öuttenlanh. Binnenland. Gemengde Berigten. Ingezonden. bedaarde, radende en helpende oppositie, deze kan eerst tot ontwikkeling komen als de partijzuchtige vijandschap het veld geruimd heeft. Niemand is dwaas genoeg om het bestaande bewind onfeilbaar te achten, maar de verstandige vrienden van den vooruitgang schromen den gang te bemoeijelijken van een gouvernement, dat wij zoo zeer behoeven tot de voltooijing onzer vrije instellingen. Daarom is het noodig, dat de welgezinden zich naauw aan* eensluiten en intusschen de werking afwachten, die de tegen woordige verlichte en wijze leiding der zaken oefenen moet op de stemming des volks, en zoo met alle krachten het gevaar afweren van te vallen in de handen der half liberale, weife lende en beginsellooze bestuurders, die ons jaren lang tot stil stand doemden. Londen, "27 Sept. De Daily News deelt den inhoud der troonrede mede, bij de opening der zitting van de staten-ge- neraal door den koning der Nederlanden uitgesproken, en neemt daaruit aanleiding om in korte, maar kernachtige bewoordin gen den gunstigen toestand van het koningrijk der Nederlanden te schetsen, die als het gevolg mag beschouwd worden van de krachtige wijze, waarop het vrijzinnige ministerie de zaken des lands bestuurt. //Dergelijke uitkomsten" zegt het blad, strekken aan bedoelde regering nog tot hoogeren lof, wanneer men in aanmerking neemt, dat zij voortdurend met eenen hardnekkigen tegenstand van de zijde der reactionairen te kampen heeft gehad." Parijs, 27 Sept. De Memorial Diplomatique zegt dat men dagelijks Oostenrijk en Engeland een nieuwen stap zal zien doen naar de denkbeelden, welke Puien moeten redden. Door de billijke verontwaardiging van het beschaafd Europa te trot seren, begaat Eusland denzelfden misslag, welke in 1»54 aan leiding gaf tot den oorlog in de Krim. Het meende niet dat Engeland zich met Frankrijk zou kunnen vereenigen; niets belet dat Engeland nu weder doe hetgeen het in 1854 heeft gedaan. Oostenrijk toont door zijne daden dat het niet buiten staat is om de hand te leenen tot bevrijding van oostelijk Europa. Gouda, 30 Sept. Het examen voor de onderofficieren al hier, dingende naar den rang van officier is den 26" derer afgeloopen voor de commissie bestaande uit uen kolonel van Toll, voorzitter; de kapiteins Churiier en Hardenberg, leden; den 1" luitenant van Dionant, secretaris. Aan dat examen hebben deelgenomen 14 onderofficieren waarvan er 6 het vol doend examen hebben afgelegd, welke naar kunde aldus zijn geraugsehiktde sergt3. Haarman, IVilkens, Maijor, Geers, de Lange en van Deinse. Omtrent den aanval op de nederl. stoomkorvet Medusa ia de japansche watereu, verneemt men nader, dat de Medusa ongeveer anderhalf uur aan het vuur van minstens 7 batte rijen achtereenvolgens is blootgesteld geweest en dat zij zich tweemalen in een kruis van 4 en van 3 batterijen bevond, roodat het te verwonderen is, dat het vaartuig niet in den grond is geboord. Bij dezen verraderlijken aanval hebben 4 man der onzen het leven verloren en zijn er 5 gewond ge raakt. De Medusa heeft zich daarop naar Kanagawa begeven en is aldaar behouden aangekomen. De berigten uit Batavia loopende tot 15 augustus gewa gen van de algemeene ingenomenheid met J" ontvangen tijding vaD de aanneming door de tweede kamer van het wets-ontwerp tot bekrachtiging der concessie van den spoorweg van Sama- rang naar de Vorstenlanden. De Samarangsehe Courant zegt o. a. het volgende; „Naauw had de blijde nvre, dat de concessie voor Java's eersten spoorweg de goedkeuring der volks-vartegcnwoordiging verworven had, als een loopend vuur zich over óamarang ver spreid, of alom werd de vaderlandschc driekleur geheschen. En ditmaal was het mei uit oude gewoonte of als een bloote vorm, dat het wapperen der nederlandsche vlag van de alge meene vreugde moest