Binncnlrtnö. Gemengde Berigten. Ingezonden. Berlijn, 3 Nov. Vail de ieden der vorige tweede kamer zijn 238 herkozen en we): van 135 leden der partij van voor uitgang 116, van 96 leden van liet linker centrum 80, van 32 klerikalen 14, van 11 conservativen 7 enz. Er zijn tot nu toe 106 voor de eerste maal gekozen afgevaardigden bekend. Gouda, 6 Nov. Ter opheldering van de afwezigheid van de meeste raadsleden in de laatste vergadering diene het berigt dat, op maandag 11. aan den voorzitter van den gemeenteraad schriftelijk werd kennis gegeven door 10 raadsleden dat zij de tegen dingsdag namiddag ten 1 ure aangezegde vergadering niet zouden bijwonen, omdat zij het zoo belangrijk aan de orde ge steld onderwerp liefst niet wenschten te behandelen bij afwezig heid der beide heeren Wethouders. Marktberigten, De sultan heeft, naar men hier verneemt, den onderko- ning van Egypte uitgenoodigd om ten spoedigste uitvoering te geven aan de besluiten, welke laatstelijk ten opzigte van het kanaal van Suez zijn genomen. - 3 Nov. Yook* hen die belang stellen in het lot der Polen luiden de tijdingen uit den Kaukasus zeer gunstig. De opstan delingen aldaar beschikken over 11,000 goed gewapende en in de krijgsdienst geharde soldaten, voor wie de guerilla-oorlog een spel is. Houdt de opstand aan, dan is het niet te voorzien welke gevolgen hij na zich slepen zal. Nu reeds deserteren de Polen die in russische dienst zijn, in massa naar het gebergte, terwijl een kolonne vrijwilligers, waaronder zich dnderscheidene franschen bevinden, er in geslaagd is aan de kust te ontsche pen. Een en ander verschaft aan de opstandelingen in Polen eene voor hen zeer gewenschte afleiding. 5 Nov. De keizer heeft heden de zitting van de kamers geopend. Omtrent de binnenlandsche politiek heeft hij zich breedvoerig en gunstig uitgelaten. Hij verklaarde dat de expe ditie naar Mexico en andere overzeesche expeditien roemrijk voor Frankrijk waren. Omtrent de poolsche zaak zeide de keizer dat er nog een ander middel was om die op te lossen dan de oorlog, namelijk het houden van een congres. Hij geloofde dat aan zijne roep stem gehoor zou gegeven worden. Het zal wel geen betoog behoeven, dat de troonrede des keizers hier het onderwerp aller gesprekken is. Voor hen, die ten aanzien van de Poolsche kwestie iets nieuws hoopten te vernemen, was de teleurstelling groot, daar het denkbeeld om de zaak door een europeesch congres te doen beslissen, hier als niets anders wordt beschouwd dan als een ongeoorloofde scherts. Sinds den oorlog in Italië is de keizer toch reeds zóó dikwerf met het denkbeeld van een Europeesch congres op den voorgrond getreden en is het altijd gebleken zoo volslagen onuitvoerbaar te zijn, dat niemand er de geringste waarde meer aan hecht. Hoe zullen een tiental belangzuchtige en naijverige mogendheden het ooit eens kunnen worden? Oostenrijk zal een der eersten zijn om zich aan zulk een congres te onttrekken, dat zich na tuurlijk niet uitsluitend tot de poolsche kwestie bepalen zal, maar gelijktijdig zoo veel andere zaken tot eene beslissing zou kunnen brengen, dat Oostenrijk zich er in zijn bestaan door bedreigd zou zien. De eenige waarde, die sommigen dan ook aan dat op gerakelde denkbeeld des keizers hechten, is, dat het eene be dekte bedreiging tegen Ooslenrijk in zich sluit, dat men wil doen gevoelen dat het met Frankrijk tegen Rusland behoort op te treden, om aan het gevaar van een congres en van eene herziening der kaart van Europa te ontkomen. 