Öimtcnlönö. Gotha, 17 Nov. De "hertogelijke "regering heeft den erf prins van Augustenburg als tegen woo rdigen hertog van Sleeswijk en Holstein erkend, en aan haren gezant bij den bondsdag aan geschreven, alle e.entueie pretentien van anderen te beant woorden uoor het voorstel aan de bondsvergadering, dat de duPsche Lor.d het regt van dezen wettigen vorst met de noo- dige middelen beschermen en zoo noodig handhaven zal. wii, dat hst ministerie van politie niet minder gestrengheid in Gailicie te werk gian en de persoonlijke vrijheid, door de wet gewaarborgd, eerbieviigen moge. De minister verklaarde dat de maatregelen van de autoriteit wettig en alleen tegen de re volutie gerigt zijn, welke Gailicie van Oostenrijk wil afschei den, waarop een ander afgevaardigde een ontzettend tafereel ophing van <le gewelddadigheden, die in Gailicie voorvallen. He minister stelde tegeuover dit tafereel een ander, dat op documenten gegrond is. Wanneer, zeide hij, een geheime re gering in het land bestaat, ais te Krak au een revolutionair ulaatskommnndo inkwartieringen beveelt, belastingen heft, per sonen in verdenking brengt, ais daar van alle kanten vreem delingen komen toestroomen enz. enz., moet de regering dan niet op hare hoede zijn Neen, de regering zal onvermoeid het wettig gezag handhaven en de rustige inwoner» tegen het geweld besehermen. Berlljll, 13 Nov. In de zitting der tweede kamer op he den is rapport uitgebragt op de ordonnantie van 1 Junij. De heeren Simson en Gneist 9tellen voor: i°. dat de kamer op grond van 63 der constitutie, aan die ordonnantie hare goed keuring zal onthouden; 2°. op grond van 103 zal verklaren, dat genoemde ordonnantie noch tot de instandhouding van de openbare veiligheid, noch wegens dringende omstandigheden noodig was, **n dat eene beperking van de drukpersvrijheid bij wijze var. verordening in het algemeen niet gewettigd is; ein delijk, dat de ordonnantie wat haren inhoud betreft, ook tegen de titutie indruischt. De beraadslagingen over dit voor stel /.ijn op morgen bepaald. T <ren den rector van het gymnasium te Neu-Stettin is t- *ne dis-.plinuire vervolging ingesteld. Verscheidene punten van beschuldiging zijn tegen hem ingebragt, o. a. dat hj voorden berden caudidaat heeft gestemd; dat hij op 's konings ver- tardag zijne woning niet heeft verlichtdat in het gyraua- -ïum eene wetenschappelijke voordrag? is gehouden over droom en :i gezigieu, welke niet steunde op btjbelsch gezag; dat bij eene oefening in het latijn door hem is beweerd, dat men behoorde te schrijven rex Borussorum en nfet réx Borussiae. Verscheiden lectoren, enz., aan die inrigting van ouderwijs verbonden, wor den wegens dergelijke beschuldigingen vervolgd. 19 Nov. De kamer van afgevaardigden heeft heden met overgroote meerderheid het gisteren gemelde voorstel betref fende de ordonnautie van 1 Junij aaugenomen. In bet heerenhuis heeft graaf Bninski geprotesteerd tegen de paragraaf van het ontwerp-adres in antwoord op de troonrede, (waarin der regering dank wordt gezegd voor hare maatrege len, om de verbreiding van den opstand in Dolen tegei te gaan), vermits die opstand toch niets anders beoogde, dan o n aan de Russische heerschappij te ontkumen. De heer von Bismarck bestreed dit laatste en betoogde, dat de opstand in Polen niet uitsluitend tegen Rusland gerigt was. De pruisische regering had er bovendien een politiek, maat schappelijk en moreel belang bij, dat de beweging in Russisch - Polen niet zegeprale. Een zelfstandig Polen ware een blijvend ge vaar voor de pruisische monarchie, maar al ware het ook an ders, dan nog zou Pruisen niet kunnen verlangen, dat eene volksbeweging zegeprale, ilie zich mei zulke ongehoorde misda den heeft bezoedeld en den sluipmo r lenaar tot een held verheft. Het ontwerp-adres in antwoord op de troonrede, is met 72 tegen s stemmen aangenomen. Lissabon, 17 Nov. De