*Nieuws- en Advertentieblad Omstreken. voor Gouda en Donderdag, 17 December, f863. N° 179. öuttenlanb. UR ïcten. 4 4 Uitgave A. BRINKMAN. 4 /ló /s rzekerine' PIJ. '4 GOUDSCHE COURANT ioo% Lange TiendenegD. n°. 61. jeboden 4860 varkens. Kamper 58/—. Gouda - Alida Maria, :th Pieternella, Henrica, ouders 87’/. 192% 300 millioen francs, dig plaats hebben. Gebleven koer». 637, 7«7u 99 Levens- en HAPPu ver- roorwaarden, van Neder- len vervoegt- n onder de idelaar P. C. IDAM. Men verzekert dat in het adres van antwoord van het wetgevend ligchaam eene zinsnede zal voorkomen, soort van protest der meerderheid zal zijn tegen zuchtig voornemen der regering. De vertegenwooi December, gste :rs. 716 78 r van afgevaardigden op betreffende de ieening van spoe- Dezc Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. Tn de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is f 2,franco p. post ƒ2.25. De inzending der Advertenties kan geschieden tol des ’morgens ten 11 ure. werden aan- apen en 220 kalveren 5/4, steen betaald. 567k 29’4 817b 637ib 33Vb NKMAB. welfa eDfoorlog- figers -wea-. •naaij en C. J. H. van Balen. S. Bergman. Bergman, 36 j. feber, 57 j. Straver en C. vraag tot de m haver goed decemb. j40 14750 qr. vr. 1230 z. en De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Londea, 12 Dec. De ten te- nstelling van vee is gisteren gesloten, na vijf dagen voor het publiek opengesteld te zijn geweest; in dien tijd is zij door ruim 100,000 personen be zocht tegen den toegangsprijs van 1 sh., makende dus 5,000 p. st. (ƒ60,000). De zendeling Dr. Caldwell schrijft uit Tinnevelly in Indie het volgende aan het genootschap voor de verbreiding van het evangelie alhier: Overal in de zuidelijke provinciën verkeert het volk in de verwachting van het verschijnen eens inlandschen konings en in de overtuiging dat de EngeJschen in het jaar 1865 uit het land zullen worden verdreven. Eene geschrevene voorspelling loopt van dorp tot dorp en ieder afschrift daarvan wordt als een document van godgelijken oorsprong vereerd. -p- Al wat tot dusver van dien koning is bekend geworden, is zijn naam Basanta Radschah, dat is de lentekoning. Het is opmerkelijk hoe weinig ons publiek zich om de congres-kwestie bekommert. Nog weinige dagen geleden boe zemde dat onderwerp hier overal de grootste belangstelling in, maar sedert men weet dat onze regering aan de uitnoodiging van keizer Napoleon geen gevolg geeft, is het alsof er nooit van eene dergelijke kwestie sprake is geweest. Al de bekende antwoorden der mogendheden zijn in onze bladen opgenomen, maar meestal zonder aanmerkingen en het publiek geeft zich ter naauwernood de moeite van ze te lezen. Men houdt zich hier zoo zeer overtuigd, dat zonder de medewerking van En geland het congres niet plaats kan hebben, dat men zich vol strekt niet bekreunt omtrent de gevoelens der «andere mogend heden en 'net geheel overbodig acht er verder over te spreken. Daarentegen hecht men zooveel te meer gewigt aan de Slees- wijk-Holsteinsche kwestie. Velen zijn hier bevreesd, dat wan neer liet tot vijandelijkheden tusschen Duitschland en Dene marken mogt komen, Engeland niet zal kunnen nalaten zich in het conflict te mengen. In onze officiële kringen maakt men zich deswege volstrekt niet bevreesd. Veel zal waarschijnlijk afhangen van de tusschenkomst van lord Woodehouse, die met speciale instructien van onze regering naar Kopenhagen is ver trokken. .1-3 Dec. De Persia bragt zaturdng jl. berigten uit New- York aan, waaruit blijkt dat in Virginie geen nieuwe veldslag is geleverd. Het federale leger had zich naar Frederiksburg teruggei rokken, aangezien de sterke