dtinnenlanft. Gemengde Berigten. Ingezonden. November 1813. N<w-York, 11 Sept. De democratische conventie alhier T 1 Gouda, 23 September. Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd 130 partijen, die van ƒ19 tot 26.50 vlug ver kocht zijn. UeeJs rerzetert men dat onze regering besloten heeft hen als oorlogvoerende partij te erkennen en dat ook Frankrijk daartoe bereid is. Het hangt nog maar alleen af van de toestemming van Oostenrijk, en naar men zegt, zijn de kabinetten van St.. .lames en der Tuilerien ijverig in de weer om dat van Weenen tot zoodanig besluit over te halen. Parijs, "20 Sept. Be Moniteur deelt het antwoord van prins Gortefcakoff aan Frankrijk mede. Het is in denzelfden geest als dat anti Engeland, en voegt ten aanzien van de toespelingen, door den heer Drouin herhaalde malen op de westelijke pro vinciën van Rusland gemaakt, als in zekeren zin deel uitma kende van de internationale traetaten, die in 1815 het lot van het hertogdom Warschau geregeld hebben, er het volgende bij Het keizerlijk russiseh kabinet zou dat gezigtspunt in geen en kel opzigt, zelfs niet in den meest beperkten zin, kunnen toelaten. Vervolgens noodigt prins Gortehakoff den baron von Budberg uit, om den heer Drouin de Lhuys de verklaring te herhalen, dat de czaar bereid is zijne verpligtingen jegens alle mogend heden met naauwgezetheid na te komenmaar hij (prins Gort ehakoff) moet peremptorisch zelfs elke wisseling van vriend schappelijke denkbeelden, rakende die deelen des rijks, waarop geene enkele internationale bepaling van toepassing is, van de hand wijzen. 21 Sept. De indruk dien het antwoord van Rusland gemaakt heeft, is zoowel hier te lande als in Engeland, aller ongunstigst. De Franseben en Engelschen beiden, gevoelen diep, dat zij door de Russen beleedigd zijn. De Morning Post, het officieel orgaan der britsche regering, is de eerste van allen om te erkennen, dat Rusland den spot met de diplomatie ge dreven heeft; het heeft, zegt het blad, eomedie gespeeld om tijd te winnen, en na de winter genaderd is, werpt men het masker af en bekreunt zich niet langer om Europa. Het blad eindigt niet de bedreiging, dat de dag, waarop van Rusland rekenschap zal worden gevraagd, meer nabij is dan het gelooft. Indien een gerucht geloof verdient, dan zou de bedreiging van den Morning Post geen andere bet zeken35 hebben, dan dat de engelsche regering besloten heeft aan de opstandelingen in Polen de ïegten van oorlogvoerenden toe te kennen, in welken zin zij eene collective nota aan Rusland ter goedkeuring zou aanbieden aan Frankrijk en Oostenrijk. Wat Rusland zelf aangaat, het geeft zich behoorlijk reken schap van de gevolgen, die zijn antwoord aan de mogendheden hebben kan. Het verdubbelt zijne militaire maatregelen van voorzorg en schijnt in het algemeen genomen niet in het minst voor den oorlog beducht. De I'atrie trekt wederom krachtig tegen de Russen te velde en eischt bij voortduring voor de opstandelingen de regten van oorlogvoerenden. Weenen, 19 September, liet barsche antwoord van prins Gortehakoff aan onze regering, betreffende de pooische aange legenheden, heeft hier een diepen indruk gemaakt, eu in onze reireringskringen is men van gevoelen, dat de regering bij deze iwleediging niet rustig kan blijven toezien, maar iels moet doen, om van hare gevoelens te doen blijken. De beraadslagingen van de commissie voor financien zijn gisteren voortgezet, en wel wat de begrooting van marine betreft. De minister van marine, verklaarde, nog niet in de gelegenheid te zijn, om de in eene vorige zitting tot hem ge- rigte vragen betreffende den toestand der vloot te beantwoor den, evenmin als aio nopens voorgenomen versterkingen of veranderingen. Het schijnt, dat van he bouwen der twee ge pantserde fregatten niets zal komen, omdat de commissie het daarvoor aangevraagde, buitengewone crediet niet wil verleenen. Berlijll, 19 