ömtenlanïu öhtnenlanï». Gemengde Berigten. Marktberigten. Londen, 21 Oct. Berigten van New-York van 9 dezer melden dat me.i verzekert, dat in Georgie de gouverneur Brown, een voorstander der afscheiding tusschen Noord en Zuid, is herkozen. De Richmond Enquirer geeft zijne tevredenheid te kennen, dat men de Franschen in Mexico tot naburen heeft. Het blad voegt ei bij, dat bet zuiden gaarne een verbond met Frankrijk wil aangaan tot bescherming van de belangen der Franschen en der zuidelijken. Nadere tijdingen van den 10n berigten dat volgens een ge rucht de generaal Johnston zich met 15,000 man te Canton aim de Mississippi bevindt om het zenden van versterkingen aan Bosencranz te beletten. Volgens een gerucht, hebben de Noordelijken boven Port Hudson eene nederlaag geleden. Hun verlies wordt op 1500 man begroot. De admiraal Milne heeft den secretaris van staat voor de marine te Washington bezocht. Onder dagteekening van 10 Oct. jl. wordt uit New-York gemeld, dat de cavallerie der zuidelijken in de nabijheid van Shelbyville onverhoeds door de noordelijken is aangetast. De eerstgenoemde troepen hebben daarbij een zware nederlaag ge leden; zij zijn op de vlugt gejaagd en worden door de noor delijken vervolgd. Het verlies der Iaatstgemelden bedraagt slechts 100 man. Op den 13" dezer is hier een nieuw protocol betreffende Griekenland door de vertegenwoordigers van de beschermende mogendheden en van Denemarken onderteekend. Het strekt 1°. om aan koning George den titel van koning der Hellenen te geven, terwijl de Porte bedenkingen had tegen den hem aanvankelijk gegeven titel van koning der Grieken; en 2°. om eene onjuistheid in het verdrag van 13 junij jl. weg te ne men aldaar was namelijk gezegd, dat koning George door den senaat en door de nationale vergadering verkozen was, terwijl de senaat na den val van koning Otto niet weder vergaderd is geweest. De nationale vergadering van Griekenland heeft eindelijk besloten aan de diseussien over de zamenstelling van het ministerie een einde te maken, terwijl 's konings komst op handen was en heeft met 128 tegen 37 stemmen een voorstel tot kabinetsverandering verworpen. Verder heeft zij zich door dringende vertoogen van de vertegenwoordigers der bescher mende mogendheden laten terugbrengen van het besluit om de particuliere briefwisseling, die koning Otto bij zijne vlugt te Athene heeft achtergelaten, te doen openen en nazien Uit Shanghae verneemt men, dat het engeisehe eskader, na de bezittingen van prins Satzuma geducht gehavend en zijne stad Kiutin plat geschoten te hebben, waarbij echter o. a. de kapt. Josling en de kommandeur Wilrot sneuvelden, naar Yokuhama is teruggekeerd. Bij de laatste verkiezingen van parlementsleden hebben de liberale kandidaten de meerderheid verkregen. Te Rich mond en Plymouth werden namelijk de aftredende liberalen herkozen, terwijl te Reading, in plaats van den conservatieven regtsgeleerde Pigott, de heer George Shaw Lefevre werd ge kozen, wiens liberale gevoelens algemeen bekend zijn. 22 Oct. De alhier bestaande vereeniging tot ondersteu ning der Polen heeft gisteren eene groote vergadering gehou den tot de installatie van prins Ladislaus Czartoryski, als geaccrediteerd agent van het poolsch nationaal gouvernement. De prins hield bij deze gelegenheid eene rede, waarin hij na drukkelijk wees op de verpligtingen van Engeland en Frankrijk ten opzigte der poolsche natie, zoowel als op de noodzakelijk heid eener erkenning van Polen als oorlogvoerende partij. Parijs, "21 Oct. De Moniteur deelt de benoeming mede van den heer Baroche tot senator. Te St. Nazaire zijn berigten aangebragt van Vera-Cniz, loopende tot 18 September. Die berigten behelzen het volgende: De aartsbisschop van Mexico is aangekomen en op eene schit terende wijze ontvangen. Een nationaal feest is den 16n met grooten luister gevierd. De