Advertentieblad Omstreken. voor Gouda en Nieuws- en leum, LEUM, ’ents de Kan, bij 'EN, Spieringstraat, MLAMPEN, enz. Donderdag, 22 October. 163. 1S63. Novemberfeesten en Monumenten. ikenmeid, Adres bij den Uit- Brieven Franco. Buitenland. Effecten. f i. er aanstaande wordt 99’7,8 477* 2 paleis der London, 18 October. A. BRINKMAN. 8 8 t 8 1 901/4 198% 90 1981/, 8 2 8 4 8 8 Hoogste koers. 63% ste '8 8 8 2 Uitgave van A.' BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 61. 86% 6s-/iS 413/is Deze 'Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is f 2,franco p post 2,25 De inzending der Advertent ien kan geschieden rot des hnergees ten 11 ure. De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is SO Cent, xoor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. GOUDSCHE COURANT. Kamper en Zwolle Gouda 41/ a 45/ en werden aangebo- '20 Schapen en 492 en voor d°. varkens 63718 4876 51> 477s 99/; P. van der Zwaluw en der Kleijn en C. Noord- eeters en G. Oostcdïng, Kunst. M. Goedewagen, 17 m. gelijke bemoeijing en ook hierin het beginsel der vrijheid huidige. Zoo naderen wij eindelijk tot de algeheele opheffing van de staatsbemoeiingen met de kerk, die wel bescherming vraagt, maar geene inmenging duldt. Vreemd voorzeker klonk het, dat de hoofdcommissie een dank en bidstond voorstelde op een bijzonderen dag, waar de bevoegde kerkelijke autoriteit van het talrijkste kerkgenootschap de kerkelijke viering op zondag 15 nov. voorstelde. Dat zal wel zonder en buiten de hoofdcommissie geregeld worden en ook de overige feestviering naar plaatselijke herin neringen, en eigene inzigten tot stand komen. Eenvormigheid is toch noodig noch wenschelijk, maar eenstemmigheid en dankbaar gevoel bij het geheele volk moet de grondslag der feestvreugde zijn. Wij zijn altijd zoo gewoon geweest aan voorgeschrevene feestvieringen, dat velen zich niet vinden kunnen in die vrij heid; dit had alleen voorgekomen kunnen worden door eene echt nationale den volke welgevallige feestcommissie, doch nu handele men naar eigen inzigt, zonder dat de ecu den ander daarover hard valle. Waarom zou men het Am sterdam ten kwade duiden dat het de feestviering vervroegt, naar plaatselijke aanleiding, en het is niet edel dit in het hatelijkste licht af te schilderen; wij zullen hier in onze stad den dag gedenken, waarop de vaderlandsche driekleur na jareu afwezen weder van onzen toren wapperde. Zoo worde dan de laatste helft van november een feestge tijde voor geheel Nederland, de gemeenten wedijveren in - - betoon; de verscheidenheid verhooge den li;i ter en het ge heele volk juiche bezield door hetzelfde gevoel, het gevoel van blijden dank voor de onschatbare weldaden, die wij in Nederland genieten, voorden ongekenden bloei des vaderlands, voor de vrijzinnige wetten, waaronder wij leven, voor her geluk eenen koning te bezitten, die het volk voorgaat in eer bied voor den grondslag van onzen staat. Wy zien van dit laatste een schitterend bewijs in het voor stel van den koning uitgegaan tot het stichten van een der feestviering waardig gedenkteeken. Dit verzacht den spijt over het althans gedeeltelijk misluk ken van minder gepaste voorstellen, en dat koninklijk ont werp moge bij de tweede kamer nog tegenstand ontmoet heb ben, het vindt onverdeelde toejuiching bij het volk, en het paleis der vertegenwoordiging zal nog aan late nageslachten verkondigen den hechten band diè vorst en volk vereenigde bij het dankbaar gedenken der vijftigjarige herstelling van Ne derlands volksbestaan. u buitenL artikelen, reranderd. Gerst in wten en Haver als gisteren en eergis- •er 29,880 qr., Meel JentS de Kan, bij Keizerstraat, FMLAMPEN enz. jdag 16 October. Gebleven