Binnenland Gemengde Berigten. Ingezonden. iLit ik tiietr.w kiizer zich verbindt om Frankrijk in eens of in termijnen ;il de kosten te vergoeden, die de expeditie naar Mexico heeft gevorderd of nog vorderen zal. Daarna heeft hij het regt, des verlangende, de terugroeping der fransche troepen te eischen. Er heerscht overigens tussehen de beide keizers de beste verstandhouding. Het afscheid, dat Maximi- liaan van deu keizer en de keizerin genomen heeft voor zijn vertrek naar Engeland, was regt hartelijk. Men kan geen beter bewijs voor die goede verstandhouding geven, dan het feit dat onze keizer den graveur der fransche bank gemagtigd heeft, om eene gravure te maken voor de nieuwe mexicaansche bank- billettenhet model is onmiddellijk daarna door hem vervaar digd en bereids door den aartshertog goedgekeurd. Daaruit schijnt te blijken, dat het met de oprigting der mexicaansche bank ernst is. 14 Maart. De Pays verzekert dat Beijeren dezelfde po litiek zal blijven volgen, die het ten opzigte van de kwestie der deeusche hertogdommen tot nog toe gevolgd heeft, daar de nieuwe koning het als zijn eersten pligt beschouwt, in dit op- zigt aan de wenschen zijns vaders te voldoen. La France, sprekende over de geruchten betreffende eene conferentie, meent te kunnen verzekeren, dat Engeland en Rus land zich beijveren om Denemarken over te halen tot een wapenstilstand, op den grondslag der bepaling, dat ieder der vijandelijke partijen, tijdens de onderhandelingen, in het bezit blijft der door haar alsdan bezette positien. Het blad voegt er bij, dat de beide genoemde mogendheden hierbij de deensche regering opmerkzaam hebben gemaakt op de herhaalde verkla ringen van Pruisen en Oostenrijk, betreffende hunne gezindheid tot eerbiediging der integriteit van Denemarken, zoowel als op het feil, dat de beide groote duitsche mogendheden thans haren invloed op den duitacheu boud trachten uit te oefenen, tea einde de gezamentlijke duitsche staten te doeu besluiten tot de aanneming van het voorstel betref.nde eene conferentie op den hierboven genoemden grondsF0. Weenen, 14 Maart. Naar luid van berigten uit Hon ga- rijen en het Lombardisch-Venetiaausch- koningrijk worden al lerlei pogingen aangewend door de revolutionaire partij in Italië om rustverstoringen te weeg te brengen, ten einde de regering van dien kant te bemoeijelijken. Tot heden hebben zij huunen misdadigen toeleg zien verijdelen door de houding der bevolking zelve, welke zij willen opruijen. Mogten zij nog stoutmoediger worden en opentlijker te werk gaan dan tot he den het geval is geweest, dan zullen spoedig nieuwe maatre gelen door de regering worden genomen om de rust des lands, waar uie wordt bedreigd, te verzekeren. Men verwacht name lijk nieuwe versterkingen van de troepen in de bedoelde deelen des lands gestationeerd. Op de beurs alhier liep heden het gerucht, dat Dene marken het voorstel tot het houden eener conferentie zou hebben aangenomen. Berlijn, 15 Maart. De Staatsanz. behelst een telegram uit Gravestein, dd. 14 dezer, waaruit blijkt dat de brigade Ro der met verscheidene bataillons, Xubel zonder moeite en Racke- bull na een levendig gevecht genomen heeft. De Pruisen ver loren bij dit gevecht een pa^r officieren en eenige manschapen. Voor Duppel hebben eenige voorpostengevechten van weinig belang plaats gehad. LI. Zondag zijn deensche troepen bij Lilansölie door twee compagnien van het 15de en 55ste regi ment op de vlugt geslagen, waarbij onze troepen 33 gevangenen maakten. Hamburg, 15 Maart. Volgens een brief uit Sleeswijk verkeeren de deensche troepen te Fredericia in een verschrik- kelijkeu toestand. Zij zijn door de vermoeijende marschen geheel uitgeput. Er bestaat ouder hen veel ontevredenheid en de hoop op een goeden uitslag is zeer verminderd. Gouda, 15 Maart. De uitgever A. W. Sythoff, te Leyden, heeft ter pese gelegd eene uitgave getiteld: Algemeen Woor denboek van Kunst en Wetenschap voor alle standen, bewerkt naar