OinncnUnït. Gcisieiigile Berigten. Ingezonden. Bar lijn, 25 No v. liet coin:té van het National Verein heeft ftstzrei. bedoten eene aanspraak tot het duitsche olk te rigten. Da..in worden de vorsten aan hunne zware verantwoordelijk heid herinnerd, het duitsche volk bezworen zelf te handelen, de vrienden ties vaderlands uitgenoodigd voor geld te zorgen en m in-e "p'-n, vanen-, kortom alle middelen gereed te houden. D .0 n b; >ft het Verein de gelden, voor eene duitsche vioo: 1» e ngebragt, tot her groote doel te storten, terwijl het volk ten Motte work aangemaand zich zelf eene belasting op te leggen >11 zich te org mi-eren. Het Nationaal Verein beeft daartoe een hulpcomi gevormd. Gotlia, 25 Nov. Hertog Frederik van Sleeswijk-IIolstein heeft den bondsdag voorgesteld, maatregelen te nemen ter be scherming der ambtenaren in de hertogdommen, die geweigerd hebben den eed aan den koning van Denemarken af te leggen. Marktfoerigten. alles is lot op den grond verbrand. Satsuma moet bereid zijn, de o-eeisehte som te betalen, als de Engelsehen naar Nagasaki willen gaan. Mogten zij weer te Kagosima komen, dan zou h i zich tot het uiterste verzetten. De Japanezen in den om- :rek van Kagosima moeten zeer verheugd zijn over het bom bardement, daar zij den prins eeue vernedering gunnen. Satsuma is nu voornemens, zich op de koopvaart toe te leggen; hij zal zijn grootst schepen wapenen en alle vreemde koopvaarders aantasten. De heer Paget, secretaris van marine, heeft in eene open bare redevoering de handelwijze der britsche zeemagt te Ka gosima verdedigd tegen het verwijt van oumenschelijkheid. Hij zeide, dat het eskader getracht had zijn vuur tot de versterkte verblijfplaats van den japanschen vorst en van zijne trawanten ie beoalen, maar dat het door het stormweder belet was het geschut zoo juist te rigten, dat geen ander punt door eene bom wierd l-troffen; en zoo was ongelukkig de brand ont staan. \v irdoor lie groote stad 111 de asch was gelegd. Parijs, 25 Nov. liet gouvernement heeft besloten tot den aanbouw van zes oorlogsvaartuigen, die geen geschut zullen hebben, maar hun nut in een gevecht alleen zullen omleenen aan hunne zwaarte en de kracht van hunne vaart. Zij zullen uitsluitend gebezigd wor len, om andere schepen in den grond te boren Men ziet hierin een nieuw uitvloeisel van het. denk beeld des keizers orn op de moderne kunst van oorlog voeren zekere oorlogsmiddelen, door de ouden gebezigd, toe te passen. Een'ge dagen geleden verhaalde men, dat de keizer ge durende eenige uren met den heer Drouiu de Lhnys iu een open rijtuig in de omstreken van Compiègne rondgereden had en den minister met den gunstigen uitslag van zijne eerste stappen iu de tak van het congres had geluk gewenscht. Thans ech r, nu de britsche dagbladen tot niet weinig verrassing der offi use fransche organen berigten, dat de engelsehe regering v.eltrert aan het congres deel te nemen en lord Clarendon graaf lïe ril niet zal vervangen, beweert men dat op dien wandel- rul is b paid, dat eene oorlogzuchtige brochure het licht zal zien, waarin de mogendheden de keus tusscheu vrede door het aannemen van het congres en een oorlog zou worden gelaten. Opmerkelijk is bet in allen gevalle, dat een aantal feiten eene toenadering tusscheu