Binnenland. Gemengde Berigten. Ingezonden. 'stond eergis'eren eene zeer scherpe discussie tusschen den heer Whiteside en Sir Rubert Peel, over den toestand van Ierland. Eerstgenoemde hing: een treurig tafereel op van hel verschrik kelijk lij ien der tersche landbouwende klasse en wees op de steeds toenemen le emigratie naar .Amerika, waardoor de be volking van Ierland m-er en meer werd uitgepui. Hij drukte het de"r regering zeer ernstig op het gemoed, toch iets te dueu om de blo.daide aouden van liet ongelukkige laud te lieelen. Sir Robert Peel trad als de lerlediger van het gouvernement op en verklaarde dat de zaken in Ierland lang zoo slecht met waren als men ze tracht voor le stellen en dat miegendeel het land zich langzamerhand herstelde van de tegenspoeden, die het gedurende de laatste twee jaren had ondervonden. De Globe verdedigt de regering tegen de aantijging van Lord Derby en anderen, dat Engeland zich vijanden heeft ge maakt over de ganstlls wereld en wei inzonderheid in Frauk- rijk, wegens het afwijzen der deelneming aan het door Napo leon voorgeslagen congres. Het blad vraagt ot Groot-Britlanje aan den leidband moet gaan van Frankrijk, of wie ook; en wat de deeusche kwestie uetreft, zal de regering zich door geene ongegronde verwijteu oi aanhitsingen laten drijven tot over ijlde "stappen, maar koel en ouder hare verantwoordelijkheid overwegen hoe zij moet handelen. g Febr. In de zitting van het lagerhuis heeft lord Pal- merston medegedeeld, dat de pruisische regering de proclamatie van den hertog van Augusteuburg afkeurt. Die mogendheid wenscht het tr.ictaat van 1852 te handhaven en is van gevoe len dat het eene ouregtvjardige sieiling is dat de oorlog fei telijk de tractaten vernietigt. 9 Febr. In het hoogerhuis heeft graaf Russell verklaard, dat Engeland geene waarborgen van Prutsen en Oostenrijk heeft ontvangen, d.it de duitsche troepen Sleeswijk zouden ontrui men wanneer de constitutie van november werd ingetrokken. In het lagerhuis heeft lord Palmerston, in antwoord op eene interpellatie "verklaard, dat het berigt betreffende het uitbreken van onlu-teu te Kopenhagen, op de tijding der ontruiming van het Danuevirke door de Denen, zich heeft bevestigd, maar dat d:e beweging dadelijk door de militaire politie is onderdrukt. Voorts heeft de lord, in antwoord op eene vraag van den heer Disraeli verklaard, dat Oostenrijk en Pruisen, zijns inziens, door uen oorlog zich niet ontslagen kunnen rekenen van hunne verbiudtenissen in 1852 aangegaan ten opzigte der andere mo gendheden, die het londensche protocol hebben geteekend. Ove rigens tnoest hij er bijvoegen, dat het gouvernement geene na dere verzekering had ontvangen betreffende de erkenning van het traktaat van 1852 door de beide duitsche mogendheden. Parijs, 7 Febr. De aartshertog Maximiliaan vertrekt be paaldelijk naar .Mexico, maar men verzekert nu weder dat hij ter wille van den nieuwen troon geen afstand heeft willen doen van dien zijner voorvaderen. Hij zou derhalve tot voorwaar le hebben gesteld dat, indien hij te eeniger tijd geroepen mogt worden om den troon van Oostenrijk te bes'ijgen, hij het regt heeft Mexico onverwijld te verlaten. l)e aartshertog bewaart zich hierdoor een appeltje voor den dorst. Hij heeft van zijn standpunt misschien gelijk, maar voor de Mexicanen mag het wel zeer zonderling heeten een keizer te hebben, die op een geveven oogeubltk naar Weenen t .ugkeert en hen m den steek laat. 8 Febr. Het gerucht is in omloop, dat de engelsche regering op nieuw eene nota naar Berlijn eu Weenen heeft ge zonden^ waarin zij 1°. de vraag stelt, of Oostenrijk eu Pruisen bij hunne militaire operatien tegen Denemarken, zich tot het '„-zetten van Sleeswijk zuilen bepalen, eu 2°. of zij voornemens zijn de integriteit der deeusche monarchie te handhaven. Het kabinet van St. Jatnes heeft vrij duidelijk te kennen gegeven, dat een ontkennend antwoord op eene dier vragen voor Engeland ge noeg zal zijn, om