blokkade van alle mexicaansche havens, die zich nog tegen de nieuwe orde van zaken verzetten, is sedert den Sa effectief geworden. Vo'gens de berigten uit de mexicaansche binnenlanden be staat er een zeer talrijke partij ter gunste eener eenvoudige annexatie van Mexico bij Frankrijk. Wanneer men aan alle loopende geruchten wilde geloof slaan, dan zou men tot de conclusie komen, dat de oorlog op het punt is van uit te barsten. Zoolang echter die geruchten op niets anders berusten, dan op zeer gewaagde onderstellingen, is het verstandig er niet op af te gaan. Men spreekt van on dernemingen v^n Rnsland tegen Turkije, van groote militaire toebereidselen in iRessarabie, van maritieme wapeningen in de Zwarte Zee, enz. v Regtstreeks ontvangen tijdingen nopens de poolsche insurrectie, stellen den stand van zaken niet gunstig voor de opstandelin gen voor. Men spreekt op nieuw van verdeeldheid onder de hoofden der beweging, van welke verdeeldheid sedert de be noeming van Mierolawski tot organisateur der troepen niet meer gehoord werd. Grabowski, een van hen, die het meest tot die benoeming had bijgedragen, heeft zoo verneemt meu thans zijn ontslag aan het nationaal comité ingediend. De paketboot uit Vera-Cruz heeft het berigt medegebragt, dat generaal Bazaine den 15" Oct. op marsch zou gaan om Juarez aan te vallen. Men zegt, dat deze laatste een franschen luitenant ter zee in zijne magt heeft, dien hij niet wil uitwis selen dan tegen tien mexicaansche officieren van verschillenden rang, waaronder zelfs generaals. De prins de Latour d'Auvergne is gisteren avond naar Rome vertrokken, om den paus zijne brieven van terugroeping aan te bieden. De geruchten blijven aanhouden, dat men op een goeden dag door den keizer eene algeheele verandering zal zien bren gen in zijn ministerie. De keizer wacht daarmede slechts zoo zegt men tot de terugkomst der keizerin. 22 Oct. Er is niets nieuws omtrent de poolsche kwestie de oorlogzuchtige geruchten houden aan, maar zonder dat meu bepaald kan zeggen waar zij op steunen. De Patrie, die ta melijk oorlogzuchtig is, schijnt met graagte de geruchten uit Weenen aan te nemen, die een démenti geven aan hetgeen men aanvankelijk nopens de inzigten der oostenrijksche rege ring had medegedeeld. Hoogstwaarschijnlijk .zal deze maand wel voorbijgaan, zonder dat men iets met zekerheid te weten komt, Intusschen loopt meer en meer in het oog de slechte verstandhouding tusschen Rusland en Turkije, en dat de Polen alle reden hebben om daarin het hoogste belang te stellen; want een vredebreuk tusschen Rusland en Turkije is het eenige, wat Engeland tegen eerstgenoemde mogendheid in het harnas zou kunnen jagen. De Moniteur deelt heden ochtend berigten uit Mexico mede, die weinig meer zijn dan eene herhaling van de nieuwstijdin gen, den vorigen keer door het regeringsblad medegedeeld. Van den toestand des lands wordt een zeer lagchend tafereel op gehangen, terwijl de positie van Juarez als hopeloos wordt voorgesteld. Heden is de koning der Grieken vertrokken. Men zegt dat de keizer hem de belofte gedaan heeft, dat wanneer de ongunstige toestand van Griekenland mogt voortduren, Athene door Frankrijk en Engeland gezamentlijk zal worden bezet. Beide mogendheden zouden ieder 2000 man zenden. In afwachting is aan den kommandant van de fransche zeemagt in de griek- sehe wateren bevel gezonden om onmiddellijk mariniers aan wal te zetten. Weeneil, 22 Oct. Berigten uit Tarnow bevestigen, dat een corps opstandelingen, zoo men zegt sterk 2000 man ca vallerie en infanterie, nit Gallicie, den 23 dezer de Weichsel is gepasseerd en voet op poolsch grondgebied heeft gezet. De nationale regering te "Warschau heeft bevolen, dat alle Polen, die in de russische armee in Circassie dienen, hunne corpsen moeten verlaten en zich onder een pooischen generaal vereenigen. Berlijn, 21 