Ötmtcnlöixö. Gemengde Berigten. Ingezonden. Marktberigten. Dordrecht, 10 Maart. Tarwe tot vorige prijzen van de hand gegaan. Puiks jarige witte Z. en Overtn. ƒ8.40 i ƒ8.50, mindere 7.70 a ƒ8.20. Mooije nieuwe d°. 8.40 a 8.70, mindere en geringe 7.50 i S. Biamwe 7.20 a 7.50. Zomertarwe gevraag,1 eu hooger verkocht 7 «0 a S.30. Rogge 20 c. lager. Z. en VI. 5.60 i ƒ5.30, „verin, 5 a ƒ5.30. Gerst gevraagd. lYinterzakma.it ƒ3.80 a ƒ5, gestort ƒ5.41). Zomer zakm. ƒ4.20 i ƒ4.80, gestort ƒ5. Speit 'ƒ2.50 a ƒ3. Haver meer gevraagd; inl. voeder 2.50 a ƒ:3.10. beste dikke 20 c. hooger 4 afwijkende 3.20 a 3.50. Paardeboonen 4.S0 a J 5.40. Buiveboonen 6.50 a 8. H itte boonen ƒ11 a 14. Br. d°. 50 c. hooger ƒ7.50 1 ƒ10. Goed kokende bl. erwten ƒ7.10 a 7.20; afwijkende 6.20 a J 6-00. Witte koningsb. 7.20. Boekweit Peel 203 a 210. Jarige fransche 195. Middelburg, 10 Maart. Puike n, z. tarwe met weinig aanvoer ƒ8.20. a!ch. tarwe niet ruimer aanvoer, goede kwalit. S.25; puike s.50 a 8.75. Puike n. z. rogge ƒ5.75; puike wintergerst 5.75 d°. zomer 5. Walch. br. boonen ƒ10. N. IV. Paardebooneu ƒ5.40. N. VY. gr. erw ten 7.50. Burgerlijke Stand. GOUDA. veiidien staan in Sleeswijk 25,000 Oostenrijkers en inHoistein 12,000 man bomlstroepen, zoodat in de beide hertogdommen over het geheel ruim 90,000 maD staan. Be duppeter werken zijn nu uitstekend gewapend, terwijl zij bij den aftogt uit Bannewirke naauwelijks in verdedigba ren staat waren. Het deensch ministerie had in 't geheel niet aan een zoo snellen cerugtogt uit Sleeswijk gedacht, en daar om was, toen het leger Alsen bereikte, daar aan alles gebrek, aan gesehut zoo wel als aan schepen, aan ammunitie en fourage, en zelfs de Kolf Krake was te Kopenhagen nog niet geheel uit gerust. Sedert heeft men te Kopenhagen de vloot met de den Deuen eigene energie uitgerust en behalve de Skjold nog eet; tweede linieschip van al het noodige voorzien. Overigens is men met de uitrusting der reserve nog zoo ver ten achter, dat de reserve nog geen wapenrokken heeft, maar nog burgerkleê- ren draait. Het berizt, omtrent het in dienst stellen der burger-artillerie in Kopenhagen, bewijst hoe ook de hoofdstad van alle troepen ontbloot is. Z.j zijn waarschijnlijk, ofschoon zoo min de duit- sehe als de deensche dagbladen het vermelden, allen naar l're- dericia of de duppeler schansen gezonden. 10 Maart. B.j het aanvaarden van het commando over het deensche leger heeft de opperbevelhebber, de generaal Ger- laeh, een dagorder uitgevaardigd, welke zich onderscheidt door waardige, mannelijke taal, waarin de zware taak op de schou- deis .Ier troepen rustende, niet wordt verkleind, maar de vaste hoop wordt uitgedrukt, dat hoe groot de cvermagt ook moge zijn, waartegen moet gestreden worden, ieder daartoe geroepen, voor het vaderland en zijn pligt zal weten te sterven. Be jongste huiszoekingen in de provincie Posen in het werk gesteld hebben de overtuigendste bewijzen geleverd, dat de poolschgezinde partij aldaar nog niet ophoudt met zamen- zweren en dat voor durend wapenen en allerlei materieel tot ui'rusting van troepen worden bijeengebragt. Frankfort, 8 .Maart. Van eene goed onderrigte zijde ver neemt