Frankrijk en Italië schijnen aan te dui den. Zoo bevestigt men thans dat de prins Murat den keizer beef' moeten beloven van zdue plannen op Napels voor goed jjfst ml te doen, terwijl men verzekert dat de koning van Italië weldra Parijs zal bezoeken. Bovendien wijdt de Pa trie, bij het tegenspreken van het gerucht volgens hetwelk de mar kies Pepoli een brief van Victor Emanuel aan keizer Napoleon heeft overgebragt, een artikel aan de uitmuntende betrekkingen welke op dit oogenblik tusschen Parijs eu Turvn bestaan. Wesiien, 25 Nov. De tinanciele commissi - van het lager huis is irereed met baar verriag over de begrooting van bet depar tment van oorlog. Zj stelt voor, dat de gezumentlijke udgaven voor het leger, die door de regering op 122 millioen fl. geraamd zijn, tot 115*/2 millioen 6. zullen verminderd worden. Naar men verzekert, is eergisteren eene nota naar Kopenha gen gezonden, waarin de deensche regering voor de gevolgen der nieuwe grondwet verantwoordelijk gesteld is. Men verneemt, dat voortdurend krachtige pogingen door Frankrijk worder. aangewend, om de regering over te halen tot het bijwonen van liet congres. De jongste openingen door den franschen ambassadeur, den hertog de Grainmont, te dezen opzigte gvd i iii, zijn bier zeer gunstig opgenomen en hebben eene toenadering te weeg gebragt. Volgens een ba' ie.-en brief uit War-ehau heeft het hoofd der n olutiouaire r j aldaar geprotesteerd tegen her gerucht, als zou de nationale regering voornemens zijn den strijd op te weven. Zj denkt daar niet aan en beschikt op dit oogenblik over meer middelen, dan 1'jdeus het begin van den opstand. De Sleeswijk-Hols'einsche commissie heeft gisteren ten- stemmig het bekende v«*>r-;cl aangenomen. De re"erings-eommi-s ris verklaarde dal de regeritig niet overijld te werk mogt gaan en zich de beslissing moest voorbehouden. De voordragfc betreffende de leger-organisatie bevat 32 artikelen. In art. i wordt de duur der dienstpligtigheid be paald van bet 17de tot het 50ste jaar. De linie zal driejaren onder de vaandels en vier jaren in reserve blijven. De eerste ban van de landweer omvat vier ligtingen, de tweede vijf, bij den landstorm zijn allen dienstpligtig die ouder dan zeventien en nog geen 49 jaren zijn. Uit Stutgart 'oerigt men dat de kamer eenparig heeft be sloten de regering te verzoeken met alle middelen vour Siees- wijk-Holstein op te komen. In de jongste zitting van de financiële commissie is me degedeeld, dat bij vergissing 10,000 th. te veel in uitgaaf zijn gebragt, want de minister-president geniet slechts eene bezol diging van 16,000 th., dewijl de 10,000 th. als minister van buitenl. zaken hem niet worden uitbetaald. Frankfort, 25 Nov. Het gerucht als zouden Pruisen en Oostenrijk bij eeusluitende instructien aan hunne gezanten bij de bondsvergadering als hun gevoelen hebben kenbaar gemaakt, dat prins Frederik van Augustenburg wegens het huwelijk zijns vaders, zou buitengesloten ziju van de de erfopvolging in de hertogdommen, is van allen grond outbloot. Dresdon, 25 Nov. De eerste kamer heeft heden ie ken nen gegeven, dat zij de verklaring betreffende Slees wijk-Hol- stein, gisteren door de regering afgelegd, met genoegen ver nomen heeft. In de veronderstelling dat de regering ook zal