öhtnenltmö. Gemengde Berigten. Ingezonden. Gorinehem, 23 Nov. Aangaande de nationale feestvie ring op den 17n dezer stemmen alle berigten uit den Alblas- serwaard daarin overeen, dat, naar de plaatseii ice gesteldheid zulks toeliet, overal, met kalme, gulle vrolijkheid, de blijde dagen van nov. 1S13 herdacht]werden. Reeds vroeg in, den morgen van den 17n verkondigden het uitsteken der gevierde driekleur van de openbare gebouwen eu het luiden der kloeken in de verschillende gemeenten het begin van den gedenkAvaardigen feestdag. Spoedig wapperden dan ook allerwege de nationale en oranje vlaggen. Geene gemeente, hoe klein, of, op de eene of andere wijze deed men ook daar van zijne blijdschap blijken. Zoo ooit, dan Avel mag dit gevierde feest algemeen en echt nationaal genoemd Avorden. Voor zoo verre wij weten vierden ook de leerlingen der scholen in alle gemeenten dezen heuge- lijken dag regt feestelijk. De vorst- en vaderlandslievende toe spraken hnnner onderwijzers Averden mede door vele belang stellenden bijgewoond, en een ruim onthaal op krentebrood en chocolade, of wijn, bragt de kleinen in eene eigenaardige vro lijke stemming, waartoe het zingen van toepasselijke liederen mede veel bijdroeg. Nergen werd Avel of orde gestoord, en eene enkele uitzondering daarop, onmiddellijk, en, met behulp der feestvierende menigte, bedAvongen. deel in hebheu ten gevolge van de mexicaansche expeditie. 22 Nov. Men ziet nog altijd met verlangen de verschij ning te gemoet van het rapport des heeren Fould over den financielen toestand des lands. Het stuk is thans bij den staatsraad aanhangig en geeft er aanleiding tot uitvoerige dis- eussien. De heer Fould moet, naar men verzekert, verklaard hebben, dat, indien de conclusien van zijn rapport niet aange nomen worden, eene nieuwe leening tot de onvermijdelijke noodzakelijkheden behooren zal. De ouvriers hebben bereids bijeenkomsten gehouden, met het oog op de aanstaande verkiezingen; zij hebben geprotes teerd tegeu ieder kiescommité dat in zijn boezem niet minstens één ouvrier zou opnemen. Ern hunner, een beeidhouwersknecht, Tolain genaamd, heeft in dien zin eene brochure uitgegeven. Er is sprake van eene circulaire, die de heer Drouin de Lhuys zou gezonden hebben aan de agenten van Frankrijk in het buitenland, waarbij deze in last bekomen om aan de mo gendheden te kennen te geven, dat Frankrijk, wel verre van een algemeen programma voor het congres te willen stellen, verwacht, dat iedere mogendheid zal opgeven welke punten zij verlangt dat op het congres zullen worden behandeld. Het dagblad La France levert een overzigt van de ant woorden der verschillende gouvernementen van Europa op den uitnoodigingsbrief van keizer Napoleon. Niet al de antv\oorden, waarvan daarin wordt melding gemaakt, zijn reeds op Compiègne aangekomen, zoodat het blad veel op geruchten afgaat. Alles is in het overzig4 van La France, couleur de rose; te Kome, te Weenen, te Petersburg, te Berlijn, te Brussel, te Turijn, te Madrid, te Lissabon, te Stuttgart, te Kopenhagen, te Konstan- tinopel, overal is 's keizers voorstel met onverdeelden bijval ontvangen, altijd volgens La France, Het blad beschouwt, het antwoord van koningin Victoria als zeer welwillend en als alle hoop gevende, dat hr. ms. ministers het voorstel met vreugde zullen aannemen. Het antwoord van den koning van Saksen zon doen vermoeden, dat alle dnitsche vorsten deel zui len nemen aan het congres. „Alzoo, besluit het fransche blad alle kabinetten van Europa schijnen te beseffen het gewigt en het onbaatzuchtige van 's keizers voorstel en alles doet tot dusver hopen, dat niets de zamenkomst van het con gres zal in den weg staan." Weerien, 21 Nov. Naar den loop der beraadslagingen te oordeelen, zal het huis der afgevaardigden van de nieuwe belastingen, door den heer von Blener voorgesteld, geene an dere goedkeuren dan die op de equipages, paarden en bedienden. Op de weelde zal eene