Dinnenlönït. Gemengde Berigten. Ingezonden. Marktberigten. vergezelt, heeft reeds een aanvang genomen. Alle partijen staan reeds toegerust tot den strijd. De constitutionele partij is dit maal meer dan ooit wakker en zal in verreweg de meeste ge vallen de partij van vooruitgang ondersteunen, omdat alleen cp deze wijze de zegepraal van hare candiaaten verzekerd is; wart aan z eh zelve overgelaten, is haar invloed op het volk uie; groot, hoewel zij uitstekende mannen in haar midden telt. Be heer tdmson, b. v. was in de vorige zitting een sieraad cAr tweede kamer. Het ministerie ontwikkelt eene buitengewone bedrijvigheid. Bijna dagelijks hebben confereren plaats, meestal over de kwestie van het budget. De minister van financien heeft nog altijd hoop door den landdag uit zijne moeijeujve positie te geraken. M? meldt van de pooiache grenzen: Gisteren is op last der rusfehiche regering ten opzigte der te "Warschau gevestigde kooplieden, die weigeren hunne belasting te betalen, een aan vang gemaakt met de uitvoering van dwangmaatregelen, be staande in de sluiting hunner affaires, voor zoo lang tot zij betaald zullen hebben. De Kreuzzeitung vermaant hare lezers niet alleen te kiezen, maar ook voor de verkiezingen te bidden. Zij drijft het zoo ver van te vertellen, dat de conservativen van Jüt- terbock bij de verkiezingen in 1361 de zegepraal behaalden, toen zij hunne vergaderingen met gezang en gebed begonnen ('li gesloten hadden, en dat zij daarentegen in 1862 overwon nen werden, omdat zij dit hadden nagelaten. Volgens een berigt uit Warschau is de generaal Berg voornemens om die stad voor iederen politieken moord, die daar voortaan geghiegd mogt worden, eene boete van 45,000 roebels op te leggen. Ock verneemt men, dat de inning der belastingen door middel van kozakken het laatste legaat, dat de grootvorst aan Polen heeft vermaakt thans overal in praktijk gebragt wordt. Detachementen van 3ÖÖ1000 man worden daartoe gebezigd. Deze detachementen moeten overal waar zij komen, kosteloos van fourage worden voorzien. Aanhoudend zijn russische troepen in aantogt; zoo is weder eene divisie sterk 13,000 man, uit Zydomirz (Volhynie) Con gres-Polen binnengerukt. IS Sept. De feodale partij heeft heden een uitvoerig klesprogramma bekend gemaakt. Het is al zeer fiaauw. Onder de onderteekenaars figureren tw ee schoenmakersbazen, drie pro fessoren, eenige ambtenaren op non activiteit en de heeren, die bj ile Kreuzzeitung geattacheerd zijn. Petersburg, 9 Sept. De opstand houdt onverzwakt aan. De Polei, leggen stero^ grooten heldenmoed aan den dag. Zoo ziet men niet zelden een handvol hunner uren lang aan een viermaal sterker troepen Bussen weerstand bieden. Het i* echter alles te vergeefs. De opstandelingen toch hebben geen hulp van de mogendheden te wachten en moeten het dus geheel op ?s keizers goede bedoelingen laten aankomen. Ongelukkig echter geven zij den moed niet op. De keizer heeft een nieuwe ukase uitgevaardigd ter algeheele verzekering der reeds toegekende vrijheid aan de boeren der westelijke provinciën, waar de eigenaren meest Polen zijn en aanzienlijke goederen bezitten. Volgens de ukase zijn de boe ren, ten aanzien var. deze butsten, ontslagen van alle verplig- tingen, hetzij tot betaling eener geldsom, hetzij tot het ver- rigten van arbeid, voor de hun afgestane gronden. De regering zelve zal die eigenaren schadeloos stellen. Dat dient tot vernietiging van den invloed der eigenaren op hunne vroegere lijfeigenen, en om deze laatrten meer aan de regering te ver binden. Gouda, 18 September. De aanbesteding van een nieuw te bouwen huis op kleiweg alhier voor den Heer F. van Bovene, die heden zoude plaats hebben, heeft geen doorgang gehad, cn wel uithoofde men verlangde onderscheidene wijzi gingen in het bestek die niet zijn toegestaan, zoo als dat den minsten inschrijver, wanneer het werk niet werd gegund, eene