Binnenland. Gemengde Berigtcn. Ingezonden. ADVERTENTIES. Bessel Beszelzen, Fachinger en Selterser WATER De Riczers-Vereeniging GO LD A W. IIOOGENDIJR Wz. IIOOGENDIJK Vei'gadering van den Gemeenteraad. Marktberigteii. Deventer, 15 April. Tarwe 8.25 a f 9. Rogge ƒ6.50 a 6.85. Boekweit 6.25 a 7. Gerst ƒ4.75 a 5.50. Haver 3.25 a 4. Boter pr. n. lc s. 22 a 23.75, Infer, 21, 2e s. 19.75 a 20.25. Londen, 11 April. G;imen. Tarwe 6 d. a 1/lager; vreemde stil en flaauwer in prijs; Gerst circa 1/- lager en haver G d. Aanvoer van 4 tot april 3118 qr. inl. eu 8215 qr. vr. tarwe, 1198 qr. inl. en 3337 qr. vr. gerst, 725 qr. inl. en 34197 qr. vr. haver en 1G14S z. 10302 v. meel. Burgerlijke Stand. GOUDA. k contant. Brood-, Beschuit- en Kleingoed- bakkerij met de meeste zorgvuldigheid aan alle billijke eischen te beantivoorden. VULLING 1864. K. C JONKER, een Lid van den Gemeenteraad stemmen. meid. Naar da handelwijze der civiele commissarissen in Slees- wijk te oordeelen, zal er wel geene sprake meer zijn van de teruggave van het hertogdom aan Denemarkens vorst. Van al de voormalige ambtenaren op het vaste land van Sleeswijk is slechts één in functie gebleven; de overigen zijn allen afgezet; de bisschop in Sleeswijk en 40 geestelijken zijn insgelijks ont slagen gelijk lot is voor arreweg het grootste deel aan de leden der regteriijke magt ten deel gevallen, en met name aan de leden van het hof van appel, het hoogste regteriijke col- legie in Sleeswijk. De deensche taal is ook overal afgeschaft en de duitsche is er voor in de plaats gesteld. De Staatsanzeiger bevat de volgende dcpeche uit Grave- stein van heden: In den afgeloopen nacht hebben zich vier kompagnien van het zestigste regement op de voorposten des vijands geworpen, ten gevolge waarvan op honderd passen van de schansen een levendig infanterie gevecht plaats had. Vervolgens had er een granaten- en kartetsvuur plaats. De majoors Jena en Schulter zijn hierbij gewond en de luitenant Seydlitz werd ge dood. De Pruisen verloren in het geheel 28 man; 101 Denen zijn als krijgsgevangenen in onze handen gevallen. Frankfort, 14 April. In de zitting van den bondsdag op heden is de conclusie van het rapport der commissie om een gevolmagtigde ter conferentie te benoemen, met groote meerderheid aangenomen. De heer von Beust is met bijna eenparige stemmen als zoodanig gekozen. Kopenhagen, 14 April. De blokkade van Dantzig en Pillau zal den 19den dezer beginnen. GrOUda, 15 April. Gisteren avond werdt alhier, eene tooneelvoorstelling gegeven in de groote zaal Nut en Vermaak, door eenige onder-officieren van het alhier in garnizoen lig gende 4de reg. inf. Algemeen voldeed het spel dezer dilettanten- acteurs en des te meer w ordt deze wijze, om de onder-officieren aangenaam en nuttig bezig te houden, door de burgerij onder steund en aangemoedigd, dewijl doorgaans uit de opbrengst in eene of andere liefdadige zaak wordt te gemoet gekomen. S Graveilliage, 14 April. Heden heeft de eerste kamer der staten-generaal eene zitting gehouden waarin de hh. Mes- schert van Vollenhoven en Geertsema zijn toegelaten, voorts zijn ingekomen een groot aantal stukken; van de tweede kamer zijn