Btnnenlön&. Gemengde Berigten. vraatr niet me* of tie her.ogilommen in het bezit vtin Dene marken zullen blijven- Het despotisme en het constitutionele stel-el staan in "Europa lijnregt tegen elkander over. Beiden hebben het zwaard tegen elkander ontbloot, en de groote strijd dezer eeuw moet door bloed beslist worden. Wij gaan dus ge- wigtio-e ven te gemoet. De heer Gladstone droomt nog steeds' van een vredes-budget. Oostenrijk, Pruisen en Rusland op de verdeeldheid tusschen Engeland en Frankrijk rekenende, hebben een verbond aangegaan om tegen de revolutie te veld te trekken. Haar zij rekenen buiten den waard. Polen, Hon garije Italië zullen opstaan. Engeland en Frankrijk zullen ver- eeni«*d het zwaard trekken en den vooruitgang in Europa verzekeren. Engeland zal met Frankrijk eeue alliantie sluiten, Beiden zullen de heilige alliantie vernietigen. 6 Maart. Het offieiele blad behelst een besluit der ko- nin-rin waarbij de vroeger verleende vergunning om in Groot- Brittunnic en deszelfs koloniën krijgsvolk te werven en schepen uit te rusten ten behoeve van den keizer van China wordt ingetrokken. In het huis der gemeenten trachtte gisteren de heer \liles eene belofte van de regering uit te lokken, om kapitein Speke eene ruime belooiiing te geven voor zijne bemoeijingen om de bronnen van den Nijl op te sporen. Lord Palmer=ton wees die vraao evenwel ten eeneumale van de hand om de avontuurlijke reizigers niet te veel aan te moedigen, terwijl hij overigens alle eer bewees aan de ontdekkingsreize door kapiteiu Speke onder nomen. Voor liet overige leverde de zitting weinig belangrijks op- alleen bail er noe eene breedvoerige discussie plaats over de houding van Engeland tegenover de zuidelijke kaperschepen. Al «at dienaangaande echter gezegd werd, was eene herhaling van oude argumenten en verwijten. Op verschillende punten langs de engelsche kust alsook verder bij den ingang van het kanaal, ziet men sedert eenigeu tijd stooinbooten, die" alle vaartuigen aanroepen, met de vraag of zij eu"elsche, dan wel of zij duitsche schepen zijn. Is het antwoord „engelsch," dan verwijdert zich de bedoelde stoom boot zonder eenige nadere verklaring. Is daarentegen bet antwoord duitsch," dan wordt aldaar aan boord een kolossaal bord "eheschen met het opschrift: „Denemarken is met Duitsch- land in oorlog." Daarmede zijn de voorbijkomende schepen alsdan gewaarschuwd tegen de deensche vlag en zoo wind en weder het toelaten worden alsdan nog nadere ophelderingen vereven omtrent het bestaande gevaar. Bij nader onderzoek is Gebleken, dat die waarschuwende stoombooten daartoe door den handelstand van Hamburg zijn uitgezonden. S Maart. In de zitting van het lagerhuis op heden heelt lord John Rnssell in antwoord op interpellatien medegedeeld: 10 dat het antwoord van Denemarken op het voorstel tot het houden der conferentie, tegen het einde dezer week wordt te •semoet "ezien; 2°. dat hij ten aanzien van de voorwaarden die tot "het hóuden der conferentie zijn gesteld, geen andere kan mededeeleu dan dat daarbij de integriteit van het deensche aTond^ebied op den voorgrond staat; 3°. dat Bruisen en Oos- fenrijkT blijven volharden bij hunne verklaringen van den 31" januarij, en 4°. dat de engelsche vloot terug geroepen is om ieder oouenblik beschikbaar te kunnen zijn. Parijs 4 Maart. In officiële kringen is men zeer gezind aan een heilig verbond tusschen Pruisen, Rusland en Oosten rijk te gelooven. Men beweert dat Napoleon III, ook ter ver- "emakkelijkiug van den binnenlandsehen toestand, zich gaarne Üan het hoofd zou gesteld zien van een tegenverbond der vrij zinnige mogendheden. Men voegt er bij, dat als dan de oorlog uitbrak dit in Italië zou zijn. 5 Maart. De Patrie behelst eene depeche uit Ham burg inhoudende dat drie oostenrijksche brigades van den veldmaarschalk bevel hebben ontvangen, om met (len meesten spoed