Buitenland. Binnenland. Gemengde Berigten. Pavijs, 22 Dec. De beurs was lieden willig gestemd op het berigt dat «ie koning ran Denemarken eene botsing met de bondstroepen zal ontwijken, alsmede op de dépêches vaD lord Lyons, die het einde van den amerikaanschen oorlog aankon digt ten gevolge van uitputting van de zijde der Zuidelijken. Mogen beide berigten zich bevestigen De Fransehen houden vast aan het congre3, velen willen dat, onder welken vorm ook, tot stand zien gebragt, maar nu het een punt wordt van diplomatische onderhandelingen, van over en weder gezonden nota's en van ministeriele conferentien zal het wel op de lange baan geschoven en door de opvolgende gebeurtenissen ter zijde gesteld worden. Wij leven bij den dag en zien niet gaarne vooruit, ie groote bekommering baat niet tegen onoverkomelijke bezwaren; want niemand gelooft eigentlijk in de vreedzame oplossing van de vraagstukken, die de toekomst van Europa bedreigen. Polen moge te gronde gaan; de Pruisen zullen zich niet weder krom men onder het juk der willekeur, Napoleon zal niet rusten en evenmin 2ijn volk de vrijheden verleenen, zonder welke het niet leven kande romeinsehe kwestie is voor geene schikking vatbaar en over Italië Terzamelt zicb weder eenc onweersbui. De fransehe keizer heeft overigens reden genoeg om zicb geene nieuwe bezwaren op den hals te halen. Mexico kan hem nog w.-rk eaaoeg geven en zijne financien geheel iu de war bren gen. Dit kan hem niet onverschillig zijn, nu zich in Frank rijk een begin vertoont van herleving der publieke opinie, die hij voor goed meende bedwongen te hebben. j)e 2f1 ..Óen voeren strijd over de waarde of onwaarde oer boodschap van president Lincoln, en Q. -'"or hem aan bet uiden aangeboden amnestie. Partijdigheid benevelt veeizins den blik in de beoordeeling der amerikaansche toestanden, doch alies schijnt aan te duiden, dat het zuiden langzamerhand be zwijkt onder de overroagt van het noorden en dat het oogen- blik nadert der beslissing, die de slavernij zal vernietigen. Deze uitkomst aileen is zoo veel inspanning, zoo veel ver schrikking waar .'g. Geruchten van vredesonderhandelingen werden dezer dagen verspreid: maar hoe vurig men eeue vreed zame schikking te gemoet moge zien, zij is bijna ondenkbaar biï de wederzijds hevig opgevoerde verbittering en bij de noodzakelijkheid voor het noorden om v ist te houden aan het beginsel der afschaffing van de schandelijke instelling, die het zuiden als den eenigtu grondslag zijner weivaart beschouwt Londen 22 Dec. In de zeer neerslagtige boodschap w.w Jefterson Da'vis wordt o. a. gezegd: „De vijand weigert voor waarden aan te nemen voor den cenigen vrede die tussaheu ons mogelijk is; ouzc ee; ige hoop op vrede ligt 1111 in de kracht van onzen tegenstand. De ondervinding heeft te zeer seleerd met hoeveel hardnekkigheid zij vechten die voor haard steden, vrijheid en onaf bangelijkheid strijden, dan dat men aan den uitslag mag twijfelen." £r doen zich vooralsnog in onze politieke wereld weinig kenteekeuen van leien op. Het publiek schijnt thans minder dan ooit geneigd om zich veel met staatkundige aangelegenheden in te laten. De congres-kwestie heeft voor dee*ge!e<*Hcn alle aantrek kelijkheid verloren en zelfs het gescnn turschen Duilscliland en pei;—iv Ww»' haa niet veel belangstelling in; dit laatste welligt omdat men zich algemeen voorstelt dat onze regeriag door" h ren invloed er in zal slagen, een oorlog tussclien de beide p inden te verhinderen. Alleen de amerikaansche bengten van dc laatste twee dagen, hoodzakelfiik de boodschappen van Lincoln en Jefferson Da is, geVcu itei aanleiding tot allerlei cummenta.ien. iioe onze dagbladen over de boodschap van Lincoln denken, is zeker nel reeds bekend, en er is dus slechts bij te voegen, dat de oordeelvellingen val ons publica dienaangaande c.an. ■-i.