F öhtnenlanö» Gemengde Berigten. Burgerlijke Stand. koning Leopold schikkingen wil maken, terwijl anderen meenen dat H. M. een tweede huwelijk wenscht aan te gaan en daar omtrent het gevoelen van haren oom wenscht in te winnen. Aan dit laatste gerucht hecht men niet de minste waarde. A]z een blijk van de verbittering, welke een groot deel der bevolking vtn de Ter. Staten jegens Engeland en Frankrijk bezielt, moge dienen, dat een zekere hr. Davis te Philadelphia in eene onlangs gehouden redevoering (welke toomeloos werd toegejuicht) o. a. heeft gezegd, dat het bouwen van de Alabama en de invasie van Mexico aan Noord-Amerika de oogen heb- ben geopend, dat Napoleon van dat vaste land moet worden verdreven en dat de Bahama-eilanden niet langer de schuil plaats van zeeroovers mogen zijn. Hij zou den dag zegenen, waarop regementen zwarten naar de paleizen der Montezuma s zouden oprukken, gelijk de mannen van New-York en Penn- svivanie in vroegere dagen deden. Hij hoopte den tijd te beleven, dat het aan admiraal Dupont mogt gegeven zijn de st. Paulskerk plat te schieten en de London-bringe als een puinhoop in den Theems te doen storten. Parijs. 16 Oct. Men zegt, dat Engeland eene nota naar Petersburg gezonden heeft, waarin aan Rusland alle regt op Polen ontzegd wordt, daar het zich niet meer op de trakta ten, die het gesehonden heeft, kan beroepen. Oostenrijk zou reveigerd hebben zich aan dien stap aan te sluiten; ons ka binet zou er zijne goedkeuring aan gehecht hebben, maar eerst later eene nota zenden. Men beweert op nieuw, dat de zuid-ameiikaansche re gering eerlang door den keizer zal worden erkend. He heer Jefferson Davis heeft zich, en wel daaavoor, verbonden tot de trapsgewijze afschaffing der slavernij, den afstand van Texas aan Frankrijk en het instandhouden van het tegenwoordige leer van het zuiden, tot het einde van het loopeude jaar. 17 Oct. Het Journal des Débats behelst heden wederom ren dier artikelen, die van de eene of andere duitsehe kanse- rij schijnen voort te spruiten en zoogenaamd bestemd zijn a de geheimen der oostennjksehe politiek te ontmaskeren. He Débats beweert 1111 weder, dat Oostenrijk de meest dubbel zinnige rol speelt, die men zich deuken kan. Het is en kan niet vergeten, dat het b w Magenta en Solferino de nederlaag leed en zoekt voortdurend naar wraak. He vriendschappelijke betrekkingen die het met Frankrijk onderhoudt eu zelfs de al liantie ten aanzien van Polen, moeten slechts dienen om Frankrijk in slaap te wiegen, tot op het oogenblik dat Oosten rijk het masker afwerpen kan om te zekerder te treffen. In het geheim onderhandelt het met Rusland en poogt aan de andere zijde zich al zijne staten door den duitschen boud te doen waarborgen. Het droombeeld van Oostenrijk is tevens een verbond tegen Frankrijk, waarin het ter gelegenheid van de kwestie van"Savoye eu Nizza, bijna reeds geslaagd was. In écu woord, hetweener kabinet heeft het op den tota len ondergang van Frankrijk toegelegd. IS Oct. llet heeft hier zeer de aandacht getrokken, dat de minister ven oorlog bevel heeft gegeven lot het opmaken van een naauwkeurigen staat van het aantal troepen, waarover Frankrijk beschikken kan, onverschillig waar zij zich thans bevinden. Men weet toch bij ondervinding, dat onze regering nooit tot zulk een maatregel besluit, wanneer niet tot een oor- lo" besloten is of althans de vrees niet bestaat voor het ver breken van den vrede in Europa. Men brengt een en ander natuurlijk met de poclsche kwestie in verband; tnaar het behoeft wel niet "ezegd te worden, dat alles zich bepaalt tot vermoe dens en veronderstellingen, waarvan de gegrondheid in vele opzitten te betwisten ware. De verzameling diplomatieke stukken, die ter inlicbting van de kamer van afgevaardigden op de keizerlijke drukkerij in bewerking is, zal den 6den der volgende maand worden rond gedeeld. Be mevieaansehe generaal Doblado heelt voor eenigen