Ötnnenlanö. Gemengde Berigtciü Ingezonden. Belastingen. V 4a! al is bet vooruitzigt voor den jeugdigen vorst niet zeer verblijdend. De Presse bevat een artikel, onderteekend door den se cretaris der redactie, betreffende de poolsche kwestie, waarin «rezegd wordt dat de drie mogendheden zijn overeen gekomen, om aan hare agenten eene circulaire te rigten, inhoudende de verklaring dat het verlies van Suslands regten op Polen een onherroepelijk aangenomen feit is. Voorts leest men nog in het artikel, dat Prank rijk en Oostenrijk het eens zouden zijn geworden, om de gehtele vernietiging der tractateu van 1815 te proclameren, terwijl Engeland liever eenige artikelen daarvan, wenscht te behouden. 4 Oct. De houding onzer pers doet meer en meer ge- looven, dat men tot eene breuk met Rusland nadert. Nooit hebben de poolschgezinde bladen zoo duidelijk oorlog met Rusland geroepen als nu. Het gerucht wil, dat de Prance eene inededeeling van de regering zal ontvangen, wegens een artikel over den stand der onderhandelingen. Weeneil, 5 October. In het huis van afgevaardigden- heeft de minister van staat eene keizerlijke boodschap voorge lezen, krachtens welke het hui3 voor ditmaal, bij wijze van uitzondering, gemagtigd wordt om als engere rijksraad over het budget der geheele monarchie voor 1864 te beraadslagen. Het huis heeft evenwel besloten daartoe eerst de aankomst der zevenbergsche vertegenwoordigers af te wachten. Men verneemt, dat eerstdaags alhier een fransch diplo maat zal aankomen, bela&t met eene buitengewone zending. Iiij zal in last hebben om de regering al de voordeelen uiteen te zetten, welke voor haar zullen voortspruiten uit eene ge- meenschappelijke handeling met betrekking tot de poolsche aangelegenheden. Berlijn, 5 Oct. Het Journal de St. Petersbourg van 3 uezer bevat een artikel over de beschouwingen van de fran- sche en engelsche drukpers nopens sommige zinsneden over de gebeurtenissen van IS 12 en 1814, voorkomende in de russi- sche memorie van 26 aug. Het blad zegt, dat de russisehe regering niet uit eigene beweging tot die herinneringen i3 gekomen. Het is tegen zijn wil op dat terrein gebragt. Ver mits men tot uitgangspunt voor de diplomatieke interventie de verdragen van 1815 heeft genomen, was zij verpligt om de beteekenis te doen uitkomen, welke zij daaraan hecht, door de feiten en toestanden in hun waar licht te stellen, daar de ge schiedenis van alle volken bestaat uit eene afwisseling van voor- en tegenspoed, welke tot het gebied der geschiedenis behooren. Het is een anachronisme om de herinnering aan de heilige alliantie op te rakelen. De pogingen van de fran- sehe en engelsche drukpers, om de vaardigheid van een ander land voor te stellen als in gevaar gebragt, neutraliseren elkan der wederkeeng. Men meldt uit Petersburg, dat de keizer een adres van hulde en trouw heeft ontvangen uit de Krim, onderteekend door ruim 60,000 bewoners van dat schiereiland. Daarin wordt o. a. het volgende geleze-r wMogt een ooriog tegen Rusland worden gevoerd en dit zuidelijke deel des rijks daar van het tooneel worden, dan zijn de ondergeteekenden bereid om, zoo lang die oorlog duurt, voeder te leveren voor de paarden der armee, zonder daarvoor eenige betaling te willen genieten; wordt hij elders gevoerd, dan bieden zij, tot stij ving der schatkist, 400,000 zilveren roebels aan." In het district Gumbinnen is een grondeigenaar geves tigd, die geweigerd heeft belastingen te betalen onder een bestuur, dat zonder budget regeert; op 21 sept. jl. is hij voor het eerst, wegens het niet voldoen van belastingen, geëxecuteerd. Te Haile heeft professor Leo, een van de woordvoerders der conservatieven, dezer dagen eene rede gehouden, waarin o. a. werd gezegd, dat het pruisische volk nimmer zoo groote vrijheid heeft genoten als onder de heerschappij van zijnen met onbeperkte magt regerenden koning; dat de ware vrijheid eerst dan bestaat wanneer de regering den krachtigsten invloed op den gang der verkiezingen