aanzienlijke belasting worden geheven, indien het desbetreffende wetsvoorstel wordt aangenomer, ter wijl bet voorgestelde hoofdgeld en de klassenbelasting hoogst waarschijnlijk zullen worden verworpen. De Wanderer bevat een telegram uit Berlijn, waarin als zeker gemeld wordt, dat de erfprins van Augustenburg zich persoonlijk tot den keizer van Oostenrijk gewend heeft, om hem te verzoeken zijne aanspraken op Sleeswijk-Holstein te steunen. De afgevaardigde Kechbauer heeft de volgende interpellatie tot graaf v. Rechberg gerigt: „Bat denkt het gouvernement, als lid van den duitschen bond, te doen, om bij den bondsdag bet wettige successie-regt in Sleeswijk-Holstein te doen gelden?" De Bresse schrijft„De diplomatie en haar nestor, de ko ning der Belgen, zijn van meening, dat men aan Napoleon niet alle uitwegen mag afsluiten; men moet nem uit zijn di lemma helpen, want, zegt deze diplomatische wijsheid, het con gres volstrekt te weigeren, is Napoleon dwingen, Europa het dak boven het hoofd in brand te steken." De Pressc is met deze opvatiing volstrekt niet ingenomen. 23 Nov. De instructien, van de oostenrijksche en prui- sisclie regeringen uitgegaan ter zake van Holstein, luiden een stemmig. Aan de erfopvolging van de Augustenburgers staat onwettigheid van het huwelijk van den vader van prins Frederik in den weg. Berlijn, 2! Nov. De drukpers-ordonnantie van 1 Junij 11. is opgeheven bij koninklijk besluit op grond van art. 63 der i onstitutie. De hertog van Augustenburg en zijn zoon de erfprins zijn beide in dit land gevestigd; de hertog'woont op het kasteel Primkenau in Neder-Siiezie, de andere op het kasteel Dalzig in Neder-Lausitz. De hertog heeft den rang van generaal der ca- vallerie, de erfprins dien van majoor bij het eerste regement- van de garue; bij heeft den ouderdom van 3-1 jaren bereikt en is gehuwd met prinses Adelheid von Hohenlohe Langenbnrg, uit welk huwelijk twee dochters zijn gesproten. 22 Nov. De kansen op een oorlog met Denemarken ne men van uur tot uur toe. Het gerucht is hier in omloop dat twee korpsen order bekomen hebben zich marschvaardig te ma ken, terwijl er tot dusver alleen sprake van was, dat twee di even mobiel gemaakt zouden worden. Waarschijnlijk zullen Pruisische en hanoversche troepen de hertogdommen binnen- rukken. De liberale fractien hebben gisteren avond, onafhankelijk van elkander, vrij gelijkluidende besluiten genomen, op "roud van welke de gemengde commissie zich heden voorloopt no pens een voorstel vereenigd heeft, dat in substantie op hét vol gende neer komt: „Overwegende dat Denemarken door een reeks met liet verdrag strijdende maatregelen, door onderdruk- mg der duitsche bevolking en der duitsche taal in Slees wijk door het patent van 30 Maart, door de aanneming der nieuwe constitutie en door het zenden van deensclie troepen naar Hol stein, de tractalen van 1S15 en 1352 zelf geschonden heeft besluit de tweede kamer te verklaren, dat de eer en het belana van de natie vorderen, dat Duitschland de regten van den erf prins als wettigen vorst van Sleeswijk-Holstein erkenne en den P™? handhaving van zijne regien oudersteune." 22 Nov Betreffende de ordonnantie op de drukpers vermeent men, dat het definitief besluit tnt hare opheffing pas gisteren morgen vroeg genomen is. Nog eergisteren zeide de heer von Bismarck tot een diplomaat, dat de ordonnantie, in weerwil van hare verwerping, denkelijk toch gehandhaafd zou worden Een paar regtsgeleerde leden der eerste kamer, de heer von L hden en de graaf von Rittberg, begaven zicli toen naar den koning en zeiden dat zij in de eerste kamer gezwegen hadden maar dat de ordonnantie van regtswege niet langer bestaan kon.' Daarop werd tot hare intrekking besloten. zitting der tweede kamer op heden hebben de bh. stavenhagen en irchow, namens de li' erale fractien, het voor stel gedaan tot de verklaring, dat Duitschlanils eer en belang eiscben, dat de gezamentlijke dnitsche staten