ontvangen 15 wetsontwerpen, die naar de afdeeÜDgen zijn verzonden. Prins Napoleon heeft te Leeuwarden een zilver oorijzer, een gouden halssi rraad en drie piar oorbellen naar den laatfcten frieschen smaak gekocht. LI. woensdag was reeds op de beurs te Weenen het gerucht in omloop, dat de Denen de duppeler schansen ontruimd hadden. Te Tuil over Zalt-Bommel is een gebouw door verschillende gezinnen bewoond in drie uren tijds geheel afgebrand. Garibaldi wordt te Londen ver good. Oostenrijk en Beijeren protesteren eren sterk tegen de toepas sing van het algemeen stemregt op Sleeswijk-Holstein. Bij een brand te Limmerick in Ierland zijn twee mannen, eene vrouw en vier kinderen omgekomen. Keizer Max neemt een banketbakker van Praag mede naar Mexico, opdat het hem daar niet geheel aan zoetigheid ontbreke. Napoleon heeft borg gesproken voor het volteekenen der mexicaansche lee- ning. Twee zonen van den bey van Tunis zijn in Frankrijk aangeko men om te Parijs te studeren. Guizot krijgt voor vier deelen reactio naire theologie 80,000 frs. Te Stockholm worden vrijwilligers uitgerust voor Denemarken. De Pruisen haasten zich met het bouwen van oorlogschepen, die nog lang weinig zullen te weeg brengen. Men ge looft te Parijs niet aan de ziekte van den Keizer van Mexico en noemt hem le malade imaginaire. Den 18 dezer worden te Parijs in de bu reaux en bij de correspondenten van bet credit mobilier inschrijvingen aangenomen voor de mexicaansche leening. Men verneemt uit Alexaudrie dat" de waterleiding van het zoetwaterkanaal voltooid is. De Times noemt Garibaldi een man, die bijna ai de eigenschappen bezit, welke het ideaal van een held en patriot uitmaken. Uit Bohemen worden veel troepen naar Tyrol gezonden. Te Czernowitz, eene stad van 20,000 inwoners in de Bukowina bestaan drie schouwburgen, eene duitsche, eene poolsche en eene moldavische, bovendien worden er voorstellingen gegeven door een italiaansch opera-gezelschap en een hongaarsch paardenspel. Den 11 dezer had het te Weenen gedurende 48 uren gesneeuwd. Te Valparaiso heeft een geweldige brand gewoed, de schade wordt op een millioen gulden begroot. Te Hong-Kong in China is het in twintig jaren zoo koud niet geweest Palmerston, Russell, Derby en Malmer- bury hebben woensdag met Garibaldi gedineerd. Deensche oorlogschepen kruisen voor de Elbe. De fransche keizer heeft lord Clarendon ten gehoor ontvangen. Uit Kopenhagen zendt men bij voortduring troepen naar Duppel. Mijnheer Onze tijd eischt openbaarheid, zelfs het indische financiewe zen zal na eenige jaren open en bloot liggsn en toch schijnt men zich nog moeijelijk aan die openbaarheid te kunnen ge wennen. Wij hebben twee kiesvergaderingen, zij stellen can- didaten, maar dat is dan ook al. Gebeurt er zoo weinig bij zonders, dat het geen berigt in de courant waardig is, ol zijn er andere redenen, die verbieden om het behandelde in de vergadering openbaar te maken. Gij zult daar toch wei een plaatsje voor beschikbaar willen stellen, als U een geregeld verslag van de vergadering wordt toegezonden. Bij de ver kiezing voor leden van den gemeenteraad is dit nu minder, want die wil, kan zelfs onderzoek doen naar de