ömtcnlunït. Btnnenlanïu Gemengde Bcriglcn. Ingezonden. De aanlegplaats voor Stoomboot en. Marktberigten. Delft, 17 Maart. De aanvoer ter graanmarkt niet groot; de handel redelijk, eerst staance prijzen, later 10 a 20 c. hoo- ger. Witte tarwe ƒ8.10 a ƒ8.60. Rogge ƒ6 a ƒ6.50. Win- tergerst ƒ5 a ƒ5.40. Zomergerst ƒ4.70 a ƒ5.20. Korte ha ver 3.60 a ƒ3.80. Lange d°. 2.60 a 3.20. Duiveboonen Londen, 17 Maart. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de hoofden der Gemeentebesturen in dat gedeelte van Jutland, he veile door de ge it: eerden be^et is, naar het vijandelijk hout' k vartier gebragt zijn om her tot het verstrekken van de geeisr'-.e leverau ten te noodzaken. Lord PaljHTSIon heeft op de vraag van den heer Mon- ta_ .e oeaiituourd, dat het offieieie antwoord van Denemarken, OP bet lo'.r-tei betrekkeojk de conferentie nog gewacht wordt, m .ar it m 11 goede redenen heeft om te gelooven, dat Dene- uiirkt'n hel voorstel zal aannemen. Men schrijft uit New-York van 2 maart: Charleston wordt s eeds geboinbtrdeerd iet even weinig uitslag als vroe ger. De huizen vallen in elkander, maar de stad blijft in de handen van Beauregard. Keen als op Sumter maait er het zuiderkrir- tot bescherming van het puin. De rebellen zijn nog altijd actief en men mag eene spoedige hervatting der vijandelijkheden verwachten op eene groote schaal. De toestand van Europa verwekt hier weinig belang stelling, ten zij Waar het op handelsbelangen aankomt, maar het valt niet moeijelijk op te merken, dat men in stilte hoopt, dat de verwikkelingen aan gene zijde van den oceaan de op lettendheid van hetgeen hier voorvalt zullen afleiden. IS Maart. Lord Palmerston heeft in het Lagerhuis bij de beantwoording eener interpellatie, ondet anderen aange- tooud, dat het zeer te betwijfelen valt of het tegenwoordig e-ez ,g in Sleeswijk en Holstein zieh bevoegd zou kunnen achten tot eene b.aenroeping Tan de vertegenwoordigers dier her.og- domnen. Parijs, 15 Maart. Volgens de Nation is te Turyn sprake van de aftreding van het ministerie en van het samenstellen van ee'« nieuw kabinet, waarin de heer Katazzi de portefeuille van buitenlundsche en de heer Kicasoii die van binneulaudsehe zaken zullen bekomen. In de hoogste aristocratische kringen te Turyu is sprake van een huwd jksverbond tusschen den kroonprins eu de doch ter van dm keizer van Rusland. Prins Humbert is geboren 1+ Alaart 1-11; de grootvorstin Maria ALexaudrowna den 17den October 1S52. £r wordt beweerd dat in een ministerraad, dezer dagen «o Turvn gehouden, het besluit is genomen om twee groote legercorpsen van 50,0u0 man ieder bijeen te trekken; het eene aan den Miucio onder bevel van den generaal Üurando, het andere aan den Po on..er den generaal Cialdini. Die beide corpsen voeren den naam van observatie-leger. De botsingen, welke te Rome hebben plaats gehad, heb ben de aandacht" weder meer daarheen getrokken, zoodat sedert eentje dagen de romeinsehe kwestie weder op het tapijt is ge- bract in onze poli'ieke kringen. Men hoopt dat de betreurens waardige feiten die zich hebben voorgedaan voor den keizer eene heilzame waarschuwing zullen zijn ten opzigte van de treu rige rol, welke hij daar ginds de fransche troepen laat spelen. cDagelijks ontvaugt de kerkeraad een aantal protesten te gen de ontzetting van den predikant, den heer Coquerel, zoo uit deze stad als de departementen. In afwachting dat dit collegie een besluit nopens die thans tot duizende geklommen protesten neme, heeft het genootschap 1' Union besloten den heer Coquerel OOOÜ frs. per jaar toe te leggen, tot het houden van wekelijksche godsdienstige voorlezingen. lij Maart. La France zegt dat Denemarken twee voor waarden stelt tot aanneming van het voorstel betreffende eene conferentie, namelijk: 