Btnnenlanib Gemengde Berigteu. Ingezonden. Eenige Vragen. Vergadering van den Gemeenteraad. Marktberigten. Sar lij II, 29 Sept. De werkzaamheden aan de ooriogs'mivea a Ti de Jahdegolf wor.len met grooten ijver voortgezet. Welken loed deze nieuwe schepping thans reeds uitoefent,, na. deze i: .«en nog niet voltooid is, blijkt hieruit, dat de nabij gelegen ol lenburgsche gemeente Heppens voor het aanleggen dier prui- ss-ebe haven slechts 300 zielen telde en thans reeds eene bevolking heeft van rnim 1000 zielen. Gouda, 3 October. Naar wij vernemen zijn iii de beslo ten vergadering van den gemeenteraad de voorgestelde uitgaven goedgekeurd behalve de ƒ7 a S00 voor vermakelijkheden, terwijl integendeel de 190 voor onderofficieren en manschap- pen verhoogd zijn met ƒ200, ale 150 voor de schutterij en 150 voor de militairen. Het wc--ontwerp tot intrekking der quarantaine-maat- reaelen vervat in de publicatie van 10 januarij 1805, aan de tweede kamer aangeboden, wordt in de memorie van toelich ting, tot dit wets-ontwerp behoorende, geregtvaardigd door de ondervinding, gedurende eene reeks van jaren opgedaan, als mede door de feitelijke opheffing der quarantaine-verordeningen bij verschillende zeevarende natiën van Europa, vooral van Engeland. Er kan volgens de regering te minder bezwaar bestatin om hier te lande tot dezen maatregel over te gaan, dewijl de middelen steeds voorhanden zijn om, zoo noodig, bij maatregel van medische politie, een schip buiten communicatie met den wal te houden. Bij de herstemming die te Dokkum heeft plaats gehad voor een lid van de tweede kamer der stateii-geueraal, is gekozen de heer mr. J. A. Albarda, met 694 stemmen. De heer van AVassenaer Catwijck heeft 672 stemmen bekomen. Er waren 22 billetten van onwaarde. 's Gravenhage, 30jSeptember. Heden zijn in de afdeelm- "en van de tweede kamer de. staten-generaal onderzocht de wetsontwerpen: 1°. tot onteigening van perceelen voor den spoorweg van Yenlo naar Helmond; 2°. idem ten behoeve van de verbreeding van het Deii^ervoetpad in de gemeente Vaals; 3°. idem ten behoeve van de verbreeding der hoofdstraat te iïeppel; en 4°. tot regeling van het fonds voortspruitende uit koopprijzen van domeinen voor de dienst van 1864. In den loop dezer week zal nog worden onderzocht het wets-ont werp, houdende voorzieningen omtrent de nederl. bank enz. Aanstaanden maandag zal het onderzoek aanvangen over de wets-outwerpen, uitmakende de staatsbegrooting voor 1864. 1 October. Heden is door de commissie uit de tweede kamer der staten-generaal aan Z. 11. den koning het adres aangeboden ter beantwoording van de troonrede. Zijne Majesteit heeft daarop het volgende geantwoord Mijne heeren! „Met de tweede kamer kan ik niet erkentelijk genoeg Gods zegeningen waarderen, die mijn huis en mijn volk werden ge schonken, en die ons de gebeurtenissen van vijftig jaren doen terug denken. Ik verzoek u der kamer mijne dankbetuiging over te brengen, voor de in haar adres van antwoord geuitte gevoelens." 