Bhtncnlanïri Gemengde Berigtcn.~ waon'igk goede bron verzekerd, dat mea het wel in hegiaeel, maar niet in bijzonderheden eens is. De Ostd. Post meldt, dat Eeijeren een eigen vertegen woordiging ter conferentie cischt als zelfstandige slaat, de be langrijkste van bet eigentlijke Duitscniand. De an iere middel- staten verzetten zich daartegen Prins Couza heeft op de missive van den grootvizier ge antwoord, dat hij de kwestie der kloostergoederen aan de be slissing eener conferentie wil onderwerpen, en dat, wat de wapeningen betreft, waartoe hij heeft gemeend te moeten overgaan, deze een gevolg zijn van den toestand van onzeker heid waarin Europa verkeert en geen afbreuk doen aan de betrekkingen tusschen item en de Porte. Berlijn, 2 April. Dat de regering niet eenstemmig denkt met het weener kabinet wat betreft de rigting cp de aanstaande conferentie te houden, hiervan ontwaart men allerwege menig vuldige bewijzen. In de officieuse dagbladen b. v. wordt Oos tenrijk beschuldigd, dat het om den vrede zoo spoedig moge lijk tot stand te doen komen, de hertogdommen zal opofferen, „voor zooverre dit is overeen te brengen met de eer." De liberale dagbladen, dit berigt overnemende, voegen er bij„Wij hopen dat de conferentie, waarop ook de bond zijn vertegen woordiger zal zenden, naar men met grond mag veronder stellen, het gewen3chte gevolg zal hebben, dat eene naaawere verstandhouding tusschen onze regering en die van Oostenrijk zal tot stand komen, en Pruisen daardoor op nieuw de baan zal betreden, welke het nimmer had behooren te verlaten." Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de koning eergiste ren aldaar is teruggekeerd. Meu verwacht eene spoedige bij- eeuroeping van den rijksdag; de regering beeft het voornemen opgevat bij c'at ligchaam in te dienen een wetsontwerp, strek kende tot bet bijeenroepen eener constituerende vergadering, ten einde wijzigingen te brengen in de grondwet. De uitslag der verkiezingen voor het Landsihing is zeer gunstig voor de ge matigde partij. 3 April. Uit Hamburg wordt gemeld, dat de russische regering hare consulaire agenten beeft aangeschreven, om zich te verzetten tegen den voorgewenden verkoop van duitsche schepen, met het doel om schijnbaar onder russische vlag te varen. Het uitzigt van den hertog van Augustenburg, op het verwerven van den troon van Sleeswijk-Holstein, is in den jongst verloopen tijd weder iets gunstiger geworden. Pruisen en Kusland beginnen thans in ta zien, dat door de handhaving zijner regten de meeste kans bes-aat op het behoud van den vrede. Kaar men zegt is hertog Frederik van Augustenburg rteds verscheidene malen uitgenoodigd geworden, Holsteiu te verlaten. De koning van Pruisen schreef hein bij herhalingen zond laastelijk den prins van Hohenzolleru-Sigmaririgen tot hem af. Maar de pretendent bleef doof voor alle waarschu wingen: „Ik zal mijnen post te Kiel niet verlaten of men moet geweld bezigen; vrijwillig ga ik niet van hier," dit was steeds zijn antwoord. 5 April. De Nordd. Ztg. verklaart, dat de zoogenaamde identieke dépêche vaD Oostenrijk en Pruisen èn wat den vorm èn wat den inhoud betreft, verdicht is. De volgende bijzonderheid wordt medegedeeld omtrent het gebeurde bij het bestormen van de Duppeler schansen op 28 jl. Een geJeeite eener pruisische compagnie, bestaande uit 26 man, aangevoerd door een kapitein, was voortgedrongen tot aan den voet van een der redoutes. Van aiie hulp versto ken, blooigesteld aan het vuur van grof gesehut en klein geweer, haddeo die manschappen zich plat op den grond ne- dergeiegd. Toen de Denen hen in dien toestanu zagen, wilden zij geen geweervuur op hun openen, een der vele Hekken van menschlievendheid, waardoor dit dappere volk zich in dezen oorlog onderscheidt. Men zond eene compagnie tegen n-n uit, die hen gevangen nam. Nu Denemarken ook de conferentie zonder wapenstilstand en zonder basis aangenomen heeft, wordt zij algemeen als ver zekerd beschouwd. Het is