öntnenlanb. Gemengde Berigten. 's Gravenhage, 16 Jan. In de zitting der tweede kamer van heden, is o. a. ingekomen de overeenkomst met Belgie ge sloten over de uitvoering van het tn Taat nopens den Scheidetol. Er is beraadslaagd over de voorloopige vaststelling van hoofd stuk A der begrooting voor 1864 (Buitenlandsche Zaken). Ver scheiden sprekers, waaronder de heeren van Wintershoven en de Bieberstein uit Limburg, hebben zich weder verklaard tegen Schiedam. 16 Jan. Jl. donderdag is door burgemeester en wethouders van Oud- en Nieuw-Matheiu'sse, in het stations- koffijhuis aldaar, aanbesteed het maken van een kaaimuur van zuilen bazalt, het leggen van kei- en kiïnkerstraten met trot toirs, het begrinden van dea singel en daaruit voorivloeijeude werken, alles binnen de ge:egde gemeente. Kr waren ingeko men veertien inschrijvingsbilletten, terwijl het werk d ideiïjk is toegewezen aan den iaagsten inschrijver, den heer L. de Groot, Jr. te Gcu'iaj voor de «om van 49,800. heer Dechamp doen roepen, die, volgens zeer geloofwaardige personen, de teugels van het bewind zou aanvaarden, met het regt om de kamers te ontbinden. Thans wordt weder een ander genoemd, de heer de Baillet namelijk, gouverneur van Namen, terwijl de clericalen den heer Dubois, gouverneur van Brabant, vooropstellen. In de kamer heeft men de behandeling der begrotings wetten verdaagd. De liberalen wilden, door de budgetten goed te stemmen, aan de clericalen geene al te gemakkelijke gelegenheid verschaffen, om voor een jaar voorloopig zonder schroom liet bewind in handen te nemen. Het budget van oorlog, bijna 35 millioen fr. is echter aangenomen, nadat de generaal Chazal had te kennen gegeven, dat hij met genoegen op zijn afgeloopen werkkring zag, waarin hij de versterking van Antwerpen had voltooid, die 54Ys millioen fr. zou kos ten, slechts enkele millioenen meer dan de begrooting was ge weest, door veranderingen ter wille der Antwerpenaars iu de plannen gemaakt, en de belg. artillerie luid herschapen, zoodat zij thans de bewondering van alle deskundigen had gewekt. Weenen, IS Jan. Volgens de Abendpost zijn de iu 1851 en 1852 door de groote mogendheden gesloten ove.eenkom- sten de eeuige grondslagen, waarop men van Denemarken de intrekking kan eisclien van verordeningen Slees wijk, een niet duitsch gewest, betreffende. Wat de bond weigert op dien grond-dag te doen, zulien Oostenrijk en Pruisen als eontraktan- teu en europesche grootmag.eu zelven doen. Oostenrijk en Pruisen kunnen niet toegeven, dat andere duitsehe staten, het defensief karakter van den bond miskennende, den offensieven weg betreden en daardoor Duitscklands belangen ten zeerste in gevaar brengen. De Wiener Ztg. bevat een dépêche aan onzen gezant te Muuchen, waarin uiteengezet wordt, dat Oostenrijk en Pruisen zich in den bondsdag niet mogen laten overstemmen. Verder wordt er de hoop in te kennen gegeven, dat de midden-staten zich weder aan de beide grootmagteu zulien aansluiten. De depêche eindigt met de overtuiging uit te spreken, dat de slees- wijksche kwestie met eer en voordeel of met schande en na deel zal worden opgelost ai naar Duitsehland de grenzen der wettigheid ai of niet te buiten gaat. l)e revue die de keizer morgen over de troepen zou hou den. had reeds heden plaats. De luitenant-veldmaarschalk (Jo- blenz kommaudeert de executie-troepen, wier aantal door over drijving op 50,000 man is aangegeven, maar die niet meer dan 20,000 man sterk zijn. In zekere kringen van afgevaardigden is men voornemens, om 1 et door de regering verlangde crednt van 10 millioen tot goedmaking der kosten voor de expeditie naar Sleeswijk te weigeren. Berlijn, 16 Jau. De liberale fraction hebben in de kamer eene motie ingebragt van Schulze Delitzsch van den volgenden inhoud: Overwegende, dat Pruisen gemeenschappelijk