Idverlenlieblad Nieuws en Omstreken. voor Gouda en Sb Zondag, 29 November. 174. Overzigt. öuitcnlanb. 803. r Effecten. spoortreinen. z 139 eu en 467. 50s/]S 194>/4 193s/. sima, Sabuma 400 man vau A. BRINKMAN. 62V. 36>/2 62 36% 50s/I6 46’/b 57’A 29% !S/S I >7. 22. M. Dubbel, 2 j. O. J. Joosten. T. J. burg en W. C. de Lange an Fulpen en Hotterman a Geerliug. 5 w. ven. van Maria de Haas, 1 jia. 27 j. en Ba.tha Vor kje Blakenburg, jd. 31 j. Deze Csnrant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/ 2,franco p. post 2,25. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot des ’morgens ten 11 ure. A. E. van Klaveren en s pq A. de Kraij. 21. - 22. Wijnanda Cecilia, >3D. Adrianus, ouders a, ouders J. Gruotenboer )er. M. C, Vroman, geb. van J. F. Onstenk, geb. jtmans, geb. Flier, z. 88 j. weduwe van Jan GOUDSCHE COURANT. 's/s >716 5% >7. */t 'er- loogovejk Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TlendewegD. n°. 61. ders tevens eene zeer >f er geene mogelijk- \g duur brood verkocht stand komt. Zijn de smiddel alleen toe te dezer stede geheven Ier bakkers'! i. 57U/16 293/. '71. ’7. i is/. l Nov. J. Burger, d. Dirkje Ida van der Horst, geb. Waal, levenl. d. Au- gsdag 24 November. igste i Hoogste iers. koers, 1’716 62’/Je t3/s i’A >7S «8716 46”/i. Gebleven koers, 61I7a« 9S7. September 1863. ar Rotterdam, 1,53, 6,27* 8,40. aar Utrecht, 2,42* 6,29, 9,55. ekende treinen loopen stdagen NIET. ‘GOUDA28 November. Het verschil over Sleeswijk-Holstein heeft geheel Duitsch- land in beroering gebragt. Men is daar, zoo als gewoonlijk, zeer opgewonden en alles zou doen vermoeden, dat deze ques- tie welhaast tot oorlog aanleiding moet geven. Maar de onder vinding leerde steeds, dat onze naburen meer mannen van het woord dan van de daad zijn. Hoe zeer dan ook de prui- sische ministers de beweging aanmoedigen en allerwege volks vergaderingen gehouden worden, en de vertegenwoordigers in verschillende staten zich hevig tegen Denemarken verklaren, is liet toch waarschijnlijk, dat Oostenrijk en Pruisen zich houden zullen aan de ook door hen in 1852 te Londen vastgestelde erfopvolging. Dit zal nu wel niet beletten, dat men vrijcorpsen oprigt en een opstand beproeft, maar men zal niets we- zentlijks vermogen tegen den overwegenden invloed van Engeland. De pruisische liberalen loopen zich zei ven voorbij en begrijpen niet, dat deze agitatie zeer geschikt is om eene afleiding te maken en hunne krachten te verdeden. Zoo geraken de levensvragen in Pruisen op den achtergrond voor een klein en onbereikbaar doel. Denemarken is in- tusschen op zijne hoede en haast zich zijne strijdkrachten in de Hertogdommen bijeen te brengen. De nationale duitsche vereeniging ijvert sterk voor de zaak en wil het geld voor de duitsche vloot nu voor een eenigzins minder onmogelijk doel besteden en vraagt bovendien geld en wapens. De veldheer, die de dapperen zal aanvoeren, is ook reeds gevonden en de duitsche kolossus zal het kleine Denemarken verpletteren zoo niet al die ijver bekoeld wordt door de ijskoude hand der diplomatie. Waarlijk de deensche questie zou den oorlog in Europa niet doen ontbranden, indien overigens de toestand niet zoo hoogst gevaarlijk was en het voorstel van Napoleon niet zoo veel aanleiding gaf tot netelige discussien. Niettegenstaande de herhaalde verzekeringen der fransche bladen blijft het nog altijd de vraag of het congres tot stand zal komen. De toetreding van Engeland is voor het oogeublik meer dan twijfelachtig, daar acht men het congres nutteloos voor Polen, dat door de inmenging van vreemdelingen slechts ongelukkiger is geworden en ten aanzien van Sleeswijk-Holstein zal men zich aan het tractaat houden. Het antwoord van Rusland is wel zeer beleefd en niet afwijzend, maar het bevat zoo vele voorwaarden, die niet toegestemd kunnen worden, dat De prijs der Advcrtentién van één tot zes regels met inbegrip vau b°t zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden Gerekend naar plaatsruimte. Londen, 22 Nov. De Morning Post meidt, dat Engeland voor de deelneming aan het congres bu’.ccfdcl.j'; zal bedanken. Het doel van Napoleon is bewonderenswaardig, maar het is den britschen staatslieden voorgekomen, dat de middelen, waardoor men dat doel wil bereiken, het gewenschte gevolg niet zullen hebben. 25 Nov. De Times geeft de vrees te kennen, dat de sleeswijk-holsteinsche beweging ten slotte nog op een oorlog zal uitioopen, als er niets tegen gedaan wordt. Als Engeland en Frankrijk prijs stellen op den vrede, zegt het blad, dan moeten zij een spaak in het wiel steken. Daa-om zal gictaf Russell eerstdaags de duitsche regeringen met zijne zienswijze daaromtrent bekend maken. Engeland zal de tractaten van 1852 handhaven. Intusschen, zoo gaat het orgaan van de city voort, zijn wij niet voornemens ter gunste van Denemarken tus- schen beide te komen; het is de zaak van koning Christiaan om de beweging onder de bevolking te onderdrukken; maar alles vereenigt zich om Pruisen eene tusschenkomst ten behoeve der hertogdommen te ontraden; want zoo de gebeurtenissen van 1848 zich herhaalden, zou het bij geen plaatselijken oorlog blij van. Uit Japan berigt men, dat in het gevecht tegen Kago- aan dooden, 1000 aan gewoi loren heeft. Geheel de stad, het paleis, het arsenaal, het bijna met eene weigering gelijk staat. En met verschillende andere mogendheden schijnt het niet beter te staan. De poging ter bevrediging dreigt dan nu met eene verkeerd uitwerking. In Italië denkt men aan, oorlog en Oostenrijk maakt reeds toerustingen in het Venetiaansche. Het vooruitzigt is waarlijk niet opwekkend, oorlog voor of na het congres, en zoude het dan niet beter zijn, al het moge lijke te beproeven en eerst eene vredelievende beslissing der bestaande moeijel’jkheden in overweging te nemen. Anders laat men toch aan Napoleon het voorwendsel, dat men hem dwingt - tot den oorlog. Eindelijk laat ook Garibaldi weder iets van zich hooren. Hj vraagt een millioen geweren en Victor Hugo zegt hem bj voorraad de medewerking der volke*. toe. De onzekerheid kan niet lang meer duren, de antwoorden op het voorstel van Frankrijk zullen weldra openbaar worden ook in de deensche zaak eenig besluit genomen worden. Gelukkig dat het dreigend gevaar nog dikwijls afdrijft dat de ongunstige geruchten door betere t jlingeu vervangen worden, anders mogt men oijna de hoop op het behoud van den vrede vaarwel zeggen.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 1