öhmenlanö. Gemengde Berigten. ir~ regering vertooueti, is h verband tusscïien tie verschil lende europesche aaug'degenhe.len zoodanig, dat het eerste ka nonschot onberekenbare gevolgen zal hebben voor welke geene der mogendheden de verantwoordelijkheid op zich zal willen nemen. Nuar het schijnt heeft de fransche regering aan het re gentschap in Mexico reeds de erkenning gevraagd van de sehuidvoidering ten bedrage van 30U millioen frs. tot vergoe ding der expeditiekosten. Pat de raad van regentschap hierop goedgunstig zal entwoorden, kan men buiten twijfel stellen. Men spreekt voorts van een verzoek aan Frankrijk, door den- zelfden raad van regentschap om 25,000 man ia Mexico vijf jaren lang te laten op kosten van het mexicaansche bestuur. Het moet dus niet heeten, dat de aartshertog Maximiliaan de fransche bezetting vraagt tot beveiliging van zijn troon, maar dat het verzoek van de Mexicanen zelve is uitgegaan. I)e Constitutiounel meldt, dat de leening van 300 mil lioen reeds volteekend is. Het blad erkend echter, dat het cijfer der niet te reduceren inschrijvingen dat van 1859 niet bereikt. In de financiële kringen verzekert men dat het huis Roth schild werkelijk eene leening van 200 millioen francs met de italiaansche regering heeft aangegaan. Die operatie is echter slechts voorloopig gesloten, omdat de prijs eerst in het begin der volgende maand zal worden voorgesteld. De heer Roth schild heeft desniettemin reeds 75 millioen van de bedoelde som gestort; de interessen zullen eerst op de begrooting van 1304 «rebratrt worden en van 1 jan. van dit jaar loopen. De koers der uitgifte is op 09 als minimum bepaald en zal naar den gemiddelden koers dezer maand berekend worden Een zeer klein scde-.lte dezer 200 millioen zal slechts voor de openbare inschrijving bestemd worden. Het gerucht is in omloop dat de wettigheid der verkie zing in het departement van den beneden Rijn in de kamer betwist zal worden. Z toals men weet is aldaar de heer llallez Olaparède, de kandiiTa i; der oppositie geko-en. Naar men zegt, is het de prefect die zijne pogingen in het werk zal stellen om de verkiezing le vernietigen. De kamers zullen naar men denkt, onmiddelijk na de discus- sien over het budget gesloten worden, dat is omstreeks het einde der maand Maart. Men is voorts van gevoelen dat de wijziging van het ministerie uitgesteld is tot dat tijdstip. -25 Jan. In de heden gehouden zitting van het wetge vend ligchaam is paragraaf 5 aangenomen, na verwerping met 225 tegen IS stemmen van het amendement der oppositie, waarbij gratis en verpligtend onderwijs werd gevraagd. Op paragraaf 6, handelende over de expedition naar ver afgelegen oorden, waren drie amendementen, Mexico betreffende, voorge steld. Bij al die amendementen werd het einde der expeditie en terugroeping der troepen gevraagd. Een dier amendementen werd door den heer Gucroult verdedigd. Morgen voortzetting iler discussie over deze paragraaf en de amendementen; de heer Thiers is alsdan aan het woord. De C'onstitutionel bevat een artikel van den heer Boni face, over de kwestie der deensch-duitsehe hertogdommen. De schrijver doet uitkomen dat deze aangeiegenheid eene vre delievende phase schijnt in te treden. Denemarken vraagt eene maand of zes weken tijd, om den rijksraad bijeen te kunnen roepen, ten einde de goedkeuring van dit ligchaam tot intrek king der november-constitutie "te vragen. Denemarken zou ook° alle pogingen willen aanwenden, om met Duitschlaiid eene schikking aan te gaan op den grondslag der verbindtenissen van 185152. De pruisiseh-oostenrijksche troepen zouden den Eider ook nog niet overtrekken. Naar men op dit oogenblik verzekert, heeft het complot der vier Italianen tegen het 'teven des keizers, al de ernstige beteekenis, welke men er onmiddellijk aan heeft toegeschreven, verloren. Eene eugelsche maatschappij, opgertgf onder bescherming van Tobden, Paulson, Thomas Bazley, enz. zal hier te lande en in Engeland eene