getuigen. Tussehen Nederland en Indie dreigde eene klove te ontsta die, meer dan een afstand van duizende mijlen, ze van elkaar zon verwijderen. Maar al te lang had de kolonie het moeder land als eene stiefmoeder m de slechte beteekenis van het woord leeren beschouwen. Niet dat aan hetzelve de dezerzijds toegevloeide schatten zonden misgund worden; neen, Nederlands v'UJrV Cu grootheid bleef sreeds onze vurigste wens-h. Het was het kWe egoïsme, waarmee aan het batig slot Indie's belang werd ondergeschikt gesteld, het cynisme, waarmee bet „virtus post nummos' werd gepredikt, het fanatisme, waarmee het gouden kalf werd aangebeden, die de liefde der kolonie van het moederland voor altijd dreigden te vervreemden. Maar ook het nederlandsche volk heeft bet verachtelijke van de figuur van Droogstoppel leeren inzien. Bij de laatste dis- enssien onzer tweede kamer werd naanwelijks zijne stem ge hoord. Een nieuwe rigting is aan het roer gekomen, die met jeugdige krachten en illusien de grootsche taak om Indie te regeren, heeft aanvaard. Ontwikkeling der kolonie, bescherming van de bevolking is hare leus. En ook de partij, aan wie vroeger het lot van Indie was toevertrouwd, in de tijden harer voorspoed maar al te dikwijls door kortzigtige en zwakke staatslieden gediend, bleek door haren val te zijn gelouterd. Ook zij schrapte de woorden „batig slot" van hare vanen. Ook door haar werd Indie's welzijn erkend als het doel, waar naar met alle krachten moest gestreefd worden." De binnenlandsche berigten zijn als gewoonlijk niet zeer be langrijk. Een paar kleine overstroomingen hebben een gedeelte van Bantam en een deel van Buitenzorg onder water gezet, zonder evenwel veel schade aan te rigten. Belangrijker zijn de ge volgen van eene aardbeving, die de hoofdplaats Banjoemaas geteisterd heeft, waardoor o. a. het blokhuis agenoeg in een puinhoop is veranderd. De vulkanische werkingen, waarvan in het vorig mailnummer gewag gemaakt is, hebben opgehouden, en de gevlugte bevolking aan den voet der Merapi, keert langzamerhand naar hare woningen terug. De tijdingen van den oogst der voor de europesehe markt bestemde producten luiden zeer gunstig. De berigten uit de buitenbezittingen zijn onbelangrijk maar bevredigend. Uit Bandjermassing wordt voortdurend gesproken van hoofden, die zich onderwerpen of geneigd zijn zich te on derwerpen. waaronder nu twee zonen van Antasarie genoemd worden. Uit Sumatra's westkust alleen zijn de tijdingen min der gunstig ten gevolge der epidemien, pokken en keelziekten, waardoor de geheele kust hier en daar nog schijnt geteisterd te worden. Van gouvernementswege is publiek uitbesteed en billijker wijze aan den minsten, den engelschen inschrijver toegewezen het onderhouden eener geregelde stoompakketvuartdienst in den indischen archipel gedurende tien achtereenvolgende jaren, aan vangende met 1 januarij 1866 en eindigende met 31 december 1875, tegen eene jaarlijksche subsidie van 6,97 per geogra- phische mijl, gelijkstaande aan 293,827.32 voor de ganscbe vaart. 's Gravenhage, 26 Sept. In de zitting van de tweede kamer der 9taten-generaal van heden, heeft de commissie tot het opstellen van een adres in antwoord op de troonrede, haar ontwerp ter tafel gebragt, dat aan de afdeeliugen is verzonden. Door den br. v. Heiden Keinestein is kennis gegeven dat hij door zijne herbenoeming tot kartonregter te Assen, heeft op gehouden lid van de kamer te zijn, waarvan aan den min.v. binnenl. zaken zal worden kennis gegeven. Voorts is door den min. v. koloniën ingezonden eene nota van toelichting over de nieuwe suikerregeling in Ned.