1864. Zondag, 10 April. Buitenland. Fecten. Overzigt. LOM, V°. 164. il°. 212. 864. de nog >7'/, 14-% 58’/, ’5»/« t39.16 a, 38 j. geh. met •enburg. 2 m. 76’/s 99>/3 75s/, 87»/, 82 641/, den ingang het gebouw van der Mont. tan. 3. Adri- ederik, ouders J. uiers J. van Rijn 3 C. de Jong. 3 April. C. van J. var. Leeuwen, 1 April. en A. van der T5S/, Ï7»/S 58«/s 10 52-/4 H”/u 'oogste koers. iS’/l. '67/s •9’/16 43»/, UUN.J4AN. 23V1. 62»/, Uitgave van A. BRINKMAN. Lange Tienden:egD. n°. 61. 10 m. J. P. 8 w. J. de g 5 ApriL Gebleven koers. !3“/!6 >2»/4 GOUDSCHE COURANT. rat ai les aan j gezonden en Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. Dc prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25. De inzending der Advertentie» kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. De poolsche opstand is bijna vergeten, Oostenrijk onderdrukt in Gallicie de woelingen met barbaarsche wreedheid en toch ia het in die streken niet pluis; het woelt in de Donauvorsten dommen. De iondensche conferentie moet zich haasten de deenscbe verwikkelingen af te haspelen, want het zal zeker in de naaste toekomst niet ontbreken aan nieuwe onrust en nieuwe bezwaren. Londen, 7 April. Uit eene verklaring van den heer Gladstone blijkt, dat het budget dit jaar met een overschot van 2,352.000 sluit en dat van het volgende jaar op een bedrag van 2,430,000 geraamd kan worden. Hij stelt dus voor de inkomende regten op de granen met 3 p. per quin- taal te verminderen, voorts eene vermindering van de income- tax ten bedrage van 1 p alsmede andere reduction, o. a. op het inkomend regt op de suiker. 8 April. In antwoord op eene interpellatie heeft Lord Palmerston verklaard, dat de conferentie de belangen van Slees- wijk-Holstein ter harte zal nemen. Bovendien zal de wettige souverein der hertogdommen in de conferentie vertegenwoor digd zijn naast de twee duitsche grootmagten, die naar de wa pens hebben gegrepen om de regten der hertogdommen te ver dedigen. Eindelijk bestaat ook de hoop den duitschen bond op de conferentie vertegenwoordigd te zien. Alhoewel dc hertog dommen geen deel van den bond uitmaken, en deze alzoo niet direct bij de zaak betrokken is, zal ook hij evenwel hunne be langen niet nit het oog verliezen. Parijs. 4 April. De minister van marine heeft op eene klagt van den heer Dayton, gezant van de amerikaansche unie alhier, ingetrokken de aan de heeren Voruz en Armand ver strekte vergunning om te Nantes en Bordeaux vier schepen te bouwen en uit te rusten, bestemd voor de zuidelijke staten. Dit besluit berust op de overweging, dat de bouw en afleve ring van die oorlogschepen in strijd is met de verklaring van neutraliteit, door de fransche regeringden 10njunij 1861 afgelegd. Heden is in het wetgevend ligchaam het rapport inge diend over de begroeting voor 1865 en tevens mededeeling gedaan van het decreet, waarbij de zitting van de kamer tot 4 mei zal worden verlengd. Men gelooft, dat die verlenging niet toereikend zal zijn, daar de discussie over de Legrooting, welke langdurig schijnt te zullen wezen, niet voor 18 of 19 dezer een aanvang zal kunnen nemen. Het rapport zal niet voor aanstaanden maandag aan de leden worden rondgedeeld. Over de reis van prins Napoleon naar Nederland, wordt in de regeringskringen alhier gesproken als over een vriend schappelijk bezoek van den prins aan koning Willem III. Men brengt daarbij in herinnering, dat de prins een volle neef is van de koningin der Nederlanden, en dat hij met den koning, destijds kroonprins, in vroegere jaren te Stuttgart zeer vertrou welijk heeft omgegaan. Bijzondere brieven uit Athene met de stoomboot Gauge ontvangen, melden dat de proclamatie van het nieuwe ministe rie, waarvan de grieksche dagbladen den tekst mededeelen, zeer gunstig is opgenomen, niettegenstaande de kuiperijen van Bul- garis en van zijne partij. In de provinciën is dit eveneens het geval. Men is hier zeer verrast geworden door de gedeeltelijke wijziging, welke het ministerie Palmerston onverwachts heeft ondergaan. Het aftreden van den hertog van Newcastle als minister van koloniën en het optreden van lord Clarendon als kanselier van Lancaster in de plaats van den heer Cardwell, die met de portefeuille van koloniën beiast is geworden, wordt in de regeringskringen te dezer stede een met veel talent door lord Palmerston voorbereide coup de theatre genoennL^^ofd Clarendon is juist de persoon, die gedoodverwd wcj^dt als.