Ömnenlanh. Gemengde Berigten. ïngezon den. 18 NOVEMBER 1803. Madrid, IC Nov. Koningin Isabella heeft den brief vau keizer Napoleon beantwoord en het voorstel tot een congres gaaf aangenomen. Er zijn twee stoombooten met 1400 man aan boord uit de haven van Cadix vertrokken. liet gouverne ment heeft besloten zijn ge/ag op St. Domingo te handhaven. zeer algemeen en onbepaald, en wordt door hem zeiven eene opening genoemd. Als eene opening zal hij zekerlijk door ons gouvernement spoedig worden beantwoord. Wij willen in alles medewerken tot bevordering van het algemeen welzijn; doch wij dienen te weten wat men eigentlijk van ons verlangt, en te zien waarheen men ons wil leiden. Volgens de laatste berigten van de westkust van Afrika, was het te Cape Coast Castle zeer rustig, ofschoon de gouver neur den bevelhebber van de troepen had aangezegd zich gereed te houden, voor het geval dat na het eindigen van den regen tijd, een nieuwe marsch naar het binnenland noodig geacht moot worden. Algemeen was men echter van gevoelen, dat de koning der Ashantyuen geen nieuwen oorlog legen ons zou zoeken Parijs, 14 Nov, Thans is ook het gele boek in het licht verschenen, bevattende diplomatieke documenten. Betreffende de italiaansche kwestie komt daarin niets voor. Omtreut de zaak van Polen vindt men er de laatste nota van 22 sept. I)e minister Drouin de Lhuys betreurt het daarin, dat drie mogendheden als Engeland, Oostenrijk en Frankrijk niet zijn overeengekomen om bij hunne démarches met dien nadruk te werk te gaan, welke wenscnelijk was, en dat zij zich niet door het nemen van een gemeenschappelijk besluit de zekerheid "nebben verschaft, dat hunne opinie ten opzigte der kwestie in- trang zou vinden, liet opzigt tot de amerikaansche zaken be vat het boek de nota van den heer Drouin de Lhuys van 13 sept. betredende een onderhoud met den heer Dayton, die de geruchten nopens e n protest ter zake van Mexico en nopens een russisch-amerikaansche alliantie tegensprak. De frausche minister verklaart, dat de gevoelens des keizers in de ameri kaansche kwestie niet veranderd zijn. Wij hebben het zuiden om eene zekere reden niet erkend, noch hebben wij met dieu staat eenig tractaat gesloten tot afstand van Texas en Louisi ana. Wij hebben in tegendeel herhaald, dat wij noch voor ons ■lvcii noch voor andoren eenige aanwinst in Amerika op het •Jg hebben. Betreffende Mexico vindt men in het boek eene nota van 15 oetober, waarin de minister mededeelt, dat gene raal Bazaine vol loende is ingelicht om bepaaldelijk de som te kunnen bepalen, welke Mexico aan frankrijk als schadeloos stelling moet uitkceren. 16 nov. Bij het verkiezen van hare secretarissen heeft kamer zeer weinig ingenomenheid met de oppositie getoond; it-cu harer leden werd benoemd. De nieuwe secretarissen zijn de heeren Busson (schoonzoon van wijlen Billault), Joachim .Jurat, Lepelletier en de Talnay. I)e Algésiras en de Revenge hebben, naar men zegt, op verzoek van den koning van Griekenland, bevei ontvangen, oin in den Piraeus te blijven, terwijl de noodige maatregelen ijn genomen om 15000 man fransciie en engeisehe troepen ■an wal te zetten, voor het geval dat de houding der gnek- - -he troepen tot botsingen mugt aanleiding geven. -Naar men mededeelt heeft prins Murat op bevel des kei- r> een brie f aan Victor Emanuel geschreven, waarin hij ielt verklaart voor de eenheid van Italië en gevolgelijk ai-tand oe: van alle aanspraken op den tr ion van Napels. Wat of dit nu weder te beieekenen zoude hebben! kVgOTiC'S, 13 Nov. Onder voorzitterschap van den keizer i- heien weder een ministerraad over het congres-voorstel gehouden. Tot laat in den avond zijn depêches uit Londen .ai Berlijn onivangeu. Men egt, dat nit de disenssieu van hedca gebleken is, dat de geruststellende depêche bij het voor- -icl geveegd, haar doel gemist heeft, daar zij het wantrouwen legen Frankrijk niet beeft opgeheven. Le regering heeft be-!o:eu, vooralsnog Gallicie niet in