men, dat de oostenrijksche regering aan vie onderteeke naren van het londensehe verdrag van 1852 dezer dagen heeft toegezonden eene kennisgeving, waarin wordt gezegd, dat de regering in overeenstemming met Pruisen, het besluit heeft ge nomen, om de militaire operatien verder noordwaarts dan de grenzen van Jutland uit te breiden. Hierbij is echter deze be paling gevoegd, dat de voortzetting der militaire maatregelen in Jutland uitsluitend geschiedt met het doel, om den aanval op de duppeler schansen strategisch te ondersteunen, en dat derhalve het doel van den oorlog onveranderd hetzelfde blijft a's dit aanvankelijk was. Van de pruisische zijde is eene der gelijke verklaring aan de betrokken regeringen toegezonden 10 Maart. Be voor heden aangekondigde zitting van de bondsvergadering is verdaagd tot zaturdag. Men verneem:, dat de oorzaak daarvan moet gezocht worden in de nieuwe oostenrijksch-pruisische voorstellen en die van Saksen en Wur- temberg betreffende liet bijeenroepen van de holsteinsche stenden. Kopenhage, 10 Maart. Uit Middelfart is gisteren offi cieel berigt ontvangen, dat de vijiud inet eene sterke kolonne infanterie eene achterwaartscbe beweging heeft gemaakt, tus- schen Erritso en Bordup. Snoghoe is heden ontruimd. Be koninklijke garde vertrekt uit Kopenhagen, alwaar de militaire dienst thans door de nationale garde wordi waargenomen. Stockholm, lü Maart. Men verzekert dat Kuslaud zich verbonden heeft een armeecorps van 150,000 man bijeen te bren gen, weike strijdmagt tegen Zweden zal gerigt worden, ingeval deze mogeiiheid eene alliantie sluit met Prankrijk en Engeland. Gouda, 12 Maart. De provinciale staten van Groningen hebben 111 hunne zitting van 9 dezer tot lid van de eersre kamer der staten-generaal, in plaats van wijlen den heer mr. J. W. Quintus, benoemd mr. A. J. van Roijen, oud-lid der kamer. De Arnh. Courant zegt van den nieuwen min. van bui- tenl. zaken, dat de heer Cremers een perfect gentleman is. Hij heeft veel gereisd en daardoor relatien aangeknoopt aan de meeste hoven op het vasteland. De nieuw benoemde min. moet zich gemakkelijk en vlug uitdrukken in onderscheidene talen. Hij is r. katholiek van belijdenis. De tegenwoordige onvrijheid der duilsche vlag in de Oost- en Noordzee, enz. heeft aanvankelijk voor de zoo belang rijke koopvaardijvloot van Groningen reeds het gunstige gevolg gehad, dat die schepen zeer gezocht en hunue vrachtprijzen zeer gerezen zijn. Het Handelsbl., thans ook eene korte opwekking leve rende voor het vormen van hulp-comités voor gekwetsten in oorlogstijd herinnert er aan, hoe nu in den deenschen oorlog in Flensburg de gekwetsten op de straten lagen, bij gebrek aan handen, om hen te vervoerentoen derhalve de artillerie moest passeren, werdeu die slagtoffers van den oorlog overreden eu verpletterd. Bij gebrek aan linnen, windsels en pluksel, moes ten even als in 1859 bij Solferino, verscheidene gek we sten ver bonden worden met klei, hooi eu stroo, hetgeen weeselijke smarten veroorzaakte. 's Gravenhage, 9 Maart. