Binncnlanö. Gemengde Berigten. Ingezonden. Armstrong, de vrees te kennen gegeven, dat door het steeds toenemend gebruik van steenkolen die brandstuf zou uitgeput worden, voor dat er middelen tot vervanging der''live, zouden ontdekt zijn. Naar aanleiding daarvan heeft het genootschap uit zijne middelen eene som van 100 bestemd tot het on derzoek der vraag, hoeveel brandstof Engelands kolenmijnen no" zouden kunnen bevatten. Uit Ierland wordt gemeld, dat het ongunstige weder gedurende de laatste dagen een minder nadeeligen invloed op den oogst gehad heeit dan men vreesde. In de westelijke streken van dat land is eene groote hoeveelheid graan in goe den staat binnengebragt. Bij de aardappelen heeft men slechts geringe sporen der vroegere ziekte waargenomen. Aide overige gewassen beloven eene zeer ruime opbrengst. Ericson heeft dezer dagen het volgende geschreven aan- oaande een nieuw pantserschip, dat onder zijn toezigt werd gebouwd. „De Dictator zal spoedig gereed zijn met zijn ijze ren pantser van 10'/2 duim dik eo zijn toren, die uit 15 duim, platen is gemaakt. Zijue kanonnen zijn bijna geheel vereed. G..-hoedt a. woorden goeu- dit schip zal zoo zeker een Dictator zijn, als het eerste schip van zijn vorm, een Monitor was." Den II" is het schip Kirkham met een telegraafkabel ter lengte van 1ST mijlen van Gravesend naar Bagdad ver trokken. Dit is de tweede uitzending; de overige gedeelten zullen in drie zeilschepen en eene stoomboot naar de golf van Perzio worden geexpedieerd. De geheele lengte bedraagt ruim 1200 mijlen. G»!ijk men weet heeft de bekende leeuwenjager Jules Gerard in* het begin dezes jaars hier te lande de noodige gel delijke ondersteuning gevonden, tot uitvoering van het pian om van de afrikaansche westkust over Tombuctoo een geschikten handelsweg te land naar Algiers op te sporen. Nadat hij ten dien einde iu het voorju..r op reis was gegaan, liep er onlangs een gerucht, dat z.jüe »iidernemiug reeds in deu aanvang was mislukt. Tot wederlegging daarvan wordt thans opeub"jrheid vereven aan zijn laatsten brief, door hem onder dagteekening van 24 Jonij 11. uit IVhydah (aan de westkust) naar Europa verzonden. Daarin schrijf' (tg ,<!k Lab -dot zonder moeite een weg door het binnenland gevonden. Binnen weinige da gen vertrek ik van Kleiu-Bolo-Popo, op korten afstand ten wesUn van IVhydah gelegen. Wanneer er zich geene verhin dering voordoet, dan ben ik tegen September in het Kongge- berne, drie maanden later bi.' -= bronnen van Niger, in het be'rin van het vooijaar te Tombuctoo en in het laatst van den zomer te Algiers. God is groot en mijne onderneming is hoogst gewigtig. Vol vertrouwen op den goeden uitslag ga ik op reis." Uit New-York wordt van 3 sent. nog gemeld, dat ge neraal Blunt op 28 aug. bij het overtrekken van de rivier Arkansas werd geslagen en 3000 man verloor. De president l.i n col li heeft verklaard het emancipatie-decreet tejzulien hand haven. De conscriptie in Ohio is geschorst, dA in de stad New-York heeft ter naauwernood 2000 man opgeleverd. De mm. v. financien heeft bij verschd'ende banken 50 millioen dollars geleend, die in <ie maand november zuilen terugbetaald worden. Parijs, 11 Sept. De russischc gezant he»fl heden namid dag deu heer Drouin de Lhttvs het antwoord zijner regering op Frankrijks nota overhandigd. j^an bet mm„terle van onderwiis arbeidt men thans aan eene reorganisatie van hel onderwijs, dat voortaan ook zal om vatten handelswetenschap, boekhouden cn de levende talen, de laatste met zooveel kracht op den voorgrond gebrogt, dat de fransche jongelieden weldra met de hoilandsehe en duitsche in het spreken van vreemde laien zuilen kannen wedijveren. Er zal ook meer speling worden gelaten om vrouwen tot het neven van onderwijs toe te laten. Wanneer de hr. Duruy al die plannen ten uitvoer brengt, dan zal hij alleen meer in het b- 'nrg van het openbaar onderwijs hebben gedaan, den .er: balf dozijn zijner voorgangers. De keizer heeft, naar men verneemt, voor zijn vertrek naar Biarritz, de zekerheid erlangd, dat de poolsche kwestie eene voldoende oplos,ing te gemoet gaat. Die zekerheid is hem geworden nadat de drie mogendheden fesdden 'aegegeven dat de ''/aar eemgerma'e ragt had, met als gelijke met de opstandelingen te onderhandelen, dat z'jne waardigheid zijn besluit kon regtvaardigen om niet aan drang van buiten toe te „-even en dus geen hervormingen te verleeneii, voor de rust zo" heisfêM TA russische regering moet bij hare toezeggingen te kennen hebben gegeven, dat zij voor het einde van den winter den "pstand meester kan zijn, vooral zoo de Polen weten, dat de mogendheden hun niet het karakter van oorlogvoerenden zullen toekennen en Rusland niet het regt juUen betwisten, eerst nu de oud'/ •rning conc/ssien te doen. —"/Volgens de Nation vermijdt iet russiscbe antwoord alle discussie over de bekende zes punten, uithoofde van de over eenstemming der kabinetten over dit onderwerp; ook zwijgt het over de kwestie van den wapenstilstand en de conferentie. Prins Gortehakoff bepaalt zich tot discussien over het tijdige van de gevraagde maatregelen ten behoeve van Polen. De toon wordt verzoenend genoemd. De heer von Budberg heeft mede eene uitgebreide memorie betreffende de inwendige organisatie des russischeu rijks ont vangen. Deze memorie zal officieel aan den heer Drouin de Lhuys worden medegedeeld 15 Sept. De Nord deelt mede, dat prins Gortschakoff in zijn antwoord verklaart, dat Rusland geen hervormingen zal invoeren voor de opstandelingen de wapens hebben neder- gelegd. Hij heeft tevevens zijn antwoord zoo kort mogelijk zamengevat om discussien te voorkomen, die ligt een hatelijk karakter zonden kunnen aannemen. Wat de zes punten aan gaat, zal Rusland al doen wat mogeiijk is om ieder verschil van gevoelen met de mogendheden uit den weg te ruimen. Brussel, 13 Sept. Uit alle oordeu des lauds ontvangt men berigten omtrent de vreugde welke de verkiezing van deu heer Rogier heeft veroorzaakt. De liberale partij van Renaix heeft een aires van gelukwensching aan de bewoners van het 'rrondissement Doornik gezonden. Te Dinant werd op ont vangst van het berigt de stad geïllumineerd- in de Borinage en vooral te Jemmapes was de vreugde groot. In laatstge noemde plaats werden vlaggen van de meeste huizen uitge stoken, een eereboog met het opschrift „leve Rogier" opgerigt, de philharmonische sociëteit hield een optogt bij fakkellicht en voerde verscheidene muziekstukken uit, des avonds was er volks bal. De liberalen van de stad en de kantons van het arron dissement Doornik hebben eene inschrijving geopend om den heer Rogier een gastmaal aan te bieden. De clericalen daar entegen spuwen vuur en vlam en hunne organen bevatten ar tikelen tegen Rogier, waarvan de hevigheid en onbeschaafdheid van uitdrukking alle grenzen te buiten gaan. Weerten, 12 Sept. Uit Triest wordt berigt, dat met den overlandpost de mededeeling is ontvangen, dat iu de japansche wateren op een nederlandsch oorlogschip cn een fransch stooin- vaartuig is geschoten. Een amcrikaausehe oorlogsbodem is naar Jeddo gestoomd, ten einde voldoening te eischeu voor den hoon aan de amerikaansche vlag gedaan, door te vuren op een amerikaansch koopvaardijschip. Te Nagasaki is een complot ontdekt; de zamenzweerders hadden het plan beraamd om den engelschen consul te vermoorden. 14 Sept. Het antwoord van Rusland op de nota van Oostenrijk is gisteren alhier ontvangen en heden bij graaf von Rechberg ingediend. Men verzekert, dat de regering aan de kabinetten van Parijs, Petersburg en Londen de stellige verklaring heeft doen toekomen, dat zij het voornemen heeft opgevat, om aan de duitsch-deensche kwestie een einde te maken. Eene bonds- executie is onverm.jdelijk geworden, indien Denemarken hij het eenmaal aangenomen steisel olijft volharden. 