Butncnlöiïh. Gemengde Berigten. Marktberigten. doodstraf, de onschendbaarheid van den eigendom er van het domicilie, de vrijheid van drukpers, de vrijheid van onderwijs, de opheffing van den lijfsdwang, uitgenomen in die gevallen, waarin de schuld het gevolg is van misdaad of bedrog, de afschaffing der passen en het algemeen stemregt. Op het eiland Trinidad, zeer nabij de kust, heeft men eene kom ter grootte van 99 acres ontdekt, bestaande uit asphalt, die 70 gallons ruwe olie per ton oplevert. Men heeft berekend dat deze kom de verbazende hoeveelheid van 500 millioen gallons olie of meer kan opleveren en is nu voor nemens deze brandstof te bezigen voor stoomschepen, omdat zij in vele opzigten verkieslijk is boven de steenkolen. Parijs, 7 October. Frankrijk, Engeland en Oostenrijk zijn naar men zegt, overeengekomen, om het mexicaansche keizer rijk, onder Maximiliaan, zonder langer dralen te erkennen j hiervan zal onverwijld kennis worden gegeven aan het kabi net van Washington, met verzoek dat het zich op zijne beurt zal verklaren. Men acht het zeer waarschijnlijk, dat Amerika voor het oogenblik geen protest tegen de zaak zal aanteeke- nen. President Lincoln is veel te bevreesd voor eene erken ning der zuidelijken door Frankrijk, dan dat hij niet al datgeen zal ontwijken, wat df^r keizer Napoleon als voorwendsel daartoe zou kunnen gebezigd worden. Naar men verneemt, hebben Spanje, Pruisen, Turkije, Belgie, de Nederlanden, Beije- ren, Saksen, Hanover, Wurtemberg, Zweden en Denemarken de toezegging gegeven, dat zij het nieuwe keizerrijk, zullen er kennen. Italië heeft daaromtrent nog geene beslissing ge nomen. Intusschec zegt Juarez in eene proclamatie aan de Mexicanen, dat de Franschen nimmer slagen zullen in hunne onderneming; dat zij tot hiertoe met opoffering van veelgeld, veel bloed en vele krachten, een niet noemenswaardig resul taat verkregen hebben, en dat, wanneer eenmaal de geheele mexicaansche natie tegen hen opgestaan zal zijn, er voor hen niets anders zal overschieten dan een volkomen ondergang of een smadelijke terugtogt. Luidens de jongste particuliere berigten uit Madagascar, werd de koningin nog steeds gevangen gehouden in haar eigen paleis, en was aan den komman dant Dupre te verstaan gegeven, dat zoo er al uitvoering gegeven werd aan het dus genaamde tractaat-Lambert, dit niet geschieden zal dan met zekere beperkingen. Men gelooft, dat de heer Dupré eene demonstratie zal ondernemen tegen de stad Tamatave en hare citadel. De leden der mexicaansche deputatie en hunne vrienden alhier zijn niet zeer ingenomen met het antwoord van aarts hertog Maximiliaan en houden het meer voor eene weigering dan voor eene aanneming. Een lid der deputatie heeft zich, naar men zegt, naar Madrid begeven, om een spaanschen prins te zoeken. Ons kabinet zou gaarne zien, dat aartshertog Maximili aan spoedig n tar Mexico vertrok, nog voor de bevolkin g zich te zijner gunste verklaard heeft. Zijne tegenwoordigheid, zegt men, zou de beste uitwerking hebben in een iand, waar van onze troepen slechts een klein gedeeP® bezetten. Men hoopt dus zijne gewetensbezwaren te overwinnen. Naar men zegt, wordt hij met zijne gemalin te Compiègne verwacut. Vrij stellig wordt verzekerd dat de heer Fould voortdu rend al zijn invloed op den