Binnenland. Gemengde Berigten. Mar kt berigten. /ijdig wilde blijven, dewijl het daarin door zijne tusschenkomst, althans in den tegen woordigen staat der zaken, niets goeds zon kunnen nitrigten. Omtrent Polen drukte hij zich aldus uit: Daar te lande zien wij jammerlijke tooneelen voorvallen. Wij zien er aan den eenen kant een barbaarsch stelsel van opzette- telijke uitroeijing in werking brengen, en aan de andere zijde wraak oefenen met moord en doodslag. Wij hebben gezocht het beschaafde Europa te vereenigen tot gezamentlijke vertoo- gen, tegen hetgeen in ons oog onregt was. Die vertoogeu hebben niet gebaat, maar wij hebben onzen pligt gedaan, en wij kunnen nu alleen hopen, dat degenen, die in het russische rijk de zaken besturen, eindelijk ophouden den weg te bewan delen, waarop zij zich Europa's veroordeeling hebben berok kend, en dat er weder vrede op billijke en regvaardige voor waarden in dat ongelukkige land kome. In het algemeen zeide hij, dat de staat der zaken buiten 's lauds geen gunstig voorkomen had, dat er veel ellende en jam mer bestond, dat de staat der beschaafde wereld verre van rustig was, maar dat er aan Engelands horizon geene wolken ziglbaar waren, die met oorlog dreigden. Parijs, 10 Nov. De zittingen der kamer van afgevaardigden waren tot dus ver uitsluitend gewijd aan het onderzoek der geloofsbrieven, hetgeen tot niets anders geleid heeft, dan tot de ontdekking van sommige kleine knoeijerijen bij de verkiezingen, die evenwel op haren einduitslag van geen invloed hadden kunnen zijn, weshalve de kamer er zich niet om bekreunde. Teu aanzien van de buitenlandsche aangelegenheden verkee- ren we nog altijd in het onzekere. Het schijnt, dat de kei zerlijke nota, die de oproeping behelst tot bijwoning van het congres niet slechts gezonden is aan de onderteekenaren van de Weener tractaten, maar tevens aan Zwitserland, Nederland, Belgie, Turkije, Italië en Denemarken. Den koning van Grie kenland schijnt men nog te onervaren te achten, om ook hem de eer eener uitnoodiging waardig te keuren. Ten aanzien van Oostenrijk blijven bij voortduring de meest tegenstrijdige geruchten in omloop. De een beweert dat keizer Napoleo'n, vóór het uitspreken der troonrede reeds de zekerheid had, dat Oostenrijk aan het congres zou deelnemen; de ander houdt daarentegen staande, dat Oostenrijk des gevorderd de eenige zal zijn, die geen deel aan het congres neemt en vast besloten is de eventuele besluiten dier vergadering nooit te erkennen. Aan de toetreding van Rusland twijfelt niemand, daar het in der tijd zelf het voorstel tot het houden van een congres heeft gedaan, waarin men dan ook het beste bewijs ziet, dat de raadslieden van den czaar overtuigd zijn, dat een congres, al komt het bijeen, hoegenaamd tot niets kan leiden. 11 Nov. Heden is de brief bekend geworden, waarin de keizer de souvereinen tot een congres uitnoodigt. Daarin wordt met verwijzing op den politieken toestand van Europa gezegd dat de tractaten van W eenen klaarblijkelijk overal zijn geschonden, gewijzigd, miskend. De daardoor ontstane vrees is des te geduohter, omdat de verbeteringen, het gevolg der be schaving, die de volken door de solidariteit van hunne stoffe lijke belangen verbindt, een oorlog nog verderfelijker dan vroeger zouden maken. Laat ons, zoo luidt het verder, niet wachten cm eene