6 Nov. De troonrede des keizers werd telkens door de levendigste toejuichingen afgebroken eu toen hij geëindigd had, liet zich duizende malen de kreet //leve de keizer" hooren, die in Frankrijk en geheel Europa zal weergalmen. De senaat en het wetg. ligchaam zijn heden bijeengeroepen, om mededeelingen van de regering te vernemen. Weeneil, 2 Nov. I)e russen vrienden doen alle moeite om de regering te bewegen tot proclamatie van den staat vau be leg van Gallieie. Het verin oorden van den landsgeregtsraad Kuckzynska kwam hun daarom zeer gelegen. Ook de russische zaakgelastigde, die eergisteren eene bijeenkomst met graaf Rech- berg had, moet naar aanleiding van die gebeurtenis hebben opgemerkt, dat de agitatie in Gallieie reeds bijna even sterk was als in het koniugrijk Polen, en dat de keizerlijke regering zich weldra tot ernstige maatregelen zou genoodzaakt zien. Dat de agitatie in Gallieie vrij sterk is, is waar, maar even waar I is het dat dit grootendeels het werk van tallooze russische agenten is, die zich het platte land zoowel als in Lemberg en Krakau onbelemmerd bewegen. 6 Nov. Bijna alle morgenbladen zijn van gevoelen, dat de troonrede van keizer Napoleon reden tot ongerustheid geeft. Uit Konstantinopel meldt men, dat het geschut in de Dar- danellen en den Bosporus zeer vermeerderd is. De Cirbassiers hebben zes russische officieren als spionnen gefusilleerd. De opening uer zitting op 9 dezer, zal weder door den mi nister-president geschieden. De feodale Correspondenz voorspelt den afgevaardigden der partij van vooruitgang, in zekere gevallen een klein plei- zierreisje in een cellulairen wagen. Het blad noemt eenige van die gevallen op; zij zijn: een votum ten behoeve der van hoogverraad beschuldigde Polen: weigering van belastingen; een onbeleefd adres cd, wanneer zij het mogien wagen de mi nisters zoogenaamd in staat van beschuldiging te stellen. Het moet gezegd worden, dat dit al zeer sterk is. Volgens de feudale Zeidlersche Corresp., heeft de koning, toen hij voor eenige dagen met den spoortrein te Frenzlair aankwam, de volgende woorden geuit met betrekking tot de verkiezingen in het nuis der afgevaardenMorgen zullen hier de verkiezingen plaats hebben der leden van deu landdag: die zullen weder wat fraais opleverenNa het resultaat der verkiezingen ia de grondvergadering, laat zich niets goeds van die zijde meer verwachten. Ik ontbind het huis op nieuw, het staat vast. Een ongezond ligchaam kan niet op eenmaal tot een gezond ligchaam worden gemaakt; dat geschiedt slechts langzamerhand. Maar gezoud zal dat ligehaara worden, want ik zal het huis ontbinden tot dat het gezond is". Van som- mige zijden verzekert men, dat de regering werkelijk het voor nemen koestert om dien weg in te slaan, ingeval zich op nieuw groot verschil van iuzigten tusschen haar en het huis der af gevaardigden openbaart. Er zijn andere regeringskringen, waarin men beweert dat de grondwet zal worden geschorst en eene dictatuur worden ingevoerd, ten einde eeu landdag te verkrij gen welke regeringsgezind is. Frankfort, 4 Nov. Naar men verneemt zijn alle maatregelen tot bet ten uitvoer leggen van het besluit betreffende herbe zetten van Holstein genomen, zoodat onmiddelijk tot verwezen lijking daarvan kan worden overgegaan. De generaat-majoor Tornier zal het bevel voeren over het Saksische legercorps, sterk. 3000 man, de origadier von Knesedeck zal aan het hootd worden geplaatst van de hanoversche occupatie-troepen; tot opperbevelhebber zal worden gekozen de Saksische luit.-gene- raal von Hake. liet reserve corps, bestaande uit Pruisen en Oostenrijkers, is 24,000 man sterk. Kopenhagen, 2 Nov. Het verdrag met Zweden is on derteekend en zal binnen kort geratificeerd worden. De inhoud is nog wel niet bekend, maar het lijdt geen twijfel of Zwedens militaire hulp zal in werking treden zoodra de executie-troe pen in Holstein rukken. Zoo dan al geen zweedsche troepen in Holstein rukken, zullen deze toch Zuid-Sleeswijk bezetten, zoodat de geheele deensche armee de belangrijkste punten van Holstein in hare magt kan houden. Madrid, 4 Nov. De cortes zijn geopend. In de troon rede wordt gezegd, dat de betrekkingen met de buitenlnndsche mogendheden voldoende van aard zijn en dat tot de constitu tionele hervormingen definitief besloten is; het lidmaatschap van den senaat zal erfelijk zijn: het budget zal niet vermin derd worden; de opstand op St. Domingo wordt betreurd en op de medewerking der natie wordt gerekend om dien te onderdruk ken. Erakau, 3 Nov. Gisteren zijn 31 vrouwen gearresteerd. Uit de citadel te Warschau zijn twee convoijen, bestaande uit 550 gevangenen, naar Siberie gezonden. De verbittering der bevolking heeft haar hoogste toppunt bereikt. De dames zijn door eene proclamatie van het hoofd der beweging te War schau, uitgenoodigd, den rouw af te leggen, ten einde niet aan de ruwe behandeling der russische soldaten blootgesteld te zijn. In Litthauen, Piock en Sandomir hebben verscheidene ge vechten plaats gehad. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Woerden, H. Raat. Men leest in het overzigt van het Batav. Handelsblad van 26 september: Het voornaamste dat zich heeft vertoond op het veld der indische camera obscura, zijn ongetwijfeld de nieuwe grondsla gen voor de suikercultuur, met de laatste engelsche mail aan gekomen. Zonder in een beoordeeling der waarde vun de nieuwe regeling te treden, hebben wij daarin erkend een streven naar billijkheid voor de bestaande contractanten, voor wie thans gelegenheid bestaat betere voorwaarden te erlangen, waar de oude onhoudbaar gebleken zijn. Hoe echter de ontvangst van het besluit bij hen, die het in de eerste plaats treft, geweest is, is nog moeijelijk te zeggen daar'de korte tijd nog geen gele genheid heeft gegeven tot uiting van aan- en opmerkingen daaromtrent. In alle gevallen moet het een verbetering in den bestaanden toestand brengen. De grondslagen van 1860 waren zoo algemeen ais onvoldoende erkend, en de noodzake lijkheid eener wijzigmg zoo algemeen ingezien, dat de sui kerindustrie feitelijk in even groote onzekerheid verkeerde als voor de in werking treding dier grondslagen, die besterad wa ren i aar te doen ophouden. Deze onzekerheid heeft, althans voor eenige jaren. opgehouden en als zoodanig zullen de nieuwe grondslagen met vreugde begroet worden. Door de benoeming van twee ambtenaren voor de statistiek ia Indie wordt in een sedert lang dringende behoefte voorzien, en aan een sedert lang door de indische regering geuit verlangen gehoor gegeven. 'Niettegenstaande onze uitgebreide jaarlijksche verslagen over het beheer en den staat der koloniën, is het ongelooflijk in welken gebrekkigeu staat alles wat statistiek is, nog verkeert. Men doet echter de vraag uf de benoemde per sonen wel de noodige kwalifikatien voor hunne taak kunnen hebben. Het lokale nieuws blijft hetzelfde karakter behouden. Gedu rende de geheele maand augustus en de eerste helft van sep tember hebben over geheel Java en blijkens de langzamerhand inkomende berigten, over het grootste deel van den archipel, de regens niet opgehouden. De ber.gten van overstroomingen, bandjirs, aardstortingen zijn ook overvloedig, \ooral de zui delijke residentie», met name Banjoemaas, Bagelen en Patjitan hebben hun aandeel daarvan gehad. In Bagelen alleen zijn p. m. 8000 bouws met rijst en tweede gewassen beplant, verloren grgaan. De buitenbezittingen leveren niets merkwaardigs op, met de gewone nuances is de toestand bevredigend. De Java-bode zegt in zijn overzigt Hoewel wij nog in den oostmousson zijn, heeft het weder op vele plaatsen, vooral in den oosthoek, veel van den westmous- son zoo zelfs dat zich menigvuldige bandjirs voordoen, en de suikerfabrikatie groote nadeelen ondervindt. Yele suikeriabri- kanten hebben zich per rekest tot den gouverneur-generaal gewend met verzoek om kwijtscheld'ng van de boeten, waarin zij vervallen als de levering aan 't gouvernement niet op den bepaalden tijd is afgeloopen. Wij vertrouwen dat de indische regering de noodzakelijkheid om die boete kwijt te schel den, zal inzien. De regeling betreffende de suikerondernemingen, alhier per voorlaatste mail ontvangen, heeft nog al genoegen gedaan. Wij gelooven dat de voorwaarden zeer billijk zijn gesteld, en de belangen der inlandsche bevolking, der fabrikanten en der re gering behoorlijk in het oog zijn gehouden. In 't