1°. dat Sleeswijk van Holstein gescheiden zal blijven, eu 2». dat de vijandelijkheden inmiddels niet ge schorst zullen worden. W-even, 16 Maart. De Gen. Corr. bevestigt, dat Dene marken deu wapenstilstand op de basis van den status-quo heeft aangenomen, onder voorwaarde dat de geallieerden niet verder in"Jutland zullen voortrukken en met de belofte, dat de duilsche schepen niet verder verontrust zullen worden. Berlijn, 16 Maart. In weerwil van de grootste moeije- lijkheden, is het eindelijk gelukt de eerste batterijen bij Gam- melnark en IV euningbund, in den nacht van 11. zaturdag ge reed te maken en te wapenen. Onmiddellijk openden de deen- sche batterijen daarop haar vuur, hetwelk in tien loop van den dag door onze batterijen beantwoord werd. Uit Sleeswijk wordt gemeld, dat de civiele commissarissen eerlang zullen overgaan tot het ontslaan van alle „zwarte gen darmen," zoo .Is daar te lande worden genoemd de ouderlingen, diakenen, onderwijzers en predikanten, omdat zij het zijn ge weest, die het meest hebben bijgedragen om het duitsche element met geweld te verdringen. De nieuwe ambtenaren zullen natuurlijk alien behooren tot de duitsche partij. Men beweert, dat de regering het plan heeft opgevat, om den landdag binnen kort bijeen te roepen en een wetsont werp in te dienen tot het verleenen van een crediet vau 50 a 60 miliioen thaler. Omtrent het tijdstip der bijeenroeping is het ministerie nog niet tot een vast besluit gekomen. Engeland doet de giootste moeite, om het Deensehe mi nisterie tot het voorstel van Oostenrijk en Pruisen betreffende den wapenstilstand, den 7" dezer gedaan over te halen. Lord Palmerston heeft zelfs gr Jreigd, dat Engeland Denemarken an ders in den steek zou moeten laten. Dien ten gevolge wordt over het voorstel der geallieerden te Kopenhagen beraadslaagd, 't geen in allen gevalle een goed teeken is; of het aangenomen zal worden, valt echter nog altijd te betwijfelen. De Morning Post uit de vrees, dat het antwoord weer vertraagd worden of met zuike voorwaarden gepaard gaan zai, dat de duitsche mogendheden die onaanneuieiijk zullen achten. Denemarkens antwoord zal denkelijk ook nog om eene andere reden te laat komen. Het bevestigt zich namelijk, dat liet bombardement van de dnpneler schansen den 13den dezer een aanvang genomen heeft. Men heeft de zaak eerst eenigzins ge heimzinnig behandeld. De Kreuz.z., die het eerst meldde, dat de vijandelijkheden te0. n die werken begonnen waren, beging eene ouvoorzigtigbeid en is er ook niet weder op terug geko men. Heden wordt dat berigt echter door den Staatsauzeiger bevestigd. Het spreekt van zelf, dat de mogendheden nu op nieuw aanleiding hebben om verder op te rukken eu zich daar van niet p.. rseling zullen laten afhouden door een besluit van Denemarken, iu de elfde ure genomen. De tijding, dat in Zweden krijgsloerustingen gemaakt worden, heeft hier weinig indruk gemaakt. Men gelooft hier niet aan eene active tusschenkomst van Zweden ter gunste van Denemarken. Als het kabinet van Stockholm in de daad een eskader ui rust eu troepen op Schonen bijeentrekt dan zal dit waarschijnlijk meer moeten dienen, om voor alle gebeurlijkhe den Zwellens belangen te handhaven, dan om den troon der Giucksbur.ers te ondersteunen. 