medewerken om de regten van Sleeswijk-Holsteiu te doen gel den, verklaart de kamer dat het Saksische volk en zijne ver tegenwoordigers bereid zijn haar in alle opzigten te ondersteu nen, zelfs dan wanneer het noodig mogt worden tot de uiterste middelen de toevlugt te nemen. Stockholm, 23 Nov. De zweeJsche minister van binnen- landsche zaken heeft gisteren in den rijksdag verklaard, dat de koning reeds den 15den aan Napoleon geantwoord heeft eu per soonlijk ten eongresse wil komen. Gouda, 27 Nov. Iu de raadsvergadering van heden heb ben de stemmen gestaakt over een voorstel vau burgemeester en wethouders, betrekking hebbende op de missive van den minister van binneiilaihUcbe zaken, houdende aandrang om door den regter te doen beslissen het verschil tusscheu het gemeentebe stuur en het vcreenigd wees- en aalmoezeniershuis bestaande, over de rangregeling van dat gesticht. Bij meerderheid van stemmen heeft de raad besloten te vol harden bij het vroeger genomen besluit, ora, bij 25 jarige ver lenging van het contract met de maatschappij van nieuwe ge- octroijeerde gasbereiding aangegaan, on:Ier de voorwaarden daar toe op te nemen de bepaling, dat, bij vermindenng beneden 15 cents per kub. el, van den prijs vau het gas, aan particulieren ge leverd, op eene plaats, van gelijke of mindere grootte dan Gouda, ook alhier die prijs zal moeten worden iu toepassing gebragt, en derhalve af te wijzen het voorstel der gasfabriek, om niet eene maar vier plaatsen daartoe tot maatstaf aan te nemen. Eenparig heeft de raad het voorstel der gasfabriek verwor pen, om, bij het in werking komen van eene betere gasver lichting, het alleen verpligtend te stellen deze op de openbare straatverlichting toe te passen. Het volledig verslag zal in ons volgend n°. voorkomen. Voor het kiesdistrikt Rotterdam is tot lid derprov. sta ten van Zuid-holland verkozen de heer P. Galand. Naar men verneemt zal de bekende zaak van George Hornidge, zich noemende II. C. Sommerset Lee op 10 Dec. e. k. voor het prov. geregtshof van Gelderland worden behan deld. Uit de instructie rnoet gebleken zijn, dat de kapitein van Dongen Francken, die, blijkens eenstemmige verklaringen van officieren, welke met hem gediend hebben, een zeer geacht en regtschapen man was, is vermoord geworden, nadat Lee hem eenige minuten had opgewacht en bij die gelegenheid, ter ze kere volvoering van de daad, eerst zijn mes met een dolk was gaan verwisselen, hetgeen door hem wordt erkend. Verder is uit van Ierland overgezonden processtukken gebleken, dat de beschuldigde aldaar iu 1824 uiede een moord gepleegd heeft. De conservatieve partij, zegt een barer leden, is ais nog te zwak. Zal zij waarlijk sterk worden? Hebben wij hare over winning te wachten? Die v agen moeten natuurlijk bij ons oprijzen. Maar het antwoord ligt voor de hand. Eene natie die meer en meer toont de vrijzinnige beginselen te omhelzen en die in toepassing te willen brengen, moet zeker in haar midden eene oppositie zien werken van hen die niet vrijzinnig zijn, maar zij heeft hare kracht tegen de overdrijving van deze in zichzelve. Hoe meer de conservatieve partij in haar midden het hoofd opsteekt en eenen hoogen toon voert, des te zekerder is het, dat deze hire onmagt gevoelt. Zij wordt, zwakker