Öinnenlrtnü. Gemengde Berigten. Ingezonden. Burgerlijke Stand. sclien op die wijze een blijk vr.n onafhankelijkheid te geren. Blijkens het antwoord van den koning van Denemarken op de uitooodiging van keizer Napoleon tot het bijwonen van een eongres, ia deze onvoorwaardelijk toegetreden. Dat ant woord heeft voorts een zeker politiek karakter met betrekking tot de geschillen tusschen Denemarken en Duitschland. De koning toch laat daarin duidelijk doorstralen, dat hij de nieuwe con stitutie, welke, zoo als bij zich uitdrukt, „den tegenwoordigen toestand der deensche monarchie regelt, deukt te handhaven"; nu weet men dat deze constitutie een der hoofdpunten van de geschillen tusschen den bond en Denemarken uitmaakt. 15 dec. De liberale candida.it, de heer Pelletan is met 15115 stemmen gekozen, zijn tegenstander de User Ficard de 1' ïsle verkieeg er slechts 9778. Te Dijou verkreeg de heer Magnin, kandidaat der oppositie 10,172 en de Leer Saunac, regerings-kandidaat 13,116 stemmen. De betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland zijn geenszins van den harteiijksten aaid, zoo tïis dut men reeds een bondgenootschap met Rusland in het vooruitzigt stelt. Vooralsnog is de v...u.ia'u.- rit Riulund echter gelijk zij was, getuige dat op een verzoek eener poolschc aiielijke dame, die in gevaar verkeerde van naar fiber- getransporteerd te worden, van wege de keizerin geantwoord is, dat le betrekkingen tus schen beide staten niet van dien aard zijn, dat zij in deze kon tusschen beide komen. De hoop op liberale hervormingen, vooral iii zake de pers/begint te vrrflaauwen. Intussehen zal de oppositie bij de adresdiscussïcn voor eene u'*! bug der vrijheden opkomen. „Zoo ik een burger van Topahrn of Konstantmcpel ware," ehl ier dasren ..eer Thiers in eeu gezelschap, „zou ik kunnen zwijgen, maar .u kan niet vergeten dat wij rritiischen zijn, en de omwenteling van 1789 niet gemaakt hebben om ons tevreden te stellen met ccae minder vrijzinnige constitutie dan d"'e van alle volken, welke ons omringen." Brussel, 15 Dec. De heer Vandenpeereboom, kandidaat der liberale partij is met 59 tegen 48 stemmen benoemd tot president der kamer van af;. Weenetl. U Fee Hen 1 heeft c Keizer eene talrijke de putatie uit Hongarije ten gehoore ontvangen. Men verhaalt dat hare komst met de slaetkundige houding van de partij in Hongarije in verband staat, welke eene toenadering tot de re gering beoogt. - In regeringskringen hoont men da: liet liuis der afge vaardigden het wetsontwe.;betreffende het crediet van 15 mil- lioen fl„ tot dekking der kosten van de Sleeswijk-llolsteinsche expeditie, zal goedkeuren. Elders houdt men zich vrij algemeen overtuigd, dat het huis der afgevaardigden niet gereedelijk de aangevraagde gelden zal tne-iaan, maar van de gelegenheid zal gebruik maken om invloed uit te oefenen op de te volgen po litiek met betrekking tot het buitenland. Eerlijii, ld Dec. De financiële commissie van liet huis der afgevaardigden heeft het besluit gen'.men, om de be raadslagingen over het wets-ontwerp betreffende de leeniug Van 12 millioen th. niet aan te vangen, maar daarmede te begin nen op morgen. De oorzaak hiervan is dat de minister-pre sident ter vergadering niet verschenen was en de leening in kwestie zoo naauw met de staatkunde van het kabinet in ver band staat, dat men te dien opzigte inlichtingen van den heer von Bismarck-Schönhausen verlangde te vernemen, alvo rens eenig oordcel te vellen omtrent deze gewigtige zaak. Hier van is kennis gegeven aan den minister-president, en is hij tevens verzocht de zitting der commissie te willen bijwonen. De minister-president heeft evenwel geantwooril dat hij on gesteld is en dat een der regerings-commissarissen de aange kondigde zitting zal bijwonen in zijne plaats, indien die onge steldheid mogt voortduren. Bij gelegenheid van de opening der