Sept. Volgens de berigten van de pooische grenzen, begint de spanning in Gallicie steeds meer en meer toe te nemen. De arrestatien zijn er aan de orde van den dag en de Dasporingen der politie hebben er gestadig de eene of andere ontdekking ten gevolge. Zoo heeft zij onder anderen aan het spoorwegstation te Tarnow een pak goederen in besiag genomen, hetwelk onder de benaming van ledige zakken was aangegeven en, gelijk bij onderzoek bleek, niets dan militaire kieedingstukken bevatte. Ia het boseh van Leszuiow, bij Brody, vond zij negen ki-ten niet patronen, waarna ten gevolge harer bemoeijingen, in tie omstreken van Lopatin een aantal pooische vrijwilligers gearresteerd werden. Men mag met genoegzame zekerheid aannemen, dat de partij van den vooruitgang in de nieuwe tweede kamer sterker zal zijn dan in de oinbondene. Het is evenwel te wensehen dat verscheidene onbeduidende leden, insgelijks tot genoemde partij behoorende en die in de vorige kamer zitting hadden, worden geweerd en vervangen door anderen, met een meer doortastenden geest bezield, dewijl anders van de nieuwe volks vertegenwoordiging weder weinig zal te verwachten zijn. heeft zSb bij besluit verbonden tot verdediging der regering ets tégeuV-ordige constitutie. Volgens berigten van de zijde van Charleston, van 9 dezer, werd het bombardement van het tort MouJtrie nog steeds voort gezet, terwijl er naar luid eeuer missive van generaal Gilmore, ook nog aanhoudend tegen Charleston werd gevuurd. De noordelijken hadden bij een der aanvallen nabij het fort Sumter eene lauding gedaan, doch zij waren daarbij teruggeslagen. 12 Sept. Generaal Burnside i3 als militair bevelhebber der armee aan de golf vau Mexico afgetreden en uit New- Orleans vertrokken en wel, zooals men veronderstelt, met be stemming naar Texas. Alle republieken van Znid-Amerika verklaren zich ter gunste van een continentaal verbond, tegen iederen eveutuelen inval van europesche troepen. Het gouvernement der Unie is uit— genoodigd daartoe mede te werken. Naar wij vernemen hebben de president, de eerste com missaris en de secretaris der 2e sectie van het „Metalen Kruis" afdeeling Gouda eu omstreken, zich in commissie vervoegd tot den heer mr. J. L. A. de Grave, president der vereeniging van het „Metalen Kruis", afdeeling Gouda en omstreken, ten einde Z. E. A. uittenoodigen, tot het aannemen van het eere lidmaatschap der 2e sectie voornoemd, na eene voor die com missie zeer vereerende toespraak is door Z. E. A. dat eere-lid- maatschap welwillend aangenomen. Tevens is tot Vaandeldrager aangesteld L. Hartjesveld, Eidder van de militaire Willems orde 4e klasse. Z. M. heeft benoemd tot voorzitter van de eerste kamer der staten-generaal gedurende de zitting van 18631864 den heer mr. J. A. Philipse. Woensdag 16 sept. jl. werd in het locaal Diligentia te 's Gravenhage gehouden eene buitengewone vergadering van aandeelhouders in de aldaar gevestigde brood- en meelfabriek, in welke bijeenkomst besloten werd tot uitbreiding dier fabriek, noodig gewo'rden door het toenemend debiet. Die fabriek, onder directie van den heer F. W. van der Putten, werd in de maand mei des vorigen jaars geopend, en had in de maand junij daaraanvolgende, reeds eene aflevering van ongeveer 189 duizend kilo's brood plaats, het hoogste cijfer dat gedurende dat jaar in óóue maand werd bereikt. Die aflevering, reeds aanmerkelijk te noen en, is thans geklommen tot ongeveer 220 duizend kilo's brood per maand; welke vermeerdering voorna melijk verkregen is door de uitmuntende hoedanigheid der diverse broodsoorten, in genoemde fabriek vervaardigd, en door het publiek op regten prijs geschat wordende. De ontwerpen betrekkelijk de staatsbegrooting van 1S64 zijn thans door den raad van state afgedaan en ter drukkerij. Zaturdag a. s. zal de indiening der begrooting waarschijnlijk plaats hebben en, met groote krachtsinspanning zullen