premie van 100 zoude worden toegelegd ten voordeele der armen. Ten gevolge dezer weigering heeft niet een der gega digden ingeschreven. De uitnoodiging tot het houden eeuer bijeenkomst met het doel. eene tweede sectie te vormen voor Gouda en omstre ken, onder de zinspreuk „Vereeniging der tweede sectie van het Metalen Kruis", heeft in het logement de Paauw alhier, den 15 dezer des avonds ten 7 ure plaats gehad; vele inge zetenen, bezitters van het metalen kruis, waren daarbij tegen woordig. Nadat door J. V. Weiier een beknopt relaas was voorgefezen, dat de go°dkeuring der aanwezigen wegdroeg, is men overgegaan tot het vormen der tweede sectie van het Me- Gouda eu omstreken en zijn benoemd: A. president, i. V. Weller tot ln commissaris, penningmeester, e stat en-gen e- riize door den reeds het pro- W. Hoensbergen fot 2Q dito, C. de Jong tot W. van der Wolf tot Secretaris. De nieuwe zitting der beide kamers van raai zal op maandag 21 sept. op gebruikelijke wijze door den- koning geopend worden. De staats-courant heeft reed gramma daarvoor bekend gemaakt. Een bij het dep. van koloniën ontvangen regerings-tele- grara, geclagteekend Buitenzorg, 14 aug. 11. luidt: Eene aard beving heeft te Banjoemaas onheilen aangerigt. In het kiesdistrict Groningen is 15 dezer tot lid der tweede kamer gekozen, de heer rar. J. H. Geertsema, met 389 van de 524 stemmen. Prof. Jonckblcet bekwam 74 stemmen. Ier verkiezing van een lid van de tweede kamer voor het hoofdkiesdistrict Dokkum, zijn 1390 stemmen uitgebrag*. Daarvan bekwam de heer mr. J. H. Albania 514, de heer vai. Wassenaer «Yitwijck 432, de heer van Limburg Brouwer 345 en de heer van Beyma thoe Kingma 82 stemmen. Derhalve herstemming tusschen de hh. mr. J. II. Albarda en van "Was senaer Cutwijck. Door directeuren der maatschappij tot bev. van n ij verheul is een adres aan den koning gezonden, waarin de aandacht v„i» Z. M. wordt gevestigd op den arbeid der kinderen in fabrie ken en voorziening wordt gevraagd *egen ergerlijke misbruiken, die het geluk van velen verwoesten, de algeineene welvaart ondermijnen en de toekomst van het vaderland bedreigen. Men meldt uit Meppel: De waterstand op de drentsche kanalen, die gedurende eenigen tijd veel te wenschen overliet, zoodat de afvoer van turf daardoor moeijelijker en kostbaarder werd, begint zich van lieverlede iets te hersteilen. De turf is dit jaar buitengewoon droog en betrekkelijk goedkoop, en toch maakt de schipperij zeer slechte rekening, daar over het alge meen de turf nog weinig aftrek vindt. 'S GraVGlThag©, 15 Sept. De tentoonstelling van metalen en daaruit vervaardigde voorwerpen, is tot dusverre door on geveer 17,000 personen bezocht. Voor de verloting zijn de eerste 4000 reeds verkocht. De commissie heeft daarom het getai loten tot 7000 gebragt. De voorwerpen reeds aangekocht, voor de verloting, hebben eene waarde van ongeveer ƒ4000. Am nier stol, 18 Sept. Door het opbreken der zalmvis- schenjen in de beneden rivier is hier de gelegenheid beter geworden om alsnog met vrucht te blijven voortvisschen. Er bestaat dan ook op dit oogcnblik nog geen plan om te eindi gen. De vangst toch is voor dit saisoen niet onbeduidend, de prijzen zijn zeer hoog en de verzending vooral naar de duitsche badplaatsen geregeld. Voor het oogenblik is het ook hier de markt, die in de biunenlandsche behoefte voorziet. Van maan dag 15 tot heden werden gevangen 107 zalmen, waaronder eene nieuwe winterzalm van 29 halve ned. ponden. De prijs varieerde tusschen 1,40 en f 1,75 naar grootte. De oogst der aardappelen is in vollen gang. liet beschot ofschoon niet zoo ruim als iu het voorgaande jaar, is bevre digend. Opmerkelijk is het, dat de zoogenaamde jammen, die voor twee jaren, toen alle andere soorten zeef door de gewone ziekte leden, daarvan bevr.jd bleven, thans het meest zijn aan gedaan en het slechtst beschot opleveren. Overigens kan