HP Bmnenlanö. Gemengde Berigte li. Ingezonden. Burgerlijke Stand. 4-S uren bij de politie vervoegen tot verkrijging van een verlof, om in de stad te mogen vertoeven Bfe"liin '9 Febr. He Börsen-Zeitung heeft dezer dagen rremeld d Tl het berigt omtrent het te gelde maken der staats bot >fUn ongegrond is. Men was vrij a'gemeen van gevoelen dat dit zou geschieden ten einde de regering uit de bestaande of voorgewende moeijelijkheden te helpen, door haar vele mil- lioenen "te verschaffen tot voortzetting van het tegenwoordige re^erin"stelsel. Met het doel om dien indruk weg te nemen, bevestigt de Staats-Anzeiger, het officiële dagblad het boven gemelde ber.gt. 1), Triersche Zeitung zegt in haar jongste nommer, dat er in de omstreken der stad geene wolven worden gevonden gelijk het "eval is in het Ardenner woud en in andere daar aan grenzende oorden, maar niettemin lijden de landbouwers in de moezelstreken veel door de verwoestingen, die het wild gedierte aaurigt. -De wilde zwijnen loopeii des nachts b'j tal rijke kud leu naar de bezaaide landen en woelen die derwijze om dat er geen oogst van te verwachten is, waar zij hebben gewroet. Te vergeefs is tot heden bij de regering daarover geklaagd en schadevergoeding gevraagd, omdat dit schadelijke gedierte ïu de koninklijke jagten niet wordt gedood. De kreuzzeituug deelt het antwoord mede, door den ko- nin" van Pruisen, gegeven aan de deputatie uit Sleeswijk, welke hem de wenschen van het hertogdom kenbaar maakte. Ten aanzien van een punt, de vereeniging van het hertogdom met Holstein, heeft de koning gezegd, dat dit bepaald zijn streven is Op de andere punten gaf hij een ontwijkend ant woord' het verzoek om den hertog van Auguslenburg als sou- vereinte erkennen verklaarde hij bij de thans aanhangige on derhandelingen ontijdig. Men schrijft dd. 26 febr. van de ïtaltaansch-lombardische grens aan een onzer bladen: Sedert Garibaldi genoodzaakt is van ondernemingen op eigen hand ai' te zien, heeft de italiaansche regering eeue houding aangenomen, geheel vereenigbaar met de orde in Europa en van dien aard, dat de betrekkingen van het land tot die der vreemde staten er niet door verstoord konden worden. Men mo"t dus met eenige zekerheid op reciprociteit hopen, maar dieDlioop schijnt niet vervuld te zullen worden; want er bestaat goede "rond om te gelooven, dat zekere mogendheid m ernst bedacht" is den wenseh van Italië, naar vreedzame ontwik- kelin" langs regeïmatigen weg, zware beletselen in den weg te !e""en en slechts door de gedachte bezield schijnt zich weer "totscheidsregter over Italie's bondgenootschappen en lotsbestemmingen op te werpen. De par'ij te eenen die meent slechts door den oorlog zich uit vele juopgeloste financiële en constitutionele vraagstukken te kunnen redden, is de toon aan gevende en invloedrijkste geworden, en alle bevelen en instruc ties aan gen. Becedek regivaardigen maar al te zeer de vrees, dat een onverhoedsehe aanvai op Italië met buiten ue geheime plannen der oostenrijksche regering ligt. De zaak moet onlangs m een ouder voorzitterschap des keizers gehouden ministerraad druk besproken, en de ministers bet er vrij wel over eens zijn. Op uitdrukkelijk verlangen des keizers, die Solfenno nog te zeer in het geheugen heeft, is echter voor hei oogenblik van het plan afgezien, maar voorloopig, tot zoolang „tot eene buitengewone con-sniratie van troepen en ^vermeerdering dei- strijdkrachten in het venetiaansche besloten." Iu de eerste kamer van Hanover hebben uitvoerige dis- cussien plaats gehad over het besluit der tweede kamer, om eene commissie uit elk dier beide ligchamen te benoemen, ten einde "ezamentlijk te beraadslagen over de stappen, die gedaan behooren te worden tot handhaving der bedreigde regten van Sleeswijk-Holstein en van den hertog van Augustenburg. Het eerste "edeelte van dit besluit is door de eerste kamer aan genomen maar daarentegen is het tweede gedeelte, hetwelk op 3e re "ten des hertogs betrekking heeft