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer cir. P. van den Heuvel, nieuw benoemd lid in het hoofdkiesdistrict Eindhoven, na het afleg gen der gevorderde eeden, zitting genomen. Aan de orde was de beraadslaging over het wets-outwerp tot regeling van de wijze van beheer en verantwoording der geldmiddelen in Ned. Indic. Die beraadslagingen liepen over het hoofdpunt in quaestie, namelijk de vaststelling der indische begrooting bij de wet, gelijk bij dit ontwerp wordt bedeeld. Dc hu. Heems kerk Az., Nolthenius en Wintgens verklaarden zich daartegen, terwijl de hh. Storm van 's GravesaiSde, van Limburg Brouwer, Gevers Deynoot, Dirks en Zijlke. er voor waren. De eersïge- noemden waren van meeniug dat de grondwet de vaststelling dier begrooting b.j de wet niet verlangde, dat zij niet wen- schelijk was te achten, en niet gunstig zou werken op de wetgevende magt alhier. De heer Heemskerk Az. achte dit wets-outwerp zelfs bijkans gelijk staande met eene grondwets herziening. Door hen die zich voor het hoofdbeginsel der wet verklaarden, werden de bovengenoemde grondwettige bezwaren wederlegd. Zij meeudeu dat uoch uit de geschiedenis, noch uit de grondwet zelve bleek dat de vaststelling der indische begrooting bij de wet verboden werd, beschouwden het ont werp als eeu complement der in de grondwet nedergelegde bepalingen met betrekking tot het koloniaal beheer, terwijl'het hoofdbeginsel zou leideu o;n eeu goed beheer iu ludie :e be- vordereu eu het koloniaal slot voor Nederland te behoudeu. 10 Maart. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer der staten-generaai z;jn de geloofsbrieven iugekomeu van den heer dc lveverberg. De beraadslaging over de oost-iudi- sche comptabiliteitswet is voortgezet. Dc heeren (Jodcfroi en Y iruly verklaarden zich zeer voor he! hoofdbeginsel de vaststelling tier iudisuiic begrooting bij de wet. l)e heereu van Heemstra, Groen en Mijer bestreden het. Morgen zal dt heer van Bosse dat hoofdbeginsel uitvoerig verdedigen. 11 Maart. In de zitting der tweede kamer van heden zijn de algemeene beraadslagingen over de indische comptabi liteitswet voortgezet, doch niet ten einde gebragt. lier grootste gedeelte der zitting is ingenomen door de redevoeringen van den heer vau Bosse en van den minister van Koloniën, die het hoofdbeginsel en de voorname onderdeelen van de wet in het breede hebben verdedigd. Ook de heer Van Nispen heelt het wetsontwerp, wat de hoofdstrekking aangaat, aanbevolen. Morgen voortzettiug. Langerak, 10 Maart. Heden morgen had op de rivier de Lek het volgende ongeluk plaats. De schippersknecht van een vóór Schoonhoven laverend schip werd bij het overgaan van de fok overboord geslagen, met dat ongelukkig gevolg, dat, niettegenstaande van verschillende zijden pogiugen ter redding werden aangewend, de ongelukkige den dood in de golven vond. De verdronkene was een oppassend, ongehuwd persoon van 35 jaren, en, afkomstig van Vianen. Tot heden avond is het nog niet gelukt den drenkeling op te visscnen. In Brazilië zijn al de slaven in vrijheid gesteld, die het eigendom waren der kloosters en van de vreemdelingen, die onderdanen zijn van een staat, waar de slavernij is afgeschaft. Be fransche staatsman de Thouvenel zegt, dat de Franschen naar den Rijn zullen oprukken, als de Pruisen zich hebzuchtig