uitoefent, dat de belangrijkste be paling der grondwet is vervat in het artikel waarbij de koning de consti,utïe kan opheffen enz. Turijn, 5 Oct. De minister vau oorlog heeft eene cir culaire uitgevaardigd, ter mededeeling dat de koning zijne hooge tevredenheid heeft fe kennen gegeven over den toestand en vooruitgang der armee, die Z. M. had opgemerkt bij de manoeuvres te Somma en Milaan. De min. noodigt. daarbij de bevelhebbers uit, om op dezelfde wijze voort te gaan, op grond dat de armee langs dien weg (Te ten haren opzigte be staande wenschen des vaderlands zal kunnen verwezentlijken. Uit Palermo is berigt ontvangen dat eene koionne, on der bevel van generaal Govone, een aanvang heeft gemaakt met de ^op^poring van opstandelingen en andere onwilligen, om^helTin fövRaire dienst te stellen. Zeventig zulke personen hebben zich toetN.reeds van zeiven aangemeld. Bij de bevol king heerecht dieaten gevolge de gewenschte rust. Gouda, Oct. Naar wij vernemen, worden op de open bare scholen reeds toebereidselen gemaakt, om de schooljeugd, door het aanleeren van geschikts zangstukken, in staat te stel len tot het gepast vieren van de aanstaande nationale feesten. Een der liederen, d-.irtoe dienende, is gedrukt en te bekomen bij den uitgevc. dezer courant. IVij vertrouwen, dat hij van dit feestlied vo"ï de schooljeugd, spoedig wel eene nieuwe oplage ..al noodig vinden, daar de prijs van 2 centen zeker geschikt is, om het allerwege te verspreiden. W j maken onze lezers opmerkzaam op de achterstaande aankondiging van het concert op aanstaanden maandag, daar wij eene gunstige verwachting koesteren van de beide virtuosen, die in andere steden door hunne concerten grooten lof mogten inoogsten. Naar men verneemt, bestaat bij de directie van den holl. schouwburg te 's Hage bet voornemen om, bij de opvoe ring van het gelegenheidsstuk ter viering van den gedenkdag van onze verlossing in 1S13 in nov. e. k., aan. de krijgslieden nit dat tijdvak, eereplaatsen aan te bieden. Bij koninkl. besluit van 12 sept. 1863, is goedgekeurd, het door de staten der provincie Zuid-Holland, in hunne ver gadering van 14 julij 1863, vastgesteld bijzonder reglement voor den oostpolder in Schieland, onder de gemeenten Moor drecht, Broek, Zuid-Waddinxveen en Gouda; alsook het op 24 julij jl., vastgestelde besluit tot opheffing der ambachten Moor drecht en Zuid-Waddinxveen en van de polders Broek, Thuil, 't VVeegje en Broekhuizen, in het hoogheemraadschap van Schieland. Naar men zegt, bestaat te Amsterdam het voornemen daar op te rigten een marmeren gedenkteeken, ter herinnering aan Neêrlands bevrijding van het fransche juk in 1813 en ter vereeuwiging der namen van de personen, die meer bepaalde lijk in de hootdstad daartoe krachtdadig hebben medegewerkt. Deze namen zouden, volgens het bestaande plan, uitwendig op bet monument worden gebeiteld. Tol het bijeenbrengen der benoodigde gelden zou geene collecte gehouden, maar slechts eene uitnoodiging tot inzending van vrijwillige bijdragen aan de ingezetenen van Amsterdam gerigt worden. De den min. v. koloniën tot toelichting van hot koninklijk besluit van 20 julij 1S63, lit. H3, betrekkelijk de regeling der gouv, rnements suikercultuur op Java, bevat in de eerste plaais eene korte algemeene beschouwing over deze regeling en voorts eene toelichting van al de afzonder lijke artikelen van het besluit. Bij de uiteenzetting der mo tieven, welke tot deze regeling geleid hebben, wijst de min. er op dat, hoezeer de regering wettelijke herziening van de gre ndslagen van 1860 had toegezegd, de tegenwoordige toe stand der suiker-industrie onmiddellijk voorziening eischte. Bij deze regeling meent de regering overigens te zijn te ge- moet gekomen aan vele der bezwaren, tegen die van I860 geopperd. Stond de regering niet tegenover gevestigde on dernemers, die voor het meerendeel contracten met de rege ring hebben aangegaan, de wijzigingen hadden nog dieper ingrijpend moeten zijn. Thans zijn als