2 Oct. Heden heeft de tweede kamer eene korte zitting gehouden, waarin behalve eenige mededeelingen, wets-ontwerpen zijn inge- homeri1°. tot onteigening ten behoeve van den waterweg van Botterdam naar zee, 2°. tot bet verleenen van naturalisatie aan 18 personen, S°. tot wijziging van den termijn voorge schreven tot vervulling der voorwaarden ter naturalisatie. Eindeiijk heeft de heer Groen gesproken over het lager onder wijs en het onderzoek den leden aanbevolen naar de handha ving van sommige bepalingen der wet Rotterdam, 29 September. Het gevaar van het bewaren aan groote voorraden petroleum in pakbuizen binnen deze ge meente en het ongerief dat genoemd artikel veroorzaakt door stank en bederf van het drinkwater in de havenshebben assuradeuren alhier doen besluiten een adres tot burgemeester en wethouders te rigten, met het verzoek dat niet meer worde toege-uaan petroleum in deze stad te bergen, en dat daarvoor ber-p'aatsen buiten deze gemeente worden gebezigd. S dert de onlangs vermelde belangrijke lekk uidje van petro leum fusten is de ambitie voor dat artikel zeer bekoeld. Nog steeds ziet men deze olie vooral in de scbe-pmckershaven op het water drijven, en de havenmeester beeft reeds last bekomen om toe te zien dat schepen met dat artikel beiaden op stroom ef am bet 2C nieuwewerk lossen, en dat de aanvulling aan boord geschiede. Daardoor voorkomt men echter het kwaad niet. Krimpen. A/d Lek, 30 Sept. Heden is alhier aan de scheepstimmerwerf van den heer K. Smit Jz., de kiel gelegd van het barkschip genaamd „Cornelis Smit", groot 400 ge meten lasten, voor rekening van den heer Leis te Aiblasserdam. De -aanbouw van dit schip, gevoegd bij den reeds in aanbouw zijnden Bodem de „Kanagawa", groot 650 gemeten lasten en de groote verbetering aan deze werf aangebragt voor het her stellen van stoombooten, geven een goed vooruitzigt voor de arbeidende, klasse bij den naderenden winter, daar het gebrek aan beschikbare handen zich reeds doet gevoelen. Ammerstol, 2 Oct. Van maandag 28 sept. tot heden zijn alhier gevangen 118 zalmen, waaronder reeds enkele nieuwe winterzalmenprijs der oude zalmen van 1.40—1.60 per Y, pond naar kleur en zwaarteprijs der nieuwe winterzalmeu van 1.80ƒ2.10 per Ys pond. Uit Richmond beweert men, dat de blokkade der zuidi lijke havens niet meer dan eert ijdele vertoouing is, en dat de handel van Charleston dit jaar bloeijeader was dan ooit. De botigaarsche kwestie is iu de laatste maanden geen stap vooruit gegaan. Uit pruisisch Polen gaan vele fa- milien den winter doorbrengen op eoatenrijkseh gebied. - De conwnandaut Dupré vraagt 5000 man troepen om zich op Madagascar staande te houden. De termijn van de oprigtiog der maatschappij voor de doorgraving van Holland is veriengd met twee maanden. De grootvorst Koustantiju is ernstig ziek. geworden in de Krim. Te Berlijn is het nieuwe beurs gebouw in tegenwoordigheid des koning^ ingewijd en opengesteld. De bevolking der Ionische eilauden verklaart zich voor de vereeniging met Griekenland. "Eene inzameling voor Polen door een agent (Mierolawskir1) in Frankrijk, Engeland en Belgie gedaan, heeft opgebragt 4 millioen fres. Men beweert dat de exkoning van Napels Rome voor bet einde des jaars zal verlaten. In den vroegen morgen vau 30 sept. zijn te War- schan 5 poolfhe gendarmes gefusilleerd. Uit Samaraug zijn dankadres- sen ingekomen bij de tweede kamer en den minister vau koloniën. Te Oud-Beijerland zal het feest der onafhankelijkheid op 13 nuv gevierd worden, daarvoor is f 500 toegestaan; de schooljeugd zal worden begiftigd en getraeteerd; de armen bedeel 1; des namiddags ten 5 ure een feestrede gehouden, en des avonds illumiuatie en vuurwerk. De septemberfeesten