17 Maart. De Brest. Ztg. behelst een telegram uit IV io nen waaruit blijkt, dat liet berigt der Corr. Geil. betreffende het aannemen van den wapenstilstand door Denemarken, berust op eene me.ledeeling van prins Gortschakoif aan uc. russischen gezant te Weeneu, inhoudende dat de heer Monrad in het slui ten van een wapenstilstand wil toestemmen, doch zonder terug gave der in beslag genomen schepen. Volgens de officiële opgave van het ministerie van oor log in Denemarken bedraagt het verlies van het deensehe leger tot op 22 l'ebr. aan doodeu, gekwetsten en vermisten 46 offi cieren, 2 officieren van gezondheid en 1926 man. Uit Flensburg meldt men, dat de kerkbesturen der pro- testantsche gemeenten hunne bedehuizen met de meeste bereid vaardigheid ten gebruike stellen van de militaire overheid, ten etude godsdienstoefeningen voorde roomsch-kaiholieke militairen te houden. Hamburg, 16 Maart. De Börsenhalle meldt uit Heili- genhafen, dat het eiland Felunarii gisteren inargen te half zes ure door pruisische troepen, die bij stormweder waren over gezet, genomen is. De geheele deensehe bezetting, alsmede de Commandant der aldaar gestationeerde kanonneerboot, werden gevangen genomen. Frankfort, 15 Maart. In de jongst gehouden zitting van de bondsvergadering is, behalve de vroeger medegedeelde on derwerpen, ook behandeld de klagt, ingediend door Oldenburg tegen Pruisen, wegens het eigeumagtig doortrekken des lands. Het voorstel der commissie ad hoe strekt om de mededeelingen van Pruisen dienaangaande af te wachten, aan hetwelk daarvan berigt is gegeven. Men houdt zich overtuigd, dat het voor nemen bestaat om de zaak op de lange baan te schuiven. Kopenhagen, 15 Maart. Gisteren morgen heeft de vij and een vreeselijk batterijvuur gerigt tegen den linkervleugel der schepen voor Sonderburg, doch de uitwerking was van weinig beteekeriis. 17 Maart. De pruisische troepen hebben gisteren den geheelen dag Duppel gebombardeerd, doch zonder gevolg. De vijand in Jutland heeft eene beweging naar het Zuiden aangenomen. Een oostenrijksch corps van 6000 man heeft Horssens ontruimd. De oostenrijksche troepen hebben eene requisitie in Jutland uitgeschreven van 5000 ossen en 2500 paarden. Christiania, 15 Maart. De zitting der Storthing is heder. geopend met eene troonrede waarin een crediet van anderhalf miliioen wordt gevraagd, om zoo noodig aan Denemarken kraclitdadigen bijstand te verleenen. GOUda, 18 Maart. Men schrijft ons uit het Nieuwe Diep, dat de pruisische schepen bestaan uit twee kanonneerbooten en eeu raderstoomboot, de eerste elk met twee, de laatste met drie stukken geschut en gezaraen',:ik bemand met 250 koppen. Mea vermoedt dat zij daar wel eei. -eu tijd vertoeven zullen, daar men beweert dat zij binnen geloopen zijn om eeu deensch li nieschip te ontgaan, dat in de Noordzee kruist. Z. M. heeft benoemd tot hoogheemraden van den Krim- penerwaard J. A. Snel en K. Schelling. Door de regering is ingediend een wetsontwerp tot regeling der pensioenen van protestautsche predikanten en hunne wedu wen, ter vervanging van het vroeger ingediende ontwerp, da' onafgedaan is gebleven. Men verneemc, dat de rijks hoogere burgerschool te Gro ningen reeds met den kursus 1864.-65, eu alzoo dezen zomer, zal geopend worden, waartoe tusschen den burgemeester en den inspecteur van het middelbaar onderwijs reeds de voorbe reidende schikkingen worden gemaakt. De bestellers van den Rijkstelegraaf mogen, wanneer zij een telegram afleveren, welks afzender tevens het antwoord heeft betaald, dat antwoord naar het kantoor me leucine», indien het hun terstond wordt overhandigd. Vermits gebleken is, dat men die bedienden somtijds zeer lang op het antwoord laat wachten, eu zulks ten nadcele van andere op bestelling wach tende telegrammen, werden beiaugbeoöeuden gewaarschuwd, dat de dienst van het medenemeu van een vooruitbetaald antwoord naar het kantoor alleen op de bovengemelde voorwaarde kan worden bewezen. l)e discussien in de tweede kamer der staten-generaal, over de indische couiptabiliteits-wet, leverden een nieuw bew ijs voor de waarheid, dat de tegenwoordige oppositie meer de personen dan de zaken op het oog heeft. Toen er aan zooda- nigc wet niet scheen gedacht te worden, werd er geklaagd over het