uitnoodiging van keizer Napoleon om deel te nemen aan een congres, is gisteren avond in een ministerraad overwogen. Men verzekert dat het voorstel voor waardelijk aangenomen is. KOP9ü!lag0ü, 13 Nov. De koning heeft heden de con stitutie voor Denemarken en Sleeswijk van den 13 Nov. ge sanctioneerd. Daarvan is onmiddellijk mede ieeiing gedaan aan den rijksraad. Er heerscht eene buitengewone geestdrift. Gouda, 18 Nov. Ook Gouda mogt heden op waardige wijze deelnemen aan het feest door geheel Nederland gevierd. Ook hier bewezen de algemeene belangstelling en de goede houding van alle standen, dat allen prijs stellen op liet bezit der zegenrijke voorregten, waariu Nederland zich verblijden mag. De algemeene blijde stemming heeft zich geen oogen- blik verloochend, en de ontzettende volksmenigte ook uit de omliggende dorpen in grooten getale zamengevloeid gedroeg zich zoo rustig als welligt alleen in Nederland mogelijk is. De feestviering was grootendeels gelijk aan die in andere steden, maar onderscheidde zich vooral door den optogt van nagenoeg 1400 leerlingen van verschillende scholen, die met hunne b i- nieren, vergezeld door hunne ouderwijzers, naar het marktplein kwamen en aldaar omringd door het garnizoen en de schutterij in tegenwoordigheid van de leden van het gemeentebestuur en andere autoriteiten, drie liederen aanhieven. De talrijke schare, die het marktplein vervulde bewaarde eene eerbiedige stilte en het geheel leverde een waarlijk indrukwekkend tooaeel op. Des avonds was de illuminatie algemeen, waaronder de muziektent en de tribune op de markt bjzonder fraai verlicht waren even als sommige particuliere huizen; ten negen ure begon men met het afsteken der vuurwerken, die door goed weder begunstigd eene schilte: ende vertooning opleverden. Merkwaar dig was ook des morgens de optogt der tweede sectie van de bezitters van het metalen kruis, die eene zeer fraaije banier voor deze gelegenheid hadden doen vervaardigen. De gedeco reerde historische optogt is tot zaturdag uitgesteld moeten worden. Ook de militairen van het garnizoen hebben dien dag in gepiste vreugde doorgebragt, na afloop eener parade werden aan hen bier en sigaren uitgereikt, en des namiddags om prijzen gekegeld, des avonds werden er twee tooneelvoorstel lingen in de schermzaal gegeven, beide stukken werden fiks afgespeeld en voldeden zeer goed, een groot publiek woondé de/.e voorstelling bij, ook de woningen der gehuwde onder officieren waren op eene eenvoudige doch smaakvolle wijze versierd. De zes onderofficieren van het 4e regetn. inf. welke aan het examen ter verkrijging van den officiers rang, te 's Hage heb ben deelgenomen zijn daarvan weder teruggekeerdnopens den uitslag van dat examen is voor als nog, nog niets bekend. 20 Nov. Heden namiddag retourneerde uit de gemeente Zevenhuizen het detachement sterk drie officieren en vijftig manschappen van het garnizoen alhier, dat naar genoemde gemeente op gisteren was vertrokken ter assistentie van den heer burgemeester aldaar, ten einde ongeregeldheden tegen te gaan; bij hunne aankomst te Zevenhuizen was echter de rust weder hersteld, die tot heden niet meer is gestoord. 21 Nov. Gisteren avond vierde de schutterij feest in een wel ingorigr stedelijk schoolgebouw, ouder het gebruik van eenige ververscliingen speelde de muzijk der schutterij eenige stukken, toen ongeveer ten 9 ure de heeren burgemeester en wethouders het gezelschap met een bezoek vereerden, waarna menige dronk a.in vaderland en koning gewijd werd. liet was een aange naam gezigt den burgemeester en de wethouders met de officie ren midden ouder de schutters gezeten, vfeike zich onderling vermaakten, te aanschouwen. De majoor Perk van Lith, die reels in 1S13 vrijwillig de wapens heeft opgevat en zich sedert eenige jaren met ijver en lust aan het hoofd der schut terij bevindt, bedaukte het dagelijks