keizer bezigt, ten einde hem in het belang van den vrede te stemmen. De financiële gesteldheid van Fran^Ajk is namelijk van dien aard, dat de heer Fould nieuwe plannen heeft moeten ontwerpen en die kan hij niet ten uitvoer leggen, wanneer de openbare meening gebukt gaat onder de vrees voor den oorlog. Hij verlangt dan ook, dat de keizer het publiek volkomen zal gerust stel len; eerst na verloop van vier of vijf maanden zal hij daarna zijne plannen verwezentlijken. Zijn geliefkoosd denkbeeld moet nog altijd de conversie der spoorwegactien wezen, waaruit de staat groote voordeelen zou trekken. Het nationaal bewind in Polen heeft een tweede mani fest uitgevaardigd, dat uitsluitend bestemd schijnt, om eene beschrijving te geven van al de gruwelen, die in de laatste dagen weder door de Russen bedreven zijn. Indien de partij van den oorlog in het kabinet duidelij ker met zijne ontwerpen voor den dag komt, dan houdt men zich verzekerd dat de heer Fould en eenige andere leden van het ministerie onmiddellijk hun ontslag nem' U.J Men leest in de Phare de la LoireWij verzekeren, overtuigd de waarheid te spreken, dat er op hel oogenblik niet één soldaat der republiek of van het keizerrijk is, niet één arbeider in de steden en op het land, niet één van die genen die geduldig vermoeijenisseu en honger, armoede en lijden, maar geen beleediging verdragen, en zoo zijn er millioeuen in Frankrijk; wij verzeken, dat er niet één on der hen is, die ge- a vreugdekreet zou slaken cp de tijding, dut^vrti"j>rr»^egen Rusland ten strijde toerusten. v§. OèC >)e Pairie gispt de zelfzucht van Oostenrijk en Engeland in de hoogste mate en roept ten slottef,Op het oogenblik dat Polen valt als het slagtoffer van de baroaarsch- zyheid van Rusland, de dubbelzinnigheid van Oostenrijk en de z/zelfzucht van Eng land, zegge men niet dat Polen door Eu- z/repa beschermd »/oxJt Er is eene brochur? verschenen, waarin betoogd wordt dat, zoodra dc aartshertog Maximiliaan den troon van Mexico zal hebben aanvaard, de fransche troepen teruggeroepen moeten worden ten einde Frankrijk niet gewikkeld worde in de moei- jelijkheden, die later uit het mexicaansche vraagstuk kunnen voortspruiten. Weenen, 6 Oct. De begrooting voor het ministerie van oorlog is geraamd op 106 millioen f dus 6 millioen fl. min der dan het voorgaande budget voor oorlog. Algemeen is men van gevoelen, dat het huis der afgevaardigden dat bedrag met een zestal millioenen zal verminderen. Van eene gewoonlijk goed onderrigte zijde wordt ge meld, dat in het begin van het volgende jaar de hongaarscbe landdag bijeengeroepen zal worden, ten einde leden voor den rijksraad te kiezen. Mogt dan op nieuw een negatief rc®»1- taat worden verkregen, dan zulbn die x^ucu üojr regtstreek- sche verkiezingen worden gekozen. Berlijn, 7 October. Het schijnt dat onder de liberalen in den lande allerwege de verkiezing der vroegere vrijzinnige leden van het huis der afgevaardigden als zoo zeker wordt beschouwd, dat men het noodzakelijk heeft geacht den ijver der partij op te wekken door bekend te maken, dat de feudale partij en hel linker centrum hunne hoop bouwen op de ge rustheid, waarmede de liberalen in het algemeen den uitslag der verkiezingen te gemoet zien. Even als het geval was in het jongst ontbonden