te Brussel zijn met weinig geestdrift gevierd. Mierolawski is door het nationaal bestuur aangesteld tot organisateur der poolsche troepen. In de japarsche zee zija aamvezig 30 stoomschepcu vau verschilleude natiën meest allen gewapend met armstroug of gegroefde kanounen en wel van het zwaarste kaliber. Het spaansche ministerie oefent onredelijken invloed uit op de verkiezingen. Iu Pruisen gaat men altijd voort met het plagen en afzetten vau alle ambtenaren, die eenige liberale gevoelens doen blijken. Iu Volhvnie is het nog altijd onrustig. Tc Loudeu is de leeuing van N. Grenada groot 2*4 tou terstond na de openstelling vol- teekend. Prinses Clotilde zal het kind van hare zuster, de koningin van Portugal ten duop houden. Uit de fransche kolome Poudichéry wordt een spoorweg aangelegd om haar te verbinden met bet eng -iudiscb spoorwegnet. Men beweert dat de leden van het russisch gezantschap te Parijs reeds aan het inpakken zijn. De prachtige tentoonstellingen van de holl. maats, van landbouw te Haarlem en de te dier gelegenheid gegevene feesten hebben een ongemeenen toevloed van bezoekers uitgelokt. De rnssische gezant tc Konstantinopel heeft geprotesteerd tegen het doorvaren van een eng. schip, dat oorlogsbehoeften aan de Circassiers - bragt. De stad Brussa is bijua geheel door de vlammen vernield. Te Ley den is f 2000 aangewezen voor de feestviering in nov. te voegen bij 600 op de begrootiug uitgetrokken voor vermakelijkheden. Te Bern wordt een nieuwe credietbank opgerigt met een kapitaal van 60 millioen fres. De generaal Doblado vormt in Mexico eene derde partij, die zoowel tegen Juarez als tegen de Fransehen is. Voor nov. 1813 is gecollecteerd te Naarden 50; te Nijmegen f 500; te Overschie en Schiebroek f 172.50. Is het geoorloofd, dat in eene gemeente, waar het evenwigt tusschen ontvangst en uitgaaf wordt behouden door eene bui tengewoon hooge heffing der accijns, (waaronder nog die op het gemaal,) en Je drukkende heffing der gabel voor het regt van doorvaart op de Gouwe, en waar niettemin de staat der finantien zoo slecht is, dat de ingezetenen met eene nieuwe belasting worden bedreigd, die voorloopig is ontfloken, door dien een post van 9C0Ü,op de begrootiug is gebragt, als vermoedelijke opbrengst van de te verkoopen gewezen gevan genis voor veroordeelde vrouwenwaar nog zooveel ont breekt, dat tot eene naar den geest des tijds goed ingerigte stad behoort en waarop zij naar het zielental aanspraak heeft; - waar voorstellen tot daarstelling van wat nuttig en noodig is, door Burgemeester en "Wethouders (van wege den slechten staat der stadskas) worden gepreadviseerd tot verwerping; en waar immer op kleinigheden kleingeestig wordt gekruimeld is het geoorloofd en verantwoordelijk, dat door den raad van zulk eene gemeente, onder zulke omstandigheden 3000,uit de stadskas beschikbaar worden gesteld, om te verkwisten bij gelegenheid van de viering van het 50jarig bestaan van Neêrlands onafhankelijkheid; en zal de burgerij hoewel dank baar die gebeurtenis herdenkende, niet meer belang stellen in den tegen woordigen gang van zaken, dan in dien voor 50 ja ren; verheft daarom niet elk weldenkende tegen (lat raadsbe sluit zijne stem? Eri eindelijk, het opgenoemde in aanmerking nemende, strekt dan dat raadsbesluit den raad tot eer of tot schande? Antwoorden worden belangstellend