Nieuws en Advertentieblad Omstreken. voor Gouda en 1 Donderdag, 29 October. ff? 165. 1S63. Het Gymnasium. buitenland. Affecten. Uitgave van A. BRINKMAN. OUDSCHE COURANT en A. C. Kromme. ■ra. C. Veenen- Miltenburg, weduwe 99% 99% 48% 47’%s 74 197% [arrigje Goudriaan, beth Kixmulder 83 89% 197% 5215/i6 32%s 62% 32%6 Gebleven koers. 623/, 1863. C. Burghoorn. 67% 41%, verdea aangebo- ichapen en 400 >or d°. kalveren is 4/4 per steen n, z. 10. G. J. l Visser, z. 17 b. Asseluian, d. Blonk, z. A. htgen. van Willem Mynsje Dobbe. eth Flier. 28 j. Cornel is Rose- j- 23 October. Hoogste koers. 633/, van algemeene toepassing. De zwarig- een 0 Varkens. Voor :u 4/4, voor d°. ;n betaald. imper en Zwolle la 42/ a 47/—. er van het bui- ;e prijzen. Amer. Boonen in een 67% 41% l. BE1NKMAJ1. Deze Courant verschijnt des Donderdags eu Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden isƒ2,franco p. post ƒ2,25. De inzending der Ad vertentien kan geschieden tot des ’morgens ten 11 ure. Lange TiendewegD. u°. 61. De prijs der Advertentivu van een tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. In de raadsvergadering van 2 oct. 11. is aan curatoren van het gymnasium magtiging verleend tot het oproepen van een docent in de fransche taal, ter voorziening in de met 1 dec. a. s. vacerende betrekking. Dit besluit is genomen met de meerderheid van ééne stem. Dc minderheid wilde slechts tijdelijk ia de vacature voorzien. Wij zien in dit feit een bewijs van de overtuiging der on houdbaarheid van bet gymnasium, en ~’ij meenen, dat die minderheid te regt begreep, dat het tijdstip gekomen was om een begin van het einde te maken, en eene reorganisatie voor te bereiden, die aan Gouda, in verband met de wet op het middelbaar onderwijs, eene doeltreffender inrigting zoude ver zekeren. Die verwachting is nog eens teleurgesteld, maar het gegrond uitzigt bestaat, dat dit waarschijnlijk voor de laatste maal is geweest en wij alzoo het einde mogen voorzien eener instelling, tegen wier duurzaamheid reeds bij de oprigting ernstig was gewaarschuwd. Sedert is ingevolge de verleende magtiging, de oproeping geschied. Wij hebben volkomen vrede met die oproeping» maar minder met de eenigzins zonderlinge bijvoeging: Z/Bij voorkeur zullen in aanmerking komen personen, die geboren zijn in het land, waarvan zij de taal onderwijzen.” Het is wél niet twijfelachtig of deze bepaling is voorgeschreven, maar de ondervinding had moeten leeren dat hierin een der voor naamste oorzaken ligt van de geringe resultaten, door bet gymnasium verkregen. Een franschman van wien men met zekerheid weet, dat hij geen hollandsch verstaat, zal aan kinderen van twaalf jaren, me in den regel nog weinig ontwikkeld zijn, de beginselen zijner moedertaal onderwijzen. Het valt niet moeijelijk de on mogelijkheid hiervan in te zien. De docent kan zich niet doen verstaan door zijne leerlingen, hij is geheel onbekend met de eigenaardigheid onzer taal uit de eene in de andere taal niet beoordeelen. Het gezegde is niet heid kan op meer dan eene wijze vermeden worden. Op instituut wrorden de vertalingen nagezien door nederlanders, die beide talen grammatikaal verstaan en de vreemdeling is alleen daar vooy conversatie, reciteren en het lezen en ver klaren van de beste schrijvers; daar is hij op zijne plaats ea en kan derhalve het overbrengen Londen, 26 October. De jongste mededeelingen van het centraal hulpcomité in Manchester luiden buitengewoon gunstig. Het getal ondersteunden is van 432,740 tot 184,000 gedaald. In het laatst van het vorige jaar waren247,233 arbeiders ge heel zonder werk, thans slechts 160,535. Om dezen te hel pen, heeft het comité nog 400,000 in kas, en dit gevoegd bij de door het parlement goedgekeurde leening, is voldoende om de eerste maanden zonder zorg te gemoet te zien. De arbeiders gedragen zich voorbeeld:g en daaraan is het dan ook toe te schrijven, dat de algemeene sympathie voor de noodlij denden zoo groot is en zulke aanzienlijke offers zijn gebragt, zoodat men deze crisis zonder staatshulp ze' ie boven komen. De Sydney Morning Herald bevat een ijzingwekkend verhaal van slavenhandel en de daarmede gepaard gaande gruwelen op de eilanden der Stille Zuidzee; bij honderden worden de inlanders weggeroofd en wanneer aan boord der schepen, ten gevolge van gebrek aan lucht en voe ding, ziekten onder die ongelukkigen ontstaan, wordeu de zieken en stervenden op het een of ander eiland aan strand neergeworpen eu aan hun lot overgelaten. Iemand die door de Times naar het noorden der Unie is gezonden om er meer bepaald den innerlijken toestand des lands, de volkshuishoudelijke en maatschappelijke gesteldhe’d gade te slaan, erkent in zijne brieven, dat hij tot zijne be vreemding nagenoeg geene bewijzen van kwijning en achter uitgang der algemeene welvaart heeft opgemerkt, evenmin in de landbouwende staten van het noordwesten als in de noord oostelijke staten, die vooral van handel en fabriekn ij verheid bestaan. Tot verklaring daarvan doet hij opmerken, dat de uitgaven van den oorlog door de Unie met papiergeld gedekt, dat is op de toekomst gelegd worden, en intusschen aan vele takken van bedrijvigheid en productie meer ievendighej zetten, regtstreeks door het verbruik van krijgs kan voortreffelijk medewerken tot de voltooijing van het on derwijs. Aan het gymnasium daarentegen kan de vreemdeling allee dan met vrucht werkzaam zijn, als hem slechts leerlingen ge geven worden, die reeds aanmerkelijke vorderingen gemaakt hebben in de kennis der vreemde taal, hoewel dan nog altij het bezwaar blijft bestaan, dat de leerlingen reeds eene ver keerde of min juiste uitspraak hebben aangenomen. En dit laatste is toch niet te dulden. Het is vrij onver schillig of ouze kinderen veel of weinig van hunne moeder taal begrijpen, .maar zuiver fransch of engelsch spreken, is hoogste wensch niet van regtgeaarde maar van fatsoenlijke ouder-. - Toch moet het bij eenig nadenken duidelijk worden dat eo clausule bij de oproeping gevoegd, het gevolg insiuit eei.et keuze, die onfeilbaar leiden moet tot vernieuwde teleurstelling. W "Mi' lllls

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 1