ti'J tene proclam. uitgevaardigd, waaruit bleek dat hij, ofschoon dén oorlog tegen de Franschen voortzettende, zich evenwel niet schaarde aan de zijde van Juarez. Volgens berigten uit Yera- t'ruz, heeft hij thans de partij van laatstgenoemde gekozen en i'.e betrekking van minister van oorlog in zijn kabinet aan vaard, welke hem ree-Is vroeger was aangeboden. He strijdmagt van Juarez is ongetwijfeld hierdoor versterkt, want Doblado stond aan het hoofd van eene eigene legermagt. Juarez heeft voorts van zijn kant voorgesteld de interventie aan te nemen die bij het bekende londensehe protocol was beraamd tussehen Eugeland. Spanje en Frankrijk. Men wil weten, dat in de troonrede eene zinsnede zal voorkomen, waarin de keizer op de duidelijkste wijze zal doen uitkomen, dat alleen de persoon des keizers jegens het land verantwoordelijk is. du Dimanche heeft gemeld, dat het londen- scjfe khbjiierr<zatSri!ag jl. eene dépêche, overeenkomende met rfn ontttetö(5an tüe hoven van Weenen en Parijs, aan lord Napier te Petersburg heeft gezonden. Dit is onjuist. Derbrii- sche regering wilde geene nota, maar een ontwerp-nota naar Petersburg zenden, doch ook hiervan is afgezien, naar men verzekert, ten gevolge der bezwaren door het weener kabinet geopperd. Aan de Monde wordt nit de republiek Ecuador geschre ven, dat de wetgevende kamers het concordaat nietig hebbeu verklaard, hetwelk onlangs met den H. Stoel is gesloten. Te vens is een wetsontwerp ingediend, betreffende de opheffing der geestelijke orden. De kerkelijke goederen zijn tot staats-eigendom verklaard; de geestelijkheid zal door den staat worden be zoldigd. Heden beeft met groote praal de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer Billault. De troepen die daarbij de dienst verrigtteu stonden onder bevel van den maarschalk Magnan. De slippen van het lijkkleed werden ge dragen door de heeren Rouher, Baroche, Roulland en Leroux. De keizer en de leden van het keizerlijk huis hadden zich doen vertegenwoordigende ministers, eene deputatie van den senaat, het corps diplomatique, leden van het wetgevend ligohaam, den raad van state, deputatien van de regtbanken, de leden der balie van Parijs en Nantes, deputatien van het instituut, van de faculteiten der letteren, regten en medicijnen, van het leger, de marine, de nationale garde, liet kabinet des keizers, en de verschillende miuisterien volgden den stoet. De lijkdienst had plaats in de kerk van St. Germain l'Auxerrois; het lijk is bijgezet op het kerkhof van den Mont Parnasse. Bij liet graf hield de heer Baroche eene lijkrede. 19 Oct. De Monit.eur meldt de benoeming van den heer Rouher tot minister van staat en van den heer Roulland tot minister-voorzitter van den raad van state. Bij keizerlijk de creet wordt bepaald dat drie leden van den raad van state vice presidenten van dit ligchuam zullen zijn, en in den senaat eu het wetgevend ligchaam de taak zullen vervullen, voorgeschre ven bij art. 57 der grondwet. De heeren Forcade La Roquette eu Chaix d' Est-Ange zijn daartoe aangewezen en tot vice-presi- denten van den raad van state benoemd. De heer Yuitry, goeverneur der bank, is tot vice-president-houorair benoemd. 20 Oct. De heer Delangle is benoemd tot 1" vice-pres. van den senaat. De heeren Roulland, h oreade en Chaix d'Est-Ange hebben in handen des keizers den eed afgelegd. De keizer heeft hun dank gezegd, omdat zij er in hadden toege stemd een werkzamer aandeel in de regeringszaken te nemen, dan hunne functien van senaatsleden meebragten. Berlijn, 17 Oct. Het blijkt meer en meer, dat de deen- sche regering een conflict met Duitschland voorziet. Reeds heeft het kabinet van Kopenhagen bevel gegeven om eene aanzienlijke strijdmagt op de zuidelijke grenzen van Sleeswijk bijeen te trekken. De moeijelijkheden, door Hanover over het opperbevel van de executietroepen opgeworpen en enkele an dere punten van geschil, moeten vereffend