met Oos tenrijk aan den bond verklaard heeft, zich tegen het bondsbe- sluit van 14 dezer te zulten verzetten, de sleesw ijk-holsteinsche zaak zelf ter hand te zulien nemen en de bezetting van Slees- wijk als europesche grootinagt te zuilen ten ui'voer brengen; dat Pruisen zoodoende zijne stelling als gro^tmagi. misbruikt; dat deze pruisisch-oosteurijksche politiek geen ander resultaat kan hebben dan de hertogdommen weder aan Denemarken over te leveren; dat het geweld waarmede men dreigt, een regt- matigen tegenstand der overige duitsehe staten en zoodoende den burgerkr-jg in Duitsehland uitlokt, verklapt het huis dat het met alle middelen welke het ter dieuste staan zicu tegen die politiek zal verzetten. Dit voorstel is tot spoedig rapport in handen gesteld der leenings-commissie. 17 Jan. Men verneemt dat het ultimatum van Pruisen en Oostenrijk in identieke notas vervat is en dat daarin een voudig de intrekking der november-constitutie binnen den be kenden tijd gerischt wordt. Bovendien moeten, naar men zegt, de grondtrekken van positieve concessien verwacht worden. Dit laatste vereischt echter nog bevestiging ea zou bewijzen, at beide mogendheden Denemarken de zaak niet gemakkelijk willen maken. Er bestaat hier nog altijd groote verslagenheid over de houding van onze regering. Er waart een geest van reactie in Duitsehland, zoo als in langen tijd niet beleefd is, en alleen door een stoot van buiten zullen de liberalen lucht kunnen krijgen. In onze politieke kringen wil men weten, dat onmiddel lijk na de sluiting van de zittingen der kam' rs, eene nieuwe verordening op de drukpers het licht zal zien. Naar alles wat men reeds beleefd heeft, kan dit niemand verwonderen. 18 Jan. De Kreuzzeitung berigt dat prins Prederik Ka- rel waarschijnlijk aanstaanden woensdag met zijn staf Berlijn zal verlaten. Het blad. meent voorts te weten dat tot dus verre nog geen plan bestaat, om een deel van het derde legercorps mooiel te verklaren; de vijfde divisie daartegen wordt mobiel gemaakt. Het gardecorps en het vierde legercorps zullen als oorlogsreserve binnenrukken. De artillerie van het gardecorps en de helft der artillerie van de vierde legerafdeeling hebben reeds bevel ontvangen om op te rukken. De bewering dat de zesde legerafdeeling mobiel zal worden verklaard, is° volgens het blad ten eenenmale valsch. De koning van Hanover heeft niet dan op dringende ver- toogen van zijne ministers den doortogt van pruisische troe pen over zijn gebied toegestaan. 19 Jan. De Nord Deutsche Zeitung meldt dat de ge zanten van Oostenrijk en Pruisen te Kopenhagen geen ultima tum maar slechts eene eenvoudige sommatie hebben overhan digd. Desniettegenstaande hadden zij in last om bij eene eventuele afwijzende beschikking van de zijde der deensehe regering, bij het vervallen van den termijn van uitstel, hefteen gisteren moest plaats hebbeD, Kopenhagen te \erlaten. Zij^zijn thans vermoedelijk reeds van daar vertrokken en hebben Oos tenrijk en Pruisen nu een ultimatum gezonden, dat onmiddellijk zal worden gevolgd door eene voorwaartsche beweging hunner troepen. BrGSla.ll, 13 Jan. De Br. £tg. meiul, dat het transport van oosteunjksche troepen eerst den 23 beginnen en zeven da gen duren zal. Elk transport zil een dag kwartier nemen te Breslau. Frankfort, 19 Jan. Oostenrijk en Pruisen hebben in eene buitengewone vergadering van den bondsdag de gerust stellende verklaring gegeven, dat het hun voornemen niet. is aan de bondstroepen en de bondscommissarL^u mnuerpalen in den weg te leggen; zij wenschen alleen den doormarsch voor hunne troepen. Het voorstel is aan eene commissie ge zonden. Hamburg, 18 Jan. Aan de Hamb. Nachr. wordt offi cieus het volgende gemeld: De bondscommissarissen wijzen alle voordragten tot het ontslaan van ambtenaren, die den eed aan den koning van