de regten van den eiiprms rriedrich ondersteunen. Morgen zal eeue commissie benoemd Avorden, om daarover rapport uit te brengen. Frankfort, 21 nov. In de gisteren gehouden zitting der bondsvergadering zijn o. a. de volgende stukken ingediend: De kennisgeving van de troonsbeklimming van koning Christiaan IA van Denemarken; de acte waarbij hertog Willem van Slees- wijk-Holslein-Sonderburg-Glücksburg afstand doet van de her togdommen Sleeswijk-Holstein en de kennisgeving dat zijn oudste zoon Frederik de regering over Sleeswijk-Holstein en Laucnburg heeft aanvaard; mededeelingen betreffende voorstel len van verschillende bondsregeringen nopens de kwestie der erfopvolging 111 Sleeswijk-Holstein en Lauenburg, alle welke stukken in handen zijn gesteld der commissie voor de holstein sche kwestie. ÏY ijders een voorstel van Oostenrijk en Pruisen betredende een protest nopens de op 18 jl. plaats gehad heb bende bekrachtiging der deensche grondAvet en een voorstel der leden viu^ de Slees wijk sche en Holsteinsche stenden. Leipzig, 22 Nov. Gisteren is alhier eene volksvergade ring gehouden bestaande uit meer dan 3000 personen. De veigaderde menigte verklaarde zich ter gunste van den erf prins van Augustenburg. „Duitschland is verpligt den erfprins in het bezit zijner staten stelien" zoo Avordt gezeird in het adres, gerigt aan den koning van Saksen, van welk "adres af schriften zijn gezonden aan het huis der afgevaardigden te vveenen en te Berlijn. Hamburg, 22 Nov. In eene door 2000 Sleeswijk-Holstei- ners gehouden bijeenkomst, heeft men zich verklaard voor het huis Augustenburg. De president heeft medegedeeld dat de generaal Baudissin bereid is om het bevel op" zich te nemen over de vrijwilligers. Te Kiel is eene vergadering gehouden van 55 ambtenaren, die besloten hebben den eed van getrouwheid aan den nieu wen koning te Aveigeren. Het opperste geregfshof voor geheel Holstein te Gluck- stadt, heelt met eenparigheid van stemmen besloten, om den koning van Denemarken den eed van trouw te weigeren. 23 Nov. Naar men verzekert, weigeren ook de admini strator van het graafschap Rantzau, benevens velschillende amb tenaren in Altona en het geheele overige personeel der Holsteinsche regering den eed van trouw aan koning Christiaan af te 1 jggen. Hanovei', 22 Nov. In eene door 12,000 personen°°van allen stand bijgewoonde volksvergadering, is met uitbundig ge juich eene petitie aan het ministerie aangenomen, met verzoek (jat liet den koning moge aanraden onmiddellijk de noodige krijgsmagt naar Sleeswijk-Holstein te zenden tot herstel der wettige regering. Stockholm, 23 Nov. De regering heeft bij den rijksdag aanvraag gedaan om een nieuw buitengewoon crediet van drie millioen voor krijgstoerustingen met het oog op de verwikke lingen ten opzigte van de hertogdommen. Turijn, 21 Nov. Het officieel orgaan deelt eene nota mede, waarin het gouvernement verklaart dat het, niettegenstaande dé openbaar gemaakte protesten van sommige bisschoppen, besloten heeft, om alle bepalingen en reglementen betreffende het exe quatur en het koninklijk placet steeds in acht te doen nemen. Gouda, 23 Nov. Heden namiddag had zekere Rots uit de gemeente Haastrecht, die de watermachine bezigtigde, het ongeluk zijn arm tusschen de raderen te verbrijzelen. Tegen vrijdag a. s. is eene vergadering van den gemeen teraad belegd. Hekendorp, Lange-Ruige-Weide en Papekop, vierden vrijdag en zaturdag oranjefeest op eene voor liet landvolk aangename en voor den burgemeester dezer gemeenten zeer vereerende Avijze. EereAvachten te paard, opgetooid en opgesierd, de school jeugd, van top tot teen in de geliefde kleuren, met vaandel dragers aan het hoofd, de onderwijzers aan de spitse en eene volksmenigte in vrolijke stemming, zoo Averd de burgemeester ingehaald en venvellekomd. Mogt hij meenen dat dit ter eere van oranje geschiedde. Dat Avas zeker zoo. Maar de liefde die men hem toedraagt drong er te meer toe. Regt aange naam Averden de kinderen in de versierde scholen onthaald en verrast door eene verloting, waarbij de echtgenoote des burge meesters lieve prijzen uitdeelde. De vrolijke stemming, de goede geest maakte ieder opgeruimd en bij afwisseling van vrolijke bezigheid duurde de pret tot laat in den avond voort. 