betoonen. Oostenrijk wil niets weten van Au- gustenburg, doc.. Beijeren is hum zeer genegen. Frankrijk beijvert zich zeer om Deuemarken tot -.olhouden aan te sporen en tevens om de kleine duitsche staten tegen de twee groote op te zetten. Men is iu Buitsch- laml druk bezig met plannen ter verdeeling en verruiling der ingenomen hertogdommen. Geheel Europa kiest partij voor Benemarken als dit zooveel helpt als de sympathie voor Poleu, dan is de deensche monarchie verloren. De oorlog op Nieuw-Zeeland is geëindigd. In Sleeswijk ziju deensche muut eu banknoten afgeschaft, als wettig betaalmiddel. Door Hamburg is eeu pruisische belegerings-trein van 50 mortieren ge passeerd. Rusland ligt in Cireassie 70,000 man. Tusscben leer dam en Schooiirewoerd is een watermolen verbrand Men geeft Napoleon de schuld der laatste minister-verandering in Spanje. De gascoke wordt te Groningen afgeleverd voor 25 c. bet mud. Te Koldiug worden hos pitalen opgerigt Eene rijke eugelsche dame heeft aan de Soeiété de spiritisme een legaat van 10,000 frs. gemaakt. Men klaagt in Enge land over den nadeeligen invloed der petroleum-fabrieken op de gezond heid. Te Amsterdam verzamelt men ook giften voor de betrekkingen van gesneuvelde of gevangen duitsche militairen. De fiansche regering wil 120 millioen frs. leenen bij de spoorweg-maatschappijen. Gedurende elf maanden van 1863 zijn te New-York aangekomen 146,519 landverhui zers. In de zuid-russische provinciën zijn zeer productive petroleum- brounen ontdekt. De belasting op de mout rendeert in Engeland 72 millioen galden. In twee dagen is te Parijs uitverkocht eene eerste oplaag van 20,000 exemplaren der volksuitgave van Renan 's leven van Jezus. Men wil Berlijn door eeu spoorweg verbinden met Stralsnnd. Vier oostenrijksche fregatten zijn Messina en Malta gepasseerd, koers zettende om de west, met bestemming om jagt te maken op deensche schepen. Er beerscht eene buitengewone gisting in de steenkolen- en ijzermijnen van Zuid-Wallis. Het geldt eene verhooging van loon. 12u,0<»0 rukken uit het binnenland aan op de oostenrijksche en pruisische grenzen. In Spanje wil het nieuwe ministerie achteru't. Wij zien steeds raet gespannen verwachting uit, naar eene decisie, van de reeds zoo lang bij den gemeenteraad aanhangige gaszaak maar te vergeefs. Blijkbaar wordt deze belangrijke zaak op de lange baan geschoven. Bij herhaling hebben wij ons bij gemotiveerde requesten tot het bestuur gewend, zonder eenig antwoord te mogen ontvangen, wat toch mag de reden zijn der vertraging en het niet afdoen van deze zaak? Zou een deel van het bestuur de verlenging der concessie willen verhinde ren, om spoediger in liet bezit van eene eigene gasfabriek te zijn? Dit is toch niet denkbaar, na de rede van een iid van het dagelijksch bestuur in eene publieke raadsvergadering, waarbij zoo grondig beweerd werd het niet wenscheiijke voor eene gemeente om eigen gas-exploitatie te hebben. De gasmaatschappij doet voorstellen, inderdaad in het belang van de burgers, in het belang der gemeente, eu ook iu het belang dier m aatschappij zelve. Het belang der burgers is goed koop gaslicht te branden, en niet gepriveerd