Nieuwenhuis' Woordenboek, het Conversations-Lexicon en andere bronnen. Hij meende het publiek daaromtrent te moe ten inlichten en verzoekt ons te berigten „dat de eerste uitgaaf van het Woordenboek van Kunsten en Wetenschappen, is eene bewerking, in verband met onze ne- derlandsche toestanden, van de vijfde uitgaaf van het Conver sations Lexicon, in de jaren 1820 tot 1844 door wijlen den Heer H. C. A. Thieme te Nijmegen uitgegeven. „Dat door zijn voorganger, volgens prospeetus van 1 oet. 1851 een nieuwe uitgaaf is aangekondigd naar de tiende uit gaaf van Brockhaus' Conversations Lexicon, welke door hem met veel moeite, zorg en opofferingen wordt voortgezet. „Dat nu het hem is bekend geworden dat een ander uitge ver in zijne reglen treedt door de inschrijving te openen op eene hollandscbe bewerking van het Conversations-Lexicon hij besloten is om een boek te geven dat deugdelijk, beknopt, naauwkeurig, behagelijk en daarenboven zóó goedkoop is, dat deze uitgave alle concurrentie zal overtreffen, zoo als) uit fde eerste aflevering die dezer dagen het licht ziet, zal blijken." Bij den boekhandelaar G. L. Funkt: te Amsterdam is uit gegeven de eerste aflevering van een nit het hoogduitsch ver taald handwoordenboek bij het gebruik van den bijbel, dat zonder eenigen geleerden omhaal eenvoudige en duidelijke op helderingen geeft van eigennamen en vreemde uitdrukkingen, die geschikt zijn den gewonen lezer te icgt te wijzen en hem' behulpzaam te zijn om te verstaan wat hij leest. Het boek biedt de uitkomsten der wetenschap en beveelt zich gunstig aan door het vermijden van alle twijfelachtige en betwiste ver klaringen; het is een bruikbaar hulpmiddel voor allen, d:e zich niet kunnen inlaten met eigene, tijdroovende onderzoekin gen. Met nog vier afdeelingen van gelijken omvang zal het wer.je compleet zijn en niet mee,- dan twee gulden kosten. In de te Roermond verschijnende weekbladen leest men een voor die gemeente zeer vleijenden brief van den minister van binnenlandsche zaken, waarbij berigt wordt, dat er op staatskosten eene rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen cur sus zal worden opgerigt. Algemeen is dit besluit des minis- 'ers met groote blijkschap vernomener is gevlagd, geïllumi neerd en er zijn groote feesten gegeven geworden. Reeds vroeger is gemeld, dat deze school in de gebouwen, aan de stad toebe- hoorende en tot nu toe bij het bisschoppelijk collegie in gebruik, zal worden gevestigd, terwijl aan den bisschop van vege de stad is aangeboden een stuk grond met 40,000 voor den bouw van een nieuw bisschoppelijk coilegie en eene jaarlijksche bijdrage uit de gemeente-fondsen van 1500. 'S Gravenhage, 14 Maart. De allerbelangrijkste «et op koloniaal gebied welke na het regerings-reglement voor Xederl. Indie, is tot stand gebragt, is heden door de tweede kamer, na korte diseussie over de onderdeden aangenomen met 88 tegen 12 stemmen, ter .vijl om verschillende redenen, met of zonder kennisgeving, nog afwezig waren 14 a 16 leden, behooiemle tot de liberale rigting ook op koloniaal gebied. De discussie zelve van heden, na het belangrijk vierdaagsche debat over het zaturdag met 39 tegen 12 stemmen aangenomen hoofdbeginsel, leverde weinig belangrijks op. Alleen heeft de minister van koloniën verklaard, dat zijn ambtgenoot voor de financien ge heel overeenstemde met al de hoofdbeginselen dezer wet, eu dat de regering, hetzij nog in den loop van dit zittingjaar, of stel lig in den aanvang van het volgende, de wet tot regeling van de nederlandsche comptabiliteit zou aanbieden. Tegen stemden de HH. Taets van Amerongen, Hoekwater, de Brauw, Begram, van Asch van Wijck, van ï'oreest, Nolthe- ums, Schimmeipenninck, van Heemstra, Wintgens, Mijer, en Lycklama a Nyeholt. Op voorstel des voorzitters wordt besloteD op aanstaanden Woensdag, ten 11 ure, aan de orde te stellen de volgende wets ontwerpen 1°. houdende bepalingen in geval van wanbetaling van boe ten in strafzaken; 2°. herziening van de kiestabel; 3°. intrek king der quarantaine-maatregelen; 4°. bekrachtiging der heffing van haven- sluis- en tolgelden ten behoeve der provincie Groningen, 5°. goedkeuring eener ruiling tussehen den staat en het r. k. parochiaal kerkbestuur te Groningen6°. tractaat met Liberia; 7°. tractaat met Italië; 8°. verhooging van hoofdstuk III B der staatsbegroo'.ing voor 1863; 9°. wijziging der wet omtrent de militaire Willemsorde; 10°. onteigening van perce len ten behoeve van den spoorweg ZwolleKampea; li", idem DeventerZwolle; 12°. idem Kuilenburg—Zalt-Bommel. 