Oct. De ochtendbladen deelen het resultaat der verkiezingen in den eersten trap mede. In de hoofdstad is de vroegere meerderheid nog versterkt geworden. Voor zoo verre de stemming in de provinciën bekend is, is de uitslag insgelijks in den zin der vroegere meerderheid uitgevallen. Het resultaat op het platteland is meerendeels nog onbekend. De reactionaire partij is hier te Berlijn en in de meeste steden des lands volkomen geslagen. Ongelukkig houdt zij daarmede niet op de regeringspartij te zijn. Het is echter niet waar, dat het ministerie eene radikale kamer gewenscht had, om daardoor het voorwendsel tot een coup d'état te krijgen. In dat geval zou het geen pressie op het land uitgeoefend heb ben, waarbij die van het ministerie Mannteuffel-Westphalen on beduidend was. Het ministerie had wel is waar geen uitzigt op het verkrijgen van eene meerderheid, maar hoopte toch dat de uitslag veroorlooven zou deu koning te zeggeu, dat de goede zaak was vooruitgegaan, en dat men op denzeifden weg maar moest voortgaan, om het land van lieverlede met het heerschende stelsel te verzoenen. Dit plan is door de verkiezingen verijdeld. Men zal dus het masker moeten afwerpen en tot maatregelen van geweld besluiten. Het andere groote nieuws van den dag is de conferentie te Neurenberg door Oostenrijk bijeeengeroepen, om af te spreken, welke stap, ,1 met opzigt tot de bondshervorming tegenover Pruisen gedaan behooren te worden. Naar men verzekert, wist men heden in het hotel van den oostenrijksehen gezant alhier nog niets van dit planIntusschen wordt het berigt algemeen geloofd. De baron Werner, oostenrijksch gezant te Dresden, die vroeger met de behandeling der duitsehe aangelegenheid in het oostenrijksche ministerie belast was, heeft onlangs de duit sehe hoven bezocht, om deze tot deelneming aan de neuren- berger conferentie over te halen. Verschillende regeringen moeten echter een weigerend antwoord gegeven hebben. De Hanzesteden b. v. willen niemand naar Neurenberg zenden. Oostenrijk stelt zich aan eene nederlaag bloot. Men is te Weenen tegenwoordig wat driftig en werkt daardoor zijn vij and in de hand. Uit Warschau word gemeld, dat den 19den des avonds op de straat aldaar een sergeant en een soldaat der policie- wacht zijn doodgestoken. De dader is ontvlugt. Keulen, 20 Oct. Volgens telegrafische dépêches uit Duren, Stolberg, Bonn, Crefeld, Altena, Meschede, Minden en Greifs- wald zijn aldaar bij de verkiezingen in den eersten trap schier alleen liberale kiezers benoemd. De hoogleeraar Sijbel te Bonn zal bepaald te Crefeld herkozen worden. Ook hier is zoo ge stemd, dat op den 28 dezer eenstemmig of althans zoo goed als eenstemmig zal worden gekozen. 22 Oct. Volgens de Nonld. Allgem. Ztg. heeft de heer von Bismarck een in de fransche taal geschreven aanzegging ontvangen, dat hij door het comité der revolutionaire propa ganda ter dood veroordeeld is en dat de executie van dit von nis in de eersie weken van de volgende maand plaats zal heb'oen. Dit merkwaardig document droeg den poststempel Barcelona. Frankfort, 20 Oct. Men houdt zich hier in politieke kringen overtuigd, dat de koning der Belgen bij gelegenheid van zijne komst te Baden-Baden, den koning van Pruisen vooral op het hart heeft gedrukt, dat bij de toenemende ver deeldheid en verwijdering tusschen Pruisen en Oostenrijk, het gevolg voornamelijk van Pruisens houding tijdens en ca het vorstencongres in deze vrije stad, net europeesch statenverbond noodzakelijkerwijze zal uiteengerukt worden en dat spoedig welligt het einde daar zal wezen van de onafhankelijkheid van Belgie, een waarborg voor het bestaan van vele andere staten. 