-lcenloopen. Dc boodschap wordt natuurlijk"door de anti-L'nionisten zeer scherp geeriti- seerd en de proclamatie, voor zoover de amnestie, of liever de daarop gemaakte uitzonderingen betreft, wordt door hen ge- ai3 een wreedaardigen en onmenschelijken maatregel. Volgens hun gevoelen, had hij niemand van de amnestie moe ien "uitzonderen, ja had hij zelfs het zuiden een waarborg moeten aanbieden voor het behoud der slavernij. Zulk eene concessie kon men evenwel moeijelijk verwachten van eene mogendheid, wier legers in den laatsten tiid 700 vele belang- rrke overwinningen hebben bthaoid,, eu die de spoedige on derwerping van bet zuiden als onvermijdelijk beschouwt. Het ia hoofdzakelijk wegens de vastberadenheid die Lincoln aangaande de slavernij aan den dag legt, dat de voorstanders der Unie alhier over zijn boodschap tevreden zijn. De belangstelling die de pre sident omtrent het lot der negers toont, moest hem, huns in ziens, nieuwe vrienden verwerven en werkelijk gelooft uien ook dat de zaak van het noorden, onpartijdig beschouwd, hier meer ondersteuning zal vinden, naarmate de overtuiging veld wint dat het bondsgouvernement vast besloten is de slavernij uit te roeijen. 23 Dec. In de wetgevende vergadering is heden het rap port ingekomen van de commissie van o'.derzoek voor het ontwerp der leening van 300 millioen fr. Het rapport conclu deert tot goedkeuring van het ontwerp, doch voegt er bij dat dit niet geschiedt om aan de regering de middeien aan de hand te geven tot het doen van ondoordachte en overdreven uitgaven. Integendeel, de commissie dringt er bepaald op aan dat het gouvernement zijne uitgaven heperke binnen de gren/.en van de gewone hulpbronnen van het budget eu dat buitengewone uit gaven vermeden worden, die in de toekomst de schromelijkste gevolgen voor Frankrijk na zich zouden kunnen slepen. In onze politieke kringen gaat de tekst van het ant woord rond van ons kabinet op Eugeland's weigering, of al thans hetgeen er voor gehouden wordt. Volgens die lezing is het antwoord bezadigd, maar door zijne kortheid eenigzins stroef. Dat aan het Weener kabinet is heden verzonden en stelt de weigerende mogendheden voor de eventuele rampzalige gevolgen harcr weigering verantwoordelijk. Er is met het kabinet van Washington onderhandeld over eene erkenning van het mexicaansche keizerrijk, ingeval aarts hertog Maximiliaan de kroon definitief aanneemt. Het antwoord moet geweest zijn, dat men geen keizerrijk aan de poorten der amerikaansche republiek zal erkennen en het er zelts niet zal dulden. Met die zekerheid van een geduchteu vijand nevens zich le zullen hebben, zal de aartshertog zich nog tweemaal bedenken. Het wordt zoodoende niet onwaarschijnlijk, dat ons kabinet den republikeinschen regeringsvorm late voortduren onder een mexieaansch president, men noemt reeds een van Juarez' generaals. .Een gsrucht wil dat met de oppositie on derhandeld is, ten einde eene discussie over de mexicaansche zaak te beletten; dat is echter zeer onwaarschijnlijk, en men zou er ook niet in slagen. 24 Dec. Het wetgevend ligchaam heeft heden, na uit voerige discussie, het voorstel betreffende de leening aangeno men met 242 tegen 14 stemmen. De verkiezing van den heer Pelletan is geldig verklaard. De kwestie der leering beheerseht op dit oogenblik alle andere aangelegenheden. Vooral bij het gouvernement is dit een voornaam onderwerp van beraadslaging, en men houdt het er voor dat de ministerraad, die ".eden vergaderd is geweest, zich grootendeels alleen daarmede iieeft bezig gehouden. Men wuct nu het resultaat der onderhandelingen tusschen de com missie voor de leening en de partij der oppositie, aangaande het amendement van den heer Thiers. Het amendement is door de commissie verworpendaarentegen heeft het gouver nement de meest mogelijke voor/igtigheid beloofd ten opzigie der punten, waaromtrent de heer Gouin, inet het oog op de toekomst, in zijn rapport voor/.igtigheid