15 Maart. Tot heden zijn er geene nadere berigten no pens den ziektetoestand van Z. M. den koning van Wurtem- berg alhier ontvangen, hetgeen doet vermoeden, dat de toestand van den hoogen lijder niet is verslimmerd. Heden heeft de heer mr. Creiners, nieuw benoemd mi nister van bnitenlandsche zaken, tevens belast met deaf'eeling roomsch katholieke eeredienst, zijn ambt aanvaard. Alblasserwaard, 14 Maart. Met betrekking tot het ongeluk, den 10° dezer, nabij Schoonhoven, op de rivier de Lek voorgevallen, vermelden wij, in het publiek belang, nog het volgendeNadat door verschillende personen, en op meer dan eene wijze, gedurende bijna twee volle dagen was ge- vischt, om het lijk van den overboord geslagen schippersknecht te vinden, werd door iemand de opmerking gemaakt, dat men nog volstrekt niet op die plaats had gezocht, waar die persoon overboord gevallen was. Als uit éénen mond werd de opmer king gemaakt, dat dit ook onnoodig was, daar de snelstroo- mende rivier noodwendig den drenkeling benedenwaarts moest hebben medegevoerd. Daar alle, tot nog toe aangewende po gingen nogtans vruchteloos waren gebleven, onderzocht men dan eindelijk, ten langen laatste, zoo na mogelijk op, of even boven de plaats, waar het ongeluk voorviel, met dat gevolg, dat mer, bij de eerste poging reeds slaagde, en het lijk van den bodem der rivier te voorschijn bragt, en wel juist op de plaats, waar gezegde persoon voor de oogen der toeschouwers in i.e diepte verdwenen was. Moge men bij dergelijke voor vallen deze ervaring in gedachte houden, welligt zijn daardoor 111 t vervolg meuschenleveus te redden. Woerden, 14 Maart. LI. vrijdag vergaderden alhier de leden en genoodigden der Rederijkerskamer „Nut en genoegen" en droegen de welkende leden het stuk voor, getiteld: „Naar Amerika." Hoewel deze kamer nog zeer kort geleden was op- gerig i de leden uit officieren van het hier in garnizoen liggenae bataillon infanterie bestaande, dus weinig tijd hadden gehad zich te oefenen, werd dit schoone en moeijclijke stuk uitmuntend voorgedragen en droeg de algemeene goedkeuring weg. Onze stad zal zich belaas niet lang kunnen verheugen met de oprigting dier kamer, daar het garnizoen naar Gouda wordt verplaatst. Algemeen evenwel uit men den wensch, dat niettegenstaande het vertrek al spoedig ophanden is, de heeren leden ons nog op eene voorstelling zullen kunnen onthalen. De drie fransche provinciën in Cochin-China kosten jaarlijks 25 milli- oen en zullen weldra 3 a 4 millioen kunnen opbrengen. De voor een paar jaar te Dordrecht opgerigte beetwortelsuiker-iabriek wordt weder opgeheven en publiek verkocht. D: Denen hebbeu eene vergeefsche poging beproefd om deu bertog van Augustenburg op te ligten De spoorweg van de golf tan Perzie naar Middel-Indie zou met 1 maait in dienst komen. Het wetsontwerp ter invoering van het metrieke stel sel m Engeland is in het lagerhuis voor de tweede maal gelezen. 