15 Sept. In het antwoord van Rusland op de nota onzer regering, verklaart prins Gortehakoff zich te kunnen be palen bij hetgeen vroeger door Rusland werd gezegd teil aan zien van de zes punten. Hij zegt Oostenrijk dank voor zijne vredelievende gezindheid; verklaart dat Rusland met de beste bedoeEngen ten opzigte der Polen bezield is :naar wijst er op, dat evenwel de hoop, dat (1e gevoerde onderhandelingen tot eenig resultaat zouden leiden, gebleken is ijdel te zijn. Rus land gelooft derhalve, dat die onderhandelingen kunnen worden afgebroken, nemende het alle verantwoordelijkheid voor zijne rekening. Berlijn, 13 Sept. Welk stelsel of liever welke stelsels de feudale partij aankleeft, laat zich duidelijk zien uit den inhoud der artikelen van het hoofdorgaan dier partij. Terwijl in de hevigste taal de beweerde noodzakelijkheid wordt aangetoond, om de vertegenwoordigers der natie bij ons te lande het zwij gen op te leggen, leest men wat verder, dat de voorstellen, door Oostenrijk op het vorstencongres gedaan, niet vrijzinnig genoeg zijndat het volstrekt noodig is het aanstaande duitsche parlement door regtstreeksche verkiezingen bijeen te brengen. GOUda, 16 Sept. Door Z. M. is de heer C. J. Bredius op verzoek, met 1 november eervol, onder dankbetuiging ont slagen als burgemeester der gemeente Woerden. Berigten uit Japan melden, dat onze consul-generaal al daar eene aanschrijving van den Mikado heeft ontvangen, om dat rijk onmiddellijk met alle Nederlanders te veriaten. De consul-generaal had dadelijk daarop tegen deze handeling protest aangeteekend, als in strijd zijnde met het volkenregt eu onze gesloten overeenkomsten. Aan het ministerie van buitenl. zaken houdt men zich on- ledig met instructien voor den consul-generaal op te maken, die^ hem echter wel wat laat zouden kunnen geworden. Naar Indie zijn bevelen gezonden om vier oorlogschepen naar Japan ie zenden, deze ter beschikking te stellen van onzen consul-generaal, met magtiging, om des noodig, met geweld van wapens te ageren of, des geraden, met Bngeland gemeenschappelijk te handelen. Op de 11. zondag en maandag te Dordrecht gehoude" 26e tentoonstelling van het genootschap voor tuin- en land bouw, //Dordreclitsche Flora", welke uitmuntend geslaagd is, hebben twee hoilandsehe dames, mevr. de wed. Visser te Dord recht cn mevr, de wed Storm, geb. van der Chijs te Delft, de eer gehad van bekroond te worden. Terwijl aan de eerste een zilveren medaille werd toegewezen voor eene verzameling rijpe tafel vruchten, erlangde de laatste eene der voornaamste van de uitgeloofde zilver-vergulde medailles voor een nieuwe verscheidenheid van tafslvrucht van uitmuntende hoedanigheid, benevens eene zilveren medaille voor noord-amerikaansche groen ten en wortelgewassen en eene zilveren medaille voor noord- amerikaansche vruchten en tuinzaden. Men schrijft uit Botterdam in dd. 12 sept.- Houders en speculanten in petroleum zijn in de laatste dagen door een panischen schrik overvallen. Bij eene steeds vooruitgaande markt waren gedurende de maanden mei, junij en julij belang rijke partijen in entrepot opgeslagen en toonden die fusten niet de minste teekenen van lekkage. Sedert eenige dagen echter bemerkte inen, dat het water in de havens voor de pakhuizen, waar die partijen lagen, als met petroleum overdekt was, en hoewel telkens de eb die tweemaal daags wegvoerde, steeds was petroleum op het water te zien, zoodat de bewoners in dien omtrek het water uit hunne pompen, alsook dat aan de watertrappen gehaald werd, niet meer als drinkwater kon den gebruiken. Nu werden dezer dagen eenige partijen met ca. 20 pCt. winst op den prijs gerealiseerd, maar hoe groot was de teleurstelling, daar men in plaats van winst te behalen, tot 40, 50, ja zelfs op enkele partijen meer dan 60 pCt. wigt- verlies heeft geconstateerd, waardoor kapitale verliezen geleden worden. Het schijnt nu dat de petroleum terstond in den grond zakt, om na eenigen tijd weder naar het water uit te loopen, waarvan de sporen langs de kaden voor de pakhuizen zeer goed zigtbaar zijn, en het artikel tevens zeer gasryk is en daardoor als vervliegt; zeker is het artikel niet geschikt om bet op speculatie op te doen. 