Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I ff» 1863 Donderdag, 17 September. Overzigt. Buitenland. iccten. N? 153 Uitgave A. BRINKMAN. ';1/4 91/» I’/„ I i'i r! tót' i ai 'I OUDSCHE COURANT Leeuwen eu S. slagen •sö’Ac '5° IS 1RIXKMAN. irijzen. Gerst an voer sedert 20 qr. inl. erden aange- lape» en 305 r d°. kalveren pr. steen bet. oogste ioers. a 5. Haver a 22. Infer, Lange TiendewegD. u°. 61. De prijs der Advertent ien van één tot zes regels met inbegrip \au het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Rietveld, gtb. elder, d. W. d. 40 j. wed. van Sit U 25 j. 91’/» 199’4 onrustbarend. Men wil zich aanmatigende vreemdelingen ontdoen. En September. Gebit v< u koers. en E. Heerkens. tel. Johanna, W. Laurier eu den Haan. - largaretha Alida, - T. E. J Ties- Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De pi ijs per drie maanden is f2,franco p. post 2,25. De inzending der Advertentién kan geschieden tot des ’morgens ten 11 ure. f 8.92, ruwar. 5.40. Aardapp. 52.50. randerd. Gerst 5 c. hooger. 0 c. gedaald, »er, Kogge eu Kamper en en Gouda Londen, 13 Sept. Berigten uit New-York van 3 dezer des avonds melden, dat de gouverneurs der zuidelijke staten 400,000 negers onder de wapenen hebben geroepen. Volgens een gerucht is Lee voornemens om generaal Meade in de flank te vallen. Het fort Sumter ligt in puin maar zal niet worden verlaten. Het bombardement van Charleston is gestaakt. Volgens berigt uit Vera-Cruz hebben de Franschen den 8C Augustus Menatitlan en den 9n Tampico bezet. In de jaarlijksche vergadering van het wetenschappelijk genootschap van Groot-Brittannie, die in de vorige week te New-Castle is .gehouden, is .door den voorzitter, de iheer W. 86>A 70»'lc 41716 de radelooze opstandelin- oin die later geheel vrij te naar het noorden. Zoo vernie- van den oorlog was, het en het doel 2’4 112’4 l. in oogst, was 1 2/hooger; te Eug. Gerst 31 aug. tot 5 14 qr. inl. en I’/b o GOUDA, 16 September. Eindelijk is het antwoord van Rusland ontvangen. Nu zal het nog enigen tijd duren, eer de inhoud bekend wordt ge maakt. Intusschen is er speelruimte voor allerlei geruchten, doch de verwachting is niet groot en de algemeene belangstel ling zeer verminderd. De russische keizer is niet karig op welwillende betuigingen, hij zal uit eigen beweging vele belang rijke hervormingen toestaan, zoodra de Polen zich ouvoorwaar- delijk onderwerpen. Maar de Polen hebben daar nu ju^t geene genegenheid voor en spannen alle krachten in om den opstand vol te houden; de strijd wordt nog altijd met afwisselende kansen gevoerd, naauwelijks verneemt men van een paar ge vechten voor de Polen gunstig of men meldt dat Llelewel ge en mot andere hoofdofficieren omgekomen is. De Polen willen te Londen een nationaal parlement van 300 leden bijeen roepen en de Russen huis voor huis te Warschau doorzoeken om de leden van bet nationaal bestuur in handen te krijgen. Op interventie ter gunste van Polen door de mogendheden hoopt niemand meer, uu spreekt men van dr erkenning der insurgenten als oorlogvoerende mogendheid, welk regt zoo ge- inakkelijk werd verkregen door de oproerige slavenhouders in N.-Amerika. Maar heeft Frankrijk veel sympathie voor de mishandelde Polen, meer gevoelt het voor de katoenlords. Altijd blijft men toch beweren, dat Frankrijk op het punt staat het zuiden te erkennen, ofschoon het daartoe wel bijna te laat geworden is, nu Charleston dreigt te bezwijken en gen 4 a 500,000 slaven wapenen, geven, als zij niet overloopen tigen zij zelven, wat de beweegreden voortbestaan der slavernij. Dan is de verwachting der noordelijke abolitionisten vervuld. Alles schijnt zich thans tot rust te schikken; Oostenrijk ver mindert voortdurend zijn leger; Italië roeit de rooverbenden uit; de amerikaansche oorlog neigt ten einde en Mexico is al thans vooreerst onderworpen. In Pruisen wil men het onmogelijke volhouden. Als het volk nog eens eene liberale kamer kiest, zal men toch wel andere maatregelen moeten nemen. De koning is, naar men zegt, sterk gehecht aan zijn minister, die van zijne zijde voor geen dwangmaatregel zou terugdeinzen. Maar de koning is in gevaar zijne kroon te verliezen en Europa in rep en roer te brengen en dat om een stelsel vol te houden, onbestaan baar met licht, vrijheid en volksgeluk. Het is waarlijk treurig, dat den halstarrigen koning de oogen niet opengaan bij den blijkbaren onwil des volks, die zich zoo duidelijk openbaart bij de regering v »n verschillende steden, daar zij zich onttrekken aan elk huldebetoon. - In Spanje betoont zich het ministerie den vooruitgang vij andig en wil den liberalen niets toegeven, die zich dan ook aan de verkiezingen onttrekken. Ofschoon er tot nu geene zekerheid bestaat, beweert men algemeen dat de aartshertog Maximiliaan de mexi?aansche kroon zal aaunemen. Altijd blijft het velen onbegrijpelijk, hoe het mogelijk is, dat een oosteurijksche prius zulk een fransch ge schenk kan aannemen, zoo vol bezwaar, zoo gevaarlijk en onzeker. In Japan blijft de toestand zeer van de lastige en wij Nederlanders, die sedert zoo lang alleen in betrekking stonden met Japan, worden in den algemeen en maatregel be grepen. Het is wel vrij zeker, dat de hebzucht der vreemde kooplieden aanleiding heeft gegeven tot misnoegen, maar de hoofdoorzaak schijnt te liggen in den afkeer der japansche grooten. Engeland zendt soldaten en Japan zal ondervinden, dat men niet ongestraft Let verkeer mag weigeren. Toch blijft het een ongerijmde manier van handelen zich door geweld op te dringen, en men mogt vragen of er geene betere wegen zijn om het verkeer der volken te bevorderen dan het brutaal geweld. Daardoor is China geopend en Cochin-China tot reden gebragt. Nu ligt Japan aan de beurt, ook daar zal het kanon de bres openen, waardoor de christelijke beschaving ingevoerd zal worden.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 1