staat v ii heii g te st, Hen, maar er de krijgsmagt zeer te vermeerde- rm, ten einde de overheden in staat le stellen voor de stipte naleving der wetten te waken. Oostenrijk heeft nu de pruisische voorstellen in een uitvoerig n. .noraudum beantwoord. Het wil in geen discussieu met Prui- -iai tri n n, alv rens dit laatste de hervormingsaete aanneemt, en Pruisen van z:jne zijde wil evenmin onderhandelen, voor zijne drie punteneen veto vau Oostenrijk en Pruisen, formele ge- bjk- ng van Oostenrijk e:i Pruisen en directe verkiezingen vont- de kamer vau afgevaardigden, aangenomen z.iju. Berlijn, 14 NoV. De nieuwe wet op ile drukpers welke de regering in de eerste kamer heeft aangeboden, is zoo streng, dat zelfs dt ordonnantie van 1 Junij, daarmede vergeleken, zacht schijn; te zijn. De regterlijke magt kan de opheffing van ven dagb! 1 bevelen, zoouva het wegens zeker aantal delicten veroordeeld is, en moet dit doen, wanneer het aantal veroor deelingen een bepaald cijfer bereikt heeft. Wanneer die wet werd aangenomen, dan zon he: geschreven woord voortaan in Pruisen eene onmogelijkheid zijn. 15 nov. De Spen. Ztg. meent betreffende de mededeeliiig der Weener Presse te weten, dat Pruisen, zo:. Ier voorafgaande onderhandelingen met andere regeringen, aan het kabinet van Parijs voorloopig te verstaan heeft gegeven, dat enne uirtcle- beraadslaging van vorsten, wanneer die niet behooilijk- is voor bereid, de weg niet is om moeijelijkheden te vermijden. Voort- verzekert het blad dat er tusschen Pruisen, Oostenrijk en En geland geene wisseling van gedachten ovzr de voorwaarden voor bet congres, noch over een identiek antwoord heei't plaats gehad. Geen der drie opgenoemde mogendheden heeft daartoe zelfs het voorstel gedaan. De koning heeft alleen mondeling den heer de Tallewand te verstaan gegeven, hoe Pruisen over do zaak denkt. Frankfort, 14 Nov. In eene buitengewone zitting van den bondsdag heeft Denemarken in bevredigenden zin een voor stel gedaan, waarbij ook voor de Holsieiuscho stenden het uitzigt wordt geopend op eene uitbreiding van bevoegdheid. Kopenhagen, 15 Nov. Z. M. de koning van Dene marken is heden namiddag ten half drie ure te Glucksburu overleden. Sedert een paar dagen vernam men, dat de koning door eene hevige koorts was aangetast Aanvankelijk bevoud hij zich weer eenigzius beter, doch zijne ongesteldheid heeft daar op plotseling zulk reiie ongunstige wending genomen, dat hij heden daaraan is bezweken. Li Nov. Heden ten twaalf ure is prins Christiaan IX tot koning geproclameerd, geboren 3 april iSlS. De overleden koning geboren li October 1S03, die den 20 januari] 1848 zijn vader Christian., VIII opvolgde, werd in 1837 en in 1846 eerst van eene deensche en later van eene mecklenburgsche pr:nses gescheiden en leefde nu sedert 1850 in een morganatisch huwelijk. Door onderhandelingen te Londen werd den 8 mei 1852 onder goedkeuring der groote mogendheden tot troonopvolger benoemd de nu tot koning uitgeroepen prins Christiaan van IIolstein-Glucksburg broeder van den overleden Frederik VII. New-lc ork, 30 Oct. Het nieuws is onbelangrijk en de groote krijgsmachine komt tot stilstand, ten minste van onze zijde kan men niets anders verwachten, dan dat de winter kwartieren zullen betrokken worden, als Lee of Bragg daarmede vrede hebben, dat echter nog twijfel overlaat. Meade en Lee zweven rondom Washington, als muggen om een kaars, een van beiden zal zich branden. Thomas, de held van de //Cum berland Armee" is schaakmat in Chattanooga; Bragg, onder steund door afdeelingen van Lee, tracht door eene flank-ma noeuvre zich van Burnside te ontslaan, en ofschoon Gilmores //moeras-engel" nu en dan de forten Sumter en Moultrie met een ijzeren boodschapper vereert of de torenspits van St. Mi chael in Ch irleston tot mikpunt neemt, is ook daar weinig vooruitgang te bespeuren. In Mobile paradereu de vrouwen in soidaten-costuum op de borstweringen en die magtsvertoouing weerhoudt waarschijnlijk