de om vangrijke stukken en toelichtende staten dan tevens gereed zijn om te worden rondgedeeld. Het vermoedelijk koloniaal batig slot voor 1863 wordt be groot op 19 miilioen. Dien ten gevolge is het mogeiijk ge worden, in hoofdstuk YII A (nationale schuld) een post op te nemen tot amortisatie van ruim 6 raillioen gulden, zijnde de overschotten van vroegere dienstjaren. Aan de openbare werken zal er in 1S63 met grooter kracht dan voeger worden gearbeid. Voor den aanleg vau staats spoorwegen toch is ruim i5 miilioen aangevraagd en voor den waterweg van Kotterdam naar zee 1 miilioen. Naar aanleiding van een door de algemeene vergadering te Eotierdain in julij jl. genomen besluit, hebben de direc teuren der ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid een adres gezonden aan den min. van binneni. zaken, waarin zij aandringen op het vaststellen van wettelijke verordeningen, betreffende het bewaren en vervoeren van groote hoeveelhe den gem kkelijk ontvlambare stoffen, niet alieen van petroleum, maar ook van andere niet minder gevaarlijke vloeistoffen, als isthylsether, benzine '(vlekkenwater), zwavelkoolstof, vlugtige oliën en sterke alcoholen, van al welke stoffen aanzienlijke par tijen in den handel worden gebragt, terwijl het te verwachten is, bij de tegenwoordige verbazende ontwikkeling der nijver heid, dat eiken dag nieuwe stoffen worden voortgebragt, welke nog brandbaarder dan de reeds genoemde zijn. 's Gravenliage, 21 Sept. De gewone vergadering van de staten-generaal is heden in eene vereenigde zitting door Z. M. den koning, met de volgende aanspraak geopend: De voldoening, waarmede ik mij in uw midden bevinde, is gepaard met dankbaarheid voor het vele goede, dat aan ons land in het vorig jaar wede-- mogt te beurt vallen. De vriendschappelijke betrekkingen met de andere mogend heden bleven ongestoord. De goede verstandhouding met Belgie werd door de onlangs gesloten traetaten op breeden, hechten grondslag gev^tigd. Zee- en T ^agt beantwoorden, zoo in het moederland als in de overzeescha bezittingen, loffelijk aan hare roeping. De weerbaarheid des lands moet worden verhoogd door de nieuwe regeling der schutterijen, waarvan het ontwerp u zal worden voorgelegd. De aanleg van spoorwegen op Java zal nieuw leven en vertier, ook onder de inlandsche bevolking, verspreiden. De negerbevolking in onze west-in disc he bezittingen, heeft aanvankelijk blijk gegeven, hare vrijverklaring op prijs te stellen. Onder de wetsontwerpen, welke onze koloniën betrei.en en aan uwe beraadslaging zulien onderworpen worden, behooren die tot regeling van het beheer en verantwoording der indische geldmiddelen en die tot vaststelling der reglementen op het beleid der regering in West-Indie. Bij de toenemende bevolking des rijks, vordert art. 77 der grondwet, dat het getal leden van de tweede kamer der staten- generaal worde vermeerderd. Oprigting van instellingen van middelbaar onderwijs, in overeenstemming met de wet, wordt ijverig voorbereid. Ter voorziening in de opleiding van hen, die zich voor Indie bestemmen, moogt gij eene voordragt verwachten. De ontwerpen tot regeling van het geneeskundig staatstoe- zigt zullen u worden voorgelegd. De landbouw schijnt zich in het algemeen over eene ruime opbrengst te mogen verheugen. Ook waren de uitkomsten der zee-, rivier- en kustvisscherijen in menig opzigt bevredigend. De vooruitgang onzer nijverheid is blijkbaar. Het gebied der werken van algemeen nut, van rijkswege of door provinciën, gemeenten en andere besturen of vereeni- gingen ondernomen, breidt zich steeds uit. Het plan der staatsspoorwegwerken voor het volgende jaar zal u worden onderworpen. Binnen kort kan, krachtens de regeling der exploitatie, in de vorige zitting tot stand gebragt, de dienst gedeeltelijk morden geopend. Yoor den bouw van lijnen, welke het net zullen aanvullen, zijn concessien verleend of in