zijn. Intusschen gaan de pruisische dagbladen voort het geheeie plan te be strijden. Een der hier uitkomende dagbladen treedt te dien einde in eene vergelijking tussehen de deensehe en de pruisi sche marine en bewijst, dat de eerste de laatste in sterkte overtreft. Volgens de laatste uit Polen ontvangen berigten, is het duidelijk, dat de leiding van den opstand zich in andere krach tiger handen bevindt en alle aanstalten worden getroffen tot het organiseren van een winterveldtogt. De democratische partij bevindt zich thans aan het roer. De landraden in vele deelen des rijks stellen allerlei pogingen in het werk om op de verkiezingen te werken. Zeer velen hebben tot dat einde circulaires gezonden aan de schou ten der plattelands-gemeenten, waarin zij hun te kennen geven, dat door hen moet worden zorg gedragen, dat zij in de grond vergaderingen worden gekozen als kiezers, waartoe zij al hun invloed behooren te bezigen. -Waakt gij daarvoor niet, dan zult gij tot verantwoording uwer handelingen worden geroe pen," zoo eindigt de bedoelde circulaire. Voor korten tijd heeft eene algemeene huiszoeking te Warschau, zonder onderscheid van stand of betrekking plaats gehad. Thans is eene tweede huiszoeking voorgeschreven. De eerste huiszoeking hteft reeds geleid tot belangrijke resul taten, want destijds is ontdekt, dat de kloosters de werkplaat sen waren, in welke de gevaarlijkste wapenen tegen Rusland werden gesmeed. 18 Oct. Ieder wist, dat de ontbinding der vorige tweede kamer en de bijeenroeping van eene nieuwe, bestemd om vóór den afloop dezes jaars over het budget te beraadslagen, niets als eene komedie des heeren von Bismarck was. Men was het alleen oneens over de kwestie, welk van de vele punten, waar in tussehen de regering en de vertegenwoordiging verschil van gevoelen bestaat, aanleiding tot de verwachte botsing geven zou. Thans verneemt men dat de minister-president tot het slaan van den beraamden slag, zich bepaald heeft tot het incident, hetgeen tot de ontbinding der vorige kamer geleid heeft. Z. Exc. zal namelijk onmiddellijk van de kamer de verklaring eischen, of door middel van eene koninklijke boodschap laten eischen, dat de ministers door den president der kamer nooit in de rede gevallen kunnen worden; met de bijvoeging dat hij zich alleen onder die voorwaarde met de kamer in discus- sien wil inlaten. Men kan schier met mathematische zeker heid voorspellen, dat deze kwestie juist zoo als de vorige keer aïloopen zal. Het plan is om de kamer in dat geval voor een onbepaalden tijd te verdagen en zonder budget voort te regeren, of, zoo het gelukt den koning daartoe te bewegen, tot een coup d etat over te gaan. In allen geval zou men dan geen last hebben van verdere discussien over cle ordonnantie op de_ drukpers, over het budget en de cluitsehc kwestie. Leipzig, 19 Oei. De feestviering van gisteren, heeft, over eenkomstig het programma, met waardigheid plaats gehad. De optogt bij fakkellicht was grootsch. De optogt op heden telde 20,060 deelnemers: er freerschte veel geestdrift en het weder was uitmuntend. Gouda, 21 October. Bij beschikking van 17 oet. jl. is aan ,T. J. B. J. Bouvy te Dordrecht, tot wederopzegging, ver gunning verleend voor eene stoombootdienst tot vervoer van reizigers, goederen en vee tussehen Dordrecht eu Amsterdam en van goederen naar den Moerdijk, alsmede voor eene stoom- sleepdienst tussehen Gouda en den Moerdijk. De heden alhier gehouden collecte ten behoeve der ge- denkteekenen voor nov. 1313 enz. heeft bruto opgebragt632.96. Bij de stemming op 17 oct. jl in het kiesdistrict Dok-' klim, ter benoeming van een lid der tweede kamer, zijn 1481 stemmen uitgebragt, waaronder II van onwaarde. Van het aantal geldige stemmen, werden er 856 uitgebragt op jhr. mr. S. 1\H. A. van Beyma thoe Kingma te Lreuwarden, die alzoo gekozen is. Op den hr. O. van Wassenaer van Catwijck werden 593 stemmen uitgebragt. Be