in Jutland binnen te rukkenen de stad Fridencia in te sluitem_^ Terneemtj hebben onderscheidene engelsche en fransche bankiershuizen (Bering, Fould, Pereire, Hottinguer, etc een kapitaal van 50 millioen francs bijeengebragt, waar mede zij eene mexicaansche bank willen vestigen, die het regt zou hebben 200 millioen bankbilletten in omloop te brengen en wier aaudeelen op de parijsche beurs als mexicaansche fond sen zouden worden genoteerd. Dit plan is thans aan de goed keuring des keizers onderworpen. ^leu verhaalt dat voor eenige dagen keizer Napoleon, in een "esprek met een hooggeplaatst persoon over de deensche kwestie en Fraukrijks houding gezegd heeft:,, De toestand is deze- Denemarken zal niet toegeven; Duitschland is te ver voorwaarts gerukt om te kunnen teruggaan; derhalve zal ik genoodzaakt wezen tusschen beide te komen." c Er is ernstig sprake van de aftreding des heeren Fould, die om redenen van gezondheid de portefeuille van financien wil nederleggen. Mogt het kabinet der Tuilerien hem verlie zen, dan derft het den krachtigsten voorstander des vredes. Voorts wordt verhaald dat de heer Thouvenel, de bekende di plomaat, gewezen fransch gezant te Konstantinopel en gewezen minister van buitenlandsche zaken, door keizer Napoleon met een vertrouwelijke zending naar Londen is of zal worden belast. 8 Maart. De Pays deelt een brief uit Muncheu mede, «•aaruit blijkt dat eene sterke oostenrijksche leger-afdeeling naar Italië op marsch is. Weeneil, 5 Maart. De bezetting van Jutland door de ge allieerde troepen, wordt door onze regering niet langer tegen gewerkt. Er is eene daartoe betrekkelijke overeenkomst tusschen Oostenrijk en ^ruisen tot stand gekomen. Aan de Gen. Corr. wordt uit Londen geschreven: De deensche regering antwoordt met een non possumus op alle ver- toogen, verzoeken, ja zelfs bedreigingen van ons ^kabinet. In hare jongste verklaring, dd. 8 febr. zegt zijWat het britsch kabinet tot dusverre aan de deensche regering heeft aangebo den, verschilt niet veel van de voorwaarden, die de vijand, zegevierende, het ten onder geüragte Denemarken zou kunnen voorschrijven; in die omstandigheden moet zij liever alle krach ten inspannen om de krijgskans te beproeven. Denemarken zal liever met eer vallen, ingeval Engeland het niet op zich kan nemen, te waarborgen, dat in geen geval meer zal gevorderd worden dan de bepalingen van 1851 en 1852 meebrengen, die een „Sleeswijk-Holsteiu en een scheiding van Sleeswijk van liet eigentlijke koningrijk Denemarken formeel uitsluiten. Wordt die waarborg verleend, dan is de regeriug van koning Christiaan IX bereid, bij gelijktijdige vaststelling van een wapenstilstand op den grondslag van een status quo van het krijgstooneel in Sleeswijk vóór de inname van Holding, tot eene conferentie toe te treden, «ier naauwkeurig te omschrijven taak zou zijn, de volkeuregteüjke herziening en interpretatie der overeenkomsten van 1851 en 1852." De britsche regeriug moet dien waarborg geweigerd, en verklaard hebben, dat daar Denemarken weigert op aanne melijke grondslagen de hand te leeuen tot eeue overeenstem ming, Engeland niet in staat zal zijn te beletten, dal de duitsche. grootmagten nu ook Jutland bezetten. Beriijil, 5 Maart. De Spenersche Zeitung deelt eene tele grafische dépêche mede uit Weenen, van gisteren avond, inhou dende dat de zending van generaai Manteulfel met het gewenschte- gevolg is bekroond en dat Oostenrijk alzoo heeft toegestemd tot voortzetting der operatien in Jutland. 