SS4. Zondag, 17 April. M°. 214. gen enz. che leedvrij, ^NST 1864. 1 YSSEL. Overzigt. buitenland. JTPHEN, nsterdam, Dist en isSPRurr, Contant ia Flink, wed. Sleeswijk, en Zaturdag (RINKMAN. UDSCHE COURANT. Buuren, 7 j. 3. Mils, 8 w. 34, des voor- Bouwmass- )ÜT RIJK- ig en Vrijdag, son. ruim 64 j. tunes van der Anna Jo- J. van Oos- t>. 9. Jo- 10. Cornelia, aa, ouders K. ernella, ouders udoeuiug de ferentie niets voor Mexico. 54, mede des i Bouwman s- leer KRANS 1; INKEN, een AARD, een behooren en IIJ, en voorts .KGEREED- ide goederen. Kantore van VAARKOE, VAGEN met. een KAR- I BOUW- en MEUBE- :re roerende Londen, 14 April. Lord Stratbede heeft eergisteren in het huis der lords den minister van buiten!, zaken geïnterpel leerd betreffende de staatkundige rigting door hem gevolgd en o. a. beweerd, dat de deenscb-duitsche kwestie geen aanleiding zou hebben gegeven tot oorlogvoeren, iudien Engeland Dene marken krachtiger bad ondersteund. Alleen wanneer Engeland verklaart, dat het vasthoudt aan de beginselen van het tractaat van 1852 kan de conferentie tot een practisch resultaat voeren. De hertog van Argyll verdedigt de regering en zegt o. a., dat Engeland niet de magt bezit om eiken oorlog te voo-komen. GOUDA, 16 April. De conferentie van 12 tot 20 april uitgesteld schijnt toch tot stand te zullen komen. Ook de duitsche bond heeft ein delijk besloten een gevolmagtigde te zenden. Nu is het wel zeser dat de gevoelens zeer uiteenloopen, maar de Pruisen hebben zich de verontwaardiging van geheel Europa op den hals gehaald en geen der mogendheden zal gezind zijn de heerschzuchtige plannen te bevorderen, die in de handelingen der overweldigers doorstralen. Wrangel zou bevel ontvangen hebben de schansen en Alsen voor den 20n te nemen, en hoe wel men reeds woensdag te Weenen het gerucht verspreidde, dat de Denen Duppel ontruimd hadden, schijnt dit doel niet zoo gemakkelijk te bereiken. Wij ontveinzen wel niet dat de Denen zouden moeten bukken voor de overmagt, maar wij hopen dat zij nog eenige dagen zullen volharden en dat het eerste werk der conferentie zal zijn het onvoorwaardelijk doen ophouden der vijandelijkheden. Mogt het waar zijn dat En geland, Frankrijk en Rusland zijn overeengekomen om h£.t noordelijk Sleeswijk te voegen bij Denemarken en het overige te vereenigen mei Holstein, als een bondstaat onder den deen- schen koniag als hertog, dan was er alle uitzigt op eene be vredigende schikking. Moedgevend is de zending van lord Clarendon naar Parijs. Hij was in 1856 gevolmagtigde op het parijsche congres en staat in zeer vriendschappelijke betrekking tot den keizer, zijne pogingen bedoelen ongetwijfeld overeen stemming tusschen Engeland en Frankrijk en zijn gerigt tegen het plan der algemeene volksstemming, waarvoor Pruisen ijvert, en waaraan Frankrijk niet ongenegen is, maar dat tot onbere kenbare gevolgen leiden en het bestaan van alle europesche staten in de waagschaal zou stellen. Overigens vergeet men dezer dagen te Londen alles, om zich bezig te houden met Garibaldi, den grooten held der vrijheid. De Engelschen wijken niet in gloeijende geestdrift voor de Italianen, die hem zooveel danken; nooit is eenig souverein met die uitgelatene bewondering begroet. De aanzien lijken des lands wedijveren met het volk om eere te geven aan den grootsten patriot der negentiende eeuw. Het is een heer lijk schouwspel de hulde door vrije mannen den man der vrijheid toegebragt. Het engelsche ministerie wint weder in vastheid en ziet zijne staatkunde in het parlement goedgekeurd. De conferentie en Garibaldi zullen het op den zetel bevestigen, waartoe tevens medewerkt de edelmoedigheid van lord Clarendon, die, in het belang der goede zaak, eene inferieure betrekking aanneemt. Uit Amerika verneemt men niets beslissends, en uit Grieken land niets bemoedigends. Koning George schijnt de zaak nog weinig meester te zijn, de verwarring is steeds toenemend en de uitzigten zeer duister. Maximiliaan is toch eindelijk op reis gegaan naar Mexico; het is eene zware taak, die hij op zijne schouders neemt; voor Frankrijk eene uitredding om met eere af te komen van zulk eene fatale expeditie. Wij wenschen den nieuwen keizer goed succes en hopen dat Frankrijk afzien moge van zulke bemoei- jingen, ofschoon het niet te ontveinzen is, dat als de woelige Franschen toch nooit kunnen rusten, zij voor Europa beter ver af zijn, dan dat zij hunne buren