huis, hebben de feudalen en die van het linker centrum zich tijdelijk vereenigd, ten einde leden dier partijen in het huis te brengen. Lit Bergen, op het eiland Rugen, wordt het volgende gemeld: De regtbank alhier heeft dezer dagen, overeenkomstig de wet, zoo zegt die regtbank, verklaard, dat de getuigenis van een braeliet tegen een christen regtens niet geldig is. Wel heeft men aangenomen dat de israeliet onder eede mag gehoord worden, maar aan diens getuigenis kan niet dezelfde waarde worden gehecht als aan de getuigenis van een christen. Het blijkt dat binnen het regtsgebied van het hof van appèl te Greifswald gevestigd dergelijke jurisprudentie was aangeno men, welke echter bij de wet van 23 julij 1847 is vervallen verklaard. v Frankfort, 8 October. Heden heeft de bondsdag eene zitting gehouden, waarin de vier regeringen, die met de exe cutie in Holstein belast zijn, aankondigen, dat zij des gevor derd de genomen besluiten zullen nakomen. Voor het geval dat de executie tegenstand mogt vinden, herhaalt Oldenburg zijn voorstel, om de bepalingen van 51/52 vervallen te verklaren. Gouda, 10 Cotober. Wij vernemen dat hier eene veree- niging is tot stand gebragt om het feest onzer herstelde on afhankelijkheid op gepaste wijze op te luisteren. Op den 7° dezer voorloopig bijeengekomen, heeft men gisteren, na zich vergewist te hebben van de goedkeuring en de medewerking des bestuurs en van den garnizoens-kommandant, den heer kolonel van Toll, eene nadere zameukomst gehouden, waarin het bestuur gekozen is, bestaande uit de HH. dr. de Kanter, pres., J. Perk van Lith, vicepres., m'. J. Fortuijn Drooglee- ver, Ie sscr., 'sGraeuwen, 2e seer., C. J. C. Prince, penningm. G. H. G. de Lange en Koetsveld van Ankeren. De vereeni- ging telt aanvankelijk 27 leden. Gedurende de aanstaande wintermaanden zullen op last van het dep. van oorlog door de autoriteiten des legers, geene voordragten tot het toekennen van pensioen aan onder-officieren en verdere militairen aan gemeld dep. mogen worden ingezonden, tenzij zulks uitdrukkelijk door de belanghebbenden inogt wor den verlangd. Aan het algemeen overzigt van het Bat. Handelsblad dd. 27 augs. ontleenen wij het volgende.- Met algemeen genoegen is de aanneming der definitieve he- grooting voor het departement van koloniën door de eerste kamer vernomen, en met verlangen ziet men de wetten en maatregelen te gemoet, die de minister daardoor gedurende de eerstvolgeude zes maanden in staat is gesteld voor te stel len en te nemen. Reeds dadelijk is de indische regering teruggekomen op een liberalen maatregel, dien zij door den minister U lilenleck ver hinderd werd te nemen „wegens gebrek aan een equivalent," namelijk de afschaffing der visohpaeht. Zij heeft ecliter nu het equivalent niet vergeten, maar dat. gevonden in een bedrijfs belasting voor de visschers. En voor zooverre daardoor eene ligte directe belasting wordt in de plaats gesteld voor eene zware, de belastingschuldigen aan allerlei vexaties blootstellende indirecte, zal iedereen dien maatregel toejuichen. Op Batavia volgen de regens elkander voortdurend op; van overal elders op Java vermelden de berigten: regens; in de Preanger en in Krawang is de Tjitaroem door de regens buiten zijne oevers getreden, en op Madura heeft een ware zondvloed