bestuur in gepaste bewoor dingen voor het vereerend bezoek. Ten 11 ure eindigde het feest inet den driewerf herhaalden uitroep van: Leve de Majoor! De feestviering kenmerkte zich door ongeveinsde vrolijkheid, begon en eindigde in de beste stemming. In de Staats'-courant is opgenomen eene uitvoerige lijst van giften tot nu toe ingekomen bij de hoofd-commissie ter oprigting van een nationaal gedenkteeken voor Nov. 1813. Die giften bedragen eene som van 89,823,OO1/^. Men schrijft uit Batavia, dd. 30 Sept.: Wij hebben bijna over geheei Java eene aaneenschakeling van zware regenbuien gehad, die op bijna alle cultures een zeer nadeeligen invloed uitgeoefend hebben en nog uitoefenen, en zoo er niet spoedig verandering komt, de tabuksaanplant op Java van dit jaar voor het grootste gedeelte dreigt te verwoesten; in Rembang moet i_et er dienaangaande treurig uitzien en vele aanplantingen geheel zijn verwoest. De koffijboomen hebben door de zware regens ook zeer veel geleden, de bloesems zijn grootendeels afgeregend, zoodat de oogst aanstaande jaar vermoedelijk ge ring zijn zal; ook op de suikercultuur oefent de over/loedige regen een aiiern ideeligsten invloed uit en zullen de suikerfabri kanten een sle. ht jaar hebben, dewijl de hoeveelheid suiker bepaald zeer tegen moet vallen. JS Gr&V0Ilbilg*0, IS Nov. De tweede kamer der staten- generaal is heden plegtig bij den koning ten gehoore toegela ten. De president heeft «aan Z. M. de hukle der vertegenwoor diging gebragt. II j wees op den treurigen toestand voor 50 jaren en op het toenemen van den bloei en de welvaart onder de telgen van het Huis van Oranje, waardoor de aloude band nog hechter is geworden. De koning verklaarde in antwoord hierop, dat het hem hartelijk verheugde de vertegenwoordigers bij zich te zien, te meer omdat dit eene geheel vrijwillige daad was, die hij zeer waardeerde. Als telg van het Huis van Oranje rekende hij het zijn dure pligt al het mogelijke te doen voor den bloei en de welvaart van Nederland. De tweede kamer der staten-generaal heeft heden artikel 1 der bankwet, dat het hoofdbeginsel der wet bevat, aangeno men met 45 tegen 16 stemmen. 20 Nov. De beraadslagingen in de tweede kamer over de bankwet zijn heden voortgezet en gevorderd tot en met art. 10. Art. 2 (verlenging van het octrooi der bank voor den tijd van 25 jaren), is na langdurige discussien aangenomen, nadat waren verworpen twee amendementen van den heer Viruly Verbrugge, strekkende, om den termijn van 25 jaren tot 10 jaren te beper ken, en ora deze w et vóór 31 Maart 1873 te herzien (het eerste met 37 tegen 28 stemmen, het tweede met 38 tegen 22). De discussie over het nieuw voorgestelde art. 2 van den heer van Bosse (inlassching eener strafbepaling op de uitgifte van bankpapier door niet erkende credietbanken), is verdaagd, tot 11a afdoening der overige artikelen. Op art. 9 (belegging van het reserve-fonds, casu quo, in pand brieven van goedgekeurde hypotheek-maatschapp a-.ij werd met 3S tegen 23 stemmen verworpen een amendement Heemskerk Az., om uit te sluiten pandbrieven op goederen buitenslands gelegen. Op art. 10 is een amend, van Bosse, waartegen de min. geen bezwaar had, strekkende om de bank te belasten met de koste- looze waarneming van de functien van rijkskassier te Rotterdam cn in alle plaatsen waar zij agentschappen vestigt, met 44 tegen 16 stemmen aangenomen. Bij de hervatting der disenssien over art. 5, dat aangehouden was tot 11a de beslissing over art. 10, hebben de heeren Idserda en Geertsema een amendement voorgesteld, waarover de disens sien morgen zullen plaats hebben. De tweede kamer der S. G. heeft heden de discussien over de bankwet ten einde gebragt en het geheele ontwerp na verwerping van nog verschillende amendementen aangenomen met 41 tegen 17 stemmen. In den loop der zitting is ingekomen een ontwerp van wet tot verhooging van het