Btnnenlanö. Gemengde Berigten. Kantongeregt te Gouda. Marktberigten. Delft, 3 Maart. Ter graanmarkt ruimer aanvoer en leven diger handel, de puikste kwaliteiten tot ruim voiige prijzen, afwijkende soorten niet te plaatsen. Tarwe/8.30 a 8.70. Kogge 6.20 a 6.50. Wintergerst 5.20 a 5.50. Zomergerst 4.70 a ƒ5. Korte haver 3.60 a 3.80. Lange d°. 2.60 a ƒ3.20. Duiveboonen 7 a 7.25. Paardeboonen '5.30 a 5.50. Bruine boonen 9 a 11. Gr. erwten 7 a 9. Witte d°. ƒ7. Dordrecht, 3 Maart. Tarwe was heden goed te plaatsen Buigerlijke Stand. 3 Maart. De tijdingen uit Mexico bevestigen wat gemeld werd omtrent de moeijelijkheden die de clericale partij ons schept. Men heeft in de hoofdstad de hand gelogd op zeer heftige manifesten, waarin de Franschen worden voor gesteld als vijanden van de godsdieust. Gen. Neigre heeft ze aan den aartsbisschop van Mexico gezonden, die de verant woordelijkheid van zich afgeworpen, maar toch te kennen ge geven heeft, dat de godsdienst en hare dienaren in een veel ongelukkiger toestand verkeeren onder het tegenwoordig be stuur dan onder dat van Juarez. Brussel, 2 Maart. De kamerzitting werd gister geopend met de verklaring, dat men voor de dienst de aanneming der begrootiugen moest vragen, maar dat het kabinet bij zijn vraag om ontslag bleef. De heer de Brouckere gaf te kennen, dat hij was uitgenoodigd een ministerie zamen te stellen, maar dat hij had geweigerd, omdat hij de gevoelens van het aftre dend kabinet deelde. De heer Pirmez van de linkerzijde deed gelijke verklaring. Daarna hebben de hoofden van de clericale partij, de hh. Pechamps en de Theux te kennen gegeven, dat zij het aanbod tot vorming van een bewind niet hebben aanvaard, 1°. omdat zij de meerderheid niet hebben in de kamers; 2°. omuat zij het niet zijn geweest, die den tegeuwoordigen stand van za ken in het leven hebben geroepen; 3°. omdat zij niet zouden kunnen regeren zonder de ontbinding der kamers, en die ont binding een maatregel van geweld is4°. omdat zij gelooven, dat de natie wil een ministerie van transactie, een ministerie van .ken. Intusschen zeiden de chefs der regterzijde als het volstrekt moet wezen, als de feiten het bewijs leveren, dat een miniserie van zaken onmogelijk en de ontbinding nood zakelijk is, en als er voor hunne partij geen andere hoop is dan tegenover zich het kabinet te blijven zien, hetwelk ontslag heeft gevraagd, dan zullen de clericalen de teugels van het be wind in vaarden. De heer Orts gaf hierop ten antwoord, dat als de clericalen zich alzoo toch ten slotte zouden willen opofferen, het wen- schelijk was, dat maar terstond het otfer door hen werd gebragt. Daarm' de liep de zaak af. Thans verwacht men toch ten slotte een clericaal minis terie. 3 Maart. De kamer heeft het voorstel van den heer Orts tot uitstel van de behandeling der begrooting tot na de Paasch- vacaii ie aangenomen. Weenen, 3 Maart. De General Correspondenz, de geruch ten omtrent krijgstoerustingen in Yenetie logenstraffende, verklaart ten stelligste, dat Oostenrijk in de verste verte niet aan offensive handelingen denkt. Berlijn, 2 Maart. De laatste berigten van het tooneel des oorlogs, loopende tot 26 febr., houden in, dat de Denen zich meer en meer gereed maken om de positie van Duppel met kracht te verde iigen. Uit de vestingen aan de Elbe wordt door de Pruisen zwaar belegeringsgeschut naar Sleeswijk ge bragt, zoodat het al den schijn heeft, alsof de maarschalk Wran- gel voornemens is die stelling geregeld te belegeren. Frankfort, 3 Maart. In de de zitting van den bondsdag op heden bekwam het pruisisch-oostenrijksche voorstel (ter vervanging van de bondscommissarissen in llolsteiu door prui sisch-oostenrijksche) slechts zes stemmen. Sleeswijk, 1 Maart. Gisteren hebben de Denen eenige hoeven, gelegen binnen de linie der voorposten, in brand ge stoken. Heden had eene groote recognoscering bij Duppel plaats. Kopenhagen, 1 Maart. Gisteren heeft bij Fredericia een gevecht plaats gehad tusschen een eskadron deensche dragon ders en twee vijandelijke eskadrons. Wij verloren 9 man aan gewonden en hebben 2S huzaren, 1 officier en 1 officier van gezondheid krijgsgevangen gemaakt. Gouda. 