juist door het vertoon van eene rnagt die zij niet bezit, want zij ver liest daardoor aan morele kracht, terwijl zij soms in aantal schijnt te winnen. Wij houden het er daarom voor dat het alsnog wel voortduren zal. I)och% ook, al kon de zwakke door eene of andere krijgslist haren vijand voor een oogenblik overheerschen, zij 7ou de magt niet hebben om hem onder te houden. De geest, die in ons volk meer en meer doordringt, is sterker dan de wa penen der oppositie; het is de geest des lichts der waarheid en der vrijheidzijne overwinning is verzekerd. Goess. Ct. 'S Graveilhage, 25 Nov. Door de tweede kamer zijn in hare zitting van heden met algemeene stemmen aangenomen een viertal wets-ontwf,rpeu tot wijziging van onderscheidene hoofdstukken der staatsbegrooting van 1862, en dat tot ver wisseling van muntbilletten, uitgegeven krachtens de wetten van 18 Dec. 1845 en 17 Dee. 1849. Vervolgens werden de beraadslagingen gehouden over hoofdst. III (buitenl. zaken) der staatsbegrooting voor 1864. Verschillende zaken werden daarbij ter sprake gebragt: de Liinburgsche quaestie, de regUbevoegd- heid der consuls, de geschillen met Hanover enz. De hh. int- gens, Storm van 'sGravesaude, van Goltstein en Groen van Prin- sterer, hebben om verschillende, redener», o. a. ook om gebrek aan ervaring, zich verpligt gerekend den minister hunne ondersteu ning tA ontzeggen de laatste ter zake van de algemeene ver houding tegenover Frankrijk. Hij achtte het bedenkelijk om zich bij de avontuurlijke fransche politiek aan te sluiten, die wei eens op eene herziening van de kaart van Europa zou kunnen uitloopen, en verlangde dat wij ons op het standpunt eener volstrekte onzijdigheid zouden handhaven, zoiuLr daar van, even als bij de Poolsche zaak, af te wijken. Door den minister van buitenl. zaken is het ongegronde van het tegen hem aangevoerde in het breede aangetoond. Acht er volgens be antwoordde hij de door sommigen gedane vragen, en gaf hij de verlangde inlichtingen. Hij verklaarde voorts dat de grond trekken van zijn beleid in de buitenlandsche aangelegenheden bestonden in het bewaren van neutraliteit en van eene wei- willende verhouding met alle mogendheden. Omtrent de vraag, welke de te volgen politiek zou wezen ter zake van het aan gekondigd parijsch congres, welke sommigen verlangden te ken nen, vermogt hij thans niet in bijzonderheden treden. Mogt dienaangaande een besluit genomen zijn, dan zou lrij niet schro men de verantwoordelijkheid daarvan op zich te nemen. 26 Nov. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn aangenomen de volgende hoofdstukken der staatsbegroo ting: buitenlandsche zaken met 38 tegen 25 stemmen; r. k. eeredienst met 42 tegen 20 stemmen; herv. eeredienst met 42 tegen 19 stemmen; ei. justitie met 51 tegen 13 stemmen. Mor gen is het hoofdst. binneulandsche zaken aan de orde. 27 Nov. In de zitting der st. gen. van heden waren' overeenkomstig het bepaalde in eene vorige vergadering, voor de verdere behandeling der begrootingswetteu, eenige natura lisatie- wetlen aan de orde, over sommige waarvan discussie is gevoerd, die voor belanghebbenden kennisneming wel waard zijn. Daarna kwam aan de orde de begrooting van binnenl. zaken. Men is reeds gevorderd tot de zesde afdeeling (water staat en publieke werken). Eene interessante discussie heeft plaats gehad tusschen de heeren Groen en Hugenholtz, over de onderwijsvraag. De minister van binnenl. zaken heeft in deze zitting medege deeld dat de termijn van het tweede uitstel aan den concessionaris voor de doorgra ing van Holland op zijn smalst verleend, eindigt op 30 dezer; doch dat de concessionaris hem heeft ver zekerd dat morgen de maatschappij voor de doorgraving zal tot stand komen. In Japan is een fraii.