candidaten, zoo» dit nog noodig is. Maar het wordt een ander geval, wanneer de candidaten hier niet bekend zijn, dan zoude ik gaarne eens hooren of lezen, wat in het openbaar tot aanprijzing van den gestelden candi- daat gezegd is, daarnaar zoude ik (en velen met mij) mijne stem kunnen regelen. Spoedig moet weder een afgevaardigde voor de tweede ka mer gekozen worden, krijgen wij in eens dan weder een vreem den naam onder de oogen, dien men nooit gezien heeft, of zal de kiesvereeniging de Grondwet overeenkomstig de beginselen die zij voorstaat, de kiezers inlichten en zooveel mogelijk open baar maken waarom zij dezen en geen ander voorstelt. Doet zij dit niet, dan zal de uitkomst niet twijfelachtig zijn. De oude afgevaardigde, de toekomstige minister van buitenlaudsche zaken, zal weder de overwinning behalen, en vier jaren lang den strijd kunnen voortzetten tegen vooruitgang en ontwikke ling. Komt de kiesvereeniging daarentegen ruiterlijk voor haar gevoelen uit, wijst zij vroegtijdig een geschikt persoon aan, dan kan ik niet gelooven dat het goudsche kiesdistrict zoo behou dend zal zijn, om het oude te houden alleen omdat het oud is. Velen willen wel eens veranderen, maar men wil dat ver andering ook verbetering zij. Een Kiezer. Zitting van Woensdag, 13 April. Afwezend de hh. Remy, Westerbaan en Reutinper. De notulen van het verhandelde iu de \ergadennp van 26 Maart wor den pelezcn en goedgekeurd. Zijn ingekomen de navolgende stukken, van welke voorlering wordt gegeven lo. Eene dispositie van hh. ged. staten, kennisgeving bevattende dat zij afschrift hebben ontvangen der voorgestelde verordening voor het ver- eenigd Wees— en iElemoeseniershnis. Notif. 2o. Eene missive van hh. regenten van het vereenigd Wees- en Elemoe- seniershuis, daarbij te kennen gevende, dat zij zich Diet vcreenigeude met het door den raad vastgestelde reglement voor dat gesticht ter vermij ding van kostbare proceduren hun ontslag nemen, doch bereid zijn hunne administratie aan hunne opvolgers over te geven. Notif. 3o. Eene missive van bet raadslid Kemper, waarbij bij, op grond dat curatoren van het gymnasium, de commissie van fabricage en meer an dere iustelingen, wanneer in eene openvalleude vacature moet worden voorzien, ter vervulling geene lijst van aaubeveling inzenden, eu de zaken daardoor niet tr* slechter gaan, en op grond dat zoodanig eene aanbeveling altijd, in meerdere of mindere mate, eeue belemmering in de vrije keuze van den raad aanbrengt, voorstelt uit het onlangs vastge stelde reglement voor het vereenigd Wees- en .Elemoeseniershuis, waar van bet personeel, door het nemeu van ontslag van hh. regenten als het ware eene geheel nieuwe zaak wordt, do bepaling te ligten, dat, ter vervulling van eene vacature, regenten eene lijst van aanbeveling aan den raad inzenden. Ter visie en behandeling in de volgende ver gadering. 4o. Eene missive van libryemeesters binnen Gouda, dat de heer Vorst man met primo April aftreedt. Benoeming in de volgende vergadering. 5o. Eene missive van den stads-teekenmeester Bertelman, daarbij zijn dank betuigende voor de hem opgedragen taak, om, tegen afzonderlijke belooning op de openbare scholen teekenonderwijs te geven. Notif. 