Öiutenlanir. Bhtnenlanh. Gemengde Berigten. Londen, S Nov. Men vleit zich dat, nu de groote re devoering des keizers gelukkig van stapel is geloopen de fran- sche bank wat minder schroomvallig zal worden ten gevolge waarvan de voorzorgsmaatregelen, door onze bank genomen, slechts van zeer tijdlijkeu aard zouden zijn. Dat het een maat regel van voorzorg is, wordt reeds bewezen uit het feit, dat onze particuliere banken geen hoogeren interest dan van 4pCt willen geven op gelden, welke bij hen ter beschikking worden gesteld. Dit bewijst althans dat de schaarschte niet groot is. In eene dezer dagen gehouden vergadering der maat schappij van landbouw, hield lord Malmesbury eene redevoe ring, in welke hij onder anderen zeide: „Reeds in het parle ment heb ik mij tegen alle denkbeelden van oorlog ten behoeve van Polen verzet. Ik zal dit andermaal, en wel op de krach tigste wijze doen. Ieder engelschman is met vijandige gezind heid jegens de russische dwingelandij vervuld, maar wij hebben verpligtingen jegens ons eigen land. Ons leger en onze zeemagt moeten alleen ter onzer verdediging, en nooit tot den aanval worden aangewend. Sommige personen hebben door hunne declamatien ten behoeve der Polen, de Polen bedrogen, die op ons gerekend hebben." Men herinnert zich, dat de grootvader van zijn lordschap, de eerste lord Malmesbury, gezant van Engeland te Berlijn was, tijdens de noodlottige verdeeling van Polen ten jare 1772 plaats greep, en dat zijne raadgevingen aan de engelsche regering toenmaals nagenoeg denzelfden «-eest van non-interventie ademden als nu in de woorden van zijnen kleinzoon doorstraalt. 9 Nov. De Morning Post zegt, dat de koningin een eigenhandigen brief van keizer Napoleon heeft ontvangen, in houdende eene formele uitnoodigiug tot deelneming an' een •■ongres, zullende dezelfde uitnoodiging ook worden gerigt tot dertien andere souvereinen. Volgens de Post zal Engeland geene zwarigheden tegen dat plan opwerpen, doch laat het zich verwachten, dat deze wél door andere mogendheden gemaakt zullen worden. Parijs, 6 Nov. De troonrede is dadelijk op al-de muren van deze hoofdstad aangeplakt en wordt overal ijveri» bestu deerd. In de voorsteden St. Antoine en St. Marceau zijn her haalde kreten van Leve Polengehoord. De plotselinge terugkeer van de lieeren Lambert eu Dupré van Madagascar, en dat wel zonder dat zij iets bjj de koningin Rannvalo hebben kunnen uitwerken, heeft hier een diepen in druk gemaakt. Sommigen willen namelijk weten dat hier aan eene contTffssie aan Engeland moet worden gedacht. Bij uelt- genheid der inlijving van Nizza en Savoye heeft Groot-Brit- tannie naar men beweert, die annexie erkend, op voorwaarde dat Frankrijk van zijne souvereine regien op Madagascar af stand zal doen. Volgens de constitutie kan dit echter niet zonder toestemming der beide kamers geschieden. Men zegt dat de vrijheid, die aan de schouwburgen «re- schonken zal worden, door de vrijheid der drukkerijen gevolgd zal worden. Het zal niet meer noodig zijn van de reo-eriii"- een brevet te verwerven; het zal aan ieder vrijstaan eenednik> kerij op te rigten, mits men zich onderwerpe aan zekere voor waarden en zekere reglementen. Men onderstelt evenwel dat deze voorwaarden en reglementen van dien aard zullen zijn, dat de meeste drukkers aau het tegenwoordig' stelsel van bre vetten de voorkeur zullen geven. 