1 1 Donderdag, 3 Maart, 201. öuttcnhnft. P ten. 1S64. S 1 I U 1 e 98% 141 75’A 52«/w Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 61. 22 65 69 66% 42% i Zwolle »uda 46/ Weijden en i Eeten en en G. van 1. W. Bot- rreveld, z. 5, 8 in. *5% 47 V, 56% 29% ar tarwe 1°. haver inl. en st, 2690 6 '16 OU DING iTENTIE r. B. bij beslissing te brengen niet slechts zonder De- maar ook zonder Frankrijk en zonder den duit- aangebo- i en 60 3970 ens. Er lapen 6/ PIANI- >on, voor KAM.P- eg. GOUDSCHE COURANT. ^bruarij. Gebleven koers. 63%, Deze Conrunt verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/ 2,franco p. post ƒ2,25. De inzending der Adverteutiën kan geschieden tot des ’morgens ten 11 ure. kwestie tot eene nemarken zelf, schen bond, De houding m eecigermate vreemd. Zij heeft dit ka men ten stellij ,oe medegewerkt L.,Vuijk, rg, 7 j. 8 De prijs der Ad.verten.tien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Li "IE. srtenrie kan gt disponibel firn onze regering in deze gehede zaak, is ook - ^-.v-nigste verzekeren er .oe medegewerkt om het gerucht voedsel te geven, als had zij het voorstel van Engeland tot het houden der conferentie aangenomen. En nu het meer en meer blijkt dat het bij geen mogelijkheid tot die conferentie komen kan, neemt zij plotseling de houding aan alsof zij nooit tot het en- gelsche voorstel was toegetreden, ja, alsof haar dat voorstel zelfs nooit gedaan was. Daar schuilt natuurlijk weder wat achter. Men zegt nu, dat het eerste denkbeeld tot het houden eener conferentie door Oostenrijk geopperd is, dar evenwel het initiatief van het voorstel niet kon nemen en dit daarom aan Gioot-Brittanje ove-liet. Brussel, 27 iebr. De verdeeldheid die reeds in de rijen der regterzijde bestond sedert de heeren de Theux en Dechamps uit haren naam weigerden het bewind te aanvaarden, is nog toegenomen sedert de Mouiteur de kamer van volksvertegen woordigers tegen den ln maart a. s. opriep. Volgens de jonge clericalen wordt daardoor de verwezentlijking hunner vooruit- zigten op de lange baan geschoven. Zij beweren namelijk en misschien niet ten onregte, dat thans de clericalen, inzonder heid de heeren de Theux en Dechamps en hunne aanhangers, zedelijk gedwongen zullen zijn, het tegenwoordige Kabinet te ondersteunen en zoo doende zijn bestaan te helpen rekken. Heden is de commissie tot invoering eener eenvormige spelling der vlaamsche taal bij de administratie weder verga derd geweest en zijn de eigentlijke beraadslagingen aangevangen. Hoewel, naar men we*»t, de leden zijn uitgenoodigd niets van hunne discussie» aan anderen mede te deelen, verneemt men dat reeds nu is gebleken, dat de meerderheid de zienswijze van de redactie van het uederlandsch woordenboek wil aanne men, en zich daartoe met de zameustellers van dat werk in betrekking wenscht te stellen. Tegelijkertijd echter is de meer derheid der commissie van oordeel dat men sommige afwij kingen, door het gebruik gewettigd, niet behoort te verbannen, en het b. v. onraadzaam ware aan de woorden zwert in plaats van zwart, peerd, in plaats van paard het burgerregt te weigeren. XV66I16D, 28 Febr. Men zegt hier, dat Engeland om eenige pressie op Denemarken uit te oefenen, dat der confe rentie niet gezind is, eventueel eenige oorlogschepen in de Belt zal zenden. De keizer heeft eene deputatie van sleeswijksche notabelen ten gehoore heeft ontvangen-, het antwoord des keizers op het aangeboden adres, luidt als volgtIk verheug mij met u over de uitkomsten door het dappere geallieerde leger verkregerf, waardoor aan u\ v beproevingen en die door uwe landgenoo- ten gedragen een einde is gemaakt. De grootte der voor uwe zaak gebragte offers, verleent u een nieuwen waarborg dat aan uw land geene tijdelijke verligting maar aan zijne regtmatige eischen eene duurzame bevrediging ten deel zal vallen. De Voorzienigheid heeft mij pligten opgelegd, welke ik niet mag stellen achter den weusch welke den algemeenen vrede bedreigt. Ik vertrouw echter, dat aan de hertogdommen eene eervolle met de grondstellingen van het regt, met de voorwaarde voor hunne welvaart overeenkomende toekomst zal worden verzekerd. Lemberg, 29 Febr. De staat van beleg is in Gallicie en Krakau ingevoerd. De wetten tot bescherming der persoon lijke vrijheid en betreffende de onschendbaarheid van het do micilie zijn geschorst, ten gevolge van combinatiën, die hoog verraad