koers. ös’A Bij het naderen van het tijdstip der gedachtenisviering van het vijftigjarig herstel onzer onafhankelijkheid getuigt alles van de hooge ingenomenheid des volks met dit blijde feest en de gemeentebesturen beijveren zich allerwege mede te werken tot •eene luisterrijke feestviering. Ongunstig steekt daarbij af de koelheid ten aanzieu van de door de hoofdcommissie voorgestelde gedenkteekenende col lecten voldoen niet aan de gekoesterde verwachting, zij blijven meestal beneden het middelmatige; en dit mag wel een vreemd verschijnsel heeten op den nederlandschen bodem, waar men altijd zoo gereed is met onuitputtelijke bijdragen voor de ver- sc’iillendste bedoelingen. Ue oorzaak dezer terughouding is niemand onbekend, zij ligt in den oorsprong der commissie die zich eerst heeft op geworpen en die niet aangenaam was bij het volk; in Neder land kon een bijna geheel uit industriëlen bestaande commissie geen ingang vinden en de latere aanvulling uit de sub-com- missien beeft weinig invloed uitgeoefeud op de algemeene opinie. Dat die commissie niet geheel mislukte is eeniglijk toe te schrijven aan de hoogachting onverdeeld door het geheele volk den koninklijken prins toegedragen, die zich bewegen liet het voorzitterschap op zich te nemen. Nu zullen de gedenk- teekenen te Scheveningen en te ’s Gravenhage verrijzen, maar het voornaamste, de ambachtsschool zal niet of hoogst gebrekkig tot stand komen. Dit was dan ook wel het zonderlingste ge denkteeken ter herinnering aan onze herkregene vrijheid, dat in het menschelijk brein kon opkomen. De hoofdcommissie wenschte de geheele feestviering te re gelen, en gaf der regering haar eerbiedig verlangen te kennen dat 1°. aan de besturen der verschillende kerkgenootschappen eene uitnoodiging mogt worden gerigt, om op Dingsdag 17 November e. k., als den dag waarop, vóór vijftig jaren, een voorloopig algemeen bestuur, in naam van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins van Oranje, de teugels van het bewind in handen nam, een dank en bidstond te willen houden; 2°. dat de gemeentebesturen mogten worden uitgenoodigd, om t op of omtrent denzelfden dag eenige volksvermakelijkheden te verordenen, en de ingezetenen op te wekken tot deelneming, zooveel mogelijk, aan eene algemeene illuminatie; maar de re gering weet zich beter in den geest des tijds te verplaatsen en antwoordde op het eerste: dat de regering, ten einde de herdenking der heugelijke gebeurtenissen van 1813 zou blij ken geheel van het volk uit te gaan, zich van alle offi ciële tusschenkomst meent te moeten onthouden, en de ker kelijke viering aan de dankbaarheid des volks te kunnen en te moeten overlaten, en op het tweede, dat de nationale viering van een voor het vaderland zoo belangrijken gedenkdag uit den boezem der natie zelve moet voortkomen en haar worden overgelaten. Lang genoeg hebben wij op commando gebeden, gedankt en en geïllumineerd, dat deden wij onder die fransche heerschappij met groot succes en weinig hartelijkheid, maar na vijftig jaren bevrijding ia het meer dan tijd, dat de regering afzie van der- Lond.SH, 18 October. In gewoonlijk wd ingelichte krin gen verzekert men, dat onze koningin den koning der Belgen heeft verzocht hier te komen, ten einde met hem te raad plegen over een belangrijk onderwerp, hetwelk H. M. per soonlijk betreft. Hieruit worden nu allerlei onderstellingen afgeleid. Aan den eenen kant beweert men, dat de koningin afstand van den troon wenscht te doen en dienaangaande met 6*D/]G 32%s 86% 687le 41718 IDENTIE. I. kan niet geplaatst an de schrijver uitgaat, sic en vindt bij velen woordig tijdstip schijnt mtlijk te handelen.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 1