Bmnenlcm&. Gemengde Berigten. Marktberigten. men bezoeken- Op bet eiland bt. Domingo beersclien voort durend onlusten. Santiago is in de asch gelegd. Latere berigten van den 5° deelen mede, dat het leger van Rosencranz volgens een alom verspreid gerucht, is versterkt door twee divisien van het leger van den generaal Meade. Sommige dagbladen der zuidelijken beweren dat de communi cation van Rosencranz zijn afgesneden. De beide vijandelijke legers versterken hunne positie nabij Chattanooga. Onder dagteekeolng van dan 6" meldt men, dat dagelijks vele schermutselingen tusschen de zuidelijke troepen en de ach terhoede van het leger van Rosencranz plaats hebben, ten einde te beproeven om de communicatie tusschen Nashville en Chat tanooga af te snijden. Nadat Rosencranz aanmerkelijke versterkingen had ontvan gen, heeft hij zijne voorposten doen oprukken tot voorbij Chattanooga. J)e rei ls zoo geringe meerderheid van het ministerie l'.ilmerston in het huis der gemeenten is dezer dagen nog verminderddoor de verkiezing te Coventry en die te Lam- worth heeft de conservatieve partij in het huis der gemeenten gewonnen. Deze uitslag wordt door de liberale dagbladen aan omstandigheden van plaatselijk' 11 en toevalligen aard toege schreven,"maar is geen op zich zelf staand feit, en geeft aan de organen van de toryp.irtij grond om te beweren, dat het envelsche volk weder naar het conservatieve beginsel overhelt. Deze conservatieve reactie, gelijk het door torybladen genoemd wordt, zou naar hunne bewering de torypartij in staat stellen om de teugels des bewinds weder in handen te nemen, zoodra zij mogt goedvinden. Aan den anderen kant wordt beweerd, dit het ministerie zich in allen gevalle zou kunnen staande houden door het ontbinden van het tegenwoordige huis der gemeenten, hetwelk reeds verscheiden jaren geleden onder een conservatief bewind verkozen is. Een hier verschijnend weekblad, behoorende tot de gezag hebbende organen der conservatieve partij, zegt in zijn jongste nommer: Wij kunnen de stellige verzekering geven, dat Eu ropa's vrede door het geschil tusschen Denemarken en Duitsch- land, betreffende Holstein en Sleeswijk, niet zal worden gestoord. Zaturdag jl. is door ons gouvernement in overleg met de ge zanten van frankrijk en Rusland een voorstel tot vreedzame vereffening van dat geschil vastgesteld, hetwelk de strekking heeft om de eer en de regtmatige belangen van den duitschen bond met die van Denemarken onderling overeen te brengen. Parijs, 15 Oct. De min. Billault is, hoezeer hij ongesteld was, vrij onverwacht overleden. Het gevaarlijke van zijn toe stand scheen voorbij en gisteren nog dicteerde en onderteekende hij een brief, waarin hij zijne terugkomst alhier voor he-len aankondigde. Heden morgen ten 8 ure was hij nog in vrij goeden toestandweldra echter trof hem eene hartsverlamming en was hij niet meer. De keizer, die ten half tien ure het berigt kreeg, was er zeer door getroffen. Een belangrijk per soon is voor hem verloren en het verlies zal in de kamer moeijelijk te herstellen zijn. De Moniteur legt in zijn nr. van heden de verklaringaf, dat de dood van Billault in geheel Frankrijk een smartelijken in druk maakt. De dood is een groot verlies voor den staat en den keizer, wieu hij met evenveel trouw als talent en weispre kendheid diende. Het budget voor oorlog en de marine buiten Europa voor 1S63, zal eene vermeerdering van 80 millioen ondergaan. Tot sezanien zijn benoemd: voor Lomlen de heer Latour u'Auvergne; voor Rome, de heer Sartiges; voor Italië, de baron de Maiaret; voor Belgie, de markies Ferrière-Levaver; voor Hanover de heer Iteiset; voor Nassau, de markies Astcry. Volgens hier outvangen berigten van St. Domingo heeft de staat van zaken aldaar een voor Spanje zeer dreigend aan zien aangenomen, daar de opstandelingen uitmuntend gewapend blaken te ziju. De provincie Santiago is eveneens in opstand Likumeu. Up f'nba heerscht bovendien eene