1 ruisen heeft eene leening gesloten \an 6 millioen thlr. reeds vroeger door den landdag goedgekeurd. De koers van uitgifte is 99 pCt. eu de intrest 4 en een half pCt. Portugal wil Italië bijstaan met 10 000 man als het met Oostenrijk in oorlog komt. De telegraaf boot heeft voor Autwerpen een schip met 75,000 kilo buskruid iu den grond et- loopen. Het oostenrijk^ch eskader is op weg naar de Oostzee. De L metroepen hebben bij Matamoras het mexicaausch gebied geschonden, «m katoen van de zuidelijken weg te halen. Te Veile in Jutland ziju' burgers doodgeschoten wegens herhaalde aanrandingen der vreemde m.li- tairen. ïjf deensche stoomschepen kruisen voor Mralsund, alwaar de Pruisische flotille nog door het ijs ingesloten ligt. Te Parijs zijn reeds 29 ontwerpen van nieuwe schouwburgen ingediend. De italiaanscbe regering koopt muilezels op. De fransche reserve gaat niet als ge woonlijk met onbepaald verlof maar slechts voor zes maanden naar huis. -- De beijersche vestingen worden gewapend en geproviaudecrd. Te Brussel is een klerikaal kabiuet tot stand gekomen, aan het hoofd staat ais min. van buitcnl. zaken Dechamps, de overige zijn oubeduideude per sonen. Leopold geeft zijn schoonzoon Max twee millioen voor de reis naar Mexico en voor de eerste kosten zijuer vestiging. De bevolking in Noord-Slees wijk is bepaald deenschgezind. De slechting der vesting werken op Korfu is geschorst. Do unictroepen zijn in Florida geslagen. Het engelsche lagerhuis beeft goedgekeurd de uitbetaliLg van 170 GU0 p. st. als eerste helft der afkoop van den scheldetoL Het paleis'vau den radja van Nagapur in Indie is geheel afgebrand De schade wordt begroot op 120,000 p. «t. Onder den ma.-.schalk Mac Mahon zullen dit jaar in het kamp van Chalons 60,00^ man vereenigd worden. Een nieuw japausch gezantschap komt in Laropa de opheffing vragen van de tractaten, waarbij de havens geopend verden. Men berigt dat ari- Car heimelijk heeft verlaten. Rusland he*ft te Koustantinopel passage ve.z.ocht voor een in Amerik- gebouwd pamserfregat. In En geland begint men t» gelooven aan bet spoedig bijeenkomen der conferentie -- De deensche infanterie is te Aarhuus scheep gegaan naar F.tdericia en Alsen. De kavalltrie is naar Viborg vertrokken. lit Namen meldt men, dat de Maas en de Sambre buiten hare oevers zijn getreden De Pruisen in Jutland verbieden den uitvoer van paarden, slagtvee en graan op straffe van confiscatie. De boedels van twee overleden Engelschen zijn tij de registratie aangegeven, de een op nagenoeg 10 en de ander 6 millioen guken. In Keuihessen zijn de «tenden opgeroepen tegen 30 maart Tot aan het einde van februarij is door de hoofdcommissie voor Augustenburg ontvangen 386,401 fi. 55 kreutzer. De grootvorst Ronstantijn krijgt verlof om terug te Leemi naar Petersburg. Te Heerden zijn twee gebouwen door brand vernield. in Portugal wil men het tabaks-monopolie afschaffen. De lessen aan de hooge school te Athene zijn voor drie weken geschc-st wegens ongeregeldheden der studenten. Dmgsdag morgen zijn ter reede van het Nieuwe Diep ge komen drie oostenrijksche oorlogsstoomschepen. Gisteren had ne. tweede concert der zangvereeniging Caecilia in het lokaal „Nut en Vermaak" plaats. De uitvoering der ten gehoorr gebragte stukken was allezins lofwaardig en de talrijk opgekomen leden gaven dan ook dikwerf blijken van hunne tevredenheid. Het bestek verbiedt ons in vele détails te treden; wij voelen ons echter gedrongen een enkel woord te wijden aan de dames en heeren dilettanten die voor dien avond welwillend de solopartijen op zich hadden genomen. Een drietal liederen voor baryton werd op eene fiksrhe wijze •door den heer de Graaf voorgedragen. Keuze en uitvoering der stukken waren prijzenswaardig. Ook de alt-solo in de „Geistliche Lieder" van Mendelssohn werd door Mile. B. Hoef hamer smaakvol gezongen. Hare fraaije krachtige stem had dikwerf gelegenheid zich in al haren omvang te doen ooren, en steeds was het geluid schoon en zuiver te noemen. Nog meer kon zij hiervan bewijzen geven in de twee aller- lieiste duetten voor alt en sopraan, welke zij met mevr Bekker zong. De zang dier beide dames leverde een waar kunstgenot op zoo welluuend en iueensmeltend klonken beider stemmen. Het „ich denke dein wa3 ravissant. Het concert werd beslo- en met de fma e der 4e acte van „les Hugenots". Dit krach tige koor werd met vuur en entrain uitgevoerd, en zoo wei /.Valentine (mevr. van Gennep) als „de