5 Maart. In de vergadering van den raad van Deventer is met 41 tegen 4 sten?~uen besloten, om het athe naeum op te heffen en op te rigten eene hoogere burgerschool met zesj .rigen cursus, nagenoeg overeenkomstig het door den min. goedgekeurde ontwerp van des raa.ls adviseur, den hoog leeraar dr. D. Bierens de Haan. Door het rijk zal daarvoor een subsidie van 7000 's jaars worden verleend. Yan de Gegevens omtrent de zaak der spooi wegen op Java door T. J. Stieltjes is thans bij de uitgevers Gib. J. II. Langenhuyseu, te 's Hage, het derde stuk in hcf licht ver schenen. Daarin geeft de schrijver op „hoe de verkeerde cijfers op de kaarten kwamen en bleven, die aan de beide kamers der staten-generaal zijn voorgelegd. Het getal meters-tvrftaxateurs, zoo berigt men uit Dren the aan de Arnh. Court., dat ten gevolge van de afschaffing van den accijns op den turf als ontvangers zal geplaatst wor den, beloopt waarschijnlijk ten naastenbij 20. Het gouverne ment schijut die zoo spoedig doenlijk eene standplaats te willen aanwijzen en de overigen zullen op wachtgeld gesteld of ge pensioneerd worden. De linie-beambten worden vermeerderd, en alleen in deze provincie zullen voor het toezigt op de gren zen een dozijn commiezen meer uoodig zijn. De Arnh. Court, meldt, dat den lstea dezer, den dag waarop de afschaffing van de belasting op de brandstoffen in ging, 12 dubbele wagens met steenkolen geladen en met vlag gen en groen versierd, van de maatschappij Gelria herkomstig, met den spoortrein naar Zevenaar en Arnhem zijn aangevoerd, als een eerste vrucht van die afschaffing. - Bij de den 1® dezer te Roermotid plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor de tweede kamer ter vervanging van den heer mr. Cornelis, zijn 1169 geldige stemmen uitge- bragt; de volstrekte meerderheid was alzoo 585. Gekozen mr. F. baron de Keverberg, advocaat, met 641 stemmen. Het Yolksblad zegt: De invloed van den oorlog. De godsdienst predikt liefde; de oorlog predikt haat. De raenscheuliefde rigt vuurtorens op om schepen te waarschuwen, zendt reddingsbootpn uit om schip breukelingen te redden, de oorlogstaktiek neemt de bakens wec» opdat de schepen zullen stranden en de menschen zullen verdrinken. In de engelsche zeehaven vertoevende, zijn de ver wondingen, die matrozen van een zuider- en een noorder-ame- rikaanschen kaper elkander toebrengen, een misdrijf, buiten de haven is verwonding en moord een daad van dapperheid. De oorlog met zijn bloeddorst is in lijnregten strijd met onze geestelijke beschaving. Het moge waar zijn, dat de tijd nog verre af is, dat de zwaarden tot sikkels kunnen verslagen wor- den; de tijd is er reeds, dat de diplomatie aansprakelijk gesteld moet worden voor eiken oorlog, dien zij niet heeft weten te voorkomen. 's Gravenhage, 2 Maart. De tweede kamer der Staten- Geueraal heelt heuen de conclusie omtrent de toelating van den heer van den Heuvel als lid der kamer aangenomen. Morgen ten 3 ure zal de heer van Goitstein de regering interpelleren over de definitieve benoeming van een minister van buiten- laudscbe zaken. 