positie van gen. Lee een aanval ongeraden maakte. Men onderstelde dat gen. Grant de vijandelijkheden voor dit saisoen als geëindigd beschouwde aangezien de slechte toestand der wegen het marcheren bijna ónmogelijk maakte. Gen. Hooker heeft Ringold, na het verwoest te hebben, -ontruimd; men onderstelde dat het gelagen leger van gen. Bragg zich bevond in de nabijheid van Dalton in Georgia. Charleston werd nog steeds gebombardeerdofschoon de stad in de jongste dagen geene annzicnlijke schade leed, hoopte men nog altijd haar te zullen overmeeesteren. Parijs, 12 Dec. De Constitutionnel betoogt heden on- .far de handteekening van den heer de Limayrac, dat de ge beurtenissen in Denemarken voor zoover noodig, het bewijs leveren hoe goed het voorstel des keizers was tot het houden van een congres. Wat Frankrijk thans te doen heeft, ligt voor de hand. Het heeft een woord van leedwezen te spreken over de weigering van Engeland en een woord van dank aan de mogendheden, die bet voorstel des keizers aannemen, om ver volgens de door deze gevraagde nadere inlichtingen te geven. Niets toch belet om zich voorloopig met elkander te verstaan. Te midden van zooveel onzekerheid en verschil van gevoelen, zouden door eene schikking zekere bepaalde punten kunnen ver kregen worden en wanneer de meerderheid der leden der euro- pesche familie zich daarmede vereenigde, zou dit reeds een groote stap voorwaarts zijn. De Nation meldt dat de engeische regering aan den ko ning van Denemarken cenige oorlogschepen heeft aangeboden, om hem te beschermen tegen eene eventuele volksbeweging. De koning heeft echter dit aanbod van de hand gewezen. 13 Dec. Naar men vrij algemeen verzekert, heeft de heer Drouin de Lhuys bereids een document naar Londen gezonden, waarin aan de britsche regering de verzekering wordt gege ven, dat de onderhandelingen zullen worden voortgezet, ten einde ten aanzien der congreskwestie tot eene voorloopige over eenstemming te geraken. De vrienden van den vrede hebben derhalve reden om verheugd te zijn, want het einde van die nieuwe onderhandelingen is niet te voorzien. Als men bedenkt dat de mogendheden nu niet meer met ja of met neen te ant woorden hebben, maar dat bepaalde voorstellen aan hare over weging zullen onderworpen worden, die onderzoek en gedach- tenwisseling noodzakelijk maken, en die tot tegm-voorstf Hen van iedere mogendheid aanleiding kunnen geven, dan deinst men met ontzetting terug voor de massa van brieven, circulaires, nota’s en meinur uidiims, die men te gemoet ziet, terwijl Rus land inmiddels stillekens voortgaat met de Polen bij groote massa’s naar Siberie over te brengen. I- men het dan einde lijk eens geworden nopens de punten die op het congres zul len behandeld worden, en wil men daarop dan ook Polen ter sprake brengen, dan zal Rusland met de onschuld op het ge laat antwoorden, dut de bevolking van Polen bevredigd, geluk kig en tevreden -is, en het is werkelijk mogelijk dat zij tegen dien tijd weder zóó vertrapt en tevreden is, dat zij, uit vrees voor erger, de ketenen kust die haar knellen. Maarschalk Forey zal, ha afloop der discussien in den senaat over het ontwerp-adres in antwoord op de troonrede, waarbij men nog altijd beweert, dat hij naar aanleiding van de aangelegenheden van Mexico het woord zal voeren, naar Miramar vertrekken, ten einde den aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk persoonlijk met den stand van zaken in Mexico be kend te maken. 14 Dec. In de zitting der kamer heden is het wetsontwerp ingekomen I 300 millioen francs. De discussien er over zullen zeer

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 1