vc^-r deze streek dit jaar, wat de opbrengst der veldvruchten en het zuivel betreft onder de zeer gunstige gerekend worden. Op St. Domingo is een opstand tegen de Spanjaarden uitgebarsten. Men is bezig met het voorbereiden van eeue herziening der kiesdistricten. In evenredigheid van de vermeerderde bevolking zal het getal leden der tweede kamer van 72 op 75 gebragt worden. In Zweden is een mag netische ijzerader ontdekt, die eenige voeten dik is eu een geheel gebergte doorsnijdt. Op ie uw-Zeeland woeden hevige onlusten. De maat schappij van weldadigheid wil de contributie der leden van 2.60 tot f 5 verhoogea. Oostenrijk zal weldra weder eene kleine leening sluiten om het deficit te dekken van 50 millioen flor. Engeland beproeft eene bemiddeling tusschen Duitsehiuiid en Denemarken. Dc pruisisefce jon kerpartij is reeds druk in de weer voor de verkiezingen. De koffij- oogst in Iudie belooft grooter te zijn dan ooit. De suikeroogst niet meer dan middelmatig. Het personeel der nacht "politic te Amsterdam bestaat uit 17 sergeanten, 72 korporaals, 526 nsth.wachts en 75 adsisteuten. In Pruisen verklaren zich vele stemmen voor de invoering van het me trieke stelsel van maten en gewigteu. Op Bartados hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad, wier herhaling meu vreest. Te Kano hebben de engelsche harddravers het ver gewonnen van dc arabiscbe. Bij Hilvarenbeek is eene boerenhofstede met den ingczamelden oogst ge heel door brand vernield. Van 1850 tot 1862 is in Engeland gemid deld per acre geoogst 32 en een half bushel en in dit jaar 50 bushels. Engeland wil 6000 Ieren werven voor Maximiliaan. ln Frankrijk wil men eene bleekenj inrigten ten behoeve der armen als zuinigheid?- en gezondheids-maatregel. Uit Engeland zal men weder vrijwilligers naar Polen zenden. De Russen willen Sebastopol weder bevolken. Den 13n jnlij is een traktaat tusschen Denemarken en China gesloten. De keizer van Anam vraagt fransche instructeurs voor zijr '"ger. Koning George der Hellenen begeeft zich op bezoek naar Tut. :rg. Te Sebaldebnren is eene woning geheel verbrand. Te Nam.M' e schiedt de* straatverlichting door petroleum. Uit Chili verneemt men dat da zilvermijnen van Loreto en Dolores Tercera verbazend veel zuiver metaal opleveren, ook wordt daar veel goud gevonden. Een ubekende te Li ve: pool heeft 120,('00 beschikbaar gestrid om de. ongezonde arbeiders woningen te verbeteren. Op het landgoed van Rothschild te Eerrières zijn in eene week IcQO stuks wild gesehoteu. De 's Gravenhaagsche brood- en meelfabriek verbakt maandelijks 220 duizeDd ned. pond meel. De schatkist der amerik. unie geeft dagelijks 5 millioen gulden aan papmr uit. Te Gent wordt een internationaal congres tot bevordering der sociale wetenschappen gehouden. In Griekenland is de katoeuteclt ■>.00 zeer geiukt, dat alleen de provincie Lavadi voor 4 millioen fis. heeft uitgevoerd. Ook de spaansche regering zal Weder eenfe leening sluiten ter afdoening der vlottende schuld. Zes duizend eng. heeren geven elk 60 centen om den prins van Wallis een bijbel te koopeu. De be volking der oosteurijksehe monarchie bedraagt ruim 37 millioen zielen men telt er 890 steden, 2388 marktvlekken en 71580 dorpen. De anaraitische gezanten zijn noch zindelijk, noch net, zakdoeken zijn hun oubekend, allen, behalve de vier hoofden, loor^n blootvoets. maai zij zijn zeer verzot op champagne en gevogelte met truTels gebraden, omdat die in smaak zeer nabij komen aaa hunne ingelegde rupsen. Zeven perceeleu weiland op den liuker-rijnoever tegenover Arnhem hebben der gemeente bij verkoop opgebragt87,500 d. i gemiddeld ongeveer 2200 pr. bunder. Voor november 1813 is gecollecteerd te Dokkum 107,74 te Lut- ten ƒ50,61, te Pernis ongeveer 75, te Gecrtruidenberg 'ruim f200 te Hillegersberg 107,09, te Bergschenboek f 46,77, te Ursem 167, té Hckendorp 18, te Lange Ruige Weide 36. De raad der