Nieuws en Omstreken. voor Gouda en few. Advertentieblad IByg Donderdag, 12 November, 1S63. H° 169. Novemberfeesten. mort reinen. Effecten. z !a 196V2 Uitgave van A. BRINKMAN. Rotterdam, i Utrecht, 42», 6,29, 9,55. Vu ■/8 per steen betaaid. uii/4 141% i A. £P.I.\KMAN. 1. 4 Nov. G. Ztal, g. 16 d. met Sientje Verbaan, *8% vr. vr. 8 2 ste ^4 /g So»/8 197 62 311J/i. 83% 67 38% 31715 47% Deze Oouraot verschijnt des Donderdags en Zondags. I In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is 2,franco ppost ƒ2,25. De inzending der Adver tentien kan geschieden tot des ’morgens tc»* il ure. ig. tarwe was klein laar wegens de vaste ig; Haver tot circa n 3 dr. 610 qr. inl. 880 qr. vr. gerst, z. en 10440 vtjs. werden aangeboden: m en 130 varkens, talveren 5/voor per steen betaald. Lange TiendewegD. n°. 61. ouders C. Ysselsteija A. F. Benkman en L. ers J. D. de Bock en A. Rozestraten en M. Jager. 6. Cornelia. J. Schnlting, 78 j. er. 5. W. van den i en - a 56/en Gouda 3, 6,27*, 8,40. 'S G0UDSCHE COURANT. e en de vraag was van vreemde. Gerst - lager. Haver stil. en 25407 qr. st en 32202 qr. 116/Kampen Gebleven koers. 62% 75’/, 99% jdag 6 November. Hoogste koers. 623/8 75% 99% veete uitgedvoid, de harten nader gebragt, door schade en schande geleerd was het volk eenstemmig en zag reikhalzend uit naar den telg uit het geslacht onder welks leiding Neder land eene eereplaats innam onder de volken van Europa. Maar, en dit is Let wat wij nimmer mogen voorbij zien, het gold hier nier de restauratie van het oude en versletene. vrijgemaakt van het juk des vreemdelings keerden wij niet terug tot de oude bron der verdeeldheid, gelijk andere-volken in dwazen waan teruggingen tot o ide misbruiken. Wij begroetten eenen nieuwen dageraad van vrijheid en volks geluk. Want de edele Oranjevorst, die tot ons kwam, behoorde niet tot hen, die niets vergeten en niets geleerd hadden, hij begon een nieuw tijdperk; hij sloot een vrij en edel en heilig verbond met zijn volk; het herstel der onafhankelijkheid was het begin van een grondwettig bestuur, welks vijftigjarige duur Nederland gelukkig heeft gemaakt. Onder drie opvolgende vorsten, die voorgingen in trouw aau dit verbond, ontwikkelden zich bloei en welvaart en wat meer is, vrijheid en veiligheid ontkiemden op onzen bodem. Wij be hoeven geen volk iets te benijden, wij zijn rijk gezegend en luid moge de vreugdetoon klinken van het gelukkige volk, dat zijn koning en zijne vrijheid lief heeft en wiens koning i allen voorgaat in trouw en belangstelling ter bevestiging van den grondslag van ons geluk. Zoo één volk, wij hebben oorzaak tot feestvreugde en No vember 1863 moet getuigen, dat wij het goede dankbaar waarderen en blijmoedig genieten! Dat de uiting dier vreugde minder harmonieus, gebrek ver raadt aan verlicht inzigt der zaken is minder te wijten aan de onkundige menigte, dan aau de trage ij verloosheid van hen die te weinig zorgen voor de ontwikkeling des volks. De feestviering zelve zal aanleiding geven tot verbetering ten deze, men zal het verzuim inzien, een echt vaderlandsche geest zal ontwaken en het volk ontwikkeld worden, en als dan een opvolgend geslacht het eeuwfeest der onafhankelijkheid viert, dan mogen allen duidelijk inzien, wat het zegt: Vrij te leven naar wijze wetten onder een vorst, die met ongekreukte trouw de belangen des volks voorstaat. Niets benevele dan den blijden feestdag van Neérlands verlossing; het heilig verbond der vorsten is vergeten, maar het heiliger verbond van vorst en volk in Nederland biijve ongeschonden bewaard als de waarborg van ontwikkeling, voor uitgang en waarachtig volksgeluk. 4 62’/J6 2 i 31% 8 I 84 Zie 67 /1G 39% De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Van alle kanten worden berigten medegedeeld betreffende de toebereidselen eener algemeene en luisterrijke feestviering. Aller belangstelling is opgewekt en bet doorgaans zoo uiterst be daarde nederlandsche volk is in alle rangen en standen tot ongewone geestdrift ontwaakt; het is een verblijdend verschijn sel die algemeene ingenomenheid met de gedachtenisviering onzer herstelde onafhankelijkheid. Zoo leeft dan in het volk, dat zoo dikwerf den schijn aanneemt van koele onverschilligheid •een beter gevoel; het beseft de hoege waarde der onafhanke lijkheid, der vrijheid en der vele weldaden, die het onder een voortreffelijk bestuur geniet. Dit is voorzeker het geval, bij sommigen, wij hopen bij velen, doch wij kunnen ons niet ontveinzen, dat zij die op de uitbundigste en luidruchtigste wijze in die vreugde deelen, ja zelfs dat de groote meerderheid des volks slechts zeer gebrek kig weet, wat zij gedenken, en de feestvreugde den goeden grondslag van helder inzigt missende, loopt gevaar, zonder duurzame vrucht in ijdelen rook voorbij te snellen. Vijftig jaren zijn voorbij gegaan sedert de gebeurtenissen van 1813 en weinigen dragen heugenis van den duisteren tijd der hopelooze vernedering, toen wij verachte slaven van eenen heerschzuchtigen overweldiger geen vaderland, geen le ven, geen uitzigt hadden. Toen kwam de omwentelingzegt men; doch dan bezigen wij dat woord in een min gewonen zin, want wij noemen omwen teling de verandering van staatsbestuur d-eor middel van ge- weldt ter onderscheiding van hervorming door vreedzame mid delen. Nu is het toch genoegzaam bekend, dat wij tot die omwenteling al zeer weinig hebben bijgedragen, daar onze onderdrukkers het land verlieten, toen de groote keizer over den Rijn wijken moest. De magt van den onoverwinnelijken veldheer was niet ge broken door de kracht zijner vijanden, maar de koude van een strengen winter had zijn ontelbaar leger onder de sneeuw be graven. En nu bet ongedachte was geschied; wij waren vrij; verbaasd over den omkeer, waartoe wij zelven niets hadden gedaan, zagen wij op en bogen ons ter neder; Nederland was verlost door hoogere magt. De vernedering van Nederland was de vrucht van eene ver sletene en gebrekkige staatsinrigting en van onzalige burger twisten, maar de gemeenschap van het lijden had de oude

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 1