Buitenland Binnenland Gemengde Bcrigteïü Vergadering van den Gemeenteraad. Marktberigten. der Ui liberalen zin zijn uitgevallen. Geweld kta niet baten tegen dezen opkomenden stroom, afleiding ia volstrekt noodig, zoo het mogelijk ia de vernieuwing van het parlementair leven ia Frankryk tegen te houden. En toch die onnatuurlijke po ging kan alechta voor een tija gelukken, want eindelijk ge hoorzaamt alles aan de wet van den vooruitgang. Engeland volgt de beste politiek. Daar begrijpt men dat oorlog het uiterste verderf is. Daar beproeft men alles om den vrede te bewaren; Engeland legt een ander gewigt in de schaal, dan de overmoedige, onbera lene Duitschers, die den vrede van Europa bedreigen uit bekrompen nationaliteit. De duitsche Miehei verkeert weder in een toestand van waanzin, die zoo veel belooft en zoo weinig duurzaams geeft. Daar moest alleen het doel zijn den koning van Pruisen tot zijn pli t te bren gen, maar die denkt aan geen toegeven maar wel aan het nog eens wegzenden der standvastige vertegenwoordigers. In Spanje was men weldra gereed met een nieuw ministerie, maar in Belgie valt het zeer moeijelijk mannen te vinden die de taak des bestuurs op zich durven nemen. Londen, 20 Jan. Bij wijze van gerucht verhaalt men, dat keizer Napoleon aan de verschillende mogendheden, die bij de hertogdommen betrokken zijn, eene circulaire heeft gerigt, waarin zou vervat zijn het programma eener oplossing van deze kwestie. Napoleon III zou voorstellen om de vereeuiging van Sleeswijk met Denemarken te handhaven dooi middel van de constitutie van 18 nov., doch het hertogdom Holstein daar entegen plaatsen onder de souvereiniteit van den prins van Augustenburg. Yoorloopig zou Z. M. aandringen op de in standhouding van het status quo. De Times zegt in zijn beursberigt: De verdere daling der grieksche fondsen schijnt men toe te schrijven aan brieven uit Athene, meldende dat de grieksche regering aan de be schermende mogendheden voorgesteld heeft 20 pCt. van het ka pitaal der grieksche schuld en 10 pCt. van de achterstallige coupons te erkennen en aan de houders voor dat bedrag 3 pCt. schuldbrieven uit te geven. Dit zou een zoo onregtvaardig plan zijn, dat men stellige en officiële berigten moet atwachten, id vorens aan het bestaan daarvan te gelooven. Niettegenstaande de vijandige houding van Oostenrijk en Pruisen tegenover Denemarken en het vermoedelijk afbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen de hoven van Weenen en Berlijn ter eener en dat van Kopenhagen ter andere zijde, blijft men in onze officiële kringen nog de hoop koesteren op het behoud van den vrede. Onze regering wendt met verdubbel den ijver al haren zedelijken invloed aan om een oorlog te vermijden. 21 Jan. De Times deelt als gerucht mede dat Dene marken een vredelievend voorstel gedaan en zich bereid ver klaard heeft, om de constitutie van November te schorsen. De oorlog zou op die wijze vermeden worden en de onderhande lingen een aanvang nemen. Parijs, 19 Jan. Men heeft hier berigten uit Montevideo tot den 15den dec. ontvangen, waaruit blijkt, dat er een strijd tusschen Buenos-Ayres en Montevideo is uitgebarsten wegens eene schending var. grondgebied door de vloot van Uruguay gepleegd, die zich vau een eiland der Argentijnsche republiek meester heeft gemaakt, ten einde manschappen en ammunitie voor den geüeraal Flores te bekomen. Buenos Ayres verlangt dientengevolge voldoening. 