groote gisting. Hen houdt de regering van Washington verdacht niet geheel vreemd aan een en ander te wezen. Men beweert zelfs dat de opstandelingen, vooral te Domingo door ameriknansche officie ren worden aangevoerd. Naar men zegt, is lier vooral naar aanleiding daarvan, dat Frankrijk zich te Madrid, door tus- sciieukomst van den heer Barrot, bereid verklaard heeft het spaansche eskader ic willeu ondersteunen in de bewaking der kust. De France zegt, met zinspeling op de poolsche kwestie: „Er moet een besiuit genomen worden. Het einde der be zorgdheid, welke Europa zoo pijnlijk gedrukt heeft, is uabij. Het bondgenootschap der drie mogendheden moet of een be paalden vorm aannemen, bf ophouden te bestaan. Voor de opening der kamers moet de keizer een gewigtig besluit kun nen aankondigen, dcor de mogendheden genomen, hetzij de „nurffênde van zijn eigen gouvernement kunnen regtvaardigen en vrijmaken. "tWat er rok gebeuren moge, Frankrijk heeft niets te vreezen. Hand het, dan heeft het Europa tot bond genoot j blijft het werkeloos, dan zal het zonder moeite kunnen aantoonen, dat het alles gedaan heeft om zijne roemrijke zen ding als vrijzinnige mogendheid met eere tc vervullen. 16 Oct. De Moniteur deelt een be.igt uit Japan mede, waaruit blijkt dat. de Taikoen te Jeddo teruggekomen en al- zoo ontsnapt is aan den blijkbaren toeleg van den Mikado om hem te Miako zoo goed als gevangen te houden. On middellijk bij zijne terugkomst in de hoofdstad heeft hij de meest gunstige gezindheid jegens de vreemdelingen a m den dag gelegd, waarvan men eene goede uitwerking verwacht. Hierbij deelt het blad tevens het reeds gemelde berigt mede, dat het britsch eskader naar de bezittingen van den prins van Satsuma onder zeil is gegaan. Weenen, 15 Oct. De russische zaakgelastigde te Konstan- tinopel heeft verklaard, dat de erkenning door Turkije van de Polen als oorlogvoerende partij, zal beschouwd worden als eene vredebreuk tusschen de Porte en Rusland. De Russen hebben twaalf kanouneerbooten doen bouwen, ten gebruike op de Zwarte Zee. Berlijn, li Oct. Naar mei: zegt, zal de legerorgani^üie in het volgeud jaar voorloopig haar beslag krijgen door dc vorming van 8 nieuwe eavallerie-regimenten, die bestaan zul len uit de 5e escadrons der reeds bestaande regimenten. De opperregeringsraad Osterath te Minden heeft voor zijne herkiezing bedankt. Ook de kreisregter v. Rosenberg heeft in het belang zijner familie voor een mandaat bedankt. Men gelooft echter niet, dat bet aantal beambten, die zich niet verkiesbaar stellen, groot zal ziju. Athene, 9 Oct. Het besluit van de volksvertegenwoordi ging op de Ionische eilanden, betreffende de vereeniging met Griekenland, is met algemeene geestdrift vernomen. De wetge vende vergadering heeft en corps het te Deurn bijgewoond, hetwelk bij die gelegenheid is gezongen. De koning zal bij zijne komst in de eerste plaats Athene bezoeken. Daarna zal hij zich naar Corfu begeven. Gouda, 17 October. Dezer dagen is aan dë'verschillende kerkeraden in Zuid-holland eene circulaire gezonden door kerk voogden der gemeente Krimpen aan den IJssel, met verzoek eene collecte in de kerkelijke gemeente aan te bevelen en te doeu plaats hebben, ter tegemoetkoming in de kosten van de stichting eener kerk en pastorie voor die gemeente. Krimpen aan den T.Tsael was vroeger vereenigd met Ouder kerk aan den IJssel en is voor ruim twee jaren erkend bij koninklijk ..besluit als eene zelfstandige kerkelijke gemeente. Kerkvoogden dier gemeente hebben tot het doen van zoodanige provinciale collecte vergunning verkregen van het provinciaal kerkbestuur van Zuidholland. In de zitting van den arasteHamsehen gemeenteraad van 14- dezer, heeft de burgemeester, namens B. en W., voorge steld, dat, ter viering van den 50n verjaardag der herkrijging van Nederlands onafhankelijkheid, de dag van zondag 15 nov. bestemd zou worden tot godsdienstige viering en tot huise lijke vreugde en maandag 16 