-Indie, volgens zijne toezeg ging van 27 mei jl. aan de kamer gedaan. Door den min. v. financien zijn, op last des konings, aangeboden de ontwerpen der staatsbegrooting voor 1864. In zijne aanspraak heeft hij 1°. een overzigt gegeven van den gunstigen toestand der geldmiddelen op dit oogenblik; 2°. is hij in beschouwingen getreden over de staatsbegrooting voor 1864; 3°. heeft hij zijne voornemens kenbaar gemaakt op het gebied van het be lastingstelsel en 4°. heeft hij eenige financieele beschouwingen ontwikkeld. De slotsom was dat men de toekomst met geen bezorgdheid behoeft te gemoet te gaan. De staatsbegrooting is ter overweging naar de afdeeliugen verzonden. Eindelijk zijn ingetrokken de voorstellen van den hr. v. Nispen c. s. tot afschaffing van den accijns op het geslagt en tot amorti satie van schuld. In den namiddag zijn ook medegedeeld de volumirieuse stukken nopens de onderscheidene hoofdstukken der staatsbe grooting. Zie hier ue recapiiuiaiic. Hoofdstuk I. Huis des konings. 900,000. II. De hooge collegien v. staat het kabinet des konings. 588,029. ,z III A, Dep. v. buitenl. zaken. 529,245. a III B. Administratie voor de za ken der R.-K. eeredienst, 668.672.80V2 IV A. Depart, van justitie. 2,933,744. ii IV B. Administratie voor de za ken der herv. eered. enz. l,752,886.58Vi V. Depart, v. binnenl. zaken. 24,251,687.34 VI. marine. 8,739,953. VII A. Nationale schuld. 34,976,977.27 VII B. Depart, van financien. 6,749,000. VIII. Depart, van oorlog. 12,733,000. IX. koloniën. 3,269,572.92 X. Onvoorziene uitgaven. 50,000. Totaal 98,142,767.92 Verschil in meer voor 1864 5,527,200.63 28 Sept. Bij de tweede kamer zijn heden ingekomen de volgende wetsontwerpen 1. Tot afschaffing van den accijns op de brandstoffen. 2. Tot verhooging van den accijns op het binnenl gedistill. 3. Tot heffing van grondbelasting in Limburg. 4. Ter voorziening omtrent de nederlandsche bank. 5. Op het regt van zegel. 6. Op het regt van registratie. 7. Ter verwisseling van muntbilletten van 1845 en 1849. 8. Ter bekrachtiging van onderhandschen verkoop van rijks grond. De commissie voor het adres van antwoord op de troon rede heeft haar ontwerp ter tafel gebragt. De discussie daar over is bepaald op morgen ochtend elf ure. 29 Sept. In de zitting van de tweede kamer van heden is de beraadslaging over het adres van antwoord op de troon rede afgeloopen. Daarbij zijn geene politieke kwostien behan deld. Bij 3 is met 27 tegen 26 stemmen besloten om weg te laten den daarin uitgedrukten wensch nopens Limburg. Men wilde de regering ten deze vrijlaten in hare handelingen. Bij 8 hebben de stemmen gestaakt over een amendement van den heer v. d. LiDden, om in het adres niet te spreken van de wet betreffende de regterlijke indeeling. Dien ten gevolge moest de stemming over dien paragraaf en over het geheele adres worden uitgesteld tot eene avondzitting, waarin de stem men nogmaals gestaakt hebben en het amendement alzoo is afgewezen. Een amendement van den heer Wintgens is daarop met 36 tegen 18 stemmen afhekeurd en daarop is 8 geheel verworpen met 29 tegen 25 stemmen en het geheele adres met 50 tegen 4 stemmen aangenomen. Gorinehem, 26 Sept. Thans zijn we in staat te berig ten, dat de goede verwachtingen aangaande de zaadopbrengst van den hennip bewaarheid worden. Vrij algemeen is die een mud van de honderd schoven, dat aanmerkelijk meer is dan in het vorige jaar. Van prijs voor het zaad hoort men nog niet. De producenten z'jn ook te dezen opzigte nog al hoog gestemd. Voor de kaas besteedt men hier p.m./ 22 de 50 n. 16. De boter geldt 1.04ƒ1.20 voor goeboter en van 70—80 cents per n. ÏC voor de weiboter. Voor puike winteraardappelen werd 2.50ƒ2.00 gevraagd, doch tegen dien prijs werd nog geen handel gedaan. De Boekhandelaar Roelants van Schiedam is vrijgesproken van de be schuldiging van nadruk wegens de uitgave der w erken van Vondel. Ratzers- dorf, een plaatsje nabij St. Polten is bijna geheel afgebrand met den laatsten oogst. Mazzini ligt ernstig ziek te Lugano. Het exequatur is in Italië aan de pauselijke