20 Jauuarij. Na eene wisseling van allerlei oorlogzuch tige eu vredelievende alternatieven, was men dezer dagen ein delijk zoover gekomen, dat de zaak tusschen Duitschland en Denemarken zich aanvankelijk iets kalmer liet aanzien, of al thans dat men mei wat meer bedaardheid de wezentlijko positie van het conflict kon nagaan. Bij die beschouwing en bespre king bleek nog altoos de hoop te bestaan dat bet tot geen oorlog zou komen. Thans ziet het er evenwel weer geheel anders uit, doordien de duitsche mogendheden even zoo min van eene conferentie als van eene bemiddeling schijnen te willen weten, hetwelk met andere woorden zooveel beteekent als dat lij bepaaldelijk verlangen Sleeswijk en Holstein onvoorwaardelijk tot noord-duitsche staten te maken. Weenen, 21 Jan. De regering heeft de politiek der duit sche groote mogendheden betreffende Sleeswijk in eene bijeen komst dei commissie voor de financien blootgelegd. De indruk daarvan is zoo bevredigend geweest, dat het gevreesde conflict tusschen de regering en de tweede kamer niet meer te ver wachten is. Er heeft zich eene sterke partij voor de regeling gevormd, zoodat het gevraagde crediet waarschijnlijk niet ge weigerd zal worden. De c jstenrijksche troepen hebben heden den marsch begonnen. IteriijS, 21 Volgens de Nordd. Ztg. wordt het ver trek van de 003tenrijksche en pruisische gezanten uit Kopen hagen alleen vertraagd, doordien de dienst van de stoombooten gestaakt is. De Kreuzz. verneemt uit Frankfort dat het kabinet van Petersburg aan verschillende dnitsebe hoven verklaard heeft, dat het, zoodra het tractaat van Londen verbroken is, aanspraak zal maken op het Gottorpsche aandeel van Holstein. 22 Jau. In de zitting van bet huis der afgevaardigden is het leeningsontwerp met 275 tegen 51 stemmen verworpen. Een deel der katholieke leden, zoomede de heeren Grabow en Schwerin stemden met de meerderheid. Het voorstel van den heer Schulze, met het amendement van den heer Grothe, is mei aanzienlijke meerderheid aangenomen. Het genoemde amende^ ment strekte om het huis te doen verklaren, dat de door de groote mogendheden gevolgde politiek geen ander gevolg kan hebben dan dat de hertogdommen ten tweeden male aan De nemarken worden overgeleverd. Stuttgardt, 20 Jan. De kamer van afgevaardigden heeft heden eenparig besloten om de regering te verzoeken, bij den bond voor te stellen, om ten spoedigste voor troepen tot be scherming van de hertogdommen te zorgen en alles te verng- ten tot eene spoedige mobielmaking van het geheele contin gent, alsook dat soortgelijke maatregelen van wege den bond worden aanbevolen aan die staten, welke aan den bond getrouw zijn gebleven. Frankfort, 21 Jan. Men verneemt uit eene goede bron, dat de koning van Saksen de Slees\vijk-Holsteia3che kwestie tot een punt van uaauwkeurig onderzoek beeft gemaakt. De door hem gestelde zeer uitvoerige memorie heeft hij in handen gegeven van twee leden van het hoog geregtshof, met last om daaromtrent advies uit te brengen. In deze memorie verklaart de koning op grond der door hem aangevoerde bewijzen, zich geheel en al ter gunste van hertog Frederik. Men denkt dat de bondsdag zich vereenigen zal met een voorstel der commissie voor de Sleoswijk-JIolsteinscbe aange legenheid, strekkende om de bondscominissarissen in Holstein aan te schrijven de pruisische en oostenrijksohe troepen aldaar ongehinderd te laten passeren. Kopenhagen, 21 Jan. Men denkt hier dat vörsphilleude noordduitsche staten, die zich niet vercenigd hebben met de verklaring van 1856, kapers zullen uitrusten. Te Hamburg zouden daarvoor fondsen bestemd zijn. - Het Folksthiug houdt zich thans bezig met disciissjen over een adres, waarin gezegd wordt, dat alle partijen op do handhaving van de november-constitutie aandringen. Naar men zegt zou de regering verklaard hebben, dat zij het binnenrukken van vreemde troepen in Sleeswijk met kracht zal bestrijden. 