inge.vacht. Gouda 29 Sept. 1863. M. Aanmerking. Het minst van alles stemmen wij in met deze laatste uitnoodiging. Verder geschrijf is noodetoos, de zaak is beslist en ofschoon wij vasthouden aan de meening, dat het beter ware de gelden ter feestviering bij vrijwillige inschrijving bijeen te brengen, willen wij berusten in het beslotene met den wenseh, dat allen met hartelijke blijdschap dankbaar mo gen gedenken aan de vele onwaardeerbare voorregten, die wij als Nederlanders en ook als ingezetenen van Gouda genieten. Dit gelde ook voor AD, die tegen G. H. beweert, dat de kwestie niet ligt in het al of niet erkennen der zegeningen onzer onafhankelijkheid, maar in het meer of min betamelijke van de geldelijke uitgaven. Met belangstelling heb ik de stukken over November gele zen. In den geest der burgerij, ten minste in dien van het grootste gedeelte zal de rand wel gehandeld hebben, en toch zijn de aanmerkingen daarop naar mijne gedachte niet ongegrond. Reeds vroeger werd in uw blad op de gemaalbe lasting, op bet bruggegeld en andere zaken gewezen en zoo lang van zulke zaken het geld moet komen i zuinigheid zeer aan te bevelen, want dat zijn zaken die onze begrootiug niet tot eer verstrekken. De November maand mag evenwel ook in onze stad niet ongemerkt voorbijgaan, ook wij hebben ruim schoots reden tot dankbaarheid en onze stad is ten opzigte van vooruitgang zoowel moreel als materieel geen der minste. Kon men nu November niet vieren zonder de 3000 te gebruiken, zoo mild door den raad toegpstaan. Zoude zich geene commissie kunnen vormen, die zich bereid verklaarde tot het ontvangen van giften, om uit vrijwillige bijdragen de benoo- digde fondsen te vinden? Dan toch werden de feesten niet ontsierd door de slechte begrootingsposten en het geschonkene was teregt eene vrijwillige gave der dankbaarheid. Dan zoude voorzeker eenstemmigheid heerschen, en geen verschi van opinie de feestvreugde benadeelen. Gesteund door de g' ede geest der burgerij, behoefde men niet eens zooveel geld, daar men dan algemeene medewerking mogt en kon verwachten. Kan dit doel door de opname van deze weinige regelen worden bevorderd, dan zult gij daardoor verpligten Uw Getrouwe Lezer. Zitting van Vrijdag2 October. Afwezig de hh. Buchner, Herman de Groot, Kist en Kemper, de laatste had hiervan schriftelijk kennis gegeven. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt voorgelezen eene missive van den Min. van binn. zaken omtrent het besluit van dea raad over het a-Eleuioeseniershuis, en nadat hierover de hh. Remy, Prince, Reutinger en Droogleever het woord hadden gevoerd, wordt besloten die bij de leden voor een dag te laten rondgaan. Idem van curatoren van het gymnasium, zich beklagende over den anonymen schrijver van de stukken in de Goudsche Courant opgenomen tegen gen. inrigtiog, verklarende dat die geheel buiten de waarheid zijn en hierbij eene I3jarige staat gedurende het bestaan daarvan overleggende, en bewerende dat het getal leerlingen niet gering te noemen is, daar in 1862 28 leerl. waren, \erzoekende aan den raad om aan dit stuk de noodige publiciteit te willen geven, waarop de heer Reutinger voorstelt het stuk in de G. Courant te doen opuemen. Hierover voeren de hh. Westerbaan, van Gennep en Remy het woord, en wordt besloten curatoren te magti- gen daaraan de geweuschte publiciteit te