daarvan te blij ven door hooge prijzen. Iu het belang der gemeente omdat na verloop der concessie jaren, geen contract zal kunnen aan gegaan worden, dat voordeeliger voor de stad is, dan het be staande, waarvan verlenging gevraagd wordt. In het belang der gasmaatschappij, omdat de schulden die gemaakt zijn tot het in orde brengen der fabriek en het vernieuwen van het pijpennet, over een langer tijdvak kunnen gedelgd worden. In de laatste raadsvergadering waarin de/e zaak behandeld werd, is besloten, om een' deskundige uit te noodigen om te onderzoeken, of de capaciteit der branders in de buiteustad en achterbuurten, gelijk was aan die der binnenstad; ook zoude gasmaatschappij eeu' deskundige stellen, bij dat onderzoek. Dit obstakel had 'aats nadat de raadscommissie, die met zooveel zorg de zaak heeft behandeld, alle punten van verschil met de gasmaatschappij ten genoege van den raad eu van ge noemde maatschappij, had uit den weg geruimd. Tot zoo ver, eu verder niet is deze belangrijke zaak geko men, eu nu schijnt Let uit te zijn. Wordt er getwijfeld door min deskundigen, aan de goede inrigting der gasfabriek, pij pennet of branders iu de binnen- of buiteustad; dat er dan toch een onderzoek door erkende bekwame mannen plaats heb- be, maar laat eene zaak, die de belangen der burgers geldt, tot afdoening komen; de waardigheid van den gemeenteraad verbiedt nog langer uitstel. Eenige Gasveebuuikebs. De tooueelvoorstelling, welke door eenige onderofficieren van het 4e regement infanterie alhier in garnizoen met toestemming van den hoog geachten kolonel kommandant vau het regement ten voordeele der noodlijdenden te Katwijk aan zee gegeven is, heeft zeer voldaan; met genoegen zagen wij door de opvoering van het blijspel „de barbier van Straatsburg," welk stuk meesterlijk V3ii stapel liep, en met de twee andere uitmuntend uitgevoerde blijspelen de lachspieren van allen in beweging bragt, zoodat wij overtuigd zijn een ieder die deze voorspelling heeft bijgewoond regt voldaan de zaal verlaten heeft. Zijn wij wel onderrigt dan is er eene som van 35 aan de behoeftrgen te Katwijk overgemaakt. Wij vernemen tevens dat binnen kort nog eene laatste voorstelling alleen bij inteekening zal plaats hebben en wel in de schouwburgzaal op de haven waarvan de gedeeltelijke opbrengst voor eene liefdadige instelling in deze stad zal worden aangewend. De opvoering van het reeds zoo met succes uitgevoerde blijspel ,,de tulpenhandel" en nog eene uitvoering van „de barbier van Straatsburg" zal genoeg tot aan beveling strekken, om tot de iiefdadige poging van onze mi litairen mede te werken. T. Gouda, 10 Maart. Tarwe, Foolsche 2400 n. 305. Zeeuwsche per mud ƒ8.80 ji ƒ9.25. Bogge, Koningsb. 6.50 a ƒ6.75. Dantziger 6.50 a ƒ6.75. Zeeuwsche ƒ6.25 a 6.60. Gerst ƒ4.60 a ƒ6. Haver ƒ3. h ƒ4. Puike blaauwe erwten ƒ7.40 a ƒ8. Boekweit, Fransche 205 en N. Brab. 235. De veemarkt met geringen aanvoer, de handel traag. Boter ƒ1.20 a 1.28. Woensdag werd alhier de eerste groote kaasmarkt van dit jaar (de laatste van het oude gewas) gehouden; daar genoeg zaam reeds alles vooraf was opgekocht, was de aanvoer zeer gering en bestond deze slechts uit 23 partijen, die vlug weg gingen tegen ƒ19 a ƒ261/2» al naar gewigt eu kwaliteit. 