5S GraveilliagO, 23 Nov. Met leedwezen verneemt men, dat H. M. de koningin zaturdag avond 11. plotseling door een hevig asthma, waarschijnlijk het gevolg van zware gevatte kou de, is aangetast geAvorden. Ofschoon deze ongesteldheid zich in den beginne onrustbarend liet aanzien, bevindt H. AI. zich sedert heden ochtend A\eder redelijk wel, zoodat men mag ho pen, dat H. AI. Aveldra weder geheel hersteld zal zijn. Op den 19deo Nov. jl. heeft te 's Gra\renhage de uitwis seling plaats gehad der wederzijdsche acten van bekrachtiging op de overeenkomst, welke den 19den September te voren tus schen Nederland en Belgie is gesloten nopens de vermindering der loodsgelden op de Wester-Schelde, ter uitvoering van art. 5 van het Nederlandsch-Belgisch verdrag van 12 Alei 1863 tot aikoop van den Scheldetol. De algemeene beraadbeslagingen over de begroot in gs wet ten voor 1864 zijn in de zitting van de tweede kamer der sta- ten-generaal van heden geopend. De heeren van Goltstein en Groen van Prinsterer hebben hunne oude grieven tegen de rig- ting en zauienstelling van het kabinet herhaald. De heer van Bosse is in financiële beschouAvingen getreden en heeft bij den minister van financiën op krachtige voortzetting van amortLatie aangedrongen. De spreker en de heer Dirks zagen daarin het doeltreffende middel om het evenwigt te bewaren tegenover de voortdurende en noodzakelijke uitzetting der gewone uitgaven. De ministers van binneulandsche zaken en van financiën heb ben zeer breedvoerig de sprekers beantAvoord. De heeren van Bosse en van Goltstein hebben gerepliceerd. Morgen voort zetting. De heer Thorbecke heeft het woord gevraagd om de repliek van den heer van Goltstein te beantwoorden. 24 Nov. In de zitting van de tAveede kamer van heden zijn de algemeene beraadslagingen over de staatsbegrooting 1864 afgeloopen. Hoofdstuk I (huis des konings) en hoofdstuk II (hooge collegien) v erden met algemeene stemmen aangenomen. Enschede, 22 Nov. Eerstdaags zal met de werkzaamhe den aan de aardebaan voor den staatsspoorweg onder deze ge meente een begin gemaakt Avorden. Met den bouAv der R. C. kerk, een prachtig gebouw, vordert men snel; die van de pro - testantsche gemeente ligt nog steeds in puin; zoolang de han gende kAvestie over het al of niet herbouwen van den toren niet uitgemaakt is, zal Avel aan geen herbouwen gedacht worden. De scholen voor het lager onderwijs zullen morgen Aveder be- trokken worden, tenvijl de industrie- en handelschool 1 ja 18 64 gereed zal zijn. Be emeritus koning van Beijcren zal te Algiers overwinteren. I opbrengst der hopculiuur is iu Posen sedert 1857 gestegen van 500 t 40,000 centenaars. Ricasoli zou voor Italië het" congres bijwonen. - De hongaar&che landdag zal in mei 1864 weder bijeen komen. 1 Turijn is eene amnestie afgekondigd. In het binnenland van Britse! Guiana is veel goud te vinden, m«ar het ontbreekt aan delvers en wtr tuigen. -- Men wil den luc' tballon bezigen voor straatverlichting. D 5 sept, is het nederl. eskader van Baiuvia afgezonden te Nagasaki aa gekomen. Oldenburg protesteert tegen de aanvaarding der regen over Sleeswijk-Holstein duor den koning van Denemarken. Vele h. steinscbe ambtenaren, o. a. de professoren der universiteit, de leden v het hoog geregtshof weiseren bet afleggen van Jen eed van getronwhei De sultan wil zelf naar bet congres te Parijs komen. De bank Potersburg heeft de omwisseling van ortdiet—billetter? tesen spetie gescLc- Keizer Napoleon kiest partij tegen bet bock van Reuan. Een ach van 250,000 ingezetenen van Y\ ïïua eu andere steden protesteert tegi bet door MurawietT afgeperste