met zijne sLrijclmagt Denemarken te hulp te komen. Weenen, 4 Febr. De gedragslijn van het fransche ka binet iu de tegenwoordige crisis wekt hier veler bezorgdheid het is in elk geval opmerkelijk, dat prins Metternich, wiens mededeeliugen nog voor korten tijd zoo gunstig luidden nopens de bedoelingen van keizer Napoleon een geheel anderen toon aanslaat. De keizer, zegt hij, wil den oorlog en zal de eerste de beste gelegenheid aangrijpen om zijn plan door te zetten, en dat het niet aan eene gelegenheid ontbreekt, is maar al te klaar. Men rigt dan ook meer dan ooit het oog op Italië, want niettegenstaande alle officieuse verzekeringen houdt men zich hier ovenuigd, dat men zeer spoedig genoodzaakt zal worden, om voor het behoud van Venetie te strijden. Op dezen grond wenscht men dan ook zoo spoedig mogelijk een einde te maken aau den veldtogt tegen Denemarken, daar het oogen- blik welligt niet meer ver af is, dat men de 32,000 man, welke thans in Sleeswijk zijn, beter in Italië zal kunnen gebruikeu. Overigens zijn alle maatregelen getroffen, om het leger in Ve netie binnen den tijd van drie dagen met 60,000 te vermeer dereu. Met een leger van 130,000 man denkt men eiken vij- audelijken aanval met vrucht te kunnen keeren. Ook wordt gesproken over het voornemen om de haven van Venetie te versterken. Wat tot nu toe in dit opzigt is gedaan, heeft weinig waarde, eu Venetie ligt nu van de zeezijde voor üen vijand nog eveii open als in het jaar 1859. Mea spreekt thans van het aanleggen van onderzeesche mijnen van eene geheel nieuwe vinding. Het oproepen van een gedeelte der reserve wordt binnen kort te gemoet gezien. Ook schijnt het zeker, dai de troepen welke zich thans in Gailicie bevinden, aanmer kelijk zullen worden-, versterkt. 9 Febr. In den ministerraad, eergisteren onder voorzit terschap des keizers gehouden, zijn gewigtige besluiten genomen die hierop nederkomen, dat de beide groote duitsche mogend heden het londensche protocol thans niet meer als basis kunnen aannemen van de onderhandelingen. Berlijn, 6 Febr. Aan het oostenrijksche gezantschap is het volgend telegrafisch berigt uit Lotorff ontvangen Heden ochtend ten 41/* ure, is bij het oostenrijksche hoofdkwartier de tijding ontvangen, dat, volgens mededeeling van den overste Feldegg, Sleeswijk zonder strijd is ontruimd. Eene deputatie /au burgers is bij gen. Gablenz bijeen gekomen en de Denen heb ben ten 12l/2 ure des nachts den aftopt bewerkstelligd. Uit het slot Gottorf wordt van heden ochtend zeven ure gemeld, dat de Oostenrijkers Sleeswijk zijn binnen gerukt, nadat de Denen hunne stelling aan het Danuewirk met achterlating van 60 stukken zwaar geschut hadden ontruimd. Het slot Gottorf is bezet en er worden maatregelen genomen tot vervolging van den vijaud. 7 Febr. De plotselinge ontruiming van het Dannevirke zult gij door middel van den telegraaf reeds weten. Gij kunt u niet verbeelden welke eene blijdschap het eerste berigt van deze gebeurtenis hier heeft te weeg gebragt. Men meent hier alge meen dat de ontruiming dezer gewigtige positie plaats gevon den heeft, omdat de pruisische troepen de Sehlei gepasseerd en alzoo op bet punt waren, om de Denen in den rug te valleu althans dat die manoeuvre met genoegzame zekerheid voorzien kon worden om een aftogt onvermijdelijk te maken. De mi nisteriele en halfofficiele bladen hebben de zaak ten minste in dier voege opgevat. De koning h-eft bevolen, dat met ceii meesten spoed gemobiliseerd zullen worden de 10de brigade infanterie, het braudenbnrgsche bataillon jagers no. 3 en de 1ste afdeeling brandenburgsche brigade artillerie no. 3. Heden vertrekt het personeel der veldtelegraafdienst naar Sleeswijk, radat de inspectie van het materieel heeft plaats gehad. Al de berigten uit Sleeswijk stemmen ten dezen opzigte overeen, dat de geneeskundige dienst hoogst gebrekkig is in- gerigt. In al de hospitalen is gebrek aan bedden, en hetgeen verder noodig is voor de dienst. Uit