provinciale staten van Zuidholland zijn 19 October buitengewoon vergaderd geweest tot benoeming van een lid van de eerste kamer der staten-generaal, in plaats van den heer A. Hartevelt, die als zoodanig zijn ontslag genomen heeft. Er heeft siechts eene enkele stemming plaats gehad, waarvan de uitslag was, dat de heer Joost van Vollenhoven, lid van de prov. staten voor het hoofdkiesdistrict Rotterdam, met 41 van de 73 stemmen tot lid van de eerste kamer der staten- generaal is benoemd. De overige stemmen waren aldus verdeeld- de heer mr. A. F. II. Hoffman 12; C. Sehiffer van Bleiswijk 5; I. IV. van Oudheusden 3; mr. Duijmaer van Twist 3 enz. Door de heeren J. Droogleever Fortuijn, D. Loon J VVvan der Schooren, J. C. Reepmaker, H. P. J. Tollens en C. E. Viruly was eenige dagen geleden de volgende circulaire aan hunne ambtgenooten gezonden „Tot de meest gewigtige attributen van de provinciale staten behoort voorzeker de hun grondwettig opgedragen benoemingen voor het lidmaatschap van de eerste kamer der staten-generaal. Die kamer slechts uit 39 leden te zamen gesteld zijnde, zal een ieder onzer doordrongen zijn van het groot en overwegend belang, hetwelk er bij iedere benoeming in is gelegen, zooveel immer mogelijk eene goede en doelmatige keuze te doen. i-Zonder voorafgaand overleg en wederkeerige voorlichting en gedachtenwisseling loopt men echter groot gevaar, dat de te doene benoemingen het uitvloeisel zouden kunnen zijn van het toeval en de staten dus gevaar zouden kunnen loopen niet ten volle aan hunne gewigtige roeping te beantwoorden. ff Het is uit dien hoofde, dat wij u, met het oog op de maan dag den 19" dezer des namiddags ten 1 ure te houden bui tengewone vergadering der staten tot de benoeming van een lid voor de eerste kamer, beleefdelijk verzoeken wel te willen tegenwoordig zijn op eene tot dat einde op dien dag des voor- middags ten 11 ure precies te houden officieuse bijeenkomst in het logement het groot keizershof op het buitenhof alhier." Naar wij vernemen is aan die uilnoodiging door de over- groote meerderheid gevolg gegeven. Uit de bijlagen, bij het wetsontwerp betreffende het re- gistratieregt gevoegd, blijkt dat men van dat ontwerp ver wacht, eene vermindering der opbrengst van f 340,066.02. S Gravcnhage, 17 October. De tweede kamer der sta ten-generaal heeft heden met 25 tegen 20 stemmen besloten, maandag ten 11 ure te beraadslagen over ht ontwerp van wet tot stichting van een paleis voor de staten-generaal 19 Oct. In de zitting der tweede kamer van heden is zeer langdurig beraadslaagd over bet wets-ontwerp tot het stichten van een paleis voor de staten-generaal, ten einde het grondwettig verbond van het stamhuis van Oranje met het nederlandsehe volk, waartoe de grondslagen in november en den. 1813 gelegd zijn, op eene waardige wijze te doen herdenken De heeren van Lijnden, de Brauw, vau Goltstein, Hoffman en Groen bestreden het voorstel, zoowel wat vorm rn inhoud a.s wat de hoofdgedachte betrof,, terwijl zij ook financiële be zwaren opperden. De heeren Heydenrijck en van Nispen waren meer gematigd in de ontwikkeling hunner bezwaren, dcch bij den laatste woog het financieel zeer, terwijl de heer van oorthuyzen aan de gedachte regt liet W'edervaren, maar niet kou medewerken tot de stichting van etn paleis voor etne vergadering waarvan hij zelf lid nas. De lieer van Eek heeft het voorstH verdedigd en de grondgedachte toegejuicht, onder herinnering aan hetgeen in andere lauden fgebeurt door eene oligarchische partij, om het constitutiorfeel koningschap van de natie af te scheiden. Vervolgens heeft de minister van binnen! zaken het ontwerp, waarvan hij niet hed kunnen denken dat het (daar het boven alle partij verdeeldheid stond) aanleiding- tot behandeling als eene partijzaak zou kunt, m geven, in het breede verdedigd. De uitslag van het langdurig en belangrijk debat, in welks détails in dit kort overziet niet kan getreden worden, is geweest: 1°. dat een amendement Groen om blootelijk ter herinnering aan 1813 een gebouw te stichten, zonder aanwijzing van plaats of bestemming, verworpen is met 34 tegen 14 stemmen. 