22 Jan. Heden heeft de Landsthiag eene zitting gehou den, waarin de heer Monrad iu een onderzoek trad van het traktaat van 1852. De slotsom zijner overwegingen was, dat geen duitsch soldaat de Eider mag passeren en dat het toe komstig programma van de kansen des oorlogs zal afhangen. Altona, 21 Jan. De bondscommissarissen hebben aan de holsteiusche en lauenburgsche politiebeambten instruction ge zonden, waarin o. a. gezegd wordt: Op enkele plaatsen worden pogingen aangewend, om vereenigingen tot verdediging des lands op te rigten. Wij zien ons daardoor verpligt opmerkzaam te maken op de onwettigheid van zulke pogingen, waaruit zoo wel iu laudeu als in enkele gemeenten noodwendige verwikke lingen moeien voortvloeijen. De politiebeambten worden gelast tegen zoodanige pogingen, zoo noodig, met klem op te treden en er dadelijk rapport maken. Petersburg, 21 Jan. Het officiële dagblad behelst eene keizerlijke ukase betreffende de invoering eener provinciale en districts-vertegenwoordiging in Rusland, met uitzondering van de westelijke gouvernementen, van Archangel, Astrakan en Bessarabie. GOUCÜI, 21 Jan. Heden morgen ontdekte de politie alhier drie personen op de markt, die verdacht voorkwamen, ten gevolge waarvan zij van nabij werden gadegeslagen, hetwelk al spoedig aanleiding gaf om twee hunner naar het pohtie-burean over te brengen, alwaar het bleek dat zij zich aan zakkenrollerij hadden schuldig gemaakt van een portemonnaie en een beursje, tot bet plegen waarvan zij zich van Botterdam, alwaar zij te huis behoorden, herwaarts hadden begeven. De derde persoon die het ontvlugt was is bereids te Botter dam aangehouden en naar hier overgebragt. Bij de op 19 dezer in het hoofdkiesdistrict Eindhoven plaats gehad hebbende herstemming ter verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal, zyn uitgebragt 1738 geldige stemmen; daarvan verkregen de heeren mrs. P vin den Heuvel 904 en P. J. A. Smits 834 stemmen, zoodat eerst genoemde gekozen is. Bij de mede op dienzelfden dag in 't hoofdkiesdistrict Til burg plaats gehad hebbende verkiezing van een lid van de 2de kamer zijn uitgebragt 1504 stemmen, waarvan 14 van onwaarde. Er werden uitgebragt op de heeren mrs. Mulder 648, Beens 535, van Mens 270 stemmen. Daar niemand alzoo de volstrekte meer derheid heeft bekomen, zul er eene herstemming plaats hebben tus schen de heeren mrs. D. Mulder en C. C. A. Beens (aftredend lid). Omtrent het onheil in de Munt, waarvan wij onlangs spraken, vernemen wij, dat het smelthuis een puinhoop is. De smeltkroes was een nieuw maaksel. Van de 600 "8 zilver, dat in alle rigtingen werd weggeslingerd, schijnt een 200tal 8 nog niet teregt. Men hoopt het echter nog te vinden, ofschoon het metaal op onbegrijpelijke wijze overal door en onder gedrongen is. - De heer Staring, inspecteur van het middelbaar onder wijs, is te Meppel geweest, om de zaak van het onderwijs te regelen en op goeden voet te brengen, iu verband met de wet; de zaak bleef reeds geruimen tijd onafgedaan en men kon het reglement voor het gymnasium door de hooge regering niet goedgekeurd krijgen. Waarschijnlijk zal eene hoogere burger school met 3jarigen cursus worden opgerigr Uit Luxemburg ..ordt dd. 17 Jan. gemeld, dat eergis teren de zitting der kamer is gesloten, nadat de begrooting met algemeene stemmen min één was aangenomen. Bij de be raadslagingen over een buitengewoon crediet ten bedrage van ƒ13,000 ten behoeve van de bestrijding van bondsuitgaven, interpelleerde de heer Metz het ministerie aangaande de be trekking van Luxemburg tot de sbeswijk-holsteinsche kwestie, waarop ten antwoord werd gegeven, dat da nederlandsche re gering niet geneigd was, tot dat einde geld en troepen toe te staan. In 1849 is dit evenmin geschied, toen de holsteinsche kwestie tot zoo veel twisten aanleiding lieeft gegeven. Om welke reden zal de regering iets dergelijks verrigten in een ge ding, hetwelk zonder hare toestemming is aangevangen In dit opzigt zeida de minister zullen wij steeds trachten met de ne- derlandsohe regering ia overeenstemming te blijven. Woorden. 