aanbeveelt. Weenen, 24 Dec. In de clericale kringen w ordt de vol gende bijzonderheid verhaald betreffende de pogingen door den pauselijken nuntius, den heer Falcinetti, hier te lande aangewend b;j de bisschoppen om de lezing van het bekende werk van Renan te doen verbieden. Een hunner, om zijne «jrthodoxe gevoelens zeer bij den nuntius gezien, gaf hem h> volgende antwoord op zijn dringend verzoek: „De lezing v m Kenan's Leven van Jezus te verbieden aan de beschaafde klasse zoo men dit heet, is vergeefsche moeite, want de bij die klasse heerschende gevoelens met betrekking tot het godedienstige zijn van dien aard dat dergelijk verbod niets kan uitrigteu, terwijl daardoor juist de aandacht van de minder ontwikkelde klasse, op dat voor haar schadelijke werk w ordt gevestigd. Naar mijn oordeel bewandelen wij den veiligsten weg, indien wij het schijnbaar onopgemerkt laten voorbijgaan." Berlijn, 22 Dec. In de hertogdommen zijn comités ge vormd, die onmiddellijk na de komst der bondstroepen, den hertog van Augustenburg proclameren zullen. Zelfs in kleine steden en groote dorpen zijn zulke comités zaraengesteld. De hertog zelf"heeft aan de duitsche regeringen bij circulaire doen weten, dat hij zich na het binnenrukken der troepen, naar Hol- stein denkt te begeven, om zich daar te vestigen. Daarop is de benoeming van den generaal "Wrange! tot opperbevelheb ber van de bondstroepen gevolgd. Binnen weinige dagen zijn dus tusschen de Elbe en de Eider gewichtige dingen te wachten. De generaal Fleury heeft Kopenhagen weder verlaten. Le deensche ridderordes die hij gekregen heeft, zijn een manoeuver om te doen gelooven, dat zijne zending eene voer het kabinet van Kopenhagen gewigtigebeteekenis had. Dit was echter het geval niet. Hij had eenvoudig in last tot toegevendheid aan te sporen. De deensche gezant alhier zal weldra deze stad met ver lof verlaten, omdat de heer Irminger, die den koning de troons beklimming van Christiaan IX aankondigen zou, geen audiëntie kon krijgen. Of hij een zaakgelastigde zal achterlaten, zal van den loop der gebeurtenissen afhangen. 23 Dec. Het nationale bestuur te Warschau heeft op nieuw eene proclamatie uitgevaardigd, waarin gezegd wordt, dat de algemeene stem der volken en der regeringen erkend heeft, dat Rusland de tractaten heeft geschonden. Het bestuur proclameert verder de gelijkheid van regten voor alle burgere en het vrije bezit van grondeigendom door de boeren, als den grondslag van Polens toekomstige onafhankelijkheid. De Berl. Allg. Zeit. zegt met betrekking tot de onheusche bejeneging, welke het huis der af gevaardigden dezer dagen van den koning ondervond door de weigering om de deputatie uit bedoeld huis te ontvangen, o. a. het volgende: „Treurig is het verschijnsel dat thans wordt opgemerkt; in deze digen, in een tijd zoo ernstig en gewigtig als de tegenwoordige, worden de vertegenwoertiigers des lands door den koning op zoo onheu- sche wijze bejegend, terwijl andere duiische vorsten wedijveren wie de stenden huns lauds met de meeste voorkomendheid zal behandelen Frankfort, 23 Dee. De commissie uit «le vergadering van leden der duitsche kamers heeft besloten eene oproeping tot het duitsche volk te rigten. Daaarin gaat de commissie uit van hel beginsel dat de beslissing in de Sleeswijk-iloisteinsche zaak niet te Frankfort, maar in de duitsche stalen afzonderlijk tot stand gebragt moet worden. Het volk moet namelijk met alle wettige middelen op de regerin^ invloed trachten uit te oefenen en in het bijzonder overal waar de kamers geen zit tingen houden, op hare bijeenroeping aandringen; ieder moet voer zijn persoon handelen, alof van vin. doen alles afhing. Voorts wordt aangedrongen op het geven van rijkelijke gelde lijke bijdragen en op een tralis ïring der bestaande hulpcomités; het bestuur over de geldmiddelen heeft de commissie zich echter voorbehouden. Eindelijk wordt aangedrongen