geven, terwijl het door den raad voor not if. wordt aangenomen. Ondw deze discussie is de heer Bnchner ter vergadering gekomen en de heer Viruly verlaat dezelve. Idem van curatoren van het Gymnasium om magtiging tot het oproe pen van een docent in de fransche taal. De heer Buchner stelt voor tijdelijk in deze vacature te voorzien, waartegen de heer de Grave het woord voert en na eenige discussien, waaraan nog verschillende leden deel nemen, wordt met 6 tegen 5 stemmen, zijnde die van de hh. Buchner, Fortuijn Droogleever, van Gennep, Prince en van Straaten besloten om curatoren te magtigen tot de gevraagde oproeping. Is ingekomen.- een adres van A. Spruijt c. s. om niet toe te staan het verzoek van L. Visser tot afstand van terrein; voor notificatie. Eene missive van de gezondheidscommissie betreffende de mislukte pnt- boring. houdende voorstel om de stad te voorzien van goed driukwater, door het graven van een bassin, waarin het gezuiverde ijsselwater door buizen zou geleid worden. Eene voordragt ter benoeming eener regentes in de gasthuizen, waarop zijn geplaatst mevr. Rooseboom en mevr. Roijaards; benoeming in de vol gende vergadering. Een adres van .T. Reutinger, srads-chirurgijn en T. Sauerbeek, haven meester vragende verhooging van tractementgesteld in handen 'der be- grootingb-commissie Een adres van de pl. school comm. om de gymnastieschool te verlichten en te verwarmen voor een bedrag van 60. Na korte discussie aangeno men met algern. stemmen. Komt in deliberatie-. he+ rapport der commissie belast met het onder zoek naar den staat van begrooiing der kosten van de schutterij in 1864, en wordt dit goedgekeurd met alg. stemmen. riet rapport der commissie belast met het opnemen der rekening van het burgerlijk armbestuur over 1862; onder dankbetuiging met algemeene stemmen goedgekeurd. Het rapport der coram, belast met het onderzoek der staten van be- prooting van de besturen der instellingen van weldadigheid, dienst 1864; goedgekeurd met alg. stemmen. Het loorstel van B. en W. betreffende de bad- rn zweminrhding. Hier over gedelibereerd wordt op voorstel van den heer Prince met algemeene stemmen tegen die van den v oorz. besloten, dit te stellen in handen van de gezondheidscommissie ten fine van advies enz. Het adres van L. Visser tot afstand van grond aan het veerstal. Nadat hierover is gedelibereerd wordt, ingevolge ongunstig advies van den stads bouwmeester, besloten hierop afwijzend te beschikken» Tegen dit besluit stemden de hh. Reutinger en. Prince en bleef de heer Fortuijn Droogleever buiten stemming. Een voorstel tot af- en overschrijving van posten op de begrooting be treffende reis- en verblijfkosten voor B. en W., en wordt eene verhooging van 50 algemeen goedgekeurd. Wordt voorgedrageu tot hulpv>nderwijzeres aan de jonge jufvr. school, A. W. Wijthoff, en da-^uoe met algem. stemmen Besloten. Ten aanzien der feestviering in november is met algem. st. bepaald, die te houden op 18 november en hebben B. en \V. verdeT voorgesteld de volgende raming van onkosten: Voor muziek vau de schutterij en het garnizoen. f 300. Voor den muziektempel op '2 markt en de tribune. 170. Voor verlichting330. Voor vuurwerk500. Voor de openbare seholen. u 300. Voor onderofficieren en manschappen. 100. Voor de instezliugen van weldadigheid. 