Nieuws- en voor Gouda en Omstreken. 1 l)Ê^' Advertentieblad Zondag, 25 October. M? 164. 1863. Overzigt. B Effecten. A taking. van A. BRINKMAN. lange TiendeacegD. n°. 61. 99’716 48’/, 48716 90 198 63 321/e 681/s 40 51716 47’3/16 83716 32’/s 9'/8 8 6871 40716 51716 47’716 90 ISsl/i gste irs. >’/z t’/a i’/» 77s i7i o’A jude de Hoogge- )e Magnus dezer JS GENOEGEN” ■-ereeren, teneinde goochelpartij, seft plaats gehad, pgeleverd. N DEB GBAP. OUDSCHE COURANT. Gebleven koers. 82’716 75’716 9^71 Zal de en belang hem evenzeer en zijne onverstandige mannen hem bewegen De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. barbaren het voorwendsel niet gegeven om zoo te woeden. Doch de diplomatie brengt zelden iets goeds tot stand, omdat zij niet rust op waarheid en opregtheid, maar op heerschzucht, veinzerij en argwaan. Men verdenkt elkander, wangunstig be rekent men de kansen, men bezigt halve maatregelen en ein delijk loopen al de fraaije woorden op niets uit. Alleen een stemmige krachtige vertoogen, die stellige gevolgen dreigden, hadden iets ten goede kunnen uitwerken. Nu worden of de Polen onbarmhartig opgeofferd of men zal een vernielenden oorlog moeten voeren; de toekomst vertoont zich dan ook steeds dreigende en er is reden genoeg voor bekommering, want het eind der verwikkelingen zal wel nog niet anders zijn, dan eei. beroep op bet zwaard. Uit N.-Amerika komen weinig belangrijke berigten, uit Mexico vrij tegenstrijdige; de Franschen roepen zoo spoedig victorie; het blijkt nu dat Juarez den moed niet opgeeft en nog over niet onaanzienlijke strijdkrachten beschikt, zoodat Maximiliaan, als hij mogt besluiten tot de aanneming, geene rustige dagen te gemoet gaat. Oostenrijk zal wel als altijd, nog eens eene nieuwe leening uitschrijven, maar gaat toch vooruit; Zevenbergen heeft afge vaardigden gezonden en indien nu de bevrediging van Hon garije mogt gelukken, zou het stellig overwegenden invloed op Duitschland oefenen, zoolang Pruisen geenen beteren weg inslaat. Het overlijden van Billault beeft aanleiding gegeven tot verschillende benoemingen. Het schijnt werkelijk, dat het den keizer aan bekwame staatslieden ontbreekt en zijn ijzeren be wind is niet zeer geschikt voor de ontwikkeling van staat kundige bekwaamheid. De keizer is zich zelven genoeg en hij behoeft slechts gedienstige werktuigen, die van zijne wenken vliegen; jammer slechts dat die zelfverloochening het deel niet is van zelfstandige bekwaamheid en onvereenigbaar met vrije overtuiging. Het is onzeker welke wijziging de politiek des keizers zal ondergaan, maar zeker is het, dat die wel altijd raadselachtig en dreigend zal blijven voor de rust van Europa. Toen de minister het eenvoudig schoone ontwerp van een welsprekend gedenkteeken voor 1813 indiende, hebben voor zeker weinigen vermoed, dat de hatelijkheid eener in de engte gedrevene partij zich zoo ver zou vergeten in verachtelijke insinuation, als werkelijk is geschied. De hatelijkheden ver dienden geen antwoord, maar zij zullen het volk de oogen openen over de beweegredenen en de waarde eener partij, die de toevlugt moet nemen tot zulke ellendige uitersten om de beste ontweipen verdacht te maken. gsdag 20 October. Hoogste koers. ’716 63 ’716 75% 7a 991S£ Dese Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. Uitgave Dc prijs per drie maanden is2,franco ppost 2,25 De inzending der Advertentién kan geschieden tot des ’morgens ten 11 ure. i October 1863, is JOHANNES van NES COBNELIS onbepaalden tijd, tn BERKEL itschap aangegaan, ndel in IJzer, Zink, alen, het daarvan m, Kagchels, Brand- e voorwerpen, hetzij F het gebruik daar- jt het uitvoeren vau handel in allerlei van eigen fabrikaat mwelke Vennoot- ior eenvoudige op- fennooten, ua lOja- looten zullen hebben doch tot hetaan- tot het ter leen i gelden of goederen n der Vennootschap sezwaren, wordt de eide Vennooten ver- GOUDA, 24 October. Duitschland is voorgegaan in feestviering. Men gedaeht aan den grooten volkenslag bij Leipzig, die de duitsche volken ontrukte aan de fransche heerschappij. Het feest is algemeen met luister gevierd, doeh met zeer verschillende gevoelens; de Pruisen toch blijven nooh altijd verlangend uitzien naar de opheffing van de politieke verdrukking; Saksen gedenkt nog altijd aan de afscheuring der belangrijkste provinciën tot straf van zijne trouw aan Napoleon. Wel werd in October 1813 Duitschland bevrijd van het vreemde juk, maar sleehts om grootendeels terug te keeren onder den ouden dwang en na vijftig jaren ontbreekt er altijd nog zoo verbazend veel aan de vervulling der matigste wenschen. Op nieuw getuigen echter de voorloopige pruisische verkie zingen, dat het volk niet achterblijft in staatkundige ontwik keling, op nieuw is de zegepraal verzekerd van de vrijzinnigen, geene intimidatie, geen dwang heeft de herhaalde nederlaag kunnen beletten der ministers, die de constitutie niet willen eerbiedigen. Wat volgen zal is niet te berekenen, koning eindelijk begrijpen, dat pligt dringen de zijde des volks te kiezen dienaars weg te zenden, of zullen deze tot onwettige en noodlottige maatregelen? Te Prankfort luistert men niet naar den vredelievenden raad van Engeland en wil men doorgaan met de bondsexecutie te gen Denemarken, dat van zijne zijde gesterkt door verbindt»- nissen met Zweden, aanstalten maakt om zich ernstig te weer te stellen. Nog altijd hoopt men dat de gevaarlijke proef niet genomen zal woiden en eene schikking tot stand komen. In Polen schijnt dat onmogelijk, de diplomat, onderhandelingen hebben geene schrede voorwaarts gebragt, maar bewegen de Bussen integendeel om zich meer en meer te haasten in hun bloedig werk. Er wordt druk onderhandeld tussehen de hoven, maar het levert geen resultaat hoegenaamd, geruchten van oorlog verheffen zich om afgewisseld te worden door de ver zekering, dat men niet denkt aan geweld. Maar goede woor den zullen Rusland nimmer doen afzien van het plan om eens voor goed een einde te maken aan de poolsche woelingen. De Polen volharden met bovenmenschelijke inspanning in hunnen warhopigen strijd; het einde is niet twijfelachtig. Ware het niet beter geweest, dat Europa gezwegen had en den .3 ;2 16 !8’/s i97s van A. BRINKMAN.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 1