evenwel nog zeer ongewis of men de vergadering den 12den dezer reeds zal kunnen openen. Daar bij komi dat het kabinet P.ilmerston-Russell, volgens bijzondere berigien uit Londen, zoo al niet met een val, dan touh met een ernstige crisis bedreigd worit, waardoor de conferentie al- ligt weder eene vertraging zou kunnen ondergaan. Frankfort, 5 April. De finaDCiele toestand van Wurtem- berg schijnt buitengewoon gunstig te zijn. Volgens mededee- lingen uit Stuttgart verwacht men, dat het batig saldo van de diiejirige periode 1861-1864 niet minder zal bedragen dan 11 millioen fl. Dit resultaat is verkregen door gepaste spaarzaamheid in het beheer van 's lands geldmiddelen bij zeer lage belastingen, welke slechts iets meer dan 1S bedragen van belgeen in Pruisen of in Oostenrijk moet worden opgebmgt Uresden, 4 April. Het Dresdener Journal, deelt eene te legrafische dépêche uit Londen mede, inhoudende dat ook De nemarken thans officieel heeft verklaard, het voorstel tot eene conferentie zonder wapenstilstand en zonder vooraf bepaalden grondslag aan te nemen. Oostenrijk schijnt besloten te hebben om Venetie in staatjvan beleg te verklaren. In zuidelijk Tyrol worden bij voortduring uitgebreide maatregelen van voorzorg genomende vestingen bijzonder Kufstein, krijgen sterke garnizoenen. De bergpassen worden zorgvuldig bewaakt. Tijdingen van de roumanische grenzen doen voor een opstand vreezen. De militaire gouverneur van Zevenbergen heeft uit Weenen last gekregen om voorzorgen te nemen, ten einde deze provincie voor een overval te waarborgen. Op de grenzen van YYallachije wordt eene aanzienlijke krijgsmagt bijeengetrokken. Hamburg, 4 April. In de Hamburger Nachrichten komt een berigt voor uit Kopenhagen, volgens hetwelk Denemarken bepaald heeft besloten, om alleen op den grondslag van bet tractaat van 1352 te onderhandelen. Volgens kopenhaagsche bladen zal Denemarken op de con ferentie door den mir. van buitenl. zaken, den heer Quaade, vertegenwoordigd worden. Kopenhagen, 3 April. Officieel wordt gemeld, dat het bombardement van Sonderburg heden wordt voortgezet. De stad staat op onderscheidene plaatsen in braud. Dezelfde vijande- lijle batterijen, die gisteren gebruikt zijn, vuren ook heden. Gedurende den nacht zijn de deensche voorposten herhaaldelijk aangevallen 4 Aprii. Het bombardement van Sonderburg heeft op gehouden. Bijna het derde gedeelte der stad is vernield. Ook den laatsten nacht werden de deensche voorposten dikwijls aangevallen. 5 April. De heeren Quaade en Krieger zijn benoemd tot gevolmagtigdeu op de conferentie; zij vertrekken morgen naar Londen. Men denkt dat de heer Quaaae vóór zijn ver trek zijne portefeuille zal nederleggen. Altona, April. Naar luid van de Schlesw. Holst. Ztg. is door de Holsteiusche afgevaardigdeu in hunne bijeenkomst op heden te Kiel, een protest geteekend tegen eene verkorting der regten van Holstein van de zijde der mogendheden. Aan den hoogleeraar Behn en eenige andere heeren is de last op gedragen, om dit protest aan den bondsdag te doen toekomen. Sonderburg, 2 April. Sedert 3 uren is een hevig ge schutvuur tusschen onze linien en de geavanceerde linien van den vijand te Broacker geopend. De vijand heeft de stad zon der voorafgaande kennisgeving gebombardeerd. Voortdurend wordt nog geschoten. De nacht is donker en regenachtig. Turijn, 4 April. Op Corfu is het eerste nomraer versche nen van een opruijeud dagblad. Er hebben volksbewegingen plaats gehad, en men ducht nieuwe wanorde. Koning George wordt verwacht, om in persoon het ionisch parlement te openen. GrOUda, 6 April. Bij de stemming van een lid voor d-.* gemeenteraad ziju gisteren ingekomen 275 biiletten. Heden is bij de opening gebleken dat uitgebragt waren op den heer Dr. A. Luijten 91, W. Hoogendijk Wz. 81, D. C. Samson 45, J. W. de Wilde 23 en Mr. II. J. Kranenburg 13 steramen, terwijl eenige andere personen enkele stemmen bekwamen, twee biiletten in blanno en eenige onjuist ingevuld waren ingekomen. De overstemming zal dus plaats moeten hebben tusschen de H. H. Dr. A. Luijten en W. Hoogendijk Wz. Volgens de wet van 8 november 1815 (Staatsblad n°. 