven, daar hij, hulpvaardig jegens allen, naauwlettend in alles, een sieraad was in zijnen stand. Het waren niet slechts de predikanten, de leden van den kerkeraad en kerkelijke bedienden, die hem ter laatste rustplaats bragten, maar ook een overtalrijke schaar van ingezetenen 'oevonu zich op het kerkhof, alwaar de oudste der hervormde predikanten in gepi«te en aandoenlijke bewoor dingen het gevoel uitdrukte, dat de verzamelde menigte be zielde. In den afgeloopen nacht, omstreeks 1 ure, hoorde men verscheidene schoten binnen deze gemeente lossen, zonder dat men daarvan de rede wist, toen eindelijk op een door de politie ingesteld onderzoek bleek, dat een schildwacht, die op post stond voor de infirmerie alhier, zijn geweer bij her haling met de bij zich hebbende scherpe patronen had gela den en afgeschoten, terwijl hij tot zelfs de politie-ambtenaren dreigde met zijn op nieuw geladen geweer. Na veel moeite is men er eindelijk in geslaagd om den soldaat, die vermoe delijk aan krankzinnigheid is lijdende, magtig te worden, waarna bleek dat zijn geweer nog met drie kogels was ge laden, waarop hij een handvol tabak had gedaan. In het algemeen overzigt van het Baf. Handelsblad leest men De discussien der tweede kamer over de begrooting van het departement van koloniën hebben hier een goeden indruk geui ikfc. Met genoegen heeft men Waargenomen, dat het batig slot niet meer zoo zeer op den voorgrond stond, dat er geen woord overbleef voor dï belangen van Iudie. Er hebben zich stemmen en soms krachtige stemmen voor Indie doen lioorennergens wordt dit dankbaarder erkend dan in Indie zelf. Maar of men zich practische gevolgen van die beraadslagingen voorstelt? Daaromtrent is men hier tot een scepticisme vervallen, dat niet meer door lange woorden kan verdreven wordeu, maar slechts voor groote daden zal wijken. Men waardeert het gesprokene, maar als eene eenvoudige ei- kenning van de regten van Indie, als eene daad van courtoisie. De opbrengst der ink. en uitg. regten doet wederom den gedrukten toestand des handels duidelijk uitkomen. De ver betering, die zich in de opbrengst van de maand april van dit jaar, vergeleken met. die van april 1862, deed opmerken, heeft geeu stand gehouden; de maand mei toont wederom eeue belangrijke vermiudering in de opbrengst aan. Uit Japan verneemt men, dat de mikado order had ge- geven de vreemdeiiugen uit het land te verwijderen, maar dat het verzet van den taikoen en de houding der engelsche en fransche vlootvoogden wel zullen bewerken, dat de Europeanen er hunne positie behouden. Ammerstol, 10 Sept. Ill den loop dezer week van maandag 7 tot heden zijn hier nog gevangen 63 zalmeu, prijs van 1 tot 1.25 per 1/2 ned. pond. De katoenteelt in Britsch-Indie geeft uitzigt op een ruimen oogst. De oostenrijksche rijksraad zal eerst op het einde dezer maand geopend worden en de zitting reeds weder raet kerstijd gesloten worden. De fransche minister van financien wil de conversie der vier en een half pCts in 3 pCts voliooijen en overgaan tot de gedwongen conversie der spoorueg-aaudeelen. Meu meent de erkenning der zuidelijke staten door Frankrijk als zeer nabij te mogen beschouweu. Te Napels wordt een congres vau geneeskundigen gehouden. In de deensche moerassen vau Nydauun is opgegraven een eikeu voertuig 38 ned. ellen lang, o. a. beladen met vele kostbare wapenen. Men ineeQt, dat het uit de derde eeuw is. Twee aonderd exemplaren van Reuau's leven van Jezus zijn te Koustantinopel verkocht. De keizer vau Oostenrijk geeft bij wijze van leening een millioen schepels graan om in Hongarije uit te deelen aan de behoeftigen. De tegenwoordige onderkoning van Egypte blijkt den vreemdelingen veel minder gunstig te wezen dan zijn voor ganger. Met 1 