nov. tot openbare volksvermaken, met het uitsteken der vlaggen en illuminatie 's avonds, en dat B. en W. de som van 10,000 als crediet verlangen, ter be strijding der kosten, om later het bedrag der uitgaven te re gelen. Spr. zegt dat 15 nov. voor Amsterdam de geschiktste (lag is, daar in 1813 op dien dag Amsterdam het tooneel is geweest van de eerste gebeurtenissen, die tot de gezegende omwenteling aanleiding gaven; voorts zegt hij, dat de wijze der viering van het feest door de ingezetenen aan deze blijft overgelaten. Ook op den zondag zal er gevlagd worden, ter wijl men het houden van beurs op den 16n, van het initiatief van den handel zal doen afhangen. Het crediet van 10,000 is verleend. De voornaamste veranderingen in het ontwerp van wet op het zegel bij de tweede kamer ingekomen zijn de volgende: 1°. dat de onderhandsehe acten van verhuring en de onder- handsche acten van beleening op effecten enz. niet meer aan het zegelregt, geëvenredigd aan de sommen of geldswaarden, onderworpen zullen zijn; 2°. dat binnenlatidsck handelpapier aan een gering vast zegelregt wordt ouderworpen, dat het even redig zegelregt op buitenlandsch handelspapier aanmerkelijk wordt verlaagd, en dat bovendien de betaling van beide regten aan den eenen kant door invoering van een plakzegel zeer ver gemakkelijkt, maar ook aan den anderen kant door strengere strafbepalingen beter verzekerd wordt; 3°. dat onderhandsehe quitantien en polissen van verzekering en bewijzen van ver- waarborgiug mede aan een gering vast regt onderworpen wor den, beide evenzeer onder strenge strafbepalingen tegen ont duiking 4°. dat van het zegelregt worden onthevende acten of registers van den burgerlijken stand en de registers van ontvang van gemeenten en openbare instellingen; 5°. dat het zegelregt op dagbladen, couranten, nieuwspapieren, tijdschriften, catalogussen, prospektussen, aankondigingen, berigten en andere drukwerken wordt afgeschaft; 6°. dat insgelijks wordt afgeschaft het zegelregt op advertentien; en 7°. dat de volgens het ont werp te heffen zegelregt en niet met opcenten zullen worden verhoogd. De wet zal in werking treden 1 Januarij 1865. 'S Gravenliage, 15 October. In de zitting van de tweede kamer zijn heden ingekomen vier koninklijke boodschappen, ten geleide van even zoo vele wets-ontwerpen, als: 1°. tot het stichten van een paleis voor de beide kamers der staten- generaal; 2°. ft>t verhooging van hoofdstuk XI (koloniën) der staatsbegrooting voor 1S62, tot verevening der uitgaven gedaan tijdens het bezoek van het japansch gezantschap in Nederland; 3°. tot nadere regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1861; en 4°. tot nadere verlen ging met een jaar van het tijdstip tot het doen van rekening en verantwoording van de ontvangsten en uitgaven, gedaan ter zake van het indisch muntwezen. Verzending naar de afdee- lingon. Eer-tgemelde koninklijke boodschap is van den volgenden inhoud Mijne heeren „Verlangende "tot erkentelijke gedachtenis aan de vestiging van de hoofdbeginselen onzer staatsregeling en liet grondwet tig verbond tusschen ons stamhuis en het nederlandsche volk sedert 1813, een blijvend teeken te doen oprigten, stellen wij u bij nevensgaand ontwerp van wet voor te dien einde het stichten van een paleis voor de beide kamers der staten-gene- raal in overweging te nemen. „En hiermede, Mijne Heeren! bevelen wij u in Godes hei lige bescherming. 