minimum der opbrengst van den ac cijns op de suiker. Aanstaanden maandag zullen de discussien aanvangen over de staatsbegrooting voor 1864. Woerdeil, 17 Nov. Gisteren reeds w&s onze stad in vol len feestdoseh; want niet alleen waren verscheidene huizen met vlaggen en oranje versierd, maar iedereen spoedde zich ten 1 ure naar het station van den spoorweg, om onzen pas be noemden burgemeester aldaar te zien aankomen. Een eerewacht te paard, bestaande uit een 7 Ütal jongelieden uit alle standen, ouder leiding van de hh. Smulders, van Eek, van Doorn, Clausman enCoerman, was aldaar verzameld. Bij de aankomst des burgemeesters werd hij verw elkomd door den heer garuizoens-commandant en een der wethouders, terwijl de heer Smulders hem met een korte, maar regt hartelijke aanspraak, welko n heette in deze gemeente. Na in een open rijtuig plaats genomen te hebben, op welks treden twee met groen en oranje versierde jongelieden hadden plaats genomen, ging de geheele trein, begeleid door de mu zijk-vereen .'ging „tot Nut en Vermaak," onder het gejuich der menigte stadwaarts en door de geheele pannebakkerij. Des avonds bragt genoemde mtr/.ijk-vereeniging eene serenade aan onzen afgetreden en aan den nieuw benoemden burge meester, waarmede dit feest, dat aliezins zeer ordelijk 'was, eindigde. Heden is alles versierd met vlaggen en ieder met oranje; ten half 2 ure vver.I er parade gehouden, waarop ook twee pe lotons van geregtigden tot het metalen kruis, met hun daartoe vervaardigd vaandei defileerden onder commando van deu heer J. de Vries llobbe. Op het exeercitiepiein, deed de majoor battns. commandant eene toepasselijke en indrukmakende aan spraak aan de strijders van 1813 en 1S3Ö/S1 waarop hun com mandant kort, maar met klem antwoordde en daarbij te kennen gaf, dat zij of hunne zonen, steeds bereid zouden zijn op de roepstem des konings te wapen te snellen, zoo het vaderland ooit weder bedreigd werd. Begeleid door de schoone muzijk der alhier gevestigde ver- eeuiging „tot Nut en Vermaak" verzamelden zich de metalen kruisridders in het logement „de dubbelde Sleutels" alhier om verder den dag genoeglijk door te brengen. Alles liep iu de beste orde af. 19 Nov. Den 28" Nov. e. k. zal alhier een gecostumeerd3 optogt plaats hebben, voorstellende „de intogt van den prins van Oranje in 'sGravenhage in 1813." Naar men verneemt, zijn hh. Studenten van Leiden en Utrecht voornemens ora een gecostumeerden optogt te houden naar M oer den om elkander aldaar te ontmoeten. Schoonhoven, 18 Nov. Ook in 'deze gemeente is men gisteren niet achtergebleven, om het feest van Neerlands onaf hankelijkheid zoo veel mogelijk luister bij te zetten. Al had het klokgelui niet r.oo vroeg in den morgen aan de ingezete nen verkondigd, dat de feestdag was aangebroken, zou men toch aan de vlaggen en wimpels, die letterlijk uit alle huizen wapperden, hebben kunnen opmerken, dat Schoonhoven alge meen deel nam aan de feestvreugde. Nadat de kinderen der verschillende scholen feestelijk waren onthaald, en ieder een feestplaat ten geschenke had ontvangen, trokken zij in vrolij ken optogt tot voor het raadhuis, waar zij eenige feestliederen uitvoerden. De groote parade op het exercitieplein nam daarop een aanvang. Het muziekgezelschap „De Harmonie", onder directie van den heer H. A. Sabron voerde daar eenige mu ziekstukken uit, en bragtjdaardoor niet weinig bij, tot opluis tering van dit deel van dit feest. Ook toen zich dit gezelschap in de groote zaal van hel heereu-logement een paar uren later hooren deed, verschafte het aan velen, die zich daar haduen vereenigd, eenige aange name oogenblikken. Ook voor de armen had men gezorgd. Eene ruime uitdeebng van levensmiddelen en brandstoffen, van wege het gemeentebestuur, maakte ook voor hen dezen dag tot een feestdag. De illuminatie, die door zulk heerlijk weder begunstigd werd, kon, voor