6o. Een verzoek van den heer J. K. Labrijn, onderarchitect en onderwijzer in het bouwkundig teekenen, om met primo Mei te worden ontslagen, als zijnde benoemd tot architect te Brielle. Ontslag eervol verleend. 7o. Een verzoek van jufvrouw van Kamerik, secondante op de openbare jongejufvrouvvenschool, strekkende om tegen half Julij te worden ont slagen. Ontslag eervol verleend. 8o. Een adres van P. de Waal, daarbij verzoekende te worden benoemd tot keurmeester van deu visch en eene missive van denzelfden per soon, waarbij hij zijn gedaan verzoek intrekt. Notif. 9o. Eene missive van Taat, waarbij hij zijne betrekking van hooiweger nederlegt. Notif. lOo. Eenige adressen van personen, die verzoeken tot hooiweger te wor den benoemd. Ter visie en benoeming in de volgende vergadering, llo. Een adres van den heer den Uijl en meer andere handelaren daarbij verzoekende, na dat nu reeds sints eenigen tijd de aanlegplaats voor de stoombooten in gereedheid is, dat de Raad, door de benoeming van eenen Commissaris, ten gerieve van den handel, uitvoering aan de zaak geve. En dat ingeval tegen het doen eeoer definitieve benoeming bezwaren bestaan, eene provisionele aanstelling gedaan worde. Do Burgemeester hierop aan den Raad hebbende te kennen gegeven, dat aan deze aangelegenheid nog niet dat gevolg is kunnen worden ge geven, als wenschelijk is, omdat tegen de vastgestelde tarieven bij heeren gedeputeerde staten bedenkingen zijn gerezen, welke B. en W. hebben trachten uit den weg te ruimen en dat thans die zaak bij het departe ment van binnenlandsche zaken in behandeling is, wordt het adres aange nomen voor notificatie. 12o. Een adres van Michaelis, commissaris van vele veeren, daarbij ver zoekende provisioneel tot commissaris over de stoombooten te worden benoemd, Notif. 13o. Eene missive van hh. regenteu ever de Gasthuizen en over het Bestedelinghuis, inzendende hunne rekening eu verantwoording over 1863. In handen eener personele commissie, bestaande uit de hh. Remy, Kist en van Straaten. De burgemeester deelt mede dat de kas van den gemeente-ontvaDger en zijne boeken zijn opgenomen en in orde bevonden; in kas was een bedrag van 8595.62. Dit berigt wordt aangenomen voor notif. De burgemeester stelt voor.- lo. het schepenjagen op de Gouwe vrij te stellen en een politie-reglement op het bejagen gemeenschappelijk met de betrokken gemeente-besturen te ontwerpen. 2o. Aan eene vereenigiug van jagers, zich daartoe hebbende aangeboden, tot wederopzegging toe kosteloos in gebruik af te staan de stal op het jaagpad, gemeente-eigendom zijnde, onder voorwaarde dat die vereeniging een regl ment ontwerpe en ter goed keuring aan B. en W. inzende. Na eenige discussien, waaraan deel nemen de hh. Droogleever, Viruly en van Gennep worden beide voorstellen van B. en W. aangenomen. De burgemeester deelt mede, dat rar. v. d. Linden zijne declaratie heeft ingeleverd, ter zake van zijne adviesen betrekkelijk de rangregeling van het oude Mannenhuis eD vereenigd Wees- en JElemoeseniershuis, welke declaratie eene sora beloopt van iets meer dan 191. Tot de voldoening wordt besloten. Wordt overgegaan tot de benoeming lo. van een commissaris over de bauk van leening waartoe de beer Kemper wordt ingekozen met 9 stemmen, terwijl eene stem aan den heer Fortuijn Droogleever te beurt valt eu eeu blanco briefje wordt aangetroffen. 