duister, waarin de financiële administratie in Iudie gehuld was. Thans schijnt de openbaarheid daaraau te geven een steen des aanstoots te zijn. Als er sprake is vau hes geen de oppositie verlangt, dan wil zij de grondwet niet naar de let ter, maar naar den geest uitgelegd hebben; thans kiemt zij zich aan de letter vast. De /.onderlinge redenering, wat de grondwet niet gebiedt dat is verboden, hoort nieu uit deu mond derzelfde mannen, die in andere op/igteu uit de grond wet willen afgeleid hebben, wat daarin evenmin geschreven staat. Het laatst debat was daarom een overtuigend bewijs voor de Waarheid, door den heer van Heemstra gesproken „de grondwet mag niet uitgelegd worden uuurmate de om standigheden zeker s elsel of Int doordrijven van zeker gevoe len wenschelijk maken." Het is intusschen vreemd, dai zij, die zoo spreken, de inconsequentie hunner handelingen niet opmerken. Goess. Ct. 'S Gravenhage, 16 Maart. De tweede kamer der staten- generaal heeft heden de wet houdende bepalingen bij wan betaling van boete in strafzaken, aangenomen met 57 tegen écne stem. 17 Maart. In de zitting van de tweede kamer van heden is het wets ontwerp tot herziening van dc tabel, bedoeld in art. 9y der wet van 4 julij 1850 (verdeeling des rijks in kiesdistricten) aangenomen met 48 tegen 8 stemmen. liet wets ontwerp tot intrekking der publicatie van i805 nopeus de quarantaine is verworpen met 83 tegen 21 stemmen. 18 Maart. In de heden gehouden zitting der tweede kamer zijn aangenomen een aantal aanhangige wetsontwerpen van ondergeschikt belang. De voornaamste daarvan waren het tractaat met Liberia en het tractaat met Italië. Bij de/e ge legenheid heeft de nieuwe minister van buiieiilandsehe zaken voor het eerst het woord gevoerd en verschillende kwestien van volken- ec z.eeregt behandeld. De kamer is op reces gescheiden. De oostenrijksche schepen in het Nieuwe Diep aangekomen bleken bij nadere kennismaking pruisische te zijn. De fransche regering belem mert de vrijheid der verkiezingen door bet beletten van het zamt ukomen der kiezers. Oostenrijk vecht in Denemarken \oor eene twijfelachtige nationaliteit, terwijl het tene onbetwistbare iu "\enetie oudeidrukt. De bongaarschc exdictatcr Kossuth is onlangs tp Maastricht geweest. Dit Petersburg beweert men, dat Rusland uiets in deu zin heeft tegen de vrijheid van Europa. Te Verona heeft men den verjaardag van den itnliaanschen koning teu -pijt der Oostenrijkers ge\ierd. De jut- landscne boeren mopten van elke ton graan een halven daalder b< lasting i betalen. De koning van Belgie confereert te I ouden met de miuisttrs. Frankrijk zou de prigting van een groot skaudinavisch rijk willen bevorderen Het briiscb genootschap der vrienden van den vrede beeft keizer Napoleon schriftelijk dank gezegd voor zijn congres-voorstel. De oïdenburgsche regering verklaart dat er geen denkbeeld bestaat van ruiling. De Pruisen willen den 22n maart, den verjaardag des konings de duppeler schansen bestormen. Men begroot het aantal personen, die bij den ramp te Sheffield omkwamen op 250 en de schade op zes miliioen gulden. Santiago in Chili is nu door eene aardbeving geteisterd. In Syrië bestaat veel vrees voor eene christen vervolging. Te Amster dam wil men eene stearine kaarsen-fabriek op groote schaal oprigten. Vijf hanoverscbe Khepra rijn ait vrees voor de deensehe it ruisen te Hailmgen binnen geloopen Donderdag verspreidde men in Hamborg dat de hertog van Augus.enburg dood in zijn bed gevonden was, doe des avonds vernam raeu uit Kiel, dat hij zich daar iu goeden welstand evond. Te Parijs was het gerucht in omloop eeuer zameuspannins van eenige hofbedienden tegen bet leven des keizers. liet hotel M Luk;* le Rotterdam —rUcht vtor f 190,000. Men verkoopt Te Panjs