's Gravenhage, 15 Oct. 1863. (Get.) Willem." Het ontwerp van wet tot het stichten van een paleis voor de staten-generaal bevat het volgende: Eenig artikel. Te 's Gravenhage wordt voer de vergaderin gen van de beide kamers der staten-generaal een paleis van staatswege opgerigt. De memorie van toelichting luidt als volgt: De regering meen le zich te moeten onthouden van allen in vloed op de uiting der nationale dankbaarheid voor het in 1813 herwonnen volksbestaan. Zij oordeelde, aan de viering der No vemberdagen het karakter eener geheel en alleen uit het volk voortspruitende hulde te moeten laten. De regering behield zich voor, de medewerking der wetge vende magt in te roepen om het groote werk, waartoe de grondslagen in November en December 1813 gelegd zijn, de vestiging der hoofdbeginselen onzer staatsregeling, te doen herdenken. Op geen gepaster wijze schijnt dit te kunnen geschieden dan door het bouwen van een paleis voor de staten-generaal; de eerste en voornaamste der instellingen, zonder welke Willem I verklaarde het eenhoofdig bestuur niet te willen aanvaarden. In het besluit tot oprigting van zoodanig paleis zullen alle nationale overtuigingen een punt van vereeniging vinden. Daardoor zal eene waardige blijvende hulde gebragt worden aan het grondwettig verbond, door het stamhuis van Oranje in 1813 met het Nederlandsche volk gesloten; zoo als het van onze erkentelijkheid getuigen zal voor de zegeningen, in de afgeloopen vijftig jaren uit dat verbond voortgevloeid. Het gebouw, bekostigd uit de algemeene middelen, en alzoo door bijdragen van het gansche volk tot stand gekomen, zal inge- rigt tot eene waardige vergaderplaats voor 's lauds vertegen woordiging, te gelijk toewijding aan de algemeene belangen van dat volk ook zouder opschrift verkondigen. Aan het stichten van zulk een gedenkteeken zijn aanzienlijke kosten verbonden. Het kan één millioen gulden vorderen maar eene begrooting is niet voor te leggen dan na uitwerking van een volledig plan. De regering wenscht aan uitstekende bouwkundigen tijd en gelegenheid tot het ontwerpen van een doeltreffend plan te geven, zoodra de staten-generaal aan de gedachte hunne goedkeuring zullen hebben gehecht. Daarna zal hun een nader wets-ontwerp bevattende raming der kosten en aanwijzing der middelen om daarin te voorzien, worden aangeboden. TKToercLoil, 16 October. De Taad dezer gemeente heeft heden, aan B. W. eene* som van 600 toegestaan, tot het doen houden van volksvermakelijkheden, illuminatien en onthalen der schoolkinderen bij gelegenheid van den gedenkdag op 17 Nov. e. k. Ook in de aanstaande marktweek, heeft men, hoewel geen kermis, toch eenige meerdere vrijheid gegeven tot bet houden van publieke vermakelijkheden. Ammerstol, 16 Oct. Van maandag tot heden zijn hier verkocht: 60 zalmen meerendeels nieuwe winterzalmen, prijs der nieuwe 2 a ƒ2,10 per J/3 pond, der oude van ƒ1,50 tot 1,75. Men wil zonder Rusland de poolsche kwestie op een congres rega len. Uit Carlisle zijn dezer dagen verscheidene huisgezinnen vau wevers vertrokken, om naar Nieuw-Zeeland te worden gevoerd. De heer de Lesseps verzekert, dat het zoetwater-kanaal waardoor de middel - landsche zee voorloopig verbondeD wordt met den oceaan, binnen drie maanden gereed zal zijn. Koning Lodewijk van Beijeren gaat den winter in Algerie doorbrengen. De spoorweg van Harlingen naar Leeu- vvrrden is 14 dezer luisterrijk geopend. De Mexicanen hebben de af kondiging des keizerrijks o. a. ook oiïicieel medegedeeld aan Zwitserland, door een brief ten opschrift voerende: «Aan Z. M. den koning van Zwit serland"! Delft wil zich groote opofferingen getroosten voor de poly technische school en heeft 50 duizend gulden en des noods meer aange boden voor het in orde brengen der gebouwen. Den 14 sept. heeft men te Tunis zes schokken van aardbeving gevoeld en ook on 4 october een schok in de omstreken van Rouaan. Niet prins Frederik maar prins Hendrik behoort tot de deelnemers in de ned. maatschappij tot exploitatie der staatspoorwegen. De nieuw gebouwde groote ijzeren draaibrug over de voorhaven der zeedoksluis te Nieuwediep is geheel vol tooid en beproefd. De afmeting der brug is 50.38 el in lengte en 22 el in door aart wijdtealleen te Kehl is eene wijdere enkele draaibrug (26 el). De koning van Pruisen heeft afgezien van zijn voornemen om de domfeesten te Keulen bij te wonen. De Israëlieten mogen notaris worden in Oostenrijk. Dc provinciale raad van Napels heeft beslotei de Polen met 5000 frs. te ondersteunen. Iu de pruisische ge vangenissen worden dagelijksch, behalve zondags, 2600 menschen nut de zweep geslagen. Te Yiborg is een postbeambn-, die 1600 roebel* ail een brief gestolen had, tot de doodstraf door ophanging veroordeeld. 