2o. Van een keurmeester van den visch, waartoe met eenparige stemmen wordt benoemd N. Simons. De vergadering daarua gedurende eenigen tijd met gesloten deuren zijnde voortgezet, wordt, de openbare zitting vervolgd zijnde, in overweging ge nomen het voorstel der staats-commissie, strekkende daartoe, dat de ge meente zich bereid verklare voor drie achtste deelen bij te dragen iii de kosten, noodig tot verbetering van de kaden, tot waterkeering vau de Gouwe dienende. Na eenige discussie besloot de raad in dat voorstel te treden en daarvan aau hh. ged. staten kennis te geven, onder bijvoeging dat bij gezind is, met opzigt tot het onderhoud dier kaden, daaromtrent in overleg te treden met de verdere belanghebbenden. Daarna sluit de voorzitter de vergadering. Gouda. 14 April. Tarwe, Poolsche 2400 ned. 300. Zeeuwsche per mud 8.80 a 9.25. Rogge Koningsb. 6.50 a 6.75. Dantzig. 6.50 a 6.75. Zeeuwsche 6.25 a ƒ6.60. Gerst ƒ4.60 a 6. Haver 3.50 a 5. Puike bl. Erwten ƒ7 a 7.50. Boekweit Fransche 195. N. Brabantsche 2.20 a 2.25. De Veemarkt met geringen aanvoer, de handel flaauw, magere varkens moeijelijk te verkoopt-n. Boter pr. n. 1.06 a 1.14. Dordrecht, 14 April. Daar de aanvoer niet groot was vond de tarwe gereeden aftrek. Jarige z. vl. en overm. ƒ8.20 a 8.60, n. d°. 8.50 a ƒ8.80, blaauwe en afwijkende 7.60 a 8. Rogge z. vl. en overm. matig aangevoerd en wel te verkoopen 5.20 a 5.80. Gerst vond in de beste soorten genegen koopers. Winter 4.20 a 5.50. Zomer ƒ4.50 a 5.70. Spelt schaarsch en vlug te plaatsen 2.70 a 3. Haver tot 10 c. hooger zeer begeerd, z. en inl. voeder 2.90 a 3.40, dikke 3.50 a 4.20. Boekweit hooger, Bredasche 235. Holsteinsche 220 a 225 en Fransche 195. Deze prijsver- hooging belette den omzet. Paardeboonen met veel kooplust 10 c. hooger 5 a 5.50. Duiveboonen meer gevraagd 6 .60 a 7.80. Witte boonen traag, 50 c. lager, Walch. 12.50. Zeeuwsche 10 a 11.50. Bruine boGnen z. en vl. 50 c. duurder 8 a 9.50. Blaauwe erwten 6.30 a 6.90. Dölft, 14 April. Ter Graanmarkt werdt bij beperkten aan voer langzaam verkocht tot flaauw vorige prijzen, waarop ha ver en paardeboonen eene uitzondering maakten. Tarwe 8.40 a 8.90. Rogge 5.70 a 6.30. Zomergerst 4.60 a 5.20. Korte haver 3.70 a 4. Lange d®. 2.80 a 3.40. Dui veboonen 7.80 a ƒ8. Paardeboonen 5.60 a ƒ6. Bruine boonen 9 i^ll. Groene erwten ƒ8 a ƒ10. Witte erwten ƒ7. Aan stads waag gewogen van 7 14 april 451/8 en 170/16 boter, te zamen 10720 n. boter. Hooiboter 50 a 57 het vierde; 1.25 a 1.425 pr. n. <ffi. Middelburg, 14 April. Puike n. z. tarwe bij matigen aanvoeg 8.25. Walch.. tarwe met goede vraag 8.25 a ƒ8.75. Puike n. z. rogge 5.75. Puike wintergerst 5.30. Puike zo mergerst 5.25. N. Walch. paitrJeboonen ƒ5.50. d°. d°. br boonen 10.25. d°. d°. gr. erwten 7 met weinig handel. Walchersch koolzaad 13.30 a 13.50 Zwolle, 15 April. Middelprijzen. Tarwe n. 8.87. Rogge ƒ6.75. Boekweit 6.95. Gerst 5.70. Aardapp 1.95. Boter pr. n. 1.10, 20 u. HC 