7 Maart. De staats-Anzeiger maakt eene brief -.isseling bekend, tusschen den deenscben gem raai Hegermanu en maar schalk W'rangel gevoerd. Onder Jagteekeniug van '29 febr. maakt eerstgenoemd! den laatste opmerkzaam op de omstandig heid, dat Holding in Jutland ligt. W'rangel antwoordt daarop den 2de" Maart, dat Holding bezet is geworden tot dekking van de bezettings-iroepeu in noordelijk Sleeswijk. De Kreuzzeitung deelt een schrijven uit Parijs mede, naar luid waarvan de onderhandelingen tot het houden eener confe rentie zijn geschorst, doordien de deensche regering aan het fransche gouvernement heeft verklaard, dat het besloten had zich met geene onderhandelingen in te laten, welke de per soonlijke unie tot grondslag hebben, maar zich liever de her togdommen gewelddadig zal laten ontrukken, in de verwach ting dat latere omstandigheden eene herovering zullen mogelijk maken. In de booge regeringskringen te Parijs gelooft men niet meer aan de mogelijkheid eener schikking, waartoe men de zaken te ingewikkeld beschouwt. Frankrijk zal zich ook niet van tusschenkomst kunnen onthouden. Uit de stukken betreffende de onderhandelingen over de sleeswijksche kwestie hier ter stede gevoerd en door de engel sche regering bekend gemaakt sedert de laatst besproken do cumenten van dien aard blijkt dat de minister-president op 21 december den engelsehen gezant heeft te kennen gegeven, dat de regering van gevoelen was, dat het londensche traciaat niet verbindend was, indien eenmaal het zwaard was getrokken, geschiedt dit, dan staat het aan de regering om den hertog van Augusteuburg te erkennen tot hertog van Sleeswijk-Hol- stein. Het fransch-duitsche handelsverdrag werd dezer dagen door den beroemden hoogleeraar in de staathuishoudkunde en financiële wetenschap te Munchen, dr. Herrmann, in eenige oneubare voordragten behandeld. Het resultaat zijner beschou wingen was, dat de aanneming van dat verdrag van de zijde van het tolverbond aan te bevelen was. De N. Wurzb. Ztg. verzekert, dat de vestingen in Beijeren o-ewapend en geproviandeerd worden; de daartoe strekkende werkzaamheden zullen met spoed worden voortgezet. Eene daartoe door de russische regering benoemde com missie heeft een ontwerp in gereedheid gebragt, berustende op het beginsel van vrijheid van nijverheid. Daarin wordt be paald, dat elke belemmering der nijverheid zal worden uit den weg geruimd en dat ieder, zonder onderscheid van stand, ge slacht en nationaliteit, alllerwege en in onbeperkten omvang zijn bedrijf zal mogen uitoefenen. Het onderscheid tusschen handwerk en fabriek is opgeheven; niemand zal tot uitoefening van eenig beroep, vergunning of het afleggen van een examen noodig hebben. Het houden van knechts en leerlingen zal ner gens meer beperkt zijn. Het ontwerp zal, naar men verwacht spoedig door den rijksraad worden goedgekeurd. Frankfort, 5 Maart. In de dagbladen alhier wordt heden op grond van offieiele mededeelingen bekend gemaakt, dat de duitsche bond dezer dagen van geene enkele zijde het een of ander aanzoek heeft ontvangen om zich in eeue conferentie der europesche mogendheden te doen vertegenwoordigen. Hamburg, 8 Maart. Een brief uit Hopenhagen meldt, dat de manschappen der burger-artillerie bevel hebben ontvan gen om zich gereed te houden tot het bedienen van het gesehut der forten, welke de zeezijde der stad beschermen, alsmede van het buitenwerk der citadel, welke den Sund tot Charlotteusund bestrijken. Kopenhagen, 5 Maart. De oostenrijksche troepen zijn voor Duppel gekomen. Een aanval wordt verwacht. De sleeswijksche districten, die niet door de Duitsehers be zet zijn, hebben deel genomen aan de verkiezing van leden voor den deenscben rijksraad. Bij de verkiezingen alhier ter stede van leden voor den rijksraad zijn al de liberale en voor eeue krachtige voortzet ting des oorlogs gestemde kandidaten gekozen. Turijn, 6 Maart. De dagbladen deelen den tekst mede van den brief van keizer Napoleon, in antwoord op het adres van hei itaiiaansche nationale gezantschap ter gelegenheid van bet jongste complot. Aan het slot van dien brief zegt de kei zer, soortgelijke pogingen kunnen mijne gevoelens jegens uw vaderland niet wijzigen. Ik zal er steeds eene eer in stellen om bijgedragen te hebben