Jor- aan-water voor 25 frs de fle-ch. De hertog van S-ixeu-Cobnrg-Gotha beeft, vergeefs getracht te Parijs een verhoud te bemiddelen tusschen Frank rijk en de kleinere duitsche staten Voor Smffield is onmiddelijk Lij eu genagt 120 duizend gulden le Pr-th !._"u!»eu inhechechtemsnciiiiugeu wegens politirke woelingen plant- gehad Te Dubbeldam is een huis eu schuur met inboedel, hooi ea 14 paardeu en beesten verbrand, niet zonder vermoeden vau kwaad opzet. Steeds blijft de handelaar verstoken van de geregelde af- en aanvoer zijner goederen met al de passerende stooinbooten de kosten der aanlegplaats zijn gemaakt, alles is eindelijk klaar, de vaart is onlangs heropend, en ziet, h is en blijfi bij het o.ule gebrekkige en wij sukkelen steeds voort. Het zai wel aan de goedkeuring h-peren van eene verorde ning of regiement m i ir als men destukken zoo laat inzendt, cf ze biijven zoolang te 's Huge, moet daardoor de nijvere ber ger verstoken bbjven van het goede; waarom dan niet door gegaan en begonnen; men zou toch iemand voorloopig kn .nen aanstellen, op eene later te geven verordening, en dan was de zaak vooreers' in gang. Eenige Fabriekanten. JIjn keer f Is het noodig, dat wij een afgevaardigde verre gaan zoeken, en is ons kiesdistrict zoo arm aan bekwame mannen, dat wij niemand in onzen kring kunnen aanwijzen, geschikt om ons te vertegenwoordigen? De belangstelling der kiezers zoude daardoor zeker opgewekt worden. Om een onbekende te gaan stemmen op aanbeveling van anderen is velen de moeite niet waard; het verandert ech er, indien men iemand kan gaan stem me' wiens geheele loopbaan ons «ils het ware bekend is, naar wiens beginselen wij niet behoeven le vragen. Konde de li berale partij niemand aan wij '.en iu dit «lis; riet, voorzeker het zoude geen eer zijn, en met regt verdienden wij dan vertegen woordigd te worden door mannen als H iffinan eu de Brauw. M tar zoo hopeloos staat het niet. erscheideue mannen zouden mijn s em en die, uaar ik meen, van velen mijner me 'e- kiezers kunnen krijgen; maar moeijelijk is het namen te noe men, vooral als men niet weet, of zij zich de uitgebragte keuze zouden laten welgevallen. Mogt het bestuur van de kiesvereeniging de Grondwet daar omtrent inlichtingen kunnen inwinnen, en iemand in dit dis trict kunnen bewegen zich als caudidaat te steller, de liberale pari ij zoude zich dau zeker bij de volgeude verkiezing krachtig kunnen doen gelden, en wij zouden de hoop mogen koesteren, dat het kiesdistrict Gouda weder een strijder zoude zenden om de liberale beginselen met kracht te verdedigen tegen zelfzucht en verouderde begrippen. P. Gouda, 17 Maart. Tarwe, Poolsche 2400 ned. 305. Zeeuwsche per mud 8.80 a 9.25. Rogge, Koningsberger ƒ6 50 a ƒ6.75. Dant/.iger 6.50 a ƒ6.75. Zeeuwsche 0.-5 a ƒ6.60. Gerst 4.60 a 6. Haver ƒ3 a 5. Puike b Erw ten 7 40 a ƒ8. Boekweit, fransche 205 eu N. Br. bandsche 235. De veemarkt met tamelijken aanvoer doch fl aanwen handel Boter ƒ1.10 a 1.20. Dordrecht, 17 Maart. Z. Tl. Overm. tarwe met wem - aanvoer en eenige vraag voor coinsunitie. Zomertarwe r sehaarschie 20 c. hoogei Jarige Z. VI. Overm. 8 a v Nieuwe d°. 8.40 a $.70, blaauwe en afwijkende 7.5 8; zomertarwe f 7 s0 n ƒ8.50. Rogge, Z. VI. en Overm 5.20 a ƒ5 90. Min'ergerst 10 c. duurder, zomer en de - soor.en prijshoudend. Z. Flnkk. en overm. ƒ4.20 a j ".50. en zomer d°. 4.50 a 5 20. Spelt 2.70 it ƒ3. Haver. Z, en inl. voeder 2.50 ii 3.10 eu ikke d°. 3.30 a i Boekweit zonder handel, Peel ƒ210, en fransche ƒ195. IV.tr- deboonen 4.80 a 5.40. Duiveboonen 20 c. lager 6.70 a 7.80. Wit ie boonen, Walch. 14 en Zeeuws, f 11.50 ƒ13. Bruine boonen ƒ8.50 a 10. BI.lauwe erwten ƒ6.70 a ƒ7.20. Witte d°. voor mesting ƒ7 ii 7.25.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2