de Yankees om een aanval te wagen. Men hoort van zuidelijke plannen om Texas tegen wil en dank te houden, en de noordelijken voeren ook daar weinig uit. De Mississippi is voor den wereldhandel geopend, het is waar, doch wat dat beteekent vrage men aan de weinige booten die het wagen den vader der rivieren" op te varen en bij elke kromming door zuidelijke kanonnen begroet worden. En zie daar het resultaat van eenen oorlog van twee en een halfjaar, ontzaggelijker in omvang dan ecnigen krijg waarvan de ge- schiedboeken gewagen, noodlottiger voor de overige volken der wereld, moorddadiger, kostbaarder, en wat te vreezen is vruch- ttzJÜS. 6 nov, Het bombardement van Charleston duurde, vol gens van daar ontvangen berigten van 1 dezer met hevigheid voort. De positie van generaal Ilooker werd door de zuidelij ken bestookt. De generaal Meade was gereed om op te rukken. GOUda, 13 Nov. Men meldt ons uit Gouderak: Heden, nu het juist 50 jaren is, dat de heer C. T. Cramer zijn eer- r,re feit tot bevrijding van ons Vaderland in 1813 van de EVanschen uitvoerde, wordt ZijnEd. deswege door den heer burgemeester en eenige notabelen onzer gemeente met de oranje-kokarde getooid, gecomplimeuteerd. De krachtvolle grijs aard, wiens borst met de zilveren medailje der stad Dordrecht prijkt, ontboezemde op ongekunstelde wijze zijne warme dank baarheid voor deze vereerende oplettendheid. -De minister van koloniën heeft breedvoerige inlichtingen bij de kamer ingezonden op het verslag der commissie uit de kamer betrekkelijk de begrooting van Ned. Indie, voor 1861 en die van de VV.-I. en de kust over 1862 en 1863. Wijders heeft dezelfde minister, krachtens ioezegging bij de mem. van «beantwoording nopens het hoofdstuk koloniën, aisnu overgelegd het zeer breedvoerig voorloopig verslag over de v rvoerimddelen op Java, met staten en bijlagen. Het hoofdbestuur van het fonds ter aanmoediging en on dersteuning van de ge^-poude dienst in de Nederlanden heeft van M. C. 500 ontvangen ten behoeve van dat fonds. Het heeft tevens bekend gemaakt, dat krachtens een onlangs genomen besluit, alle giften tijdens de November-feesten voor het fonds ingekomen, bij het kapitaal zullen worden ingeschre ven, ten einde dit monument der dankbaarheid van de neder- landsehe natie aan de verdedigers harer onafhankelijkheid meer en meer te bevestigen en op te bouwen. Woensdag morgen, zal, naar men verneemt, de tweede kamer der sta ten-generaal bij den koning worden ontvangen, om Z. M. uit naam der natie hulde te brengen, bij gelegen heid van de herdenking der groote gebeurtenissen, die voor vijftig jaren hebben plaats gehad, en om tevens den koning ,}9 verzekering te geven van de trouw en verknochtheid dier kamer. 5S Graveilhage, 14 Nov. De beraadslagingen over de Bunk-wet zijn heden in de tweede kamer der staten-generual voortgezet. Drie sprekers verklaarden zich voor, drie redenaars tegen de wet. De belangrijkste rede was die van den heer van Bosse, die met kracht het hoofdbeginsel van het ontwerp verdedigde. Wel verre van in te stemmen met de bevreem ding, welke gisteren een spreker had te kennen gegeven, dat deze bankwet van een liberaal ministerie was uitgegaan, meen- hij juist in de bepalingen daarvan het bewijs te ontwaren, dat het tegenwoordig ministerie, niet is een radicaal ministe rs dat alles wil sloopen en omverwerpen. De spreker heeft alle argumenten der tegenstanders pogen te wederleggen. Na hem heeft de heer Geertsema als zijn hoofdbezwaar tegen de wet doen geiden, dat geene nieuwe circulatiebank kau wor den opgerigt, dan krachtens eene bijzondere wet. De heer Blussc sprak tegen de wet en wilde ook vrije mededinging op het gebied van het bankwezen toelaten. De heeren Dumbar en Poortman daarentegen verklaarden zich met nadruk tegen de stelling, door den heer Blussé en na hem ook door den heer van Voorthuijzen ontwikkeld. De laatste spreker, geheel van den heer van Bosse verschillende, zag in deze wet privilegie. 