51), zal met den laatsten der maand Junij e. k. de termijn zijn vérstreken, binnen welken zullen moeten zijn ingediend, op straffe van verjaring, de schuldvorderingen ten laste van het rijk over den jare 1863. Om ten deze alle noodeloos uitstel te voorkomen, worden de heeren griffiers en de deurwaarders of andere belanghebbenden indachtig gemaakt om hunne memorien en bescheiden van het verschuldigde ten laste van het departement van justitie over 1863, voor zoo verre zulks nog niet geschied is, onverwijld ter plaatse waar zulks .behoort in te dienen en daarmede niet het uitersti tijdstip af te wachten. Het Bataviasche Handelsblad van 27 febr. meldt onder anderen Uit de plaatselijke berigten blijkt dat de vroeger vermelde overstroomingen en bandjirs slechis een gedeclie vormden van den waterovervloed, dien het regenachtige weder van de vorige en van de eerste helft dezer maand ons heeft aangebragt. Pe- kalongan, Tagal, Samarang, Soerakarta, Madioen, Kediri, Pas- soeroean, Soerabaya en Bezoeki waren wederom het tooneel van die natuurverschijnselen, en gelukkig mag net genoemd worden, dat zij nergens de afmetingen van volksrampen hebben verkre gen. Want hoe belangrijk de schade aan waterwerken en ei gendommen overigens ook geweest zij, menschenlevens zijn er «lecbw enkele bij verloren., en de-te veld staande oogst beeft weinig geleden. Het weder mogt zelfs zeer gunstig genoemd worden voor de njstkultuur, en ce officiële staat van den stand van het rijstge was onder ultimo Jan narij hangt daarvan een gunstig tafereel op. i ïetteirin zal het in de laatste 14 dagen teruggekeerde droogere weder aan belanghebbenden weder zeer welkom ge weest zijii, want reeds begon men hier en daar van overlading van water te spreken. De berigten van de buitenbezittingen luiden bevredigend. Voor Banjermassing vinden wij de bevestiging daarvan vooral in het als zeker gemeld feit van de aanstaande terugzending naar Java van een gedeelte der bezetting. Het bestaan van een complot te Amonthay, waarvan wij in een vorig nummer gewag maak- ten, wordt ook tegengesproken. De verse' ijning van den ver- moedehjken Demang Lehman in de Wester-afdeeling van Bor neo schijnt geene andere gevolgen te hebben gehad, dan een kleine botsing tusschen de civiele en militaire autoriteiten te dier kuste. Batavia zal weldra in het genot treden van een wandel plaats waarvan het gemis door den heer Gevers Deynoot zoo zeer betreurd wordt. De commissie tot de oprigting van een planten- en dierentuin, wier pogingen voor eenigen tijd stuitten op de onmogelijkheid om een geschikt terrein voor haar doel te vinden, is thans daarin geslaagd en voornemens niet lang met de uitvoering harer plannen te talmen. In de Javabode leest men In den loop der maand Mei a. s. zal alhier te Batavia de tweede veemarkt plaats hebben, terwijl in September 1865 een tentoonstelling zal gehouden worden van industrie en land bouw, waarop maehinerien, waar ook vervaardigd, mits hunne invoering in deze gewesten wenschelijk en mogelijk zij, zullen toegelaten worden. Het tijdperk is genoegzaam verwijderd om ook de europesche industrie de gelegenheid te verschaffen, hare piolucteu in te zenden, iets waarvan, zoo wij van harte hop°n, dan ook een ruim gebruik zal gemaakt worden. Men deelt ons mede dat bet gouvernement besloten zou hebben de boete der suikerfabrikanten, hun wegens te late ver maling opgelegd tot op de helft te verminderen. in de Javasche Courant komt voor een gouvernements besluit waarbij aan de algemeene secretarie wordt toegevoegd eene-afdeeling voor de statistiek, waaraan is opgedragen: le. de ?org tot het verkrijgen van eene behoorlijke statistiek; 2e. het „pp oieuw aanleggen, bewerken en bijhouden van een oor deelkundig register van de vroegste tijden tot het