W. HOOGENDIJK Wz. fluitenluni». Bmnenlunö. Grcmeiïgdc Berigten. iijke i Vze waarheid erkennen en die toepassen zijn twee zeer uiteen liggende zaken. De vooruitgang kan te driftig en vernielend zijn in zijne werking, dan heet die omwenteling (revolutie), of gematigd, ontwikkelend, dan noemt men die hervorming (reforme.) De liberalen moeten vrijheidlievend, gematigd bedachtzaam ijveren voor het doel, maar zich zorgvuldig onthouden van overijling, opdringen en overrompelen. De goede zaak is zich zelve genoeg; al is de leugen snel, de waarheid achterhaalt ze wel; de volle overtuiging wankelt niet door oponthoud, tegenstand of nederlaag. Groote drift en ijver ligt nirt in ons volkskarakter; wij vol gen langzaam, gelijk dit dan toch ook wel in de menschelijke natuur gegrond is; gewoonte doet ons zelfs het gebrekkige dragen en wij schromen de inspanning en de onzekerheid der b-loofde resultaten.. Daarom zijn zoo velen conservatief, voor he* behoud, voor den stilstand; voor werkelijken teruggang, die het gebrekkige oude terugwenschen zijn slechts enkelen. Vraagt men nu, wat is noodig om de kiezers te bewegen tot ijver voor hun regt en trouw aan hun pligt, dan is het antwoord gereed: verlichting, staatkundige ontwikkeling; daar door worden zij met belangstelling bezield, tot nadenken op gewekt, dan leeren zij uit eigen oogen zien. Indien de kiezers weten wat zij willen, dan blijft nog altijd de zwarigheid wien zij willen. Ontbreekt er zoo veel aan de kiezers, bet ontbreekt ook dikwerf aan geschikte personen. De bekwaamsten stellen zieh niet zoo op den voorgrond, en de kiezers weten dikwerf in waarheid niet, wien zij kiezen zullen. Doch hierover handelen wij nader. Deze moeijelijkheid bestaat zelfs ten aanzien der keuzen voor den gemeenteraad. Hoe ver uiteenloopcnde zijn de aanbeve lingen, hoe betrekkelijk gering is het aantal stemmen uitgebragt op hen, tusschen wie de overstemming moet plaats hebben. Gemis aan warme belangstelling is ook hier kenbaar. Men weet niet wat en wien men wil. De aanbeveling der kies- vereenigingen heeft nu gegolden en beider invloed staat vrij gelijk. Is men nu in Gouda conservatief en wil men alles bij het oude laten, en slechts schoorvoetend en als gedwongen tot eenige wijziging komen, dan boude men zich aan den can- didaat van „Koning en Vaderland," die reeds vroeger den lof wegdroeg van een goed raadslid te zijn. TV ij willen daarop niets afdingen en gelooven dat de voorloopige keuze best uitgevallen is. Maar die met ons van gevoelen is, dat i>. Gouda nog altijd veel te hervormen en te verbeteren valt, die belangrijke verande ringen noodzakelijk acht, stemme den Candidaat der „Grondwet." TVij hebben nieuwe en krachtige elementen in den raad noodig en de heer W. Iloogendijk, Wz. is bij zijne medeburgers be kend als een regtschapen en bekwaam man. TVie durft het niet met zulk een man beproeven, vooral in de gegevene om standigheden. Onze raad is zoo echt gematigd, zoo conservatief, zoo weinig voortvarend, dat een greintje zout stellig niet schaden zal. Wij hebben behoefte aan manneD, die uit eigen oogen zien eu niet meegaan met ieder. Dit verwachten wij niet maar wel ie Li beters van Londen, 9 April. Men verzekert dat Garibaldi door lord Palmerstou uitgenood :g is ter bijwoning van een banket. De heer Gladstone, kanseher der schatkist, lord Clanricarde, de markies d'Hartlepool en de hertog van Newcastle moeten ins gelijks den ex-dictator uitgenoodigd hebben. Hij heeft voorts uitnoodigingen ontvangen om Liverpool, Manchester, York, Dundee, Edimburg, Glasgow, Birmingham