16 Nov. Heden zijn de discussien over de bankwet in de tweede kamer voortgezet, woensdag worden de beraadslagingen vervolgd. De ezaar van Rusland gevoelt sympathie voor het republikeinsche noorden en hoopt den ondergang van het zuiden. In Engeland weet men de gebruikte postzegels weder schoon te maken en tot schade der schatkist ia omloop té brengen. De russische vloot zal te New-York overwinte ren. Oostenrijk wil zich haasten met de hervorming der boudsconsti- tutie uit vrees voor de plannen van Napoleon. Warberg, een zweedsch stadje van 2000 inwoners is voor de helft door brand vernield. De uitgeweken Polen bezorgen dagelijks aan het nationaal gouvernement te Warschau 15,000 fres. De eugelsche vloot is bij een aanval op de japausene stad Kamaida algeslagen. Het congres-voorstel geeft overal drukte aan de diplomatie, men vreest den franschmau te land en te watcv De nationale bank te Turijn herft 14 dezer haar disconto verhoog- tot op 8 pCt. Prins Hendrik beeft 200 mud duinaardappcleu doen ui* deeieu onder de armen der verschillende gezindten. la Ohio cu Kentuckij is een groote zameuzwering ontdekt ter omverwerping van het gouverne ment der Unie. De fransche bank bezit slechts in edel metaal een vierde van het bedrag der in omloop zijnde bankbilletten. De frausche ktizer wil, aïc bewijs zijner vredelievendheid 1<.0,0' 0 soldaten naar huis zenden. De Spanjaarden heiben Let zeer lang op S. Domingo, ook op Porto Rico en te Havana is men beducht voor. opstand der slaven. Op eene democratische meeting te New-York werden de Polen toegejuicht en de Russin uitgefloten. honing Leopold van Belgie ijvert voor het vorstencongres. Prof. Renan is caudidaat gesteld voor bet wetgevend ligebaam te Parijs. De keizer en keizerin van Oostenrijk zullen weldra Hongarije bezoeken. Te Petersburg zijn bij den brand eeuer groote fibriek 32 arbeiders omgekomen. Victor Emanual heelt het eerst de uituoodiging van Napoleon aangenomen- Men spreekt te Parijs van een rnssisch ttaliaansch fransch verbond. Rust is de eerste bureer- p igt zeide dezer dagen een bedeelde tot den agent, die hem lui in de kroeg vond zitten en tot werken vermaande. Door den uitgever A. V»". SytbofF, te Leyden, is de navolgende circu laire alom verspreid: „P13lsfi3. Geen Nederland zonder Oranje. Nog weinige dagen, en geheel Nederland viert feest l Vijftig jaren geleden herkreeg ons vaderland een onafhankelijk volksbestaan! Een monument daarvan in ieder nederlandsch huisgezin, ziedaar de ge dachte, die aauleiding geeft u bijgaande inschrijving aan te bieden. Een monument, even goed geplaatst in 's konings paleis en in de vor stelijke woningen onzer aanzienlijken, als in het huis van elkeen, die de stoffelijke en zedelijke voordeelen mag genieten onzer Vrijheid onder Oranje. Dit gegeven, zoo bizwaarlijk op te lossen, is door de kunst eu industrie onzer eeuw verwezenlijkt, 't Is eeae voorstelling in metaal: de aankomst van prins Willem I te Scheveningen, naar eene originele teekening van jaar 1S13. Boven deze voorstelling prijkt het neêrlandsche wapen, ter z jde daarvan de wapenschilden vau het vorstelijk stamhuis Oranje-Nassau, daaronder als devies-. Geen Nederlaud zonder Oranje. De namen van van Hogendorp, van der Duyn van Maasdam, van limburgh Stirum, Falck 'ii hempcr staan in 't ronde, en het enderschrift is het 3e vers van psalm 12G-. „De Heere heeft groo- nngen bij ons gedaan, dies ziju wij verblijd," welk woord de tekst was der eerste leerrede, die in 's Graven hage, na de aankomst van prins WilLm, gehouden werd. Is deze voorstelling in metaal eene herinnering uan het verleden, zij gptuigt tevens voor het b den, van grooten vooruitgang in de nederlandsche volksvlijt. Voor 50 jaar jcu was het even onuitvoerbaar als ondenkbaar een dergelijk gedenkteekcu te vervaardigen, door den zeer billijken prijs verkrijgbaar vour zoo veler Het denkbeeld en het model zijn wij versehuidigd aan de koninklijke nederlandsche fabriek van gouden en