7 Nov. Indien de telegrafische berigten uit Petersburg geloof verdienen, dan is de russische regering zeer ingenomen met de troonrede van keizer Napoleon. Verwondering0 zal dat niemand baren. Het lag van den beginne af aan in de poli tiek van Rusland, om tijd te winnen ter onderdrukking van den opstand in Polen. De vroegere beloften tot het invoeren van hervormingen en het in de nota's zelve op den voorgrond gestelde denkbeeld om een vrij Polen in het vrije Rusland tor stand ie brengen, hadden geen ander doel dan om de poolsehe kwestie op de lange baan te schuiven. Thans was de russische diplomatie ten einde raad; er moest tusschen oortog en vrede gekozen worden; kan het dan verwondering baren dat Rusland ingenomen is met de fransche troonrede, die het op de meest onverwachte wijze op nieuw een middel aan de hand geeft om eene eindbeslissing te ontwijken en tijd te winnen? Op Oostenrijk moet de troonrede daarentegen een diepen en zeer onaangenamen indruk gemaakt hebben, speciaal door de daarin voorkomende nietigverklaring van de traefeten van 1815, welke vernietiging het niet kan onderschrijven zonder zich sterk' te benadeelen. Het ligt in de rede dat eene mogendheid, wier grondgebied uit allerlei bijeengeraapte stukken en brokken za- mengesteld is, niet gaarne ziet dat men den draad doorknipt waarmede de lappen van het harlekijnspak aaneengeregen zijn'. Zij heeft zich dan ook reeds gehaast door middel van de Wiener Zeitung te verklaren, dat het eene ongerijmdheid ia te beweren, dat de tractaten van 1815 nietig zijn ten gevolge van latere wijZ'gingen van hare bepalingen, hetzij die al dan niet tegen het voikenregt indruischen. Oostenrijk heeft zich, volgens °e- ?n6M"fv ?teeaa0P WIJ" naar die tractaten gedragen en blijft ze als geldend beschouwen. WOrdt reeds de Si-ondabig bestreden waarop keizer Napoleon een europeesch congres wil optrekken. Men kan daar naar de kansen afmeten, die dat congres heeft om ooit tot stand te komen Op Engeland kan Frankrijk evenmin rekenen. Het heult in het geheim met Rusland, getuige de laatste dépêche van graaf Rnd.u!) T Pn"\GortSchakoff. WMrin Je engelsche staatsman Rusland dank zegt voor zijne welwillende bedoelingen ten aan- ré!!? T t°!ra ?e ™Seische dagbladen verdedigen dan ook de stellln?> Jat Groot-Bnttannie het denkbeeld van een europeesch congres met mag onderstennen. Al ware dit ook I™ verwachten1"hebben UietS daD teSenwCTki»S l?°J' i®! i[°'liteur deelt een uitvoerig relaas mede betreffende de audiëntie, door den keizer aan de anami- isehe gezanten verleend, doch zwijgt over den inhoud van de toespraak des keizers. In de proclamatie, door het nationaal comité te Warschau aan het poo.sehe volk gerigt, om de vrouwen aan te manen hare rouwkleederen af te ieggen, werden in het breede de wreedheden opgesomd, door de Russen in Polen bedreven. a a es zegt het comité „is echter aau onzen vijand nog met voldoende. Na hare zonen, hare echtgenooteu en hare broeders vermoord te hebbben, beveelt hij aan onze moeders aan onze echtgenooten en aan onze dochters zich in feestge- he^klL f°' 611 ïj- die r0UW dragen orer hare dierbaarste ekkingen, levert hij over aan zijne krijgskuechten en hij Wijst aan onze deugdzame vrouwen en jeugdige meisjes de kaseineii van ruw krijgsvolk tot gevangenis aan. De algemeene verontwaardiging des volks bij deze nieuwe wreedheid maakt taak van het nationaal gouvernement meer dan ooit gemakkelijk. Na vervolgens er op gewezen te hebben, dat een krachtige arm en een hart, dat tot opofferingen bereid is, in de tegen woordige omstandigheden meer vermogen tegen de russische onderdrukking dan liet zwijgend protest, dat in het dragen van rouwkleederen gelegen is, eindigt de proclamatie aldus- „tiet. nationaal gouvernement vermaant de poolsehe vrouwen itieh te onderwerpen aan eene treurige noodzakelijkheid en den rouw af te leggen, omdat dit het eenige middel voor haar is om hare eer en hare persoonlijke veiligheid te besehermen- maar dat hij het afleggen barer rouwkieederen elke poolsehe vrouw zich bereid verklare haar leven aan de dienst van het vaderland ten offer te brengen; dat etc Pool een doodelijken en onverzoeniijken haat zweere aan den vijand, die hem met zooveel schande overlaad:Dan zal de uitkomst van de wor steling voor niemand twijfelachtig zijn. Het uur der vergel ding is met ver meer af, en ook voor onze heulen is het uur eter strafoefening nabij. 