verstandige partij te kiezen, tot dat plotse linge en ouwederstaanbare gebeurtenissen ons oordeel belemmeren en ons, in weerwil van ons zeiven, in eene tegenovergestelde rigting drijven. Tot den troon geroependoor de Voorzienigheid ca den wil des franschen volks, maar opgevoed in de school des tegeuspoeds, mag ik mogelijk mindei dan eenig ander on bewust zijn van de regten der souvereinen en van de wettige wenschen der volken. Ook ben ik bereid om zonder vooraf bekend stelsel, in eene internationale raadsvergadering te komen, be.ield met den geest van gematigdheid en regtvaardigheid, doorgaans het deel dergenen, die op zoo velerlei wijzen beproefd we/den. Het is geen ijdelheid, die mij genoopt heeft, het initia tief te nemen, maar als souverein, aan wien meermalen eerzuch tige pluimen zijn toegeschreven, stel ik er belang in door dezen vrijraoedigen, yalcn stap te bewijzen dat mijn eenig doel is, zonder schokken tot eene bevrediging van Europa te geraken. Wordt muil voorstel aangenomen, dan noodig ik u uit om Parijs als plaats van liet congres aan te nemen. Welligt zal Europa er iets goeds in zien, dat de hoofdstad, die zoo dik wijls het sein tot omverwerping gaf.de zetel is geworden van eonferentien, bestemd om de grondslagen eener algemeene paci ficatie te leggen. Brussel, 10 Nov. De koning heelt heden de zitting der wetgevende kamers met eene troonrede geopend, waarin o. a. wordt gezegd, dat de vaart op de Schelde nu van alle banden is ontslagen, welke gewigtige maatregel is tot stand gekomen in gemeenschappelijk overleg met de nederlandsche regering. Door de afschaffing van den scheldetol, zijn de vriendschaps banden, welke Belgie aan Nederland verbindt, nog enger zaam- gesnoerd. De koning heeft toegezegd de indiening van wets ontwerpen betreffende de wijziging van het tarief der spoorwegen het wetboek van koophandel en dat der lijfstraffelijke regtsvor- dering, terwijl de noodige credieten zullen worden aangevraagd -voor het bouwen en inrigten van localeu voor het lager on derwijs. De toestand der schatkist is voldoende. 11 Nov. .Men leest ineen belgisch blad met betrekking tot Napoleons goede plannen Een der grootste tegenwerpingen, tegen liet absoluut go/ ig te maken, is juist zijn onvermogen zoo de wil eens goed is. Zijn ongeiuk is, dat bei in alles de zaken wil dwingen. Het ziet eene waarheid doorschemeren en dadelijk wil het haar opdringenhet ziet eene zijde der kwes- tien en meent de knesiien in li oir geheei te zien; lret meent dat een groot besluit voldoende is om iels wat 111 zich zelf goed is tot stand te brengen, en daar het over groote krachten beschikt, worden zijne dwalingen dikwijls rampen. Van daar die fraaiklinkeude en misschien ernstig gemeende woorden van algemeenen vrede en in het leven roepen van een definitieveu staat van zaken. Men moet vol vooraf opgevatte denkbeelden zijn, om niet te zien, dat alles overal in ontwikkeling is. Eene kwestie in een congres dompelen zoo als de keizer wil doen, zou gelijke uitwerking hebben als dompelde men een levenden tak eenigen tijd in zekere vochtenmen stuit de ontwikkeling, men versteent den tak. Het absolutisme kan slechts handhaven wat bestaat. Daarom handelt de koning van Pruisen heel lo gisch. Hij staat niets toe, beloofd niets, wil alleen de bevesti ging van zijn eigen gezag en juist die ruiterlijk