zitting van den landdag van Brunsw'jk, is in de troonrede insgelijks melding gemaakt van de sleeswijk-ho'steinsche kwestie en gezegd„De regering zal al de haar ter dienste staande krachten aanwenden, om het wettige erfregt van hertog Frederik ongeschonden te bewaren en vindt zich overtuigd dat de vertegenwoordigers des lan'ls dit streven voortdurend en ten ernstigste zulien on dersteunen." Ais één man antwooulden hierop alle de ter vergadering tegenwoordige leden meteen driewerf herhaaldja! -Lord IV jiiehouse is door den koning ten gehoore ont vangen. Naar men uit eene goede bron verneemt, wil Engeland minder eene pressie op Pruisen uitoefenen, dan wel trachten uit te vorsehen, wat Duitschland in het tegenwoordig tijds gewricht van Denemarken eischt, In de sommatie, door Oos tenrijk en Pruisen naar Kopenhagen gezonden, is niet alleen de ontruiming van Holstein eu Lauenburg g-vorilerd, maar ook dat Denemaiken gevolg zal geven aan het bondsbesluit van I October. 15 Dec. Het ontwerp-adres aan den koning is thans gedrukt en rondgedeeld. Daarin wordt hoofdzakelijk te kennen fogeven, dat liet ministerie, bij het tegenwoordig stelsel, het bedrag der gevraagde leening niet in het belang van het her togdom en van Duitschland, noch ook ten nutte van de kroon en het land besteden zal. Het regt der hertogdommen en het regt van successie der Augustenburgers, kunnen van elkander niet gescheiden wolden. Dientengevolge verzoekt de kamer Z. M. zich niet langer aan het traetaat van Londen gebotuleD te achtCD, den erfprin3 van Augustenbarg als hertog van Slees- wijk-Holstein te erkennen en mede te werken, dat de bond hem behulpzaam zij in de bevrijding van de landen, op welke hij aanspraak heeft. Gouda, 15 dec. De vereen i ging der boll. bierbrouwers heeft zich bij request gewend tot den min. van fin., inet verzoek dat het bier deele in het voorregt tan den azijn waarmede het zoolang een middel had uitgemaakt, en worde ontheven van alle belasting, doch zoo daartegen onoverkomelijke bezwa ren bestaan, dat die dan in het wetsontwerp in plaats van op ƒ7 niet hooger worde voorgedragen dan op 3 per 100 ned. ponden meel, een bedrag waarop het tegenwoordige belasting- cijfer uitkomt. Te Rotterdam zal eene herstemming plaats moeten heb ben ter verkiezing van een lid der prov. staten van Z. Holl. tus schen de hh. Vaiilant en Roest van Limburg. De minister van biunenl. zaken heeft bij beschikking van 12 december bepaald, dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Eind hoven, noodzakelijk geworden door het overlijd n van den heer mr. A. A. J. Meylink, zal geschieden op Dingsdag 5 jan narij a. s., en dat, zoo eene herstemming noodig is, deze zal plaats hebben op dingsdag 19 jaunarij daaraanvolgende. Gedeputeerde staten van Zuid holland hebben bij besluit van 10 dezer ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat de jugt op klein wild, opgenoemd in art. 17 der wet van den 13a juuij 1857 (staatsblad n°. 87 voor dit jaar in de provincie Zuiuholland wordt gesloten op donderdag den 31n december aanstaande met zons-oudergang. 5S Gravenhage, 12 Dcc. De eerste kamer der staten- generaal heeft heden hare werkzaamheden hervat. Een aantal wetsontwerpen, van de tweede kamer ingekomen, zijn naar de afdeelingen verzonden. Op voorstel des voorz. zal de kamer zich en corps naar den koning begeven tot gelukweasching ter gelegenheid van het dezer dagen gevierde feest. De tweede kamer heeft heden het hoofdst. koloniën der staatsbegrooting aangenomen met 41 tegen 24 stemmen; ook het ontwerp van wet tot regeling van het koloniaal batig slot is aangenomen met algemeene stemmen. Nog zijn aangenomen: het hoofdstuk onvoorziene uitga ven met 46 tegen 11 stemmen en de wet op dc middelen met algemeene stemmen. Daarna zijn nog eenige kleine wetten en conclusion aangenomen. 