bijzonder deed het ens genoegen te zien dat de levering wordt bepaald tot een vast quantum en dat bij de uitbesteding de oosterlin gen zijn uitgesloten. Met deze laatste bepaling kunnen wel geen anderen dan Chinezen bedoeld zijn, en wij zeggen den minister dank dat hij de eerste hand legt aan het tegengaan van Chinezen in het landbezit, 't Is waar de koLouiale huis houding is een Augiasstal, waarvoor een Ilerkules wordt ver- eischt om dien te reinigen; maar onder een van de eerste zaken, waarop de minister zijne aandacht moet vestigen, als bij inderdaad, gelijk wij gelooven, de belangen dsr inlandsche be volking behartigen wil, is het landbezit der Chinezen op Java voor de inlandsche maatschappij dc grooUtc pest die wij kennen. Onder ot geruchten die hier roudloopen behoort eene par ticuliere tijding uet de voorgestelde toekenning van huishuur aan de ambtenaren alle kans heeft om afgewezen te worden. Dit berigt wordt algemeen geloofd. Men is hier zoodanig ge woon aan het afwijzen van verbeteringen in Nederland, dat eeu slechte tijding veel per wordt geloofd dan eene goede. Yelen kunnen zich nog mr.ar niet voorstellen, dat het opperbestuur inderdaad den goeden weg met en voor Indie op wil. 't Is treurig maar aan wien de schuld? Bij de tweede kamer der staten-generaal zijn ingekomen verschillende memorien van beantwoording betreffende de staats- begrooting voor 1864. Daaruit blijkt dat de ontwerpen op de personele belasting en tot wijziging der gemeentewet spoedig zullen werden ingediend. Eerlang zal inkomen een ontwerp van wet tot verhoogiug der opbreugst van den suiker-accijns. Bij den raad van state zijn in overweging ontwerpen van wet betreffende den accijns op de bieren en tot afschaffing van den accijns op azijnen. Het ministerie is bereid mede te werken om de nieuwe zegelwet nog voor 1 Januarij 1865 in werking 1e doen treden. De fransche regering heeft dezer dagen een geschenk ont vangen, hetwelk voor de cultuur m Algerie en voor de katoen teelt in het algemeen belangrijke vrnchten kan opleveren. De heer van der Gruiten, R. C'. zendeling en pastoor te Batavia, heeft namelijk op eene reis iu het land der Dayaks eene nieuwe aoort katoenboom ontdekt, waarvan hij de zaden in zijnen tuin met uitmuntend gevolg aankweekte. In vier maanden tijds had hij overvloedige vruchten van uitmuntende hoedanigheid ver kregen, welke zich vooral door bijzondere witheid en lengte der vezelen onderscheidden. Hij heeft een deel der dooy hem verkregen zaden aan den lieer Codrika, fransch consul-generaal te Batavia geschonken, die deze op zijne beurt aan het fran sche gouvernement heeft aangeboden, hetwelk voornemens schijnt te wezen deze gewigtige ontdekking niet onbeloond te laten. Ammerstol, 6 Nov. Het onstuimige weer in deze week beeft eenen zeer ongunstigen invloed uitgeoefend op de zalm vangst. Er zijn van maandag den 2n. tot heden gevangen 41 stuks waaronder slechts weinig winterzalmen. De oude afgeloopen zomerzalm die de storm de rivier opgevoerd heeft, is van wienig waarde meer, toch worden zij nog met ƒ1 a ƒ1,25 per lj2 pond betaald. De nieuwe winterzalm gold van ƒ2 tot ƒ2,15 per l/2 ued. pond. De fransche minister van oorlog heeft bevel gegeven tot het vervaar- gen van eenige millioen patronen. In Oostenrijk organiseert men een pleiziertrein tot het doen eener reis rondom de wereld. De reis duurt acht maandeu en kost 12500 fres. lu Napels werclt de linie van de Volturno in staat van verdediging gehragt. In Pruisen begint men de russische huiszoekingen na tc \olgcn. De sterkte van het holsteinsche bezettings-corps is bepaald op 3000 man. Te Frankfort is een paarden haar-fabriek ter waarde van 300,000 fl. afgebrand. Gortscbakoff is hoogst tevreden met de laatste engelsche nota. Het eiland Sardinië zal dit jaar 72000 ned. pond katoen opleveren. Men heeft in Oost-Tndie plan het decimale stelsel in te \oeren. De rotterdamscbe bank heeft aan de geldersche kade een uitgestrekt pand aangekocht, om