erkende on bewegelijkheid maakt hem te vreezen, omdat nergens in zijn gedrag voegen zijn, waar men den bijl kan inslaan. Weenen, 11 Nov. De Wiener Zeiiung deelt den tekst mede van het oostenrijksch memorandum aan Pruisen, betreffende de boudshervorming. In dit stuk wordt de hoop uitgedrukt op eene toenadering van Pruisen tot de voorstellen, die reeds door 24 duitsche regeringen zijn aangenomen en welker aanneming door Pruisen welligt het gevolg zou hebben, dat ook de overige vorsten zouden volgen Met zekerheid meldt men, dat de met zooveel ophef aan gekondigde stichting der Unionbank, niet zal worden verwe zenlijkt. De vereeniging welke zich tot dat einde had gevormd, is ontbonden uithoofde van gerezen moeijelijkheden tusschen de bedoelde vereeniging en den concessionaris, die voor de over- dragt zijner concessie 300,000 fl. vorderde. Met betrekking tot de geprojecteerde engelsch oostenrijksche bank verneemt men thans weinig en het schijnt, dat de gevorderde som noch hier te lande noch in het buitenland, vooral bij het gestadig klim men van het agio kan gevonden worden. De oorzaak waarom thans zoo vele Hongaren pogingen doen om de grenzen van Gallieie te overschrijden en zich bij de opstandelingen in Polen te voegen, moet gezocht worden m den bitteren nood, welke in vele oorden van Hongarije hcerseht zoodat eene talrijke menigte gaarne bloed en leven voor brood geeft. Berlijn, 12 Nov. De tweede kamer heeft heden den heer Grabow met 224 stemmen tot haren president benoemd. De heer von der Heydt verkreeg 37 stemmen. Tot vice-presidenfen werden gekozen de heeren Unruh en Bockum Dolffs. De lieer Grabow hield bij deze gelegenheid eene aanspraak, waarin hij met verwijzing op den ongunstigen toestand des lands, te ken nen gaf dat de wensch tot bijlegging van de geschillen met de kroon zeker vervuld zou worden, ivanneer de bezworen con stitutie meer en meer in haren geest wordt uitgelegd en ge handhaafd. Dan zal eerbiediging van de regten der kroon niet langer indruisehen tegen de erkenning van de regten des volks, aan elk gevaar dat van het buitenland dreigt, zal moedig het hoofd geboden en Pruiseus roeping in Duitschland verzekerd worden. EftlTlkfort. 10 Nov. De katoenfabricatie in Wurteinberg en vooral in Oberfranken is voortdurend in vollen gang. Geen enkelen fabriekarbeider lieeft men ontslagen, maar integendeel bestaat er gebrek aan handen in de katoenfabrieken. Gouda, 14- Nov. Gisteren is men reeds begonnen met het uitsteken der vlaggen, doch eerst morgen zal dit meer algemeen geschieden. De toebereidselen tot eene algemeene illuminatie op Woensdag worden ijverig voortgezet; nagenoeg 1500 leerlingen van de openbare en bijzondere scholen zullen zich dien dag uit de stadsarmenschool naar de markt begeven en aldaar drie feestzangen uitvoeren. Donderdag zullen de schoolkinderen in de verschil lende lokalen onthaald en de gecostumeerde optogt zal op zatur- d ig gehouden worden, terwijl men verwacht dat het feest der schut terij op Vrijdag zal gevierd worden. Maandag en Woensdag zal volgens achterstaande advertentie feestbal plaats hebben in de daartoe opzettelijk fraai versierde zaal op de Haven. Alles belooft eene heugelijke feestviering bij de opgewekte en een ge zinde stemming, die allen bezielt. LI. dingsdag had te Woerden de installatie plaats van den nieuw