Denemarken hebben afgelegd, bepaald van de hand. Het berigt, dat in de jongste zitting van den bondsdag een voorstel der bondscominissie behandeld is, volgens hetwelk ba ron Blome of graaf Scheel-Piessen aan liet hoofd der holstein- sche regering zou worden gesteld, wordt bepaald tegenge sproken. Kopenhagen, 19 Jan. Naar men verzekert heeft de regering het ultimatum van Oostenrijk en Pruisen verworpen. Voorts wordt het berigt gelogenstraft, dat Denemarken onder handelingen zou aangeknoopt hebben tot wijziging der consti tutie van november. Altona, 18 Jan. liet slees wijk-hoisteinsche genootschap te Pinueberg heeft beslotenIn elke bezetting des lands wier einddoel de uitvoering van het londensch protocol is, ziet het sleeswijk-iiolsteinsche volk eene daad van opentlijk geweld, te harder, als zij van het zuiden komt, van waar wij hulp moes- ten ontvangen. Gonda, 20 Jan. In den loop van het jaar 1863 zijn alhier geboren C/9 en overleden 477 personen, levenloos aan gegeven 44 kinderen, voorts gehuwd 134 paar eu heeft er geene echtscheiding plaats gehad. De gemeenteraad zal vrijdag 22 jan. des middags ten 12 ure eene vergadering houden. Aan le orde zijn gesteld de volgende onderwerpen.- Een voorstel tot wijziging van de belasting op het gedisteleerd De verordening op het verkoopen van visch. Het adres van de weduwe Lafeber.* De verordening op de brandweer. In eene particuliere correspondentie uit Batavia in de Arnh. Ct. wordt gezegd De nadere berigten, bier omtrent het gebeurde met de Me dusa ontvangen, doen ons een toontje lager zingen van lof aan den commandant de Casembrood. Het is nu toch zoo goed als bewezen, dat ons stoomschip even goed als de fransche en engelsche schepen een anderen weg had kunnen kiezen en zich volstrekt niet in dat gevaarlijke vaarwater had behoeven te wagen. De expeditie in Celebes naar de Torothealanden is in zeer korten tijd met den besten uitslag bekroond geworden, zonder noemenswaard verlies van onze zijde. Vooral de infan.erieen kavalerie zijn door den gouverneur van Celebes, Croesen, chef der expeditie, bij hunne terugkomst te Makassar zeer geroemd om haar ferm gedrag in den korten maar heeten strijd. De landen Binamoe en Bahkala zijn thans verklaard te zijn gou- vernements-landen. Kapitein de Ravalet is als civiel gezagvoer der daarover geïnstalleerd. De vorstin dier landen heeft de rijks-ornamenten verneur gesteld, als bliik van geheele onderwerping. 1- Aan de Surinaamsche Courant ontleenen wij het volgende: .Op de plantaadje la Paix, in Boven Cottica, hebben eenige Ion geregeld heden plaats gehad. Een der arbeiders die op last fvan den districis-ccmmissaris door maréchaussees was in hech- henis genomen, is door de anderen met geweld ontzet. De commissaris heeft daarbij de hulp der militaire magt van den post Sommelsdijk ingeroepen. Toen het berigt van dit laatste aldaar aankwam, lag Zr. Ms. stoomschip de Amstel gereed om te gaan schijfschieten. De kommandant kreeg echter toen in last naar Paramaribo te stevenen, ten einde vertoon van magt te ontwikkelen. Des avonds wa op de plantaadje Ia Paix alles rustig en de Amstel ligt thans 'oor het fort Nieuw-Amsterdam. Voor het fort Nieu w-Amsterdam is ten anker gekomen de engelsche schooner Goldbunter, kapt. Ding, met 27 immigran ten van Barbados, waarbij 7 kinderen, aan de consignatie van den heer D. Baëza. Zij zijn op de plantaadje Voorburg aan geland. Door de kamer van koophandel en fabrieken te Leyden is aan den minister van binnenl. zaken een adres verzonden, houdende krachtige ondersteuning der aanvraag om concessie tot aanleg een r spoorweglijn, loopende van Utrecht, langs Montfoort, Linschoten, Bodegraven, Hazerswoude eu Soeterwoude naar 's Gravenhage en Scheveningen met een zijtak van Soe terwoude op Ljeyden, gedaan door den heer Cornelis