Bern schrijft men: „De opheldering van Napoleons politiek in het deeusch-duitsch c^iflict wordt, naar men heden uit Parijs verneemt, met de bijeeutrekking van het franseh ob servatie-corps in het rijndepartement verwacht. Dit corps zal voorloopig 50,000 man sterk zijn Morgen (7 febr.) zal op de tuilerien een krijgsraad gehouden worden, waaraan de ge- zamentlijke maarschalken zullen deelnemen. Dat Louis Napoleon in den laatsten tijd meer met zijne veldheeren dan met zijne ministers rade gaat, is wel een teekeu dat. het met de di plomatie gedaan is en de actie beginnen kan. Is dat zoo, dan wordt het tijd, dat ook Zwitserland aan de tot waarbor ging zijner neutraliteit uoo lige maatregelen deuke. Naar men verneemt liggen de bepalingen voor eene bezetting der fransche grenzen reeds sedert het savooisch conflict in het bonds-paleis gereed. Er behoeft slechts order gegeven te worden en de troepen kunnen in zeer korten tijd op de aangewezen punten zijn. Het stellen van een franseh observatie-corps in het rijn departement, zal ongetwijfeld dien maatregel ten gevo'ge hebben. 9 Febr. Terwijl het oostenrijksch hoofdkwartier zich nog te Frorup bevindt, zijn heden voormiddag eeuige oostenrijk sche troepen (kanonniers) iu de rigting tusschen die pDats en Flensburg opgemarcheerd. Er is besloten tot de slechting van het Dannevirke. De ont wapening van dit verdedigingspunt is reeds begonnen. De Oostenrijkers en Pruisen deelen te zamen het aldaar nog aan wezig geschut. Frankfort, 5 Febr. De heer von der Pfordten advi eert in zijn rapport namens de commissie, aan de bondsvergade *ing, hertog Frederik als wettigen souvereinen hertog van Hoi3tein te erkennen, Holstein weder als stemgeregtigd lid der bonds vergadering toe te laten en den heer von Mohl als vertegen woordiger van den hertog te erkennen. Met betrekking tot Lauenburg zal later worden geadviseerd. Hamburg, 7 Febr. De Nordd Zt. zegt, naar aanleiding der verklaringen van lord Russell en lord Palmerston, dat de eischen van Oostenrijk en Pruisen in zake het Iviidensch ver drag voor het uitbreken van den oorlog gesteld zijn, en de oorlog volgens het volkenregt alle verdragen opheft. Kopenhagen, 8 Febr. Generaal Meza bevelhebber der deeusche troepen, is gisteren teruggeroepen. Yoorloopig is generaal Luttichan met het opperbevel belast. Heden houdt de rijksraad eene openbare zitting. 9 Febr. olgeus rapport van het departemeut van oorlog staat de deeusche voorhoede tot op V/9 a 3 mijlen van A.il- lund. Er heeft verder geen aanval plaats gehad. Per telegraif is hier berigt ontv.mgeu, dat te Stokholm eene buitengewone sensatie heerscht ten gevolge der berigten uit Denemarken. Het volk toont aldaar op de straten eene alge- meene opgewondenheid. Kiel, 7 Febr. Het oostenrijksche hoofdkwartier is heden gevestigd te Frorup bij Oeversee, in Augeln. Het pruisische bevindt zich te Giucksburg. De Denen worden in teue noordelijke rigting door de Oos tenrijkers en in eeue westelijke rigting door de pruisische garde vervolgd. Gisteren avond heeft bij Idstedt tusschen de oostenrijksch- pruisische en de deeusche troepen een hevig gevecht plaats gehad, waarin de Denen de nederlaag leden. In de gevechten en schermutselingen bij Oeversee en in de straten van Flensburg zijn een aantal dooden gevalleu en vt Ie manschappen gewond. Van het oostenrijksche regiment werdeo 17 officieren en 500 manschappen buiten gevecht gesteld. Ook de prins van VVurteraberg is gewond. De Denen hebben Frederiks adt en Tonuingpn ontruim 1, met achterlating van al hunne ammunitie en elf vernagelde kanonnen. Sleeswijk, 6 Febr. De Derien hebben in den afgeloopen nacht Sleeswijk ontruimd, alzoo nog voor dat de op heden bepaalde aanval plaats had. Er is veel geschut iu onze handen gevallen. 