gemeénte utrecht heeft een crediet verleend van 5000 voor eeae feestviering in November. De concessie voor eene tweede waterleiding is te Amster dam geweigerd. Een moordaanslag op pvvus Couza is te Bucharest mislukt. Het bestnur der maatschappij voor geoctroijeerde gasberei ding is gemind in het contract met de gemeente Gouda de navolgende bepalingen op te nemen Wanneer door eenigeriei omstandigheid een nieuw soort van licht mogt worden uitgevonden of ontdekt, of reeds bestaande zoodanig worden verbeterd, dat het tot verlichting der gemeente zonde kunnen worden aangewend en cr alzoo eene goedkoo- pere eo betere verlichting tot stand te brengen was, zal het gemeentebestuur het regt hebben deze overeenkomst te doen vervallen. Het aanwezig zijn eener zoodanige omstandigheid zal worden geacht te bestaan, wanneer iu een of meer steden van Neder land, van gelijke of grooter bevolking dan deze stad, zoodanig licht langer dan een jaar zal hebben gebrand of zi^n ingevoerd. De overeenkomst zal in zoodanig geval ophouden te bestaan op den eersten oc'nber nadat daarvan aan het bestuur der maatschappij zal zijn kennis gegeven. Wanneer echter het gemeentebestuur, na opzegging dezer overeenkomst, voort mogt gaan de gemeente voor eigen reke ning of door tusschenkomst van anderen te verlichten met de soort van gas en op de wijze, als bij deze overeenkomst is bepaaid, zal de maatschappij regt op schadevergoeding hebben, welke zal worden beoordeeld door drie deskundigen, waarvan door het gemeentebestuur en het bestnur der maatschappij elk een zal worden benoemd, terwijl de benoeming van den derde aan den heer kantonregter in dit kanton zal worden opgedragen. En bij art. 20: dat de maatschappij, met de ingezetenen overeenkomsten aangegaan hebbende voor de levering van gas, geen booger prijs dan 15 o. per kubiek el zal mogen be dingen. Ingeval de verlenging, wordt aangenomen, zal het contract moeten worden gewijzigd en kan de commissie zich vereenigen met de wijzigingen in het hoofd en bij de artt. 1, 6, 8, 10, 15, 16, 20 en 30 van het nu bestaande contract, door het bestuur der maatschappij* vroeger voorgesteld. Ook met de in het eerste lid van art. 2 voorgestelde wij ziging, als uit den aard der zaak voortvloeiende, vereenigt de commissie zich; doch zij ziet geene noodzakelijkheid in de vervanging der woorden „teil gebruike af" door „als regt van opstal", in het tweede gedeelte van dit artikel voorkomende en waarop het bestuur der maatschappij dan ook niet blijft aandringen. Art. 7 de maatschappij wil „regt van aanneming" vervan gen door „verpligting tot"; hieromtrent geen advies. De commissie vereenigt zich niet om, bij publieke aanbeste ding, na afloop van het contract, bij gelijken prijs, aan de maatschappij de voorkeur te geven. Te Parijs is eene zeer buitengewone en hoogst belangrijke ontdekking gedaan door een Hollander, Hooibrenck genaamd, en wekt in de wetenschappelijke en landbouwkundige kringen zeer veel belangstelling, terwijl het haar voorzeker in Engeland niet aan de welverdiende aandacht zal ontbreken. Hij neemt een touw ter lengte van 25 a 30 yards en maakt dit vast aan een stuk stijve wollen franje van ongeveer 10 duim lang. Deze franje doopt hij luchtig in honig en sleept haar dan in den bloeitijd twee of driemalen over het tarwe-, rogge-, haver-, gersthnd enz. Het schijnt dat daardoor de bloemstof der -mannelijke planten medegevoerd en naar de vrou- weJijke planten overgebragt wordt, hetwelk eene aamnerkeDÏ^ vermeerdering der graanproduct ie ten gevolge beeft. Hier kan van zijne bewerking slechts deze ruwe beschrijving gegeven worden, omdat tot nog toe geene wetenschappelijke wedeieeling daar omtrent openbaar is gemaakt. De proef is daarmede genomen, te gelijker tijd met de gewone bewerking van den graanbouw, op een bouwgrond van 300 acres, gelegen in de nabijheid van Lpernay, ia Champagne, zijnde het eigendom der bekende wijn- andelaars, de heeren Jacquesson. Laugs dien weg werden bij vergelijking de navolgende hoeveelheden graan verkregen: Naar het stelsel van Naar het" Hooibrenck. gewone stelsel. In liters. In kilogr. In liters, in kilogr. Tarwe. 