300 en c. q. voor vermakelijkheden aan Bamberg. f 700 a 800. Hierover ontstaat eeue discussie tusschen de hh. Bnchner, de Grave, Fortuijn Droogleever, Prince en Reutinger, doch wordt op voorstel vau den hr. de Grave besloten de afzonderlijke posten te bespreken in eene besloten vergadering. Na de heropening wordt het advies uitgebragt, bij monde van den br. Fortuijn Droogleever, van de commissie voor de gasverlichting; ter visie. Hierna eindigt de vergadering. Gouda, 1 October. Tarwe, Poolsche per 24-00 n. 3*35, Zeeuwsche per mud 10. Rogge, Koningsb. 7 a 7.10, Dantzig. 6.90 a 7, Zeeuwsche 6.80 a 7, n. 6.75 a 6.90. Gerst ƒ4 a 6. Koolzaad 10.75 a 12.50. Boek weit, Fransche 175, N,-Brab. ƒ210. Yo^i-erwten 7 a 7.25. Haver 3.70 a ƒ3.90. De Veemarkt met goeden aanvoer en vluggen handel vt>cral in le kwal. Runderen en ook in vette Schapen en Lammeren. De handel in magere Varkens en Biggen daarentegen traag, zoodat niet alles werd verkocht. Kaas. Aangevoerd 45 partijen 19 a 23.50. Boter le s 1.10 a 1.20, 2e s. 0.90 k 1. Delft, 1 Oct. Ruime aanvoer van vele goede Graansoor ten, die iets minder slepende afgingen. Tarwe 9.10 a. 9.80. Rogge 6 a 6.40. W>'ntergerst 5 a 5.40. Zomergerst ƒ4.90 a 5.40. Korte Haver 3.80, lange 3 a 3.40. Paardeboonen 6.10 a 6.30. Gr. Erwten 7.50 a 10, witte ƒ7 a 7-25. Aan stads waag gewogen van 25 sept.1 oct. 40/4,735 8 en 81/16 Boter, te zaraen 17110 n. c®. Boter 53 a 63 bet vierde, 1.325 a 1.575 per n. <S. Ter markt gebragt 625 mud Aardappelen 1.60 a f 2. Dordrocilt, 1 Oct. De aanvoer van jar. en u. Z., VI, en Overm. Tarwe veel kleiuer dan de vorige week, doch even wel met weinig kooplust tot verlaadde prijzen. Zomer niet ter veil, jar. Z., VI. en Overm. 8.80 a 9.40, 11. 8.60 a/9, bl. en afwijkende 7.40 a ƒ8. Rogge traag en 20 c. lager afgegeven. Jar. Z., VI. en Overm. 6.80 a 7.20, n. 6 a 6.50. Gerst weinig aangevoerd en in mooije soorten begeerd. Z. Flakk. en Overm. Winter f 4.20 a f 5.70 en Zomer 4.40 a 5.20. Spelt 2.40 a 3.10. Haver meer kooplust, inl. voeder 2.30 a 3 en dikke 3.20 a a 3.S0. Boekweit, Bredasche 200 a 210, Fransche 170. Paardeboonen 5 a 5.50. Br. Boonen 8 a 9.50. BL Erwten 20 c. lager 6.60 a 7. 30, witte onveranderd, Mesting ƒ7. Middelburg, 1 Oct. Weinig aanvoer van n. Z. Tarwe, voor goede kwal. 8.25 betaald, n. Walch. veel aangevoerd, in puike sortering 8.50 a 9. N. Z. Rogge, goede soort 6. Zomergerst ƒ5. N. Waleh. witte en br. Boonen 9. N. "Wach. gr. Erwten met veel aanvoer en handel ƒ6 a ƒ7. Walch. Koolzaad, veel onverkocht, tot 13 verhandeld. Deventer, 2 Oct. Tarwe 8 a 9.50. Rogge 6.50 a 7. Boekweit 5.50 a 6.25. Gerst 4.25 a ƒ5. Haver 3 a 4. Boter per 20 n. le s. 19.50 a 22, infer. 18.50, 2e s. 16.50 a 17.50. Zwolle, 2 Oct. Middelprijzen. Tarwe, n. 8.82, ruwar. ƒ9.87. Rogge 7.37. Boekweit, n. 6.25. Aardapp./1.70 Boter per n. 1.02, 20 n. 22.75. Groningen, 2 Oct. Granen met geringen aanvoer on veranderd. Londen, "28 Sept. Boter, Friesche 94/ a 106/naarkw. Granen. Eng. Tarwe met redelijken aanvoer; er was reinig kooplust, maar de prijzen bleven nagenoeg onveranderd. Vr. Tarwe iets lager, vooral bij verkoop van boord. Gerst, beste eng. 1 en 2e s. 2/gedaald. Haver mede iets lager. Van 2126 sept. aangebragt 2130 qr. inl. en 22066 qr. vr. Tarwe, 786 qr. inl. en 8574 qr. vr Gerst, 2860 qr. inl. en 22638 qr. vr. Haver en 18681 en 26647 vtjs. Meel.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2