loyauteitsadres. Men denkt over Bru>- als de plaats der bijeenkomst van act congres. -- De russische regerii heeft de eerste divisie der keizerlijke garde uit Polen terug gcroepe omdat de opstand vermindert en de vv inter is ingevalleu. De kroon: van den nieuwen koning van Denemarken zal in januarij te Konenhage: plaats hebben. Het boek van Renan is te Koningsbergen verboden. - Op het pruisiscb budget komt o. a. voor, de presidentminister 100Ö0 t. en de minister vau buiteul. z. 10000, beide met vrije woning. Die twee ministers zijn één persoou, de goede van Bismarck. Een spaansch vaa tuig heeft, naar men zegt twee amerik. schepen in den grond geboord beladen met wapens en moudb-hoeften voor de insurgenten op S Domii go. De zwitsersehe bondsraad heeft de invitatie tot het eongres aai genomen. De vreemdelingen te Nagasaki hebben geweigerd te vertrekke Garibaldi krijgt zijn geld terug dat bij ingezameld en naar \Veen< gezonden liad voor de ingezetenen, die door de overstrooming geleder, hadde De Aveek onzer feestvreugde is voorbij, defied heeft de geschi denis dier vrolijke dagen geëigend, doch de nagalm is no niet aa eggestorvende jubeltoon veredeld door doel en strek king klinkt, schoon, en ruischt lang in het oor van hem d het goede wil. Ja! lang zal het feest onzer nationale herstelling bij Gouda burgers in herinnering blijven, want orde en eensgezindhei< bij algemeene gulhartige opgewektheid, was de grondslag va. elke handeling; ook hier had de Kouing bij zijn volk kunne zijn, gelijk een vader bij zijn kinderen. De vorige Aveek, was een week van genot, een week van vreugde, ons bereid, ja, doo igen stemming, maar verhoogd en verdubbeld door velen, die geheel belangeloos eu op kracht dadige wijze tot die feestvieriug hebben medegeAA erktperse nen aanwijzen is hier moeijelijk, Avie verdient het eerst en w het laatst te Avorden genoemd, de A\edstrijd was algemeen, elk deed het mogelijke, maar enkelen mogen en moeten wij nor men, en men zal het ons ten goede houden, lettende op d vele zorgen die zij blijmoedig ten offer bragten, wanneer a\ in de eerste plaats den onderwijzers der openbare scholen onze: dank betuigen: 't gezang uwer kleinen was lief, wakkere mai nen, en wij Averden weemoedig aangedaan teen wij die kinder toonen hoorden, en wij prezen het publiek dat door eene eer biedige stilte uwen ijver waardeerde, en smaak toonde ie l. zitten in het goede dat gij had gekAveekt; God geve U no veie jaren kracht en gezondheid om in UAven nutugen werk kring te arbeiden. Ook zij verdienen onzen lof die aan den gecostumeerden o[ togt hebben deelgenomen, vooral president en commissarisse hebben aanspraak op onze hulde, wij kennen de groote moei jelijkheid om iets dergelijks tot stand te brengen, en w Aveten wat laatstgenoemden hebben gedaanvoor dat alles zeg gen wij hun ook hartelijk dank, en zoo lang de herinnerin onzer feestvreugde duurt, kan niet worden vergeten wat z. daartoe hebben bijgedragen. De stad heeft haar feestkleed afgelegd, de driekleur en oiunj' vaan is ?.ls een kostbare schat geborgen, en de burger is to zijn dagelijksch bedrijf weergekeerdde uiet te onderdrukken gloe voor vaderland en vorst kon achter den haard niet worde; uitgedroomd, hij was te levendig, te diep gevoeld, moest ge manifesteerd, gekoeld worden; uitgebluscht is hij thans niet, al ZAvjjgen onze jubelzangen van uit het diepst onzer ziel rijst eene bede, zij smeekt om welvaart voor het land waarnaa wij ons noemen, om heil voor den Vorst die ons regeert. Benige burgen tan Gouda. De menigvuldige festiviteiten, in de voorgaande A\eek door hut bestuur en de burgers onzer geliefde stad gegeven, waren openbaar en groolendeels voor eik ingezeten toegankelijk. Op Avelke wijze militairen en schutters geregaleerd werden, wee' ieder; welke genoegens der jeugd binnen de muren hare schoolgebouwen te beurt vielen, is voor vaders noch moeder

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2