en andere plaatsen te bezoeken. Overal waar hij verschijnen zal, wacht hem eene schitterende ontvangst. Er is v(torts sprake om hem een stoomjagt ten geschenke aan te bieden, gewapend met Withworth kanonnen, en er is in eene meeting te Londen, gehouden onder voorzitterschap van het parlementslid Crawford, eene resolutie met groote geest drift aangenomen, waarin verklaard wordt, dat i Garibaldi de edelste patriot is van den nieuweren tijd en de heldhaftigste kampioen van de vrijheid, niet alleen van zijn land, maar van de vrijheid in het algemeen. Lord Palmersipn heeft in antwoord op eene interpellatie van den heer Osborne, in het lagerhuis verklaard, dat de duit- sche bond het voorstel betreffende de conferentie nog niet heeft aangenomen en dat die bijeenkomst dien ten gevolge tot 20 dezer is uitgesteld. Zoo de bond alsdan nog tot geen besluit is gexomen, zal de conferentie evenwel niet langer uitgesteld worden. Voorts deelde hij mede dat Frankrijk bereid is tot handhaving van het tractaat van 1852, hetwelk hij hoopte dat ook het geval zal zijn bij de andere mogendheden die dat do cument mede onderteekend hebben. 11 April. Garibaldi is heden hier aangekomen. De geestdrift des volks is onbeschrijfelijk; een grootscher schouw spel heeft men hier nooit gezien. Parijs, 10 April. De minister van buitenlandsehe zaken heeft bij circulaire aan de vertegenwoordigers van Frankrijk in het buitenland eene aanschrijving gerigt, waarin hij zegt dat Frankrijk, ofschoon gezind om mede te werken tot de hand having van het londensche tractaat, de aandacht er op vestigt dat dit staatsstuk in de gegeven omstandigheden veel van zijne kracht heeft verloren, zoodat wanneer de meerderheid der con ferentie mogt beslui*en tot ter zijde stelling van dat tractaat. de bevolking der hertogdommen omtrent de haar betreffende kwestien behoort geraadpleegd te worden. Volgens de France hebben de Pruisen een nieuwen coup de main tegen de duppeler schansen in den zin, hebbende de paralellen die zij aanleggen dan ook alleen de strekking om hunne troepen op een ge^ .ven oogenblik zonder bezwaar digtcr bij de verdedigingswerken te kunnen brengen en geenszins oin batterijen op te werpen, bestemd om bres te schieten. De Denen honden zich stil en zijn karig met het bloed hunner manschap pen en met hunne ammunitie. Zij wachten kalm de naderende gebeurtenissen af. Heden neemt de aartshertog Maximiliaan officieel den titel aan van keizer van Mexico. Het werd tijd! Ziedaar onze regering van een groote zorg bevrijd. Zij kan thans in opge ruimde stemming voor de kamer verschijnen, daar het eindelijk vertrek van den aartshertog naa: Mexico haar in dubbel opzigt in de hand werkt. In de eerste piaats worden onze financiën er aanmerkelijk door verligt en in de tweede plaats krijgt de keizer in zijne buitenlandsehe politiek ruimer spei. Het schijnt zelfs dat Frankrijk Mexico vroeger zal kunueu loslaten dan men aanvankelijk dacht, daar een vreemdenlegioen door mid del van Duitschers en Belgen wordt zamengesteld, met het doel om de fransche troepen te vervangen. Men verzekert dat hier toe besloten is op dringend advies van den keizer van Oos tenrijk, die den nieuwen keizer de onaangenaamheden heeft wiiicn besparen van bijna onvermijdelijke botsingen met de fraiioche opperbevelhebbers. Intusschen geeft de mededinger van keizer Maximiliaan bet nog niet op. Juarez weigert hardnekkig afstand van zijne regten te doen, alhoewel hij zich volstrekt niet ontveinst dat de kan sen zeer slecht voor hem staan. Juarez