oenoemden burgemeester, den heer Raad, oud-hoofd officier van het indische leger en daarna suikerfabrikant op Java. Zijne kernachtige aanspraak maakte een diepen indruk. Het lijdt geen twijfel, dat de man, die zegt: „onder het aan roepen van Gods heiligen naam beloofd te hebben, met al zijn vermogen de belangen der gemeente te zulleu behartigen," die zegt: „bij zijn optreden Wotrden's jongste burger zich te vlei- jen door handel en wandel eerlang den eerenaam te willen ver werven van eersten burger eener stad, wier inwoners voor vijftig jaren met hun bloed eu hun leven de vrijheid kochten," en wiens vroegere loopbaan van veel kunde eu energie getuigt de algemeene sympathie opwekte, en dat Woerdeu's burgerij van zijn bestuur met grond de beste verwachtingen mag koesteren. Het Utrechts Dagblad zegt betreffende de ingekomen plans voor een monument, dat, ofschoon het aantal groot is, op de artistieke waarde veel schijnt te zijn af te dingen. Men vreest, dat geen enkel onverdeelde goedkeuring zal erlangen en zelfs het best gekeurde veranderingen zal moeten ondergaan, om te worden aangenomen. 'S Gra.venh.age, 11 Nov. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer der siaten-generaal is de beraadslaging over het ontwerp van wet, houdende voorzieningen omtrent de neti. bank bepaald op vrijdag e. k. Voorts heeft de kamer be- sloter-, om als de wettige vertegenwoordiging (Ier natie aan Z. M. den koning hulde te brengen en de verzekering te geven van trouw en gehechtheid. De president zal gehoor vragen, ten einde Z. M. te verzoeken, de kamer en corps daartoe in de gelegenheid te stellen. 13 Nov. In de zitting der tweede kamer van de sta- ten-generaal van heden zijn de beraadslagingen aangevangen over de voord ragt nopens de nederlandsche bank. De heeren Blom, Virulij Verbrugghe en van Goltsteiu hebben de voor- dragt bestreden, daar zij meerdere vrijheid fot oprigting van circulatiebanken verlangden; de heer Cool heeft, als in 't algemeen belang, de bepalingen der voordragt verdedigd; morgen voortzetting der beraadslagingen. Rotterdam, 12 Nov. De gemeenteraad alhier heeft in de gehouden zitting in beginsel beslist, dat Rotterdam aan gene zijde der rivier (Feijenoord en daarbij gelegen gronden) zal woruen uitgebreid, zijnde burgemeester en wethouders geraag- tigd, bij de hooge regering de noodige stappen te doen, opdat de bedoelde gronden met de gemeente Rotterdam worden ver- eenigd. Eerst wanneer die vereeniging tot stand zal zijn ge- bragt, zal de zaak in hare onclenleeleu in behandeling worden genomen. Soetermeer, 14 Nov. Te Soetermeer en Zegwaart heb ben zich een öütal personen vereenigd, om bij gelegenheid der aanstaande nationale feestviering een gekosturaeerden optogt te houden, voorstellende de intrede van den prins van Oranje te 's Gravenhage, na zijne aankomst te Scheveniiib.n in het jaar 1813. Die optogt zal worden gehouden op Woensdag den 18 November a. s. welken dag men daar in het bijzonder aan de feestviering zal toewijden. Van wege de gemeente Soetermeer, wordt eene kolossale eerepoort opgerigt, die des avonds prachtig zal verlicht worden, terwijl tevens eene prachtige illuminatie zal worden ontstoken. Bovendien beijveren zich nog verschillende ingezetenen om aan de feestviering eenigen meerderen luister bij te zetten, door ook hunne woningen te