ten doel hebben binnen de grenzen van het rijk en van de aanwervingen voor en ondersteuning van den pool- schen opstand. Op bevel van den stadhouder moet ieder, die niet ge- regtigd is wapens te dragen, binnen 14 dagen alle in zijn be zit zijnde wapens, kruid en lood, op straf vat» boete of gevan genis, afieveren. Voorts moeten alle vreemdelingen ziéh buuitn Londen, 29 Febr. Volgens de verklaring van lord Pal merston in het lagerhuis heeft Denemarken vooralsnog de uit- noodigiug tot eene conferentie niet aangenomen. Onze minis teriele bladen zijn dus wel wat al te spoedig er bij geweest, met reeds te spreken van eene groote diplomatieke zegepraal der regering. In het buitenland kan men welligt nog verwach ten, dat Denemarken wel zal toetreden, en de verklaring van lord Palmerston dat het kabinet van Kopenhagen zijn antwoord slechts voor eenigen tijd wenscht uit te stellen, schijnt die ver wachting ook eenigermate te regtvaardigen. Hier koestert men evenwel die hoopvolle verwachting niet. Het heerschend ge voelen is hier integendeel dat er van de conferentie volstrekt niets komen zal. Wel is waar, Oostenrijk en Pruisen hebben het voorstel aangenomen, doch van de overige mogendheden is vooralsnog geen officieel antwoord ontvangen. Het is be kend dat Frankrijk en Eusland vooreerst nog niet zijn toege treden, daar anders onze regering geen oogenblik gedraaid zou hebben met dit openbaar te maken. Onze ministers verkeeren evenwel nog in onzekerheid ook omtrent de beslissing van Zweden en den duitschen bond. In sommige staatkundige krin gen alhier is het gerucht in omloop dat onze regering met geen ander doel de confeientie heeft voorgesteld, dan om een einde te maken aan de lastigf interpellatien in het parlement omtrent die zaak en tevens om de oppositie omtrent de ware bedoelin gen van het gouvernement op het dwaalspoor te brengen. De Morning Post maakt eene circulaire van het deensche gouvernement aan zijne gezanten in het buitenland, van den 12“ dezer openbaar. Dit stuk besluit met deze verklaring: Voor dat Slees wijk bezet was, zouden wij vrede met Duitsch- land hebben kunnen sluiten. Na die gebeurtenis heeft ’s ko- ning gouvernement geene keuzehet moet den oorlog voort zetten tot dat de vroegere slaat van zaken in Sleeswijk hersteld, en dat hertogdom weder onder konings gezag gebragt is. Dan eerst zullen wij in staat zijn nieuwe pogingen te doen om ons geschil met Duitschland door onuerhandelingen ten einde te brengen. Volgens de Morning Post is aan Denemarken een uitstel van veertien dagen verleend om zich te verklaren nopens de aanneming van bet voorstel betreffende de conferentie. Het blad is hierbij van oordeel, dat uit het antwoord des konings op het adres van een aantal notabelen is op te maken, dat eene conferentie tot geen resultaat zou leiden. De algemeene vergadering der vertegenwoordigers van alle kamers van koophandel in het vereenigd koningrijk heeft hier ter stede plaats gehad. In die bijeenkomst werd door de afgevaardigden der kamer te Huil voorgesteld, bij het depar tement van buiten!, zaken er op aan te dringen, dat voortaan uitsluitend voorname handelaars tot consulaire agenten zullen worden benoemd, in plaats van de tegenwoordige daartoe hoog bezoldigde personen. Hiertegen werd het bezwaar geoppe-d, dat handelaa in die betrekking te veel waren blootgesteld aan de verzoeking tot bevordering van hun eigen belang boven dat van het algemeen. Ten gevolge der daaruit ontstane diseussien werd met eene groote meerderheid besloten, ten deze een mid delweg in te slaan, namelijk het ministerie te verzoeken, de keuze voortaan te bepalen tot de zulken, die met verschillende handeldrijvende personen genoegzaam in betrekking staan, om op de hoogte te zijn van de belangen en eischen des handels. Parijs, 29 Febr. Naar men hier verzekert, is lord Pal merston nog altijd dermate ingenomen met zijn conferentie- plan, dat hij voornemens zou zijn eene conferentie te beleggen met die mogendheden, welke zijn voorstel hebben aan genomen. Men vermeldt dit gerucht zonder er de minste waarde aan te hech ten; want, daargelaten dat het nog al moeijelijk zal wezen de voorwaarden met elkander te vereenigen, die sommige mogend heden tot bijwoning der conferentie hebben gesteld, zal het toch wel tot de onmogelijkheden beheoren om de deensche

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 1