october zullen in bet gebeele koniugnjk Italië deposito- eu beleeningskasscn opgcrigt worden. Algerie wordt geteisterd door hevige bosebbranden, die men toeschrijft aan kwaadwilligheid der Arabieren. De berigten uit de engelsche katoendistricten luiden guustig ten aan zien der bestellingen, maar ongunstig teu aanzien van de hoeveelheid der aanwezige grondstof. In het oostenrijksche kamp bij Bruck aan de Leitha is eeue groote hoeveelheid buskruid ontploft bij gelegenheid van een vriendenmaal in een otficierstent, waardoor verscheidene personen doodelijke kwetsuren bekwamen. De exgroothertog van Toskanen heeft den post van burgemeester der gemeente Sblakewert iu Bohemen aange nomen. Men koestert gunstige verwachtingen van den wijnoogst in Frankrijk. Men beweert dat de duitsche bondsdag besloten heeft, dat Saks-en en Hnnovcr 4000 man zullen leveren ter bezetting van de duitsch- deensche vorstendommen. Lord ltussell verklaart, dat hij den vrede in hel alge neen en de onzijdigheid in den amerik. oorlog zal blijven hand haven. -- Te Antwerpen is brand ontstaan door petroleum, doch spoedig gebluscht. De Portugezen hebben eene kanonneerboot gebouwd met een stukzij noemen die Terror dos Mares (schrik der zeién.) Het garni zoen te Yeere lijdt aan koortsen, die toegeschreven worden aan de danipeu door bet uitdiepen der haren verspreid. Te Dordrecht heeft men het besluit genomen ter opheffing der .weede afdeling van het gymnasium. Voor nov. 1813 is gecollecteerd te Meppel 232.82. De auaraiti- sche gezanten hebben te Marseille voor hunne voeding medegebragt een enorm aantal kisten rijst, omdat die in het land der fransche barbaren niet zou gevonden worden. De vijf bandieten van de Aunis wordeu door Frankrijk uitgeleverd aan Italië. De Franschen krijgen last oor logschepen naar Alexandrie te zenden, om der zaak van de doorgraving kracht bij te zetten. Een nieuw ontdekt metaal, het thallium is een -terk werkend vergif. Te Wiesbaden heeft zich een speler dood gescho ten en te Keulen een dito verdronken, die zijn geld te Homburg verloor. Als de Pruisen nu niet raar dcu zin van Bismarck kiezen zal de wjust'tutie op wachtgeld gesteld worden. ïn Je omstreken van Notting ham is tl. zondag sneeuw gevallen, terwijl nog veel graan op het veld stocd. Het aantal adellijken vau het mannelijk geslacht in geheel Oostenrijk bedraagt 250,000. Te Krimpen aan de Lek is 10 dezer de bliksem geslagen in een houtzaagmolen zonder brand te veroorzaken. Niet meer dan een »esde der pl. commissien voor nov. 1813 zon verlan gen dat in de eerst» plaats gevolg gegeven werd aan de stichting der nationale ambachtschool. LI. woensdag heeft te Brnssel een hevig on- weder gewoed, waarbij een der torentjes van het stadhuis getroffen en verbrijzeld is. De nieuwe verkiezingen in Pruisen zullen den 15 octo ber plaats hebben. Zitting van Vrijdag, 11 September. Afwezig de heeren Buchner en Herman de Groot. De notulen van het verhandelde in de vergadering van 1 dezer worden gelezen eu goedgekeurd. Zijn ingekomen de navolgende stukken, als: lo. Een adres vau L Visser, daarbij verzoekende afstand van een stuk grond over het veerstal, ter zijde van den beukmolen, ten einde aldaar een huis te bouwen. In handen der commissie van fabricage, om advies. 2o. Een adres van A. Soet, houdende verzoek cm te worden benoemd tot commissaris over de stoombooten-veeren. Ter visie. 3o. Eeue missive der plaatselijke schoolcommissie, iü wier handen was gesteld een verzoek der israelitische schoolcommissie, om subsidie voor de maatschappelijke israelitische school. De plaatselijke schoolcommissie adviseert op dezelfde gronden als zij reeds eenmaal heeft aangegeven, de subsidie niet te verkenen. Het is in strijd met den geest der wet op het onderwijs. Gesteld in handen der commissie belast met het onderzoek der ge- meentebegrooting. 