Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 4 Zondag, 18 October. 1863. V1 162. Tecten. Ouitenlanb. Overzigt. ao Metier met M. .dia Koops, geb BRINKMAN. GOUDSCHE COURANT. 01% 00% 198 Moire aangiften wanneer zij, met betrekking tot laffing of verwisseling van belastings voorwerpen, om na- 90 98% :10i% 100% Gebleven koers. 63%6 63%e 327m 85%6 B8%6 41% 85%6 68V2 40% 63%6 Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TienMcegD. n°. 61. Deze -«Couraat verschijnt des Donderdags en «Zondags. In de-Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is f 2,franco ppost ƒ2,25 De inzending der Advertentién kan geschieden tot des ’morgens ten 11 ure. van zeker per- 3 stad kunstver- uit te voeren, Straaten, bepaald evr. Rooseboom, rouwenhuis. deuren. aan en J. Smits, ms. Nicolaas, ouders J. Keij an der Wolf en M. J. Snel. rbij. Schouten, 7 m 863. Ar ie, ouders :k en E. Potters. DNTIE. >uwt met hem ook een te, dat de be lt de bemocijingen particuliere bouw - niet anders dan ren is te achten, laar zoodanige toe ijk in strijd geraakt an eed en pligt raad bij ernstige vel zal beperken. 13 October. [oogste j koers. 53n/i«. (6%- 10- Londen, 14 Oct. Uit Balmoral wordt gemeld, dat het rijtuig waarin de koningin en de prinsessen van Hessen en Helene onlangs een uitstap in bet gebergte deden, ten gevolge van on oplettendheid van den koetsier is omgeslagen. Ofschoon de drie vorstelijke personen uit het rijtuig werden geslingerd, ont vingen zij slechts zulke onbeduidende kwetsuren, dat zij de de volgende dagen hunne logtjes per rijtuig of te paard kon den vervolgen, Uit New-York wordt onder dagteekening van den 3 dezer berigt, dat voortdurend demonstratien plaats hebben ter eere van de officieren van het rnssisch eskader, hetwelk in de na bijheid dier stad ten anker Itgt. Uit Baltimore en Bostbn hebben zij de uitnoodiging ontvangen om die steden te De prijs der Adverteniicn vau tt-n tot zes regels met inbegrip van het zegel is ^0 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente O U D A, Gezien het besluit van den Heer Staatsraad Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland, herinneren, ten gevolge, van hetzelve, de Ingezetenen dezer Gemeente, aan de hun, bij Art. 42 der Wet op de PERSONELE BELASTING van 29 Maart 1833 (Staatsblad N°. 4) opgelegde verpligting tot het doen van sugml nieuwe aansenj vallen in de termen van Art. 27 der voormelde Wet, melijk als nog, of zoodra zulks bij hen in het verder ge deelte van het belastbaar jaar het geval mogt worden, zich te adresseren aan den Ontvanger van 's Rijks Belastingen, ten einde een biljet ter invulling te bekomen, en daarbij deze aangifte te bewerkstelligen; en zulks ten einde bevrijd te blijven van de strafbepalingen vervat in Art. 35 en 39 der voormelde Wet, welke voor de belanghebbenden ter Secretarie dezer Gemeente steeds ter visie is liggende. GOUDA, den 16n October 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUI JN. 1JZENDOORN. dat de woelige Franschen in het verre Amerika bezig gehou den werden, maar die dolzinnige ontwerpen van onverzadelijke heerschzucht kosten der menschheid treurige offers. In Ame rika duurt nog altijd de oorlog voort zonder belangrijke ver anderingen, hoewel er veel is, dat eene naderende beslissing aankondigt. De koning van Pruisen waagt het niet het dombouwfeest bij te wonen; hij schroomt de uiting van den volkszin, hij wil niet hooren hoe men over zijne ministers en hun stelsel denkt. Dat kan niet gunstig zijn en nog altijd zetten die dwazen alles op het spel om het onmogelijke, eene volgzame kamer, te verkrijgen. In Spanje is men daarin wel geslaagd door den dwang der bewindslieden en de onthouding der li beralen. maar het zal weldra blijken, dat het pruisische volk in vrijheidszin hooger staat dan het spaansehe. Het schijnt nog altijd twijfelaehtig of de holsteinsche executi zal doorgaan. Men beweert dat Engeland en Frankrijk zeer ijveren tegen dit onrustwekkend plan, maar uit Pruisen berigt men dat die pogingen niets zullen baten; Saksen en Hanover zijn met de uitvoering belast. Uit Engeland verneemt men van nederlagen door het mi nisterie bij enkele verkiezingen geleden, dat bij de geringe meerderheid van het bewind in het parlement bedenkelijk wordt, maar men meent dat de tegenpartij bij de tegenwoordige moei- jelijkheden weinig lust zal gevoelen om een nieuw bewind men te stellen. Eindelijk is dan toch het ware monument voor 1813 ge bonden. Met blijdschap begroet het geheele volk de voordragt, die van zijn Koning uitgaat. Hoe is het mogelijk dat het niet vroeger is voorgesteld. Een nationaal paleis voor de verte genwoordiging is de ^vaardigste eerzuil, die ons al de zegenrijke voorregten van de herstelling onzer onafhankelijkheid vertegen woordigt. Het is een denkbeeld, dat op eens de algemeene toe juiching verwerft. Stelt de Koning dit vc r, dan weet ook de vertegenwoordiging wat zij er moet bijvoegen. Moet ook hier het volk handelen, dan zal het blijken dat men geene zoo geheel heterogene ambachtsschool maar een paleis verlangt voor den Koning, die zijn volk zoo edel voorgaat. GOUDA, 17 October. Keizer Napoleon heeft in den minister Billault een getrouw voorstander en een welsprekend verdediger van zijne plannen en inzigten verloren. Dit verlies zal des te meer gevoeld worden, bij de aanstaande opening van het wetgevend Eg- chaam, als de oppositie door enkele uitstekende mannen ver sterkt, in het strijdperk treedt. Men verwacht alsdan van den keizer eenige opheldering, vooral ten aanzien van Polen. Het is vrij zeker, dat er druk onderhandeld wordt, maar geheel onzeker hoe de stand is der onderhandelingen. Wel verzekert men dat Frankrijk en Engeland overeengekomen zijn om in eene nota te Petersburg te verklaren, dat de Russen door het niet nakomen der tractaten hunne regten op Polen verbeurd hebben, maar Oostenrijk is daartoe niet te bewegen en vraagt als voorwaarde verwaarborging van alle zijne tegenwoordige bezittingen. Hiertoe kunnen noch Frankrijk noch Engeland besluiten, die nu eene -kennisgeving tot de russische regering zullen rigten, die niet minder afdoende zou zijn. Maar dit alles ligt in het duister en intusschen blijven de Polen overgelaten aan de vreeselijke geweldenarijen hunner onder drukkers, die zich haasten om alle verdere inmenging noo- deloos te maken. Dat de Turken geneigd zouden zijn gehoor te geven aan het aanzoek van Polen om een verbond tegen Rusland te sluiten schijnt, een weinig geloofwaardig gerucht. Uit Frankrijk berigt men het vertelsel dat gezanten uit Texas en Californie den grooten keizer die gewesten komen aanbieden. Voor de rust van Europa ware het wenschelijk,

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 1