onze stad althans, schitterend worden gen >emd. Niet alleen waren bijna alle openbare gebouweD, en hadden de meer gegoeden bijna algemeen hunne huizen met gas, lampions of a giorno veriicht, maar ook in de achterbuurten had men zoo veel mogelijk, al ware 't dan ook somwijlen door een paar kaarsjes, willen tooneu, hoe veel belai g men in dit feest stelde. Ook uu nam „de Harmonie" een w erkzaam aandeel iu de feest viering, door met muziek t.u fakkellicht zich in optogt langs de straten te begeven, terw.ji ook het gemeentebestuur door het doen afsteken van eenige vuurwerken velen aaugeua mi bezig hield. In de beste orde liep deze fe'estdjg ten einde, die voorzeker bij oud en jong eene aangename herinnering zal achterlaten. Met een enkel woord willen v. nog gewagen van eene op 11. maaudag avond gehouden vergadering van het alhier sedert korten tijd bestaande gezelschap „Tot Nut en Ci* noegeu". Deze vereenigmg, geheel Zameugesteld uit lieden, lie, zooals men het noemt, „met hunne handen hun brood »nojU'u verdienen" stelt zich ten doel om, door het houden van voordrag; en en gezellig verkeer eenige aangename en nuttige uren 111 de leden onderling te v rschaffen. Dien avond werd hoofdzakelijk gewijd aan het opvoeren van een dramatisch stukje getiteldDt laat ste dagen van een' Oranjeklant," terwijl ook eeuige andere stukken werden voorgedragen. Door het talrijk opgekomen getal leden met hunne vrouwen werden deze voordrugteu met uitstekend genoegen aangehoord, terwijl van tijd tot tijd do geheele vergadering in een krachtig „M'ieu Neerlands blotd" of eenig ander volkslied instemde Me maken te liever melding van dit eigenaardige, vrolijke burger-feest, omdat er de orde niet aileeu geen oog ..blik werd gestoord, maar ieder zich beijverde, om deze bijeenkomst zoo geuoegeiijk mogelijk te maken, zonder tot die iui.lni'-htighei.I en die drinkpartijen over te slaan, die, helaas, dikwerf h merk zijn onzer volks-bijeenkomsten. Met ingenomen1 groeten we deze vereeniging, en wc hopen, ua velen er nederlandsche werklieden, vooral ook in kleinere p een dergelijk gezelschap zullen in 't leven roepen Streefkerk, 17 Nov. Toen in de It s dagen ui Nov. 18 L3 ook. 111 tien Alblasserwaard de nog aanwezige E/ mschca op Gorinchem terug getrokken waren, zette de 27j irige tim merman Willem de Bruin, vergezeld, vaI1 nog écu makker, thans reeds overleden, de vaderlaudsche vlag, iu alle stilte, iu den nacht van den 29sten en op deu 30sten Nov. 1813, op dv.n toren der gemeente. Tot ieders verbazing zag men de gelifie driekleur m den morgen van den 30steu van den toren wipperen, toen plotse ling de mare: „de Franse hen, de Franschen de inwoners met schrik vervulde. Werkelijk kwamen, iu den loop van dien dag geveer 300 Franschen naar m^n meent van M oerden uoor e ge meente, zich mede op Gorinchem rigtende. In allerijl werd v el de vlag geborgen, doch voor het ter gen van den vlaggen stok was geen tijd. De Franschen stroopten hier en daar bij cïe ingezetenen en doodden nog een inwoner, die zijuc woning outvlugien wilde, door hem neder te schieten. Naauwelijks echter waren de Fransjhen vertrokken, of de I vlag woei weer van den toren doch, daar die zeer oud was, ging gezegde MA de Bruin, ma nog twee andere ingezetenen, de gemeente rond, om geld voor eene nieuwe vlag. Al spoedig was dit voldoende bijeen, en sinds heesch W. de Bruin, bij elke gelegenheid, tot. op heden toe, die vlag op den toren. Bij gelegenheid van 's konings laatsten verjaardag wapperde de nu weder versletene vlag voor de laatste maal van oen toren; en heden morgen had diezelfde Willem de Bruin het genoe gen, nu, als man van 77 jaren, maar nog krachtig en gezond, eene door de gemeente aangekochte nieuwe groote .lag op den kerktoren te hijschen, gelijk hij dat, gedurende eene halve eeuw, gewoon was te doen.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2