einde van het britsch tusschenbestuur (oud archief); en van dien tijd tot op den huidigen dag (nieuw archief);' 3e. het verzamelen 'en voorloopig bewerken der bouwstoffen voor het verslag jaar lijks, ingevolge art. 60 der grondwet, aan de staten-generaai te doen; 4e. het ontwerpen der memorie van overgave, bij het optreden van eiken landvoogd in te dienen, behelzende eene korte schets van den toestand der koloniën op het tijdstip der aanvaarding, een overzigt van de voornaamste maatregelen van bestuur, die genomen zijn, en van de regeringsbeginselen, waar door dat beheer zich kenmerkte, met vermelding van hetgeen op politiek terrein merkwaardigs is voorgevallen; 5e. het clas sificeren en catalogiseren van het oud archief, hetweik tot dat einde geheel bij de afdeeling statistiek wordt overgebragt; 6e. de bewerking van een register of almanak, bestemd om het thans bestaande naam-register te vervolgen; 7e. het beheer over de boekerij der algemeene secretarie, hare catalogisering en vol- talligmaking, als ook de aankoop van nieuwe werken. Prins Napoleon heeft, na te Vlissragen te zijn geland, korten tijd ook te Middelburg vertoefd, met zijn gevolg in de sociereit de A ergenoeging op de groote markt gedejeuneerd, en de oudheidskamer op het raadhuis bezigtigd. De prins is daarna naar Yiissingen terugkeerd, Uit Nieuwedicp meldt men van 4 April: t Heden middag is hier met het kon fransche stoomjagt Jerome Napoleon van Antwerpen gearriveerd Z. K. H. prins Napoleon. Men salueerde van het fort erfprins en het wachtschip. Mor gen ochtend zullen e civiele en militaire authoriteiten den prins hunne opwachting maken. Aan alle militaire authoriteiten zijn bevelen gegeven tot ver welkoming van Z. K. H prins Napoleon, in welke ha-en Z. K. H. mogt binnenvallen. Op zijne verdere reis za' de prin9 vergezeld worden door den generaal, bevelhebber der militaire afdeeling. it' Het bevestigt zich, dat de heer ror. van Wintershoven bij de aanstaande algemeene verkiezingen voor de tweede kamer niet meer verlangt in aanmerking te komen. In zijne plaats zal jhr. van der Maesen de Sombreff, afgetreden miöister van buitenl. zaken, kandidaat worden gesteid. Het gebied der binnenlandselie politiek heeft, in de laat ste dagen, weinig bijzonders opgeleverd, en indien niet door sommige bladen d« strijd over gebeurde zaken aanhoudend werd voortgezet; dan zóu men kunnen dénken, dat hier alles couleur de rose was. Maar naauwelijks zal de eerste kamer bijeenge- komen zijn, of het vunr zal weder geopend worden, en liet hooge staatsligchaam zal beurtelings worden gestreeld en be dreigd, opdat het zich niet vereenige met de ontwerpen reeds door de tweede kamer aangenomen, bovenal, dat het toch niet medetverke om de verderfelijke comptabiliteitswet tot stand te brengen. YY ij zuilen liet rustig afwachten, welke nieuwe pro- jectilen in de constructiewiukel der oppositie ziju gereed ge maakt, om daarmede niet alleen zaken maar personen vooral te treffen. Intussehen is dit oogenblik van schijnbare kalmte niet ongeschikt, om de vraag t« overwegen, wat er toch wel blijkt van die treurige tafereelen, die door de oppositie gedu rig worden opgehangen, van die ontevredenheid der blinde slapende^ natie, van dien alles verdervenden inv'oed van een ministerie, dat zich zelve opdringt, maar door het geheele l.ind, met uitzondering van zeer weinige partijmannen, wordt gehaat. Yi ij zien vruchteloos rond om de sporen dier ontevredenheid en moedeloosheid te ontdekken, en luisteren vergeefs naar de stemmen, die het waarheid moesten maken, wat de oppositie zoo luide verkondigd heeft. Het volk, dat reeds ontelbare malen met spookbeelden, geraas, verwijtingen en wat niet al meer wak ker geschud wertl, gaat rustig voort en deszelfs houding is het beste démenti voor hen, die zoo gaarne zouden doen gelooven, dat zij de stem der meerderheid iaten hooren. Het ministerie, dat tallooze malen reeds verpletterd werd, in de oogen van de naar