3 Maart. Eerstten ruim 5 ure is heden de zitting der tweede kamer, welke ten 3 ure was aangevangen, geëindigd. Aan de orde was de interpellatie van den heer van Goitstein over den voortduur van het interim bij het departement van buitenlandsche zaken. De interpellant heeft naar de reden daar van gevraagd en naar uitzigteu eener beëindiging van dien onregelmatigen toestand. Hij schetste van zijn standpunt de bezw aren daaraan verbonden, met het oog op de politieke om standigheden van Europa, onze betrekking tot den duitschen bond en de belangen van handel en scheepvaart. De minister van binnenl. zaken heeft tc kennen gegeven, dut uit het als nog voortdurend interim geene overwegende bezwaren zijn ge rezen, noch voor het publiek belar.g, noeh voor de bijzondere belangen. Er is inderdaad een verantwoordelijk minister voor de buitenlandsche zaken; 's lauds belang en dat van particu lieren worden niet over het hoofd gezien. Dat men over ver wacht wordende schepen onder vreemde vlag ongerust is, kan zeker niet aan het interim geweten worden. Ook ten aanzien van onze verhouding tegeuover de duitsche verwa ng is en wordt gehandeld overeenkomstig Nederlands belangen en regten. De piigten van den interimaireu minister verschillen niet van den detinitieven. Wenscht men bepaalde vragen te doen, die vatbaar zijn voor dadelijke beantwoording, de regering zal niet in gebreke blijven daaraan te voldoen. De heeren Groen, Wintgens en v. Goitstein toonden zich met deze ophelderin gen niet tevreden. De eerste knoopte er een meer algemeene ministeriele kwestie aan vast, de derde trad in herhaling van vroeger betoog, terwijl de tweede meer speciaal het gebeurde met dc gouverneur van Evvijck, de gevaren van de deensche kruisers in de Noordzee, en de bezorgheid voor uit Java ver wachte schepen ter sprake bragt. De minister van binnenl. zaken heeft nader de sprekers beantwoord en aangetoond, dat noch nimmer met betrekking tot de built ïlandsche aangelegen heden zooveel licht en opening is gegeven als onder dit mi- nisierii, terwijl vroeger het depart, van buiten!, zaken was een gesloten boek. Er is overigens in onze buitenl. aangelegen heden sedert het interim gedaan, wat moest en wat een defi nitief minister evenzeer zou hebben gedaan, niets meer en niets minder. De minister van marine heeft voorts het gebeurde met de gouverneur van Ewijck toegelicht; deze zaak is reeds ten genoege afge oopen, en wat de gevaren voor retournerende schepen betreft, deze worden veroorzaakt door de voorkeur welke de betrokken reederijen aan de vreemde vlag gaven. Zoolang Denemarken jagt maakt op de vlag, kan geen minister daar iets aan doen, maar wel als de lading Hollands eigendom zijnde, zou prijs gemaakt worden; dan kan dezerzijds daartegen worden opgetreden. Hiermede is deze interpellatie afgeloopen. Aan bet slot der zitting i3 bepaald, dat de O.-l. comptabili teitswet woensdag in discussie zal komen. Eene poging van den heer Mijer om de zaak uit te stellen tot na het reces, heeft na krachtige bestrijding door den heer van Bosse schip breuk geleden en is met 35 tegen 15 afgestemd. Ammerstol, 4 Maart. De zalm vangst is in de laatste dagen ongUDStig geweest. De vangst was schraal en de prijs desniettemin gevoelig gedaald; van 24 februarij tot heden zijn gevangen 22 zalmen; gemiddelde wigt 13 a 14 h ned. pon den, prijs 1 a 1,05 per 1/2 n. CS. De Pruisen willen Sleesw ijk-IIolstcin voor zich behouden en een ander Mexico voor Augustenburg opzoeken. In Denemarken is men woedend op Engeland. Den 2n dezer zijn te Kijnsburg de eerste aardappelen gepoot Weldra zal men te Sleeswijk een hoog geregtshof voor de beide hertogdommen installeren. De koning der Belgen is in Engeland aan gekomen. Een oostenrijksebe kanonneerboot heeft een deenscb schip