9 De JJoustitutionuel vergelijkt den staat van za ken in 1315 met dien van 1863 en komt tot de gevoMrek- Jting, dat het openbare regt op nieuwe grondslagen gevestigd behoort te worden, want men kan op dit oogeublik niet ze»_ gen dat men m staat van vrede verkeert. Overal hebben ver derfelijke wapeningen plaats. Het congres van Weenen was een noodlottige weerklank van liet voorleden en de driften van den toenmaligen tijd; het congres dat de keizer voorstelt is bestemd om het werk van den algemeenen vooruitgang en'der beschaving te voltooijen. Weeneil, 9 Nov. Eergisteren heeft de hertog van Gram- mont het afschrift van een eigenhandigen brief van keizer Napoleon aan den keizer van Oostenrijk, aan graaf Reehberg ter hand gesteld, waarin Z. ZJ. uitgenoodigd wordt deel te nemen aan een congres van souvereinen te Parijs De morgenbladen dringen op eene naauwe vereeniging met Engeland en Pruisen aan. Berlijn, 'J Nov. De koning heeft lieden de zittinz der kamers in persoon geopend met eene troonrede, waarin Z. M. met den meesten aandrang den weuseh te kennen gaf, dat aan de oestaande moeijelijkheden een einde moge gemaakt worden Voorts wordt daarin aangekondigd een wetsvoorstel tot re geling van de bevoegdheid der regering, in geval van het niet wettelijk vaststellen der begrooting. Verder verklaart de koning dat. hij, zonder benadeeling van de gewigtigste belangen, geen begrooting kan goedkeuren dan eene zoodanige, welke de nieuwe legerorganisatie verzekert Vet volgens wordt bekend gemaakt dat een omgewerkt ont werp op de verpligtingen tot de militaire dienst bij de kamers zal worden ingediend. Omtrent den financielen toestand deelt Z. M. mede, dat de staat der mkomsien en uitgaven van 1S62 een batig saldo heeft opgeleverd, hetwelk vermoedelijk in het loopende dienst jaar insgelijks het geval zal zijn. De budgetten van 1863 en 1864 zullen welligt spoedig bij de kamers ter beoordeeling worden ingezonden. Dit laatste stuk met een deficit hetwelk in 1865 geheel zal kunnen gedekt worden door de belastingen op ge bouwde en ongebouwde eigendommen. Ook zullen aan de ka mers worden medegedeeld de staatsrekeningen van 1859, 1860 en 1861, en de wet tot vaststelling van de rekening der in komsten en uitgaven van 1862. Bij dit een en ander wordt tevens toegezegd de indiening van voorstellen betreffende den aanleg van nieuwe spoorwegen, het regtswezeu, de genootschappen, de drukpers en het straf wetboek. De regering streeft er naar, om het voortbestaan van het tolverbond, onder handhaving van het met Frankrijk gesloten handelstractaat te verzekeren en tevens de betrekkingen met Oostenrijk te regelen. Ten opzigte van het conflict met Denemarken wordt gezegd, dat wanneer Pruisen door de bondsexecutie in Holstein tot aanwending van buitengewone middelen mogt genoodzaakt wor den, de regering alsdan met den landdag dienaangaande in overleg zal treden. Eindelijk wordt ook nog toezegging gedaan tot de mededee- ling van alle gewisselde stukken betreffende de duitsche bonds- hervorming. Na dit alles sluit Z. M. met deze woorden: „Wij leven in een tijd van beweging; welligt staan wij reeds op den drem pel van eene toekomst, die met meer beroering dreigt. Met des te meer aandrang roep ik uwe ernstige medewerking in tot oplossing der binnenlandsche kwestien." Breslau, 9 Nov. Op last van den generaal Berg, zijn vrouwen en meisjes, die in de citadel opgesloten waren, ten getale van 60 en behoorende tot aanzienlijke familien te War schau, zonder regterlijk vonnis gedeporteerd; men weet niet waarheen Dresden, 9 Nov. De koning heeft heden den landdag geopend. In de troonrede worden aangekondigdVerbetering van de traetementen der ambtenaren en vermindering van be lastingen. Daarbij wordt de hoop uitgedrukt, dat de tolcon- ferentie te