op inzending van voorhanden zijnde gelden, van de lijsten van vrijwilligers, op deelname aan de leening ten behoeve vaa hertog Frederik, eu worden de tura-vereenigingen aangespoord om zich in den wapenhandel te oefenen. Heden is eene extra-zitting van den bondsdag gehouden, waarin aan Beijeren bespoediging van de regeling der sleeswijk- holsteinsche opvolgings kwestie is toegestaan. Hamburg, 23 Dec. Men verzekert hier ten stelligste dat de alhier aanwezige oosten rij ksche manschappen, behoorende tot het corps der bondsexecutie, door troepen uit Hanover zullen worden vervangen eu dat de oostenrijkers naar llolstein zullen oprukken. Aanhoudend komen er andere bevelen. Terwijl de oos tenrijkers heden morgen ten 5 ure aantraden, om naar Allona te marcheren, ontvingen zij tegenbevel om vooreerst hier te blijven. Tot negen uur was de altonasche hoofdwacht nog door De nen bezet. Kopenhagen, 20 Dec. De hoofdinhoud der koninklijke boodschap, tot sluiting van den rijksraad, is als volgt: De voor zeven jaren bij de bijeenkomst van dezeu rijksraad gekoesterde hoop, dat hij de zaak der constitutie definitief zou regelen, zou vervuld zijn, zoo de duitsche bond tegenover De nemarken binnen zijne bevoegdheid ware gebleven. Slecht» met weerzin en onder dwangbedreiging is Denemarken er toegebragt om voor HoBtein en Lauenburg de gemeenschappelijke consti tutie op te geven. De pogingen tot hereeniging hebben steeds schipbreuk geleden op de weigaring der hoisteinsche sten-Jen. Door de nieuwe grondwet is niets in de afscheiding der ge meenschappelijke en afzonderlijke aangelegenheden veranderd, den rijksraad geene bevoegdheid gegeven in zaken die beter onder de afzonderlijke vertegen woo rgiging waren verbleven. Datzelfde geldt nu slechts voor het gedeelte der monarchie waar over de fiuitsche bond geen bevoegdheid heeft. Daar het ech ter ons doel is den duitseben boniBlanden gelijke zelfstandig heid eu vrijheid te geven, wordt daardoor te gelijk den weg gebaand, waarop alleen een grondwettige aansluiting door over eenkomst van den rijksraad eu der hoisteinsche stenden kan bereikt worden. Daartegen levert de nieuwe grondwet geen beletsel op; op misverstand moet het dus berusten, dat som mige mogendheden er eene aanleiding in gezien hebben, te aarzelen in hoeverre zij onvoorwaardelijk aanvaarde verpligtin- gen zullen naleven, Niettegenstaande van onze zijde alle bondsbesluiten de duit sche bondslanden betreffende vervuld zijn, staan duitsche troe pen op het punt, niet alleen Holstein te bezetten, maar ook Lauenburg, van waar wij zoo ondubbelzinnige bewijzen van trouw en tevredenheid ontvangen. Wij kunnen daarin geen< bondsregtelijke executie zien, ten einde echter zoo lang moge lijk eene botsing te vermijden, hebban wij het toch doelmatig geacht, onze troepen terug te trekken, om onze geheele strijd— magt aan deze zijde vau de Eider bijeen te trekken, over uigd, dat een trouw volk zich om den koning zal scharen, als het de "vrijheid en de redding des vaderlands geldt. AltOIia, 24 Dec. Heden ochtend ten 8 ure is een rege- ment saksische infanterie hier binnengerukt. De Denen ver lieten de stad eerst bij het binnenrukken der bondstroepen. Eene groote volksmenigte was op de been, die luide jubelkreten hoo- ren liet. Zoodra de Denen eene straat verlaten hadden, werd die terstond met duitsche en sleeswijk-holsteinsche vlaggen ge tooid. De burgerlijke commissarissen zijn aan het raadhuis afgestapt, van hetwelk eene groote duitsche vlag w apperde. Aan de hoeken der straten zijn aangeplakt eene proclamatie der burgerlijke commissarissen, een plakkaat met de woordenLeve hertog Frederik van Sleeswijk-Holstein, en eene oprocoing, tot de bevolking gerigt door de afgevaardigden van Alton i, waarbij de inwoners worden uitgenoodigd tot eene vergadering, heden middag ten 12 ure voor het rpoorweg-station te houden. Door een aantal der