en waartegen de rege ring =in de tweede kamer zich reeds met nadruk verklaard had, weggelaten. Breslaa 29 febr. Een telegram uit krakau meldt, dat aldaar aan de hoeken der straten twee bekendmakingen zijn aangeplakt; zijnde de eene een keizerlijk manifest en de andere de aankondiging van den staat van beleg in Gallicie. Hamburg, 29 Febr. In de Hamb. Nachrichten wordt medegedeeld, dat een deensch stoomschip, van Seeland komende militairen na-* Fehmern heeft overgebragt en dat te geiijker tijd eene dceusche kanonneerboot in de Fehmern-Sund is ge stationeerd, waarmede de Denen zich tegenover Holstein van aene gelijke positie trachten te verzekeren, als op het eiland Alsen tegenover Sleeswijk. Kopenhagen, 27 Febr. De regering heeft te kennen gegeven, dat zij wenscht ontslagen te zijn van het geven van antwoord op het voorstel tot het houden eener coherentie, zoo lang Sleeswijk door de duitsche troepen niet :s ontruimd. 29 Febr. Er bestaat eene ministeriele crisis. De leden van het kabinet zijn twee verschillende gevoelens toegedaan de eene partij wenscht tot een vergelijk te komen, de andere daarentegen wil den oorlog met alle kracht voortzetten. De heer Quaade, minister van buitenlandsche zaken, behoort tot de eerstgemelde partij en heeft zijn ontslag ingediend. De heer Gerlach is tot opperbevelhebber van het leger benoemd en de Meza als zoodanig definitief ontslagen. Dagbl. zegt dat eene conferentie op den grondslag eener persoona-unie tusschen Deneraarken, Sleeswijk en Holstein, het verlies der vrijheid en onafhankelijkheid van Denemarken ware. Flensburg, 29 Febr. Prino Karei van Pruisen, is heden in het hoofdkwartier van den veldmaarschalk Wrangel aange komen. Heden wordt uit Berlijn de beslissing verwacht, of de troepen de verschillende kantonnementen zullen betrekken, te gen den waarborg van Denemarken, dat de grenzen geëerbie digd zullen worden, dan wel of men den marsch naar Jutland zal voortzetten. Turijn, 26 Febr. Men spreekt in gewoonlijk goed inge lichte kringen van eene indirecte aanvraag van het eugelsch kabinet, dat het onze zich even, als Zweden aan de britsche politiek tot handhaving van Denemarkens integriteit aansluite. De minister van buitenl. zaken moet geantwoord hebben, dat de zaak der hertogdommen Italië niet regtstreeks genoeg aan gaat om het ministerie aanleiding te geven de gereserveerde houding, die het heeft aangenomen, te verlaten, en dat tot dus verre de verklaringen van Pruis'n en Oostenrijk de integriteit van Denemarken veel meer schenen te waarborgen dan t bedreigen. 1 Maart. De Italia meldt, dat de oostenrijksche regering bevel zou hebben gegeven, dat de manschappen, die deel uit maken van de 3 en 4 bataillons van de 42 regementen infan terie, welke tegenwoordig in Yenetie in bezetting zijn, vóór den 15u maart zich weer bij hunne corpsen moeten bevinden. Tevens zouden twee regementen kavaUerie bevel hebben ont vangen om Hch naar Yenetie te begeven. Het gezaraentlijke leger in Yenetie zal 160,000 man tellen, en alle batterijen zijn voorzien van geschut met getrokken loopeu. New-Yjrk, 16 Febr. De president Jefferson Davis der zuidelijk" confederatie heeft zijne sanctie verleend aan een wets ontwerp, krachtens hetwelk de uitvoer van tabak, rijst, me lasse en suiker verboden en slechts bij speciale vergunning ge oorloofd zal zijn. Tevens heeft hij zijne sanctie verleend aan een ander wets ontwerp, strekkende tot verbod van den invoer van artikelen van weelde na Maart a. s. en tot vaststelling van het maxi mum der invoerregten op zijden, wollen en katoenen manu facturen. Het congres te Washington heeft, met eene meerderheid van 11 steramen, een voorstel aangenomen tot eene wijziging in de constitutie, ter verkrijgiug eener volledige afschaffing der slavernij in de geheele unie. 19 Febr. De New-York Herald verzekert, dat de presi dent Lincoln reeds den 228ten dezer eene proclamatie zal uit vaardigen tot de emancipatie der slaven, zonder eenige uitson dering, in