^te aanstaande opvolger van graaf Russellzoodat, al/reedtAaSrtat- genoemde staatsman af, en al wordt hij door lord da road on vervangen, het ministerie Palmerston toch in zijn geheel zal GOUDA, 8 April. Garibaldi wordt in Engeland luisterrijk ontvangen en geestdrift des volks openbaart zich in zoo schitterende eerbe- wijzingen als zeldzaam aan gekroonde hoofden ten deel vallen. Wat hij eigentlijk komt doen, zal eerst later moeten blijken. Het ministerie gedraagt zich te zijnen aanzien zeer omzigtig, want het wil zich geene nieuwe moeijelijkheden op den hals halen. Stansfeld, de vriend van Mazzini, heeft zijne betrekking nedergelegd om den tories ook dit wapen uit de hand te ne men. Ook de minister van koloniën, de hertog van Newcastle is afgetredea, doch deze om voortdurende ziekelijkheid en ver vangen door den heer Cardwell, in wiens plaats als kanselier van Lancaster, 1 rd Clarendon optreedt, die vroeger reeds mi nister van buitenlandsche zaken was. Deze wijzigingen versterken het engelsche ministerie, en nog meer kracht zal het vinden in het eindelijk tot stand brengen der deensche conferentie; alleen de duitsche bond heeft nog geen besluit genomen, mogt het achterblijven, dan zal men zonder den bond raadplegen, die toch ook de tractaten van 1852 niet mede beeft geteekend. De eerste zorg der conferentie zal zijn den oorlog te doen eindigen. En dit wordt hoog tijd; hoe genegen men toch zijn mogt den Denen ten aanzien hun ner handelwijze ia de hertogdommen in het ongelijk te stellen, het is onmogelijk den pruisischen moedwil goed te keuren; want zij maken zich schuldig aan schandelijke afpersingen, wreede gewel denarijen en boosaardige vernielingen. Al hun bombarderen baat nergens toe dan om huizen te verbranden en vreedzame burgers te dooden. Toch is het te voorzien dat de conferentie zal geopend worden voor dat zij eenig beslissend voordeel be haald hebben; zij kunnen Sonderburg in brand schieten, maar Alsen niet innemen en van Fredericia is geen sprake meer. In het oostenrijksch legercorps moet iets ernstigs voorgevallen zijn, dat het zoo werkeloos blijft. Men spreekt van een plan der Hongaren om in massa over te loopen, van vreeselijke straf oefeningen, enz. Dit wordt nu hevig tegengesproken, maar men verneemt niet wat er gebeurd is. Griekenland heeft een nieuw ministerie en het is zeer te wenschen, dat het genoegzame energie moge ontwikkelen om de verwarring te doen ophouden in het ongelukkige laud, dat zoo weinig goede vruchten van zijne haastige revolutie plukt. Eindelijk zal Max de keizerskroon aannemen en dan onmiddel lijk de reis aannemen naar Mexico; het gedurig oponthoud wordt regt vervelend. Mogt hij nu slechts gemakkelijker taak vinden dan George in Griekenland. Het vooruitzigt is niet gunstig en is het nu reeds zoo moeijelijk geweest een koning en een keizer te vinden, het kon in het vervolg wel eens onmogelijk worden, dan zeu men wel gedwongen zijn republieken te ma- I ken van de landen waar het volk den vorst verdreef. Het zou f misschien niet slechter uitkomen dan de gewelddadige herschep ping der republiek Mexico in een rampzalig keizerrijk. van »n Tuin- ?n llwerk van en Uitlamlsch en,Matten, loutwaren, eeften voor Landbouwers, m Zeeflen vol- alsmede repa- ken lijd geef- K EN NISGE VIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat ter voldoening aan Art. 69 der Wet van den 4 Julij 1850 (Staatsblad n°. 37,) afschriften van de Processen-Verbaal, betreffende de benoeming van een lid vau den Gemeenteraad, bedoeld bij de artikelen 52 eu 67 dier Wet, zijn aangeplakt, en zulks aan van den Langen Groenendaal bij de Gouwe aan der Luthersche kerk, alsmede dat gelijke afschriften op de Secretarie der Gemeente zijn nedergelegd, alwaar daarvan in zage kan worden genomen op iederen werkdag, van des mor geus tien tot des namiddags een ure. GOUDA, den 6a April 1864. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. de GRAVE, l, B.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 1