voornaamste ingezeten is eene alge meene volksvergadering bije< ngof oepen, die lieden middag heeft plaats gehad en waarin met de meeste geestdrift prins Frede rik van Augustenburg tot wettig re_ vr.ier dts lands is gepro clameerd. De afgevaardigden der stad hebben zich bij dc verkla ring van die der stenden aangesloten, waartoe ook dc magistraat zich bereid heeft verklaard. I)e bondscommissari-sec hebben niets gedaan om deze bijeenkomst te verhinderen. Doctor Collissen, die in deze zamenkomst eene rede hield, gaf daarin te kennen dat die vergadering plaats had met toestemming der stedelijke autoriteiten. Het mu/.iekcorp- van het s ksisehe regiment deed bij deze gelegenheid de sleeswijk-holsteinsche volksliederen hooren. Turijn, 22 D*\ De afgevaardigden hebben het voorstel, strekkende om «le thans bestaande wet tot onderdrukking der struikrooverij tot het einde van Februarij in kracht te doen blijven, met 159 tegen 51 stemmen aangenomen. Madrid, 24 I)tv. Het ministerie heeft bij de Cortes een wetsontwerp ingediend, ten doei hebbende de sterkte der ar mee voor 1S04 vast te stellen op 100,000 man. De zitting is daarop tot 7 januarij verdaagd. 'S jravenhage, 22 Dec. De eerste kamer der staten- generaal heeft heden aangenomen de aan de orde zijnde ont werpen. Overmorgen discussie over 21 ondergeschikte ontwer pen. Met 17 tegen 10 stemmen is besloten, aanst. maandag te beraadslagen over de hoofdstukken der begrooting voor 1864, waarover reeds de verslagen zijn uitgebragt. 24 Dec. Door de eerste kamer der staten-geueraal zijn heden al de aan de orde zijnde wetontwerpen aangenomen. Op voorstel van den heer Mich iels van Kessenieh is de behan deling van het ontwerp tot verkoop van een rijksgebouw aan den heer P. Begout uitgesteld. Naar men verneemt, bedraagt het contingent der in 1SC4 in Oost-Indie benoodigde manschappen 1400 en voor Wcst- Indie 120. I)e werving daarvoor zal voor het leger hier :c lande in Januarij a. s. worden opengesteld. Lord Lyons beweert dat de amerik. oorlog binnen drie maanden ral geëindigd zijn en dat de zuidelijken een wapenstilstand zouden moeten af- smeeken De hertog vau Augustenburg volgt de bondstroepen op Jeu naar Holstein. In fort Sumter is bres geschoten mot Parru't- kanou op een afstand van ruim 3700 ned. ellen. De Rus-en willen anderhalf millioen poolsche boeren buiten hun lauJ voeren. Des! m- booi Chesapeake vau \ew-York naar Portland is owiomprit door KStien zuidelijke passagiers. Keizer Napoleon wil Maximiliaan loslaten en Mexico aunexeieu. De koning der Hellenen denkt er aan oin het bijltje bij den boom neder te leggeu. De Noorwegers betuigen veel sympathie \oor Denemarken. De St. Jakobs toren te 's Gravenhatre is belasterd. Engelsche industriëlen willen te Tilburg een monsterfabrick van ma nufacturen oprigten. De noordelijken in Amerika heboen minder uit gegeven eu meer ontvangen dan de raming van bet budget was. Te Zutphen is een nieuwe schouwburg gebouwd. De nieuwe kieswet is in Slees.»ijk afgekondigd. Te Hamburg verklaart men zicb sterk voor Augustenburg. Tc New-York loopen geruchten van vredesonderhande lingen. De insurgenten op S. Domingo zijn geslagen en vragen pardon. Den 20 nov. is" de scheepvaart reeds gesloten te Petersburg. De Engelschen willen in Griekenland spoorwegen gaau aanleggen. De fran sehe regering laat de Jezuiten toe iu Mexico. Ecu fransehe graaf heeft met hulp van een docter zijne maitres vergiftigd, wier leven bij vijf maatschappijen zwaar verzeker! was. De schepen der Unie hebben in dit jaar 1049 schepen in beslag genomen, die de blokkade wilden ver breken. De Japanezen tobben weder een Europeaan vermoord. Tc Londen zijn eenige pakhuizen verbrand ter waarde van 12 a 15 ton. Al de werken van George Sand zijn te Rome op den index geplaatst. De bank van Engeland heeft het disconto verlaagd op 7 pCt.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2