gezag hakende factie, zet onvermoeid deszelfs werkzaam heid voort. Wij mogen er zeker op gaan, dat indien niet door allerlei kunstmiddelen de volksmeening werd bewerkt en hier en daar tegenstand geprovoceerd, er vrij wat minder onrust in den lande, althans in velerlei gemoederen, zoude zijn. Daarom zeker gaat de oppositie rusteloos met haren arbeid voort, omdat zij zelve overtuigd is, dat zij het vuur moet aanstoken, zal het niet spoedig uitgebluscht wezen. YY'ij betreuren dat, en vreezen, dat wij nog ver van het einde zijn. Maar juist daarom is het goed, dat wij er op wijzen, hoe de veest der oppositie in strijd is met den volksgeest, en hoe de verdeeldheid, die soms zoo menigeen zuchten doet, zich ras oplossen zou, indien men ons niet wilde opdringen, dat de natie zegt, wat de natie zelfs niet denkt. Goess. Ct. Gorinchem, 2 April. Terwijl, vooral n de gntatibou- wende streken, de nadeelen door de wintervorst veroorzaakt, meer en meer openbaar worden, komt de landman hier tot de overtuiging, dat diezelfde vorst hem, door verdelging van ve lerlei sehadelijk gedierte en insecten heeft bevrijd. De muizen, die b. r. hier en daar sommige weilanden schier omgeploegd hadden, bemerkt men te naauwernood meer. Overal beginnen de wei- en hooilanden sterk op te groenenzelfs loopt er reeds eenig jong vee. in het veld. Bijna alle bouwlanden zijn gespit of geploegd en ter bczaaijiug of aanplanting gereed. Ook de late aanlappelsoorten zijn nu in den grond, en, indien eenige schoone dagen warmen zonneschijn aanbrengen, zullen de vroeg ste soorten weldra boven den grond ziju. De handel ia boter was in de laatste dagen minder levendig. Men besteedde he den algemeen ƒ1 het tied. YE Naar hennip is bijna volstrekt geen vraag, om het even of de voorraad uit gelling of schil bestaat. Tegen ƒ20 of 20,50 de 50 neil. YE. konden enke len met moeite verkoopen, terwijl op vele binnendorpen, naar het schijnt, de geheele voorraad van het laats'e gewas nog voorhanden is. De gure en koude dagen aclu men algemeen hoogst gewenscht voor de vruchtboomen, daar deze dientenge volge nog weii.ig uitloopen en dus de bloemknop minder ge vaar loopt door de nachtvorst te worden geknakt. liet vervaardigen en leggen van een nieuwen telegraafkabel tusschen Engeland en Amerika is voor 76,000 ponden st. opgedragen aan de firma Glass, Elliot en Comp. Millioenen panharingen worden than» dagelijks in de Zuiderzee gevangen. Deen-che oorlogst hepen kruisen voor Schiermonnikoog De overgave der Ionische eilanden aan Grie kenland zal 2S dezer plaats hebben. Het engelsrhe blad Public Opiiuon zegt: de zeven voornaamste Deigingen van John Buil zijn; de winkel, da fondsen, de dagbladen, de religie, de rostbeef, het vooroordeel eD d. port wijn. T'it Boskoop meldt men dat de aardbe/ieu dit jaar sohaarsrb zulG- *.ijn. De Oostenrijkers deelen in Gallicie zweep- ep stokslagen uit, zelfs aan vrouwen. Mnximiliaan zal nu den 12 dezer naar Mexi co vertrekken. De reserve der op voet van oorlog eebraete prui^ische regementen is opgeroepen Herds zijn 123,000 exemplaren verkocht der volksuitgave van Kenan's l»oek. Een uitgever heett te vtrgerfs aan Rossini 50,000 frs. geboden voor de mis onlangs te Tari s voor het eerst uitgevoerd. Het gouvernement vau Bengalen heeft de g esel-traf weder ingevoerd. Garibaldi is 3 april te Southampton aangekomen. In Finland hebben denioustratien ter gunste van Denemaiken plaats ge- bad. De Denen hebben een nieuw wetboek van strafregt ontworpen. Te Rome is het zoo veilig, dat de dames met een escorte van slechts acht dragonders op visite gaan. Het oostenrijksch eskader komt in de Noordzee den duitsehen handel beschermen. Een oproerig bataillon is te Missolungbi ontbonden. Drie duitsche schepen zijn te kopenhruMi met lading^ en inventaris voor goeder prijs verklaard- Meer dan hou - - derd duizend werklieden vyorden teu»uwoordig te I'arije bezig gehouden

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2