14 Dec. Heden zijn in de tweede kamer door den heer de Brauw zijne woorden van zaturdasr jl. tegen den minister van buitenl. zaken volledig ingetrokken, en heeft hij daarover zijn leedwezen betuigd. Door den heer Groen en andere leden is de kwestie over het al of niet officieel ontvangen der rus- sische nota, op nieuw ter sprake gebragt. De minister heeft daarop de geheele zaak opgehelderd, waarover nieuwe discussie outstond. De heer Groen werd door den minister uitgenoodigd om eene motie van wantrouwen voor te stellen, doch daaraan werd geen gevolg gegeven. De stukken over ons antwoord aan Frankrijk zullen ter gelegener tijd worden overgelegd. Morgen zal worden behandeld het wets-ontwerp tot afschaf fing der belasting op de brandstoffen. 15 Dec. In de zitting van de tweede kamer van h°den zijn de «algemeene beraadslagingen aangevangen over het wets ontwerp tot afschaffing van den accijns op de brandstoffen te gen eene verhooging van dien op het gedistilleerd. De hh. van Asch van Wyck en van Goltstein hebben zich tegen, en de heer van Bosse heeft zich voor het ontwerp verklaard. De hh. Cool, Heemskerk Azn. en Hoffmann zullen nadere inlichtingen af wachten, doch zijn meer voor dan tegen het ontwerp. Heden avond voortzetting. In de avondzitting is de beraadslaging voortgezet en het wetsontwerp tot afschaffing van den accvus op de brandstoffen aangenomen met 55 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de hh. K'en, van Asch van Wijck, van Heemstra, Hoffman, Groen van Prinsterer, Wintgens. Daarna is mede aangenomen de wets voord ragt tot verhooging van den accyns op het gedisteleerd met 49 tegen 11 stemmen, zijnde de hh. Iloekw.ater, Heemskerk Az., Hevdenrijck, Lyck- lama, Nolthenius, van Asch van Wyck, van Heemstra, Hoff man, Groen van Prinsterer, Wintgöns en Cool. Men verzekert dat Jbr. mr. P. van der Maesen de Som- breff zijn ontslag verzocht heeft als minister van buitenl. zaken. Gorinchem, 12 Dec. Sedert een paar dagen openbaart zich eenige meerdere vraag naar het lint van den gelliughen- nip. Door de commissiekoopers wordt althans daarvoor 21,50 de 50 ned. ponden geboden. Ook voor het geheele gewas, gelijk men dit noemt, d. i., voor het lint van de schil, gel- ling en bind wordt die prijs geboden. Veel is er evenwel nog niet in gedaan. Ook hoort men van geene zeer uiteenloopende prijsbindingen. Voor de hooiboter besteedt men thans van 0,90 tot ƒ1,het ned. pond. De nog voorhanden kaas geldt ƒ22. Die prijs was, reeds sedert eenige weken, als de stationaire te beschouwen. O^er het algemeen bragt de zuivelbereiding, wat hoeveelheid betreft, minder op, dau in het vorige jaar. Toch mag men, door de ferme prijzen, de opbrengst vrij wel met die van verleden jaar gelijk stellen. Het vee bleef niet lang in de weide; ofschoon geen gebrek aan gras reden tot opstalling kon zijn. De meeste landlieden beginnen ook mede iu te zien, dat de kaalgeweide velden in het voorjaar ten achteren zijn; 't geen natuurlijk is, daar dan de vorst grooteren invloed op den wortel der grasplant uitoefent. De landerijen liggen goed. Van ongedierte hoort men niet, en, zoo de winter zonder on gelukken voorbij gaat, dau staan, voor zooverre daarover thans te oordeeleu valt, den landman de gunstigste vooruitzigten te wachten. De gezondheidstoestand van den veestapel is uit muntend. "Woerden, 15 dec. Zaturdag 1L ontstondt er omstreeks 7 ure des avonds braad in den breeveldsclmn watermolen, onder deze gemeente. Niettegenstaande de spoedige hulp der spuiten brandde die tot den grond toe af. Een schuur en het hooi is gered. Hij was geassureerd voor eene som van 8100. Met» spreekt van eene alliantie tusschen ingeland, Oostenrijk en Prui sen. lie belgische kamer heeft de verkiezingen te Brugge vernietigd. De industrie- en handelschool te Enschede zal den 3 Jan. e. k. geopend worden. Men heeft reeds deensche oorlogschepen op de duitsche kes- ten