2". dat daarop art. 1 van het ontwerp (paleis voor de staten- generaal te'sKage; is aangenomen met 31 tegen J7 stemmen. 3°. dat een ander amendement van den heer Groen, om ia den considerans te wijzen op de historische en grondwettige betrekkingen van Nederland en Oranje (volgens de bestriidin"- er van reeds uitgedrukt in den considerans van hel ontwerp") werd verworpen met 33 tegen 15 stemmen. 4°. dat eindelijk de geheeie wetsvoordragt -bij afweiio-heid van 24 leden) is aangenomen met 29 tegen 19 stemmen. Woerden, 18 October. De opbrengst der inschrijvingen voor de stichting van een gedenkteeken voor novr. 1813 enz. alhier, is als volgt: van het 3e bat". 4* reg1 inf.23.80 van de collecten in de verschillende scholen 22.03 en van particulieren395.751/, Alzoo te zamen 441.581/. 20 Oct. Op de gisteren alhier gehouden paardenmarkt- waren er circa 825 paarden aan de lijn, waaronder nagenoeg 200 veulens. De handel ging slap, hoewel er veel schoonc dieren onder waren. De keizerin van Frankrijk is voor zaken te Madrid. De berigten van den russisehen oogst zijn niet gunstig. De Italianen kriigen°OGk al lust om Uraguay tot hunne kolonie te maken. Denemarken trekt troepen bijeen op de grenzen van Sleeswijk. Prinses Marianne heel: voor nov. 1813 gegeven 4000. Te Oldenzaal heerscht geen tiphus maar zenuwzinkingkoortsen. De opstand op N. Zeeland li: t t'ce ia hevigheid, 40,000 eng. kolonisten moeteu beschermd worde Ook arof. Bosscha heeft bedankt voor de eer cm feestredenaar te zijn op 17 nov. Te Parijs is sprake van het uitschrijven eener leei i Van 400 mil lioen Op de markt te Delft is een huis verbrand. Te Warschau is in de archiven-karaers van het stadhuis op drie plaatsen te geluk brand uitgebroken. Het Ionisch parlement heeft besloten tot de onmiddellijke opheffing van het protectoraat, ontbinding van deu senaat en onvoorwaar delijke vereeniging met Griekenland. De eugclst he vloot heeft de japan- scbe stad Kagasima en drie stoombooteu, aan prius Satsuma behoorende vernield. Daar de oproepingen tot kiesvergaderingen dojr de politie te Berlijn afgescheurd worden, zullen zij iD de winkels voor de glazen ge plakt worden. Er is bevel gegeven om de russische taal bij de re^s- bedeeling in Polen te bezigen. De waarde van het rotreud vermogen in Frankrijk wordt geschat op 40,000 millioen fres. De blokkade-eska ders der vereenigde staten hebben tot uu voor eene waarde van 75 millioeD gulden aan schepen prijs gemaakt. Er is eene nieuwe 3 pCt. portagesche leening van 30 millioen gulden uitgeschreven. De bisschop van Nismes heeft op de eerstvolgende drie zondagen openbare gebeden voor de Polen uitgeschreven. Het leger der veieenigde staten heeft in een jaar tijds 1000 millioen gulden gekost. Gecollecteerd voor nov. 1813, te Breda 757.23; te Meeuwen c. a. 130; te Wassenaar 417.39; te Cnra9ao 1031.63; te Breukelen 120; te St. Eustatius f 118.90: te' Laren 72.47; te Bonaire 48.22; te Maasland ƒ263 23. te Aruba ƒ35 te Krimpen aan den Yssel 100; te Delft, de studenten/ 434; te Wijk- Aalburg 181.20; te Broek in Waterland 125; te Kloetinge 30.64; te Weesperkarspel 63.16te Roozendaal f 219; te Arnhem 807.93- te Harderwijk 81.47te Vollenhoven 55. GOUDA. geboben. 16. Oct. Leendert, .'.uiers 1, van Vlaardingen en L. Schriek- Frans Simon, ouders F. S. Sparnaaij en J. van der Torren. 17* louise Cornelia, ouders J. H. Bekker en P. M. van der Pauw. 18- Johanna Clasina, onders W. Knis en W. Heerkens. 19. Jacobns Fran- ciscns, ouders H. Iloskijn er. J. Overkamp. Ovebledex: 16. Oct. C. Soffree, 4 j. 6 m. 17. J. A. Sanders, 86 W. C.Scumer, hr .svr. van P. Spierenburg, 39 j. 18. G. Houweïingj 9 w

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2