21 Jan. Het is wel opmerkenswaardig dat men in kleine plaatsen dikwijls navolgt wat in groote plaat sen gebeurt. Nog niet lang geleden had onze volksvertegen woordiger de Brauw, de onvoorzigtigheid, om zich beleedigende uitdrukkingen te laten ontvallen, jegens den nu afgetreden mi nister van buitenlandsohe zaken en is toen in de onaangename verpligting gebragt, daarover honorable amende te doen, - en nu hier in VVoerden gebeurt bijna hetzelfde op kleinere schaal en in den engeren kring van den gemeenteraadhet raadslid v. d. L - namelijk heeft in de laatste vergadering van den raad de onbescheidenheid gehad, om geheel ten on- regte, e.miga van de fatsoenlijkste ingezetenen, onderteekenaren van een adres, ten doe! hebbende, uitbreiding en verbetering van het onderwijs alhier, te beschuldigen van onwaarheden in dat adres vermeld te hebben of met andere woorden, die voor leu genaars uit te maken. Men verneemt nu, dat die adressanten zullen aandringen op de herroeping van die woorden of dat het anders wel eens kon gebeuren, dat men, bij dat lid van den raad, even als men zegt, dat van wege den minister van bnitenl. zaken is gebeurd, jegens onzen volksvertegenwoordiger de Brauw om opheldering daarover kwam vragen op eene andere manier dan alleen met woorden Den 19en jl. gaven onderofficieren en korporaals van het gar nizoen alhier eene tooneelvoorstelling, die uitmuntend voldeed, en die zeer druk bezocht was. Het decoratief, vau hoe weinig omvang ook, droeg blijken van eene geoefende hand. In Spanje is men vlug gereed gekomen met een stel nieuwe ministers 5 in Belgie kost het kracht, t- In Polen wordt de boerenstand geheel los gemaakt ran alle verpligting jegens den landheer. Keizer Napoleon is verkonden uit den schouw burir t'hnis gekomen. De eerste kamer is hier de 'uok van ongeregtigbeid en wordt beurtelings gescholden door re actionairen en liberalen. Da rijksmiddelen hebben in 1863 boven de raming opgebragt f 2,388,761, en 1,330,008 meer dan in 1862. Een ijverig zendeling van Mazzini is te Milaan gevangen genomen. De grieksohe nationale vergadering zal eens ernstig praten over de schuld. Gvib&ldi begint zich te roeren. De vier Polen zijn terug gekeerd jn pruisische tweede kamer. Karei van Glncksburg, oudste broeder vau koning Christiaan, weigert den eed en verlaat Denemarken. Te Turijn is het kouder gewgfst dan in 10 jaar. Max is met zjjn vrouwtje te Weenen om afscheid te nemen van de familie; met het begin van fe- bruarij gaat hjj naar Mexico. Men meent dat de pruisische tweede kamer de maand January niet uitleven zal. Een rijke Spanjaard wil zijn vermogen opofferen om daarmede arme houders van spaansche schuld brieven te helpen. Te Goes ia een huis verbrand. Het disconto der bank van Engeland is 20 jan. tot 8 pCt. verhoogd. De noordelijken in Amerika willen een millioen vrijwilligers werven voor den tijd van 90 dagen. In Montenc to it het weder onrustig. Onder de deea- sche bataillons verdeelt men een vyfde duitschers. De derde druk van le Maudit heeft te Parijs het licht gezien. Op nieuwjaarsdag zyn vier negers toegelaten om president Lincoln te complimenteren Een pos- sagierstrein i3 niet ver van Yeovil ingestoven op eene kodde scbapw,, waarvan er 45 sneuvelden en velen gekwetst werden. De parijzenaars worden door de griep gekweld. Twaalf japansche jonge lieden komen naar Europa ora getemd en gefatsoeneerd te wordenzes naar Engeland, zes naar Frankrijk. Zitting van Vrijdag22 Januarij. Afwezig zijn de hh Büchner, Re my, Wesierbaan en Kemper, we^ke laatstgen. schriftelijke kennisgeving heeft ingezonden door ongesteldheid verhinderd te zijn. De Notulen van het den 8 dezer verhandelde worden gelezen en goed gekeurd. Worden gelezen missives van verschillende comcnissien, berigtende dat de onlangs nieuw benoemde leden de keuze hebben aangenomen en dat het herbenoemde lid der pl. schoolcommissie bij hernieuwing den voorgeschre ven eed heeft afgelegd. Is ingekomen eene missive van de commissie van