22 Oct. In de zitting van den bondsdag op heden is afwijzend beschikt op het voorstel der engeisehe regering van 1 dezer, op grond dat de bondsexeeutie eene zuivere duitsehe aangelegenheid is. Eene latere mededeeling der engeisehe re gering betreffende de holstein-lauenburgsche kwestie, is aan de vereenigde comité's gerenvoijeerd. Gouda, 24 October. Naar men verneemt, hebben de hh. Schretlen te Levden en Maxwils te 's Hage zich op nieuw gewend tot den minister v. binnenl. zaken, ter bekoming van concessie voor een spoorweg van 's Hage naar Gouda. De eerste kamer der stateu-generaal is bijeengeroepen tegen Donderdag 29 October a. s. Bij de verkiezing van een lid der tweede kamer in het hoofd-kiesdistrict Assen is de hr. mr. L. graaf van Heiden Reinestein met 454 van de 534 uitgebragie geldige stemmen herkozen. Men meldt uit AmsterdamBij eene der nieuwe crediet- banken, welke hier in den jongsten tijd werden opgerigt, is men bezig een circulatiepapier onder een nieuwen vorm in wandeling te brengen, nl. gedrukte kassiersbriefjes met ge drukte som en watermerk van 100 en van 1000. Deze biljetten zullen in alle opzigten voldoen aan de artt. 221 en 227 van het wetb. v. kooph., het zullen nl., even als het bankpapier, promessen aan toonder zijn, betaalbaar bij den onderteekenaar. Wij lezen in het Volksblad: Terwijl in andere landen de vorst zich tegen de volksver tegenwoordiging stelt en deze op hare beurt vijandig wordt te gen de regering, mag Nederland zich verheugen op de meest geweusehte overeenstemmieg tusschen den vorst en de volksver tegenwoordiging. De hoofdgedachte van de heugelijke gebeurtenissen van 1813 was niet alleen de wederoprigting van den Nederiandschen staat, maar bepaaldelijk de oprigting van eene grondwettige regering met den prins van Oranje aan het hoofd. Van Hogendorp stelde onder de Fransche dwingelandij eene grondwet op, waar mede hij de terugkomst van den oudsten zoon uit het huis van Oranje afwachtte. Kemper sprak in zijn eerste proclamatie, waarbij hij uit naam van het Nederlandsche volk Willem I als souverein vorst uitriep, reeds van eene grondwet. Ja, de prins zelf dacht reeds in het midden van 1813 aan een grondwettig bestuur, blijkens zijn opmerkelijk memorandum aan het en- gelsch ministerie. De ware nationale herinnering aan 1813 moet hare wijding ontvangen in de algemeene volksovertuiging, dat wij het vijftigjarig bezit van zulk een grondwettigen re geringsvorm op hoogen prijs stellen. Wöördöll, 22 Oct. Gisteren had hier de gewene jaarlij'i- sche koemarkt plaats die zeer druk bezocht was. Voor geel vee is veel geld besteed; anders waren de prijzen veelal ge drukt. Er zullen circa 2600 beesten gemarkt zijn. Gorinehem, 20 Oct. Heden werd in verscheidene ge meenten het verkochte hennipzaad afgeleverd. De prijs is bijna algemeen 7 het ned. mud. Enkele boeren maakten tot 7.50 het mud, terwijl weer anderen ook voor dien prijs niet ver- koopen wilden. Het daardoor nog onverkocht geblevene zaad beloopt evenwel slechts eukele lasten. Sinds men algemeen is begonren den gellinghennip te braken, hoort men de on- meene zv. aarte en de deugd van het gewas ten zeerste roe men. Ook de zaailinghennip moet buitengewoon zwaar en deugdelijk van lint zijn. Ten opzigte van het aardappelgewas zijn de uitkomsten mede zeer goed. De opbrengst valt mede. Men betaalt voor beste winteraardappelen van 1.30 -j i.75 het mud. Enkele puike partijtjes bedongen/2 a f2.25. De handel is evenwel lusteloos. Ammerstol, 23 Oct. Van zaturdag jl- tot en met he den morgen zijn hier gevangen 51 zalmen, meerendeels nieuwe winterzalmen; prijs der oude 1.25 a 1.50 en der winter- zalm 2 a 2.15 per 1/2 ned. pond. Het National Verein te Leipzig vergaderd heeft verklaard zich eeniglijk te honden aan de beginselen, der constitutie van 1849. De koning der Hellenen heeft van den keizer het grootkruis van het legioen van eer ontvangen. De Rnssen gaan ijverig voort met het vervoeren der pool sche bevolking naar het russisch binnenland. -De haagsehe schouwburg is zeer verfraaid. Poolsche