Nieuws Advertentieblad en voor Gouda en Omstreken. Zondag, 20 September. öuitcnlanb. ohage. einen. ISOS il° 154. I Uitgave A. BRINKMAN. I :h.t, da, 7,50. ien loop™ ET. ten. GOUDSCHE COURANT Vet, 22 •142 diplomatieke 48% i 513/, r. KA1AX inenwater. iet Spui. Lange TiendeiceyD. n°. 61. jolmees. trie Adria ns P. van u C. Rxet- M. J la. Jacobus e vrijheid mstaanden van tier g morsen naar hier lere week, en civiele rTER. 8«% ™%6 <8% 863. ■dam, 8,40. ouda, 9,15. 9,53. ptember. e j G. uit a I kot.i De prijs der Adverteniien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven i(» Ce ut. I Buitengewone letters worden berekend naar I plaatsruimte. 6-5%. Deae Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is 2,franco p. post ƒ2,25. De inzending der Adverteniien kan geschieden tot des ’morgens ten 11 ure. Het gerucht wil, dat de russische regering aan ons ka binet verzocht heeft, de poolsche comités hier te lande te ontbinden. Hoezeer dit bevestigin eischt, zoo is het toch zeker, dat te Versailles de oprigting van zoodanig comité verboden is. Indien men al de berigten zamenvat omtrent het ant woord van Rusland aan de mogendheden, dan bevestigt het zich dat het slechts voldoet aan de vormen der beieefdhei maar in het wezen der zaak geen de minste concessie ten be hoeve der Polen behelst. Rusland eischt bij voortduring dat de opstandelingen de wapens zullen nederleggen; oar.rna zd de czaar doen dat geen wat zijn hart hem ingeeft. Daar het nu onherroepelijk vast staat, dat de opstandelingen nooit bereid gevonden zullen worden om zich op genade of ongenade te onderwerpen iets wat het kabinet van Petersburg zeer goed weet blijft alles bij het oude en zijn we nog even ver, ais toen het eerste denkbeeld v. erd geopperd op eene tusschenkomst van de zijde der mogendheden. Alle dagbladen hier ter stede deelen de tijding mede, dat er, in de japansche wateren, van een aldaar opgeworpen fort op een fransch vaartuig is gevuurd, waarop onmiddellijk eenige detachementen aan wal zijn gezet, die een aan de kust gecon centreerd corps Japanezen op de vlugt hebben geslagen. De Pays bevat een artikel, onderteekend door den secre taris der redactie, waarin gezegd wordt dat de drie mogendhe den weder in gemeenschappelijk overleg zullen treden ten opzigte van Ruslands antwoord; want dat de goede verstandhouding tusschen de drie hoven tegenover Ruslands weigering nog vol ledig bestaat. De aartshertog Maximiliaan wordt bij voortduring over stelpt met dienstaanbiedingen. Indien hij al degenen zou wil len in dienst nemen, die zich daartoe reeds hebben aangeboden dan zouden al de schatten der Sonora niet toereikende zijn om de kosten daarvan te bestrijden. Weenen, 15 Sept. Van eene gewoonlijk goed onderrigte zijde wordt verzekerd, dat de regering op het punt staat om eene verzoening te treilen met Hongarije. De keizer zal zich naar Pesth begeven en een geschenk van 30 millioen fl. maken ten bate van de noodlijdenden; als bewijs van hunne dank baarheid zuilen de Hongaren de constitutie erkennen. Te oordeelen naar de arrestalien neerat de zucht om de poolsche opstandelingen te ondersteunen met rassche schreden toe in de provincie Gallicie. Het kwaad huist echter bijna uit sluitend bij de hoogere klassen. Schier dagelijks worden per sonen tot den hoogeren add behoorende, door militairen ge vankelijk weggevoerd. Het schijnt, dat het plan is gevormd om zoo mogelijk eene talrijke bende bijeen te brengen, ten einde een inval in Polen te doen, hetgeen echter door de waakzaam heid der regering zal worden verhinderd. 