proef nemen met de internationale opvoe ding ten eindt zoo die slaagt, ook elders in Duitschland, Spanje of Italië inrigtiugen voor dat doel te vestigen. De hellt van het maatschappelijk kapitaal is reeds volteekend. Naar men mededeelt, is ile lust tot inschrijving voorde nieuwe leeuing in de laatste dagen dermate toegenomen, dat thans reeds voor drie milliard, en derhalve voor tienmaal meer dan noodig was, zoo zijn ingeschreven. Men wil weten dat die ijverige deelneming van het publiek een zeer gunstigen indruk op den keizer heeft gemaakt, die thans toch besloten zou zijn uit eigen beweging iets ten be hoeve der vrijheid van drukpers te doen. Het is een gerucht, dat "-een geloof verdient voor dat de besluiten zeiven door den Monïteur ^worden openbaar gemaakt, en lk vrees, dat men daarop nog een heel poosje zal moeten wachten. Brussel, 25 Jan. Nog altijd is men zoekende naar een ministerie. De koning schijnt zich nog met niemand goed te hebben verstaan; de clericale hoofden wilden vooraf volraagt de kamers te kunnen ontbinden als zij dit goed achten; deze moet Z. M. niet hebben willen verleenen. Er is nu niet veel andere kans, dan de zamenstelling van een kabinet van admi nistrateurs; er zullen toch wel eenige mannen zijn te vinden, die voor 10,000 'sjaars, vrije woning, vuur en licht eenigen tijd minister willen spelen; zij hebben de zaken slechts loopende te houden. Weenen, 22 Jan. Na langdurige debatten in het huis der afgevaardigden gehouden, is het geheime fonds ten bedrage van 525,000 fl. en bestemd tot het verleenen van geldelijke ondersteuning aan de ministeriele drukpers, met eene zeer groote meerderheid toegestaan. Deze uitslag moet beschouwd worden als een bewijs van het vertrouwen door het huis in den mi nister van Schmerling gesteld. Men is thans vrij algemeen van gevoelen, dat de welsvoordragt betreffende de 10 millioen fl., tot dekking van de uilgaven verbonden aan de bezetting van Sleeswijk, zal worden toegestaan. 25 Jan. In het huis der afgevaardigden is heden door een groot aantal leden het volgende voorstel ingediend. Het huis der afgevaardigden kan de staatkunde der regering, met betrekking tot Sleeswijk, door dat hertogdom te doen bezetten, niet goedkeuren, dewijl het van oordeel is, dat 's lands belan gen die bezetting niet vorderen en de algemeene vrede daar door niet wordt gewaarborgd. Het ziet zich derhalve verpligt alle verantwoordelijkheid, wegens de gevolgen welke daaruit kunnen voortspruiten, van zich af te werpen. De financiële commissie uit de tweede kamer heeft de debatten over de aanvraag om crcdiet voor de bezetting van Sleeswijk ten einde gebragt. Met groote meerderheid is aan genomen het voorstel om in plaats van 10, slechts 5 millioen toe te staan. De desbetreffende resolutie werd, na levendige bestrijding van bijna alle ministers, met 18 tegen 17 stemmen aangenomen. Door het kabinet van Munehen moet het onze kennis be komen hebben, dat Druisen onlangs bij de zuid duitsche hoven pogingen heeft aangewend om het pruissisch-fransch handels verdrag te doen aannemen, hetgeen men hier vreest dat ge lukken zal, omdat die staten op het oogenblik niet veel sym pathie voor Oostenrijk koesteren. Dat zou niet gunstig zijn voor de betrekkingen tusschen Pruisen en ons kabinet. De ongewone koude die aan de noordkust der adriatische zee heeft geheerscht, heeft er veel nadeel gedaan; de bora had de olijfboomeu reeds zeer beschadigd; daar vroeger de wijn gaarden door de ziekte veel geleden hadden, wordt de toestand der kustbewoners zeer ongelukkig. Aan de (ien. Corr. wordt uit Konstantinopel geschreven, dat daar op het schrijven der Porte in zake de kloosterkwestie zelfs geen autwoord uit Bucharest bekomen is, de Porte zich tegenover de gezanten der mogendheden genegen betoond heeft, nogmaals met kracht en met het stellen van een termijn er tegen op te komen. De russische gezant had daarmede dade lijk genoegen genomen. Van de verklaringen der overige ge zanten was nog niets bekend. 