Outshoorn, civiel ingenieur en architect van het paleis van Volksvlijt te Amsterdam. Men verneemt dat, na verschillende vruehtelooze pogin gen der militaire, autoriteiten, bij het gemeentebestuur van Venlo aangewend, om maatregelen te nemen tegen de versprei ding van zekere ziekte, de minister van oorlog het besluit ge nomen heeft, een groot gedeelte van het garnizoen te verplaat sen, wanneer niet onmiddellijk de noodige maatregelen geno men worden. De zoogenaamde kermis op de Maas te Rotterdam is zondag weder zeer druk geweest; niettegenstaande den vrij scherpen wind was het op de Man* maar meer nog op de Kralingsche plassen, vol met schaatsenrijders, sleden en ijsschui- tende wegen waren vol rI tuigen en wandelaars om het vro lijke ijsgewoel te aanschouwen; terwijl men er verder rijen tenten vond, waarin verversehiugen waren te bekomen, alsook caroussel en camera obscura, draaiorgels en hoornmuziek. In Friesland is alles op schaatsen of op het ijs. Men meldde reeds, dat eenige londensehe sportsmen enkele friesche hardrij ders wilden doen overkomen, om op de Serpentine een wed strijd te doen houden voor een prijs van 600, terwijl al de kosten van reis en verblijf voor rekening der londensehe heeren zouden blijven. De ingevallen dooi zal dit pian wel doen in duigen vallen. Door eenige particulieren te Amsterdam is het plan ge maakt tot het maken van een Park; men wil daartoe van het leydsche boseh tot den amstelveenschen weg achter den tuin der sociëteit de Hereeniging 20 bunders land aankoopen; de kos ten voor dit park berekent men op 200,000; men wil de wezentlijking van dit plan van de burgerij doen uitgaan. De commissie is over den aanleg reeds met den Leer Zocher in onderhandeling getredeu. De min. van binnenl. zaken heeft aan de regering te 's Hertogenbosch te kennen gegeven, dat de booge regering geneigd is, aldaar eene school voor het m.ddelbaar onderwijs met driejarigen cursus te plaatsen. Het gemeentebestuur wordt daarbij uitgenoodigd, om mede te deelen war de gemeente aan het rijk zou willen bijdragen, om die stichting tot stand te brengen. Met genoegen verneemt men, dat aan de bloeijende kweekschool van onderwijzeressen, te Arnhem gevestigd, eene aanzienlijke duurzame ondersteuning van rijkswege is toege staan. Wordt alzoo de deugdelijkheid dezer instelling erkend, te gelijker tijd wordt de hechtheid harer grondslagen beves tigd en haar werkkring uitgebreid. Als toevoegsel tot hetgeen we vroeger mededeelden omtrent de te Delft op te rigten hoogere burgerschool met 5 jarigen cursus, geven we hier eene opgaaf oer voor de do centen vastgestelue tractementen. De leeraardireeteur zal hebben 3000, een tweede leeraar ƒ2000, dan vier ieder ƒ1600, een zevende 1*00, arbt en negen te zamen ƒ1800. Voorts zal de stad voor hare inrigting een jaarlijksck subsidie van 't rijk krijgen (men zegt 7000.) de handhaving van de ui Nederland en den duitschen bond op de^ voet. De heer Cool stelde als voorwaarde van zijne goedkeurende stem, dat de bonds-executie niet zou leiden tot bezetting van Sleeswijk. De tijdelijke minister van buitenlandsche zaken vond de behande ling van de besproken vraagpunteu zijnerzijds thans minder geschikt. De aangevraagde 70,000 als bijdrage in de bonds- executie is het gevolg van het besluit van den bond. De re gering kan niet anders doen dan zich daaraan onderwerpen, zoo lang de bezetting niet verder gaat dan tot Holstein; zij zal echter de grenzen harer verpligting niet overschrijden. De regering zal niets verzuimen ora te trachten zoo spoedig mogelijk de benoeming van een defiuitieven minister van bui tenlandsche zaken te doen plaats hebben. Het wetsontwerp is daarna met algerneene (39) stemmen aangenomen, even als dat tot wijziging van het mixiinuui der plaatselijke belasting op het gedistilleerd. De kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Weerden, 15 Jan. Bij dc opening van le op heden ge houden vergadering van den Gemeenteraad, dee.i de voorzitter, bij gelegenheid van den nieuw ingetreden jaarkring eene krach tige en sierlijke aanspraak, die tot verwondering van het publiek door geen der leden werd beantwoord. Hoewel er anders hier niet veel bijzonders in den raad voorvalt, werd er heden door den voorzitter een belangrijk voorstel gedaan, namelijk het wensehelijke van de afbreking der poorlen eu de slechting der wallen; op ééne stem na, stemde men daarmede in, zoodat de voorzitter nu daartoe de noodige pogingen zal in het werk stellen, waarmede zeker aan den algcraeeneii wenseh voldaan eu Let belang der gemeente ook zeer zal worden bevord'-rd. Ais een bewijs, dat niet alleen te Gouda en iG alle plaatsen waar de publieke verlichting door gas plaats heeft, de strenge vorst daarop zijn invloed uitoefent, bragt het lid van den raad, v. d. Lee klagten in over de sleohte verlichting, die onder steund werden door den heer wethouder, de Koning, die aan merkte dat er op één avond wel drie lantaarns niet gebrand hadden. De voorzitter gaf te kennen dit de noodige orders tot surveillance waren gegeven maar dat de rapporten omtrent de verlichting voldoende waren. Heden is alhier opgerigt eene afdeeliug van het Metalen Kruis voorloopig met 42 loden waarbij tot voorzitter werd ver kozen de heer J. de Vries Robbé en tot secretaris de heer Wattel, beiden alhier woonachtig. Lailgörak, 18 Jan. Gisteren werd in de voormiddag- godsdienstoefening, de heer J. C. Boon, Candida:^ tot de H. dienst, bij het prov. kerkbestuur van Zeeland, en met alge- njeene stemmen tot predikant dezer gemeente beroepen, iu z jne bediening bevestigd. De bevestiger, dc heer K. Boon, predikant te Berkhout Mdd: zijnen zoon tot zijne ambtsbediening in met de woorden van Joh. hoofdst. 9 vs. 4, Des namiddags aanvaardde de beves tigde zijne betrekking naar aanleiding van Ps. 19 vs. lö. Het spaansche miuisterie is het belgisehe in zijne retraite gevolgd Bij Liverpool is een schip met buskruid geladen in brand geraakt, door het volk verlatea en in de lucht gevlogen. Het zesde prui-'.s' be armee korps zal weldra mobiel gemaakt worden. Men wil cên spoorweg aan leggen van Groningen naar Winsum. De poolsche opstand neigt ten atond. De Italianen betuigen hun spijt over deu mislukten aanslag op den franschen keizer. De Saksers ferbiedoB den Uosteuijkere over hun gebied naar Sleeswijk te marcheren. -De pruisisch»* tweede kamer heeft tot de vrijlating der vier gevangen poolsche afgevaardigden besloten Men begint te gelooven dat de conferentie over de deensciu zaken tot stand "zal komen. Dr Russen willen den pitersburger-moskauer spoorweg verpanden of verkoopen. Oostenrijk en Pruisen gaan vechten tegen Denemarken om koning Christ ia: n te beschermen tegen hertog Pre derik. De pruisische tweede kamer zal weldra weder naar huis gezon den worden. in Peru denkt men gedurende dit jaar 60,000 centenaars katoen uit te voeren. De fransche liberalen zijn illiberaal ten aanzien van den vrijen handel. Drie boerenwoningen met 183 bunders in de haarlemmermeer hebben opgebragt 197,300. Te Utrecht zal L<: stadhuis aanzienlijk vergroot worden. De Eugelschen verzekeren dat zij volkomen ten oorlog zijn toegerust. Mazziui outkent alle deelgenoot schap met de vier italianen te Parijs. \oor de Great Eastern :s slechts 50,000 p. st. geboden. De revolutie breidt zich nog altijd uit op b. Domingo. De oudste zoon van den keurvorst van Hessen is onder cu ratele gesteld en een directeur van politie tot zijn curator benoemd. Te Würz bij Cohlenz zijn 14 kinderen in een vijver verdronken. Te Kolderveen is door den gemeenteraad een onderwijzer benoemd buiten het

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2