brnggen, dammen, andere waterwerken tot steen en duikers toe, weggespoeld en groote schade aan inlandsche huizen en plant soenen aangerigt. Gelukkig schijnt voor der oogst niet veel te duchten te zijn. De suikerfabriekanten hebben meerdere moeite om het riet naar binnen te krijgen en moeien meer brandstof verbruiken, maar hebben een goed product. Alleen de tabaksplanters zullen met leede oogen dien overvloed van water zien, die hunne tabaks bladeren dreigt te doen verrotten. De berigten van de buitenbezittingen zijn bevredigend. De stand van zaken te Bandjermassing wordt zeer gunstig genoemd; de goede gezindheid der verschillende vorsten was vooral ge bleken bij de reis van den resident naar Koetei, en bet ver trouwen herstelde zich meer en meer. In het algemeen overzigt van den Java Bode leest men: Zoo zal dan werkelijk Java zich eindelijk in bet bezit van een spoorweg mogen verheugen. De laatste mail bragt ons de zoo zeer verlangde heugelijke tijding aan, dat ook de eerste kamer der staten-generaal zich niet langer tegen alles wat slechts den bloei en de welvaart van Indie zoude kunnen bevorderen, halstarrig bleef verzetten, maar dat ook ij begint te begrijpen dat er andere tijden gekomen zijn, dat het oude stelsel, het welk door haar zoo lang met hand en tand was verdedigd en voorgestaan, had uitgediend. De eerste kamer der staten-ge neraal heeft door het zegel harer goedkeuring aan het genomen besluit der tweede kamer te hechten, aan Indie zijne toekomst gewaarborgd, en in de gelegenheid gesteld mede aan de alge- meene ontwikkeling en vooruitgang deel te nemen. Opmerke lijk verschijnsel. In bet jaar 1863, waarin Nederland zijne voor 50 jaren herwonnen onafhankelijkheid en zelfstandigheid her denkt, in hetzelfde jaar treedt ook Indie, sedert zoo veie jaren aan Nederland verbonden, een nieuw tijdperk in. Wat het jaar 1S13 vc-w Nederland geweest is, zal het jaar 1863 voor Indie zijn! Voorzeker op geene schooner wijze had Nederland immer dien zoo gelukkigen tijd kunnen herdenken. Naar men verneemt is de notariële acte voor de oprigtiug der amsterdamsche kanaal-maatschappij niet geteekend voor het vereischt bedrag en is dus die ontworpen naamlooze vennoot schap niet tot stand gekomen. De heer Jage heeft dien ten gevolge aan de inschrijvers, welke die acte hebben geteekend, het berigt gezonden, dat ook zij van alle verpligtingen te dezer zake zijn ontheven. De heer Jüger zai echter, naar men zegt, zijne pogingen voortzetten, om alsnog te voldoen aan art. 23 zijner concessie (oprigting eener maatschappij vóór 1 december e. k). GoriüChem, 8 October. Heden werd te Ameide de bekende groote paardemarkt gehouden. Ee-, verbazend groot aantal oude paarden en veulens werd aan de lijn gebragt. De handel was echter niet geanimeerd. Puike merrie-veulens werden met 120 140 betaald. De meeste eigenaars konden evenwel den bepaalden prijs niet bedingen, zoodat veel onverkocht bleef. Vreemde kooplieden waren er niet veel. Te grooter echter was de van heinde en ver zamen gestroomde menigte, waartoe voorzeker het schoone herfstweder veel toe- bragt. Algemeen achtte men het verkochte zeer goedkoop. Moordrecht, 10 October. In den loop dezer week werd door den bouwman K. de Vries in den Zuidplaspolder een aardappelstruik gerooid, die