hoofdpunten aangeno men de verhooging van plantloon en de bepaling van een fixum van levering, als krachtige prikkel tot vermeerdering van producten en strekkende tot bevordering van het belang der bevolking. Bij beschikking des ministers van binnenlandsche zaken van 3 Oct. is bepaald, dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Dok- kum, ter vervanging van den heer mr. J. II. Albarda, die zijne benoeming als zoodanig niet heeft aangenomen, zal geschieden op den 15n October aanstaande, en de herstemming, zco die noodig mogt zijn, den 29" October daaraanvolgende. Voorts heeft dezelfde minister herzien de beschikking van 28 Sept. jl., n°. 243, en bij beschikking bepaald, dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal ;n het hoofdkiesdistrict Assen zal geschieden op Donderdag den 22" October aanstaande en de herstemming, zoo die noodig is, op Donderdag den 5" November daaraanvolgende. Volgens de Köln. Ztg. zou prinses Frederika Sophia Maria Henrietta Amelia Theresia van Hanover, geboren in 1848 tot gemalin bestemd zijn van den kroonprins der Neder landen. De prinses zal met pasehen e. k. hare belijdenis afleggen. In de londensche Shipping and Mercantile Gazette van 5 dezer leest men onder de hofberigten het volgende: „Men verwacht dat het huwelijk van H. K. H. prinses Helena met den prins van Oranje, met wien zij eenigen tijd geleden ver loofd is, in het aanstaande voorjaar zal plaats hebben." De Pr. Ov. en Zw. Cour. deelt het volgende mede: Eene treurige, veel gerucht makende zaak houdt sedert eenigen tijd de algemeene aandacht alhier bezig. Dienaangaande word ons, ook ter wederlegging van verkefde berigten in onder scheidene dagbladen opgenomen, het volgende medegedeeld De hoofdpersonen, die in deze genoemd worden, zijn de hr. N. P., het hoofd van een zeer geacht hondelshuis hier ter stede, zijne schoondochter, mevr. de wed. P., geboren baron nesse v. D. en de bij een groot deel der herv. gemeente zeer geachte predikant de hr. J. G. v. R. Bekend is het, dat se dert het overlijden van den zoon van den hr. P. diens wed. door overeenstemming in godsdienstige denkwijze zieh naauwer nog dan vroeger verbonden gtvoelde aan voormelden predi kant. Hnnne verhouding jegens elkander trok echter later de algemeene aandacht. Had hun gelijktijdig vertoeven te Zand- voort bij enkelen ergernis verwekt, die ergernis nam toe, toen gemelde dame, in het najaar van 1862 naar Frankrijk ver trokken, in dit voorjaar door den hr. v. B. werd terugge haald. De geruchten, .velke toen algemeen verspreid werden, ..nopten den hr. P. een onderzoek in te stellen, en dit on derzoek had ten gevolge, dat de hr. offic. v. justitie bij de arr.-regtbank te Zwolle ambtshalve de ontzetting van mevr. de wed. P. uit de voogdij over haar mindeijarig kind vor derde. De regtbank heeft daarop bij voorloopig vonnis de voogdesse in de uitoefening van hare voogdij geschorst en, hangende het ged'.ng tot ontzetting, den hr. P. tot provisio- nelen voogd over dat minderjarig kind aangesteld. De hr. P. vorderde toen, dat zijn kleindochtertje aan hem werd overge geven, waarop mevr. P., die met haar kind bij den hr. v. R. en diens eclitgenoote haren intrek bad genomen, het kind buiten bereik van haren schoonvader liet brengen. De hr. v. R. wordt thans beschuldigd, haar hierin behulpzaam te zijn geweest. Dingsdag avond met mevr. P. naar ..ruhem ver trokken zijnde, r.aar men zegt, om een advies in te winnen bij den hr. de Bempenaer, is hij aldaar den volgenden dag gearresteerd, ten gevolge van een bevel van gevangenneming door de regtbank alhier tegen hem verleend, op grond van medepligtigheid aan het wegvoeren van een minderjarige. In den nacht van woensdag op donderdag werd hij naar het huis van verzekering alhier overgebragt. Sedert hebben er verhoeren van onderscheidene personen plaats gehad, en zijn door de justitie eenige huiszoekingen gedaan, zoowel bij den hr. v. Rals bij mevr. P. en wordt de instructie in deze zaak