h Advertentieblad Nieuws en Omstreken. voor Gouda en Donderdag, 8 October. IV? 159. öuitenlanb. ecten. 14» 1893, «ls/i€ Jacobas, ouders A. van. Schaik 198% 63n/K ’JNKMAN. I rxee, d. Baptje reijde 3 w. 52 48% ?S/8 'a/u Gebleven koers, 64 7«7/s 100% .863. P. Duel. I tober is de .OVE iolen, iccijns/1.15 iergplaats van LDE, re in de stad zorgd. een schip in lesverkiezeude prijs de koleu Dee® Cesraat verachyat 4es Doaderdags en Zondags. In da 3taA geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs jer drie maanden isƒ2,francop. post 2,2 5. De lnzei*ding der Adwertentien kan geschieden tot des ’morgens ten 11 ut. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange Tiendeweg, D. u°. 61. October, ngste aers. lV16 i7/s >l/a 26. A. Bol, i. J. Beke, geb. 3. Trijntje van ohannes Antho- af, 3 m. et Lijsje Borre- J8 j. 1 Oct. ers, 32 j. wed. j. met Kornelia GOUDSCHE COURANT. De prijs der Advertentiën van één tot zes r-gels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. EOlldeil, 5 October. Ofschoon onze dagbladen nog voort durend artikelen leveren omtrent de poolsche kwestie, is de aandacht van ons publiek voor het oogenblik meer bepaaldelijk op een ander punt gevestigd, namelijk de tegenwoordige be trekkingen tusschen Frankrijk en Amerika. Het gevoelen heerscht hier vrij algemeen dat Frankrijk en Amerika door de mexieaansche aangelegenheid in eene botsing zullen ko men en men is derhalve eenigermate ongerust omtrent de waarschijnlijke gevolgen, die daaruit voor Engeland kunnen voortvloeijen. Al de berigten, die wij hier uit New-York en Washington ontvangen, strekken om ons te doen gelooven, dat de amerikaansche regering zich ernstig tot een oorlog met Frankrijk gereed maakt. Men weet reeds, dat generaal Grant, de veroveraar van Vicksburg, met een leger van 36,900 man uaar de Rio Grande is uitgezeild. Het kabinet vau Washing ton schijnt tol dien maatregel besloten te hebben op grond, van autentieke inlichtingen, dat Matamoras, nabij Brownsville in Texas, door een aanzienlijk fransch eorps met een tegen het Hoorden vijandelijk doel bezet werd. Generaal Grant heeft, naar men meldt, bevel om zoodra hij het noodzakelijk acht, aan de Fran'chen slag te leveren en volgens particuliere berigten uit New-York heeft de amerikaansehe regering bereids besloten om, zoodra er een gevecht tusschen hem en de Fran- schep heeft plaats gehad, oogenblikkelijk een leger van 300,090 man naar Vera Cruz te zenden en Mexieo te bezetten. Van waar een zoo ontzaggelijk ieger moet worden bijeengebragt, wordt er evenwel niet bij gezegd. De Morning Post hangt een hartverscheurend tafereel op van de wreedheden door de Russen in Polen gepieeg... Het blad zegt dat het niet tracht het medelijden voor Polen op te wekken, maar dat het slechts verlangt den toestand in zijn waar licht te doen kennen. Wij zijn thans, zegt het verder, in het begin van den winter. De diplomatie heeft bare po gingen gestaakt, daar zij aan een goeden uitslag wanhoopt. De oorlog, wanneer het daartoe komen mogt, sou niet dan in de volgende lente kunnen aanvangen. Het ts dus waarschijn lijk dat Rusland bij zijn tegenwoordig stelsel nog eeuige maanden zal volharden. De eza r Leeft het beheer van Puien gesteld in handen van de militaire chefs Eerg en Murawieff. De Post somt vervolgens de afsehuwel'jke handelingen van beide bevelhebbers op en voegt er ten slotte bij „Laat ons •hopen, dat de voorzienigheid Polen zal redden.” Berigten uit New-York van 23 sépL melden het vol gende De veldslag door den zuider-generaal Bragg, -.