zilveren werken te Voorschoten, Je uitvoering aan den heer L. J. S. van Kempen, te 's Hage," bekroond met de zilveren medaille voor zijne kunstproducten in metaal, verkregen door een eiectro-chemisch proces. Zoodra mogelijk wordt eene naamlijst der inteekenaars opgemaakt, du: aan elk hunner gratis zal worden toegezonden." Wij juichen deze nieuwe onderneming van den heer Sytboff van harte toe en vinden het denkbeeld regt nationaal. Aan de goede nitioering twijfelen wij wel niet, nu zulke bekende namen daarvooi ten waarborg zijn; maar wij vernemen daarenboven, dat de geleverde proeven de ver wachting overtreffen. Ieder drage er toe bij om deze gelukkige gedachte tot eene welgelukte onderneming te maken. Blijkens een berigt voorkomende in het voorlaatste nommer dezer courant was de onvoltallige raadsvergadering van den 3 November niet het gevolg van toevallige omstandigheden, maar van eene afspraak van de meerderheid van den raad om daar niet te verschijnen, waarvan aan den Voorzitter schriftelijk was kennis gegeven. Zoodanige demonstratie schijnt ons toe even ongeoorloofd ais ongewoon te zijn. De Baad vergadert volg(ns artikel 40 der gemeentew et zoo dik wijls de Burgemeester, of Burgemeester en Wethouders het noodig oordeelen, of het door drie leden met opgave van redenen wordt gevraagd. ïen biijke dat een van die gevallen hier bestond, w as de vergadering overeenkomstig de wettelijke voor schriften door den voorzitter belegd. Nu stond het aan geen lid vrij, tenzij hij wettige verhindering had, van daar afwezig te blijven; ecu eerste pligt van de leden des Gemeenteraads is getrouwe bijwoning der vergaderingen Eu wat de enkele leden niet mogten doen, dat was veel minder aan eene Coalitie der meerderheid geoorloofdwant deze maakte door w eg te blijven het' beraadslagen en besluiten onmogelijk, en tengevolge daar van het aangehaalde wets-ariikA, althans gedeeltelijk, illusoir. En dan de reden, die de tien heeren dit ongewone besluit deed nemen! Volgens hunne verklaring is die te vinden in de af wezigheid der beide Methouders, zonder w ie zij het belangrijke on derwerp aan de orde niet wenschten te behandelen. Deze rede moge vleijend zijn voor de wethouders, zij wettigt de handeling der raadsleden niet. Want nergens is het bijwonen der raadsver gaderingen aan de wetnouders meer gebiedend voorgeschreven dan aan de overige leden; de vergadering is even wettig za- m en gesteld, of zij daar tegenwoordig zijn al dan niet. Meend de meerderheid niei, genoegzaam te zijn ingelicht zonder hu. adviesen te hebben gehoord, zij had de zaak kunnen doen aan houden tot eene volgende vergadering, waarin die hewn te genwoordig zouden zijnm;.ar zij inogt niet zijdelings inbreuk maken op de bevoegdheid d.or de wet aan den burgemeester, of aan burgemeester en wethouders toegekend, om den raad te doen vergaderen als hij of zij dat noodig oor leden. Ligt had den er andere niet op den oproepingsbrief vermelde zaken kunnen zijn, waarvan de behandeling spoed vereischte, doelt die nu niet konden worden afgedaan. Waar men zich niet streng gebonden acht door de bepa lingen der wet, daar wordt een wijde deur opengesteld voor willekeur en allerlei misbruik. Het is daarom dat wij ge meend hebben dezen eersten stap op eenen verkeerden weg niet zonder tegenspraak te mogen laten. Gouda, 14 Nov. 1863. X. 't Is Leest! 't is i'eest op Neérlauds grond! Zoo jubelt Gonda's schooljeugd rond, En wie zou 't niet geloovcn De vrije Nederlandsche vlag, W aait vijftig jaar op dezen dag, Hoezee I Oranje boven Oranje boven! blijv' de leus, Zij was eenmaal der vadren keus, Wij blijven haar vereeren; Zij bragt hun vree ea voorspoed aan En dat 't met Neerland goel zal gaan, Zal ons de tijd wel leereu. Z\j waaije nog eon eeuwental, Yan huizen, torens, kerk en wal, Omzoomd met gouden franje! Ja't klinke keel de w ereld rond: Er is een V< ;s- en Yorstenbond Yan Neerland en Oranje. Bü.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2