33 Gift, 10 Maart. Bij voldoenden aanvoer, levendige han del in witte tarwe, paarueboonen en haver, het overige ruim de langzaam op tot fiks vorige prijzen. Tarwe 8.10 a ƒ8.60. Rogge 5.80 a 6.20. Wintergerst ƒ5.10 a 5.40. Zomergerst 4.60 .V5.10. Korte haver 3.50 k/3.S0.*Lange ^u- f 2.60 a 3.10. Duiveboonen ƒ7. Parrdeboonen f 5.40 a 5.80. Br. boonen 9 11. Gr. erwten f h 10. U itte erwten ƒ6.75 a ƒ7. Aan stads waag gewogen van 4—10 maart 125/8 en 96/16 boter, te zamen 3480 n. llooiboter 55 a ƒ63 het vierde, ƒ1.375 a 1.575 per n. (t£. Deventer, li Maart. Tarwe 8 a 9. Rogge 6 a 6.40. Boekweit 6 a 7. Gerst 4.50 5 5.25. Haver 3 a 3.75. Boter pr. 20 ned. <S\ le s. 22.50 ƒ25. Infer 21.50 a 22. 2* s. 20 5 2,. Zwolle, 11 Maart. Mióóelprj-en. Tarwe 8.50. Rogge ƒ6.40. Boekweit 6.82. Gerst f 5.10. Aardapp. ƒ1.70. Boter pr. ned. 1.10, 20 ned. 25.25. Groningen, li Maart. Boekweit 10 c. lager. Andere Granen met weinige verandering. Londen, 7 Maart. Tarwe stil en volle 1/lager te kooppuike oude vreemde bleef vast, maar alle andere soor ten zijn flaauwer; fransch meel 1/6 a 2/per zak goedkoo- per, gerst 1/lager en haver 6 d. Aanvoer van 29 febr. lot i maart 855 qr. inl. en 6214 qr. vr. tarwe, 1094 qr. inl. en .>300 qr. vr. gerst, 1004 qr. inl. en 9149 qr. vr. haver. Van de veemarkt van heden werden aangeboden: 4210 runderen, 13S kalveren, 169SU schapen en 280 varkens. 8 Ma art. Boter, Friesehe 120/Kampen en Zwolle 108/ a 116/Kaas Edam 52/ a 60/en Gouda 46/ a 52/-. 9 Maart. Granen. Tarwe met weinig vraag tot vorigen prjs; gerst stil, zoo ook haver. Aanvoer van 69 maart 220 qr. inl. en 3570 qr. vr. tarwe, 1010 qr. inl. en 3020 qr. vr. gerst en 7340 qr. vr haver. 10 Maart. Aan de veemarkt van heden werden aange boden: 940 runderen, 173 kalveren, 44S0 schapen en 150 varkens. De markt verkeerde in gedrukte stemming; prijzen onveranderd. 11 Maart. Boter. Friesehe 120/Tarwe gedrukt. Haver 6 d. lager. Gkbobkn; S Maart. Aaltje Cornelia, ouders C. de Mol en I.. vau Os. Cornelia Jacoba IMena, ouders II. A. Daudt en M. R. Geigw Willem Hendrik Pieter, ouders H. van der Krafts en WJ. Jansen. 9. Cornelia, ouders F. van Dain eu M C Seboltcn Heudrikus An»ho- iiius, ouders C. \Y. Htnsbroek eu M. Frie. 10. Niculaa* AniLouins, ouders 5. J. rriiiHfi.lt rg tn M. van Vliet. Pieter Céndk, oudtra i' Muilaart en C. J. van der Kleiju. I-eonard, ouders J. ieuweuhuiscn en M. van Leeuwen. Overleden? 6 Maart J. M. Thim, l1 m. 8. V l.af< U-r, 31 j. P. Hardenberg, 79 j 10. M. van der Hooij, 2 j. 5 m. il. G. snel, 20 j. M. van Vliet, 40 d. WOERDEN, van 4 tot en met 10 Maart 1S64. Overleden -. Lena van Vegten, 18 j Willemiena Aktta >iklel, wed. M. Groos. Johanna Grebtn, Wed. J. Zegers, 52 j. OUDEWATER, Ingeschreven van 2 tot 8 Maart IS64. Bevallen: Maria Vergeer, geb. Middelkoop, z. Overleden: Johaones Langerak, 2 m. Aart Hoogendoorn, 72 j. ge huwd met Dirkje van den Berg. Johanna Maria van Dijk, 2 m Jan van den Berg, 26 j. gehuwd met Pieternella van Duuren. Xeeltje Sophia van Wijngaarden 55 j gehuwd met Boudewija Doesburg

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2