het verbazend getal van 134 goede aardappelen opleverde. Zij wogen te zamen 33 halve ned. "ffi een daarvan woog 11, 2 ieder 9, 2 ieder 8, 2 ieder 7, 2 ieder 6 en één 5 ned. oneen, en die tien dus te zamen 76 ned. oneen. Gemeten bedroegen zij 28 kop; zij zagen er allen goed uit en behoorden tot het jammen-soort. Te Norwich heeft men gedurende vijf dagen een muziekfeest gevierd, dat ruim 56 duizend gulden opbragt. De ?rmen der stad ontvingen daar van twaalf duizeud gulden. Zindelijk zijn de modeensche troepen werkelijk ontbonden te Bastano; de hertog is nog altijd niet zonder hoop, maar wel zonder uitzigt op herstelling. In Finland stelt men groot vertrouwen op de liberaL beloften van den .ussischen keizer. Men heeft fjedurende eenigen tijd opgemerkt, dat in het meer van Geneve en an Neofchatei een rijzing eu daling van den waterspiegel plaats heeft als eb en vloed. Door het bedanken van den heer de Bosch Kemper is professor Bosscha uitgenoodigd den 17 nov. op te treden als feestrede naar. De oorlog op Nieuw Zeeland neemt toe in uitgebreidheid. De liberale partij in Belgie heeft te Nivelles eene groote overwinning be haald door de verkiezing van den heer de Beaulieu, den schoonzoon van der. heer Yerbaegeu. Prins Napoleon heeft Londen verlaten, toen de jonge graaf "Witiopolski daar aankwam om met hem te vechten. Aan de eigenaars van huizen te Warschau is eene oöflogscontributie opgelegd, ten bedrage van 8 pCt. der zuivere opbrengst. Tusschen Rusland en Italië is een handelsverdrag gesloten. In bet kanton Schweiz heeft men het plan opgevat om een standbeeld op te rigten ter eere van Stauf- facher, een der grondleggers der zwitsersche vrijheid. Z. M. de koning heeft twee personen naar Frankrijk gezonden om een onderzoek in te stellen naar de ontdekking van Hooibrenck tot kunstmatige vermeerdering der graanproductie. De luchtreis van den grooten ballon te Parijs is iu vier uren tijds afgeloopen. In Japan is de uitdrijving der vreemde lingen opentlijk afgekondigd. Na b'jna veertigjarige dienst ijvert men algemeen om de tractaten van 1815 te pensioneren. De spoorweg van Harlingen op Leeuwarden zal den 14 dezer geopend worden. De katoen- oogst in Egypte is zeer gunstig uitgevallen. De fransche postadmini stratie heeft paarlgrijze postzegels van 4 centimes in omloop gebragt voor de dagbladen. In Syrië is het nog onrustig. Beyeren heeft eene nieuwe legervermindering bevolen. In de buurtschap Heringveld bij Nieuwenhuis zijn twee huizen, dooi drie gezinnen bewoond, door brand vernield. Frankrijk heeft aan Denemarken den raad gegeven om de bondsexecutie niet als een casus belli te beschouwen. De Serviërs zijn onrustig en schijnen oproerige plannen te koestereu. Op den vlissing- schen rijweg bij Middelburg is moedwillig brand gesticht en eene woning afgebrand. Hertog August van Sakseu-Coburg is ernstig op de jagt gewond door een aangeschoten hert. De koning van Griekenland ver trekt 23 oct. van Toulon naar Athene. De saksische kamers zijn tegen 3 nov. bijeen geroepen Koning Leopold zal den koning van Pruisen nog eens ernstig onderbonden. In den nacht van 5 op 6 october heeir men te Liverpool en in de omstreken twee schokken van aardbeving ge voeld. Gecollecteerd voor nov. 1813: inde fabriek van de wed. Sterk man te 's