26 Jan. De deensche gezant alhier, de baron Bulow, is teruggeroepen en heeft gistere den brief van terugroeping aan graaf Rcchberg overhandigd. De deensche secretaris van legatie Bille, is voorloopig met de waarneming der zaken be last. Overmorgen zal de rijksraad eene zitting houden, waarin over de leeniug van 10 millioen beraadslaagd zal worden. Berlijn, 24 Jan. Het heerenhuis heeft gisteren beraad slaagd over het budget zoo als dit geamendeerd was door de tweede kamer. Het resultaat was dat het met eene groote meer derheid verworpen is, zijnde daarna het budget, gelijk het door de regering was ingediend, aangenomen met 58 stemmen tegen 17. De minister van financiën heeft zich met de gemotiveerde ver werping van het geamendeerde budget vereenigd, maar hij gaf te kennen dat het niei direct de herstelling van het oorspron kelijke regeringsontwerp in zich sloot. In de zitting door het huis der afgevaardigden gisteren gehouden, is door het huis met groote meerderheid van stem men aangenomen de conclusie van het rapport der financiële commissie, strekkende om van de regering te vorderen, dat zij gevolg zal geven aan hel verlangen van de rekenkamer, met betrekking tot de rekening en verantwoording der staatsuitga ven over de jaren 1859, 1860 en 1861, op welke vele posten voorkomen, die niet verantwoord zijn naar behooren, of on grondwettig moeten genoemd worden. 25 Jan. Het huis der afgevaardigden heeft last gegeven aan de budget—commissie om onverwijld rapport omtrent het besluit door het huis in zijue zitting van zaturdag jl. met be trekking tot de rekening en verantwoording voor 1859, 1860 en 1861 genomen, aan het huis der heeren te zenden. Wijders heeft het huis zich vereenigd met de conclusie van het rapport der budget-commissie en daarbij het besluit, door het huis der heeren betreffende de begrooting genomen, van onwaarde ver klaard. Ten slotte heeft de minister van bmnenl. zaken, de heer zu Eulenburg, een besluit des konings voorgelezen, waarbij de minister-president wordt gemagtigd de zitting van het huis der afgevaardigden heden namiddag ten 3 ure te sluiten. -— De minister-president heeft heden den landdag gesloten met eene rede, waarin hij hoofdzakelijk zeide: De tweede kamer is op het standpunt gebleven, dat tot de ontbinding der vorige geleid heeft. Zij heeft op het budget van het loopende jaar onmisbare posten geschrapt, de besluiten der vorige kamer betreffende het budget van oorlog hernieuwd, zonder alvorens de wet op de verpligte krijgsdienst in behan deling te nemen. Daarom heeft ook de eerste kamer de be grooting voor 1864, zoo als die door de tweede kamer was gewijzigd, volgens het haar toekomend regt verworpen. De regering heeft gevolg gegeven aan het besluit tot in vrijheid stelling van afgevaardigden, die wegens pogingen tot hoog ver raad, in hechtenis waren, alhoewel zij dit besluit niet overeen komstig achtte met de achting voor het regt en met de waar digheid der kamer. Ook heeft de kamer het ontwerp eener leen in g, vereisclit om de kosten der boiidsexecutie te bestrij den en Pruisens magt en eer te handhaven, geweigerd, en dat hoewel de koning in zijn antwoord van 27 dec. zijn woord gaf, dat dit geld tot handhaving van het regt en van de eer des lands zou besteed woiden. Daarentegen heeft de kamer zich met besluiten vereenigd, waarbij de meerderheid in geval van oorlog, reeds in voorraad tegen het pruisische vaderland partij trekt. Daar de regering dus vooreerst de hoop op over eenstemming met de kamer moest laten varen, acht zij zich verpligt voor het behoud van den staat in te staan. Zij rekent op eene toenemende ondersteuning van het land. Men verneemt, dat de katholieke geestelijkheid, de adel en de groote landeigenaren, in geheel Polen, in hunne vrije bewegingen beperkt worden. Nicmunu mag zich verder dan drie mijlen van ziju bezitting of woonplaats verwijderen, zon den van een pas voorzien te ziju, die echter