pl. geneeskundig toe- voorzigt, houdende opgave van de besmettelijke ziekten, op te nemen in het politiereglement. Is ingekomen eene missive van de openbare gezondheidscommissie over de noodige verbeteringen in de inrigting der woningen. In ingekomen eene missive van ged. staten dezer provincie betreffende de verhooging van den accijns op het gedisteleerd. Hierna verlaat de hr. Reutinger de vergadering Wordt gelezen een adres van den heer G. F. van de Velde alhier, ver zoekende wijziging in art. 31 en 32 van de pl. verordening op het ge disteleerd. B. en W. bieden aan eene wijziging in de verordening bijna geheel overeenkomstig met de verzochte verandering, en wordt die met alg stem men goedgekeurd. Wordt aan de orde gesteld het verzoek van de Wed. A. Lafeber om eenige hulp of tegemoetkoming, en wordt dit op praeadvies van B en W. met algemeene stemmen afgewezen, (zie verg van IS dec no 108.) Wordt in behrudeling genomen de conceptverordening op het verkoopen van visch. Op artikel 1 wordt door den heer v. Gennep eene wijzigins voorgesteld doch art. 2 geheel afgekeurd, weshalve hij voorstelt om de behandeling te verdagen, het concept te doen drukken en ronddeelen. Het eerste wordt aangenomen en op voorstel van den heer Viruly aangenomen, het concept ter herziening te stellen in handen der commissie van de verordeningen en daarna te doen drukken en ronddeelen. Nu is aan de orde de voortzetting der behandeling van de brandweer, doch op voorstel van eenige loden wordt ook die verdaagd om het gering aantal aanwezige leden. Hierna wordt overgegaan tot eene be slot ene vergadering. Gouda, 21 Jan. Tarwe, Poolsehe 2400 n. tffi. 310. Zeeuwsche pr. mud 9 a 9.50. Rogge, Koningsberger 6.50 a 7, Dantziger 6.75 a 7, Zeeuwsche 6.50 a 6.75, Gerst ƒ4.50 a 6.50. Haver 4 a 4.50. Puike bl. erwten. 7.50 a 8. Boekweit. Fransche 180, N.-Brabandsche ƒ210. Hennepzaad 8. -7— De Veemarkt met tamelijken aanvoer en tragen handel. Geen Kaas aangevoerd. Boter 1.10 a 1.13 per n. Delft, 21 Jan. Het weinige ter graanmarkt aangevoerde vond geen noemenswaarden aftrekalleen Haver ging tot iets lagere prijzen eenigzins vlug van de liand. Tarwe S.50 a 8.75. Bogge 6.20 a 6.40. Wintergerst 5.20 :i 5.40. Zomergerst 5.40 a 5.60. Korte Haver 3.60 a 3.70. Lange d°. 2.60 a 3. Paardeboonen 5.40 a 6.70. Br. boonen 9 a 10.50. Groene Erwten 7.50 a ƒ8, groote ƒ9. Aan stads waag gewogen van 1521 Jan. 11S 8 en 85/16 Boter te zamen 3810 n. 8. Hooiboter 55 a 63; 1.37s a 1.57s per n, 8. Deventer, 22 Jan. Tarwe 8 a 9. Rogge f 6.29 a 6,60. Boekweit 5.50 a 6.40. Gerst 4.25 a 5. Haver ƒ3 a 3.75. Boter pr. 20 n. 8 lc s. 21.50 a 23.50. 2" s. 19.50 a 20. Zwolle, 22 Jan. Middelprijzen. Tarwe n. f 8.25. Kogge f 6.37. Boekweit n. 5.65. Gerst 4.So. Aard. 1.50. Boter pr. n. 8 1.10, 20 n. 8 24.50. Londen, 18 Jan. Holl. boter 6/gedaald. Granen. Eng. tarwe 2/— lager, vr. mede ieis lager; gerst flaaaw en haver 6 d. lager. Aanvoer van 1116 jan. 1125 qr. inl. en 12150 qr. vr. tarwe, 1211 qr inl. en 8626 qr vr. gerst, 1800 qr. inl. en 20590 qr. vr. gerst. Aan de veemarkt van heden werden aangeboden3460 runderen, 192 kalveren, 14870 schapen en 390 varkens. Voor beste runderen werd 5/2, voor d°. kalveren 6/—, voor d°. schapen 6/2 en voor d°. varkeus 5/2 per steen betaald. 19 Jan. Boter. Friesche 114/a 116/Kamper en Zwolle 104/a 110/Kaas. Edam 54/a 60/en Gouda 48/a 52/ 20 Jan. Granen. Er was weinig vraag tot vorige prijzen naar inl. en vr. Tarwe; Haver stil zoo ook Gerst. Aanvoer van 16—19 jan. 200 qr. inl. en 5610 d°. vr. Tarwe; 210 qr. inl. en 110S0 qr. vr.Gersten 1370 qr. inl. en 7470 vr. haver. - 21 Jan. Aan de veem. van heden werlen aai geboden.- 826 runderen, 111 Kalveren, 2330 Schapen en 120 Varkens. Voer beste Kalveren werd 5/6 voor d° Schapen 6/2 en voor d° Varkens 4/8 per steen betaald.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2