Gravenhage ƒ114.60, te 's Gravennage 5813.20: te Amster dam 7376.14. Men drijft hier te lande weder handel in assignation en mandaten der eerste fransche republiek. Te Fueute major in Spanje is de drie en veertigjarige vrouw eens geneesheers voor de dertiende maal van drie kindereu bevallen. De disconto-bank te Straatsburg is gefailleerd met een passief van 6 millioen. Murawien htefi de geheele bevolking van drie plaatsen met inbegrip van vrouwen eu kinderen naar Siberie verbannen, hunne goederen vallen ten deel aan de russische kolo nisten, die hen vervangen. De gevangenis te Zwolle is gister (9 oct.) afgebrandde gevangenen, waaronder ds. J. G. van Rijn zijn naar elders overgebragt, Voor nov. 1813 is gecollecteerd te Waardenburg 207.95 Gouda, 8 October. Tarwe, Poolselie per 2400 n. 330, Zeeuwsche per mud f 9.75 a ƒ10 Bugge, Kuüingsb. 6.75 a 7.10, Dantzig. 7 a 7.25, Zeeuwsche 7, nieuwe 6.75 a 7. Gerst 4 a ƒ6. Koolzaad 11 a 12.50. Boek weit 180, N.-Brab. 200. Yoerenvten 7 a 7.25. De Veemarkt met goeden aanvoer, eerste kwal tot hooge prijzen verkocht, tweede k*val. en graskalveren zeer traag, vette Schapen vlug, magere Varkens en Biggen met grooten aan voer traag verkocht. Aangevoerd 40 partijen Kaas, van 20 a 25. Goeboter 1.10 a 1.20, Weiboter 0.90 a 1. Delft, 8 Oct. Bij terugioopende prijzen heden ter Graan markt weinig handel. Tarwe 9 a 9.80. Rogge 6.5 t 6.60. Wintergerst 5.40 a 5.70. Zomergerst 5.20 a 5.40. Kcxte Haver 3.60 a 3.70, lange ƒ3 a 3.30 Duiveboonm 7.25 a 7.50. Paardeboonen 6.25 a 6.50 Groene Erwten 12, witte 7.50 a 7.75. Aan stads waag gewogen van 28 oct. 38/4, 7AC 64/16 Boter, te zamen 16320 n. d£. Boter 53 a 6-2 K-. vierde, 1.32® a 1.55 per n. (S. Ter markt 1630 mud Aardappelen, 1.60 a 2. DordröCllt, 8 Oct. "Tarwe tot vorige prijzen met trage koopers Puike jar. n. Z. 9.20 a 9.30, mindere en geringe 8 a 9, nieuwe 8 ii 9, blaauwe 7.20 a 7.90, Zu- mertarwe niet geveild. Rogge als voren met eenige kooplust. Overm. 5.70 a 5.90, Z. en VI. 6.10 a 6.60. Gerst winterzakm. 4.20 a 5.50, gestort 5.70, zoinerzakm. 4.40 a 5, gestort 5.20. Spelt, puike 3.10, afwijkende ƒ2.30 a 2.50. Haver, jar. inl. voeder 3 a 3.50, nieuwe/'2.20 a 3, jar. dikke 3.20 a 3.80. Paardeboonen 5.20 a 5.70. Bruine Boonen 50 c. lager, naar waarde 8 a 9. Erwten, bl. kooksoorten 20 a 30 c. lager 7, afwijkende 6.30 a ƒ6.50, witte Koningsb. 7. Boekweit, N.-Brab. 10 lager 190, Peel 190 geveild, Fransche 170 rerk. Middelburg. 8 Oct. N. Z. Tarwe is in goede kwal. tot 8 verhandeld. N. Walch. puike soort 8.50. N. Z. Rogge goede kwal. 6. Wintergerst. puike soort 5.60, puike Zomer 5.30. N. Walch. witte Boonen met veel han del 9 a 9.25, bruine 9.25. N. Walch. groene Erwten fl, Paardeboonen 5.50. Walch. Koolzaad 13. Deventer, 9 Oct. Tarwe 8.50 a 9.50. Rogge ƒ6.60 a 7.20. Boekweit 5.60 a ƒ6. Boter pi. 20 n. le s. 19.75 a 22.25, infer, f 19.25, 2* s. 16.50 a 17.50. Zwolle, 9 Oct. Middelprjzen. Tarwe n. 8.S7. Rogge ƒ7.25. Boekweit n. 6.25. Aardappelen 1.95. Boter pr. n. 1, 20 n. 23.25. Groningen, 9 Oct. Granen, met zeer geringen aanvoer, nagenoeg onveranderd. Londen, 5 Oct. Boter, Frieschc 90/ a 106/ Aan de Veemarkt van heden werden aangeboden 1160 Runderen, 125 Kalveren, 21,160 Schapen eu 490 Varkens.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2