8 lebr. De opperbevelhebber der deeusche troepen was voornemens, voor den aftogt, het slot Gottorf in de lucht te laten springen en de magazijnen in brand te steken. Een en ander is echter op Level des konings achterwege gebleven, die zijne vaderstad wilde sparen. Het aantal door de duitsche troepen veroverde stukken geschut, wordt op 120 geschat. Gouda, 10 Fehr. I)e tweede kamer der staten-genenial is bijeengeroepen tot hervatting harer werkzaamheden tegen dings- dag den 16" dezer, gelijk reeds vroeger «as aangekondigd. Boekhandelaren en boekdrukkers te Rotterdam hebben in een adres aan de tweede kanier aangedrongen op het aan nemen der wet op de herziening der zegelbelasting; alleen verzoeken zij, dat de bepaling «orde gewijzigd, dat voor het voorhanden gezegeld papier geene restitutie zal worden verleend, 't geen onbillijk schijnt voor steden, waar geene /egelkantoren zijn en men dus zegels in voorraad moest hebben. Men verneemt, dat de kweekschool voor onderwijzeressen onlangs een blijk van sympathie heeft ontvangen, hetwelk <*uii- stig pleiten voor hare doeltreffendheid. Er zullen namelijk op 's lands ko-ten vijf onbemiddelde meisjes op die school worden toegelaten. Een vergelijkend examen daartoe zal eerlang plaats hebben. Het gemeentebestuur van Roermond heeft met aigemeene stemmen besloten, eene vaste brug over de Maas aldaar, geheel op kos'en dier gemeente, en die op ruim 300,Oüü' wordt geschat, te bouwen. Hiertoe zullen een gedeelte der weiden en landerijen, aan de gpmeente toebehoorende, van 200,000 worden verkocht: de overige 100,000 zullen bij de hypo theekbank «orden opgenomen. 's Gravenhage, 7 Febr. De inspecteur van de genees kundige dienst der zeemagt heeft ter kennis gebragt van de ou ders of voogden, die voor hunne zonen of pupillen de toela ting als kweekeliug voor ue geneeskundige dienst der zeemagt s "jks kweekschool voor militaire geneeskundigen te u- trecht mogten verlangen, dat op 4 Julij 1804 een vergelijkend examen over de adspiranten zal worden gehouden, en dat vóór den IsMei 1804 een daartoe strekkend verzoekschrift aan he, departement van marine vrachtvrij zal moeien worden in- gezond-nzullende na dat tijdstip geene verzoeken tot toela ting van gemeld examen worden aangenomen. Tilt Polen berigt men nog vod een belangrijk gevecht bij 4e pruisische grenzen waarin de Rossen het onderspit dolven. - Beijeren maant een S T 7 ™D' Cochin-Cbina wordt een officieel franseh blad uitgegeven onder den titel van Courtier de Saigon. Prins Frederik Karei is met gekwetst, maar zijne sabelscheede door een kogel getroffen. In de deeusche havens is embargo gelegd op de doitsehe scnepen. Ben japansch gezantscha» komt nogmaals naar Europa doch nu voor ngen rekening Voor den bouw van het .Museum „honing Uleni de Eerste zim ingenomen negentien entw-rpen, waaronder veer- tien uit het buitenland. De verzekeringsmaatschappij de Adelaar heeft na twee jaar wachtens eene enschedesche schade van f 2300 met f 450 a gedaan. Iu Ierland brengt men eeu ruitercorps bijeen van honderd jagtiiet htobers om dm koning van Dtueinarken te dieneu. Te Wee nen wordt ui deu keizerlijken schouwburg een gordijn van metaaldraad vervaardigd om bij brand het tuoneel te scheiden van de zaal Te Kopenhagen is rneu verwoed over den aftogt vaD het d ensche leger. - I e japansche prms Satsuma heeft de schadevergoeding aan de Engelschen a<" enemarkeu en Oostenrijk zijn wederkeerig overeengekomen geen embargo te leggen. Te Stettiu wilde een bakker het betrekkeo hlï7 LleULC ,W?mUg Viereu met het tractereQ zijner kalanten. Hij abuis e hij krakelingen met rott. kruid, die hem en zijne vrouw slecht be- wamen. Het lransche kamp bij ('halons zal vergroot worden. In Uostennjk zal men zich haasten nut de ligtiug eu de oeKning der troepen. le Kopenhagen haast men zich met het uitrusten van eskaders voor de noord- en oostz.ee Te Warschau heeft de russ^che regering belang- iJKe ontdekkingen gedaan en duizend personen gearresteerd '.Napoleon denkt over bet bij. en tiekken van een observatie.orps aan den Hiju. Je Weenen zal de minister van financiën spoedig begiuneu met de uit- pitte der nieuwe Lening. - Ue