Nieuws- Advertenliebiad en voor Gouda en Omstreken. INO N9 168. Overzigt. Effecten. Ou itcnlfliii) itaafs ïDENTLE. Uitgave van A, BRINKMAN. 5fil/s 56 1« 1011/s 73V3 733/i i A. BRINKMAN. 2 16 16 4 8 8 2 4 8 2 IM 8 2 t 3 88/7s 197 88/se 196=/* ovember 1863. EECKEREN. UME. 61 Vic 477s 10P/4 Geblrves koers. 627, 75 Vs 993/g ÜR. te bevragen werker, Hoogstraat. oemen en kransen. ellen; die van Nadar Hoogste koers. 6278 75’/8 «9718 517lê Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25. De inzending der Advertentien. kan geschieden tot des ’morgens ten 11 ure. ware met de deensche bondsexeeutie,nog altijd twijfelen velen daar aan, die dat werk als doelloos en gevaar dreigend beschouwen. Denemarken heeft werkelijk een verbond gesloten met de Zweden, die men verwacht dat overkomen zullen om Denemarken en Sleeswijk te bezetten; dan hebben de Denen de handen vrij te gen de bondstroepen. Ook in Spanje is de vergadering der cortes door de koningin geopend, die, naar men beweert, hare ministers maar half Men wil daar veranderingen in de constitutie a. den senaat erfelijk maken, zeker niet in het den vooruitgang, want de stroom der ontwikkeling 61ls/i6 317s 853/4 66«/4 38”/;6l 377s rele ongeteekendc stuk- ier dit met geteekende aarvan gewoonlijk hier or P. voorgestelde kan blijkt, dat het uitgaat, iel. GOUDSCHE COURANT. Lange Tiendeweg, D. n°. 61. 863. levenl. d. inna Vuijk, 1 j. 7 m. an der Vlist, jd. 27 j. GOUDA6 November. De keizer van Frankrijk heeft de zitting der kamers geopend met •eene belangrijke rede, die bevredigend en geruststellend luidt; doch woorden kunnen d< bezwaren niet wegnemen, die den staat kundigen gezigteindtr benevelen. De keizer wil de poolsche kwestie onderwerpen aan eene europesche uitspraak. „Rusland, zegt hij, heeft verklaard dat conferentien, waarop alle andere kwestien die Europa beroeren, in behandeling zouden komen, k Hageman en J. Bat- ïiju. 1 Nov. Pieter lius Bernardus, ouders ers G. van den Edel iurg en C. Oosterwijk. uijn, 80 j. 1 Nov. M. C. Schneijders, 6274 313/4 85®/* 67718 ITIE - KANTOOR met wederzijds ge ilijke schikking met eheven en bestaat Parijs, 2 Nov. In de omgeving des keizers wordt verze kerd, dat deze zelf vrij bezorgd is nopens den afloop der mexi- eaansehe expeditie. Naar men zegt, heeft de minister van oorlog namelijk dezer dagen, naar aanleiding eener mededeeling van den generaal Forey, te verstaan gegeven, dat men tusschende terugroeping onzer troepen of het verlengen onzer bezetting, welligt tot 1870 moest kiezen. Daarbij begint men allengs in te zien, dat het schier onmogelijk zal zijn de voorwaarden te ven uilen, door den aartshertog Maximiliaan voor zijne troons bestijging gesteld. Brieven uit Rome gewagen van nieuwe vervolgingen, waaraan de israelieten blootstaan, zoowel om hun geloof als om de op hen rustende verdenking dat zij de inlijving van Rome bij Italië wenschee. Zoo is dezer dagen een Israëlitisch kleer maker om die laatste reden te Viterbo gevat en te pronk ge steld waarbij hij door de sbirren op schandelijke mishandeld. X De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. B u i t e n g« w o ne letters worden berekend naar plaatsruimte. sdag 3 November, te ondersteunt, brengen en o. zijne waardigheid in geen enkel opzigt zouden kwetsen. Ne Fslaug van bereikt de sommiteiten het laatst. Nu moet nog de pruisische majesteit volgen, hij zal de hee- ren door zijn minister doen toespreken. Hier is alles duister en het volk in bange verwachting; de hoogste belangen staan op het spel, en moge het waar zijn, dat de koning van ont binding tot ontbinding wil voortgaan, hij zoude aan het einde wel iets anders dan een onderworpen kamer kunnen vinden. Nu is het nog door onzaligen dwang gelukt enkele stemmen te winnen, maar daarentegen is het aantal der gematigden zeer verminderd en dat der hevige liberalen grooteljks toegenomen. Men verzekert dat Erankrijk nog een aanzienlijk eorps naar Mexico zal zenden, anderen houden stellig vol dat Max zich gereed maakt derwaarts te vertrekken. Uit Amerika blijven de berigten onbeduidend. Charleston zal op nieuw beschoten worden; maar nog altijd moordende gevechten zonder beslissende uitkomsten. men wij acte van deze verklaring. Dat zij strekke om eens voor altijd de zaden van tweedragt, gereed om naar alle kan ten uit te schieten, te verstikken, en om uit het malaise in Europa, bewerkt door zooveel elementen van ontbinding, een nieuw tijdperk van orde en bevrediging te doen ontstaan. Is het oogenblik niet daar om het gebouw ondermijnd door den tijd en stuk voor stuk vernield door omwentelingen, op nieuwe grondslagen te vestigen? Is het niet hoog tijd om door nieuwe convention te erkennen wat onherroepelijk is tot stand gebragt en om door een gemeenschappelijk overleg ver der tot stand te brengen, wat de vrede van Europa gebiedt?” Rondborstig is zijne verklaring: de tractaten van 1815 hebben opgehouden te bestaangegrond is zijn beroep op Griekenland, Belgie, Frankrijk, Italië en de Donau. „Wat is dus billijker en verstandiger, dan om de europesche mogendheden uit te noodigen tot een congres, waar alle zelfzucht en tegenstand zouden wijken voor de hoogste uitspraak. Dit beroep zal bij allen gehoor vinden. Eene weigering zou geheime plannen doen onderstellen.” Overigens schetst de keizer een gunstig tafereel van den binnenlandschen toestand, telt verbeteringen op die tot stand gebragt werden en zullen worden, verdedigt zijne overzeesclie expedition en verzekert dat in de kosten zonder buitengewone hulpmiddelen is voorzien. Zoo blijft dan nu Polen aan zich zelf overgelaten; Enge land heeft zich bepaald teruggetrokken, Frankrijk beroept zich op een congres, dat eerst over onbepaalden tijd ten goede zou kunnen raden en Oostenrijk is blijde van de netelige zaak af te zijn. Nu is den Russen tijd gegeven om door onmensche- lijke barbaarschheden het werk der vernieling te voltooijen, en dan mogt het praten niet meer noodig zijn als de rust des doods in Polen heerscht. Nog altijd heeft het in Duitschland den schijn ah of het ernst

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 1