verlichten. Naar het zich laat aanzien zal de herdenking van het vijftigjarig onaf handelijk volksbestaan, ook in deze gemeenten op eene voor de inwoners genoegelijke wijze worden gevierd. Generaal Gilmore bombardeert Charleston. In Spanje denkt men over het verkoopen der kroondomeinen, geschat op 375 millioen gulden. De ondankbare Mexicanen maken zamenspanuin*ren tegen hunne fransche ver lossers. Het provinc. utrechtsche geuootschap vraagt de afschaffing der doodstraf. Victor Hugo zal een nieuwen dichtbundel uitgeven. Te Trier zal men een nieuwen schouwburg oprigtcn. In Gallieie worden de garnizoenen versterkt. Lincoln heelt een gezant van J uarez officieel ont vangen. De insurrectie op S. Domingo neemt steeds toe. Men be weert dat de Russen en Amerikanen de Japanezen tegen de andere volken opzetten. De visschers \an Oostende vangen geen scheixisch maar varkens, ossen cn schapen. De schutterijen zullen achtereenvolgens voorzien worden van ledergoed naar het nieuwe model Te Schwerin zijn bij een brand drie dienstmeisjes omgekomen en noch acht personen ernstig gekwest. Men wil in Weenen twaalf paardenspoorwegen aanleg gen. In de Wellington steenkolenmijn nabij Whitehaven, die twee of drie maanden geleden in brand geraakte, is net vuur nog niet uitgedoofd en men zal nog meer water moeten inlaten, hoewel men reeds het zee water had doen binnenstroomen. De koning van Pruisen heeft zich bedacht en heeft eerst der kamer gezegd, dat hij vol houdt en is toen op de jagt gegaan. De noordelijken in Amerika koopen slaven op om er soldaten van te maken. Men meent in staat te zijn een spoorweg te leggen dwars door Zuid-Amerika, van Buenos-Aijres naar San Fernando ia Chili, van waar reeds een spoorweg ligt tot S. Jago. Men organi seert tegen het voorjaar in Frankrijk eene expeditie naar Madagascar. fn de golf van XapeL liggen 24 italiaansche oorlogschepen met eene bemanning van 6600 koppeu. Zij voeren 460 stukken en de stoommachi nes hebben te zamen 65U0 paardenkracht. De spaansche troonrede be looft zoo veel goeds, dat men de helft niet durft verwachten. Te Zutphen is dezer dagen ruim duizend gulden gecollecteerd voor de maat schappij van weldadigheid, ten b» wijze dat meo niet gierig is, maar niet ingenomen met de monuraentco.nmissie. De friesche spoorweg levert gunstige vooruitzigten op. Tc Delfshaven is diefstal met braak gepleegd in de nieuwe R. C. kerk. Het verzet tegen de nieawe belastingen te Raguza heeft geholpen, de porte beeft ze afgeschaft. Het Lloyds-stoom schip Europa is 3 nov. bij Cyprus gestrand, passagiers, brieven en gelden zijn gered. In Spanje wil raen uit de kiezers eene nationale garde vormen van 60,000 man. Op de Philippynsche eilanden hebben hevige stormen en overat r oom iugen gewoed en groote schade aangengt In Italië organiseert men eene beweging om de staatskerk af te schaffen De Russen maken krijgstoerustingen in de Caspisehe Zee. Deu 12 dezer heeft de ned. bank hare geldkoersen weder met een half p< t. en de fiansche met een pCt. verhoogd. Sedert 1S52 is 225 millioen be steed tot verfraaijing van Parijs In de fransche gemeente LantiUac is bij de laatste verkiezingen m t éëa dtr b9 kiezers opgekomen. De russische grootvorst Coiistantijn is ontslagen uit zijne betrekking van Ste dehouder des keizers in Polen Gouda, 12 nov. Taru f', Poolsche per 2400 n;it' f 310, Zeeuwse lie per mud f 9.25 a 9.75. Rogge, Koningsberger 6.50 a 7, Dantzig 6,75 a 7.25, Zeeuwsche f 5.50 a f 6.75, Nieuwe 6.25 a 6.50. Gerst 4 a 6. Boekweit, Fransche f 170 er, N.