18 Sept. De Wiener Presse doet de aanmatiging van Rusland uitkomen. Het blad gelooft, dat het eenige waardige middel, hetwelk thans nog overblijft, zijn zou de bezetting van Polen in naam van Euiopa. Mogt dat middel niet worden te baat genomen., dan zouden de mogendheden eene groote verantwoordelijkheid op zich laden. Berlijn, 15 Sept. De beweging, die de verkiezingen steeds de laatste berigten die de City of London uit Amerika aanbrengt, werd het beleg van Charleston steeds ijverig voortgezet. De storing in het bombardement op die plaacs, waarvan in de vorige berigten sprake was, geschiedde op bet verzoek van de spaansche en engelsche consuls, die dit aan generaal Gilmore verzochten, ten behoeve van de spaansche en engelsche inwoners. De generaal willigde het verzoek on- middellijk in en stond hun vier en twintig uren toe om met hunne landgenooten de stad te verlaten. In de gedetailleerde berigten vindt men den brief van president Lincoln, waarvan reeds met een enkel woord melding is gemaakt. Gelijk de telegraaf heeft medegedeeld, geeft hij als zijn gevoelen te kennen dat een compromis met de zuide lijken onmogelijk is, doch hij verklaart zich niettemin bereid om alle vredesvoorstellen, die regtstreeks van de hoofden van het zuidelijk leger mogten Lomen, in overweging te nemen. Parijs, 15 Sept. De onderhal’delingen met den aartshertog Maximiliaan duren voort. Hij eischt nog altijd dat Frankrijk de mexicaansche leening waarborgen zal en de heer Fould wil daartoe alleen dan zijne medewerking verleenen, wanneer van het montant dier leening in de allereerste plaats de oorlogs kosten zullen worden betaald, die Frankrijk heeft moeten maken om Mexico mét het keizerschap te begiftigen! De aartshertog wil van zijne zijde liever het geheele bedrag der leening in handeu krijgen, en heeft den heer Fould voorgesteld, dat Frank rijk de mijnen in Sonora, ten onderpand zou verwerven voor de latere betaling der bedoelde oorlogskosten. Dit voorstel is thans in overweging. De keizer heeft van zijne zijde den aarts hertog doen weten, dat hij gerust den troon van Mexico be stijgen kan, zullende Frankrijk, indien hij het mogt verlangen, het bezettingseorps van 15000 op 25000 man opvoeren. Londen, 16 Sept. Er is hier nog volstrekt niets uitge lekt omtrent Ruslands antwoord op de laatste nota onzer re gering. De dépêche van prins Gortchakoff is maandag avond hier aangekomen, doch daar graaf Russell afwezig was, kon hem die niet ter hand worden gesteld. Waarschijnlijk zullen er dus nog wel eenige dagen moeten verloopen eer het docu ment wordt publiek gemaakt. Intusschen schijnt het publiek er zich zeer weinig om te bekommeren. Dat is ook niet te ver wonderen; want niemand verw’acht toch in de dépêche van prins Gortchakoff eene enkele zinsnede te vinden, die eenige hoop kan inboezemen, dat de vrede spoedig hersteld of de wen- schra der Polen bevredigd zullen worden. In afwachting der openbaarmaking van Ruslands antwoord deelt men heden mede de laatste nota van graaf Russell aan de russische regering. Uit dat document blijkt dat onze minister niet in alle opzigten zeer beleefd met Gortchakoff, is te werk gegaan. Graaf Russell bestrijdt zeer krachtig de bewering van den prins dat de poolsche insurrectie hoofdzakelijk hare kracht aan medewerking in den vreemde ontleent en verwijt hem in bittere woorden, dat de schending der plegtige verbindtenissen door het russische gouvernement, alleen de oorzaak van den opstand is. Volgens

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 1