is evenwel niet de gevaarlijkste vijand van den keizer; de clericale partij is voor hem veel meer te vreezen. Weenen, 11 April. Naar men verneemt, heeft de regering een memorandum gezonden aan de hoven van Londen, Berlijn en Petersburg betreffende de woelingen in de douau-vorsten- dommen. Men beweert dat dit memorandum niet medegedeeld is aan de fransche regeris g. Miramar, 10 April. De aartshertog Maximiliaan heeft heden de mexicaansche deputatie ontvangen en de hem door I haar overgelegde acte onderteekend, waarbij hij zich verbindt de kroon van Mexico te aanvaarden, waarna hij de volgende troonrede uitsprak: „Mijne Heeren! „Een rijp ouderzoek van de acte van troonsaanvaarding, die mij werd voorgelegd, heeft het vertrouwen bij mij doen ont staan, dat het besluit der notabelen van Mexico, waarbij ik tot keizer werd geproclameerd, door de overgroote meerderheid der bevolking bekrachtigd is geworden. „Daardoor is de voorwaarde vervuld, die ik in mijne ver klaring van den 3iei1 October op den voorgrond plaatste. „Mijne tweede voorwaarde was de waarborg, dat de onafhan kelijkheid en het welzijn des lands op vaste grondslagen zullen gevestigd worden. Die waarborg is mij door keizer Napoleon verzekerd, die bezield was met een geest van welwillendheid en opregtheid, welke voor mij onvergetelijk zullen wezen. „Het doorluchtig opperhoofd mijner familie gaf van zijne zijde zijne toestemming, dat ik den troon van Mexico zou aan vaarden. „Ik verklaar diensvolgens thans plegtig, dat ik de mij aan- geboden kroon aanneem. „Mexico is geregtigd zich eene regering te kiezen, die be antwoordt aan zijne wenschen en behoeften. Zijn vertrouwen op mij zal niet beschaamd worden. »lk aanvaard het constituerend bewind, dat de natie mij neeft opgedragen, en ik zal het behouden, zoo lang dit noo- mogt wezen om een geregelde orde van zaken en vol maakt liberale instellingen in het leven te roepen. Zoodra het land geheel zal zijn gepacificeerd, zal ik mii haasten de monarchie onder de bescherming van constitutionele wetten te stellen. //Het uitvoerend bewind is sterker wanneer zijne grenzen juist afgebakend dan wanneer zij onbestemd zijn. Ik zal alzoo die grenzen vaststellen, welke de duurzaamheid der regering kun nen waarborgen. „Ik zal, naar ik mij vlei, bewijzen, dat eene welbegrepen vrijheid vereenigbaar is met de handhaving der openbare orde. Met niet minder énergie zal ik de onafhankelijkheids-banier hoog ophouden. „Ik hoop en vertrouw, dat ieder Mexicaan mij bij de ten uitvoerlegging mijner goede voornemens, de behulpzame hand zal bieden. Eensgezindheid zal ons sterk maken. „Mijne regering, ik herhaal het, zal de dankbaarheid niet uit het oog verliezen jegens den doorluchtigen vorst, door wien de wedergeboorte van Mexico mogelijk is geworden. „Ik begeef mij naar Mexico over Rome, om den zegen des Pau sen te verwerven, een zegen, die van dubbel gewigt voor mij is." Deze troonrede werd door den president der mexicaansche deputatie beantwoord. Berlijn, 9 April. Men meent te weten, dat de engelsche regering het voornemen koestert, om na de opening der con ferentie op een wapenstilstand aan te dringen. Nu weet men te Londen ze-r goed, dat dit voorstel, vóór DuppelAlsen in onze handen is, van de duitsche zijde onvoorwaardelijk zal orden verworpen, maar Engeland hoopt daarmede de duitsche mogendheden, alsmede den bond in eene ongunstige positie te brengen. Vooral is het hierbij op Pruisen gemunt, want Oos tenrijk zou waarschijnlijk tot eene staking der vijandelijkheden niet ongeneigd zijn. 10 April. Een berigt uit Pjedstedt van 8 april, meldt dat voor Iredericia eene hevige kauonnade heeft plaats gehad; de bezetting deed een uitval; de aanval der Denen is geschied met ondersteuning der reserve. 