slechts eens en voor een bepaalden tijd uitgereikt wordt en die bij de mili- taire-chefs moet worden teruggebragt. Burgers en isracliten moe ten altijd en overal van een pas voorzien wezen, leder die op een weg aangetroffen wordt, welke niet op «ien pas voorkomt, of hij wiens pas vervallen is, wordt gearresteerd en aan de militaire autoriteiten uitgeleverd, die zoo iemand dan naar goed dunken straft. Men voegt er bij, dat de russische regering, ten einde de rnthenische en litthausche boeren in haar belang te winnen, am deze een vijfde van de afkoopsom voor de opheffing der lijfeigenschap heeft geschonken. l)e boeren der oud-russische provinciën, die zich door dien maatregel tegenover de poolsche boeren benadeeld achtten, moeten, volgens fransche dagbladen tegen de regering in verzet gekomen zijn. Aanzienlijke bendeii zouden zich reeds in het gouvernement Tschernigoff gevormd hebben en men verwachtte een boeren-oorlog aan de oevers van den Dnieper. De Kolu. Ztg. doet opmerken, dat sommige middenstaten, hoewel zij sedert de laatste verklaringen van Oostenrijk de reeds begonnen militaire toerustingen hebben gestaakt, de zaak niettemin blijven wantrouwen. Het blad herinnert overigens, dat de beijersche gezant bij den bondsdag, de heer von der Pfordten, die thans zoo ijverig voor de Sleeswijk-hoisteinsclie zaak in de weer is, vroeger van de regten dezer gewesten niets wilde weten, en vermoedt dus, dat onder den ijver van dien staatsman nog iets anders dan vaderlandsliefde schuilt. Als oorzaak van de spoedige sluiting der kamers wordt opgegeven, dat de regering de verwerping van de nieuwe wet op de drukpers (welke men octroveren wil) wilde vermijden. Ook wenschte men eene formeele afstemmiug van de wet op de krijgsdienst te verhinderen, waardoor op de reorganisatie des legers de smet van onwettigheid zou kleven, lii dit opzigt heeft de regering haar doel echter niet bereikt, daar de wet heden met de enorme meerderheid van 268 tegen 34 stemmen verworpen is. Zeer gevoelig is de regering getroffen door een besluit, dat nog in de laatste ure der kamer is genomen, waarbij niet al leen het voortregeren zonder budget inconstitutioneel genoemd, maar ook verklaard wordt dat iedere leeniug, in welken vorm ook, buiten toestemming der volksvertegenwoordiging aange gaan, inconstitutioneel en voor den pruisischeu staat niet ver bindend is. Het was te vergeefs, dat de minister van koop handel daartegen protesteerde en het besluit van nul eu geener waarde verklaarde; de beurzen van Europa zullen aan dit besluit van de kamer denken, in weerwil van het verzet des ministers. De president, de heer Grabow, sloot de laatste zitting met den wensch, dat allen zich mogten scharen onder de zegevie rende banier der constitutie, als het beste middel om de natie tegen alle octroijeringcn te beschermen. Alle vredelievend" tijdingen of beter gezegd uitvindingen van de laatste dagen, zijn gebleken ongegrond te zijn. Pruisen en Oostenrijk zullen aan Denemarken het gevraagde uitstel niet toestaan en in allen gevalle Sleeswijk bezetten. Het uit Pa rijs aan een dagblad in de Rijnprovincie gezonden berigt, dat Pruisen en Oostenrijk den 218ten dezer aldaar beloofd hadden de Eider niet over te gaan, was uit de lucht gegrepen. Men zegt, dat Engeland eene nieuwe manoeuvre heeft *it- gedacht. Denemarken zou namelijk de november-constitutie voorloopig schorsen, onder voorbehoud van eene latere regeling door den rijksdag. Maar ook dat zou niets helpen. Kopenhagen, 25 Jan. De gezanten van Pmisen en Oos tenrijk zijn nog niet vertrokken. De koning van Pruisen heeft een adjudant naar den L. og van Augustenburg gezonden met eene geheime zending. In Dagbladet leest men liet volgende: „Bij den Rigs- dag, de bijzondere vertegenwoordiging van het eigenlijk gezegd koningrijk, is een ontwerp-adres aan den koning ter tafel ge bragt, waarin gehandeld wordt over den politieken toestand van het oogenblik en Z. M. dank gezegd voor