P,-eisen Wtcu z.eh mei de batterijen eau hunne zeekusten. Te Parijs verwacht men d.it de opstand in Polen tegen bet vooraar met vernieuwde kracht zal losbarsten. Te Simpel. veld Ui Limburg zijn twee woningen afgebrand. De Maoris op Nieuw- Zeeland zyn door de Engelschen inslagen. Te Gellekom z u drie boe renwoningen afgebrand Te Missingen zijn zaturdag de stormsignalen voor bet eerst gehesclien en toonden vrees voor storm aan. De deensche generaal Meza word nu voorgesteld al- lafhartig, kleingeestig maar ver 10 muziek In Frankrijk zijn gelukkig geslaagd» proeven genomen om vee vet te mestei. met levertraan. 11e oosteurijksehe soldaten rook ten m Hamburg zeegras voor tabak. Deuemarken doet hit voorstel eauer europesrhe conferentie waaraan ook de duitsche boud zal deelnemen. liet al breken der vestingwerken van Corfu is gestaakt wegens de waar- schijulijkheid van oorlog. Gepasseerden vrijdagavond vervulde de heer Roll eeue spreek beurt in het nijveiheids-depar'emeut alhier. I)e begaafde redenaar schetste in sierlijke taai, op eeht po pulaire wijze de gasbereidiug met al wat daartoe behoort. Als inleiding beschouwde hij de giondstoffen, de steenkolen, haar oorsproug, hare vorming, en hare beslatiddeclen. Daarna overgaande tot de gasbereiding zelve, gaf de spreker in breede trekken, een overzigt van de verschillende verbindin gen welke men verkrijg! bij de drooge desf'llatie van steen kolen, den warmte-graad waarbij goed lielit-gas gevormd en verkregen wordt, de stoffen waarmede het gas kan verontrei- nigd zijn en de wijze waarop het wordt gezuiverd. Met een kort woord w erden vermeld de bijproducten der gas bereiding, teer, ammouiak-water en coaks. Die bijproducten gaf de redenaar ter beschouwing, zooals ammoniak-zouten, pek en de, uit de gas-teer bereide nieuwe verbindingen, als daar zijn benzine, meer bekend onder den nam van vlekken-water, de nitro-benzine van Mitscheriich of zoogenaamde bitter amandel-olie tot het maken van biiteraman- dei/eep voor de toilet-rafel, naplithaiii e, voorkomende in zeer fraaije, schitterend witte zilverglanzige kristallen, naphthaline, die bête-noire der gasfabrijkanten, die zich hier en daar in de 'bui zen afzet en deze doet verstoppen dan wederom van zelf verdwijnt, om elders w eder voor den dag te komen zonder dat men (zoo ais de hoogieeraar Mulder zegt), zich rekenschap kan geven van deze schijnbare caprice, creosoot, tot het ver duurzamen van hout eu verdrijven van kiespijn, alsmede de leeks van prachtig, in alle schakeringen geverwde stalen van zijde met anilin kleuren, die de scheikunde uit de steenkolen- leer heeft leere, bereiden. Ten slotte wem vermeld dat de steenkolenteer met zand, ge stampte steenen enz. vermengd en gesmolten, de asph.dtliek'ee- ding vormt op de trottoirs onzer stralen of met steenkoien- gruis, die brmdstof geeft, v.elke onder den naam van briijuet» op de belgisehe spoorwegen menigvuldig gebruikt wordt. In het laatste gedeelte z.ijner rede behandelde de spreker op aanschouwelijke wijze de zamenstelling, de werking en het ge bruik der gasniet.rs van vers-billende constructie, zoowel de drooge als de natte gasmeter werd verklaard onder welke laat ste, die met constant niveau om het vernuftige der constructie bijzonder de aandacht trok, terwijl het den hoorders aangenaam in de ooren klonk dat dit eeue vinding is van een Nederlan der, den rotterdamschen gasmeter-fabrikant Pasteur. Waar het noodig was gaf de redenaar op geestige wijze een helder beeld van dp onderscheidene storingen, waaraan de be reiding, de distributie of het branden van iicht-gas onderhevje is en den teleurgestelden gasverbruiker wel eens eeu hard, wij zouden bijna zeggen een onregtvaardig oordeel oir lokt. De oorzaken dier storingen zijnof strenge koude, onoplettendheid of weinige zorg, soms ook kwaadwilligheid van den werkman, het te voorschijn treden van naphthaline enz. waaruit Je »pre-

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2