25. Groningen, 15 April. Tarwe 10 c. Gerst en Haver 5 et. hooger, andere artikelen onveranderd. Aan de veemarkt van heden werden anngebodeD, 4440 runderen, 123 kalveren, 21190 schapen en G00 varkens. Voor beste runderen werd 4/10, voor d°. kalveren 4/8, voor d°. schapen en voor d°. varkens 4/3 pr. steen betaald. Gescho ren schapen golden 5/3. j 3 April. Granen. Tarwe zeer flaauw op circa vorige prijzen; gerst stil en haver met weinig handel. Aanvoer van 912 april 430 qr. inl. en 1940 qr. vr. tarwe, 410 qr. vr. gerst en 390 qr. inl. en 150 qr. vr. haver. 14 April. Aan tie veemarkt van heden werden aangebo den; 1020 runderen, 414 kalveren, 5920 schapen, 120 varkens. Voor beste runderen werd 4/8, voor d°. kalveren 5/6, voor (1°. schapen 4/6 en voor d°. varkens 4/6 pr. steen betaald. Geboben: 10 April. Wilhelmus Justus Coeuraad, ouders J C. Bakker en M. vuil Mourik. 12. Petrus Adriunu*, ouders A. ï-i.elleinan en A. M. Yerbeij. Johannes, ouders J. van der Yept cn M. J. Heijblom. Agatha Louise, ouders A. G. van Schalen en A. Sloot*. 13 Johanna Maria, ouders D. A. Pousioen en A. SehoonJerwocrd. Arie, ouders J. van der Kleijn en P. Schravezand. Gecrtruida, ouders C. van Oije en L. van Eeuwen. Johannes Jacobus, ouders \Y. van Leenweu eu A. Priusenberg. 14. Albertus, ouders C. vau Yugt eu D. de Bruin. Overleden: 12 April. J. Zepers, 3 m. J. N deu Riet, 33 j. B. L. van een, 15 w. 13. J. Gerritsen, b m. 14. C. lloogervorst, 84 j. Gehuwd: 13 April. J. G. Versnel en C. D. Boer. J. van Leeuwen en M. van Riemsbergen. B. Beszelzen eu 8. Bokhoven. De ondergeteekende zijnen welge- meenden dank betuigende voor de vele bewijzen van belangstelling ondervonden ter gelegenheid van zijn Zilveren Huwe lijksfeest, voegt daarbij de dankbare erken tenis der hem in dat tijdsverloop zoovel door Medeburgers als Bestuurders verleende aanmoediging en ondersteuning. CORN8. PRINS. Gouda, 16 April 1864. Prijs van het gedestilleerd bij G. F. van de VELDE, te GOUDA, met inbegrip van Rijks- en Gemeente-accijns, bij eene hoeveelheid van minstens tien kan Zuiver overgehaalde JENEVER a 4ö2/10 °/0 per kan 60 cents. Jenever 2de soort (Moutwijn) a 462/10 °/0 per kan cents, inl. BRANDEWIJN 462/10 o/Q per kan 63 cents. Meerdere of mindere sterkte naar evenredigheid. Gouda, 16 April 1864. De Ondergeteekende op den 13n dezer Maand in het Huwelijk getreden met Mejufvrouw S. BOKHOVEN, Wed. van G. J. Verspuij betuigt zijnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belang stelling bij die gelegenheid reeds onder vonden en beveelt zich bij voortduring aan in de gunstige gezindheid van zijne Stadger.ooten, daar hij zich bevlijtigen zal in de thans door hem overgenomen Gouwe bij de TurfmarktC. 66. Direct ontvangen heele en halve kruiken Turf singel. Gouda, 16 April 1864. beveelt bij de HERSTEMMING voor j op Dingsdog den 19 April 1864, aan den IIeer Als de Heer LUIJTEN benoemd wordt dan zijn er in den Raai precies evenveel Docters als Fabriekanteif. Dat zou in eene Fabriekstad eeu aardig com pliment zijn aan de geschiktheid en be_ kwaamheid der Heeren industriëlen! Ook om die reden zullen wij den Heer

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2