tot het vestigen van zijne onafhanke lijkheid. Rome, 2 Maart. Gisteren heeft op het Forum eene vecht partij plaats gehad tusschen fransche en pauselijke soldaten, waarbij onderscheidene manschappen van weerszijden gewond werden. De generaal de Montebello heeft daarop de aangren zende kazerne der pauselijke troepen doen omsingelen, ten einde verdere botsingen te voorkomen. De fransche en romeinsche autoriteiten hebben gemeenschappelijk patrouilles georganiseerd tot handhaving der openbare orde. Rusland heeft geeischt dat de pauselijke regering haar afkeu ring zou te kennen geven van de gebeurtenissen die in Polen plaats hebben. De paus heeft evenwel geweigerd zoodanige verklaring af te leggen. Gouda, 9 Maart. Men schrijft ons uit Deventer, dat het besluit ter opheffing van het athenaeum aldaar op een groot ge deelte der burgerij een hoogst onaangenamen indruk maakt en eene zeer ongunstige spanning veroorzaakt tegenover de negen leden van den raad, die stemden voor de vernietiging eener instelling, die 234 jaren lang als een sieraad van Deventer werd beschouwd. Men verwacht zoo weinig van die hoogere burgerschool en men vreest dat die na korte jaren van zelf zal bezwijken. De Davobode zegt: „Goddank dat het op den 29° febr. gebeurd is, een dag, die ten minste niet elk jaar weer komt." Mogt de uitkomst de sombere uitzigten beschamen en het wakkere Deventer eeue burgerschool stichten die door degelijk heid en bloei het gemis vergoedt der vroeger zoo roemvolle doorluchie school. Bij beschikking des ministers van binnenlandsche zaken van 6 Maart is bepaald, dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Zwolle, noodzakelijk geworden ten gevolge van het overlijden van den lieer mr. G. A. de Meester, zal geschieden op diugs- dag 22 maart, en dat, zoo eene herstemming noodig is, deze zal plaats üebben op dingsdag 5 april daaraanvolgende. Aan de berigten van Batavia dd. 28 Januarij ontleenen wijHet gebrek aan rijst in het geheele westelijk gedeelte van Java geeft nog voortdurend stof tot allerlei beschouwingen. Dit is echter zeker, dat er gebrek bestaat, welke pogingen er ook van den kant der regering in het werk gesteld worden om dit te verbloemenen zelfs uit de wijze waarop zij dit doet, wordt het blijkbaar. Zoo werd in den onlangs verschenen staat van het rijstgewas, gedurende de laatste drie maanden van het ver- loopen jaar, gezegd: „ofschoon de rijstprijs gezegd kan worden hoog te zijn, wordt voor het oogeublik geen bepaald gebrek waargenomen dank aan de tweede gewassen die nu worden aangeplant De regering tracht zooveel mogelijk in het bestaande gebrek te voorzien, maar yonder veel gevolg. Zij koopt in het bui- tenzorgsche de rijst tegen hooge prijzen op, laat die vervolgens door gepreste koelies naar Tjiandjoer brengen, terwijl diezelfde rijst, nadat zij voor meer dan de helft minder te Tjiandjoer door de regering verkocht is, onir.iddtllijk door chinesche op- koopers weder naar Buitenzorg vervoerd wordt. Veel geld gaat zoo doende verloren, zonder dat men er de vruchten van plukt. In het buitenzorgsche klaagt men zeer over het weglnnpen vau volk en over diefstalien. In 4 dagen werd aldaar twee malen in het telegraafkantoor ingebroken. Uil Oost- en Midden-Java komen nog voortdurend allerlei berigten over de gevolgen der plaats gehad hebbende vulkani sche uitbarstingen, zonder dat het evenwel alsnog mogelijk is de veroorzaakte schade geheel te overzien. Op de buitenbezittingen was de stand van zaken bevredigend. Een groot gedeelte der troepen is van het oorlogstooneel in de Torothealauden te Makasser teruggekeerd; alleen een klein ge deelte is onder bevel van den kapitein de Ravalet, die voor- loopig met het civiele bestuur van de onderworpen landen Bi- namoe en Banakala belast is, achtergebleven. Het bij de tweede kamer hangende wetsontwerp tot wij- z^e'nn der gemeentewet lokt