overleg. Yan de wetten welke strekken moeten om de wet op de regterlijke inrigting in werking te kunnen brengen, zullen u de ontwerpen, ter vervanging van bet tegenwoordig wetboek van strafvordering, spoedig worden aangeboden. Het ontwerp van een nieuw wetboek van burgerlijke regtsvordering nadert zijne voltooijing. De toestand van 's rijks geldmiddelen blijft gunstig. Hoe wel tot krachtige voortzetting van den aanleg der staatsspoor wegen grootere sommen dan de gewone worden gevorderd, kan daarin worden voorzien, zonder tot buitengewone maatre gelen de toevlugt te nemen, en zonder het amortiseren van schuld te staken. Onderscheidene wets-ontwerpen, betrekking hebbende tot het plan eener geleidelijke herziening van ons belastingwezen, zul len u worden voorgesteld. Moge de vervulling der taak, welke u, mijne ïieeren, in dit zittingjaar wacht, onder Gods zegen, tot heli van het vader land strekken - De gewone zitting der staten-generaal 1862/63 is zaturdag jl. door dfn minister van binnenlandsche zaken, namens den koning gesloten. 22 September. De eerste kamer hield heden >ene zitting, waarin de heer mr. J. A. Philipse het voorzitterschap heeft aanvaard met eene aanspraak, waarbij hij zijne erkentelijkheid betuigde voor de onderscheiding waarmede hij op nieuw ver eerd was, en verklaarde dat hij door eene onpartijdige leiding der beraadslagingen op nieuw de goedkeuring der leden zou trachten te verdienen. Yervolgens werd besloten de troonrede met een adres te beantwoorden. Na de zameusteiiing der af- deelingen werden daarvan de voorzitters en ondervoorzitters benoemd, alsmede de commissie tot het ontwerpen van een adres in antwoord op de troonrede. Men verwacht dat de ka mer morgen eene zitting houden zal, waarin het ontwerp-adres ter tafel zal worden gebragt en dat de discussie over dat ontwerp binnen een paar dagen zal worden gehouden. De tweede kamer hield heden mede eene zitting, waarin de heer Jespers, als oudste lid in jaren, met de leiding der werk zaamheden was belast. Hij gaf kennis dat het nieuw benoemde lid in het hoofdkiesdistrict Groningen zijne geloofsbrieven had ingezonden en benoemde eene commissie van onderzoek, met verzoek om in de eerstvolgende zitting verslag uit te brengen. Daarna was aan de orde het opmaken eener nominatie van drie candidaten voor het voorzitterschap der kamer gedurende het tegenwoordig zittingjaar. De uitslag daarvan was als volgt Eerste candidaat, bij de eerste stemming, de heer mr. G. C. J. van Eeenen, met 34 stemmen, terwijl 25 stemmen op den heer Gevers Deynoot werden uitgebragt. Tweede candidaat, bij de vierde stemming, de beer mr. W. H Dullert, met 35 stemmen; de beer van Nispen verkreeg- 28 stemmen. Derde candidaat, bij de eerste stemming, de heer mr. F. J. Jespers, met 34 stemmen; de heer van Nispen verkreeg 18 stemmen. Deze lijst zal den koning worden aangeboden. Gorinchem, 21 Sept. Onder begunstiging van uitmun tend herftstweder is men in het begin der vorige week alge meen begonnen met het plukken van Jen tweeden of zooge- naamdeii zaailing-heunip. Niet minder in kwaliteit als kwantiteit roemt men, even als de gelling-, de zaaiiingkennip. Ook vermoedt men dat de zaadopbrengst heel goed ziju zal. Bij gunstig weder zullen wij daaromtrent binnen enkele dagen geïnformeerd zijn en daarvan verslag doen. Sommigen zijn reeds in het laatst der vorige week begonnen te dorschen doch op verre na niet algemeen, en vóór het zaad is schoon gemaakt kan de opbrengst slechts met weinig zekerheid wor den bepaald. In bet etablissement, waar de torens voor de monitors vervaardigd wor den, in East Boston is door brand eene waarde vau een miilioen gulden vernield. Het schip Ocean Mail van baugbae naar londea is geheel verongelukt met eene lading thee en zijde ter waarde van ruim twaalf tonneu gouds. Men wil te Parijs eene volksopera bouwen voor 6000 personen. De Hongaren willen eene