consuls ontnomen. Men verzekert dat het fransch wetgevend ligchaam in October zal worden zaam geroepen. Men beweert dat Oostenrijk overeen gekomen is met Beijeren, "Wurtem- berg, Saksen, Hanover eu Nassau om in allen geval tot de bondsbervorming over te gaan. De pruisische ambtenaren, die een mandaat voor de tweede kamer aannemen, zullen voortaan zeiven de kosten hunner plaatsvervan ging moeten dragen. Ook het hertogdom Nassau beeft het fransche stelsel van waarschuwingen aan de dagbladen ingevoerd. De noordelijke staten der Unie maken zich gereed om de Franscben uit Mexico te jagen. Te Breda is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren D wegens bet in het ofjenbaar schenden van den naam des konings. De verte genwoordiger der zuidelijke staten te Londen is terug geroepen en weder naar Amerika gekeerd uit spijt dat hij zoo weinig gehoor vond bij de regering. Op het eiland Chios heeft een bloedig conflict plaats gehad. In de kloosters te Warschau zijn ontdekt drukkerijen en werkplaatsen voor militaire kleedingstnkken. De kenrbessische kamer is tegen 7 oct. bijeen geroepen. Lincoln heeft de habeas corpus acte in al de noorde lijke staten geschorst. -— Het parlement van Canada heeft 400,000 dollars verleend voor de militie. De Fransch en in Mexico maken zich gereed tot een nieuwen vcldtogt. Te Krakau heeft het volk een pop, Mura- wieff voorstellende, opgehangen. Nieuw gerezen geschillen tussehen Turkije en Montenegro zijn in der minne geschikt. Vele pruisische iiuvpeu op ue pooïsc'ne grenzen deserteren naar de insurgenten. De engelsche banknoten zullen voortaan voorzien zijn van de woorden: Matthew Marshal Bank of Engeland, en wel zoo klein, dat zij slechts door hulp van een sterk microscoop zigtbaar worden. Het te Boston in Amerika verschijnende blad Olive Branch wordt gezet door meisjes in sierlijke kamers onder piano en orgelspel, zij werken 7 of 8 uren daags en een goede zetster kan 21 in de week verdienen. De 125 in" Engeland bestaande smeltovens leveren wekelijks if 21500 ton ijzer en kunnen naau- welijks voldoen aan de vraag. Te Brussel is een congres van werklie- lieden gehouden om middelen te beramen ten einde den arbeider op zijn ouden dag eene zekere wijkplaats aan te bieden. Graaf Russell heeft bij vernieuwing als zijn gevoelen verklaard, dat Engeland ten behoeve van Polen niet met Rusland in oorlog moet komen. De koningin van Por tugal is bevallen van een prins. Te Mobile in den staat Alabama is een vrouwenopstand uitgebroken, zij hadden op hunne vaandels gesteld: ttbrood of bloed «brood of vrede". Al de kloosters te Warschau zijn op last der regering bezet. Frankrijk zal onmiddellijk versterkin gen zenden 'naar Japan. Te Ilolwerd in Friesland is een grondbezitter over dit jaar aangeslagen in gemeenteomslag voor f 1000 en daarenboven in dorpsomslag voor 1400. In China staan 15000 eng. ind. troepen gereed om naar Japan overgevoerd te worden. De toppen der bergen in Savoye zijn met sneeuw overdekt. Het stoomschip Sealaud te Huil t' huis behoorende is in de oostzee vergaan, waarbij de kapitein en zeven matrozen zijn omgekomen. In Lithamn wordt de bevolking door Mu- rawieff voortdurend gedwongen adressen van trouw en gehechtheid aan den keizer te teekenen. Ernest Renan heeft van keizer Napoleon 100,000 fres. ten geschenke ontvangen voor zijn Levert van Jezus. In Gallicie is de oogst voorbeeldeloos rijk uitgevallen. Gecollecteerd voor November 1813: te Soeterwoude f 90.40; te Hoogeveen nagenoeg f 100; de inschrij vingen in de gemeente Opstcrland 676.21, te Delfshaven 154,43. De gemeenteraad van Dordrecht heeft aan B. W. een crediet verleend van f 2500 vour de novemberfeesten, welke aldaar den 24sten dier maand zullen gehouden worden. Aan de commissie uit den raad der gemeente Gouda, betreffende de voorstellen van de drectie der