St. Bris" en „de Nevers (de hh. isser en de Graaf) wedijverden om dit koor door de schoone uitvoering der solopartijen den meest mo^e- lyken luister by te zetten. Allen oogsten dan ook den meesreu bijval in. Toen het 1= gedeelte afgeloopen was en vóór dat de panse een aanvang nam werd op eene regt feestelijke wijze een be wijs van dankbaarheid en toegenegenheid der Dames en Hee ren werkende leden aan hunnen zoo verdienstelijken eu talent vollen directeur, den heer Bekker aangeboden. De heer van Gennep da rtoe uitgenoodigd, nam bei woord eu ngtte eene toespraak tot het auditorium, om het .le redenen mede te deelen die op een toeaal concert, ZEd. tot spreken noopten. In dé eerste plaats bragt ZEd. namens de Zaugvereeniging, hulde toe aan de Dames en Heeren, die steeds zoo welwillend de vaak moeyelyke solos op zich namen, en daaronder vooral aan den heer \isser, die zich sedert eeue reeks van jaren zoo verdien stelijk jegens oe Zangvereeniging m-akt. Hem werd dan ook met eene verdiende lulspraak het eere-lidmaatschap der zang vereeniging Caecilia door den heer van Gennep namens het bestuur, onder luide toejuichingen aangeboden Vervolgens rigtte de begaafde spreker het woord weder tot het publiek en schetste in eene sierlijke rede het bestaan der Zangvereeniging sedert hare oprigting, met weinige maar breede groolsche trekken. ZEd. vergeleek de oprigting met een plantje' waarvan de kiem, aan den school der aarde toevertrouwd, met zorg bewaakt moest worden, om haar niet reeds dadelijk te verstikken. Vervolgens schilderde ZEd. den wasdom dier teêre plant, hoe zij soras met tegenspoeden en gure vlagen te wor stelen had, maar, even ais een schip door storm geslingerd en nanr klippen gedreven, alleen zijn behoud .e danken heeft aan de bekwame en vaste hand van deu stuurman, even zoo bel oedde de bekwame eu vaste lading van deu heer Bekker de plant, die alleugs weliger opschoot en nu gewassen is tot ee-i boom, waarvan wij heden de vruchten plukken. Dit on geveer was de sominaire inhoud des heeren van Gennep's rede De bekwame redenaar ontwikkelde zijne parabole meesterlik en eindigde met het verzoek aan den heer Bekker, om het souv'eiiir (een prachtig met goud gemonteerde en met toepasselijke in scriptie voorziene dirigeerstok) terstond in te wydeu bij de woorden, die hem toegezongen zouden worden. Daarop bood Mevr. Roll allerbevalligst den orchestscepter den heer Bekker aan en zong toen met hare zoo schoone en zoo gevoelvolle stem de 2 volgende coupletten (wijze: „wieu Neèriandsch bloed") waarvan de 4 laatste regels door het koor herhaald werden: „De Zang is schoon, dien bosch en veld Als kunstloos loflied heft Een hooger eisch is ons gesteld, Een lied dat dieper treft, Dat als iD één welluidend woord, 1\ at elk gevoelt vermeldt, Een lied dat in volmaakt akkoord Ons veel tot één versmelt. Die taak is schoon, die eisch is >og. Der kunsten pail is steil, Wie steunt eu heeft ons doel in 't oog, Eu tijd en zorgeu veil? Miens staf heheerscht der zangen klank? Wie regelt maat eu toon Gij Bekkeii! U zij aller dank En aller liefd' uw loon." De heer Bax uit Dordrecht, die zoo menigmaal zijne schoone tenorstem tot opluistering van „Caecilia's" concerten leende en ook heden avond weder assisteerde, had zich ii,tussehen voor de piano geplaatst en accompagneerde. Bij het einde w erd de heer Bekker overstelpt met een bloemenregen van de Da mes werkende leden, die zich daartoe van bouqnetten voorzien hadden en de gansche zaal weergalmde vr.n daverende toe juichingen. Dit was een tooneel, dat waarlijk treffend genoemd mogt worden de heer Bekker was dan ook diep ontroerd en bedankte in weinige maar zielvolle woorden voor deze schitterende ovatie. Hij drukte den wensch uit, dat het per soneel der zangvereeniging steeds met den tot heden betoon den ijver en lust mogt voortgaan, dan k hij er trotsch op wezen, Directeur van „Caecilia" te zijn; en wij, wij hopen

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2