met koffij te Cephalonia opgebragt. In de omstreken van Noordwolde hebben de landbouwers veel last van bedelarij, welke misdrijf daar op groote schaal wordt uitgeoefend. Het oostenrijksche leger in Italië is reeds gebragt op 180,000 man. De Denen gaau de Elbe blokkeren. Te Warschau zijn ruim 60 russiscbe politie-agenten gearresteerd be schuldigd van verstandhouding met de nationale regering. Te Assen woidt een muziekdirecteur gevraagd, die piano- en dansles kan geven. Twee duizend werklieden zijn bezig met bet slechten van het Dannewirke. Men beweert dat Greco en Trabucco naar Kieuw Caledonie gede porteerd zullen worden. De engelsche prins zal met water uit den Jordaan gedoopt worden. Te Amsterdam geschieden inzamelingen voor de betrekkingen van gesneuvelde en gevangen Denen. De dochter van Ary Scheffer heeft een schilderstuk vau haren vader aangeboden aan de nieuwe rotterdamache verzameling. Gedurende 1863 hebben in Enge land plaats gehad S470 faillissementen, waarbij 5600 niets uitbetaald hebben. De italiaansche spoorwegen zijn verkocht voor 350 millioeu fr. Het breiner barkschip Java van Batavia, waarop het deensche oorlogschip Kiels Juel jagt maakte, is te Brouwershaven binnen geloopen De nieuwe koning van Cavor in Seuegarubie wil zijn land afstaar. aan Frank rijk. Een voorbeeld ter navolging. Door het Kantongeregt alhier zijn op den 24 Februarij jl. veroordeeld Een ter zake van het zich in kennelijken staat van dron kenschap vertoonen op de publieke straat te Moordrechtin eene geldboete van 3 bij wanbetaling epn dag gevangenisstraf. Twee wegens het niet gaan naast een aangespannen honden kar te Gouda; ieder in eene geldboete van 3. Een ter zake van het ophokken van varkens tc Gouda zon der toestemming van Burgemeester en We:houders tot eene geldboete van 3, bij wanbetaling een dag gevangenisstraf. Een wegens het visschen zonder schriftelijk bewijs van den eigenaar of regthebbende op het vischwater bij herhaling in eer.e geldboete van 6 bij wanbetaling zeven dagen gevan genisstraf. Een ter zake van het visschen zonder acte en zonder schrif telijke vergunning van den eigenaar of regthebbende op het vischwater bij herhaling, in twee geldboeten, ieder groot 7 bij wanbetaling zeven dagen gevangenisstraf. Een wegens het verwekken van nachtelijk burengerucht en verstoring der rust van ingezetenen te Moordrecht in eene geldboete van 7.50. Een ter zake van het /.onder opzigt laten staan van een aangespannen ezelwagen op den publiekeu weg te Noordwaddinx- veen, in eene geldboete van 3 bij wanbetaling een dag ge vangenisstraf. En al de veroordeelden solidair in de kosten. Gouda, 3 Maart. Tarwe, Poolsche 2400 ned. <51 305. Zeeuwsebe pr. mud 9 a 9.50. Rogge, Koningsb. 6.50 a 7. Dantziger 6.75 a 7. Zeeuwsche 6.30 a 6.60. Gerst 4.60 6.25. Haver 3.50 a 4.25. Puike blaatiwe Erwten 7.40 a ƒ8. Boekweit, Fransche 200. N. Bra- bantsche 235. De veemarkt met tamelijken aanvoer, de handel traag. Boter 1.24 a ƒ1.30. Aan stads waag gewogen van 26 febr. tot 3 maart 132/8 en 121/16 boter, te zamen 3850 n. <B. Hooiboter ƒ55 a 63 het vierde; ƒ1.375 a ƒ1.575 per n. CS. en vorige prijzen gemakkelijk te bedingen. Puike jarige witte Z. en Overm. ƒ8.40 a ƒ8.50, mindere ƒ7.70 a ƒ8.20. Puike n. (1°. ƒ8.40 a ƒ8.70, mindere geringe 7 50 a Blaan.we ƒ7.20 a ƒ7.50. Zomertarwe 7.20 a ƒ7.80. Rogge, Z. Yl. ƒ5.80 a ƒ6.10. Overm. 5.20 a ƒ5 50. Vr. soorten zonder omzet. Wintergerst onveranderd, zakra. 4.80 a 5; gestort ƒ5.40. Zomer 20 c. lager. Zakra. 