lastig vallen met hunne uitstapjes. Wij zullen waarschijnlijk spoedig in de gelegenheid zijn om te weten of het Napoleon ernst is met het behoud van den vrede in Europa. De conferentie zal worden gehouden 1°. met het oog op het herstellen des vredes; wijders om de hertogdommen zoo veel mogelijk te stellen in het bezit hunner locale regten en om de integriteit van Denemarken te handhaven. Het bombardement van Sonderburg, is naar de verklaring van lord Grey, lord Derby en lord Russell door niets te regtvaardigen. Lord Rus sell wijst ten slotte op de groote schuld van Engeland, welke door het voeren van een oorlog natuurlijkerwijze nog veel zou vermeerderen, waarop lord 'Strathede zijue motie intrekt. - Uit Kopenhagen wordt dd. 11 dezer gemeld: Heden ochtend heeft de vijand eeu gelijktijdigen aanval gedaan op Onzen linker- en regtervleugel, maar heeft zich genoodzaakt gezien af te deinzen. In antwoord op eene interpellatie heeft het spaansche mi nisterie in de Cortes geantwoord dat het den oorlog met kracht zou voortzetten tot aan de geheele onderwerping van Domingo. Eene aan het Parlement overgelegde opgaaf der wapenen gedurende de jaren 1861 en 1862 van Liverpool naar de Ver. Staten uitgevoerd, doet zien, dat in 1861 derwaarts zijn uit gevoerd 16,097 buksen en geweren ter waarde van 21,794 en in 1862 niet minder dan 196,053 stuks ter waarde van 546,997, behalve een aantal pistolen; in i861 een gewigt van lü1^ ton geschut ter waarde van 463 en in 1862 ruim 34 ton ter waarde van 1485, voorts eene groote hoe veelheid slaghoedjes, sabels, gedeelten van wapenen, enz. De berigten over de vorige week uit de fabriekdistricten ontvangen, nopens den staat des handels aldaar zijn niet van gunstigen aard. De laatste berigten uit Indie waren niet aan lokkend voor verzenders en dien ten gevolge zijn hunne orders verminderd. Parijs, 14 April. Bij gelegenheid der behandeling van de «begrooting van 1865 zal ons gouvernement eene verzameling .'doen verschijnen der officiële stukken, die nopens dc troonsbe klimming van den aartshertog Maximiliaan zijn gewisseld. Daar de meest gewigtige en teedere punten dezer zaak, zooals men weet, het onderwerp van eene bijzondere briefwisseling hebben uitgemaakt, zal daardoor over die aangelegenheid zeer weinig licht worden verspreid. in verscheiden diplomatieke kringen wordt verzekerd, dat er op dit oogeublik onderhandelingen tusschen Weenen en Pe tersburg plaats hebben over de concentratie van een corps ven 50,000 man op de grenzen van Wallachije, en waarvan door ieder der beide mogendheden de helft zal worden geleverd. Men blijft beweren, dat het gevaar der reactie nog altijd niet afgewend is en eene ministeriele crisis voortdurend tot de waarschijnlijkheden blijft behooren, en wel ten gevolge oer voortdurende pogingen van den heer de Persigny. De aange duide vrees wordt echter weersproken door een gerucht, vol gens hetwelk de heer Rouher aan het hoofd van den raad van state als voorzitter geplaatst zal worden. Men weet toch dat de heer Rouher bepaald geweigerd heeft een ministerie de Persigny in de kamers te verdedigen. Bij gerucht is er sprake van eene overeenstemming tus schen de hoven van Parijs, Londen en Petersburg, omtrent de oplossing van het deensch-duitsch geschil. Men zou Holstein aan den bond willen geven met dat gedeelte van hetwelk ten zuiden van Dannewirke iigt, en het overige Siees- wijk aan Denemarken. De heer de Latour d’Auvergne, onze gezant te Londen, die door den keizer naar Parijs ontboden was, heeft geantwoord, dat hij op dezen oogenbiik, door de aanwezigheid van Gari baldi, bij geen mogelijkheid Londen verlaten kan. Het rapport over het budget beslaat 43 kolommen van den Moniteur. De uitgaven zullen naar de voorstellen der com missie bedragen 1,792,874,190 frs, de inkomsten 1,793.751,062, dus een saldo van 876,872 frs. Oorspronkelijk had de regering 1,797,356,190 frs. verlangd; maar de commissie heeft 5,882,000 geschrapt en verhoogingen voorgedragen ten beloope van 900,000 frs. Voor het buitengewoon budget zijn de uitgaven geraamd op 108,750,011 frs., de inkomsten op 108,852,000, dus met een batig slot. De oorspronkelijke voordragt was ook 108,750,011 fr. 15 April. De keizer van Mexico zal Dingsdflg”te ]?3foe aankomen en Woensdag naar Mexico scheep g<y$. Eerlijn, 14 April. Uit Flensburg wordt volgende ge-/

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 1