alle staten der unie. Gouda 2 Maart. Het hoofdadministratie kantoor onder de firma van D. van der Voet Comp., waarvan eene adver tentie werd geplaatst in ons nummer van 21 Februarij jl. heeft alhier na een aanzijn van eenige dagen opgehouden te bestaan, terwijl de chef der firma met de noorderzon deze stad heeft verlaten, ten gevolge van de ijverige pogingen van onzen com missaris van politie, die geinformeeru was, d t van d.r Voet tweemalen veroordeeld was geweest, eens tot een jaagevan geuisstraf ter zake van opligting en eens tot 5 jarer gevange nisstraf wegens diefstal. Van onderscheidene fabrikanten waren alhier iuformatien over dit kantoor ingekomen, bij wien groote bestellingen waren gedaan, waaraan gelukkig geen gevolg was gegeven. Volgens den last der laatste algemeeue vergauermg heelt het hoofdbestuur van het nederiandsch onderwijzersgenootschap zich met een adres gewend tot den minister van binhenl. za ken, met het verzoek: „dat het Z. Exc. moge behagen, de noo'dige maatregelen te nemen, waardoor het werken van kin deren "in loondienst, gedurende den tijd voor hun schoolgaan bestemd, worde verhinderd of althans krachtig beteugeld." Dit adres is door den minister in handen gesteld der staats commissie, belast met hek onderzoek naar den toestand der hier te lande in fabrieken arbeidende kinderen, enz. De gisteren afgeschafte belasting op de steenkolen en op den tnrf bedroeg: voor 1000 eed. "8 (een hoed wordt geschat op 1500 <8) schaalkolen 5, met opcenten en zegel 7.59 voor een hoed (18 mudden) maatkolen ƒ5.40, met opeenten ea zegel 7.83l/s; voor een mud cokes 20 cent, met opcenten en zegel SO1^ cent; voor 100 ton turf, naar gelang van soort en klasse, van 2 tot 10, met opcenten en zegel van ƒ3.04 tot ƒ15.18. Men verneemt, dat de minister van binnenlandsche zaken vooralsnog niet geneigd is om in de hoofdstad van Gelderland een school van middelbaar onderwijs met vijfjarigen kursus op te rigten, ofschoon het gemeentebestuur van Arnhem zulks gaarne zou zien. Dergelijke scholen zullen gevestigd worden te Zut- phen en Deventer en ondersteuning van rijkswege ontvangen. Zou eene gemeente, die 20,000 voor een nieuwen schouw burg bijdraagt, ook niet eene belangrijke som behooren veil te hebben voor eene inrigting, die van zoo belangrijken invloed kan zijn op de stoffelijke en zedelijke ontwikkeling van het opkomend geslacht. Men verneemt dat in de vorige week bij de belangheb benden de voorwaarden zijn ontvangen, waarop de minister van binnenlandsche zaken het verleenen der concessie wil voorstellen voor den noordhollandsch-frieschen spoorweg loo- pende van Leeuwarden, langs Sneek, Stavoren, Enkhuizen en Purraerende naar het tolhuis aan het Y, ten oosten van de Willemsluis, en van Hoorn naar Alkmaar. Die voorwaarden moeten zoodanig zijn, dat er geen twijfel bestaat, of zij zullen worden aangenomen. Uit het verslag betreffende de holl, ijzeren spoorweg maatschappij over 1863 blijkt, dat aan de aandeelhouders een hooger dividend dan eenig vorig jaar kan worden uitgekeerd, nl. ƒ42.50 per aandeel, behalve het reeds uitgekeerde voor loopig dividend van 20. Er zijn aanwezig 22 locomotieven, 168 rijtuigen en 84 ver schillende wagens. Er waren vervoerd 1,585,394 reizigers; in 't geheel is ontvangen 1,380,127. Zeer betreurt men het, dat de spoo^versraalling door c!c afstemming van de spoorvvel Scheveningen-Woerden niet is doorgegaan. De aannemer van de IJsseibrug teZutphen heeft 429.000 gevraagd voor den bovenbouw dor vaste brug voor rijtuigen eu voetgangers. Daar dit te veel is, zal men dus weldra pijlers in de rivier zien, waarvan ds eene helft bedekt is, de andere ongebruikt blijft. 