Nieuws- Advertentieblad en voor Gouda en Omstreken. >1 Zondag, 27 September. N° 136. Cuitcnliinb. •treinen, tterdam, ,27* 8,49. Tocht, 6,29, 9,5». ïlixKMJA. 1863. U 7 Uitgave van A. BRINKMAN. ’eden. MC iï GOUDSCHE COURANT 7 die zich thans te Brest bevindt - Maria Schoor.- •hannes Antaaius 19&s/4 '113/16 ’8”/ij Lauge TiendewegD. n°. 61. en en C. Drost. Helena, ouders seu en N. Man>- Leeuwen. 1863. deren. Elisa- telis, ouders 11 515/8 48»/s oogste coers. 4’/. 7 Ï478 SS’/s !6’/s >9’716 153/S 6-7» 32’71. S6>/8 69’71. 4U/s de som moge wankelbare en :ie echter niet volstrekt niet er een heuge- 'erd van eene sting, die ons 36,000 uit zoo len blijven uit ij ven om door we uitgaven de in onzen tijd 'l’/16 9’/4 2 September. Gebleven koers. 64’/, 77 <heid eene on- srkentenis der ieten moet de sreid daarvoor helijk zijn, dat id te brengen amige feest vie- De prijs der Advertentiéu van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, \oor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. om des- Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is f 2,franco ppost 2,25 De inzending der Advertentiéu kan geschieden tot des ’morgeus ten 11 ure. 48’716 •874 en die eenige averij bekomen heeft, welke hersteld moet worden. Ten gevolge van de opneming in den Moniteur van den brief der zoogenaamde poolsche nationale regering aan prins Czartoryski, heeft de russische gezant zich heden reeds vroeg tijdig naar den minister van buitenl. zaken begeven wege inlichtingen te vragen. Brussel, 23 Sept. Te Doornik is maandag met veel plegtigheid het standbeeld van Christina de Lalaing onthuld. De minister# van binnen- en buitenl. zaken, vele militaire en civiele autoriteiten en eene tallooze menigte woonde de pleg- tigheid bij. Het weder was niet gunstig, daar het tegen den middag begon te regenen. Des avonds werd het gastmaal gehouden, door de liberale kiezers den heer Rogier aangeboden. Er waren 400 inteekenaars. Er werden vele toasten uitge- bragt, als op den koning, den minister Rogier, den minister van buitenl. zaken, enz. De vervaardiger van het standbeeld, de heer Durieux en de doorniksehe dichter le Bay zijn tot ridders der Leopolds orde benoemd. Weenen, 20 Sept. De Presse zegt in een zeer heftig artikel tegen Rusland: Niet tevreden den opstand te vuur en te zwaard te bestrijden, de goederen der opstandelingen verbeurd te verklaren of te vernielen, is de russische regering in den laatsten tijd op den Murawieff waardigen inval geko men, ook dat gedeelte der poolsche grondeigenaren schatting* n op te leggen, hetwelk niet van eenigerlei materiele deelname aan den opstand kon worden beschuldigd. Men gaat te Pe tersburg van het beginsel uit, dat Polen zooveel mogelijk de verliezen vergoeden moet, die Rusland door den opstand heeft geleden, en heeft besloten eene daartoe bestemde belasting, zoowel in bet koningrijk ais in de ou 1-poolsehe provinciën uit te schrijven. Volgens al wat men daaromtrent verneemt, is het doel minder, de deelname aan den opstand te straffen, dan wel de gegoeden zooveel mogelijk geld af te persen. Alleen het onderdrukken van den opstand zou Rusland niet tevreden stellen, de algeheele materiele ondergang der poolsche provinciën moet het w’erk zooveel mogelijk aanvullen. LenibGrg, 24 Sept. In het gouvernement Lublin heerscht groote gisting; alles rust zich ten strijde toe. Aan strijdlusti- gen en wapens ontbreekt het niet, wel aan bekwame officieren. In het lublinsche houden reeds zes sterke corpsen en een aan tal kleinere het open veld. Er worden talrijke corpsen gendar merie georganiseerd. In Podlachien bieden drie corpsen het hoofd aan de Russen. Daarentegen heeft een corps in Brzes- litewski