Gasfa briek alhier. Mijneheeren Onverwacht en verwonderlijk komt het ons bestuur voor iu de Goudsche Cour. van 17 dezer een stuk publiek gemaakt te zieu van hh. B. en W. aan den raad der gemeente Gouda, een stuk dat door de daarin eenzijdige beschouwing der zaak en de min juiste redenerin gen daarin vervat, het bestuur onzer maatschappij dringt, zich tot uwe commissie te wenden, om de daarin vervatte onjuiste op merkingen te wederleggen, en openbaar te maken, ten einde het publiek, dat door dat stuk in de Goudsche Courant tot eene onjuiste beoordeeling zou kunnen komen, van den waren toestand in te lichten. In de Courant van 20 dezer komt weder een ingezonden stuk voor, dat door velen geacht wordt dooi ons te zijn inge diend, doch waarvan wij hoegenaamd geen kennis gedragen hebben. Tot toelichting van het eerst genoemde die het volgende: Dat de door ons voorgestelde prijsvermindering, wel degelijk in 't belang van gasverbruikers kan beschouwd worden, door reeds 10 jaren vroeger in 't genot \aa zooveel goedkooper gas te komen en te blijven, te meer, daar men in cie onzekerheid verkeert of de gemeente na dien tijd, bij eigen exploitatie wel bij magte zal zijn de gas tegen 15 ets. p'.r kubiek el te leveren. "Wat de nadeeliger zijden betreft, die hh. B. en W. beschou wen voor de gemeente in onze voorstellen te zien, meenen wij ter wederlegging van het lste punt, dat het eerder nadeelig voor onze maatschappij dan wel voor de gemeente geacht kan worden, eene bepaling te maken, die de gemeente het regt geeft, het contract te verbreken, zoodra er eene betere en goed- koopere straatverlichting in eene andere plaats van gelijke of grooter bevolking, een jaar zal in werking geweest zijn, en brengt toch de billijkheid mede, dat indien de gemeente, bin nen een te bepalen tijdsverloop, weder tot gasverlichting door middel van steenkolen mogt overgaan, onze maatschappij alsdan eene schadevergoeding, door arbiters te bepalen, zou verleend worden, waartoe onder anderen zou dienen te behooren, resti tutie van registratie, die wij vooraf over het geheele tijdsver loop van 25 jaren moeten betalenterwijl omtrent net 2e punt dientdat de bepaling van verpligte overneming der fabriek tegen taxatie, alleen gemaakt is, voor het geval dat het sted. bestuur zelf, de gemeente met gas zou willen verlichten, na expiratie van het contract, maar geenszins, in ieder geval. Wat het stellen der gasprijs tot op 14 ets. betreft, moeten wij UEd. bemerken, dat zooals wij bij eene vergadering met UEd. ook reeds mondeling gezegd hebbeu, de prijs van 15 ets. per kub. el ons positief minimum is, en dat wij vertrou wen dat de meeste gasverbruikers daarmede tevreden zullen zijn, terwijl wij ons hoegenaamd niet kunnen verbinden in prijsver mindering andere plaatsen te volgen. Omtrent de voordeelen, die hh. burgemeester en weth. voor de gemeente verlangen, diene het volgende 1°. Dat de gemeente 2100 uren brandens bezittende, bij eene betere verdeeling dier uren, daarmede ruimschoots in de straatverlichting zoude kunnen voorzien, daar toch dikwerf, zoowel des avonds als des morgens, de lantaarns moeten branden, terwijl het nogof reeds geheel dag is, en wij dus, vooral bij den geringen prijs, die de stedelijke ver lichting opbrengt, in vergelijking van de meeste andere plaatsen, er, zonder schadevergoeding, niet toe kunnen over gaan, nog meerdere uren brandens toe te staan. 2°. Dat wij beschouwen de 15 25 ets. straatmaken per vierk. el, bij eene behoorlijke surveillance, wel voldoende zijn om de kosten te dekken, zijnde er particulieren, die beneden dien prijs, zich gaarne daarmede br-last zagen, dewijl bij solied werk, dubbel straten meerendeels overbodig is. Tot toelichting der onderdeelen, bepalen wij ons tot de punten c Sc d, te weten

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2