600 Zouaven en 250 Turcos uit Algerie gekomen, zullen naar Mexico ge zonden worden. Het pruisische stadje Ahaus is door een geweldigen brand vernield; 400 huizen, door 3000 menscheu bewoond, liggen in asch. Alleen het slot is staande gebleven en buiten de poort_u *eu twintigtal huizen. Uit Wilna zijn in den laatstca tijd «eer dm 1000 gevan genen naar Siberie vervoerd en toch bevinden zich nog 1200 personen iu de gevangenissen. De koning van Cambodja zal een gezantschap afvaar digen naar Frankrijk. Ook in het paleis Grabowski zijn te Warschau wapens, patronen en uniformen ontdekt. Het aanstaande huwelijk \au den prins van Oranje met de engelsche prinses Helena wordt oficitel ge logenstraft uit Londen. Men vertelt, dat de republiek Haïti het plan koestert om zich te doen inlijven bij het fransche keizerrijk. Er is te Liverpool beslag gelegd op de twee pantserschepen vermoedelijk voor het zuiden gebouwd. De Kurden hebben te Damascus een bloedig gevecht geleverd aan de turksche troepen. Te Luiuo in Lomba, dijen wil men een colossaal standbeeld oprigten voor Garibaldi. Voor nov. 1813 ge collecteerd: te Wageningen 327te Middelburg 641.45; te Deventer 295; tc Heinkeuszand 110.15; te Amersfoort ƒ325; te Texel /'360; te Maastricht 838; te Dordrecht 1347.50; te Driebergen en Rijzen- burg 392.63; te Maasland ƒ263.23; te Tiel 201.69; te Dcetinc-hem 170.22. De minister Billault wordt op kosten des rijks begraven. De koning van Helleneudoet ijverig afscheidsvisites. Leopold heeft den koning der Pruisen niets wijzer gemaakt. In Pruisen zijn regtcia. wier inkomen niet meer dan 600 thlr. bedraagt. Gouda, 16 October. Tarwe, Poolsche pr. 2400 n. f 330, Zeeuwsche per mud 9.75 a 10. Rogge, KouiDgsb. 6.75 a ƒ7.10, Dantzig. ƒ7 a 7.25, Zeeuwsche 7, n. 6.75 a 7. Gerst 4 a ƒ6. Koolzaad 11 a 12.50. Boekweit, Fransche 180, N.-Brab. 200. Voer-erwien 7 a 7.20. Hennipzaad 6.75. Duivenb. 7,75 a 8. De "Veemarkt met goeden aanvoer doch tragen handel, uit genomen in eerste kwaliteit. Vette Schapen, magere Varkens en Biggen insgelijks met tragen handel. Kaas, aangevoerd 45 partijen 22 a 25. Goeboter f 1.16 a 1.26. Weiboter 1 a 1.10. Delft, 15 Oct. De Graanmarkt was heden bij vrrmeer- derden aanvoer tamelijk levendig, tot staande prijzen nog al handel, Peulvruchten uitgezonderd. Tarwe ƒ8.50 a 9.20. Rogge 6.20 a 6.50. Zomergerst 5 a 5.30. Korte Haver 3.80 a 4, lange 3.20 a 3.60. Paardeboonen 6.50. Groene Erwten 7.75 a 10.50, witteƒ 6.90 a 7.20. Aan stads waag gewogen van 915 oct. 43/4, 675/8 en 75/16 Boter, te zamen 15970 n. Boter 53 a 64 het vierde, 1.325a^.60. Ter markt 814 ra. Aardappelen 1.60ai/2. Dordrecht, 15 Oct. Tarwe weinig aan en slap, vorige prijzen slepende bedongen. Puike jar. witte z. 9.10 a 9.20. mindere en geringe 8 a 9, nieuwe d° 7.80 a 9, blaauwe 7.20 a 7.90. Zomertarwe niet aangevoerd. Rogge als voren verkocht, Overm. 5.70 a 5.90, Z. en VI. 6.10 a 6.60, vr. soorten niet ter veil. Gerst, winter behield prijs, zakmaat 4.20 a 5.40, gestort 5.50. Spelt prijshoudend, puike 3.10, mindere 2.30 a 2.50. Haver, jar. inl. voed. 3.20 a 3.50, nieuwe 2.20 a 3, jar. dikke 3.20 a 3.80. Paardeboonen, nieuwe 5.20 a 5.80, jar. 5.70 a 6. Duivenboonen 7.30 a 7-50. Witte Boonen ƒ7.50 a 8.50, bruine f S a 9. Erwten, bl. koolsoorten 7, afwijkende 6.30 a 6.50, witte 7. Boekweit, Peel,/* 190, Fransche ƒ170, Groninger Zand ƒ192. Groningen, 16 Oct. Tarwe 5 c. Rogge Boekweit en Gerst 10 c. lager. Dikke Haver 5 c. hooger. Zwarte onverand. Middelburg, 15 Oct. Er was weinig aanvoer van n. Z. Tarwe; goede kwal. is tot 8 van de hand gegaan. In Waich. redelijke handel, puike jar. 8.50, n. 8.50 a 8.7 5

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2