Berlijn tot eenstemmigheid ten opzigte van het handelstractaat met Frankrijk zal leiden, dat het tolverbond in stand zal blijven, en dat het doel der hervormingsacte op de bestaande grondslagen langs den weg van onderhandelingen bereikt zal worden. Ten slotte wordt de uitvoering der bouds» executie in Holstein beloofd. Frankfort, 7 Nov. Men meldt uit Dessau, dat op 26 dezer de landdag van geheel Anhalt zal bijeengeroepen worden. Dit zal de eerste maal sedert verscheidene eeuwen zijn, dat dergelijke piegtïgheid plaats heeft, uithoofde de verschillende deelen des lands, gedurende eeuwen onder de verschillende takken van het hertogelijk huis verdeeld, thans weder in eene hand zijn vereenigd. 9 Nov. Volgens de Algcm. Ztg. is de uitnoodiging van keizer Napoleon tot deelneming aan een congres, reeds 11. Vrijdag aan den president des bondsdags ter hand gesteld nog voor ci'e te Weenen en Beriijn overhandigd is. New-York, 27 Oct. Ten gevolge van gebrek aan provi and en materieel is generaal Grant niet in staat tot eene offen sieve beweging. De president Jefferson Davis heeft in Alabama eene rede gehouden, waarin hij aandrong op de bezetting van een aan tal positien door vrijwilligers, ten einde met de gewone troepen de armee van Bragg zou kunnen versterkt worden. Jefferson Davis meent dat langs dien weg in C.ï gegeven omstandighe den de bondsarmee onder Rosencranz totaal verslagen zal kun nen worden en het noorden alzoo genoodzaakt zou zijn den oorlog te stakeu. Gravenhage, 10 Xov. De tweede kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. Er zijn vele wets-ontwerpen in gekomen, waaronder vijftien, houdende vaststelling der verschil' lende titels van het wetboek van strafvordering. I11 de zitting der provinciale staten van Zuidholland op lieden, is, zonder beraadslaging goedgekeurd het ontwerp bij zonder reglement voor den polder Bloemendaal (gemeente Broek); alsmede bet ontwerp-reglement tot regeling der gemeenschappe lijke belangen var. de polders genaamd de Bovenpolder (Catges en Swanla), gemeente Zevenhuizen. Het bevestigt zich dat Z. K. H. prins Frederik den wensch heeft te kennen gegeven, dat de optogten van fabriek- of andere werklieden, die het voornemen mogten hebben het feest van 17 nov. op te luisteren, geene belemmeringen mog ten ondervinden.De werklieden zullen voor de loge3 van de leden dar koningklijke familie in het Willemspark defileren. Men leest in de Tijdstroom van 1 nov: //Omtrent weinige onderwerpen heerscht bij het groote pu bliek zooveel enzekerheid, als omtrent de kleur, die de eerste baan der nederlandsche vlag moet dragen. De vlijtige naspo ringen onzer oudheidkenners in de laatste jaren hebben echter dien sluijer opgeheven. Wij zullen hunne hoofdresultaten, die in de tegenwoordige dagen meer bijzonder van belang zijn, öeknoptelijk mededeelen. //Reeds ten tijde toen Holland met Zeeland door het huis van Beijeren geregeerd werd, waren rood, wit en blaauw de landsheerlijke kleuren en bijgevolg de kleuren der landzaten van die graafschappen. Ook onder het opvolgende huis va* Bourgondie waren het de landsheerlijke kleuren. Het huis van Oostenrijk, dat gewoon was de gewesten, die het aanwon, in het bezit van hunne wetten en gebruiken te laten, bragt geene verandering in die kleuren en bleef zelfs de vlaggen der ne derlandsche oorlogschepen met het bourgondische kruis versie ren. Dit duurde onder Philips II voort, te meer omdat de opstandelingen in den eersten tijd nog altijd beweerden, aan den koning getrouw te blijven. Zelfs de watergeuzen lieten de rood-wit-blaauwe vlag wapperen, en noemden dien de priuse- vlag, overeenkomstig den naam van hunne schepen, die prin senschepen genoemd werden, omdat "^ij hunne commissiebrie ven en bevelen van prins Willem I ontvingen. In het enthusiasmus voor de zaak van den prins vervingen zij allengs het rood