voortgezet. Middelerwijl heeft de kerkeraad der ned. herv, gemeente te Zwolle bij het "klassikaal bestuur van Zwolle ken baar gemaakt der bezwaren, die bij hem, na een voorloopig plaats gevonden onderzoek, tegen gemelden predikant zijn ge rezen, 'S Gravenhage, 6 Oct. In de bijeenkomst van de tweede kamer van lieden is ingediend een ontwerp van wet, tot wijzi ging van het hoofdstuk voor de buitenl. zaken van de staats- begrooting van 1863, en tot verkoop van rijksgrond aan den heer Regout te Maastricht. De commissie van rapporteurs voor de algemeene strekking der staatsbegrooting voor 1864 zijn de hh. de Brauw, Wijbenga, Dumbar, van Nispen en Gevers Ia een tuin nabij Parijs wil men een verkleind plan aanleggen van Europa met zijne bergen spoorwegen enz. Eene stoommachine zal de wa teren, enz. voeden en in beweging houden. Fransch-ciexicaausch is vrij gelijk aan Rusri^h-poolsch. Dr. Schumann te Salem in Noord- Carolina heeft bij testament twee ton nagelaten aan bet zendelingge nootschap der V. S. Eukhuizen is 2 october voor het eeret met gas verlicht. De doopsgezinde gemeente te Harlingen heeft bij legaat van mevrouw de wed. J. Hanekuijk ontvangen vier zilveren schenkhannen en twaalf zilveren bekers. Te Weenen is men algemeen tegen het mexi- caansche avontuur van den aartshertog Max. Te Napels is een fabriek van valscbe postzegels ontdekt. "Voor nov. 1813 is te Borger gegeven uit de gemeentekas 15. De aartshertog Maximiliaan maakt de aan neming der mexieaanschc kroon afhankelijk van eene algemeene volkstem ming. Egypte wordt geteisterd door eene geweldige overstrooming van den Nijl. Twee standbeelden, een voor Victor Emanuel, een voor Garibaldi zullen door het stedelijk bestuur te Napels opgerigt worden. De opstand op St. Domingo breidt zich nit. Vijftig duizend man, versche russisehe troepen zullen Polen binnen rukken, in elke kleine stad zal bezetting gelegd worden. Dezer dagen is door den concessionaris van den amsterd. waterweg eene laatste poging beproefd. Te Delft heeft de gemeenteraad f 5000 beschikbaar gesteld voor de feesten in november. De Synode der herv. kerk wenscht, dat men op zondag 15 nov. gedenke aan het herstel onzer onafhankelijkhe;dde hoofdcommissie wenscht een dank- en bidstond op 17 nov. De staatsspoorweglijn Breda-Tilburg is 1 oct. plegtig geopend. Te S. Francesco in Califor- nie is 71000 fres. gecollecteerd ten behoeve der noodlijdende fabriekarbei ders in Frankrijk. De keizer van Rusland heeft den finschen landdag met eene redevoering in de fransche taal geopend. Te Schwarzenbach in Karinthie is de kerk met 23 woonhuizen verbrand. Te Buffalo is doe? een brand meer dan 3 ton schade veroorzaaktte Philadelphia meer dan 185 duizend gulden en bij St. Louis zijn 4 stoomschepen ter waarde van een half milliuen galden door de vlammen ve'nield .De directie der gasfabriek te 's Gravenhage zal met 1 jan. eene prijsvermindering toe staan van 10 pCt Ten gevolge van een brand te Raab zijn 250 huisgezinnen met meer dan 400 kinderen zonder dak, voedsel en kieediug. De zuidelijken willen Texas afstaan aan Frankrijk als prijs hunner erkenning. De Franschen willen de stierengevechten in Mexico afschaf fen. De duitsche hondsdag heeft zich verklaard voor eene executie in Holstein. Men verwacht in Frankrijk tegen december eene nieuwe lee ning. De gemeenteraad van Arnhem heeft het plan tot uitleg der stad verworpen. Aan de kamer van koophandel te Rotterdam is door een aantal handelaren verzocht om alles te beproeven om den Rijn, even als de Schelde eindelijk in waarheid eene vrije rivier te doen worden. De petroleum wordt aanbevolen als middel tegen den paalworm. De deen- sche brik Experiment is zondag nacht bij Scheveningen gestrand, de be manning van acht koppen heeft zich door zwemmen gered. De heer Diebstrich, be^gst met de uprigfing van een mausoleum voor den rongen on derkon. v. Egvpte, i? met 20 werklieden on 7000 kwint, ijzer naar Cairo vertrokken. Voor nov. 1S13 is gecollecteerd: te Z. Boemel 