'S Gravenhage, 1 Maart. De heden ten half vier ure gelicuden zitting der tweede kamer heeft zich bepaald tot het volgende1°. is door de commissie, belast met het onderzoek der geloofsbrieven van den heer van den Heuvel, alsnu, na ampel onderzoek en vergelijking van de stembiljetten en stem lijsten betrekkelijk de verkiezing te Eindhoven, en meer speci aal van het onderkiesdistrict Gemert, geconcludeerd tot toela ting van dat lid, op g'-ond dat de aangevoerde klagten in adressen tegen deze verkiezing bij onderzoek gebleken zijn of niet bewezen, of voldoende wederlegd, of ter zake niet afdoende. Morgen ten 3 ure zal over deze conclusie beslist worden. 2°. Is aan den heer van Goltstein verlof verleend, om de regering te interpelleren over den voortduur van den onregelmatigen toestand, waarin het departement van buitenlandsche zaken verkeert; den dag nader te bepalen. Alblasserdam, 29 Febr. Gisteren avond omstreeks half acht brak in de kerkstraat een hevige brand uit. Twee hui zen. bevattende vijf huisgezinnen, waren in korten tijd totaal verbrand. Windstilte en de inspanning der brandweer heb ben verdere onheilen verhoed. De huizen waren verzekerd, doch de inboedel voor het grootste gedeelte niet. De oorzaken van den brand zijn onbekend. Te Meppel heeft men de regeling van het middelbaar enderwijs een jaar uitgesteld. Te Londen stelt men op nieuw pogingen in het werk om den zondag minder vervelend te maken door het openstellen van musea enz. Rusland heeft te Weenen krachtig geprotesteerd tegen het bezetten van Jutland.Defransche modeartikelen vinden niettegenstaande den oorlog grooten aftrek naar .New-York. In Italië wil men de ker kelijke goederen ter waarde van ruim 76 millioen fr. uit de doode hand verlossen. Zweden heeft op de aanvraag van Denemarken geantwoord niet in staat te zijn tot het verleenen van onverwijlde hulp. De Prui sen nestelen zich te holding in Jutland. Het eijfer der gezamentlijke europesche legers wordt begroot op 5 millioen soldaten. Het contingent der nationale militie hier te lande is voor dit jaar bepaald op 9400 man, waaronder 400 voor de zeemagt. In de gemeente Louneker is een huis afgebrand door twee gezinnen bewoond. De dames-vereeuiging te Wee nen heeft reeds 50 duizend bijeen verzameld voer de gewonden in Sleeswijk-Holstein. Te Marokko is een kruidmagazijn gesprongen waarbij een aantal menschen zijn omgekomen. De engelsche vloot bestaat uit 592 faodrms met eene bemanning van 71000 koppen, die dit jaar ruim 125 millioen galden zal kosten; de frauscht zeemagt uit 214 schepen met ruim 30,000 koppe™ en waarvoor de uitgeven berekend worden op omstreeks 74 millioen guldeu. Het Zweed. ^uvernement heeft in Frankrijk twee pantserfregatten besteld. In u« sch Indie is volgens de laatste berigten het disconto tot 18 pet. gedegen. Op Java hebben geweldige uitbarstingen plaats gegrepen van twee vulcinen, de Merapi en de Kloet. De deensche rijksraad wil den ooilog m«t kracht doorzetten. Frankrijk verklaart zich tegen de verlenging der bezetting van Slees- wijk, tegen de inlijving van dit gewest bij den bond en tegen elke be zetting van Jutland. De pruisische geweren treffen op een afstand van 1000 eu 1200 passen. Het amerik. leger van den Potomac heeft sedert junij 1861 aan dooden en gewonden 100,000 mau verloreu De over leden hertogin van Parma laat een vermogen na van 1-t millioen fr Vijftig pruisische koopvaardijkapiteins zullen aangesteld worden tot hulp officieren bij de marine. In het koningrijk Italië zijn 84 geestelijke orden, 2389 kloosters en 63,239 monniken en nonnen. De frans»' senaat vernedert zich door afgunstig schelden op Engeland. Het hof van cassatie te Brussel heeft bij eeu arrest verklaard dat de begraafplaat sen het eigendom zijn der burgeriijLj g-meeuttu Een -ruislag van Butler op Richmond is mis' >kt. Men beijvert zich om de grnirht*»n betreffende de abdicatie van koningin ictoria tegen te spreken Kei zerin Charlotte van Mexico heeft twee geschriften over üare reizen uitge geven. De bevolking der provincie Friesland bedroeg op 31 d«e 11. 