-Brab. 190. Ileuuipzaid f 7 a S. De veemarkt inet grooten aanvoer en flaauwen handel, vette varkens van 18 a 21 c. pr. 5 ons, magere \arkeus en biggen moeijelijk te verkoopen. Aangevoerd 25 partijen Kaas 20 a f 23. Goeboler f 1,10 a f 1 16, Weiboter la/ 1.08. Delft. 12 nov. Witte Tarwe met geringen aanvoer vlug eer afo-aande, alle andere artikelen met redelijken aanvoer en genegen koopers. Tarwe 8.70 a 9.25. Rogge 6.30 a f 6.80. Zomergerst 5.20 a 5.50. Korte Haver 3.60 a f 4. Lange d°. 3.30 a 3.50. Duiveboonen 7.50. Paar- deboonen 6.50. Bruine boonen 8 a 10. Groene erwten 8 ii 11. Witte erwten 7.50. Aan stads waag gewogen van 612 nov. 21/4, 500/8 eu 91/16 boter, te zamen 11750 n. (ffi. Boter/ 54 a 65 het vierde; 1.35 a f 1.625 per n. Ter markt 1260 mud aardapp. 1.60 a 2. Dordrecht, 12 Nov. Tarwe tot vorige prijzen verkocht, iets meer vraag, vlugger opgeruimd. Jarige puike N. Z. 8.69 a 8.80, mindere 7.80 a 8.40. N. d°. de beste S.50 a 8.80, mindere en geringe 7.60 a 8.30. Blaauwe 1 a f 7.10. Rogge 10 c. lager. Overm. 5.30 af 5.60 Z. en VI. f 5.80 a 6.30. Gerst als voren. Winter zakm. 4.20 ii 5.40, pu'ik gest. 5.80. Zomerzakm. 4.40 a 5.40, gestort 5.50. Spelt 2.30 a 3.10. Haver, jar. iui. voe der 3.20 a 3.50. N. d°. f 2.30 af 3. Dikke d°./3.20 a f 3.80. N. Paardeboonen f 5.20 5/6. Duiveboonen 30 c. lager/6.20 a 6.70. Witte boonen 50 e. hooger S i 9.50. Bruine 7.50 a S.50. Goed kok. bl. erwten fl a f 7.20, mindere C.30 a 6.50. Witte Koningsb. 6.90 a 7. Boekweit, Bergen op Zoom 185 en Peel Ijl Middelburg. 12 nov. N. Z. Tarwe 8.50. N. Walch. 8.75 h 9. Puike N. Z. Rogge f 6.25. Wintergerst ƒ5.60, Zomergerst f 5.40. llaich. witte boonen ƒ10 a/10.75, bruine ƒ9.50. Paardeboonen 5.75. N W. gr. erwten 7.25. Deventer, 13 nov. Tarwe S af 9. Rogge ƒ6.25 a f 6.75. Boekweit 5 a 5,75. Gerst 4.25 a o. Haver f 3 a f 3.75. Boter 20 N. <tC lc s, 21 h 23.50. 2» s. 17.50 5 18.50. Zwolle, 13 nov. Middel prijzen. Tarwe. n. 8.75, ruw- arige f 9.37. Kogge 7.10. Boekweit n. 5.70. Aardapp. 1.55. Boter per n. "8 /1.07, 20 n. "ffi f 23.75. Groningen, 13 nov. Aanvoer gering, prijzrn onver.md. Londen. 9 nov. Granen stil op vorigen prijs, g-rst puik* soort prijshoudend; haver iels hooger voor russische. Aanvoer van 2—7 dezer 781 qr. inl. en 6199 qr. vr. tarwe. 522 qr. inl. en 15,763 qr. vr. gerst en 5250 qr. inl. en 10,025 qr. vr. haver. Aan de veemarkt van heden werden aangeboden6430 runderen, 250 kalveren, 22,490 schapen en 460 varkens. Voor beste runderen werd 5/2, voor d°. kalveren 5/voor d°. schapen 6/en voor d°. varkens 4/6 per steen betaald. 10 nov. Boter, Friesche 112/Kampen en Zwolle 102/ a 108/Kaas, Edam 50/a 56/en Gouda 42/a 48/—. 11 nov. Granen stil op vorigen grijs. Aanroer 950 qr. inl. en 5830 qr. vr. tarwe, 2310 qr inl. en 2840 qr. vr. gerst, 239 qr. ini. en 16000 qr. vr. haver en 1470 z. meel. 12 nov. Aan de veemarkt vau heden werden aangeboden 13S0 runderen, 316 kalveren, 4296 schapen en 160 varkens. Voor beste runderen werd 5/2, voor d°. kalveren 5/voor d°. schapen 6/en voor d°. varkens 4/4 per steen betaald. 12 Nov. Boter Friesche Ij4/a 116/

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2