-c'i officier vermoord. De zuidelijke staten van N. Aineiika hebben, beweert men uit Rome, de bemiddeling van den. us ingeroepen. Tc Rrummeu zijn twee woningen afgebrand waarbij een kind is omgekomen. Keizer Alexander schrijft aan Napoleon, dat hij van minnelijke schikking houdt; zeker zoo als iu Polen. Bij Pompeji is een kruidmagazijn gesprongen, waardoor 17 menschen zijn omgekomen. Men beweert dat de engelsehe minister Russell aftreden zal. Het duitsche National Ycrrtin geeft 200.000 vooreen corps vrijwilligers te gen Denemarken. Er zal een negende brug voor het verkeer der hoofd stad o\er de Theems gelegd worden. Disraeli heeft van eeue hem ge in i. i vreemde dame een lega:.l ontvangen van 480,000. Ter gedachte nis van den overleden koiong van Denemarken zal eeu ruiterstandbeeld opgerigt woiden. Te Wageniugea is ruim 2000 ingeschreven voor eeu gasthuis. Mejufvrouw Pcres te Bordeaux is toegelaten als kandi daat iu de letteren. De kosten eeuer wereldtentoonstelling te Wecuen word n geschat oj) 1,700,000 tï. De noordelijken weigeren toelating voor eene werving ten behoeve van Juarez. De Engelschen hebbeu een bataillon mariniers met een stoomschip naar Japan gezonden. Men be weert, dat eindelijk een middel is uitgevondeu om door de photografie ook kleureu over te brengen. -- Koning Radama van Madagascar zou, naar men beweert, nog in leven zijn eu zijne vrouw komen wegjagen. De koning van Zweden wil in persoon op het congres komen. Te Warschau worden de notabelste personen bij honderden naar de citadel en van daar naar liberie gebragt. ln de venetiaansche provinciën worden de verlofgangers opgeroepen en de verken aan de vestingen bespoedigd. Mer bce't plan Jonden met een riugvormigeu spoorweg te omgeven. Zal er een optogt zijn in onze stad? zoo klonk het voor eenige weken onzeker van raond tot mond en het ontwerp door eenige burgers opgevat eu fiks doorgezet, werd op eene verrassend welgeslaagde wijze laatstleden zaturdag ten uitvoer gebragt. Schilderachtig waren costumes, voortreffelijk de hou ding der verschillende personaadjen eu loffelijk de orde en re gelmaat, die alom heerschlen. De belangstelling bleek ondub belzinnig uit de van overal toegevloeide ontzettende menscheu- massa, en vooral toen de stoet met afwijking van het programma de meer afgelegen wijkeu bezocht, uitte de menigte zich in een uitbundig gejuich. De beperkte middelen, waarover de commissie tot dezen optogt te beschikken had. en de morije- lijkhedeu aan eene dergelijke onderneming eigenaardig verbonden, gaven aan de sehoone uitvoeriug eene hooge waarde en voor zeker zagen allen den statigen trein met leedwezen aan hunne blikken onttogen. Dat de commissie in den lof van alle aan- schouwers eene geringe belonniig viude voor hare inspanning moeite en