4o. Eeue missive van Burgemeester en Wethouders, waarbij zij naar aan leiding van een voorstel der gezondheids-commissie, aan den gemeenteraad in overweging geven, niet o vertegaan tot de daarstelling van eeue nieuwe Zwem- en Badinrigting. waartoe vele duizeude gulden zouden vereischt worden, maar de bestaande inrigting te doen dienstbaar zijn, zoo wel voor diegenen, welke eenige bijdrage kunnen bekostigen als voor dezulken, welke daartoe buiten magte zijn. Ter visie. 5o. Eene missive van Burgemeester en Wethouders, waarbij zij, in het belang der gemeente zoowel als in dat der gasverbruik?rs, velerlei be palingen aangeveu, welke, boven en behalve hetgeen de raadscommissie, over die onderwerpen verslag hebbende uitgebragt, heeft voorgesteld, zullen dienen te worden opgenomen in een nieuw coutract, indien de raad tot de verlenging van het bestaande beslootter visie en in handen der gemeente raadscommissie. De rekening en verantwoording van librymeesters over 1862 wordt een parig goedgekeurd. Nadat de burgemeester hierop eene besloten vergadering had doen houden, wordt, de deuren der raadzaal weder geopend zijnde, in behandeling gebragt de vraag of het herdenken aan de voor Nederland, gewigtige gebeurtenis van het herkrijgen zijner onafhankelijkheid in november 1813, alhier in meerdere of mindere mate, feestvierend zal herdacht worden. Al de ledeu spreken een toestemmend oordeel uit. Over de hoegrootheid der som, daartoe beschikbaar te stellen, bestaat verschil. Aan de be raadslaging daaromtrent nemen deel de hh. Fortuijn Droogleever, Remy, P.ince, Westerbaan, keinper en Kist eD wordt, met S tegen 5 stemmen, zijnde de hh. Kist, Braggaar, Fortuijn Droogleever, Viruly en Westerbaan, besloten daartoe f 3000 beschikbaar te stellen, af te schrijven van den po-t op de begrooting voorkomende, tot onderhoud van het jaagpad. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Op den 19n aug. en 2n sept. jl. zijn door het kantongeregt te Gouda veroordeeld 2 personen ter zake van het visschen in gesloten vischtijd, ieder in eene geldboete van 3 of drie dager gevangenisstraf. 1 persoon wegens het opzettelijk toebrengen van schade aan eens anders roerend eigendom, in eene geldboete van ƒ5.50. 1 pers. wegens het niet gaan als geleider naast een aange spannen hondenkar te Gouda, in eene geldboete van 3. 1 pers. ter zake van het niet sluiten zijner tapperij te Moor drecht des avonds ten 10 ure en het toelaten van bezoekers in dezelve na dien tijd, in eene geldboete van 3 of een dag gevangenisstraf. 1 pers. wegens het nederleggen van goederen op den grond der gemeente Gouda, in eene geldboete van 1 of een dag ge vangenisstraf. 1 pers. wegens het niet vertoonen van een verhuisbiilet op de secretarie te Gouda binnen den bepaalden tijd, in eene geldboete van l ot een dag gevangenisstraf. 1 pers. ter zake van het ter keuring aanbieden van kennelijk ongezond vleesch te Gouda, in eene geldboete van ƒ2 of een dag gevangenisstraf. 3 pers. ter zake van het zwemmen te Gouda op een verboden plaats, elk in eene geldboete van ƒ1 of een dag gevangenisstraf. 2 pers. wegens het visschen in eens anders vischwater, zon der schriftelijke vergunning van den eigpnaar, ieder in eene geldboete van 3 of drie dagen gevangenisstraf. 2 pers. ter zake van het visschen zonder acte en zonder schrif telijke vergunning van den eigenaar van het vischwater, ieder in twee geldboeten a 3 of drie dagen gevangenisstraf. 1 pers. wegens het zitten als geleider op een aangespannen hondenkar te Moordrecht, in eene geldboete van 3 of een dag gevangenisstraf.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2