4.20 a 4.80, gestort ƒ5. Spelt 2.50 a ƒ3. Haver 10 c. hooger. Inl. voeder ƒ2.40 a 3.10 en <1°. dikke 3.20 a ƒ3.80. Paardeboonen 20 c. lager ƒ4.80 a 5.40. Duiveboonen meer gezocht ƒ6.30 a 7.50. Witte boonen 11 a ƒ14. Bruine d°. in de beste soorten 50 c. hooger 7 a ƒ0.50. Goed kokende hl. erwten ƒ7.20, afwijkende en raesting ƒ6.10 a 6.60. Witte Koningsb. ƒ7.20. Boekweit, Bergen op Zoom 225; Peel ƒ215 en fran sche ƒ195. Deventer, 4 Maart. Tarwe 8a S.50. Rogge 6 a 6.40. Boekweit 6 a 7. Gerst 4 50 a ƒ5.25. Ha ver 3 a 3.75. Boter per 20 u. cg. 24 a 26.50. In ferieure 23 a 23.50. 2e s. 20 a 21. ZwoHe, 4 Maart. Middelprijzeu. Tarwe n. S.31. Rogge 6.52. Boekweit 5.9r. Gerst 5.17. Aardapp. 1.75. Boter pr. n 1.02. 20 n. 4Ê 26.12. Groningen, 4 Maart. Weinig aauvoer, prijzen nominaal als voren, alleen voerhaver 5 c. lager. Londen, 29 Febr. Granen. In vr. en inl. tarwe was het stil en de prij/.en waren iets lager; gerst evenzoo; haver 6 d. gedaald. Aanvoer van 2227 febr. 871 qr. inl. en 8522 qr. vr. tarwe, 1150 qr. inl. en 2230 qr. ml. gerst en 753 qr. inl. en 13129 qr. vr. haver. Aan de veemarkt van heden werden aangeboden4430 runderen, 163 kalveren, 17 S4 0 schapen en 440 varkens. Yoor beste runderen werd 4/6, voor d°. kalveren 2, voor d°. scha pen 5/10 en voor d°. varkeu* 4/6 per steen betaald. 1 Maart. Bo'er. Friescbe 12»'. a 128 K.tuipeii en Zwolle 112/ a 120/Kaas, Edam 54/ u 60/en Gouda 46 a 57/-. 2 Maart. Granen, larwe stii op vorigen prijs. Gerst vast en haver met weinig vraag tot vorigen prijs. Aanvoer van 27 febr. tot 1 maart 610 qr. inl. 360 qr. vr. tarwe; 1770 qr. inl. gerst en 1520 qr. inl. en 5350 qr. vr. haver. 3 Maart. Aan de veemarkt van heden werden aangebo den; 930 runderen, 233 kalvereu, 3750 schapen en liO var kens. Yoor beste runderen werd 4/10, voor d°. kalveren 5/2, voor d°. schapen 5/10 en voor d°. varkens 4/6 betaa'd. 4 Maart. Boter. Friesche 126/ a 128/Granen flaauw. GOUDA. Geborf.N: 28 Febrouders P. dc Jong en C. VV. E. Bus- gers. 29. Mariuus Cristinn», ouders J. Jougeueei en W. S. Sparuaaij. 1 Maart. Petrus Johannes Joseph us, ouders J. J. Lieskcr en B van der Waart. Jacobus, ouders 11 A. van Buureu eu A. Glas. 2. Dirkje, ouders P. Rijnhart en E. \an der 8loot. Josephus Johannes, ouders F. H. Peelers eu C. van Hofwegen. 3. Gerarda, ouders G. F. Tijbout eu S. de Jong. Overleden: 1 Maart. G. P. van der Bijl, 29 j G. Dus, wed. T. Jaske, b4 i. 2. J. Vermeulen, 22 j. L. Verhoef, 3 j P Hogen- doorn, 57 j A. Vergeer, wed. van J. van Vliet, 69 j. 4. A. P. J. Kleijnneufaurg, 2 j. 7 m. Gehuwd2 Maart. D. Stuivenherg en W. M. Turf. J. de Hoop en M. Koemaus. WOERDEN, van 26 Febr. tot en met 3 Maart 1864. Bevallen: C. H. Verbeeck, gefc. de Knoop, d. J. M. W. Kouwen- here, geb. Ftijen, d. Overleden: Kaatje Lam, 5 w. Louisa Frederica Stecnmetz, 42 j. Johanna Paling, 3 m. Hillegonda Pi'routll.t Fraucisca vanZwieten, 19 m. Cornells van Dijk, bijna 5 j. OndertrouwdJolian vau W alsem, bijua 24 j. en Diderica Jansen Schoonhoveu ruim 24 j. Getrouwd: Floris Vijfhuizen, bijua 24 j. met Keeltje Visser, bijna 21 j. SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 19 tot en met 26 Febr. Geboren Elisabeth, ouders B. Westerwaal en C. Rietveld. Jan, ouders T. Lensen en P. Flink. Dirk, ouders J. A. Keller en M de Lange. Overleden: J. Mankor, 80 j. wed. van A. van Vlierdea. W. van Houwelingen, 83 j. A. C. van Zessen, bijna 4 ni. OUDEWATER, Ingeschreven van 24 Febr. tot 1 Maart 1864. Bevallen Elsabeth van Hoevelaken, geb Jongeneel, z. Cornelia Clasina Brinkman, geb. 5ermeij d. Antje van Dijk, geb. Littenfco- gaard, d. ^unigje i'cheuler, geb. van Vliet z. Overleden: Keeltje van. Ek, 24 j. Jetske Bos, 6 m. Jannigje van Putsen, 61 j. _~b. met Robertus Treels. Cornells de Waal, 7 w. Gerarda Duijs, 62 j. geh. met Hendrik van der Horst.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2