gezien. De hertog van Augnstenburg wil eene armee bijeenbrengen om Holstein te helpen bezetten. De bondsexecutanten eischen binnen 7 dagen de. ontruiming van Holstein door de Denen. Het \erbranden van Kagosima is geen moedwil maar een eugclsch ongeluk. Eeu eu- gtlsehman proponeert de ternggaaf van Gibraltar aan Spanje. De geheele oosteorijksche krijgsmagt zaUinet 1 jan. e k. op voet van oorlog zijn. De Daimus in Japan hebben bij meerderheid van stemmen bepaald, den oorlog niet te verklaren aan de trejundelingen. De indisehe bergvolken zijn in opstand tegen bet eugelseb bestuur. In het leger der noorde lijken dieuen reeds lOduizeni negers. In eene ijzermijn te Ruabon in Koord-Wales zijn door eene outplotiing 10 werklieden omgekomen en II andere deerlijk gekwetst. Te Montpcllier zijn in den nacht van 9 op 10 dec. schokken van aardbeving waargenomen. Paul Granier de Cas- sagnac is wegens duel met Anrélien Seholl veroordeeld tot 100 fr. boete, de 4 getuigen elk tot 25 fr. Te Milua wordt ter eere van Murawieff eene kerk gebouud. De italiaansehe senaat heeft het ontwerp van wet betreffende het burgerlijk huwelijk verworpen. De deensche koning heeft het podagra. Den 12 dcc. is te Bcueveut dc 'beruchte napelsrhe roover- hoofdma-üT Caruso gefusilleerd. In Italië is 40 millioen bezuinigd en toch komt men te kort. Bij Wadhurst in Sussex is 11. donderdag eene bokspartij gehouden om een prijs van 24000 gulden. Het oostenrijksche ministerie wankelt. De vlag \an het fort Sumter bij Charleston is 34 maal weggeschoten. De prins van Wales, de kroonprins van Pruisen, de hertog \au Brabant enz. zijn de koeijen in Smithfield wezen kijken. In een open tuin nabij Dublin zijn Jeu 4 dec. rijpe en volwassen aard beziën geplukt. Het parlementslid W Jaekaon heeft ƒ60,000 gegeven voor de oprigting eener havelooze school te Birkenhead. Al de stads- geweren te Giessen zijn aan de studenten en de turners uitgereikt om zich te oefenen voor Sleeswijk-IIolstein. De koning der Hellenen ti- tuleert zijn dcenschen vaderMijnheer broeder. De Denen hebben al het geld van den afkoop van den Sond-tol verkwist ter versterking van Kopenhagen aan de zeezijde; zeker tegen de pruisische vloot. Het adres van den frauschen senaat is vrij oorlogzuchtig. De noordelijken in Amerika zenden levensmiddelen voor de krijgsgevangenen in het zuiden. Stiegliiz, de gouverneur van de pttersburgsche bank is naar Londen eu Parijs gekomen om 800 millioen te leenen; die ze later in kogels en bommen terug zullen krijgen. Men beschouwt de antwoorden der Sou- vereinen op de cougres-noodigiog als grafschriften op de tombe, waaronder het congreslijk ligt. Oostenrijk wil geen congres houden zonder En geland. Te Kopenhagen begint rvm inschikkelijker te worden. Te Amsterdam is eene afdeeling opgerigt van het te Parijs gevestigde alge meen israelitisch verbond. Te Oostzaan is eene stijfselfabriek verbrand. In Indie is besloten tot de oprigting van kamers van koophandel te Batavia, Samarang, Sourabaya, Padang en Macassar. Mijnheer de Bedacteur! Ik ben een volbloed Thorbeckiaan, ik beschouw het als een onwaardeerbaar voorregt, dat het bestuur onzer zaken toever trouwd is aan den man, wiens eerlijkheid, bekwjmmheid en bezadigdheid boven eiken twijfel verheven zijn. Onmiskenbaar zijn de vruchten van dit bestuur niet slechts in eene reeks van uitgevaardigde wetten en in den geregelden loop der zaken, maar meer nog in het toenemend vertrouwen des volks en in den zedelijken invloed ter bevordering van liberalen zin. Waarlijk enkele jaren onder een zoo uitstekend ministerie kun nen opwegen tegen een lang tijdsverloop onder kleingeestige, treuzelende en ^rachtelooze zelfzuchtige staatslieden. Die dan zijn vaderland in waarheid bemint, zai het een onwaar deerbaar goed achten, indien het ons vergund mag zijn nog eenigen tijd die weldaden te genieten en