'S Gravenhage, 15 Sept. Z. M. de koning is heden avond omstreeks 8 ure in de residentie terug gekomen. Zaturdag a. s. 19 dezer zal het zittingjaar der staten- generaal door den minister van binnenl. zaken gesloten worden. Te Boston wordt een orgel vervaardigd voor den grooten mormonen tabernakel in Salt Lake City, waarin 15000 zitplaatsen. De octaven van het orgel zijn van 16 tot 32 voet. Te Brunn is de eerste steen gelegd van eene nieuwe protestantsche kerk. De k .prins van Prui sen klaagt hij de politie over de wandelaars, die in dt^ koninklijken tuin te Sanssouci boterhammen eten. Op twee marktdagen is te Hoorn ver kocht voor ƒ100,000 mosterdzaad. De koleumijnwerkers in Pennsylva- uie verdienen thans van 90 tot 125 dollars per maand en werken 8 uren daags. Te Berlijn telt men 450,000 protestanten, met 36 kerken en 90 predikanten. De pauselijke consul te Napels is gearresteerd ->n nu neemt men van weerskanten maatregelen ter verwijdering van de con suls. Charleston is beschoten met bommen die grieksch vuur bevatten en vloeistof verspreidden, waardoor onbluschbare brand veroorzaakt werd. In 1862 werden te Amsterdam aangevoerd iOOO schuiten met bloemen en heesters, u" Bloemendaal verzonden voor ongeveer twee tonnen gouds aan bloembollen en bragten de veilingen der te velde staande bloemge wassen Dog f 40,000 op. Te Hem zijn drie huizee verbrand. Een der badgasten te Scheveningeu heeft aan de hoogduitsch evangel, gemeente van 's Gravenhage een geschenk van duizend gulden doen toekomen. Dr. A. Pierson bewondert een boek, waardoor hij geen sympathie gevoelt. Warschau wordt tien dagen in staat van beleg gehouden om door al- gemeene huiszoeking het nationaal comité op te sporen Te Napels is de verjaardag der eerste komst van Garibaldi in de stad, feestelijk gevierd. in de laatste acht maanden zijn alleen uit New-York verzon den dertien cu een half millioen gallons petroleum, ter waarde van een millioen pond sterling. Te Franeker en te Harlingeu zijn dit jaar ongeveer 5000 last koolzaad aangebragt ter waarde van nagenoeg twee millioen gulden. Ouder Suawoude is brand ontstaan door hooibroeijÏDg en behalve het hooi ook de boerenwoning vernield. Een zwaar on we der verzeld van hagel en stortregen heeft in Buckinghamshire en Oxfords hire groote schade toegebragt aan de havervelden, de tarwe was gelukkig biunen. Het kaperschip der zuidelijken, de Florida is te Brest verkocht en fransch eigendom geworden. Kaïro in Egypte wordt op europesche wijze versierd met een fraai spoorweg-station, het krijgt bovendien een groot plein, een schouwburg, een beurs en twee kerken. Engeland zendt soldaten naar China ook om te dienen ter bevrediging van Japan. Te Gent is weder twist gerezen o^er het begraven van een onregtzinnige tus- schen het burgerlijk bestuur en de geestelijkheiu. In Frankrijk is be- tloten tot de opheffing der rijksstoeterijen. Door het ontploffen van een kist met vuurwerk op een goederentrein bij Keulen is een conducteur een been op de hoogte der heup afgeslagen. Te Trier is een romeinsche heerweg ontdekt jes vort onder den teganen grond. De -Pfsasches widen in C'ochin-China eene nieuwe stad bouwen. Te Partbenkirenen 21)0 86 huizen verbrand, waarbij twee personen omkwamen.De uitga ven ran Frankfort ten behoeve van htt vorsten,-ongres bedragen 130 000 r' of gemiddeld 10,000 per dag. Voor nov. 1313 is seeoilecteerd t.