opstandelingen zijn slaags geweest met eene oostenrijksche patrouille. Te Neurenberg wordt eene conferentie gehou den over de bondshervorming om een antwoord te ontwerpen aan Prui sen. De Denen willen de bonds-exeeutie als opening der vijandelijkheden bescüonwen. De inschrijving op de nieuwe portugesche leening te Lenden bedraagt het tienvoud van het bedrag, zonder nog hetgeen in het buitenland geteekend is. Van keizer Max verneemt men niets, van de Mexicanen, dat zij fransch willen worden. Te Madrid geeft men luis terrijke feesten ter eere der fransche keizerin. Twee woningen en een schuur zijn te Oisterwiik hij Tilburg afgebrand. De gedenkschriften van Billault zullen uitgegeven worden voor zoo ver de keizer dit oorbaar acht. De tweede luchtreis van Nadar is ongelukkig afgeloopen. Hij is in Hanover neer gekomen; de ankers braken; do ballon is stuk gehakt om het gas te doen ontsnappen; de meeste reizigers zijn gekwetst. De berigten van S*. Domingo luiden zeer ongunstig voor de Spanjaarden De hoofdstad is door de opstandelingen genomen. De Engelschen hebben in het gevecht met de Japanezen 11 dooden en -39 gekwetsten verloren. In den avond van 17 dezer is te Leipzig een optogt gehouden met 7000 fakkels. De graaf van Parijs zal gaan trouwen met de oudste dochter van den hertog ven Mont' "n\ De Engelschen willen ot-i eakader van zeven schepen naar de noord-anierikaansche wateren zenden. De kruiser San Jacinto van de noordelijken heeft de stoombooten de Alabama en de Lezzie Davis van de zuidelijken genomen. Juarez heeft nog een nieuw ministerie bijeen gebragt. Den 20 dezer heeft te Lon den in Exeter-hall eene groote demonstratie plaats gehad ter gunste der amerik. Unie. Te Morsa in Wallis heeft eene ontploffing plaats gehad in eene galerij waar 43 menschen werkten. Acht menschen zijn er nog levend uitgekomen, waarvan twee spoedig overleden. De oorzaak van het onheil was het openen der veiligheidslamp om eene pijp aan te -teken. Men wil bij het fransche instituut eene klasse voegen voor de militaire wetenschappen. De Bedouinen hebben een aanval gedaan op M. Jean d'Aere, doch zijn afgeslagen. Te Frankfort is de ka-sier van een groot bankier verdwenen met 65,000 fl. Te Campione bij Lugano is een groot fabrieksgebouw plotseling in het meer verzonken Lincoln heeft den 29 noverabei bestemd tot algemeenen dank- en biddag De fabrie kanten van porselein en kristal te Londen hebben de crinoline aan hunne werksters verboden. Rusland heeft achttieu oorlogschepen te Xew- York besteld. De Engelschen sloopen hnnne houten kanonnec-booten om die door ijzeren te vervangen. Juarez heeft een franschen luite nant in zijne magt, die hij slechts tegen 10 officieren wil uitwisselen. Gecollecteerd voor nov. 1813 te Enkhuizen 239.53, te Weesp 102.38, te Moordrecht 160, te Rotterdam 4713.42, te Ridderkerk ƒ231.12, te Krimpen aan de Lek 68, te Zaardam 310.60, te Leeu warden 1304.26, te Schiermonnikoog 52, te Boskoop 101.73, te Kampen 211.94, te Gorinehem ƒ309.75, te Hoorn 361.93, te Workum 266.39, te Rauwerderhem 177, te Voorburg 210, tc Voorschoten 244, te Leyerdorp 83.50, te "Willemstad 172.*>7, te Tholen f 105.35, te Oud Vossémeer 28.88, te Abbenbroek 41.21, te Hellevoet sluis circa 200, te Sliedrecbt 334, te Doesborgh 194.72, te *s Graveland c. a. 198.52. te Bleiswijk 108.46, te Woudrichem 266.39, te Gronin- gen 698. Gouda, 22 October. Tarwe, Poolsche per 2400 n. IS 320, Zeeawsche pr. mud 9.50. Rogge, Komngsb. 6.50 a 7, Dantzig. 6.75 a 7, Zeeuwsche 6.50, nieuwe 6.40 a 6.50. Gerst 4 a 6. Boekweit, Fransche 170, N.- Brab. 190. Voer-erwten 7. Hennipzaad 7. De Veemarkt met tamelijken aanvoer, de handel iets vlugger, zoowel in Koeijen als Graskalveren. Schapen weinig aange voerd. Magere Varkens en Biggen met grooten aanvoer en tragen handel.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2