de handhaving van 's lands onafhankelijkheid en vrijheid tegen de aanslagen en de trouwelooze overredingen van hel buitenland, en hem de ver zekering gegeven worden van 's volks steun tegen de dreigende gevaren." Het ontwerp is van mannen der ver-chiilende par tijen en het is dus wel te denken, dat het met groote meer derheid zal worden aangenomen. Het noeuit de grondwet van 18 nov. onschendbaar, en verzet zich met kracht tegen elk denkbeeld van haar op te geven. Deze verklaring is te meer van gewigt, omdat vroeger eene democratische vergadering der boerenvrienden zich tegen sommize paragrafen verzet heeft, waaruit men heeft willen opmaken, dat de intrekking hun niet onaangenaam zou zijn. De deensche natie is dus op dit punt geheel eenstemmig tegenover Duitschland eu Europa. Gouda, 27 Jan. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel. en ace. te Gouda c. a. den heer M. J. A. Bannier, thans in dezelfde betrekking te Kampen. Naar men verneemt is dezer dagen door het bestuur der rederijkers kamer de Goudsbloem overgemaakt aan het fonds van weduwen en weezen te katwijk aan zee dertig gul den als het zuiver bedrag der laatst gegevene voorstelling. Maandag, 25 dezer is eene vrouw met een kind op den arm bij het naar boord gaan door het misstappen der gang plank in de gracht aan de lage vest gevallen eu zoude waar schijnlijk in het water omgekomen zijn, zoo zij niet geholpen ware door de knechts der branderij van den beer Liesker, die haar derwaarts brasten, wnar zij de noodige verpleging genoot. 's Gravenhage, 25 Jan. De eerste kamer der staten- generaal heeft heden hare werkzaamheden hervat. Onder de ingekomen stukken bevindt zich de credietwet voor het departement van buitenl. zaken. -26 Jan. De eerste kamer der staten-generaal heeft heden de credietwet voor het dep. van buitenl. zaken en hel ontwerp van wet tot verbooging van het maximum van den accijns op het gedisteleerd, welke door de gemeentebesturen kan worden geheven, aangenomen. Max gaat met een fransch oorlogsfregat naaar Mexico, de maarschalk Caurobert zal zijn leger aanvoeren. Turkije vertrouwt 1- toestand van Europa niet eu maakt groote toerustingen. De prui-i-. .ie revering wil in h. I buitenland geld luim, zuuilir sanetir der vergadering en zonder budget. In de fransrhe wetg. sn, v.rgad - ti. rruutselt eene aaogroeijeode oppositie ter oefening lot een aanstaand- seldtogt I De prins Satsuma wil no tmdtr wt betalen snor dat de vreemdelingen uit lokuliauia vertrokken lijn— De frausehe bank vraagt 50 millioen aan die tc «eend. -- Ik *-* h™f m,Q- ate een maand noodig om den rijk-raad U raadplege,, over de schorsing der constiti. ie. Buiten de vesting Roermond wo.dl tot f 10,000 p.r bunder betaald ten behoeve van den spoorweg. D- noorweegwhe stor thing is tegen 14 maart buitengewoon byeeo geroepen - Lo Wn.er.too heeft met vijf liefhebbers in twee dagen Sl'2 stuk- w ld g--.h-.-n -- Op de groote markt te Pueblo aal men em Jbe. l t voor surer:,. Eugenie oprlglen. Op he, eiland Might simt tnai.s ,n vol.rn b ne, een roze,,boom. die 40 voet hoog en 60 vort,aomvang let - hington verwerpt men elk denkbeeld van oud.iï.andtl.üg in.de opstan delingen Te Pe.th is de nieuwe beur. geop< no. Griekenland wou. veel geld te kort zonder uitzigt van te kunnen lemen. De biiez-maat- schappij zal een bijzonder groot feestmaal geven. Dn Mm - raad zoeken WW hulp in de heiligverklaring van een bis-bnp u.t -roe.,. ren DidDe Engelsehen hebben in Tunis het regt weten te verkrijgen om grondeigendom te mogen bezitten. Men wil m Amerika petroleum bezigen tot'bet voortbrengen van stoom. De Oostenrijkers zenden naai Sleeswijk behalve de troepen 50 stukkeu geschut en d'hT paarden. In 1863 zijn 3044 schepen vergaan. In Oldenburg m-, ft de biidda. b-1 - ten voor minstens 100.000 th. deel te nemen m de ren.elooze ^wijk- holsteinsche leening De Fransehen vleijen zich thans grooten in vloed

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2