- Harlingeu ruim 220, te Berkel 40, te Leerdam f 273 92 te t njenhan f 63, te Hof van Delft 25. Gouda 8 September 1863. Mijne Heeren Het rapport der commissie aan wie het onderzoek is op gedragen over bet adres van het bestuur der maatschappij voor nieuwe geoctroijeerde gasbereiding. tot verlenging van het con tract der openbare straatverlichting geeft ons aanleiding ook onze meening over die aangelegenheid kenbaar te maken. Wij toch hebben ons afgevraagd of de door het bestuur der maatschappij voorgestelde prijsvermindering van het gas, van zoo overwegend belang is voor de gas veibrui kers, dat dit de verlenging van bet contract, op voor de gemeente nadeeligei voorwaarden dan de bestaande toelaat, en die vraag meenen wij ontkennend te moeten beantwoorden. De nadeelige zijden bestaan: 1°. in het verlangen van het bestuur der maatschappij dat de gemeente schadevergoeding zou moeten verleeneu wanneer ze, het contract hebbende opgezegd omdat er eene goedkoopere en betere straatverlichting tot stand te brengen ware, later ti»ogt goedvinden weder tot gasverlichting over te gaan. 2°. omdat de maatschappij de in het contract aanwezige be paling dat het gemeentebestuur het ragt heeft om na afloop der concessie of bij ontbinding van het contract, de fabriek tegen taxatie over te nemen, die overneming verpligtend wil maken. Beide die bepalingen komen ens van zuo overwegend belang voor, dat wij, mogt het bestuur der maatschappij op het be houd daarvan aandringen, wij u de aanneming daarvan in het belang der gemeente ontraden, terwijl wij dit in het belang der gas verbruikers almede doen, indien het maximum van den prijs der gas niet op 14 centen per kubiek el wordt vermin derd, tens ijl daarbij als voorwaarde zou behooren gevoegd te worden, dat ingeval in gemeenten van gelijken rang als Gouda, de gasprijzen voor particulieren minder dan 14 centen per ku bieke el bedragen, die vermindering ook in deze gemeente zal worden ingevoerd. Bovendien zouden wij wenschen en het toestaan der verlen ging daarvan afhankelijk maken, dat door de verlenging van het contract ook eenig voordeel voor de gemeente werd ver kregen en wei: 1°. Dat boven de bedongen 2100 uren brandens, 100 uren werden beschikbaar gesteld om bij buitengewoon duister of mistig weder, Burgemeester en Wethouders in de gelegenheid te stellen, de lantaarns vroeger dan op het daarvoor be paalde uur t<* doen ontsteken of wel ze later te doen branden. 2°. Om de vergoeding, door de maatschappij Dij het opbreken van straten te verstrekken, te verhoogen met lü centen pr. vierk. el, alzoo de ervaring heeft geleerd, dat straten, op gebroken zijnde, meer dan eens moeten worden verstraat, vóór ze in goeden staat verkeeren, waartoe de thans be paalde som van 15 en 25 centen niet voldoend*, is. De hoofdpunten behandeld hebbende, deelen wij u mede, dat wij bij het in overweging nemen der onderdeelen gestuit ziju op de volgende punten, te weten: a. Aan wien is de beoordeeling overgelaten of hier of daar elders eene betere verlichting bestaat? b. Hoe zal gehandeld worden wanneer de kanfconregter onge zind mogt zijn een arbiter te benoemen? c. Is de verhouding juist tusschen vlammen van 24 vierk. duimen cossas ga3 en 32 vierk. duimen steenkolen-gas d. Waarom dringt de maatschappij aan om in art. 8 te doen vervallen de verpligting om de lantaarns te voorzien van gla zen cylinders en reflectoren? Van het hierop te ontvangen antwoord maken wij afhanke lijk onze daarover uit te brengen stem, wat de overige wijzi gingen betreft vereenigen wij ons, op twee uitzonderingen na, met de zienswijze der commissie. Zij betreffen 1°. Art. 10, waarbij wordt voorgesteld te doen vervallen de bepaling, dat de vuren niet anders dan met turf mogen worden gestookt. Hoe wenschelijk lii voor de adressanten moge zijn, de Baad is onbevoegd daarin verandering te brengen, aangezien dit als voorwaarde is gesteld bij de door Z. M. verleende vergunning tot het doen daarstellen der gasfabriek. 2°. Art. 20, waarbij het aan de maatschappij wordt vrijge laten om met de ingezetenen overeenkomsten tot gaslevering

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 3