leening sluiten onder waarborg van Oostenrijk. De groote jaarlijksche tentoonstelling vau schilderwer ken enz. zal beurtelings gehouden worden te 's Gravenhage, Amsterdam en Rotterdam. In het pruisische dorp Zifflieh zijn zeven huizen eu 5 voorraadschuren verbrand. De mexicaansche kroouaanbieders zijn in Frankrijk gearriveerd. Juarez coufereert incognito te Washington mei Lincoln. Zes en veertig reserve-bataillons worden te Kiew geconcen treerd tegen de boeren in de Ukraine. Vele italiaansche roovers komeu in onderwerping. De Engelschen zenden troepen naar Canada. De telegraaflijn van Tiflis naar Petersburg en naar de persist he grenzen is in werking. Rusland zal tegen het voorjaar elf gepantserde kanonn'evboo- ten met torens te Petersburg gereed hebbeu. A de Yigny de schrijver van C'inq Mars is 64 jaar oud te Parijs overleden. -■ lu Fr nkrijk pe titioneert men om de afschaffing vau de makelaardij. De mexieaanschc provincie Yucutan beeft zich voor de Fransebeu verklaard. De voor stellen der hoofdcommissie voor nov. 1813 zijn door de groote raeeeder- heid der pl. commissien aangenomen. De fabrieken in Twenthe vertoo- nen sporen van meerdere levendigheid. Eeuige officiële bladen in Oosteurijk leveren hoewel kleine baten. De petroleum raffinaderij tussehen Schooten en Wyneghem in de belgisehe Keinpen is door een hevigen brand vernield. Het bombardement der forten van Charleston is gedurende 52 uren onafgebroken voortgezet. De aartsbisschop vau Canterbury heeft een dankdag bevolen voor den gpzegend^u ooirst van dit jaar. Spanje wil orde in zijne schuilen brengen eu da. t ISO mii lioen gulden leenen. De feodalen in Pruisen denkeu d; .d zieke con stitutie door rust tot herstel kan komen. In Pale--.na r-ebt vol slagen wanorde; de wegen zijn zeer onveilig, Tnrkcn »-n Arabieren vechten met elkander. De Auamiten hebbeu berouw over d afstand eeuiger provinciën aan Frankrijk; zij willen die voor 70 miilioen frs. terug koopen. Nabij Tubingen is een kinidraolen 111 de lucht gespron gen, waardoor vier menschen omkwamen. De Kussen be*, reu dat zij den poolseben opstand voor het einde de jaars meester zuilen zijn. In Brazilië beeft de liberale partij bij d< verkvingen de a inning behaald. In de zaal van de tweede kamer is een nieuwe r- j,laatst. Van twee z'jden is concessie aangevraagd voor een spoo .%ea van Dordrecht over Gorinchem en Tiel naar N'iju gen. Over het brieven vervoer langs den centraal-spoorwes gaat eene algemeene klagt op sedert den aanvang der winterdienst. De keizer van Rusland decoreert Mura- wieff, en noemt zijne maatregelen niet gestreng. Als hangen en branden zachtmoedig is, wat zal de goede man dan gestrengheid achten. In het begin van October zal de leesiurigting voor arbeidslieden te Utrecht weder geopend worden. De vereeniging van en voor ned. industriëlen beklaagt zich bitter over de verleende concessie tot exploitatie der staats spoorwegen. Voor nov. 1813 is gecollecteerd: te Helder 272; te Baarle Nassau 80te Zegwaard 66. De gehouden discussien in den raad hebben het resultaat op geleverd, dat eene som van 3000 beschikbaar is gesteld voor de feestviering in November. De hoegrootheid der som, die men daaraan te koste wil leggen trof bijzonder mijne aandacht. Is de gemeente Goada werkelijk zoo rijk, dat het op geen 3000 aankomt? Zoo ja, mij dunkt, dat zij zulks bij andere gelegenheden dan wel eens veel beter kon doen uitkomenzoo neen, dan is het schande, onuitwischbare schande, dat zij zoo ligtvaarclig met de haar toevertrouwde penningen omspringt. Maar de heeren regenten hebben dit nu eenmaal zoo begre pen en elke tegenwerping zal welligt beantwoord worden met: Mogen wij dan geen feest vieren ter berinnering onzer voor vijftig jaren herstelde onafhankelijkheid? Gij jeugdige Neder landers, gij wilt, gij kunt niet beseffen hoeveel jammer en el-

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2