12 April. Men schrijft uit Gravestein van gister: Heden nacht hebben de Pruisen een aanvang gemaakt met den aanleg eener nieuwe parallel. De Denen deden daarbij een uitval, doch werden teruggeslagen. Van de zijde der Pruisen is in dat gevecht een man van het regement der garde gesneuveld en werden twee man van dat reg. gewond. Bij de verkenning der schansen zijn 9 man van de Denen gevangen genomen, terwijl de Pruisen 4 man verloren. Voorts zijn de pruisische voor posten voorwaarts gerukt en hebben zonder daarbij eenig verlies te lijden 3 man der Denen gevangen genomen. Van de zijde dezer laatsten zijn eenige manschappen tusschen Hadersleben en Apenrade aan v/al gezet, om een strooptogt te ondernemen. Door den Staats-Anz. worden berigten van het tooneel des oorlogs medegedeeld van 10 dezer. Daaruit blijkt dat het geschut des viiands tot zwijgen gebragt, verschillende stukken zwaar geskhut gedemonteerd en de borstweringen van de schan sen 16 sterk beschadigd waren. De windmolen van Duppel waarin zich het kruidmagazijn des vijands bevond en die tevens tot observatorium diende, was door het geschut vernield. In Jutland zijn de pruisische troepen voorwaats gerukt en hebben den vijand na een kortstondig gevecht bij Ilorsens verdreven, waarna zij over Hanstedt verder zijn gemarcheerd. Hamburg, 12 April. De B jrsenhalle behelst eene mede- deeling uit Flensburg van 11 dezer, 's avonds. Het vuur van de schansen was dien dag zwakdrie waren geheel tot zwijgen gebragt. De Denen maakten zich gereed de werken te verlaten. Frankfort, ll April. De bondsvergadering heeft heden eene buitengewone zitting, gehouden, waarin rapport werd uit gebragt over de uituoodiging om een vertegenwoordiger des honds voor de conferentie te benoemen. Het ...pport strekte om het zenden van een vertegenwoordiger aan te bevelen. De vergadering zal hierop den 14n dezer een besluit nemen. Kopenhagen, 8 April. Heden is het bombardement van v^nderburg en de Duppeler-Schansen met buitengewone he vigheid hervat. De linkervleugel des vijands slaat op 9500 elien van de schansen. 9 April. De batterijen van Broacker hebben nieuwe ver sterking van geschut erlangd. Zij hebben gisteren 1150 schoten gedaan. De vijand opende nieuwe loopgraven en naderde tot 800 ellen op den linkervleugel. Zij werden in weerwil van oiis vuur door 1000 man bezet. Wij hebben 70 man verloren. 1 urijn, 11 April. De Gpinione zegt dat da pauselijke re- gering eene leening zal aangaan van 40 millioen. Wij zullen zegt dit blad, niet onderzoeken in hoeverre die re^erin0, ver- trouwen verdient; dat is eene zaak die de kapitalisten moeten uitmaken. Maar het geldt hier de vraag of de italiaanschc regering eene leening moet erkennen door de romeinsche re<re- ring gesloten vóór haar sterven, en men zou in dwalin0- ver- keeren, wanneer men gelooft, dat de itaiiaansche regering tot de erkenning daarvan zou overgaan. Ons gouvernement kent bet montant der romeinsche schuld van Junij 1859 en ook dat van ..eptember 1860, en het kan dus naauwkeurig nagaan, met hoeveel de schuld van dien staa. sedert is toegenomen. Gondel, 13 April. Heden namiddag is gehouden eene vergadering van den gemeenteraad, waarin behandeld moest worden: het voorstel tot opheffing van de paardenjagerijeen voorstel tot af— en overschrijving van posten op de begrooting van uitgaven; de