dit geheel voor de baDk in te rigten. Men stelt uog eens eene nationale kleeder- dragt voor eu de afschaffing van het fransch praten voor de kleeding kun nen Schokkers en Markers tot model dienen, en v >r distinctie kunnen wij latijn gaan spreken. Te Soerabaya zal racn de novemberfeesten met een optogt vieren. De vooruitzigten op den katoeuoogst in eng. Indie zijn zeer gunstig De koning der Delgen zal de kamers in per soon openen. Het gouvernement te Richmond, heeft besloten tot de uitzetting der engelsche consuls. De ouderkouing vau Egypte begint de doorgraving der landengte van Suez te dwarsboouien. Vau de verpligte 24 duizend arbeiders wil hij er slechts zes leveren Twee pinken tor steurharingvangst zijn in deu avond van 1 dezer voor Lowestoff in aan zeiling geweest: de eene pink met S man is onmiddelijk gezonken. De koning van Pruisen gaat 9 nov. op de jagt, de kamer kan wel zonder hem geopend worden. Het wisseldisconto der pruisische bank is ver hoog vier eu een half pCt., dat der beleening op vijf pCt-; de bank te Fr bragt het disconto op vijf pCt. Men heeft in Amerika zc«tig dnizenu gulden hijeen gebragt tot het oprigten van een geiienkteeken voor Colt, deu uitvinder van deu bekenden revolver. Fit Engeland berigt men eene reeks van zeerampen door de laatste stormen veroorzaakt. In den senaat te Richmoud is eea voorstel gedaan tot afsebaffi.ig der eng. taal. Te Audenaerde in Belgie is een hevige braud uitgebarsten in eene petroleum-falriek, waarbij twee werklieden omkwamen. Rothschild heeft zijn geld uit de pruisische bank genomen. In Italic zijn 3105 mijlen spoorweg in exploitatie. Johann Marie Farina, de eau de Co logne fabriekant is fout. Men berekent de opbrengst der collecten en ipschrijvingen voor nov. 1 SI3 op anderhalve ton. De bink van Engeland heeft het disconto tot 6 pCt. verhoogd. De paleiswet hoewel bekrach tigd zal eerst uitgevaardigd worden op 17 nov. De ned. bank be*sft de coutsen voor disconto's en beleeningi n een half pCt. verhoogd, ingegaan 6 nov. Het amerik. schip Orion is vergaan door het ontploffen van vaten petroleum. Gecollecteerd voor nov. 1813tc Kruiningcn ƒ120.94, te Abcoude Baambrugge 116.05, te Schore 19.38, te Weineldingen 16.50, te Monnickendam c rca 150, te Andel f 4S.32, t Harmeien f 75.80, te Kockengen ƒ24, te Nijmegen 125. te Zwolle 708.88, ie Landsmeer en Watergang 64.30, te Zwaluwe lbl.55, te Moergestel 3.20, te Hekelingen f 47.40. Mijnheer de Redacteur! Ik wenschte door middel Tan de Gouische Courant de na volgende vraag gesteld te zien. Is het niet mogelijk, om uit de d >or den raad toegestane som voor de aanstaande feesten, waaronder ook voor een zeker bedrag zal voorkomen liet onthaal aan de schutterij en de militairen, iets al'tezonderen, om, bij voorbeeld als gratificatie (of hoe men het noemen wil) te doen strekken voor de poli- tie-beambten Zij toch zullen voor al die feestviering niets dan de last hebben. Gedurende het geheele jaar, door het zeer beperkt getal agenten, hebben die lieden, bij een matig loon eene zeer werkzame betrekking; en nu, terwijl ieder zijne regt- matige vreugde zal kunnen aan den dag leggen, en in zeker opzigt allen zullen feest vieren, zullen zij veel meer nog dan anders in dienst en op de been moeten zijn. Waarlijk zij verdienden wel dat de heugelijke feestviering hun eenig stof felijk voordeel opleverde. P. Gouda, 5 Nov. Tarwe, Poolsche per 2400 n. IE 310, Zeeuwsche per mud 9.25 a J 9.75. P.ogge, Koningsberger 6.50 a 7, Dantzig 6.75 a 7 25, Zeeuwsche 6.50 a 6.75, nieuwe f 6.25 a 6 50. Gerst f 4 a f 6. Koolzaad 11 a 12. Boekweit, F'ansche 170, N.-Braband. f 190. Voererwten 7. Hennipzaad 7 a 7.50. De veemarkt met goeden aanvoer, de handel traag uitge nomen het puike soort, vetle schapen vlug, magere varkens en biggen traag te verkoopen Goeboter 1.10 a 1.22. Weiboter 0.90 a 1.05. Delft, 5 Nov. Bij redelijken aanvoer was de handel zeer

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2