zich moeten ontbinden, omdat het gevaar liep door de Russen omsingeld te worden. Berlijn, 21 Sept. Uit Warschau wordt het volgende dd. 18 sept., medegedeeld: In die streken des lands, waar de opstand wortel heeft geschoten, staat de toestand des lands bijna gelijk met dien van eene wildernis. Het graan ligt te rotten op den akker, de dorpen zijn in puinhoopen veranderd en dit is insgelijks het geval met afzonderlijk slaande kasteelen en boeren woningen, welke tegenwoordig dien naam niet meer verdienen. Vee wordt er niet meer gevonden en alles wat verder draagbaar of van waarde was, heeft men verwijderd of weggeroofd Londen, 22 September. De Morning Post, gelijk de meeste engelsche dagbladen, vindt in Gorichakoff’s jongste dé pêche stof tot bittere aanmerkingen tegen Rusland. „Het is nu duidelijk,” zegt dat ministeriele blad, „dat Rusland enkel wilde winnen, toen het eenige maanden geleden de aanmer kingen der mogendheden betreffende Polen beantwoordde met raad fran haar te vragen. Rusland heeft nooit andere bedoe lingen omtrent Polen gehad, dan die door Murawieff’s han delingen onthuld worden. Het petersburgsche kabinet veinst zich niet te bekommeren om de verantwoordelijkheid, welke de mogendheden op hetzelve hebben gelegd. Doch de-dag* der afrekening zal komen en ie misschien nader bij dan Rus land meent.” De hier woonachtige beroemde sterrekundige Hind toont in eene uitvoerige verhandeling aan, dat de afstand der zon van de aarde 4 miliioen engelsche mijlen minder is dan tot heden was aangenomen, namelijk 91,328,600 in plaats van 95,300,000 mijlen. De tot dusver gemaakte berekeningen steunden meerendeels op de in de jaren 1761 en 1769 ge dane waarnemingen van het passeren vim Venus over de zonneschijf. De onjuistheid van een deel dezer waarnemingen was reeds ten jare 1834 aangetoond. Nademaal nu Venus op 9 dec. 1874 en op 6 dec. 1882 wederom voorbij de zon trekt (vervolgens niet eerder dan in het jaar 2004), wijst de genoemde astronomicus aan hoedanig men een uitgebreid stelsel van waarnemingen op de meest doeltreffende wijze zoude kun nen organiseren. Parijs, 22 Sept. Eindelijk is de beurs uit hare onver schillige houding opgewekt. De vrij belangrijke daling, die zij ondergaan heeft, toont duidelijk, dat de publieke opinie eenigen gewigtigen maatregel van het fransche gouvernement verwacht. En wat deze kleine agitatie voornamelijk heeft te weeg gehragt, is de openbaarmaking door den Moniteur van dezen morgen, van het lange manifest, dat het nationale gou vernement in Polen aan prins Czartoryski heeft gerigt, welk manifest voor de insurgenten de erkenning als oorlogvoerende partij eischt en om er in weinig woorden alles van te zeggen het verpletterendste requisitoir is, dat tot dusver tegen Rusland werd opgemaakt. Er zal wel niet behoeven gewezen te worden op de gewigtige beteekenis, welke de opname van zulk een document in den Moniteur heeft, die gewoonlijk niet scheutig is met zulk soort van publicatien. Niemand ont veinst zich dan ook de beteekenis van dit feit; met andere woordenmen verwacht algemeen, dat de Polen als oorlog voerende partij zullen worden erkend. Een noord-amerikaansche stoomkorvet, komende van Madera, is te Brest binnengcloopen. Dit stoomschip is met een anderen oorlogsbodem uitgezonden, om den kaper Florida van de zuidelijken te vervolgen. De reparatie van laatstgenoemd schip zoude heden zijn voltooid, zoodat het reeds morgen zee kan kiezen. De kapitein van de Florida wil het tweede noor delijke schip vóór zijn, dat zich thans te Lissabon bevindt, en .het .aanvallen alvorens het zich jgevoegd heeft bij de korvet,

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 1