«rsterkt door de generaals Lee, Beauregard en Johnstone, aan den unie- generaal Rosencranz geleverd, duurde twee dagen 19 en 20 sept. Rosencranz werd in de rigting naar Chattanooga terug geslagen en verwacht daar Burnside met 30,000 man verster king. Naar men zegt, hebben de twee partijen gezamentlijk 30,000 man verloren. De geconfedereerden (zuid) beweren, dat Rosencranz 25 kanonnen en 2500 krijgsgevangenen verloren beeft. Te Washington zijn echter van officieren dépêches ont vangen, waarin de nederlaag van Rosencranz op 19 september ontkend wordt. Het beleg van Charleston is tijdelijk ge staakt. De tweede en derde expeditie van Franklin naar Texas zijn, naar men verneemt, even als Je eerste, terug geslagen. Naar luid der tijdingen betreffende Charleston, waren de noordelijken, onder Gilmore, alweer bezig met het opwerpen van nieuwe batterijen, met geschut van het zwaarst? kaliber gewapend, om de stad te bombarderen. De zuidelijken doen van hun kant al het mogelijke om den aanleg dier werken door een gestadig en soms hevig vuur te vertragen, doch over ’t algemeen schijnt het dat zij den belegeraars daarmede geen belangrijk nadeel kunnen toebrengen. Zij hebben in de laatste dagen integendeel eene zware sehade gehad door het springen van een hunuer kruidmagazijnen bij Sand-Point, en ofschoon zij nog het fort Sumter bebeerschen, kunnen de noordelijken met hunne operatien inmiddels geregeld voortgaan. Generaal Gilmore heeft de bondstroepen daartoe in eene dagorder uit zijn hoofdkwartier op Morris-ciland op nieuw aangemoedigd. Hij zegt daarin o. a. aangaande het fort Sumter: ,,Dit fort, gedurende meer dan twee jaren de trots en de roem des vij- ands, was door alle in de krijgskunst bekende middelen ver sterkt en heeft de aanvallen der sterkste ca krachtigste vloot afgeslagen. Thans is het door uwen moed eu uwe energie bezweken. Zijne wallen zijn vernield; zijne geduchte batterijen zijn tot zwijgen gebragt en al waait er nog de vaan des vij- •ands, zoo is het toeh nog slechts een nuttelooze puinhoop, zonder eenige kraebt. De forten Wagner eu Gregg, vermaard door him langdurigen tegenstand en de opoffering vau men- «chenlevens, zijn insgelijks door uwe dapperheid en vas.bera denheid den vijand ontnomen. Wij zijn thans meester van het geheele Morris-eiland. De stad en reede van Charleston zijn nu blootgesteld aan ons geschut, hetwelk op hetzelfde punt is geposteerd, alwaar het eerste kanonschot tegen de vlag onzes vaderlands is losgebrand en waar de opstand is aangevangen.” Volgens nader berigt uit New-York van 24 Sept, is de generaal Thomas er in geslaagd, de zuidelijken terug te slaan, en bereikte Chattanooga. De generaal Rosencranz heeft gis teren getelegrafeerd dat hij niet zal kunnen verdreven worden. Een gedeelte der strijdkrachten van Meade is de Rapidan gepasseerd. Men denkt dal de zuidelijken te Gordonsville staan, waar aen veldslag verwacht wordt. Parijs, 3 Oct. Nogmaals is hier het gerucht in omloop, dat Frankrijk de zuidelijke staten van Amerika erkennen zal. Te New-York schijnt men op die tijding voorbereid te zijn en ziet men haar ieder oogenblik te gemoet. De heer Stephens, die in deze hcofdstad verwacht wordt, is met eene zending door de zuidelijke staten bij onze regering belast. Die zending heeft, naar men beweert, geen ander doel, dan om den keizer tot de erkenning dier staten te bewegen. Hij heeft in last om den keizer Texas als belooning aan te bieden. We zullen spoedig weten, waa, we ons te dien aanzien aan te houden hebben. Uit Griekenland wordt gemeld, dat er nieuwe verkiezingen zullen plaats hebben vóór de aankomst des konings. Zoo als de kamer nu is zamengesteld, is het regeren onmogelijk; de eerste zittingen der kamer hebben dit voldingend bewezen. Bij 45 UTIE. schuldiging van en laat zich op lis van fransche i Genoegen” en egen toe; maar nsch te praten, eren hebben niet i bedenking van

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 1