41.5 31 30.5 21 Bogge. 34.6 25.5 22.6 16 Gerst 40 24 28 16 Haver. 42 17 30 12. Dc. keizer heeft de wijze van bewerking bezigtisrd en be schouwt haar als zoo aanbevelenswaardig, dat h j <:en uitvindei het kruis van het legioen van eer heefl geschonken. Op last van Z. al. is aan eene commissie van mannen uit de hoogs wetenschappelijke kringen opgedragen de zaak te onderzoeken, en daaromtrent sen rapport uit te brengen. Naai het 1 lijkt, heeft de hr. Hooibrenck ook ontdekt, dat wanneer men de takken der vruchtboomen op eene zekere maat naar omlaag buigt namelijk ongeveer met een hoek van 112VS over een omtrek van 400 graden in de sappen eeae zeKere werking te weeg gebragt wordt, die eenQ aanmerkelijks meerdere opbrengst van vruchten ton gevolge heeft. Met deze ontdekking, die hij op de druiveuboonmu heett toegepast, zijn m de wijngaarden der bovengenoemde heeren Jacqi essou proe ven genomendie de meest verrassende resultaten hebben opgeleverd. De lir. Hooibrenck kan eindelijk, door eene wijziging in zijn stelsel, eene aanmerkelijke vermeerdering in de productie van gewassen te weeg brengen. Wat toeh de granen betreft, zoo verzekert hij, dat de bovengenoemde resultaten, hoe ver rassend ook, niet het maximum zijn van hetgeen hij tot stand kan brengen, daar zijn stelsel nog meer voordeelen oplever, wanneer het wordt toegepast op een middelmatigen oogst, dan op een zoo overvloedigen oogst als de tegenwoordige. Over het algemeen berekent hij de productie van zaad, vruchten en gewassen met 50 pCt. te kunnen vermeerderen, zonder dat de bewerking meerdere kosten zal vereisuhen. Wanneer dus de berekening goed uitkomt, dan heeft die Hollander een groote dienst aan de mem heid bewezen en zal hij daardoor eene aanmerkelijke verandering in verschillende handelstakken doen on tstaan. Gouda, 17 September. Tarwe, Poolsche per 24">0 n. *6* 340, Zeeuwsche per mud 10. Bogge, Kor.ingsb. 7 it 7.50, Dantz. ƒ7 a 7.25, Zeeuwsche 7, nieuwe 6.80 a 7. Gerst 4 a 6. Boekweit, Fransche 180, N.-Brab. 225. Yoer-erwten 7.10 a 7.30. De "Veemarkt met goeden aanvoer en vluggen handel, ook in vette Schapen en Lammeren. Magere Varkens en Biggen traag te verkoopen. Aangevoerd 26 partijen Kaas, 19 a ƒ24. Goeboter 1.04 a 1.20. Weiboter 0.84 a 1. Delft, 17 Sept. De prijzen der Granen heden zeer ge drukt, alleen Haver eenigzius gezocht. Paardeboonen williger. Tarwe 9.20 a 9.60. Bogge 6.70 a 7. Zomergerst ƒ4.90 a 5.60. Korte Haver 4.20 a 4.90, lange 3.30 a 3.40. Paardeboonen 6 a 6.30. Witte Erwten 7.50 a 7.75. Aan stads waag gewogen van 11—17 sept. 40/4, 733/8 en 69/16 Boter, te zamen 16810 n. S. Boter 54 a 60 het vierde, 1.35 a 1.50 per n. (Bk Ter markt 768 mud Aardappelen, 1.60 a 2. Dordrecht, 17 Sept. Tarwe vond weinig begeerte, jar. 10 c., nieuwe 20 c. lager verkocht. Bij kleinen omzet bragt puike jar. witte Zeeuwsche 9.70 a 9.90, mindere en ger. 8 70 a 9.50 op; nieuwe was vooral in de geringe soort zeer slap eu van 8.50 a 9.60 te plaatsen. Bogge traag te verkoopen, Overm. 5.80 a 6, Z. en VI. ƒ6.30 a 6.70, vr. soorten zonder handel. Gerst in epn doen, doch schaarsch ter veil, voor winterzakm. 4.20 a 5.50, gest. 5.70 be steed, zomerzrkm. 4 40 a 5, gest. 5.20. Spelt als voren, goede 3 a 3. 20, ger. 2 a 2.30. Haver, jar. in!, 3 a 3.50, nieuwe 2.20 a 2.55, enkele klusjes 3 waardig, jar. dikke 3.20 a 3.80. Paardeboonen, nieuwe 20 c. lager 5.60 a 5.80, ger. 5 a 5.20, jar. tot 6.30 vergeefs geveild. Duiven-, witte en bruine Boonen zonder koopers. Erwten onveranderd, goed kokende bl. 50, Mes- tingsoorten 7 a 7.20. Boekweit niet begeerd, per 2100

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2