veel geregeld te zien ten welzijn des volks, waarnaar wij ander3 nog jaren vergeefs zouden uitzien. Een volgend geslacht zal eerst beseffen, wat wij te danken hebben aan Thorbecke. Als ik dan nu zie met welk bewouuerenswnnnl beleid, met welke onverstoorbare kalmte, de groote man zich weet te hand haven en eene zeer weifelende vertegenwoordiging tot zijne ondersteuuing weet te doen medewerken, dan kan iit mij geen- zins vereenigen met hen, die het der tegenwoordige oppositie zoo euvel duiden, dat zij altijd dezelfde nietigheden ophaalt en telkens de oude hatelijkheden bij vernieuwing uitkraamt. Getuigt dit niet op de ondubbel/innigste wijze, dat men geene betere wapens ter bestrijding bezit, eu worden dan de hate lijkste invectiven geene loftuitingen op de voortreffelijkheid der ingediende ontwerpen. Maar tr is meer dat deze oppositie ondanks zich zeiven tot eene zeer weuschelijke maakt. Het zijn enkele bewonderaars van den goeden ouden tijd met een meerder getal behouders en voorstanders van het gebrek kige of welligt spijtige eerzuchtigen die zich personeel gekrenkt achten en afgunstig dc grootheid benijden, die zij niet bereiken kunnen. Kan nu de dwaasheid der reactie beter in het licht ge steld worden, dan door de kunstige sprongen van haren be gaafden aanvoerder, wiens eindeloos gepraat de geduldigsten begiut te walgen; en als waarlijk bekwame mannen zich ver lagen tot onwaardige persoualittiten zou dan het volk de wijze matiging niet ieeren hoogschatten van het rusteloos vmrutre- vend bestuur. Maar er is nog iets dat deze oppositie zoo uitstekend nuttig maakt. Stelt u eene kamer voor zonder dit element, de twin tig tegenstemmers vervangen door liberalen. De ministers alleen meester met hunne vrienden. Dan werden voortvarende vrienden gevaarlijker vijanden, dan de zoo verbet ene opposanten. Het zou een drijven en een voortjagen worden tgevaar lijke uitersten. Vooruitgang is de leus maar leert de onder vinding niet, dat men zoo ligt te haastig voortgaat. Zou het budget gaaf doorgegaan zijn in eene geheel liberale kamer: wij betwijfelen of die ooit het hoofdstuk oorlog zou hebben aan genomen. Zoolang de scherpzinnige Thorbrok- den eordateu v. d. Putte en den schranderen Betz ter zijde heeft, img de bit tere oppositie zich afmatten in hare vruehteiooze bestrijding. GOUDA. Geboren; 11 Dec. Josua, ouders C'. D. Bottcrop eu M. X. Verkeriv Adriaua, ouders G. deu Hertog eu M. Smits. 11. Fiuhuk, oudere W. van Dokkum en J. Mos. Ovfrt.ehex- 10 Dec. Langeraar, 2 j. 9 m. 13. J. D' k, 4 in. G. vaa Klaveren, C3 j. 14. A. dc Jong, C m. J. B«-dij*, 52 j SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 4 tot 11 Dec. Geborfx: Wiggert, ouders C'. Donker, eu D. L ittenbogaard. Mar tina Adriaua, ouders J. Flink en C. A. LakeTv 11. Susanna Gerardiua, ouders W. Kooiman Jz eu J. M. C. Schep: Overleden-. J. C. Murk, 10 w. P. K. oiout, 3 j. A. de tos, 3 m. OUDEWATER, Ingeschreven van 2 Nov. tot 15 Dec. Bevallen Everijntje Huffeuer, g' Tukker, z. W ilhtlmiua Kom mer, geb. Koops, d. Dirkje IIoe<vniooorn, geb. van den Berg, z. Helena Margrietha van der Pol, geb. Stemmer, z. Cornelia .Bode, geb. Maarschalken*aard, z. Catriua de Maal, geb. Stelling, d. Overleden: Hendrik Willem van Ewijk, lm. AartjC van \cti<, m. GehuwdPhilip Horneman, jm. 29 j met Merlina Opptnbenmr, jd 26 j. Cornells Weverwijk, weduwen. 47 j- met Jaim.gje den Brarc, jd' 33j. WOERDEN, van 3 tot 10 December. Bevallen: C. Paling, geb. Herrewiju, d. C. van Gorkim, geb. den Bruuman, z. F. Bras, geb. Verhoef, z. Overleden: Maria CathariDa de Maagd ruim 27 j. echtgeu. van J. C van Loo. Wilhelmina Blok, 15 d. Weerdenaar Lit, bijna 3 m. Margaret ba van Pelt, 74 j. Hendrika Martina vin Grieken, bijna 5 m. Pieter Duits, ruim 2 j. Ondertrouwd: Willem Visser, 24 j. en Johanna Mook, 24 j.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2