93. Geen geld, geen Zwitsers is een oud spreekwoord, dat zoowel waar is voor ieder huisgezin als voor den staat. Geen veilig heid, geen orde, geen regering indien de burgers geen geld verschaffen. Belastingen moeten das geheven worden. Het is de zaak nu slechts om de beste belasting te vinden, dat is de belasting, die bij een gelijke opbrengst het minste drukt en de minste kosten van perceptie vordert. Vele onzer belastingen kunnen hierop geen aanspraak maken, en eene herziening van ons belastingstelsel is dan ook reeds lang aan de orde. De minister van financien heeft verschillende wetsontwerpen inge diend, die waarschijnlijk den een iets meer, den ander iets minder zullen doen betalen. Eene beoordeeling dier ont werpen laat ik aan meer bevoegden over, het doel van dit siukje is alleen om weder eene belasting onder de aandach; van het publiek te brengen, die naar het gevoelen van den inzender vele voordeelen in zich vereenigt; het denkbeeld is niet nieuw, maar daarom is het ook te vreemder, dat er niet reeds op gewezen is, namelijk de betaling van suceessieregt ook in de regte lijn. Die belasting toch zoude door hare aanmer kelijke opbrengst vele andere belastingen onnoodig maken, en bovendien voldoet zij aan de gestelde vereischten. De percep tiekosten dezer regten zouden gering zijn, daar de werkkring der ambtenaren belast met het ontvangen der sueeessieregten alleen behoefde uitgebreid te worden. En nu het drukkende der belasting. Veronderstelt dat iemand sterft 20,000 nala tende voor 4 kinderen. Het regt op 3% stellende moet ieder kind 150 betalen, zoodat het in plaats van 5000 aleebts 4850 erft, d op die som slechts een gering verschil maakt en niet drukkend kan genoemd worden. Bedroeg de nalatenschap slee!.- 00O dan was het te betalen regt voor ieder kind slechts ihc: ontving in plaats van 500 slechts 485, voor; oker eni ring verschil, dat ongemerkt zoude kunnen betaald wor n. En toch zoude die belasting enorme sommen opbrengen v r.., als men de andere sueeessieregten verhoogde. En zouden n de kinderen nog moeten betalen van het zuur verdiende gt huns vaders, hoor ik zeggen, dat zoude toch al te hard z:ju. Mis schien nu, maar niet meer, indien door de nieuwe belasting verschillende andere drukkende belastingen waren afgeschaft, waardoor de vader tijdens zijn leven reeds veel gei l be spaard had, en altijd meer dan het suceessieregt bedraagt. Een ander beweert, dat de inning hoogst moeijelijk zoude zijn en de aangifte aanleiding zoude geven tot velerlei ontduikingen. Het is mogelijk, maar welke belastingen zijn van dit euvel vrij. Op de accijnsen wil ik niet wijzen, ieder die eenigzins aan de grenzen bekendis, weet van smokkelhandel te spreken, maar ge.en zelfs de registratieregten niet dikwijls aanleiding tot on- duiking? IVordt niet dikwijls een onroerend goed bij den ver koop lager aanctg°ven dan de werkelijke koopprijs is? zijn de opgaven voor de personele belasting altijd overeenkomstig de waarheid? Is het aantal knechts in een fabriek altijd overeenkomstig de opgave bij het patent? In dit opzigt ver keert dus de successie belasting in denzelfden treurigen toe stand als de meeste andere belastingen. Eindelijk zonde men vrees kunnen koesteren, dat reeds bij het leven de bezittingen aan de kinderen werden weggeschon ken, en dit zoude in zeer enkele gevallen wel eens kunnen gebeuren, meestal echter zal men getrouw blijven aan het oud- hollandsche spreekwoord, om zieh niet uit te kleeden voor men naar bed gaat, een raad die dikwijls door de ondervin ding wordt aangedrongen. Konde men door de invoering der successiebelasting de drukkenste accijnsen, de belasting op het personeel, cp het patent of een andere belasting afschaffen, dan zQude dit voor zeker in den tegenwoordigen tijd wel overweging verdienen. W. P. In verschillende steden wordt de hand reeds gelegd om tot de invoering van de wet op het middelbaar onderwijs te ge- raken

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2