benoeming van een commissaris in de bank van leening en van een keurmeester van den vischen ein delijk het voorstel gedaan in de laatste besloten vergadering. Het verslag der zitting zuPen wij zaturdag me.ledeeleu; voor- loopig zij hier berigt dat benoemd is tot commissaris in de bank van leening, de heer Kemper en tot keurmeester van den visch, N. Simons. Maandag avond is door het mi Etui re mnziek-korps eene serenade met fakkellicht gebragt aan de dezer dagen bevorderde officieren, de hh. de Vries, dc Ronde en den tot majoor be noemden kapitein dc Jong. Den 8n dezer heeft proc. Eyssell bij de arrond.-regtbank te 'sllage conclusie genomen in de zaak van mr. H. A. J. Raedt van O'idenbarnevelt, tegen de hoofdcommissie voor de tentoonstelling van nederlandschc oudheden die ten vorigeu jarc te Delft is gehouden. I)e pro-. Evssel heeft geconcludeerd tot niet ontvankelijk- en niet gegroudverklaring van den eïscli. De pleidooijen zijn bepaald op 3 Mei. Naar men verneemt, zijn de ontwerpen van wet tot vast stelling der reglementen op het beleid der regering in de ko loniën Suriname en Curacao, reeds den 6den dezer door den koning aan de tweede kamer aangeboden. Men verneemt uit Tiei ten opzigte der te veld staande vruchten dat niettegenstaande de buitengewoon strenge nacht vorsten, de vooruitzigten in deze omstreken bij uitnemendheid goed zijn, immers rogge en tarwe staan beter dan in her vorige jaar; zeifs het koolzaad is goed gestoeld en heeft weinig geleden, terwijl de vroege peeren veel belooven even ais de steenvrachten, welke goed geknopt zijd. Wanneer de koude echter aanhoudt, zal men den veestapel niet vroeg kunnen uitschoren. De commissarissen der m aatschappij van weldadigheid hebben het voornemen een beroep te doen op het nederlandsche volk, tot krachtdadige ondersteuning van genoemde maatschappij, en op 30 april e. k. te Amsterdam eene buitengewone alge meen e vergadering te beleggen. Door eenige fransche geneeskundige bladen is onlangs vermeld, dit het beste middel om de melk voor het schiften en zuur wrorden te bewaren iu de toevoeging van bicarbouas sodae bestaat, welke in eene verhouding van 1 wigtje op 1 kan met haar moet worden vermengd. In sommige parijsche inrigtingen wordt deze methode reeds sints jaren met eene gewenschte uitkomst gevolgd. Uit Hariingen schrijft men, dat ook aldaar eene boogere burgerschool met driejarigen kursus zal worden opgerigt. De gemeenteraad heeft besloten, deswege zich tot den minister van biunenlandsclie zaken le wenden ter bekoming van eene rijks subsidie van 3100, en tevens dat er vijf leeraren bij die in- rigting zullen worden aangesteld. De werkzaamheden tot oprigtiug van een mee - eu brood fabriek te Utrecht zijn afgeioopen, zoodat met l3. Mei a. s. het fabriekaat van deze nieuwe fabriek voor het publiek zal worden verkrijgbaar gesteld. Zoo als het zich aanvankelijk laat aan zien, schijnt de fabriek zeer aan haar uoei te zullen beantwoorden. 's Gravenhagö, 12 April. In de zitting van de prov. staten van heden is, met verwerping van afwekende voorstel len of amendementen, aangenomen met 32 tegen ls stemmen de vier punten van het voorstel van gedep. staten nopens de zaak van het Dagblad, en uus beslist dat door den eigendoms overgang van het oude Dagblad de overeenkomst van 1861, tot opname der provinciale stukken enz., is vervallen. Re EngeLchen vormen eene associatie om met verbreking der blok Ka de katoen af te halen uit de staten der amerikaanst-be opstandelingen.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2