282,481, waarvan 140,167 mannen cn 142,314 vrouwen. Oostenrijk begint Pruisen zeer te wantrouwen Eeu deensch oorlogschip heeft eenigen tijd voor het goereesche zeegat gekruist. Te Haarlem is de vierde tentoonstelling voor de bloembollen-cultuur gehouden. Tc Geneve is eene socialistische beweging tot het geven van werk aan de broodeloc ze arbeiders gestuit door het opvrageu van de lijst der ondersteuning bthoe- venden. De Denen hebben twee schepen te Memel te huis behooren- de genomen. In Gallicie eu Krakau is de staat van beleg afgekondigd. Het spaansche ministerie is na zeer korten levensduur vervangen door eeu ander. lu eeu der hospitalen te Kom» een wrwtn overleden vau 122 jaar. De fransche r»geriug zendt ecmge officieren naar het oostenrijksch-pruisisehe leger in Sleeswijk-Hol-tein. - Guizot staat aan het hoofd der liberale oppositie in de protestautsche kerk te Parijs. De holsteinsche eu sleeswijksche bladen plaatsen de berigten uit Dene marken ouder het buitenland. liet getal der enschedcscbe fabrieken zal waarschijnlijk nog iu dit jaar worden vermeerderd met drie stoom weverijen eu eene spinnerij. Te Altaruum bij Launcestou zijn iu eene afschaffiugs vergaderiug door h< t bezwijken der vloer 100 personen 12 voet diep in een stal ïieerg'konieu. Een eugelsch stoomschip met krijgstuig geladen is te Malaga aangehouden. - ')e verkoop der teeke- Dingeu van Eugène Delacroix heeft 500,000 fr. opg^oragt. Mijnheer Na de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken is in uw blad herhaaldelijk gewezen op het iredrag van den afgevaardigde uil het kiesdistrict Gouda, die door partij zucht vervoerd, zich niet omzien heeft woorden te bezigen en beschuldigingen te uiten die ZEd. verpligt was L een volgende vergadering te herroept». De minister moge hiermede voldaan zijn geweest, ik geloot dat het even eens is met een me nigte kiezers in dit district. Ik geloof met dat deze ingenomen zijn met de politieke handelingen van dioa afgevaardigde, en al mogen zij hem res; ecteren als een kmvlig regtsgel eerde, gaarne zonde zij hem zien vervangen door iemand, die, hun liberale beginselen deelende, in staat was, die krachtig voor +e staan tegeii de reactie en de hoogst gevaarlijke suikerpoli- tiek, die in het donker voortwoelende, door niemand te gering raag geteld worden. In den loop van dit jaar moet de afgevaardigde de Brauw aftreden; zal hij andermaal dit district vertegenwoordigen? zal het district Gouda andermaal iemand tor vergaderzaal zer.den, om alle liberale beginselen te bestrijden? Velen'met mij wen schen en hopen dat het anders zal zijn. Wie echter dan te kiezen Zieuaar Mijnheer, de rede van mijn Vven. De tegen woordige afgevaardigde kan door niemand van liberale begin selen gestemd worden. Wie zal de kandidaat der liberale partij zijn? Hooren wij een week voor de verkiezing namen noe men, dan is het voor velen, die zelfstandig willen oonleelen, te laat om onderzoek te doen naar de beginselen der genoemde personen. De stemmen worden weder verdeeld, en de krachtig aaneengesloten tegenpartij zegeviert. Kunnen reeds nu geen maatregelen genomen worden. Kan »- kies vereeniging „de Grondwet" reeds nu geen vergadering beleggen om de kiezer.; iu de gelegenheid te steil"u die zaak te bespreken. Dan toch had men gelegenheid zich met de gelijkgezinde kie/ers uit de buitengemeenten te verstaan, en voord men koude voor zie'n- zelven inlichtingen inwinnen omtrent de personen, die als candidaat werden voorgesteld. 1 Mogt gij eenig nut van de plaatsing dezer enkele regels verwachten, Mijnheer, dan zoadt gij daardoor verpligten EEN KlEZEE. GOUDA. Geboren: 27 Febr. Anna Catharina. ouders C. Nichticg M. Jas pers. Jacoba, ouders H. J. van der Ben er M. J. Maurer 28. Arie, ouders A. Tniloo en G. Jongeneel. 29. Aart, ouders A. Mul en J. P. van der Ree, Elizabeth, ouders A. Mak en E. d" Brv Jo hanna Cornelia, ouders H. de Jong en A. M. Pelt. Overleden 27 Febr. J. van Kersen, wed van J. Verspuij, 71 j. 28. W. Wildschut, 8 w. 29. M. au den F'ug, huisvr. ^au H. van Heek, 52 j. T. Verbeek, 1 j. 7 m. A. Heeswijk, 76 j 1 Maart. C. Verhoef, wed. van P. W endriks, 70 j.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2