zorgen voor eenen optogt welke onze feestviering van het vijftig jarig bestaan o.i/er onafhankelijkheid, zoo ge past en waardig besloten heeft. Gouda, 26 Nov. Tarwe, Poolsche per 2400 n. c$ ƒ310. Zeeuwsche per mud 9 a 9.50. Rogge, Koningsberger 6.50 a 7, Dantzig 6.75 a 7, Zi-ewsche 6.50 a 6.75, Nieuwe 6.30 a 6.50. Gerst 4 a ƒ6. Boekweit. Fran sche 170, N.Brabaudsche 190. Hennepzaad ƒ7.25 a ƒ7.50. De veemarkt met goeden aanvoer eu flaanwen handel; vette varkens met grooten aanvoer, prijzen van 16 a 22 cents per vijf ons; magere varkens met flaauwen handel. Aangevoerd 40 partijen kaas 19 a 23. Goeboter 1.0 a 1.10. Weiboter 0.S0 a 96. Delft, 26 Nov. Ter graanmarkt geringe aanvoer en wv. nig koopers, alleen vraag naar puike tarwe. Tarwe ƒ8.60 a 9.30. Rogge 6.40 a 6.80. Wiutergerst 5.40 a 6. Zomergerst 5.20 a ƒ5.70. Korte haver ƒ4 a ƒ4.25. Lange d° 3.30 a 3.60. Duiveboonen ƒ6.75 Ti ƒ7.50 Paardeb. ƒ6.50 a 6.75. Bruine booneu S a 10. Groene erwten ƒ9 a ƒ11. Witte erwten 7.50 a ƒ7.75 Aan Stads waag gewogen van 2026 Nov. S/4, 410/8 en 83/16 boter, te zamen 9350 n. 41?. Boter ƒ53 a 61 het vier de; 1.32 V3 a J.57V3 pr n. <8. Ter markt 565 mud aardapp. 1.60 a ƒ2. Dordrecht, 26 Nov. Tarwe met trage koopers 20 c. lager. Voor beste, jarige IV. Z. ƒ8.40 a ƒ8.60, voor mindere ƒ7.60 a ƒ8.20 bedongen, nieuwe d° ƒ8.30 a ƒ8.60, mindere en geringe ƒ7.40 u ƒ8.10, blaauwe ƒ7 a ƒ7.60. Rogge lus teloos. Z. en VI. ƒ5.80 6.20. Vreemde niet ter veil. Wiu tergerst zakm. 4 20 a 5.40, gestort 5.90. Zomer 10 a 20 c. lager, zakm. 4.50 a 5.20, tort 5.40. Spelt ƒ2.30 a ƒ3.10. Haver, nieuwe inl. voeder ƒ2.30 a ƒ3; jarige 3.30: dikke 3.20 a 3.80. Paardeboonen 20 c. lager ƒ5.20 a ƒ5.80. Dniveboonen 6.20 a 6.70. Bruine bonnen f 7.50 a 8.50. BI. goed kokende erwten 20 c. lager 6.20 a ƒ7. W. Kon. 6.90 a 7. Boekweit, Perl 1SS. Jarige fransche 165. Middelburg, 26 Nov. Puike, nieuwe Z. tarwe s.25 a ƒ8.40; puike nieuwe Walch. ƒ8.50 a ƒ8.75. Nieuwe Z. Rogge ƒ5. Wiutergerst 5.30. Nieuwe Walch. witte boouen ƒ10.25 a 10.50, bruine d° 9.50. Paardeboonen ƒ5.75. Nieuwe walch. gr. erwten ƒ7 a ƒ7.10. Deventer, 27 Nov. Tarwe 8 Tl 9. Rogge 6.10 a 7. Boekweit f 5 u f 6. Gerst 4.25 a/5. Haver 3 a 3.75. Paardeboonen 5.50 a 6. Boter pr. 20 n. cy>. 1* s. 21 a 23, 2e s. 18 a 19. Zwolle, 27 Nov. Middelprijzen. Tarwe 8.50. Rogge 7.12. Boekweit 5.90. Gerst ƒ5.20. Aardapp. 1.67. Boter pr. n. 1.05, 20 n. 23.25. Groningen, 27 Nov. Tarwe, R igge, Boekweit, Gersten dikke Haver onveranderd. Zwarte haver 5 c. lager. Londêïl, 23 Nov. Granen. Eng. Tarwe redelijk aange boden en met goeden handel nagenoeg 1/hooger dan 11. maandag en goede vreemde even zoo. Gerst minder gevraagd en 6 d. ii. 1/lager; haver nagenoeg 6 d. hcoger. Aanvoer 1917 qr. inl. en 5311 qr. vr. tarwe; 3284 qr. inl. eu 9956 qr, vr. gerst, en 761 qr. inl. en 11096 qr. vr. haver. Aan de Veemarkt van heden werden aangeboden: 5590 runderen, 310 kalveren, 19280 schapen en 340 varkens. A oor beste runderen werd 5/2, voor u° kalveren 4/8, voor d° scha pen 6/en voor d° varkens 4/4 per steen betaald. 24 Nov. Boter. Friesche 104/ a 108/Kamper en Zwoller 98/ a 104/. Kaas. Edam 50/ a 56/ eu Gouda 42/ a 48/ 25 Nov. Graanmarkt met kleinen aanvoer van het bui-

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2