den tegenstand uit van verschei dene gemeenteraden. Wij kunnen dit m sommige opzigten toe geven, omdat ook in dezen behoud zoo gemakkelijk is, en men daarbij het nuttige der zaak over het hoofd ziet. Wat wij echter ten hoogste afkeuren, is, dat te 's H ige deze zaak wordt gebezigd als een middel om tegen de regering eene demonstra tie uit te iokken, waarbij ligtgeloovigen en onkundigen zoo gemakkelijk worden medegesleept. Fries. Ct. Uit het verslag in den gemeenteraad .uu Groningen dezer dagen uitgebragt over de werking der stedelijke gasfa briek, gedurende het vorige jaar, is het geblekeu dat de overwinst der fabriek 31339.11 heeft bedragen. Behalve de geheele kostelooze verlichting der straten van het raad huis enz. heeft de fabriek een voordeel van j 10550.11 aan de gemeente opgeleverd. De prijs van het gas wordt met april aanstaande, met 2 centen per kubieke el verminderd. 's Gravenhage, 7 Maart. De tweede kamer der staten- generaal heeft heden eene korte zitting gehouden en daarin besloten tot het in overweging nemen van het voorstel van den lieer Cool en eenige andere leden, tot verhooging der schade loosstelling aan de sla ven-eigenaars op het eiland St. Martin. Bij de kamer is ingekomen een wetsroordragt tot uitbreiding der wet van 1861, betrekkelijk de nationale militie. Heden op den middag ontstond een beginsel van brand, die echter door gepaste maatregelen spoedig bedwongen was, bij de vergaderzaal der tweede kamer, veroorzaakt door den verwarmingstoestel onder het gebouw. De zitting werd daar door een half uur vertraagd de schade is gering. 8 Maart. Bij besluit van hec>\ heeft Z. M. goedgevonden 1°. met ingang van 15 maart IS64 te benoemen tot minis ter van buitenl. zaken, den {heer mr. E. J. J. B. Cremers, thans lid der provinciale staten van Groningen 2°. met hetzelfde tijdstip eervol van de tijdelijke waarneming dier betrekking, onder dankbetuiging, te ontslaan den heer W. J. C. ridder Iluyssen van Kattendijke, minister van marine. Gorinehem, 5 Maart. Sedert het be\,ui der vorige week is de veldarbeid in deze streken algemeen begonnen. Allerwege is men reed3 bezig de vroege aardappelensoorten te pooten. Vele landlieden zelfs zijn daarmede geheel gereed. Ook de veldarbeid op de hooi- en weilanden is aangevangen. Sommige warm gelegene velden, vooral boomgaarden, vertonnen reeds jeugdig gras. Ook de boomen beloven een buitengewoon schoonen fruitoogst, ofschoon de vervulling daarvan grootelijks van gun stig weder afhankelijk is. De handel in boter is levendig. Heden betaalde men 1,20 voor het ned. pond. Voor de aard appelen werden van 1.20 tot 2 en 2,25 het mud betaald. De sultan gaat op reis naar Afrika vooral om Tnnis te bezoeken. Bij het station te 's Gravenhage is een perceeltje van ongeveer 85 roe den gesplitst in 38 deelen om daarop zoo \ele huizen te boawen, verkocht voor ruim 48 duizend gulden. De Pruisen hebben Oostenrijk bewogen orn Jutland mede te overmeesteren Iouie zal gesteld worden ouder de bevelen van een militairen gouverneur. Op 25 dec. jl is te Jeddo iu Japan het paleis vau den taikoen en op nieuwejaarsdag een groot gedeelte der stad afgebrand. De stenden van Fiuland hebben de doodstraf afge schaft. Te Yilla-Franca bij Nizza vril de fransche regering een tuig huis op groote schaal inrigten, waaraan eene oorlogshaven gepaard zoo zijn. Den 5n maart is het disconto der peterborgsche bank verlaagd tot op 6 pCt. De aartshertog Maximiliaao is ongesteld door een aanval van staatkundige griep. De uitvoer van paarden uit Engeland is in 1863 geklommen tot 5235 sinks ter waarde van ruim drie eu een vierde mil lioen gulden. Men wil weten dat Frankrijk in stilte Denemarken aanzet tot volharding. In Derbyshire en Leicestershire hebben de re gens overstroomingen veroorzaakt. Het geheele russische leger^ is op

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2