door oranje en bragten nu ook dien naam van- prinsevlag op de oranje-wit-blaauwe vlag over, die van dat oogeublik af, den geheelen tachtigjarigen oorlog door, tot aan het jaar 1653 de corlogsvlag der zeven vereenigde provinciën gebleven is en ook bij de vaandels van het leger was ingevoerd. Dat was het populaire oranje, blanje, bleu. Toen na den dood van, prins Willem II de jonge Willem III van de waardigheden zijner vaderen werd uitgesloten, werd het oranje uit de oor- log^rlag verwijderd en weder door het rood vervangen. Willem III, hersteld in zijn rang en tot stadhouder uitgeroepen, hand haafde de rood-wit-blaauwe vlag, die, omdat er andermaal een prins aan het hoofd van den otaat stond, nu wederom prinse vlag werd genoemd. Van dat oogenblik is zij niet meer ver anderd. Opmerkelijk is het, dat de genoemde wijzigingen zich steeds tot de oorlogsvlag bepaald hebben en dat de vlag der koopvaardij-schepen zonder uitzondering altijd rood-wit-blaauw is gebleven. z/Wij zien dus, dat de rood-wit-blaauwe vlag sinds meer dan Mjf eeuwen de nationale vlag is, en slechts gedurende een tijdperk van 80 jaren, eu alleen bij de oorlogschepen en het krijgsvolk, oranje in plaats van rood heeft vertoond. Wil men zijne sympathie voor het huis van Oranje aan den dag leggeD, men late eene vlag van enkel oranje wapperen, die als zooda nig ook historisch is sedert den onsterfelijken grouditg^er onzer nederlandsche vrijheid; doch men zaaije geen twee ngt door het over den ganschen aardbol roemrijk beker.de rood- wit-blaauw, dat ook sedert 1813 door onze koningen onver anderlijk gehandhaafd en goedgekeurd is, door eene combinatie te willen vervangen, die geen wortel heeft geschoten." Te Turijn is inen zeer ingenomen met de fransche troonrede. Den 17 nov. zal in alle garnizoensplaatsen groote parade gehouden worjfen. De bank van Parijs heeft 7 nov. het disconto tot 6 pCt. verhoog, dia van Turijn op 7 pCt Door de bemoeijingen van Engel zal da bondsexecutie tegen Denemarken welligt uitgesteld worden. Dc feodale kamer leden worden door het pruisische publiek genoemd: veertig dieven van Ali Baba Bismarck. De spaansche regering deukt ernstig aan de rege ling der buitenlandsche schulden; zeker om des te gemakkelijker nieuwe leeningen te sluiten. Tegen zes en veertig fransche verkiezingen zijn protesten ingekomen. Het liverpoolsche schip Panama van Hongkong naar Londen is in de Chineschp Zee door zeeroovers vermeesterd, beroofd en verbrand. Al het scheepsvolk is gruwelijk vermoord. In Venezuela is de slavernij geheel afgeschaft, een slaaf die het grondgebied betreedt is vrij. I)e betaalmeester van het 6 regiment dragonders in eng. Indie is met 20,000 ropyen op de vlugt. Het dnrp Birzynuue in de nabij heid van T.yck is bijna geheel verbrand. Het standbeeld van Napoleon - I in het kostuum van romeiusch keizer is op de Yendome-kolom geplaatst. De fondsen daleu als de salpeter in prijs stijgt, zegt de Economist. De militaire stallen van het garnizoen te Aldershot zijn met 76 paarden verbrand. De uitnoodigmgen ter bijwoning van het congres zijn on middellijk afgezonden. Te Scutari heeft de bevolkeng gewapenderhand hij den pacha aange^jongeu op de afschaffing der nienwe belastingen. De anamitische gezanten zij a door keizer Napoleon zeer ongenadig ont vangen. Men rekent dat ia Engeland op de spoorwegen één passagier verongelukt op de zevea millioeu reizigers. Aan het kanaal van Snez werken tegenwoordig zestien duizend menschen. Te Geneve zijn in eeoen nacht vier speelbanken in beslag genomen met inboedel en geld en arresstatie der zich daar bevindende personen. Professor Oosterzee van Utrecht zal de feestrede houden bij bet leggen van den eersten steen. Te Triest vindt men het grootste aantal hoogbejaarde menschen. Er leeft eene vrouw van 123 jaar.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2